Verwarring rond schip met slaven Buitenland Gifgasmunitie veilig weg uit Frans dorp Strijd om NTV lijkt definitief gestreden Israël verhoogt de prijzen in Libanon Arabieren zien gevreesde escalatie Franse minister vol lof over euthanasiebeleid Vragen over lond- en klauwzeer? dac 17 APRIL 2001 iog smartengeld na ramp Concorde UW De Franse luchtvaartmaatschappij Air France is bereid bestaanden van de Duitse slachtoffers van de ramp met oncorde van vorig jaar een bedrag van 300 miljoen mark |n 338 miljoen gulden) aan schadevergoeding en smarten- le betalen. Dat meldt de Duitse krant Die Welt vandaag. De itaanden moeten het aanbod voor vrijdag aannemen of af- en. Eerder deze maand had een van de advocaten van de staanden al meegedeeld dat met Air France een akkoord bereikt. Over de hoogte van het bedrag wilde hij geen me- ilingen doen. Het supersonische vliegtuig van Air France te op 25 juli vorig jaar vlak na de start bij Parijs neer. Bij de jlcvvamen 113 mensen om, onder wie 96 Duitsers. itagon studeert op 'slim' kernwapen tjitjr.TQNHet Amerikaanse ministerie van defensie studeert ^rüêüw, slim kernwapen. De bom moet in staat zijn om iarde of diep onder de grond gelegen doelen als comman- inkers uit te schakelen, zonder grote schade aan de omge- toe te brengen. Dat meldt de Washington Post. Het nieuwe beperkt van kracht, zou voorzien moeten zijn van een i/ormige neus, waardoor de aarde goed kan worden door- igen. Met de komst van zo'n nieuwe bom zouden de VS lestaande kernarsenaal kunnen verminderen. De interesse het Pentagon in een nieuw kernwapen is onder meer ge- door zorgen over de voorraad biologische en chemische ens van de Iraakse leider Saddam Hussein, die zouden zijn opt in ondergrondse bunkers. lerlandse Turk hongert zich dood iRAi De hongerstaking van zo'n 250 Turkse gedetineerden gisteren zijn dertiende slachtoffer geëist. Sedat Gursel Ak- lid van het verboden Revolutionaire Volksbevrijdingsfront jge jaren geleden genaturaliseerd tot Nederlander, be- ikin een ziekenhuis in Izmir. De 41-jarige Akmaz had 151 'li lang voedsel geweigerd. De gevangenen en solidaire fa- leden doen dat uit protest tegen de invoering van kleinere m, die in plaats komen van de traditionele groepscellen. He overwegend linkse hongerstakers is de toestand inmid- kritiek. De Turkse overheid wil met de kleine cellen een imaken aan de talrijke muiterijen in de gevangenissen. De ineerden zeggen dat zij dan vaker het mikpunt zullen zijn lishandelingen door hun bewakers. irmalig SS-officier bekent deels w» De vroegere SS-leider van Genua, Friedrich Engel, heeft |n interview bekend medeschuldig te zijn aan massamoord lië. In het vraaggesprek gaf Engel toe 'medeverantwoorde- tezijn voor de dood van 59 Italianen in 1944. De inmiddels irige Engel sprak met de Milanese krant Corriere della Sera. iblikkelijk na het verschijnen van de krant vroeg de Itali- p minister van justitie Fassino de Duitse autoriteiten om jtegen Engel. De SS'er is onlangs in Hamburg opgespoord 'de Duitse zender ARD. Een militaire rechtbank in Turijn !hem in 1999 wegens veelvoudige moord bij verstek ver- eeld tot levenslang. De 59 Italianen zijn destijds gedood uit kvoor een aanslag op Duitse soldaten. ondklok Cincinnati weer opgeheven nnati De burgemeester van de Amerikaanse stad Cincin- Charles Lukens, heeft zondag de avondklok opgeheven. De regel werd donderdag van kracht, nadat de stad al drie da- e kampen had gehad met ongeregeldheden. Die ontston- ïadat een blanke politieman een jonge zwarte had doodge- en. De 19-jarige Timothy Thomas werd neergeschoten, hij volgens de politie aan zijn aanhouding trachtte te ont- in. Hij was de vierde zwarte die sinds november door de eis gedood. Honderden mensen liepen zaterdag na de be- nis van Thomas een protestmars door de wijk Over-the- Het bleef rustig. lise nieuwjaarsvakantie: 660 doden ok» De nieuwjaarsvakantie in Thailand, en de daarmee ird gaande exodus uit de steden, heeft het recordaantal 60 doden opgeleverd. ,,Dit is erger dan ooit tevoren. Elk ijn minstens vijf mensen omgekomen en 300 anderen ge- I geraakt", zei de chef van de Thaise politie. De meeste toffers vielen bij verkeersongelukken: maar liefst 442 do- 1125.637 van de 49.453 gewonden die sinds donderdag eregistreerd. Vorig jaar kwamen bij de viering van Song- het traditionele nieuwjaarsfeest, 164 mensen om het le- Op 13 april is volgens de Thaise kalender het nieuwe jaar nnen. Morgen is de nieuwjaarsvakantie echt afgelopen, gaan de Thais weer naar hun werk. oging tegen arrestatie Obrenovic Enkele duizenden Bosnische Serviërs hebben giste- !i de Oost-Bosnische stad Zvornik gedemonstreerd tegen 'estatie van de Bosnische Serviër Dragan Obrenovic. Die is het Joegoslavië-tribunaal beschuldigd van betrokkenheid moord op moslimmannen. Vooral het feit dat er alleen eheime aanklacht was viel slecht bij de demonstranten, j-troepen hielden Obrenovic zondag aan. Hij is inmiddels pracht naar Den Haag, en zal nog deze week verschijnen liet tribunaal. Volgens een woordvoerster zijn vijf aan- _ten ingediend betreffende genocide, misdaden tegen de ilijkheid en oorlogsmisdaden. Ze hebben allemaal te ma- net het bloedbad in Srebrenica in 1995. Obrenovic zou be ien zijn geweest bij de aanhouding en executie door een peloton van meer dan 5.000 moslimmannen uit de enclave. la den door vuurwerkexplosie Portugal QN» Twee mensen zijn gisteren omgekomen door een on- I met vuurwerk in Portugal. Zestien anderen raakten ge il toen in het Noord-Portugese gehucht Igreja een opslag svan vuurwerk ontplofte. Volgens een woordvoerder van andweer zijn vier gewonde personen er slecht aan toe. Het ilukdeed zich voor toen de inwoners van het dorpje 's ds de straat op waren gegaan voor een plechtigheid in ver met Pasen. Volgens de politie ontplofte het vuurwerk toen n vuurpijl op viel. Het parochiehuis en een auto werden iblazen. Portugezen steken met Pasen volgens de traditie werk af. ote gijzelingsactie in Colombia ÏA; In het noordoosten van Colombia houdt een groep guerrillastrijders zeker twaalf medewerkers van de Ameri- e oliemaatschappij Occidental Petroleum (Oxy) in gijze- Wat zij eisen in ruil voor vrijlating is nog niet bekend. De •krachten zijn een zoekactie naar de ontvoerders en hun itoffers begonnen. De guerrilla's hadden gisteren 92 em- ees van Oxy ontvoerd, maar er later 80 weer vrijgelaten. Alle Derden zijn Colombianen. Het leger vermoedt dat de ont- ders leden zijn van de op een na grootste rebellenbeweging Hand, ELN. Die voert momenteel moeizaam verlopende ^besprekingen met de regering. Internetsite ministerie LNV: Www.minlnv.nl/mkz MKZ-infolijn: 08oo - 1556 (gratis) 'eletekst: agina 460 ARRAS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT De bewoners van het Noord- Franse dorpje Vimy kunnen op gelucht ademhalen. De gifgas granaten uit de Eerste Wereld oorlog die op een open opslag terrein in hun gemeente lagen weg te rotten, zijn het afgelopen weekeind overgebracht naar een veiliger militair kampement in de buurt van Reims. Het trans port, onder extreme veiligheids maatregelen uitgevoerd, verliep zonder incidenten. De autoriteiten hadden de 238 kilometer tussen Vimy en de nieuwe opslag voor alle verkeer afgesloten. De zeven vrachtwa gens waarin de granaten werden vervoerd, reden op grote afstand van elkaar, afgeschermd door ruim vijftig politiewagens, am bulances, legervoertuigen en brandweerauto's. Boven het konvooi, dat in totaal vier kilo meter lang was, vlogen perma nent vier helikopters. De granaten worden voorlopig opgeslagen en zullen op termijn worden vernietigd. De resteren de 100 ton 'klassieke' explosie ven die in Vimy zijn achtergeble ven, zullen opnieuw worden ge stapeld. Het is de bedoeling dat ze daar voorlopig blijven. De herinrichting is eveneens een ge vaarlijk karwei, reden om de eva cuatie van de circa 13.000 bewo ners nog een week te laten voortduren. De meeste bewo ners lijken zich te hebben neer gelegd bij de situatie. Gemiddeld wordt in Frankrijk jaarlijks 250 ton aan explosieven gevonden. Meer dan de helft daarvan komt aan het licht in Pas-de-Calais, waar ook Vimy ligt. Het dorp leeft al tientallen jaren in de schaduw van beide Wereldoorlogen. De witte krui zen van de kerkhoven en vooral het indrukwekkende monument ter herdenking van de 3.500 Ca nadezen die in 1917 het leven lieten, vormen een dagelijkse herinnering aan die tijd. De Franse premier Jospin (tweede van rechts) en zijn minister van binnenlandse zaken laten zich door een explosievenexpert voorlichten over de gifmunitie in Vimy. foto Vaillant (rechts) ap thomas co ex MOSKOU ANP-DPA De Russische televisiezender NTV heeft zijn onafhankelijkheid in het paasweekeinde definitief moeten opgeven. Het station van mediamagnaat Goësinski is iri handen ge vallen van het staatgasbedrijf Gazprom. De medewerkers van NTV werden zaterdag naar huis gestuurd, een select groepje jour nalisten mocht blijven. De ontslagen journalisten zijn nu overge stapt naar de concurrentie om daar, zoals ze gewend waren, de handelingen van de regering kritisch te volgen. Ze werken on der meer bij het station TNT, dat eveneens eigendom is van Goësinski. Maar Moskou volgt ook dat station kritisch. Gisteren werd bekend dat TNT van belastingontduiking wordt verdacht. De fiscale autoriteiten zijn een onderzoek begonnen. Gazprom blijkt onverwacht een einde te hebben gemaakt aan het bestaan van de onafhankelijke kiant Sevodjna, tot voor kort ook eigendom van Goësinski. Het staatsbedrijf heeft het personeel laten we ten de krant vanaf vandaag niet meer te zullen financieren. Hoofdredacteur Berger zei dat dit betekent dat de krant niet meer zal verschijnen. Daarmee komt er een ein de aan een ander medium dat het doen en laten van president Poetin kritisch volgde. NTV was het enige landelijke tv-station in Rusland dat zich kritisch durfde op te stellen jegens het Kremlin. Het station werd AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Benin vennoedt bestaan van tweede boot Het lang gezochte Nigeriaanse schip 'Eriteno', met naar men aannam 200 tot 300 zogenaamde kindslaven aan boord, is vanmorgen vroeg in Benin gevonden, maar zonder een spoor van kindslaven. Eenmaal aan de kade in de haven van Cotonou bleken er slechts zeven kinde ren op het schip te zijn, naast 24 vrouwen en enkele mannen. PRETORIA EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT De regering van Benin, maar ook hulporganisaties als Uni cef, staan voor een raadsel. Be- nins minister van sociale zaken, Ramatou Baba Moussa, zei vanochtend dat het schip mo gelijk is verward met een ander, dat wel degelijk zo'n 250 kinde ren aan boord heeft. Gisteren deed Moussa nog een gepassio neerde oproep aan de interna tionale gemeenschap om mee te helpen zoeken naar de Erite no. Het schip had op 30 maart Benin verlaten met bestem ming Gabon. Het werd echter in Gabons hoofdstad Libreville teruggestuurd naar zee, en het zelfde gebeurde later in de Ka- meroense haven Douala. In beide gevallen zou de slechte hygiënische toestand aan boord de reden zijn geweest. Het afgelopen weekeinde werd een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen de kapitein en enke le zakenlieden op beschuldi ging van kinderhandel. Het is bekend dat veel kinderen te recht komen op koffie- en ca caoplantages in Ivoorkust en Gabon. De kapitein ontkende van nacht in kindslaven te hande len. ,,Ik heb niets verkeerd ge daan en kan dat bewijzen", al dus de man. Zijn schip bleek overigens geheel niet te vol doen aan de beschrijving die eerder was gegeven. In plaats van oud en roestig bleek de Eri teno in goede staat en fris wit geschilderd. Een vorige naam, de 'Nordby', was nog leesbaar. Volgens de kapitein was de naam in 1999 veranderd, maar hij bleek geen documenten te hebben die dat bewijzen. Massou zegt nu over inlich tingen te beschikken waaruit blijkt dat ongeveer op hetzelfde moment als de Eriteno nog een ander schip door de autoritei ten van Gabon werd terugge stuurd. Dit schip zou wel dege lijk enkele honderden kinderen aan boord hebben gehad. in 1993 opgericht, en brak met de traditie van kritiekloze berichtgeving uit de tijd van de Sovjetunie. Een van de populairste pro gramma's van de zender was Kukly, een sa tirisch programma naar het voorbeeld van de poppenshow Spitting Image. De actuali teitenrubriek Itogo met presentator Jefgeny Kiseljov trok meer kijkers dan de concur rentie. De wisseling van de macht was volgens de weggestuurde journalisten bedoeld om de kritische zender de mond te snoeren. Gazprom wijst aantijgingen van politieke bijbedoelingen echter van de hand. Vol gens het staatsbedrijf ging het hem er al leen om leningen veilig te stellen die het aan NTV had gegeven. PARUS RTR-ANP-AFP De Franse minister van gezond heid, Bernard Kouchner, wil dat Frankrijk een voorbeeld neemt aan Nederland wat betreft de wetgeving over euthanasie. In een vraaggesprek met Le Monde zegt de bewindsman de discus sie over dit onderwep in Frank rijk te willen aangaan. Hij is van plan Nederland te bezoeken om zich te laten voorlichten. De actieve euthanasie onder strenge voorwaarden waartoe Nederland politiek heeft beslo ten, is nergens anders ter we reld bij wet geregeld. Verschei- CAIRO DORA ROVERS CORRESPONDENT Du buurlanden van Israël vrezen een regionaal conflict na het bombardement dat de Israëlische luchtmacht giste ren uitvoerde op een Syrisch radarstation in Libanon, als vergelding voor een aanval van Hezbollah-strijders op Is raël. Syrië veroordeelde de aanval als 'een grove schen ding van internationaal recht'. Een regeringswoord voerder verklaarde dat Da mascus zich het recht voor behoudt terug te slaan. Het nachtelijke offensief, waarbij zeker twee Syrische soldaten zijn omgekomen, was de eer ste rechtstreekse aanval van Israël op Syrische doelen in vijfjaar. Volgens de Libanese regering wilde Israël met de luchtaan val een oorlog uitlokken. Pre sident Lahoud sprak van een mogelijke 'algehele confron tatie'. Ook de Jordaanse mi nister van buitenlandse zaken Ilah Khatib, op bezoek in Is raël, waarschuwde zijn gast heren voor een bedreiging van de regionale stabiliteit. De bewindsman noemde de luchtaanval een 'ongerecht vaardigde escalatie'. Egypte keurde de 'agressieve aanval' eveneens af. De Israëlische vergeldingsac tie zal naar verwachting lei den tot nieuwe aanvallen van Hezbollah. Een openlijke Sy rische reactie is ondenkbaar. De nieuwe leider, Assad ju nior, moet behoedzaam te werk gaan. Zijn troepen zijn geen partij voor het geavan ceerde Israëlische leger. Bo vendien is in Libanon het verzet tegen de Syrische be zetting groter dan ooit. Met het bombardement op het radarstation stuurt Israël volgens de leiders in de Ara bische buurlanden precies aan op de escalatie waarvoor zij zo bang waren na de ver kiezing van de havik Sharon in februari. De harde opstel ling van de rechtse premier jegens de Palestijnen is hen al maanden een doorn in het oog. Khatib probeerde gisteren in gesprekken met Sharon en zijn Israëlische ambtgenoot Peres dan ook gehoor te vin den voor een vernieuwde ver sie van een Egyptisch-Jor- daans plan om de Israëlisch- Palestijnse onderhandelingen vlot te rekken. Jordanië en Egypte, de Arabische landen die een vredesakkoord met Israël hebben ondertekend, hebben in toenemende mate moeite hun bevolking, die zich identificeert met de Pa lestijnen, in toom te houden. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL landbouw, natuurbeheer en visserij CORRESPONDENT „Er gelden nu nieuwe tarieven", zei een woord voerder van de Israëlische premier Ariel Sharon gisteren naar aanleiding van de verwoesting door de Israëlische luchtmacht van een Syrisch radar station in Libanon. Met andere woorden: Israël heeft de prijs voor aanvallen door Hezbollah van uit Libanon op de joodse staat drastisch ver hoogd, en Damascus moet die prijs betalen. Van af nu is het vizier gericht op 'Syrische militaire belangen' in Libanon. Israël beschouwt het regi me in Damascus als aansprakelijk, omdat de Sy- riërs Libanon beheersen en Hezbollah marsor ders geven. De meeste wapens die de sji'itische strijders ontvangen, met inbegrip van de gevrees de katjoesja-raketten, komen vanuit Iran via Sy rië het land binnen. Alleen Damascus kan de rust in het grensgebied tussen Libanon en Israël her stellen, meent Israël, en de 'verhoogde tarieven' moeten dienen als een stimulans. Het is een houding die risico's in zich bergt. Maar op het ministerie van defensie in Tel Aviv gaat men ervan uit dat de Syriërs geen zin heb ben in een totale confrontatie. Sinds de oktobe- roorlog van 1973 heerst er rust aan het Syrische front op de bezette Golan-hoogvlakte. Wat er aan militaire druk op Israël werd uitgeoefend, kwam de afgelopen jaren steeds van Hezbollah in het zuiden van Libanon. Syrië steunde de sji'iten, in de hoop dat Israël uiteindelijk zou overgaan tot een volledige teruggave van de Golan. Dat ge beurde niet. Vorig jaar mei trok de toenmalige premier Barak het Israëlische leger terug uit Libanon, zonder een akkoord te tekenen met Damascus. De Syri ërs, die hun enige 'warme front' dreigden kwijt te raakten, dwongen daarop Libanon en Hezbollah de onbetekenende Sheba-landbouwgronden aan de voet van de Golan tot strijdpunt te verheffen. Het gebied was in 1967 door Israël op Syrië ver overd, maar ook Libanon maakt er aanspraak op. Na de Israëlische terugtrekking uit het zuiden oordeelden de Verenigde Naties dat Sheba ten zuiden van de 'blauwe lijn', de provisorische in ternationale grens, ligt. Israël en Libanon gingen weliswaar formeel akkoord, maar het laatste land onder protest. Beiroet weigerde het officiële leger naai- het zuiden te sturen, zodat Hezbollah daar heer en meester bleef. Vorig jaar september ont voerden de sji'itische militieleden drie Israëlische soldaten, over wier verblijfplaats en lichamelijke toestand tot op heden niets is meegedeeld. dene landen kennen wel rege lingen, soms op basis van juris prudentie, die veelal voorzien in hulp bij zelfdoding. In Frankrijk is euthanasie ver boden, maar de wet maakt wel een onderscheid tussen actieve euthanasie en passieve eutha nasie. Met dat laatste wordt het staken van de behandeling bij een patiënt in de stervensfase bedoeld. Kouchner, zelf arts en mede-oprichter van de oor spronkelijk Franse organisatie Artsen zonder Grenzen, wees erop dat de publieke opinie in Frankrijk in het voordeel van euthanasie is gewijzigd. De regering-Barak had moeite een passend ant woord te vinden. De premier had geen behoefte aan een nieuwe reeks vijandelijkheden, die een streep zouden halen door ongeveer het enige concrete succes waarop hij kon bogen. Hij was bang dat een harde militaire reactie tegen Syri sche belangen voor Hezbollah reden zou zijn het noorden'van Israël massaal te beschieten met katjoesja-raketten, waarvan het sinds het vertrek van het Israëlische leger ongehinderd grote arse nalen heeft kunnen aanleggen. De nieuwe rege ring is minder bedeesd. Sharon gaat ervan uit dat de Syrische president, Bashar al-Assad, zich zal inhouden, zolang de prijs maar hoog genoeg is. De Israëlische premier weet ook dat de Israëli sche bevolking nu meer dan vorig jaar geneigd is krachtig militair optreden te steunen. Een door Israëlische bommen verwoeste Syrische legertruck ligt boven op een heuvel bij de snelweg tussen Beiroet en Damascus. foto ap ahmed azakir

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5