'Fileprobleem? Het enige dat helpt is meer wegen' Buiten-teamsportverenigingen: tijd voor bezinning Meningen Klankbord Het Leidsch Dagblad verwart feiten en fictie over Schiphol Wachten fokverbod kiezen tegi varkenswelz WOENSDAG 18 APRIL 2001 945 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieve met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl Naar aanleiding van de brand in Schiphol Plaza op zondag stond maandag in Leidsch Dag blad een hoofdredactioneel commentaar waarin werd ge suggereerd dat Schiphol de ge volgen van deze brand mede aan zichzelf te wijten heeft. Dit omdat Schiphol 'probeert tal van activiteiten aan te trekken die met luchtvaart niets van doen hebben, zoals restaurants en een eerste-klas-winkelcen- trum', die ook mikken op dag jesmensen en funshoppers. Daaraan werd toegevoegd dat KLM, de grootste gebruiker van Schiphol, hier niet blij mee is. Want meer bezoekers betekent ook meer. verkeer op de toch al verstopte toegangswegen. Afgezien van het feit dat ook wij het natuurlijk betreuren dat als gevolg van de brand in Schiphol Plaza zondagavond veel reizigers en vluchten ver traging hebben opgelopen, is het wel zaak om feiten en fictie in dit verband goed van elkaar te scheiden. Wat zijn de feiten? Schiphol is mede dankzij zijn winkelvoor zieningen een bijzonder aan trekkelijke luchthaven voor veel reizigers. Daar profiteert vooral KLM van, die sterk afhankelijk is van overstappende passa giers die niet per se via Schip hol hoeven te reizen, maar dat doen vanwege het goede lijnen- net (van onder meer KLM) en de goede voorzieningen voor overstappers (van Schiphol). KLM steunt dat beleid. Ster ker nog, KLM is zelf al jaren de grootste winkelier op Schiphol. De drank- en tabakswinkels achter de douane, met de grootste oppervlakte aan vier kante meters en de hoogste omzetten, zijn namelijk van KLM. Nu gaat het hier niet om de winkels achter de douane, maar om die ervóór. Sinds 1993 heeft Schiphol ook een winkelcen trum waar niet-reizigers ge bruik van kunnen maken: Schiphol Plaza. Dit voorziet in een grote behoefte, niet alleen van passagiers (die bijvoor beeld na aankomst in de super markt van Schiphol Plaza voor thuis nog een fles melk of wat brood kunnen kopen), maar ook van wegbrengers en afha lers (die tijdens het wachten wat kunnen gebruiken of een bloemetje of krant kunnen ko pen) en van de vele duizenden mensen die op luchthaven Schiphol werken (die na werk tijd nog snel even in Schiphol Plaza wat boodschappen kun nen doen). Ook tegen die gebruikers heeft KLM geen principiële be zwaren. Nee, de bezwaren van KLM - en kennelijk ook van Leidsch Dagblad - richten zich vooral op de dagjesmensen die van Schiphol Plaza gebruik ma ken en die een dagje Schiphol met een bezoek aan de wandel- promenade vaak combineren met wat winkelen in het win kelcentrum. Nu is het aantal mensen dat van Schiphol Plaza gebruik maakt en dat géén passagier, wegbrenger/afhaler of Schip- holwerker is, gering: 10 pro cent. Dat komt waarschijnlijk mede door de hoge kort-par- keertarieven op Schiphol. De meeste dagjesmensen komen dan ook met de trein en zorgen dus niet voor extra drukte op de wegen. Daar zal Schiphol zijn commerciële activiteiten ook steeds aan toetsen; ze mogen de passagiersstroom niet be lemmeren. Wat is dan het probleem? Mag Schiphol naast zorgen voor goede basisinfrastructuur geen commerciële activiteiten ontplooien? Dat lijkt ons nogal kortzichtig, omdat Schiphol mede dankzij de inkomsten uit die activiteiten in staat is, de hoge investeringen in capaci teit, kwaliteit, bereikbaarheid en aantrekkelijkheid te betalen, waarvan ook KLM profiteert. Het spreekt vanzelf dat Schiphol dan wel moet zorgen dat die commerciële bedrijven aan alle veiligheidseisen vol doen. Schiphol legt zichzelf al jaren op het gebied van brand veiligheid en brandpreventie hogere normen op dan de wet voorschrijft. Om dat ook duide lijk te maken aan het publiek, heeft Schiphol deze week op dracht gegeven aan het onaf hankelijke Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbe strijding om hier systematisch jaarlijks een onderzoek naar in te stellen. R. Wever, (adj.-hoofd Corporate Commu nications Schiphol Group), Schiphol. In het kader van de sportbeoefening zijn teamsporten op de velden altijd van grote betekenis geweest. Sporten als voetbal, hockey, korfbal, handbal, rugby en atletiek zijn daarvan wel de bekendste, terwijl tegenwoordig ook in Nederland softbal, honkbal en American football worden gespeeld. Hoewel we heden ten dage met on ze vijf- en zelfs vierdaagse werkweek over veel meer vrije tijd beschikken dan in bijvoorbeeld de jaren vijftig, wordt toch door de huidige maat schappelijke ontwikkelingen het be staansrecht van de teamsportvereni gingen bedreigd. Hiervoor is een aan tal factoren te noemen en wel met na me de 24-uursmaatschappij, het te ruglopen van het aantal vrijwilligers binnen sportverenigingen in zowel help- als kaderfuncties, het veel langer doorstuderen van jeugdleden en de opkomst van de individuele sporten. Langzaam maar zeker zal de huidi- Jan Duivesteijn is oud directeur van Sportbedrijf Leiden. Hij schreef een opinie over de toekomst van de buitensporten die worden beoefend in teamverband. ge maatschappij zich steeds meer ontwikkelen tot een zogenaamde 24- uursmaatschappij, waarbij er zeven dagen per week aan allerlei behoeften wordt voldaan, maar er ook op heel andere tijden diensten moeten wor den verleend en moet worden ge werkt in bijvoorbeeld winkels. Dit is zeer nadelig voor de veldsporten waarbij traditioneel de competitie op zaterdag en zondag wordt gespeeld. Een sporter zal zich minder aan een club kunnen en willen binden omdat er op een andere manier ook aan hem wordt getrokken. Grotere teams zou den een voorlopige oplossing kunnen zijn voor een vereniging, maar voor de individuele sporter is de keuze voor een sport die hij op een moment kan uitoefenen dat hem beter schikt een logische stap. De 24-uursmaatschap pij zal dus in de toekomst, mede on der invloed van flexibele werktijden, het beoefenen van een veldteamsport nadelig beïnvloeden. Teamsportverenigingen 'draaien' voor een groot deel op vrijwilligers werk. Dat beïnvloedt mede de hoogte van de contributie die daardoor niet al te hoog hoeft te zijn. Een vereniging heeft behoefte aan een goed amateur- kader dat professioneel een club kan besturen en liefst zo lang mogelijk. Dat 'zo lang mogelijk' kan aan de an dere kant door vergrijzing ook een be dreiging gaan vormen voor de conti nuïteit van het verenigingskader. Voorzitters van clubs als UVS, Lugdu- num, Leiden, Sleutels, Fides Pacta, KZ Leiden zijn er soms al twintig jaar of langer en zullen in de toekomst steeds moeilijker vervangbaar zijn. Recent is er een onderzoek gedaan waaruit bleek dat vrijwilligers het liefst werken op projectbasis, dat wil zeg gen in beperkte tijd. Het beschikbaar zijn voor een bestuursfunctie van drie of vier jaar zal in die context moeten worden teruggebracht tot periodes van bijvoorbeeld hooguit één of twee jaar. Het is nu zo dat een vrijwilliger die zich beschikbaar stelt voor een sei zoen bij een club al gauw veertig we ken van gemiddeld vier uur draait, bij voorbeeld door het rijden van pupil len van en naar wedstrijden en dat kan wel oplopen tot acht uur per week bij jeugdleiders, bestuursleden, schoonmaak- en kantinemedewer kers. De conclusie is dus dat er in de toekomst minder vrijwilligers zich voor langere perioden zullen willen binden aan een vereniging en dat kan de continuïteit van de verenigingen in gevaar brengen. Een ander punt is dat veel meer dan vroeger jeugdleden stoppen naarmate ze ouder worden. Aan de ene kant be ginnen kinderen veel vroeger met r:-:. ;v Een foto uit de oude doos: Roodenburg - UVS anno 1974. sporten, al vanaf ongeveer 7 jaar, aan de andere kant zie je de A-jeugd van 16 jaar en ouder grotendeels verdwij nen. In de Leidse situatie met veertien voetbalverenigingen spelen er gemid deld zes A-teams in de competitie dat is gemiddeld dus minder dan de helft per vereniging. Dit heeft mede tot gevolg dat de doorstroom naar de senioren fors stagneert. Waardoor 'vergrijzing' bij de senioren sterk toeneemt, met op termijn veel minder seniorenteams. Jeugdleden stoppen om diverse rede nen, onder andere studie in een ande re plaats, meer individuele sporten met minder vaste verplichtingen, een bijbaan naast de studie en vele andere vrijetijdsbestedingen. De conclusie is dat er in de toekomst minder senior leden zullen zijn, mede onder invloed van het afhaken van de oudere jeugd en het stoppen van de huidige oudere sporters. Sporten in de breedste zin van het woord heeft het imago gezond te zijn en dat is het natuurlijk ook. In relatie tot de huidige veranderende maat schappij met steeds meer flexibele werktijden, hebben individuele spor ten zich steeds meerontwikkeld en ingespeeld op die maatschappij en dat imago. De meest bekende takken van individuele sporten zijn tennis (het competitie-element is marginaal) de verdedigingssporten, squash en niet in de laatste plaats het sporten in de fitnesscentra met de vele op maat gesneden mogelijkheden tot conditie verbetering, vaak zeven dagen per week. Voor de meeste mensen wegen de hogere kosten op tegen de vrijblij vendheid, er is een professioneel ka der, je hoeft geen vrijwilligerswerk te doen, je kunt er terecht wanneer het je uitkomt en dat het duurder is, is meestal geen bezwaar, ook niet voor de jeugd. Met als gevolg dat door de opkomst van deze sporten, die zich ook richten op de jeugd, het aantal deelnemers aan teamsporten zal te ruglopen. Het lijkt een-somber verhaal voor de teamsportverenigingen, maar dat hoeft het niet te zijn als er efficiënt met de organisatie van de verenigin gen wordt omgegaan, er een bunde ling komt van kader en algeiri voorzieningen. Er liggen nog volde de mogelijkheden, maar dan binnen de teamsportverenigini product beter moeten worden, ter moeten worden ingespeeld behoeften van de huidige maatsi pij en zal soms het verstand boi emotie moeten gaan. Ik verwacht dat binnen tien j; van de veertien voetbalverenigi in Leiden zeven zullen overtöj hopelijk verdeeld over de divei ken van Leiden en hopelijk als van gezonde fusies in plaats vair opheffingen wegens gebrek aan doende leden en kader. Voor de korfbalverenigingen ik dat er van de vijf nog drie bestaan. Voor de overige te; verenigingen verwacht ik geen vt deringen, er is nu maar één hot club, één rugbyclub, één hand club, één honkbalclub en één vereniging. Er zijn nu nog zes ten verenigingen dat zal waarschij wel zo blijven. We zullen zien in 20 JAN DUIVESTEUN Vorige week werd het plan voor de tolpoorten definitief ten grave gedragen. Tot opluchting van velen, want 'het volk' wilde ze niet. Nu lanceert de regering een nieuwe oplossing voor het fileprobleem: de kilometerheffing. Als minister Tineke Netelenbos het advies van Roel Pieper opvolgt, moet autorijdend Nederland betalen voor elke gereden kilometer, meer tijdens de spits, minder tijdens de rustige uren. De bewindsvrouw is een groot voorstander. Maar hoe zit dat deze keer met 'het volk'? Hoe denkt Nederland over het Pieper-plan? Bernhard Ensink, directeur van de Fietsersbond: „Uiteraard vinden wij als Fietsersbond dat de kilometerhef fing een goed begin is. Wij zijn voor een stevig prijsbeleid. Er zijn echter twee belangrijke aspecten over het hoofd gezien, namelijk de extra be lasting van de korte autorit en het be lasten van de stilstaande auto. De korte autoritten, onder de 7,5 kilome ter, zijn vreselijk onnodig. Wij willen graag zien dat voor deze korte ritjes extra wordt betaald. Bijvoorbeeld door de kilometerteller die de te beta len heffingen telt, voor de korte ritten dubbel tarief te laten rekenen. Ten tweede de stilstaande auto's, ook de ze vormen een probleem. Wij willen graag dat de parkeerruimte in woon wijken ook zwaarder wordt belast." Aad Wan net, hoofd planning bij De Jong Koeriers in Sassenheim: „Wij hebben ons er nog niet mee bezigge houden. We hebben natuurlijk al eer der zo'n geintje gehad met die tol poorten en laten het nu maar op ons afkomen. Tegen de tijd dat die kilo meterheffing erdoor komt, gaan wij onze prijzen verhogen. Deze extra kosten worden doorberekend aan de klant." Aad van Giezen, eigenaar van Van Giezen Tweewielers in Rijnsburg: „Ik denk dat ik me moet aansluiten in de rij van protesten. De heffingen en lasten op het autogebruik zijn niet meer in verhouding tot het aantal ki Vergeet de tolpoorten maar - het nieuwste middel tegen files heet kilometerheffing. Een goed idee? lometers dat de meeste mensen rij den. Alleen de beter gesitueerden kunnen straks onbeperkt blijven rij den. Ik denk dat het autogebruik wel iets zal afnemen, maar lang niet zo veel als Netelenbos hoopt. De fiets- verkoop in onze winkel neemt vol gens mij niet toe, de afstanden zijn al snel te groot voor een fiets. Misschien dat we iets meer scooters en brom mers gaan verkopen." De Tuf-tuf Club, 'het front tegen de vulgaire zakkenvullerij door justi tie', opent de website www.tuftuf- club.com als volgt: „Op deze pagina's trekken wij ten strijde tegen de hek senjacht die de Nederlandse overheid heeft ontketend tegen automobilisme. Niet omdat we tegen meer verkeersre gels en handhaving daarvan zijn, maar omdat het huidige beleid niets meer met verkeersveiligheid te maken heeft. Er moet geld binnengeharkt worden, véél geld. Waarom? Omdat autobezitters zich laten uitknijpen zonder te piepen. Welnu, wij piepen wel: op onze website maken we ge hakt van het regeringsbeleid. Aan de hand van honderden foto's en prak tijkgevallen tonen we onomstotelijk aan dat geld het primaire doel is van de overheid. Bent u het ook zat om groot-donateur van Zalms spaarvar ken te zijn? Steun ons dan, misschien komt er eindelijk eens een vuist. Kim van der Berg uit Leiden, werkt in Den Haag en reist dagelijks met het openbaar vervoer naar haar werk: „Volgens mij moeten ze de benzine gewoon nog stukken duur der maken, dan wordt werkelijk ie dereen in de portemonnee getroffen. Veel werknemers die een auto van de zaak hebben, krijgen straks een kilo metervergoeding en merken de fi nanciële consequenties niet. Ik rij zo nu en dan weieens een keer mee met een collega en dan zie ik zoveel men sen in de file die daar volgens mij he lemaal niet hoeven te staan. Boven dien zit iedereen in zijn eentje in die auto. Hoe moeilijk is carpoolen nu helemaal? Volgens mij kan het auto gebruik stukken omlaag. Mensen denken vaak alleen maar dat ze een auto nodig hebben, maar de enige manier om ze daadwerkelijk uit die auto te krijgen, is het gebruik ervan onbetaalbaar te maken." Chris Witte, voorzitter motorclub MC Randstad uit Leiden: „Kilome terheffing is het beste kiezen uit twee kwaden. Voor ons was overigens het FOTO ANP JAN DIJKHUIZEN plan van de tolpoorten beter. Met de tolpoorten hadden de motorrijders nog een kans om niet te hoeven beta len. De regering had toendertijd het idee dat motorrijders niet de veroor zakers van het fileprobleem waren en daarom niet extra hoefden te betalen. Dat is nu omgeslagen. De beredene ring is nu met de lalometerheffing: jullie maken ook gebruik van de weg, dus jullie moeten betalen. Ik vrees dat wij onder de kilometerheffing niet meer uitkomen. Wat de oplossing van het fileprobleem is? Iedereen op de motor zetten. Mag het weer trou wens wel eens beter worden." Tim Coronel, autocoureur uit Al phen aan den Rijn: „Wat de kilome terheffing voor mij betekent? Heel simpel, ik rij heel veel kilometers dus ik moet heel veel betalen. Dit is overi gens geen manier om mensen uit de auto te houden. Iedereen is altijd op zoek naar comfort en gemak, ook als dat betekent dat ze ervoor moeten betalen. Bovendien worden de extra kosten die het autogebruik veroor zaakt toch doorberekend in de prij zen. De enige oplossing voor het file probleem is het aanleggen van meer wegen." Volgens het verkiezingsprogramma van de politieke partij Nederlatul Mobiel is het fileprobleem niet on oplosbaar: „Files zijn door de over heid doelbewust gecreëerd door op grond van het gevoerde milieubeleid de accenten van het eigen vervoer te veel naar het openbaar vervoer te ver leggen (iedereen de auto uit). Het openbaar vervoer is echter ondanks alle extra impulsen van de afgelopen jaren niet in staat om de groeiende vervoersstromen te verwerken. Daar om is het aantal auto's op de weg ge groeid en zijn door de niet meer toe reikende infrastructuur de verkeersop stoppingen toegenomen, met als ge volg dat nu onze economie dreigt vast te lopen. Michel van Klink uit Roelofarends- veen, rijdt in een auto van de zaak, werkt in Rotterdam: „Kilometerhef fing is een eerlijke manier om ieder een naar rato te laten betalen voor zijn autogebruik. Mijn baas betaalt mijn auto, ik word dus minder zwaar getroffen door de kilometerheffing dan mensen met een eigen auto. Ik hoop dat meer mensen met het openbaar vervoer gaan reizen. Op het moment dat het openbaar vervoer voor mij goedkoper wordt dan auto rijden, stap ik zelf ook in de trein. Ik ben eigenlijk voor gratis openbaar vervoer, maar dat zal hier niet snel gebeuren. In Zweden is het openbaar vervoer volgens mij zo goedkoop ge maakt dat het inderdaad aantrekke lijk is om geen auto meer te rijden." Een verzamelaar van snelheidsover tredingen uit Leiden, die anoniem wenst te blijven: „Ik betaal genoeg en als autorijden dan per se nog duurder moet worden, gooi dan de belasting maar weer omhoog. Maar niet dit soort dingen. Pure werkver schaffing voor de ambtenaren is het. En wie gelooft er nu echt dat het file probleem hiermee wordt vermin derd? Niemand toch?" ILSE VAN DER POEL Op 75 procent van de var bedrijven in de ingeslote bieden dreigt de welzijns tie van varkens volledig hand te lopen. Door ver beperkingen en verboden nen slachtrijpe varkens tijd naar het slachthuis w afgevoerd, waardoor ze hokken barsten. Bova blijft de geboorte van ri biggen onverminderd gaan. Jonge biggen moete toevlucht zoeken tusse nauwe gangen van mest bevuilde stallen. Vei kens zijn inmiddels zo t'. procent over hun slachtgt pre heen en zakken door hu eei ten. De situatie in de o\t gesi hokken leidt tot kannib: n s] onder de varkens, vervuiü se extreme stress. Ten tijde van de varkfl Jric in 1997 werd de hulp v aan dierenartsen ingeroepe: m aan een soortgelijke situal einde te maken door m tar euthanasie. Dat had de uit. van 2,5 miljoen biggen li rAn volg. De Koninklijke we schappij van Diergeneesl ing- heeft nu aangekondigd da weer mee te zullen werke mg het doden van de bigge tok lang er geen fokverbodeel kondigd. Minister Brinkhorst naar aanleiding van een ven dat Stichting Varke geit al Nood hem op 10 april he stuurd, te kennen gegev Vo zullen wachten met het len van een fokverbod i overleg heeft gepleegd ra collega's in Brussel. Vafoek de paasvakantie zal dit op z'n vroegst pas 20 plaats hebben. De kosten om de b öngi schadeloos te stellen, zijl nst het ministerie van Lan# Natuurbeheer en Vissen nge nelijk te hoog om (voc k uit eigen zak te betalen ppe om prevaleert het financü bae lang over dat van het r" van de diereji ondanks d in extreme mate wordt i tast. jon Joris van del ttan Amstf Idi

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16