Bij MMO kennen ze die enge ziektes nog niet U IT a 3 Sport de ©lus vam be week krijgt een wedstrijdbal aangeboden door: SLOOS sport OPVALLEND AANWEZIG GESPROKEN DINSDAG 17 APRIL 2001 fick-and-rush-voetbal op z'n Iers in de winderige tem pelvan MMO in de Vlietpolder. Bij Met Moeite Opge- -• richt, witte shirts en groene broeken, zijn ze er fier op. De vereniging bruist, het is er altijd feest en tegenstan ders komen met samengeknepen billen naar Hoogmade toe. „Als ze de molen zien, worden ze al beroerd, zeggen in Leiden", zegt Marja Zwetsloot. „De factor wind j speelt hier een grote rol meent Aad van Leyden. „We zijn bekend van boerenkool en fakkels en daar zijn we 3 trots op." MMO, v/h Voetbal Club Hoogmade: wie er een keer geweest is, verliest zijn hart. CLUBvan deWEEK Met Moeite Opgericht :Df'' IT et verschil zit 'm in de de- n,~ fl tails. Wie 'op Hoogma' een wedstrijd moet spelen ziet de molen opdoemen, voor de in woners van Hoogmade licht hij op. Het complex ligt in het open veld, de wind heeft er vrij spel. Van het rijtje knotwilgen mag geen beschutting verwacht worden. Maar zo koud en kil als de velden erbij liggen, zo warm is het er als de slagboom bij het wachtershuisje gepasseerd is. Sneeuw, wind, hagel en regen leisteren op Goede-Vrijdagmor- genhet complex. De B-, C- en D-jeugd doet zich tegoed aan het ontbijt tijdens hun tweede lampdag. Aad van Leyden, speaker bij thuiswedstrijden en pr-man, heeft zijn weg gevon den naai' het MMO-terrein, zijn tweede thuis. Zijn bovenkamer zit vol anecdotes, veelal humor volle. „Ik kan me ook niet her- ■5, f: inneren dat er hier ooit iets heel w is gebeurd", zegt Van Ley den. Lachend spreekt hij over ten wedstrijd in de nacompeti- tie tegen het Voorschotense SVLV. MMO stond in de laatste minuut met 1-0 voor toen spe ler Jeroen Jansen een bal vanaf de middenlijn probeerde weg te roeien. ,,We waren virtueel al in de derde klasse, maar de bal r; «gt een vreemde curve en 15 vanaf 45 meter belandt hij in ei- ft gendoel." Het was misschien maar goed ook, MMO hoort in de vierde klasse. Van Leyden: ,,De derde klasse spreekt ons niet aan. Wij willen spelen tegen ROAC '79 en DOSR. Die wedstrijden trek ken mensen aan. DOSR stond dit jaar bovenaan toen ze bij ons kwamen spelen. 'Die hou den we in de vierde'klasse', hebben we gezegd. En we won nen ook, met 1-0. We zijn reu- zendoders. In het verleden heb ben we wel gestunt in de beker, Dan kwamen grote clubs als Wilhelmus en Hermes DVS hierheen met het idee: 'Dat wordt een nulletje of zes'. Maar dan vergisten ze zich in de mentaliteit hier, die van mou wen opstropen en strijd leve ren." Zeker voor de derby's tegen ploegen uit Roelofarendsveen en Rijpwetering kan het hele dorp zich opladen. Aan ludieke Naam: Met Moeite Opgericht. Opgericht: 15-6-1946. Leden: 260, van wie 122 se nioren, 96 junioren en 42 commissieleden. Contributie: senioren ƒ200,- jeugd ƒ120,- (B), ƒ110,- (C), ƒ100,- (D), ƒ90,- (E), ƒ80,- (F) en ƒ100,- voor trainingsle den. Aanmelding: P. van Rijn, Theo Bosmanlaan 61, 2355 DA Hoogmade. Hoogtepunt: promotie naar de vierde klasse in het sei zoen 1991/'92. Dieptepunt: de periode dat de club zonder voorzitter zat, zo'n twee jaar geleden. JFDl 'di rdii Cas 'se! Viss ïaafe ikzij Pt Vijf Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 ideeën geen gebrek. In het veld van ROAC '79 werd eens groot de clubnaam gemaaid en in Roelofarendsveen trokken de supporters er vroeg op uit om de ramen vol met nepsneeuw te spuiten. Rivaliserende suppor- tersgroepen maakten eens in Hoogmade het hele dorp ver voor het krieken van de dag wakker. Van Leyden: „Het hoort erbij. Maar na afloop van de derby's heerst de verbroede ring. Dan wordt er gedanst. En dan blijkt: mensen uit andere dorpen vertoeven hier toch graag. Bij ons langs de kant is het gezellig. Wij kennen die en ge ziektes nog niet, die ze in de stad elkaar toewensen." In het 1700 zielen tellende dorp neemt MMO met zijn 260 leden een belangrijke plaats in. Pas na de oorlog zag MMO het levens licht. Voorheen ging de club door het leven als VC Hoogma de. „Maar in de stad werden we varkenscentrale Hoogmade ge noemd, daar waren we niet blij mee", aldus Van Leyden. De humor moet natuurlijk wel van binnenuit komen. Na lang ver gaderen in het café van de fa milie Van der Eng kwam ie mand op het idee de vereniging dan maar Met Moeite Opge richt te noemen. De kroeg gold als uitvalsbasis, omdat er nog geen fatoenlijk onderkomen was. Later kreeg MMO de beschikking over een boerenschuur, volgens de over levering nog heilig vergeleken bij de omstandigheden bij an dere clubs. 55 Jaar na de op richting heeft de club de zaak- jes goed voor elkaar, ondanks de niet erg ruimhartige subsidie van de gemeente Jacobswoude. „Het complex is misschien koud en kaal, maar het is wel goed onderhouden", zegt Van Leyden. „En we doen het alle maal zelf. Ik spreek regelmatig bestuurders van andere vereni gingen en die zeggen dat we trots mogen zijn op het grote aantal vrijwilligers." Jeugdcoör- dinator Wil Caron: „Als je leest over huurachterstanden bij Leidse verenigingen en dat het sportbedrijf de velden onder houdt, is onze subsidie een la chertje. Maar ook dat tekent Hoogmade. Welke club hier ook langs de deur gaat om loten te verkopen, iedereen raakt ze kwijt." Van Leyden: „We zijn geen subsidiejagers. Sponso ring is hier geen probleem. We hebben heel wat bordjes staan." Met 120 jeugdleden is de toe komst verzekerd. Dit seizoen brengt MMO geen A-elftal in de wei. Wel heeft de club drie E- pupillenteams en twee F'jes. TEAMvan deWEEK B-, C- en D-jeugd Het traditionele jeugdkamp tijdens de paasdagen voor de B-, C- en D-jeugd werd dit jaar noodgedwongen op het eigen terrein georganiseerd. Door de mkz-crisis kon MMO niet richting Lunteren trekken. Er spelen nogal wat boerenzonen in de jeugdelftallen, zodoende. Het risico was iets te groot. „We konden twee dingen doen: niets organiseren of het kamp gewoon in Hoogmade houden", zegt jeugdcoördinator Wil Caron. „Je kan het de jeugd niet ont houden, want ze leven hier een lange tijd naar toe. De ouders waardeerden het wel, dat we niet naar Lunteren zijn gegaan. Juist bij deze terugslag openbaarde zich de slagvaardigheid van de kampleiding, symptomatisch voor de zelfwerkzaamheid binnen de vereniging. Twee grote slaapten ten voor de bijna zestig deelnemers staan midden op het eerste en tweede veld. Caron: „In het verleden zijn we onder andere in Bergen op Zoom, Lunteren en Ermelo ge weest. We doen een beetje de standaard dingen, een speurtocht in de bossen en zo." De man met de bulderende stem moet 's ochtends de jeugd even vermanend toespre ken. Vooral het taalgebru ik van de jeugd baart hem zorgen. Caron moet wel, want voor ouders is het verboden terrein tijdens de kampdagen en MMO heeft ook een op voedkundige taak. De jeugd is verder gedis ciplineerd. De bordjes en het bestek worden keurig op afroep schoongespoeld door de verschillende groepen, die luisteren naar de j meest uiteenlopende namen. Niet het stan- I daard Jüventus en Ajax, maar: Professor Sabelhout, Ik weet het altijd beter, De I Breekebeentjes, Schudden voor gebruik, Bollenspecialist, Schiet raak met een knaak, Strand is Sthommy, Niks en nogmaals Nicks, Rudy bal op z'n bekkie, Hans Keiler tosti team en Thyseigenwijs. „Vroegerge bruikten we ook legendarische Hoogmadese namen of wat rare teams uit Finland", zegt Caron. Standaard mag niet. Het past ook niet in de cultuur van MMO waar elkaar bijnamen geven een grootgoed is. Voor de E- en F-jeugd is een andere week gepland, als het wat warmer is. De jongste leden slapen maar één nachtje op het MMO-terrein. Hoogmade is geen groeige- meente. Slechts sporadisch wordt er wat bijgebouwd. „Voor de toekomst van Hoog made is het goed dat we geen Vinex-locatie zijn. Zo bewaren we onze cultuur. We zouden gek worden als ze hier flats bouwen. Maar de jeugd moet ook niet wegtrekken als er straks niet genoeg woningen zijn. Dan hebben ze misschien geen zin meer om hier te voet ballen", meent Van Leyden. Slechts sporadisch vertrekt er een talentje in een vroeg stadi um naar een andere club. „Zo ging er eentje naar Rijnsburgse Boys voor een brommer", zegt Caron. „Maar die was snel weer terug. Nu spelen er een paai' bij Alphense Boys." Henk van Goozen is de grootste naam uit de MMO-historie, hij speelde bij Feyenoord en Excelsior. Van Leyden: „Voor een dorpsjongen is hij toch ver gekomen." De laatste die het hogerop pro beerde was Ed Borst. Een paar seizoenen speelde hij bij hoofd klassers ARC en Ter Leede om snel weer op het oude nest te rug te keren. Op Goede Vrijdag is hij een van de jeugdleiders die de MMO-jeugd in sneeuw, hagel, wind en regen terzijde staan. Zoals het een echte MMO'er betaamt. In de warmte van het kale, koude complex in de Vlietpolder, omzoomd door knotwilgen, waai' de molen al van verre oplicht. TEKST GERTJAN VAN GEEN FOTO HENK BOUWMAN laam: Pascal Bloemheuvel. Club: ARC. Leeftijd: 25 jaar. Beroep: docent lichamelijke opvoeding. Twee keer scoren en toch een rotmiddag. Het overkwam AR- C'er Pascal Bloemheuvel za terdag tegen Barendrecht. Via zijn lichaam belandde de bal eerst in het eigen doel. Later maakte de Alphenaar zijn 'fout' goed door met het hoofd de gelijkmaker te scoren. In de slotfase bezorgde Lars van Delzen het in degradatienood verkerende ARC en Bloemheu- besp vel een kater. /seL' ^wee keei' scoren in een duel. 25 Is dat je al eerder overkomen? „Twee keer scoren wel, maar niet op deze manier. Ik was er loed ziek van. Blijft het 1 -1 dan had ik er nog vrede mee gehad. Nu baal ik als een stekker. Elke seconde denk ik er aan. Toch moet ik het naast me neer leg- tfn. Ik er namelijk niet veel aan doen. Het was een caram bole. Ik kon op dat moment 1 moeilijk verdwijnen. De vreugde I |j was groot toen ik de gelijkmaker aantekende. En dan ga je toch nog de bietenbrug op. lullie ploeg is daardoor in een lastig parket terecht gekomen. •Het wordt heel moeilijk. Wij hebben nu 14 punten en Volen- dam, met een wedstrijd minder, 13. In de laatste wedstrijden hunnen rare dingen gebeuren, gen die nergens meer om vonfl spelen, komen toch met een heel ma; andere instelling in het veld. Wij hebben nog een zwaar pro- Etamma met Capelle, Ter Leede, Scheven ingen en Quick Boys. Mede-degradatiekandidaat SHO heeft volgens mij een min der zwaar programma. Boven dien spelen zij in de laatste wed- ilpur strijd nog tegen Volendam. kvvi Hoe veel kans geef je jouw ploeg nog? Jk kan en durf dat niet in pro eenten uit te drukken. Theore tisch kan het nog. Daar houden me ons maar aan vast, putten me kracht uit. Als we nu al aan Gol Sport. Leiden, april 2001. FOTO JAN-DIRK VAN DER BURG 6 Johan Museeuw (tweede in de Parijs - Roubaix) nadat hij vorig jaar een zwaar motorongeluk had, in Humo: „Toen ik in coma lag, kwamen de dokters naast mijn vrouw staan: 'Johan zal nooit meer kunnen koersen, hou daar alsje blieft rekening mee'. Idem: „Die woorden spoken telkens weer door mijn hoofd: 'Johan zal nooit meer kunnen fietsen Als ik in een finale aan kop rij, of nog beter: vanaf de kop de marreer, dan hamert dat in mijn brein. En dan denk ik: 'Ik kan het nog! Wat is wielrennen toch mooi'. Ronald Koeman over Marco van Basten in Nieuwe Revu: ,Je legt je bij zo'n afscheid neer, maar als je hem dan weer aan de slag ziet in een benefietwed strijd, dan krijg je inderdaad heimwee naar zo'n speler. Bij voorbeeld naar die fluwelen aanname. Ook al is hij half mank, je ziet toch wat voor bij zondere speler het eigenlijk is. Jordi Cruijff, over de eeuwige vergelijking met zijn vader, in Nieuwe Revu: „Ik heb het van me afgezet toen ik naar Manchester ging. Dat was voor mij het teken dat ik zelf iets had bereikt, Maldini maakt het toch ook niet uit dat zijn vader heeft gevoetbald?" Idem, over zijn overgang naar Alavés: „Ik ben niet beter dan een of twee jaar geleden, maar ik krijg nu pas de kans om het te laten Idem: We voelen ons een beetje Aste- rix en Obelix; met ons kleine dorpje tegen de rest van de we reld. Idem, over de hartproblemen van zijn vader: „Als mijn vader morgen beslist om weer te gaan trainen, zal ik dat met heel mijn hart tegen houden, Zijn gezondheid gaat voor alles. Servais Knaven in Elsevier: „Als renner moet je een dikke huid hebben. Je rijdt voortdu rend tegen tegenslagen aan. Winnen gebeurt weinig. In de Scheldeprijs werd ik honderd meter voor de streep door het peloton gepakt. Dan sterf je. Idem, over Parijs - Roubaix: „De mooiste wedstrijd van het seizoen. Die klassieker ligt mij goed. Al jaren droom ik ervan u winnen. Alles is apart aan de Hel van het Noorden. Ferry de Haan over voetbalhu mor in Sportweek: „Of een keer tijdens een ron- dootje. Zegt John Metgod: 'Jon gens ga nou effe op dat andere stuk staan, want dat veld gaat kapot'. Zegt Bosvelt: 'O ja, an ders krijg je van die kale plek ken'." Regi Blinker in hetzelfde inter view: „De speler die ik bedoel had al tijd heel foute onderbroeken aan, Eén keer had-ie er eentje aan met kikkers. Hebben we er één kikker uitgeknipt. Precies o, zijn kruis. Nah, daar was-ie nit echt blij mee. Ajacied To més Galasek in de Telegraaf: „Mensen die het konden weten dachten dat ik misschien zou ondersneeuwen, te zachtmoedi\ zou zijn. Maar het gaat hier nit anders aan toe dan bij Willem II." De tot Belg genaturaliseerde ruiter Jos Lansink in de Tele- ue die laatste vier wedstrijden °ok niet meer te spelen. ,Het maakt mij niet zo veel uit onder welke vlag ik rijd. Ik wil niet in België of Nederland bij de top horen, ik wil op wereld niveau met de allerbesten mee kunnen. Roda-trainer Sef Vergoossen over het bezoek van de selecti aan de mijnen, in Trouw: „We werden met z'n allen in zo'n klein liftje gepropt. Valt de- ding naar beneden en plots is het pikkedonker. Dan worden grote kerels stil, hoor. Eenmaal weer boven beseften ze echt wel hoe de mensen hier vroeger aar de kost moesten komen. Teun van Vliet over de hersen tumor waaraan hij binnenkoi wordt geopereerd, in Alge meen Dagblad: „Ik heb allerlei maatregelen ge troffen. Want stel dat het mis gaat. Dat ik er blijvend letsel aan overhoud. Niet meer kan praten, in een rolstoel beland of het uiteinde lijk niet overleef. De doktoren kunnen me geen enkele garantie geven.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25