Politiek Warmond eist krachtiger visie i; SCHOONHEIDSPRIJS l Je hoeft haar niet op te zoekenze komt wel naar jóu toe KLEINE PRIJZEN Regio Vergeefs wachten op pizzakoerier of ambulance SUPER DE BOER Bijeenkomst voor gedupeerden Leiderdorpse tandarts s J Voorschotense jongeren betreuren vertrek Elwin Mentink DENSDAG 18 APRIL 2001 17 alkenburg Pronkjuweel' ^fmaar» Onder het motto 'vliegveld Valkenburg moet geen ^vóéstijn worden, maar een Pronkjuweel' gaat de vereni ng Vrienden van Wassenaar bij minister Pronk bezwaar indie- en tegen aanwijzing van vliegveld Valkenburg als woning- uwlocatie. De vereniging voert al geruime tijd actie tegen de irukkende 'verstedelijking'. De Vrienden van Wassenaar zijn mgdat de Randstad verder verstopt raakt en zien liever dat [vliegveld een natuur- en recreatiegebied wordt met veel mdel- en fietspaden. p'er Poppe bezoekt Leiderdorp tfgpoRP Remi Poppe, Tweede Kamerlid van de SP komt aandag 23 april naar Leiderdorp. Op uitnodiging van de Lei- irdorpse afdeling vertelt hij over de aantasting van groen voor estige-objecten, en de 'uitverkoop van sociale woningbouw', eleiding van de vergadering is in handen van Hans van Leeu- en van het partijbestuur en vindt plaats in gebouw Sjelter aan Heemraadlaan 67. De bijeenkomst begint om half zeven. |jjeenkomst over fibromyalgie Fibromyalgie, de ziekte die pijn veroorzaakt in bin- feefsel en spieren, staat centraal tijdens een voorlichtingsbij- Jjcomst van de Stichting Aktieve Gezondheidszorg Rijnstreek. Ibijeenkomst wordt gehouden op 25 april in de Leiderdorpse lizenhof en begint om 20.00 uur. Eommelmarkt in Zoeterwoude mwouDE De Nederlandse hervormde jeugdraad houdt za- g 19 mei in en om het buurtcentrum Ons Huis aan het Lierspad in Zoeterwoude-Dorp de jaarlijkse rommelmarkt. In Wen ervoor, van maandag tot en met woensdag, worden is aan huis alle nog 'verkoopbare spullen' opgehaald. Als ibeelden worden genoemd: boeken, speelgoed, meubels, viesgoed, gereedschap, langspeelplaten en CD's. Raad wil vertrouwen provincie winnen Met alleen roepen dat de gemeente zelfstandig moet blijven schiet Warmond niks op. De gemeente moet dui delijker aangeven hoe zij de samenwerking met omlig gende gemeenten denkt te intensiveren. Want dat is waar de provincie om vraagt. warmond judy nihof Een meerderheid van de raads commissie burgerzaken en be stuur drong gisteravond in een druk bezochte bijeenkomst bij burgemeester en wethouders aan op een duidelijkere visie dan die nu op tafel ligt. „We voldoen nog lang niet aan de vraag van de provincie om een duidelijk plan van aanpak, ge richt op de toekomst.,We moe ten de provincie handvatten ge ven", zei raadslid L.van Kem pen van oppositiepartij CDA. Van'Kempen is blij dat het college onder druk van de be volking is afgestapt van het idee om deelgemeente van Leiden te worden, maar ze vindt dat B en W beter moeten aangeven hoe het nu verder moet. Het college zegt 'te denken' aan het vor men van 'schappen' met ande re gemeenten, maar dat is het CDA-raadslid te vaag. ,,U geeft geen enkele visie op de regiona le problematiek" aldus Van Kempen. „Dat zal de provincie er niet van overtuigen dat we zelfstandig moeten blijven." Ook PW-raadslid G. Slinger land drong er op aan een krachtiger standpunt uit te dra gen richting provincie, die War mond en andere regiogemeen ten heeft gevraagd om voor 1 mei met een visie te komen op hun bestuurlijke toekomst. De provincie stuurt aan op 'niet- vrijblijvende samenwerking' tussen gemeenten. Volgens Slingerland moet Warmond daarbij het voortouw nemen. „We moeten niet zeggen 'we denken aan schappen'. Nee, we moeten zeggen 'we willen schappen' en daarbij komen we met een plan. Laten we probe ren de zelfstandigheid zo neer te zetten, dat hierover vertrou wen ontstaat bij de provincie." Burgemeester Vosjan beloofde zich te beraden op de sugges ties. Tijdens de vergadering over heerste de blijdschap over de ommezwaai van het college, dat zich voorlopig louter wil concentreren op het zelfstandig houden van Warmond. Burger lid T. Hoek vroeg zich wel af, waarom het het nieuwe college voorstel nog steeds verwijzin gen bevat naar een niet-zelf- standige toekomst. Mocht het zover komen, dan willen burge meester en wethouders kijken naar andere opties, waarbij 'niets is uitgesloten'. „Komt de optie 'deelgemeente van Lei den' dan toch weer uit de ijs kast", vroeg Hoek. Hij vindt dat deze optie voor altijd van tafel moet. Ook PW'er Slingerland wil verwijzingen naar een niet- zelfstandige toekomst liever schrappen. Van de kant van de college partijen kregen burgemeester en wethouders talloze compli menten over de manier waarop zij de bevolking inspraak had den gegeven. Volgens burge meester Vosjan had het 'kleine Warmond getoond groot te zijn'. Volgens haar heeft het college laten zien dat er niets wordt beslist zonder naar de bevolking te luisteren. CDA- raadslid Van Kempen zag dat heel anders. Zij vroeg zich waarom er nu eigenlijk vier maanden lang was gekissebist. Al het gekrakeel was volgens haar niet nodig geweest als het college veel eerder in het open baar een discussie was begon nen over de bestuurlijke toe komst van Warmond. „Het pra ten in besloten kring heeft veel te lang geduurd." 8x4 Deodorant diverse varianten roller of spray 5.05 €2.30, Bovendien bij v* aankoop van KjOr 2deo's naar keuze ÏRocits^ vail toi lotg Inikfouten en/of uitverkocht voorbehouden. Zolang de voor- ijnsraod O ••«O oOO Or,t> O' den ui i 1 issb de schoten jan preenen'i oud-wethouder Piet den Hartog agressie? Wat doe je als vrijwilli- trots op is Vee M ging ik in het begin elke maand ger in het jongerencentrum als lijke jeügd Junior power styling diverse varianten Nu op het gehele assortiment bij aankoop van een product naar keuze I fl. 1.50 korting. Colgate tandpasta total, total fresh stripe, fresh confidence, sensation white of herbal tube 75 ml ÜSÜ5 Nivea bodylotion, -milk, verstevigende lotion of soft per stuk fl. 2.00 korting. Palmolive Naturals shampoo of crèmespoeling diverse varianten flacon 400 ml 4.55 €2 07 2 flacons 6.82 €3.09 Dus 2e flacon halve prijs. inbiedingen zijn geldig t/m 21 april 2001. Prijswijzigingen, Istrekt. Bel voor meer informatie 0528-222222 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE leiderdorp eric went Je zal maar een pizzakoerier met twee dampende quatro formaggio aan je deur krijgen, terwijl je niets besteld hebt. Of de hele dag wachten op een verwarmirigsmonteur die niet komt op dagen. Voor bewoners van de Leider- dorpse Penning én Gallaslaan 1 tot en met 7 zijn dat 'dagelijkse ongemakken'. Al sinds 1997 smeken zij de gemeente om een einde te maken aan de oorzaak van alle ellende: de chaotische beweg wijzering tussen de Engelendaal en de Heinsiuslaan. Maar behalve een paar. extra straatnaambordjes - die de situaT tie alleen maar hebben verergerd - is er niets veranderd. Wie van de Engelendaal de Gallaslaan oprijdt passeert eerst Penning 1 tot en met 7, voordat de Gallaslaan 'echt' be gint. Dat komt omdat deze zeven wo ningen gebouwd zijn lang nadat de huisnummers van de Gallaslaan verge ven waren. Deze planologische 'verras sing' zorgt jaren later nog vrijwel dage lijks voor vermakelijke misverstanden. „Zo had ik laatst flink wat drank besteld omdat ik een feestje gaf. Belt de bewo ner van Penning 3 op. U heeft zeker wat te vieren, want er staan zes dozen sher ry in mijn tuin", vertelt F. Wentholt van Gallaslaan 3. E. Priester van Gallaslaan 1 heeft al eens een hele dag vergeefs op de was machinemonteur gewacht. „En laatst zouden ze mijn computer komen opha len, maar weer kwam er niemand opda gen. Lag er wel een briefje bij Penning 1 in de bus dat ze mij niet thuis hadden aangetroffen." A. de Boer van Penning 4 krijgt vaak ongevraagd de pizzakoerier aan de deur, en buurvrouw M. van der Oord kreeg laatst onverwacht, bezoek van een KPN-inonteur. „Ik zou een sto ring hebben aan mijn telefoon." Maar het kan ook tot serieuze misver standen leiden. Zoals die keer dat Gal laslaan-bewoner Wentholt een beroerte kreeg. „Moqi dat de ambulance bij het verkeerde huis stond." Gelukkig voor haar liep het goed af. Ook buurvrouw Priester herinnert zich een dergelijk voorval. „Ik zag op straat iemand flauw vallen en belde meteen om hulp. Een paar minuten later hoorde ik de sirene, maar de ambulance kwam niet. Bleek dat ze bij het verkeerde huis stonden te bellen." De oplossing is eenvoudig, vinden de bewoners. „Noem de weg tussen Enge lendaal en Heinsiuslaan voortaan ge woon Penning, en laat na de kruising met de Heinsiuslaan de Gallaslaan pas beginnen. Dan zijn alle problemen op gelost. Geld hoeft dat niet te kosten, want het is alleen een kwestie van twee straatnaambordjes verhangen", zegt Wentholt. Zij is al twee keer bij wethou der Molkenboer geweest om het pro bleem aan te kaarten. „Ik begrijp dat hij andere dingen aan zijn hoofd heeft, zo als die verdiepte A4. Maar nu dat achter de rug is moet hij hier maar tijd voor vrijmaken. Ik waarschuw maar twee keer, heb ik hem gezegd. Pas op hoor, want de derde keer doet het pijn." Zover hoeft het waarschijnlijk niet te komen. Een woordvoerder van de ge meente laat weten dat het straatnaam bordje Gallaslaan op de kruising van de Engelendaal binnenkort 'op verzoek van de bewoners' verwijderd wordt. „Dan is voor de korte termijn de ver warring even opgelost. En voor de zo mervakantie inventariseren we alle knelpunten in de bewegwijzering. Dan wordt deze situatie ook bekeken." leiderdorp eric went Gedupeerden van de verdwe nen Leiderdorpse tandarts B. Verlinden kunnen woensdag 25 april hun klachten mondeling toelichten op een informatiebij eenkomst in De Muzenhof. De bijeenkomst is een initiatief van het Patiënten/Consumenten Platform Zuid-Holland Noord. Aanwezig zijn medewerkers van Zorg Zekerheid, van de In spectie Gezondheidszorg en van ClaimCare, een advocaten kantoor dat gespecialiseerd is in letselschade. Zij moeten de slachtoffers de meest succes volle weg naar financiële ge noegdoening wijzen. Tandarts Verlinden is begin dit jaar met de noorderzon ver trokken, nadat Zorg en Zeker heid weigerde nog langer met hem samen te werken. De tandarts zou meerdere veroor delingen van het Medisch Tuchtcollege achter zijn naam hebben staan, en in het verle den 'gerommeld' hebben met declaraties. Alle patiënten van de voormalige tandartspraktijk aan de Jaap ter Haarsingel heb ben de afgelopen maanden een nieuwe tandarts moeten zoe ken. Sommigen van hen kregen de schrik van hun leven toen bij de halfjaarlijkse controle bleek dat er 'ineens' van alles mis was met hun gebit. Op dit moment zijn er bij het patiëntenplatform 55 klachten over Verlinden bekend, vrijwel allemaal van medisch-techni- sche aard. „Vaak zijn dat klach ten waar riteerdere personen bij betrokken zijn, dus het aantal gedupeerden ligt een stuk ho ger," aldus L. Rieter. Zij ver wacht dat het aantal klachten de komende weken nog verder oploopt. Vandaar dat de bijeen komst in de Muzenhof aan stricte regels gebonden is. 'In verband met het grote aantal geïnteresseerden, verzoeken wij u met maximaal één vertegen woordiger per gedupeerd gezin te komen', vermeldt de uitnodi ging- Va 'Leuk'. 'Gefeliciteerd', itgf eren gunnen Elwin Men- hn een nieuwe baan, hoe te- ovt gesteld ze ook zijn. Ze rea- iibi in spontaan als de 40-jarige Ise in een vergadering van Voorschotense jeugdraad - rkei irichting haar vertrek per 1 p aankondigt. Ze wordt con- ut jeugdbeleid van PJ Part- tuafi in Rotterdam, r m aar de jongeren kijken ook de uit. Dat geldt in elk geval Annemarie de Jong. „Kun- we meepraten over je op- eesl ing?" Wat Mentink betreft iigd dat, „Dat is mooi", zegt de arige. „In Voorburg hebben gge ook iemand aangenomen. Itek goed, maar liet alles in iep lopen." 'dat is het laatste dat Elwin 'tink wil. Daarvoor is ze drie geleden niet aan de slag ge- als ambtenaar jeugdbe- Voor 0- tot 18-jarigen. De iet Ie in Voorschoten, een van ersten in de regio. Als een i m mbtelijke ambtenaar' is ze Vai oek gegaan naar de jeugd, er het motto dat je beleid achter je bureau maakt is ontacten gaan leggen met •ngeren zelf, maar ook met zijl instellingen die zich met bezighouden, zoals ver- ;serij ingen, de politie, de biblio- k en het algemeen maat- ipelijk werk. „Snel incif baar, zoals jongeren zelf zijn." dat is gelukt, kan Anne- de Jong volmondig be- „Zij zet zich actief in jongeren en heeft ook veel del itand gebracht. Zoals het rist! Idebat en de jeugdraad. Over haar kan ik alleen maar positief zijn. Ze neemt initiatief en wacht niet af. Je hoeft haar niet op te zoeken, ze komt wel naar jóu toe." Of zoals wethou der Wim Carabain zegt: „Vooral door haar worden we er steeds aan herinnerd, dat we er bij alle beslissingen rekening mee hou den dat jongeren deel uitmaken van de Voorschotense samenle- .ving." Elwin Mentink geniet van de loftuitingen. Tegelijkertijd stelt ze vast dat het in Voorschoten allemaal niet zo soepel is ge gaan als ze zich had voorge steld. En dat ze er zelf ook het nodige heeft geleerd. Ondanks haar ervaring als peuterleidster, kinder- en tienerwerker, buurt opbouwwerker en 'bruggen bouwer' tussen asielzoekers en de Leidse wijk Meerburg. „In het begin ging ik in de Vlietwijk naar een schoolplein, raakte in gesprek met jongeren, maakte een afspraak en zei 'kom naar mij toe op het gemeentehuis'. Er kwam niemand. Zo'n teleur stelling maakte ik ook mee bij het opzetten van de jongeren- inspraakuren. Ik had een adres senbestand en dacht voldoende contacten te hebben opge bouwd. Zo'n honderddertig jongeren stuurde ik een uitno diging. Er kwamen er zegge en schrijve twee opdagen." In de Vlietwijk legde ze daar om contact met de stichting As- salem, de belangenbehartiger van de islamitische gemeen schap. Elders haakte ze in op al eerder genomen initiatieven. Als voorbeelden noemt ze het spel- en leesbevorderingspro ject voor de allerkleinsten, het 'Doe Effe Normaal'-project op scholen en de samenwerking van Assalem, de politie, de be- Elwin Mentink omringd door le den van de jeugdraad-in-op- richting. foto taco van der eb wonersorganisatie en de ge meente bij het aanleggen van een verhard voetbalveld aan het Frans Halsplantsoen in de Vlietwijk. Met als 'logisch ver volg' de start van een straat voetbaltoernooi. „De gemeente heeft geen bemoeienis meer met dat toernooi. Alleen krijgen we een telefoontje als het weer wordt gehouden: Elwin, kun je voor een team zorgen? Zeg ik dat We geen jeugd bij de ge meente hebben. Geen pro bleem, hoor ik dan, als we maar een team sturen. Het is toch mooi dat het zo werkt. Met oud-wethouder Piet den Hartog ging ik in het begin elke maand naar een instelling toe. Zaten we met vijftien jongeren om de tafel, die met wensen kwamen. Daaruit is het jongerendebat voortgevloeid." Het eerste jaar leidde dat de bat tot een jongerensite, het op fleuren van zwembad Het Wed de, een jongerenkrant en meer activiteiten voor jongeren van tien tot vijftien jaar. Vorig jaar was er de roep om een jeugd raad. Die gaat na de zomerva kantie gevraagd en ongevraagd advies geven aan de politiek. „Daar zitten tien jongeren in. Ik weet best dat we niet alle jonge ren in Voorschoten bereiken, maai- via hen komen we wel achter de wensen en ideeën van een grote groep." Annemarie de Jong vult aan: „Voor ons zijn er heel wat manieren om met anderen in contact te komen: onze eigen site, folders en het jongereninformatiepunt in de bibliotheek. Het verschil met de echte raad is dat wij neutraal zijn en het daardoor eerder met elkaar eens zullen zijn." Het is' een vorm van inspraak die Mentink erg aanspreekt. „Jeugd wordt vaak geassocieerd met problemen en criminaliteit, terwijl er zoveel positieve din gen zijn. Je moet hen de ruimte geven en aangeven wat hun verantwoordelijkheden zijn. Als ergens geen geld voor is, zeg het dan en zeg niet we nemen het mee." „We zijn nu met de jeugd in Voorschoten bezig met het pro ject alcohol en cannabis. Met elkaar proberen we afspraken te maken: wat mag wel en wat mag niet? Hoe ga je om met agressie? Wat doe je als vrijwilli ger in het jongerencentrum als een jongere met een slok op in de auto of op de brommer stapt? Grijp je in, of laat je het toe? We gaan in discussie met sportclubs, die de baropbreng- sten hard nodig hebben, terwijl alcohol tot excessen kan leiden. Moet je de bar later openen of eerder sluiten en moet je wel of geen alcohol schenken? Daar over praten we met bestuurders en jongeren, maar ook met hun ouders, omdat we vinden dat het om een gezamenlijke ver antwoordelijkheid gaat." In haar ontslagbrief stelt El- wink Mentink vast dat ze er trots op is dat ze het gemeente lijke jeugdbeleid een gezicht heeft gegeven en dat jongeren ('natuurlijk niet allemaal') nui ook zelf het gemeentehuis we ten te vinden. Maar ze voelt zich ook een beetje schuldig dat ze een jaar eerder dan gepland een 'ruimer jasje' aantrekt en op provinciaal niveau 'min of meer' hetzelfde gaat doen. „Voorschoten wordt een deel van mijn werkgebied. En als er wat is kom ik gewoon een dagje terug. Dat ik straks een andere baan heb betekent niet einde verhaal." Zeker niet in de ogen van Annemarie de Jong: „Daar zorgen wij wel voor." dit CucMz, Topkwaliteit brokjes in de smaken zalm rijst of kip rijst. Zak a 200 gram. Met Klantenkaart 2.49 Per kilo f6,20 u. ook, ia ■vxun, <l£>kktA

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17