Verzet tegen dun, strak en kort èv Trends Doe-het-zelf-sandaal Brinta Mooi wonen onder een deken van hennep Ruimtevullende maar sfeervolle verlichting DINSDAG 17 APRIL 2001 - ISO Een nieuwe lente en een nieuw geluid. Zelfs mensen die gewoonlijk niet verder komen dan het lezen van de tv-gids of de nieuwste Astérix zullen deze zin herkennen als een klassieker uit de Neder landse taal. De beroemde beginzin uit het gedicht 'Mei' van Herman Gorter dateert al van 1889 maar is onverwoestbaar sterk. Te pas en te onpas duikt hij dan ook op, vooral in de lente als het bij iedereen weer begint te kriebelen. Vooral de varianten op Gorter zijn leuk. Plantenkwe- kerij Van den Bos bijvoorbeeld die afgelopen week een persbericht de deur uitdeed onder de noemer: 'Een nieuwe lente, een nieuwe potplant'. Toch toe passelijk als je melding wilt maken van de nieuw-ge- kweekte Lisianthus-potplant Bolero die dezer dagen op de markt komt. Maar ook bij Pickwick kennen ze hun klassiekers ge tuige het persmapje met het opschrift 'Een nieuwe lente, een nieuw geluid: de introductie van fruit kruid'. Feitelijk niet meer dan de aankondiging dat er wéér nieuwe thee-smaakjes bijgekomen zijn. De thee menger van Pickwick heeft rooibos (een heilzaam kruid) gehusseld met wat fruitsmaken als appel-peer en mango-perzik en voilé 'Fruit Kruid', een nieuwe thee, is geboren. In consumentenland wordt de lente ook gebruikt voor de Grote Schoonmaak van merken en verpakkingen. Zo hebben bijvoorbeeld Croky-chips, Lion-repen, Fruitella-snoepjes, Mona-zuivel, Pampers-luiers en Remia-sauzen recent een iets ander jasje gekregen. En er is nog meer op komst. In het marketing-vakblad Nieuwstribune las ik een mooi verhaal over de nieuwe 'merkidentiteit' en verpakking van Brinta, u weet wel, die pap waar Nederland groot mee geworden is. Maar zeg geen pap tegen Brinta (overigens een afkor ting van Breakfast Instant Tarwe) want tegenwoordig heet zoiets een 'cereal'. Omdat steeds meer bedrijven zich op deze markt storten (denk aan cornflakes, muesli's, ontbijtsapjes etc.) wil Brinta zich beter dui delijker gaan profileren. Ik zeg dat eigenlijk veel te simpel want wie het verhaal leest, ontdekt dat er heel wat komt kijken bij het opwarmen van meer dan vijf tig jaar oude pap. De product-manager Brinta bijvoorbeeld vraagt zich hardop af 'of Brinta nog wel past in huidige ontbijtsi- tuaties en wat de rol van Brinta is binnen het cereal- segment'. Een nieuwe verpakking moet er komen, luidt de conclusie. Liefst eentje die -ik citeer- 'behalve een ochtendgevoel ook een gezondheidsgevoel vanuit granen moet uitstralen, alsmede energie en dyna miek'. Het ingehuurde ontwerpbureau weet daar wel raad mee en komt met een nieuw, geel pak met het beken de Brinta-logo. Let vooral op de scheve letters en het ovaaltje ('een power-logo vol dynamiek'), het gele graanveld ('uitvergroot om aan te geven dat het zo ge zond is') en het bord met de lepel zo typerend voor de roerbeweging die bij Brinta hoort') als u straks uw pap naar binnen lepelt. Begin mei kunt u het zien staan in de supermarkt. Nog wel met een nieuw Brinta-smaakje (FruitVit) erin. Later dit jaar, in juli, gaat de normale Brinta ook in de nieuwe verpakking. Over de bijbehorende reclame campagne wordt nog met geen woord gerept maar het zou mij niet verbazen ais dat zoiets wordt als 'een nieuwe zomer, een nieuwe Brinta'. HANS VAN ALEBEEK Langs de Grebbedijk in Wage- ningen verrijzen vier huizen die gemaakt worden van agrarische bouwmaterialen. De proefko nijnen die de woningen gaan huren, krijgen huiswerk mee. Hennep, vlas en plantaardige eiwitten. Dat zijn niet de eerste bouwmaterialen die projectont wikkelaars te binnen schieten als ze een nieuwbouwproject willen uitvoeren. Als het aan de Wageningse corporatie De Wo ningstichting en het onder zoeksinstituut ATO ligt, gaat dat veranderen. Langs de Grebbedijk in Wage- ningen zetten ze vier experi mentele milieuwoningen neer waarin kunststof en puur ce ment zoveel mogelijk worden uitgebannen. „Tot nu toe richt iedereen de aandacht op ener giezuinig wonen", zegt ATO- onderzoeker J. van Dam. „We willen de aandacht verschuiven naar het materiaalgebruik. De lemen huizen van vroeger zijn langzaam verdrongen door be ton, staal en kunststof." Vezels kunnen heel geschikt zijn in de woningbouw, zeggen de initiatiefnemers. Neem bij voorbeeld de dakisolatie. Het veelgebruikte gele glaswol kan volgens Van Dam heel goed vervangen worden door dekens van hennep of vlas. „Die kun nen het leefklimaat binnens huis verbeteren", legt hij uit. „Ecologische isolatie neemt vocht op als het klam is en stoot het weer af als het te droog wordt." Blokken beton REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023- Slank is en blijft voor veel vrouwen hét schoonheidside aal. Maar de praktijk verschilt meestal wat kilo's en maten met dat ideaal. Om moedeloos van te worden. Gelukkig zijn er alternatieven. Bij fotomodellen ziet het er al lemaal even fraai uit. Gekleed in doorschijnende bloesjes waar onder - ondanks het ontbreken van een bh - de borsten fier rechtop staan, het achterwerk, zonder enige vorm van celluli tis, gehuld in superstrakke broek, of de lange benen gesto ken in een zeer kort rokje. Jam mer genoeg komt de 'normaal gebouwde' vrouw in dit dun, strak en kort niet op haar voor deligst uit. Het is maar goed dat Nederlandse vrouwen naast fietskuiten en een Hollandse heuppartij meestal ook een do sis Hollandse nuchterheid heb ben meegekregen; het schoon heidsideaal valt hier nog rede lijk te relativeren. In een land als Argentinië ligt dat even anders. Daar honge ren meisjes van elf, twaalf jaar oud zich al flink uit om er net zo uit te zien als hun idolen: de 'anorexiamodellen' uit hun fa voriete tienertijdschriften. Eén op de tien jonge meisjes lijdt daar aan de een of andere eet- ziekte. Voor de regering van het Zuid-Amerikaanse land was dat vorig jaar reden om een wet uit te vaardigen, waarin winkels - die tot dan toe alleen kleine maatjes verkochten- verplicht werden ook kleding in grotere maten in hun rekken te hangen. Ook in Noorwegen luidt men de noodklok. De Noren zijn de hype rondom het ultradunne zo zat dat de Noorse minister van volksgezondheid onlangs opriep tot een ander wat realis tischer schoonheidsideaal. Hij is van plan een minimumge wicht in te stellen voor fotomo dellen zodat er in bladen en re clame-uitingen een wat realisti scher afspiegeling van de maat schappij is te vinden. Niet zo'n slecht idee als je be denkt dat de gemiddelde Ne derlandse vrouw maat 40/42 heeft. Maar liefst vijftien pro cent van de vrouwen hier draagt maat 46 of groter, een maatje meer dus. Ergo: er zijn miljoenen vrouwen in ons land die zich onmogelijk in het in de modewereld gangbare maatje 36/38 of zelfs nog kleiner kun nen wurmen. Een tijd geleden werd alarm ge slagen over fotomodellen die steeds dunner werden. Volwas sen vrouwen zouden er uit moeten zien als slungelige schooljongetjes. De druk om de uitgemergelde look na te stre ven was zo dwingend, dat het merendeel van de modellen hun (onder) gewicht op peil hield door gewoon maar niet meer te eten (anorexia) of het eten meteen weer uit te kotsen (boulemia). Hun hongergevoel onderdrukten ze naar verluidt met grote hoeveelheden drugs en daardoor kregen ze ook nog eens die enorm gewilde door en door bleke ongezonde uitstra- ling. Toen deze excessen aan het licht kwamen, sprak iedereen er meteen schande van. Een ver hitte discussie barstte los in de kunnen een stuk lichter worden als er vezels of eiwitten in ver werkt worden. Synthetische lij men zijn goed te vervangen door plantaardige varianten. De industrie heeft volgens ATO en de Wageningse corporatie nog onvoldoende oog voor in novatie. „De meeste bouwma terialen komen uit het buiten land", zegt Van Dam. „Ze zijn veel te goedkoop door massa productie. De productie en het vervoer kosten wel erg veel energie. We onderzoeken hoe ver we komen met agrarische grondstoffen in deze sector. We willen zoveel mogelijk materi aal uit de regio Wageningen be trekken." Van de vier huizen doet De Wo ningstichting er twee in de ver huur. De bewoners moeten huiswerk gaan maken, want de onderzoekers van ATO zijn ra zend benieuwd naar de bevin dingen. Ze moeten bijvoorbeeld gaatjes boren om te kijken waar het vocht zich ophoopt en waar ongedierte eventueel actief is. „We hebben al veel telefoontjes gehad van mensen die langs de dijk willen wonen", zegt J. van Tol van de corporatie. „Maar we wijzen de woningen niet zo maar toe. De mensen moeten achter onze proef staan." De andere twee huizen worden ingericht als landelijk info-cen- trum voor belangstellenden uit de bouwsector. In 2003 zijn de eco-woningen gereed. QUIRUN VISSCHER Reusachtige staande lamp haar een ontwerp van Philippe Starck. foto cpd De functie van licht in het inte rieur verandert. Een lamp mag de ruimte krijgen en de sche merlamp beleeft een opmerke lijk eerherstel. Volgens interieu rontwerpers beseffen steeds meer consumenten dat goede verlichting een belangrijke bij drage kan leveren aan de sfeer in de woning. En sfeer, daar naar is de consument op zoek. Dat was onlangs ook zichtbaar op de vakbeurs Euroluce in Mi laan, die om het jaar gelijktijdig wordt gehouden met de Inter nationale Meubelbeurs. De schemerlamp blijkt terug van weggeweest, maar is inmiddels natuurlijk wel gemoderniseerd en gemaakt van eigentijdse ma terialen. Volgens Kim Puggaard van de Italiaanse verlichtingsprodu cent Flos is het een reactie op de nieuwe soberheid. Wat daar van vooralsnog blijft, is dat de huiskamer niet meer wordt vol gepropt met allerlei spullen. Maar al te karig bleek niet leuk; mensen halen weer grappige accenten en mooie vormen in hun huis. De lamp krijgt de ruimte. „Vormgevers komen met robuuste ontwerpen die ruimtevullend zijn", zegt Pug gaard. Voorbeeld daarvan is de Archimoon Soft, een meer dan menshoog ontwerp van Philip pe Starck dat elementen van een bureaulamp en een sche merlamp in zich verenigt. Op vallend is ook de opkomst van 'muurvullende' wandlampen (veelal gemaakt van kunststof of melkglas) die de ruimte op tisch vergroten. Fabrikant Artemide lanceert een nieuwe collectie met de aanduiding 'het menselijke licht'. „Het licht wordt niet af gestemd op de ruimte, maar op de wensen van de gebruiker", aldus Artemide. Het bedrijf speelt daar onder meer op in met de draagbare lamp Move Light van Ernesto Gismondi, die naar behoefte kan worden ingezet. Nog een nieuwtje. De lamp Me- tacolor, ontworpen door Er nesto Gismondi, verspreidt des gewenst blauw, groen of rood Echt. Gekleurd licht, meestal verwerkt in de lichtbron, zorgt De lamp 'bubble' refereert vol gens de ontwerper Valerio Bottin aan de jaren zeventig, foto cpd Speelse lampen van Andrea Anas- tasio, gemaakt van moderne ma terialen. foto gpd voor een sfeer die nauw aan sluit bij de stemming van de ge bruiker. Bij de collectie Breza Notte van Andrea Anastasio voor Artimide bepaalt de con sument zelf de kleur van het licht. Hij voorziet het armatuur simpelweg van een gekleurde, kunststof zak (oranje, blauw of rose). Ook beelden die worden geprojecteerd op muren of pla fond kunnen worden aangepast aan de toevallige stemming van de bewoner. Met behulp daar van kan de consument in zijn eigen huis zich naar verkiezing bijvoorbeeld aan zee wanen of in de woestijn. De behoefte aan sfeer heeft ook consequenties voor het materi aalgebruik. „Armaturen ogen minder technisch", zegt Pug gaard van Flos. „Want techniek werkt soms storend op de sfeer." Volgens de Italiaanse fir ma Foscarini ligt de nadruk dan ook op glas in combinatie met lichtgewicht materialen. Duur hoeft dat alles niet te zijn. „De consument zet een combinatie van dure en goedkope stukken in zijn huis. Bekende merken spelen daarop in door een col lectie op te bouwen uit duurde re én goedkopere armaturen", aldus Puggaard. media en vrijwel onmiddellijk werden wat forsere modellen ineens dé trend met Sophie Dahl als boegbeeld. Als je als modelabel deze fotogenieke mollige kleindochter van schrij ver Roald Dahl wist te strikken om op de catwalks in jouw kle ding te paraderen, was je het helemaal. Enkele Nederlandse modebladen spraken af voort aan uitsluitend nog te werken met modellen die normale af metingen hebben en er dus ge zond uitzagen. Het vrouwenblad Viva heeft zich in ieder geval aan de af spraak gehouden door uitslui tend met 'normale' modellen te werken, om de zes weken een modereportage te publiceren voor grotere maten én vorig jaar zelfs met een eigen kle dinglijn te komen voor grotere maten: Viva by More. Het com mentaar van de redactie: „Viva staat heel dichtbij haar lezeres sen en die kunnen zich niet identificeren met het aller dunste. Op onze grote matenre- portages kwamen altijd zoveel reacties dat we besloten heb ben er iets mee te doen." In sa menwerking met Tineke Mode, al jaar en dag dé winkel voor de vrouw met een maatje meer werd een simpele basiscollectie ontworpen in de maten 42 tot en met 54. Alle kledingstukken zijn onderling met elkaar te combineren en worden uitge bracht in de nieuwste mode kleuren. In Nederland hoeven we sinds kort echt niet meer te klagen dat er niet genoeg kleding voor de forsere vrouw voor handen is. Modeketens als H&M, C&A, M&S en Miss Etam hebben te genwoordig allemaal een eigen uitgebreide collectie grote-ma- tenmode die mooi en betaal baar is en niet meer is wegge stopt in een hoekje bij de posi tiemode en de speciaalzaken schieten als paddestoelen uit de grond. Jolien Pon van de Stichting Ge zond Gewicht is in haar nopjes met deze ontwikkeling. „Zeker als je een maatje meer hebt, is het erg belangrijk om er goed uit te zien. Dat het niet scheef hangt en dat de kwaliteit goed is. Als je wat dikker bent, schuurt alles een beetje tegen elkaar en slijt het dus eerder. Het is heel prettig dat je nu rus tig door de rekken kunt snuffe len en zelfs nog even ergens an ders kunt gaan kijken als het aanbod je in de ene winkel niet bevalt. Dat was vroeger wel an ders. Toen was het Tricel wat de klok sloeg en zwanger- schapskleding bij C&A. Maar, volgens Pon betekent dit grote aanbod niet dat dik zijn nu volledig wordt geaccepteerd. „De fabrikanten zagen gewoon een gat in de markt. En dat gaat ook nooit meer over want dikke mensen zullen er altijd blijven. Van de tijdschriften is eigenlijk alleen Viva wat meer aandacht gaan besteden aan grote mode, maar dat blad heeft dan ook een dikke redactie! Maar ik vind toch dat we er naartoe moeten dat het helemaal normaal wordt. Dat er forsere modellen gebruikt worden. Ook in de fol ders van de Hema zie je trou wens geen miezerig dunne mo dellen meer, maar normaal ge bouwde vrouwen. Dat vind ik al een hele stap in de goede rich- oo 07 f f ting. Daar kunnen normal, 32 derlandse mensen zich ten ste aan spiegelen." De strijd van Pon om hetl tengewone normaler te mi |0 I gaat nog even door. „Den 17 I fabrikanten gaan helemaal voorbij aan dikke kinderen kunnen nergens terecht al bij winkels voor volwassen Er wordt dan aangeradeni 9 een stuk van de broek of d af te knippen, maar dan is ook het hele model wegen ziet er niet uit. Kinderkled winkels willen misschien i maar kunnen simpelweg n inkopen omdat er niets is. over het algemeen kun je; gen dat dikke mensen sten meer zelfvertrouwen krijgi Dat komt mede doordat a 10 beter kunnen kleden. Het II maakt tegenwoordig al bij niet meer uit of je te dik bi als je er maar verzorgd ufo MACHTELD LEISTRA Meer informatie over verkoc adressen van Viva by More in 10 vinden op de internetsite: www.viva.nl Het telefoonnummer van dt Stichting Gezond Gewicht is 033-463.8014. Clarisse, Industrieweg 9,4 Halsteren u Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Voorteken, maalwerktuig, zuidvrucht; 2. 1234 5 6789 10 HET WEER faam, zangspel, werelddeel; broedplaats, hulp, weegtoestel; houtsoort, zeeschildpad, vloerkleed; vogel, land in Azië, godsspraak; autoped, wielerbaan, vleesgerecht; kleur, hemelgeest, zekere afmeting; deel v.e. kachel, luchtbel, marmersoort; uniek, pot, enkelspel bij tennis; 10. slim, Engels zilver, groot bedehuis. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Loophek; 7. el; 8. nip; 10. nw; 11. giraf; 13. sar; 15. lub; 17. fileren; 18. ade; 19. tin; 21. kubus; 25. ai; 26. wei; 27. er; 30. mestkar. Verticaal: 2. Ob; 3. pair; 4. ex; 5. gems; 6. kwab; 8. ni; 9. pa; 11. Griek; 12. flets; 14. afd; 16. uni; 18. aval; 20. nerf; 22. uw; 23. bent; 24. ui; 28. we; 29. va. Guur Het wachten is op betere tijden maar het ziet er niet naar uit dat deze snel hun op wachting zullen maken. Zo lang een Atlan tisch hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland zich als een vis in het water voelt en de luchtdruk boven het noorden van Euro pa onverminderd laag blijft, gaan noord westenwinden door met de aanvoer van koude en vochtige luchtmassa's. Pas medio volgende week gloort er wat meer hoop op een weersverbetering. Dan namelijk gaat de luchtdruk boven het Euro pese vasteland stijgen. Deze ontwikkeling zou tot afnemende neerslagkansen en ho gere temperaturen kunnen leiden. Voor het komende etmaal is een storing van belang die vanuit het IJslandse naar Denemarken trekt. Het frontensysteem ver oorzaakt vanavond regen. Morgen wordt met een straffe noordwes tenwind onstabiele lucht aangevoerd. Daarin komen buien tot ontwikkeling die van hagel vergezeld kunnen gaan. De maxi mumtemperaturen bereiken morgenmid dag waarden omstreeks 9 graden. Meesten tijds vertoeft het kwik evenwel op een lager niveau en doet het, vanwege de sterke noordwestenwind (aan zee krachtig tot hard), guur aan. Opvallend tijdens het afgelopen paasweek einde waren de lage minima in de nacht van vrijdag op zaterdag en de sneeuw die aan het einde van de middag en het begin van de avond viel. Onder een rug van hogedruk werd hel nachts in de duinen van Bloemendaal graden en in Hoofddorp en op Valken! -2,7 graden. In Brabant mat Gilze-Rije waar -6,8 graden: op klomphoogte kvv lokaal tot dik 10 graden vorst voor. In loop van zaterdagmiddag en zaterdag avond kwam het tot regen en sneeuw sneeuwde korte tijd intensief maar ini genstelling tot de rest van het land bit 3C sneeuw bij ons niet liggen. Het weer tijdens de paasdagen zelf w« verder bepaald door korte, felle buien maximumtemperaturen tot 9 a 10 gra was het echter niet meer zo koud als f Q( zaterdag. Toen bleef het kwik op Schi[ bij 5,0 graden steken. Grote matenmode, zoals deze van Viva by More, is al lang niet meer kleurloos en zakkerig. foto gpd Robert Alexander Mode voor grote maten van het merk Clarisse. Youth Couture New York, het pasgeboren zusje van Yellow Cab, presenteert deze zomer een nieuwe versie van de san daal: een luchtige zomerschoen in de vorm van een soort bouw pakket. De sandaal bestaat uit een losse zool en diverse bouw onderdelen, dé uitdaging voor de modieuze doe-het-zelver. Sandalen worden nog vaak ge associeerd met de stoffige bio logieleraar van de middelbare school. Weer of geen weer, met of zonder geitenwollensokken, sandalen hadden een lange tijd een sukkelig imago. Maar tijden veranderen: na een voorzichti ge comeback vorig zomersei zoen presenteren veel schoen merken deze zomer trendy san dalen in hun collectie. Youth Couture New York komt met een wel heel bijzondere collectie sandalen. Het merk brengt een sandaal op de markt zoals de Dikke Van Dale die kent: „Open schoeisel bestaan de uit een zool, met banden aan de voet vastgebonden". De basis van de Multiple san daal is een dikke spekzool met aan de onderkant acht gleuven. Daarbovenop komt een verwis selbaar voetbed. Op deze zool passen diverse sandaalbanden die met rubberen elastieken in de gleuven worden vastgezet. Zo kan in enkele seconden de standaarduitvoering met een basiszooi en drie banden, wor den omgebouwd tot een slipper met slechts één of twee ban den. Alle onderdelen van deze san daal zijn los en in verschillende kleuren verkrijgbaar. Vandaag een zwarte slipper en morgen een kleurrijke sandaal met bij voorbeeld blauwe zool, rood voetbed, gele rubbers en rode banden. Het bouwpakket voor de sandaal YC New York, de maker va i Multiple Sandaal, is de nit ste lijn binnen de Royal St Company waar ook schoe u merk Yellow Cab onder va Multiple Sandaal van You Couture New York is verki baar bij alle filialen van Di Adams in de maten 36 toll ws met 46 (prijs vanaf 239 gul Behalve als totaalpakket n |e0 diverse onderdelen ook loi krijgbaar. De elastieken ni kosten 22 gulden per stut, 'te bovenhanden 85,50 guide 1 voetbed 41,80 gulden ene losse zool 51,70 gulden. E Meer informatie over verkoopadressen via Dr. Adams, tel. Internet: www.ycny.com

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 28