De Kopermolen gaat voor zilver Licht als middel tegen kanker Leiden Regio [ONDERZOEK IH30ZH3GN0 J ifNSDAG 18 APRIL 2001 15 jgnlijk is de viering van een kwart eeuw De Kopermolen een klein half nT rte laat. Het winkelcentrum van de Merenwijk opende namelijk op 27 f vj member 1975 zijn deuren. Maar goed, de officiële ingebruikname was in gt ril 1976 want de winkeliers, praktisch als altijd, hadden destijds geen zin ilichtplegingen terwijl rond het centrum nog druk werd gewerkt. Dus mt wethouder Van der Sande, die morgen het startsein geeft voor de ring van 25 jaar De Kopermolen, uiteindelijk toch op tijd. eei|rWIM WEGMAN een uitbundige feestsfeer is in winkel- uum De Kopermolen nog weinig te v,c,1 ken. Geen slingers, feestplakkaten of vc ere uitingen van vreugde rond het Sn jarig bestaan sieren het winkelcentrum, jr het kan ook aan het tijdstip van de Igang liggen. De winkeliers zijn op deze dag nog maar net bekomen van Pasen, i^an overigens nog wel de nodige attri- e mzijn terug te vinden. naar E. Vervloet van kledingzaak EdCar ik niet al te veel poespas in zijn zaak jn. „Misschien dat mijn vrouw nog doet, maar ik ben niet zo op slingers." innee hij niet wil zeggen dat het kwart <i De Kopermolen hem weinig doet. doet was een van de eersten die in 1975 deuren opende in het winkelcentrum, st nog als onderdeel van het kleding- cem Adam. Maar toen ik een paar jaar den de gelegenheid kreeg deze zaak te nemen, heb ik dat meteen gedaan, is een prima plek en ik werk hier met plezier." zotste voordelen van De Kopermolen ilgens Vervloet de makkelijke bereik- leid en de ruimë parkeergelegenheid, ook het aanbod is volgens hem in or- [Er zijn hier geen grote trekkers, dat is r. Maar er is wel van alles wat. Het aan- aan winkels is behoorlijk gevarieerd." de grote concurrent van De Kopermo- (le Leiderdorpse Winkelhof, zegt Ver- ivveinig last te hebben. „Sterker nog, ik nog heel wat Leiderdorpers in mijn i Dat vlotte vrijetijdsspul hebben ze toch iets minder. En er komen veel ten uit de Stevenshof. Meestal voor- je Merenwijkers, die het leuk vinden idan hier terug te komen." lekomst van De Kopermolen ziet hij lig in, net als zijn buurman J. Hedeman ineens eigenaar van een kledingzaak, renovatie van vijf jaar geleden heeft iiterlijk van het winkelcentrum enorm ";t. Het daglicht komt nu binnen. Het ziet er hier weer helemaal modern uit. Weliswaar zijn er destijds, door alle werk zaamheden en het gebrek aan parkeer ruimte, veel mensen weggegaan. Maar sinds het grote plein voor De Kopermolen weer beschikbaar is, hebben we over par keerruimte geen klagen. En de meeste klanten zijn allang weer teruggekeerd." Over de leegstand in het winkelcentrum maakt Hedeman zich weinig zorgen. „Er zijn enkele zaken niet verhuurd nu, dat is waar. Maar het is de bedoeling dat in sep tember de supermarkt Lidl zich daar ves tigt. Dan is alle leegstand in een klap voor- bij." Aanmerkelijk minder vrolijk klinken be drijfsleiders A. Bloemheuvel en H. Koster van witgoedzaak Bemmel Kroon in" een zijtak van het winkelcentrum. „De omzet is goed hier, maar die leegstand vind ik echt verschrikkelijk", zegt Koster. Zijn zaak zorgt trouwens straks voor wat extra leegstand, want Bemmel Kroon heeft besloten per september naar de Rijneke boulevard te verhuizen. „Daar hebben we veel meer ruimte tot onze beschikking en kunnen we bovendien keukens verkopen. Iets waar voor hier absoluut geen plek is." Als alles volgens plan verloopt, wordt ook de ruimte van Bemmel Kroon ingenomen door Lidl. Koster en Bloemheuvel geven toe dat hun zaak misschien nooit erg op zijn plek is ge weest in De Kopermolen. „Hoewel we over omzet nooit echt te klagen hebben gehad." Hun ongenoegen komt echter voor voort uit het beleid rond het winkelcentrum. „Destijds, tijdens de verbouwing, werd de straat hiervoor zo maar opengegooid. We lagen echt twee maanden plat", weet Bloemheuvel zich te herinneren. „Dat heeft veel klanten gekost. Het gaat nu telkens een beetje beter, maar het is nog lang niet ide aal." En Koster: „In een centrum als dit moet je voortdurend iets organiseren. Maar er gebeurt hier nauwelijks wat. En als er wat gebeurt, vergeten ze dit deel. Sinter klaas loopt tot de bloemenkiosk hier tegen over. Daarna gaat hij gauw weer terug. En dan die leegstand. Ik begrijp dat het straks beter wordt, maar de afgelopen jaren was de uitstraling met al die lege zaken niet best. Dat is gewoon jammer." Koster vindt dat ook de vrijdagse koop avond niet deugt. „Ten eerste moet je dan met z'n allen open zijn, vind ik. Maar de helft van de kleine zaakjes is dicht. Boven dien kun je je afvragen of de vrijdag nu wel zo'n beste dag is. Mensen uit andere plaat sen zijn gewend dat het op donderdag in Leiden koopavond is. Blijkt hel in de Me renwijk nu net weer op wij dag te zijn. Dat is toch behoorlijk verwarrend." J. van Wet ten, eigenaar van rijwielzaak Profil de Mo len, is het op dit punt helemaal met de be drijfsleiders van Bemmel Kroon eens. „Voor mijn branche is de donderdag inder daad veel beter. Voor supermarkten en le vensmiddelenzaken is de vrijdag een ge schiktere dag, dat weet ik. Maar Albert Heijn is tegenwoordig elke avond tot acht uur open. Dat maakt dan ook niet veel meer uit." Van Wetten is voor het overige aanmerke lijk positiever over het winkelcentrum. „Oké, het is geen Winkelhof. Het is vroeger wel de opzet geweest dat De Kopermolen die omvang moest krijgen. Maar dat is niet reëel." Hij vindt het winkelcentrum na de renovatie fris en modern geworden en is tevreden over het aanbod. Wel heeft Van Wetten soms moeite met het gedrag van sommige hondeneigenaars. „Ik moet voor mijn deur geregeld poep opruimen. Er is hier een afdakje en dat schuilt zo lekker voor de regen. Ook in het winkelcentrum ligt geregeld poep. Ik heb geen hekel aan honden, maar ik begrijp nooit zo goed waarom mensen dat niet even kunnen op ruimen." De cadeau-, poster- en kaartenwinkel van V. van der Kamp aan De Kopermolen is een van de zaken die op vrijdagavond niet open zijn. „Ik red dat niet, zoals zo veel kleinere winkels." Van der Kamp betreurt het overi gens dat het aantal kleinere zaken in het winkelcentrum steeds minder wordt. „Er komt nu een grote supermarkt bij, een soort Aldi. Ik hoor veel mensen in mijn winkel zeggen: wat moeten we met drie su permarkten? Ik had liever dat er op die plaats een reeks kleine winkeltjes komt. Dat vergroot de verscheidenheid hier. Het aan- bod was hier vroeger veel groter. Toen had je echt van alles in De Kopermolen. Een parfumerie, een doe-het-zelfzaak en noem maar op. Maar dat is niet alleen iets van De Kopermolen. Dat zie je in heel Nederland. Vergeet niet dat je tegenwoordig bij Albert Heijn bijna alles kunt kopen. Dat was vroe ger niet." De klanten ondertussen lijken behoorlijk tevreden over De Kopermolen. „Zeker sinds de bewaking de fietsers eruit heeft ge gooid. Dat was een hele verbetering", zegt E. de Jong. „Nu alleen de honden nog", valt F. Orssagen hem bij. „Die hondenpoep vind ik echt verschrikkelijk. Maar je kunt hier verder prima winkelen. Het is een goed centrum. De Voorschotense C. Kozee vindt De Kopermolen zelfs 'fantastisch'. „Ik kom hier geregeld als ik op mijn kleinkinderen oppas. Het is hier schoon en netjes. En je hebt hier van alles, al haal ik hier voorna melijk de dagelijkse dingen." M. Onderwa ter mist vooral een speelgoedzaak. „Blok ker heeft wel wat dingetjes, maar ik zie toch liever een echte speelgoedzaak." Maar voor de rest is ze heel tevreden. „Lekker dicht bij." door peter groenendijk Frederiek van Duijnhoven en Jeroen Rovers over lichttherapie Nieuwsgierigheid is de angrijkste drijfveer voor de etenschap. De rubriek In iderzoek doet een greep uit Ie vele onderwerpen waar ie; eidse onderzoekers zich in ebben verdiept. Vandaag: medisch onderzoekers ederiek van Duijnhoven en Jeroen Rovers. x teri Hui etLeids Universitair Me an, disch Centrum is in Neder- 3er( d één van de plaatsen met .j vvc meeste kennis op het gebied er0l ikankeruitzaaiing in de le- jjt|i .Patiënten worden er be- ideld en door tal van onder- ikers wordt hard gewerkt mogelijke oplossingen. IgÉevan hen zijn Frederiek lüuijnhoven en Jeroen Ro- s.Zij hopen dat licht in de komst kanker kan gaan ge en. 'erkanker maakt jaarlijks n 500.000 slachtoffers, 7 33 irvan enkele duizenden in Ierland. Heelkundige be- 321 ideling - het wegsnijden van i tumor - is maar in een paar )totl icent van de gevallen moge- NTiESin de overige gevallen toti rdt de patiënt behandeld tchemotherapie, een be- ■512i ideling die erg zwaai' is voor patiënt en zorgt voor veel werkingen. Iverwege de jaren negentig igen het Leidse Silvius-la- atorium en enkele LUMC- lerzoekers, onder wie Je- n Rovers, de handen ineen. der begeleiding van profes- Terpstra begonnen zij een 39 lerzoek naar de mogelijkhe- ivan foto-dynamische the- ie, een behandelingsvorm n.5'® allangbekerid is, maar nog amer» "'weinig in gebruik is. Ro et te* liegt uit: „Foto-dynamische schikt rapie werkt op basis van de ctie tussen licht en bepaal- :uur' itoffen. Er zijn heel veel mo- houd! ikheden: zowel de stof die amiati ebruikt, als de golflengte het licht kan variëren. Wij hten naar een therapie voor aaiing van kanker in de le- ige tijd toonde een ots bedrijf, actief in de far- tëutische industrie, interes- het onderzoek. „Zij wil- dat wij met een door hun wikkelde stof gingen wer- aldus Rovers. „Voor het rijf is dat een mogelijk lu- ieve investering omdat het Ie ontwikkeling van een ge neesmiddel kan leiden. Voor ons betekende het continuïteit van het onderzoek voor enkele jaren." Rovers wijdde vervolgens zijn promotie-onderzoek aan de in zet van dit.stofje, dat luistert naar de weinig sprookjesachti ge naam SQN400, bij toepas sing van foto-dynamische the rapie. „Volgens onze modellen moest de combinatie van SQN400 en licht van een be paalde golflengte de afbraak van tumorcellen in de lever kunnen veroorzaken. Ik heb dat getest op dieren: eerst op ratten, later ook op grotere die ren als varkens. De resultaten waren positief: de therapie zorgde inderdaad voor de af braak van de tumor." Rovers is inmiddels in oplei ding tot chirurg en zijn werk als onderzoeker is overgeno men door Frederiek van Duijn hoven. Het is aan haar om de nieuwe lichttherapie te testen Frederiek van Duijnhoven en Jeroen Rovers. FOTO HENK BOUWMAN op mensen. Maar dit onder zoek, wederom gedeeltelijk ge financierd door het Schotse bedrijf, heeft niet alleen in Lei den plaats. Van Duijnhoven: „Dat zou onmogelijk zijn. We werken hiervoor samen met zes ziekenhuizen in Europa, onder meer in Londen en Za greb. Voor deze fase van het onderzoek, waarin we voor het eerst op mensen testen, zijn 24 patiënten nodig. Die moeten aan een heleboel voorwaarden voldoen, waardoor we moeilijk patiënten kunnen vinden. Als we dat allemaal in Leiden moesten doen, waren we jaren bezig!" Nu neemt het LUMC drie 'menselijke proefkonijnen' voor z'n rekening. En de resul taten zijn zeer positief, aldus Van Duijnhoven. „Op de plek waar we met lasertechniek het licht via de zij in de lever heb ben gespoten, zijn de tumor cellen afgebroken. Bovendien blijken de bijwerkingen ge ring." De patiënten op wie is getest hebben alleen een kans op huidproblemen, zegt Van Duijnhoven. „Na de test moe ten zij drie maanden lang fel zonlicht mijden. Anders ver brandt de huid. Maar dat geldt als een relatief lichte bijwer king omdat die gemakkelijk kan worden voorkomen." De tests in de zes andere deelne mende ziekenhuizen geven de zelfde positieve resultaten. Lichttherapie zou dus wel eens een sterk alternatief kunnen gaan vormen voor chemothe rapie: grotere kans op gene zing, minder bijwerkingen. Maar het is nog lang niet zeker of het ooit zover zal komen, vertelt Rovers: „Toen ik zo'n zes jaar geleden met het onder zoek begon, wist ik al dat de kans klein zou zijn dat de the- rapie ooit in praktijk wordt ge bracht. Zelfs als een nieuwe therapie erg goed is, ben je nog van heel veel externe factoren afhankelijk." Omschakeling naar een nieuwe therapie kost veel geld en tijd, maar ook een omschakeling onder medici. „Het moet ei genlijk tien keer zo goed zijn als de huidige methoden", zegt Rovers. „En hoewel de testre sultaten tot nu toe erg goed zijn, zijn we er dus nog lang niet zeker van dat deze vorm van lichttherapie in de praktijk zal worden gebracht." Ontmoedigend werkt die ken nis echter niet op de twee jon ge onderzoekers. Rovers: „Negentig procent van het onderzoek levert geen nieuwe therapieën op - dat wéét je gewoon als je met me disch onderzoek bezig bent. Maar het is belangrijk dat we blijven zoeken naar betere ma nieren om te genezen. En daar bij: Frederique en ik leren veel van het onderzoek. Daar profi teren wij als artsen dan weer van." e Leidsch Dagblad! KEU I EVEN ANNO 1901 Donderdag 18 April WASSENAAR-De buitenplaats 'Rijksdorp' zal als zodanig spoedig tot het verleden behooren. Een ge deelte wordt reeds bewerkt voor bloembollenland. Het heerenhuis met omgeving is, naar we vernemen, ook verkocht aan een bloemkweeker, met het doel om de buitenplaats te sloopen en er mede bouwland van te maken. WASSENAAR - Gistermorgen werd een proefrit ge daan met den nieuwen omnibus. Het is een flinke vlug gebouwde tramomnibus, die met inbegrip van de staanplaatsen 18 personen kan vervoeren. Daar het rijtuig zeer breed is, zal men niet spoedig klagen te zitten als 'gepakte haring'. Ook de ventilatie, waarnaar in de bestaande rijtuigen zoo verlangd werd, is uitstekend. Zooals men ons mededeelde, zal de dienst met dit nieuwe rijtuig eerst 15 Mei aanvangen. LEIDEN - Ter gelegenheid van den 25sten verjaar dag van Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg-Schwerin, zal morgenmiddag door het garnizoen alhier om 12 uren op het Schut tersveld een groote parade worden gehouden. KATWIJK - De ontluistering van het karakteristieke Gasthuis in het beeld van de Voorstraat vordert ge staag. Slopersbedrijf Van Egmond uit Rijnsburg werkt stevig door aan de afbraak 'van dit door H J. Jesse ontworpen pand. Over één maand zal het pand geheel zijn verdwenen. Daarna volgt in opdracht van de regenten van Gast- en Weeshuis de sloop van het aanpalende Weeshuis. Vervolgens zal er op het bouw perceel een project van 56 bejaardenwoningen verrijzen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD ANNO 1976 Zaterdag 17 april LEIDEN - De Leidse Vakbeweging deelt de bezorg- heid van voorzitter Koningsveld van de Kamer van Koophandel over de gang van zaken in het Rijnland se bedrijfsleven. Op de grafische industrie na gaf het Rijnlandse bedrijfsleven een zorgwekkende achter uitgang te zien.Volgens het jaarverslag van het NW, afdeling Leiden, doet de gemeente alles om indu strieën en kantoren aan te trekken. Er is in de stad ongeveer 11,5 ha. beschikbaar voor industrievesti gingen. Langzamerhand komt dat vol. In de Stevens- hofpolder, Grote Polder en in de Merenwijk zijn ook enkele terreinen. In de toekomst zullen, naar de ge meente verwacht, ook meer kantoren zich in Leiden vestigen als overloop van Den Haag. De diverse subsidieregelingen hebben voor de ge meente een vertragende invloed op de werken die de gemeente wil doen uitvoeren, aldus het NW-jaarver- slag. Voorbeelden hiervan zijn de reconstructie van de walmuren en kaden en de bouw van de Sumatra- brug. De provincie onthoudt zijn goedkeuring als er geen subsidie-aanvraag is ingediend, ook in gevallen waarin het zo goed als zeker is, dat toch geen subsi die zal worden verleend. Is er wel subsidie aange vraagd, dan wacht de provincie met haar beslissing, tot de aanvraag is afgehandeld. In de praktijk blijven zulke beslissingen soms jaren uit. VERVIERS - Lang heeft hij moeten wachten, maar in de Waalse Pijl, de opening van het Ardennen- weekeinde, bereikte Joop Zoetemelk zijn doel. Won hij voor het eerst in zijn carrière als beroepsrenner een zo fel begeerde klassieker. En op een manier, dje de concurentie deed sidderen. Vijftig kilometer voor de verlossende finish in Verviers sloeg de in Frankrijk wonende Nederlander verbijsterend toe. Om in de finale voor iedereen buiten schot te blij ven, waarmee hij als eerste Nederlander deze veer tigste editie van de Waalse Pijl op zijn naam bracht. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na piaatsüig een ingevulde cheque (wen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15