Israëlische leger weg uit Gazastrook na druk VS Connexxion: minder buslijnen vervallen Vragen over nond- en klauwzeer? GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 3 i gentinië vraagt nslag op frgemeester ijs brandstof «r omhoog jstandsfraude arokkanen isprekken over ionagevliegtuig 15 17 18 19 21 ex-dictator E10,14 Treinwagon brandt uit Huisartsen bezetten kantoor zorgverzekeraare Neerland Brinkhorst vreest dure opkoopregeling NS'ers zinnen op massale ziekmelding IclUwpJcuwtnl 21 40 WLTO bang voor uitbraak mkz door corso 2 WEKEN )ENSDAG 18 APRIL 2001 INIiAAC, M PAGINA'S inland relip enland ;e Ai uuren Kunst ómie en Samenleving. irek van de Dag atura lingen rt Bel! slept ltetd rojects hold no more surprises? baan out a buzzing plan mtw.wortell.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad igelloop •r over het jouwde icours nog onbekende man heeft rond een aanslag ge- id op burgemeester J. istra van de gemeente Broec (NH). De burge ester is opgenomen in het lenhuis en verkeert niet in ensgevaar. Haanstra kwam ld 21.30 uur aan bij zijn wo- gin Grootebroek. Een man eop het portierraam. Na- het raam was geopend, oot de man met een vuur- ien op de burgemeester. ktleider Shell heeft van- igen de adviesprijzen voor rine en diesel weer ver- igd. Benzine is vier cent irder geworden, diesel drie L De prijs van een liter Eu- ongelood steeg van 2,55 den, op 20 maart tot 2,71 den vandaag. Diesel kost daag 1,84 gulden. f onderzoek van het minis- i van sociale zaken naar ;elijke bijstandsfraude Marokkanen heeft tot nu tientallen concrete verden- ra, gen opgeleverd. Het gaat mensen die in Nederland Hand krijgen en in Marok- een huis bezitten. Het on- zoek is inmiddels stopge- [J omdat de Marokkaanse oriteiten hun medewerking iben ingetrokken. ag{ lie d Peking zijn China en de mi enigde Staten vandaag be itel uien met de besprekingen l r het incident met het ka! erikaanse spionagevlieg- 'f Het toestel kwam 1 april goe en de Zuid-Chinese Zee in Ver sing met een Chinees ge- htsvliegtuig. Het staat na e vri noodlanding nog altijd op 1. ft Chinese eiland Hainan, ouw ihington wil dat Peking de twee 3 zo snel mogelijk over- it d igt. t ni eme In Onderzoek: Licht als middel tegen leverkanker Voorschotense Praalwagen jongeren betreuren maakt proefrit vertrek ambtenaar over nieuwe jeugdbeleid Mentink obstakels Zuid-Holland pompt miljoenen in ontwikkeling van natuur Argentijnse rechter heeft ilië gevraagd om de uitle- ng van Alfredo Stroessner, oormalige dictator van Pa- uay. Volgens rechter Rodo- Canicoba speelden Stroess- in de jaren zeventig een ngrijke rol in een samen- kingsverband van militaire aturen in Latijns-Amerika. ina 5 3 5 20 -7,8 14 2 10 16 13,15,17,18,19 21,22,23 w 'isieprogramma's11 '/kiIBSIBHHD .gr-— nieuw-venneP' Een stilstaande treinwagon is gisteravond even na half tien op station Nieuw-Vennep volledig uitgebrand. De wagon is hoogstwaarschijnlijk in brand gestoken. Alle passagiers konden de trein ongedeerd verlaten. De brandweer had een half uur nodig om het vuur te blussen. Door de hevige rookontwikkeling ontdekte de machi nist de brand. In een andere wagon stonden de banken al op elkaar ge stapeld, vermoedelijk om ook in de brand te worden gestoken, aldus een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen. De getroffen trein was een stoptrein die van Leiden via Schiphol en Weesp naar Utrecht zou rijden. In verband met het vuur liet de brandweer het treinverkeer in twee richtingen stilleggen. De stremming duurde tot kwart over elf. De Nederlandse Spoorwegen zetten bussen in om toch passagiers te kunnen vervoeren. foto anp taco van der eb leiden/regio meente in de Bollenstreek schreef een boze brief aan de provincie. Rover sprak van 'een Na een ongewoon scherpe Amerikaanse veroordeling heeft Israël vannacht zijn troepen uit Palestijns gebied in de Gazastrook teruggetrokken. Het leger was er een dag eerder binnengegaan, na een Palestijnse mortierbeschie ting op het Israëlische stadje Sderot. tel aviv ad bloemendaal correspondent Vanmorgen, direct na de terug trekking, hervatten de Palestij- nen de mortieraanvallen, nu bij de grensplaats Eretz. Er vielen geen gewonden. In Hebron op de Westelijke Jordaanoever lie pen wel zes mensen verwon dingen op toen Israëlische tanks het vuur openden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell ver oordeelde gisteravond de Pa lestijnse acties, maar verklaar de ook dat Israël met zijn openlijke schending van de Os lo-akkoorden 'buitensporig en buiten proportie' had gerea geerd. Een uur later maakte Is raël bekend dat het zich zou te rugtrekken. In een poging de diplomatie ke schade beperkt te houden, zeiden medewerkers van pre mier Sharon dat er geen enkel verband bestaat tussen de Amerikaanse veroordeling en de terugtrekking. Het besluit Gaza weer te verlaten, zou al eerder op de dag zijn genomen. Die uitleg zorgde voor verwar ring in de legertop. Tot gister avond had de commandant van de Israëli's volgehouden dat de bezetting niet zou wor den beëindigd vóór Israël er ze ker van was dat de Palestijnen geen mortierbeschietingen meer zouden kunnen uitvoe ren. De openbare verklaring van Powell, die wijst op zware Amerikaanse druk achter de schermen, lijkt vooral bedoeld om de gemoederen in het Mid den-Oosten tot bedaren te brengen. Niet alleen in de Ara bische wereld, maar ook in Is raël wordt steeds openlijker ge sproken over de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Palestijnse woordvoerders toonden zich verheugd over de Amerikaanse bemoeienis. Sommigen zien er zelfs een po ging in de partijen terug te lok ken naar de onderhandelings tafel. President Bush heeft zich sinds zijn aantreden wat dat betreft uiterst terughoudend opgesteld, in schril contrast tot zijn voorganger Clinton. Pagina 5: Israël: Geweld Gaza en Libanon kan oorlog wor den robbert minkhorst Conexxion hoeft minder te be zuinigen op het openbaar ver voer in de Bollenstreek en de Leidse regio. De provincie Zuid-Holland en de vervoers maatschappij zijn het inmid dels eens over de nieuwe voor stellen. Reizigersorganisatie Ro ver is minder tevreden, al er kent ze dat de pijn voor de rei zigers draaglijker wordt. Met name de as Leiden - Kat wijk ontspringt de dans. Con nexxion heeft de voorstellen om een aantal ritten in de spits (lijn 35) en 's nachts (lijn 31) te laten sneuvelen, moeten intrek ken. Ook het halveren van de frequentie in de lijnen 40/42, van Leiden via Oegstgeest, Rijnsburg en Voorhout naar Noordwijk, gaat niet door. Wel zijn er wijzigingen in de avond uren. De provincie en de bus maatschappij moeten dit jaar 4,2 miljoen gulden bezuinigen op het openbaar vervoer. Extra geld van Zuid-Holland en de winst die efficiency-maatrege- len bij Connexxion zelf ople vert, beperken de uiteindelijke schade. De aanvankelijke voor stellen leidden tot een storm van protest. Vrijwel iedere ge- .Je houdt altijd een beetje pijn", zei gedeputeerde Hout man gisteren. „Het zou raar zijn als bezuinigingen geen pijn deden, want dat betekent dat je daarvoor slecht met je geld bent omgegaan." Houtman vindt dat de nieuwe dienstrege ling, die op 10 juni al ingaat, voldoende voorkomt dat de rei zigers al te zeer de dupe wor den. Houtman zei ook dat de provinice daarom tevrqden is over het resultaat. Rover staat nog altijd niet te juichen, laat bestuurslid R. Koo weten. „Het is in ieder geval be ter dan wat er hiervoor lag, maar in vier zeer belangrijke lij nen worden toch nog ritten ge schrapt." Koo spreekt over de lijnen 40/42, 56, 57 en 370. Het schrappen van de eerste rit naar Schiphol op maandag tot en met zondag stuit al op grote weerstand bij Alphenaren, zegt Koo. Ook het snijden in de avonduren blijft gevaarlijk. Dat leidt onherroepelijk tot een te ruggang in het aantal reizigers in eerdere ritten, waarna die vervolgens ook weer onder druk komen te staan. Zo'n tachtig huisartsen van de regionale huisartsenvereniging Eemland hebben vanmorgen het kantoor van Zorgverzeke raars Nederland (ZN) in Zeist enige uren bezet gehouden. De huisartsen zijn boos, omdat ze vinden dat de koepelorganisatie weinig inzet toont voor de huis artsenzorg. De actievoerders hebben rond tien uur een bezwaar schrift overhandigd aan de di rectie van ZN, M. Bontje en Ch. Bos, waarin ze hun ongenoegen kenbaar maken. Tijdens de 'verrassingsactie' werden werk nemers van ZN enige tijd bui ten de deur gehouden. In het bezwaarschrift be stempelen de huisartsen ZN als een 'onbetrouwbare onderhan delingspartner'. Door een claim van 70 miljoen gulden neer te volksgezondheid, haalde ZN een claim van 450 miljoen gul den extra door de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) onderuit, vinden ze. De actievoerders noemen dit verraad aan de huisartsen. Ze roepen ZN op tot daden om de kwaliteit van de huisartsenzorg in de toekomst te garanderen. De LHV is als grootste koe pelorganisatie voor de huisart sen niet bij de actie betrokken. Woordvoerder P. Wouters zegt begrip te hebben voor de wilde actie. „Het is duidelijk een te ken van emoties. Die lopen bij onze leden vaak hoog op. Men is heel bang en boos dat door de opstelling van ZN men het probleem niet serieus neemt." zoetermeer-ruswuk anp Minister Brinkhorst (landbouw) is gisteren verder onder druk komen te staan om een ruimhartige opkoopregeling in te stellen voor biggen en vleesvarkens. Maar ook an dere sectoren beginnen de pijn van de mkz-crisis steeds harder te voelen en vra gen om compensatie. Brinkhorst voerde gisteren een eerste gesprek met de landbouworganisatie LTO- Nederland. De organisatie, daarin ge steund door de Dierenbescherming, wil dat de bewindsman zo snel mogelijk een opkoopregeling ook buiten de mkz-gebie- den instelt, om een einde te maken aan de nijpende situatie in de overvolle stallen. De bewindsman hield zich echter op de vlakte. Hij wees erop dat een dergelijke op koopregeling honderden miljoenen gul dens per maand gaat kosten en hij niet de ambitie heeft de grootste varkensopkoper van Nederland te worden. LTO reageerde teleurgesteld. Morgen gaan de partijen op nieuw om de tafel zitten. De Nederlandse melkveehouders wier bedrijf moet worden geruimd lijden elk minstens 75.000 gulden schade. Wie dat gaat vergoeden, is onduidelijk. De ministe ries van landbouw en economische zaken overleggen over een 'sociaal-economisch plan', want ze willen de agrariërs helpen met vragen over de toekomst van hun be drijf. Over geld wordt echter niet gerept. Maar niet alleen de veeboeren beginnen steeds harder aan de minister te trekken. Ook de dierenartsen in de mkz-gebieden zijn bevreesd straks nog maar weinig klan ten over te hebben als alle dieren zijn ge ruimd. In een petitie vroegen zij Brink horst gisteren een sociaal plan op te stel len. Het Nationaal Park De Hoge Veluwe vindt eveneens dat Brinkhorst moet bij springen, nu de inkomsten door de stren ge maatregelen achteruit hollen. De direc tie van het park houdt rekening met een verliespost van drie miljoen gulden, die het onmogelijk zelf kan dragen. En dan is er de veevoedersector die steeds meer in de klem komt. Het Uddelse bedrijf Alpuro moest gisteren bij de rech ter uitstel van betaling vrageri. De directie van de moedermaatschappij, de Alpuro groep, deed een dringend beroep op de overheid steun te verlenen omdat de crisis het normale bedrijfsrisico ver te boven Pagina 3: Meer over de mkz-crisis dr( lan nh 397. >ken tach strai ioen i Mi De uit e Cas »erV' beri Internetsite ministerie LNV: www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 0800 - 1556 (gratis) Teletekst: pagina 460 landbouw, natuurbeheer en visserij utrecht gpdDe vakbonden hebben hun leden inmiddels toegezegd de korting op het loon te compense ren met een molest-uitkering. Niet-leden hebben deze mogelijkheid niet. Volgens CNV-bestuurder Kusters is het besluit slecht voor de arbeidsver houdingen op de werkvloer. Kusters zegt dat de bonden het besluit zullen aanvechten omdat er in de CAO een artikel zou staan waarin wordt be paald dat de NS geen staking mogen proberen te breken. De NS ontkennen het bestaan van zo'n artikel. Vrijwel alle partijen in het conflict bij NS geven op dit moment gehoor aan de oproep van minis ter Netelenbos om een weekje 'af te koelen'. Maar zeer tegen de zin van de bonden dreigen de personeelscollectieven zich weer te gaan roeren. Pagina 7: 'Nieuwe dienstregeling loopt uit op chaos' Een groot aantal conducteurs en machinisten zegt zich ziek te melden omdat de NS-directie besloten heeft loon in te houden na hun weige ring 'besmet werk' te doen tijdens de stakingen van afgelopen weken. Het treinverkeer in Neder land dreigt hierdoor opnieuw ernstige hinder te ondervinden. Een NS-woordvoerder schat dat het om 'enkele honderden' conducteurs en machinisten gaat die ten onrechte zouden hebben gestaakt. Tijdens de FNV-staking twee weken geleden weigerden veel WMC'ers treindiensten te rijden van stakende FNV-collega's, het zogeheten 'besmet werk'. Het zelfde gebeurde afgelopen donderdag toen de WMC het spoor plat legde en FNV'ers niet wil den ingaan op de eis van de NS-directie om mee te werken aan een nooddienstregeling. Alles over kunst NR. 42595 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Minister Powell veroordeelt schending Oslo-akkoorden Singel loop Vrijdag 20 april HET WOORD IS AAN Annie M.G. Schmidt Doe nooit wat je moeder zegt. Dan komt het allemaal terecht. karrê pp r onweer a Boze boeren hebben vanochtend uit protest tegen het mkz-beleid actie gevoerd op de A12. Ongeveer twintig boeren hielden ter hoogte van Zoe- termeer met tien vrachtwagens en evenveel personenauto's het verkeer op. Om 8.00 uur stond er daardoor zo'n vijftien kilometer file. Zij lieten een strook vrij, waar automobilisten konden rijden nadat zij een pamflet in handen gedrukt hadden gekregen. Rond half tien braken de boeren de blokkade weer op. foto gpd phil nijhuis rninTmax 279° 1710° 1712° Sfj 60% 30% 20% 10% 30% 30% streek wim van wanrooy De Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (WLTO) vree st dat het bloemencorso voor een uitbraak van mond- en klauwzeer in de Duin- en Bol lenstreek zal zorgen. Vandaag krijgen alle betrokken gemeen tebesturen een brief van de WLTO met de vraag om maat regelen te nemen. Het liefst ziet de WLTO dat het corso hele maal niet rijdt. Corsovoorzitter en burgemeester van Sassen- heim Buddenberg ziet 'echter vooralsnog geen reden het fes tijn af te gelasten. Volgens de landbouworganisa ties komen er dit weekeinde 'van heinde en verre' mensen die het virus met zich mee kun nen brengen, schrijft regioma nager J. Beugelsdijk aan de ge meentebesturen. Die moeten er volgens de WLTO nauwlettend op toezien dat de bezoekers tij dens het corso geen rommel maken, geen etensresten ach terlaten en dat de vuilnisbakken op tijd worden geleegd. Recre anten en toeristen mogen geen agrarische bedrijven bezoeken en in de buurt van die bedrij ven ook geen auto's parkeren. De Duin- en Bollenstreek telt overigens maar weinig veehou derijen. Pagina 18: Buddenberg: Corso gaat gewoon door Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 1 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1