'Dolgelukkig' met Anna Gesprek van de Dag f1 De pil van Borst De Vloedgolf Socialist Zelfbevrediging kost Berlusconi miljoenen Meeste internetters zoeken auto's DINSDAG 17 APRIL 2001 ik is! ^oiiuitcii laaf Els Borst, minister van volksgezondheid, heeft grote beroering teweeg gebracht met haar uitspraken in NRC Handelsblad over de zelfmoordpil voor hoogbe jaarden. De minister zei desgevraagd niet tegen de ver strekking van zo'n pil aan hoogbejaarde mensen te zijn. „Ik ben er niet tegen als het zo zorgvuldig kan worden geregeld dat het alleen die hoogbejaarde men sen betreft die klaar met het leven zijn", zo zei ze let terlijk. Hoewel de uitlatingen van Borst dus wat genuanceer der zijn dan haar critici beweren, is haar timing op zijn zachtst gezegd ongelukkig. Nog geen week geleden had Nederland een wereldprimeur met de legalisering van euthanasie. Draagvlak voor deze wetgeving ont breekt in het buitenland volledig. Ons landje heeft we reldwijd inmiddels een reputatie die er niet om liegt. Naast de legalisering van abortus, het gebruik van soft drugs en euthanasie mogen bij ons sinds kort ook ho moparen zich officieel in het echt verbinden. Nu is deze voortrekkersrol wel degelijk iets om trots op te zijn. In Nederland steunt een grote meerderheid van de bevolking deze - in de ogen van de buitenwe reld - duivelse wetgeving. Hoewel in de buitenlandse media anders uitgelegd, staat natuurlijk bij alle discus sies omtrent euthanasie niet de dood maar de kwali teit van het leven centraal. Maar Nederland is niet alleen op de wereld. Om het buitenland, maar ook tegenstanders in eigen land te overtuigen, is behendig politiek manoeuvreren nodig. Langzaam 'inmasseren' is een handiger tactiek om medestanders te krijgen dan om onmiddellijk weer voor de aanval te kiezen. In dat licht zijn de uitlatingen van Borst politiek 'dom'. De minister opereert niet voor het eerst te veel als arts en te weinig als politica. Zij had moeten weten dat in het huidige klimaat elke discussie over de zelfmoord pil politiek op zijn minst 'voorbarig' zou zijn. Met haar voorzet in NRC doet zij de kwestie meer schade dan goed. Want de discussie over euthanasie wegens ondraaglijk psychisch lijden moet natuurlijk wel worden gevoerd. Waarom zou een hoogbejaarde met een oprechte doodswens voor de trein moeten springen? In zijn of haar afweging van de kwaliteit van het bestaan moet een oudere kunnen kiezen of hij of zij lijdzaam de dood wil afwachten of actief de natuur een handje wil helpen. Hoe loopt het af? Nee, niet met Michael Schumacher, Wilhelmina of an dere tv-sterren die dit lange weekeinde voorbij kwa men. Maar met die miljoenen Amerikanen die aan de oostkust wonen. Als zij ook de BBC-documentaire over De Verschrikkelijke Vloedgolf hebben gezien, zullen ze de rest van dit Aquariustijdperk niet rustig slapen. Netiuerk zond hem uit, de documentaire waarin weten schappers voorspellen dat nog deze eeuw een enorme vloedgolf een van de continenten ingrijpend zal veran deren. Eerdere vloedgolven, zogenoemde Tsunami, beukten tientallen jaren geleden al stukken kust kapót. Onderzoek naar het ontstaan van dat watergeweld leidde tot een verontrustende ontdekking, zo hoorden we dit weekeinde. De westkant van het Canarische ei land La Palma kan afbreken bij een uitbarsting van de nog actieve vulkaan op het eilandje. Als die tonnen ge steente met bulderend geraas in het water vallen, ont staat een enorme golf: de Mega-Tsunami. Deze watermuur van honderden meters hoog steekt in circa zeven uur tijd de Atlantische oceaan over, onge veer net zo snel als een vliegtuig. Ondertussen strekt de golf zich in de breedte duizenden kilometers uit en zal de Amerikaanse oostkust kraken, van New York tot Miami. Tot tientallen kilometers landinwaarts ver woest het alles wat op zijn weg ligt. Een beangstigende gedachte. Als half La Palma zomaar in de oceaan kan storten, wie verzekert ons er dan van dat de krijtrotsen aan de Engelse oostkust het houden. Voor hetzelfde geld komt Nederland deze eeuw onder water te staan. Hoeveel generaties Buys zal het duren voordat zulke grote aardverschuivingen plaatsvinden? En welk ongeluk treft de aarde eerst? Watersnood of hittenood?Aids- of mkz-crises? Of toch een aanval van buitenaardse wezens? Of kijk ik gewoon teveel tv? Wil wacht in spanning op de vewolgdocumentaire. Want hoe moet het verder na deze schrikbarende voor spelling van wetenschappers? Wie redt ons en sust ons in een slaap zonder nachtmerries over overstromingen? Bij gebrek aan geruststellende antivoorden van wereld leiders wordt het een avondje bioscoop. Miss Congenia lity. Een Amerikaanse feelgood movie. Goede afloop verzekerd. wil buys viel. In Haarlem, op de middelbare school, kon dat allemaal wel. Sociale klasse bleek een enorme han dicap, dan wel voorsprong te zijn in de geestelijke ontwikkeling van mensen. Aanvankelijk werd ik daar alleen maar socialistischer van, al had mijn overtuiging nog steeds nauwelijks een theoretische grondslag. Inmiddels ben ik geen socialist meer, en evenmin ben ik bijzonder rijk. Hoe is dat zo geko men? Door het zien van de voorstelling Den Uijl', van Growing Up in Public, ben ik over die kwestie weer gaan nadenken. De twee acteurs, Dick Den Uijl en Stijn van Agt, reconstrueerden de onder gang van 's lands eerste linkse kabinet, en tot mijn verbazing lag mijn sympathie opeens bij Dries van Agt. Hoe kon, zonder dat ik mij daar erg bewust van was, mijn stilzwijgende bewondering voor Joop Den Uijl, onze eerste linkse premier, lang zaam zijn overgegaan in afkeer? Hoe kon een man die ik, dacht ik, beschouwde als een roomse gluip- kop, mij als immens veel wijzer voorkomen dan mijn voormalig boegbeeld Joop? Achteraf denk ik dat het de Middenschool is geweest. In Haarlem ontdekte ik het gymnasium als paradijs waar rede lijk gelijkgestemden elkaar op gelijke voet konden ontmoeten. Voor mij was de pedagogie van de Middenschool, in theorie in ieder geval, een poging om ook voor andere, noem ze minder bedeelde mensen, zo'n omgeving te scheppen. Planteen kneusje in goede aarde en het zal vol herwonnen zelfvertrouwen opgroeien tot boom. Helaas. Het pedagogisch socialisme bleek de maatschappij ge lijker te maken door de facto de bovenlaag te ver wijderen en kennis van die bovenlaag tot irrele vant te verklaren, dit proces begeleidend met zowel voor arbeiders als gymnasiasten onleesbare be leidsrapporten. Op dezelfde manier waarop de vrienden van Joop den Uyl de Jordaan wilde verbe teren door hem te slopen en te vervangen door flats) hebben de socialisten zich ook op het onder wijs gestort. Dries van Agt, intussen, woonde op de Heilige Land Stichting, als buurman van kopieen van gebouwen van tiueeduizend jaar terug. Ook idioot, maar ik kies alsnog voor Dries. Een conclu sie achteraf, getrokken na het zien van een theater voorstelling, maar de tekenen waren er al. Al tien jaar werk ik voor een katholieke omroep, en ze be vallen me. Ik heb leraren gehad die zijn opgeleid door de Jezuïeten, ook bij die omroep trouwens. Die mensen bevallen me. Katholiek zult u me niet meer zien worden. Maar mijn vergissing is me in middels duidelijk. Ik ben nooit socialist geweest. Ik was een Jezuiet, die nog niet wist wat dat was. onselijk De Turkse popzanger TARKAN gaat es se politicus die hem voor homo heeftu' maakt voor de rechter slepen. Dat heei agent van de populaire zanger gisteren kendgemaakt. De betreffende politicus met Gul, een parlementslid van de Nel tische Actiepartij, heeft vorige weekgc dat 'als Tarkan geen homo was, we hei zouden waarderen'. Nadat bekend wer Tarkan een proces gaat beginnen, zeifl ticus: „Als je niet homoseksueel bent, draag je dan als een normale man in je clips." In zijn clips maakt Tarkan soms gingen die aan buikdansen doen denkt kan zelf zegt dat hij geen homo is. KROONPRINSES MASAKO van Japan is kennelijk in verwachting. Het buresi de keizerlijke hofhouding heeft gisteren bekendgemaakt dat zij 'tekenen vans zwangerschap' vertoont. De Japanse premier Mori noemde het nieuws 'verhei Hij riep de bevolking wel op de ontwikkelingen rustig af te wachten. De Japans wachten met ongeduld op een zwangerschap van de inmiddels 37-jarige prins is getrouwd met kroonprins Naruhito. De prinses staat, door al die hooggespan verwachtingen, al jaren onder zeer zware druk. In 1999 had Masako een miski Mocht Naruhito kinderloos sterven, dan is er geen officiële opvolger in de resl familie. De zogenoemde Chrysantentroon gaat dan niet automatisch over op de zoon van keizer Akihito. Daar is een wetswijziging voor nodig. Dochter voor Mciurits en Marilène Voor prins Maurits is het vandaag dubbel feest. De prille vader, die vandaag 33 jaar wordt, zal vanmiddag zijn drie dagen oude dochter aangeven bij de burgerlijke stand in Amsterdam. Prinses Marilène (31) schonk op Eerste Paasdag 's ochtends thuis het le ven aan Anna. De volledige naam van het eerste kleinkind van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven luidt Anastasia Mar griet loséphine van Lippe-Biesterfeld van Vollenhoven. Prins Maurits toont vol trots zijn pasgeboren dochter Anna. Prinses Marilène (foto onder) en dochter maken het goed. foto's anp capital phÖtos De geboorte van Anna werd zondag 15 april 's middags bekendgemaakt door de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD). De be valling verliep vlot, even na acht uur 's morgens kwam Anna ter wereld. De baby woog bij de ge boorte 3620 gram en is kerngezond. „De jonge ouders zijn dolgelukkig", aldus de RVD. Prinses Margriet en haar echtge noot Pieter braken spoorslags hun vakantie in Oostenrijk af om hun eerste kleindochter te be wonderen. De boreling heeft de na men van beide oma's, prinses Margriet en Mari- lène's moeder Joséphine van den Broek, gekregen. De kleine Oranje-telg is geen prinses, omdat de titel van prins Maurits niet erfbaar is. Van Lip pe-Biesterfeld is de ach ternaam van Anna's overgrootvader prins Bernhard. Eventuele na komelingen van Maurits en Marilène krijgen deze achternaam als eerbe toon aan de echtgenoot van prinses Juliana, zo werd vastgelegd in de Goedkeuringswet voor het huwelijk van Maurits en Marilène, dat in mei 1998 in Apeldoorn werd voltrokken. Sinds de geboorte van prinses Christina's doch ter Juliana in 1981 is er in de koninklijke familie geen 'officiële' boreling meer te verwelkomen ge weest. Desondanks zijn prins Bernhard en prin ses Juliana al vier jaar overgrootouders. Op 20 januari 1997 werd Carlos Hugo Roderik Sybren ge boren, zoon van prins Carlos, de oudste telg van prinses Irene. Carlos (1970) heeft zijn zoon niet wettelijk erkend. De kleuter draagt de achter naam van moeder Brigit te Klynstra, die Carlos leerde kennen toen zij beide op de internationa le school in Buitenveldert zaten. Anna, het jongste lid van de koninklijke familie, speelt geen directe rol in de lijn van troonopvol ging. Zodra Willem- Alexander koning wordt, verliezen Maurits en zijn broers automatisch hun rechten op de troon. Als zowel Willem-Alexander als zijn broers Constan- tijn en Johan-Friso on verhoopt geen nakome lingen voortbrengen, kan een nieuwe situatie ont staan. „Bij de gewijzigde omstandigheden kan bij wet alsnog de titel prins of prinses worden toege kend", aldus een RVD- woordvoerder. Twaalf miljoen Italiaanse huishoudens worden verblijd met het boek 'Una storia Italiana'. Het grote verheerlijking van Silvio Berlusconi. foto's» 'Auto's' is de meest gebruikte zoekterm op internet. Dat meldt searchterms.com, een website die bijhoudt welke zoektermen het populairst zijn. Ook reizen en vakantie scoren hoog; op de tweede plaats staat 'tra vel'. 'Sex', in het verleden met regelmaat op de toppositie te vinden, is gezakt naar nummer drie. De zoektocht naar digitale zoekbestanden is wat afgenomen. 'MP3' is uit de top drie geduikeld naar de zevende plaats. De rest van de populairste tien termen betreffen onder meer spelletjes, eten en het weer. Overigens bezetten aan seks gerelateerde termen zo'n vijftien plaatsen in de top 100 van Searchterms. Zo staat porno op de 21ste plaats. Nog populairder, want tien plaatsen hoger, is gratis porno. Hoewel in het verleden in de ranglijst vele namen van popsterren en actrices waren te vinden, zijn er nu nog maar drie over. De hoogste plaats is voor tieneridool Britney Spears (46), eerder nog in de top 10 te vin den. Niettemin wordt ze op ruime afstand gevolgd door pornoactrice jenna Jameson (79) en zangeres en actrice Jennifer Lopez (98). Seksbom Pamela Anderson, eerder terug te vinden in zowel de onderste als de bovenste regionen van de lijst, is verdwe nen uit deze editie. De Italiaan Silvio Berlusc denkt en handelt in meg maat. De nieuwste stunt de Italiaanse oppositiele die volgende maand prei denkt te worden, is echte zo'n grote omvang dat ze zijn tegenstanders verste staan. Binnenkort krijgt 1 grootste deel van de Itali aanse huishoudens na mens hem een gratis bestseller in de bus. Ti tel: Una storia Italiana, Een Italiaans verhaal. Onderwerp: Silvio Ber lusconi, 128 pagina's met 250 foto's. Eerste druk: Twaalf miljoen exemplaren. 's Lands grootste krant, de Corriere della Sera, becijferde dat het meest verkochte boek in Italië, de bijbel, met zes miljoen exempla ren jaarlijks, schriel af steekt tegen wat zijn opponenten al een exercitie in publieke zelfbevrediging hebben genoemd. Berlusconi's exhibitionisme heeft echter een ander doel. Voor de ver kiezingen van 13 mei moeten de flatteuze foto's en korte, leuze-achtige teksten stimule rend werken op het derde deël van de kiezers dat volgens de peilingen nog niet tussen hem en zijn tegenstander Frances co Rutelli kan kiezen. Het geintje kost de schatrijke mediamagnaat (14de op de wereldranglijst met een eigen vermogen van ruim 30 miljard gulden) een slordige 40 mil joen gulden. Dit ondanks een fikse korting van de PTT en het drukken door zijn eigen uitgeverij Mondadori. Volgens Berlusconi's adviseurs zou de wervingskracht van foto's die de politicus als schattig jonge tje, beginnend zakenman, toe gewijd echtgenoot, natuurlief hebber en sportief figuur to nen, enorm zijn. Dat is de kritiek in elk geval. De behoudende Corriere della Sera drukte een spotprent af onder de kop Una Scoria Itali ana, Italiaans afval. Het com munistische II Manifesto is al een campagne gestart met het motto ongevraagde1 reclame onverbiddelijk retour op kos ten van de afzender, Berlusco ni dus. Vernietigender zijn de kritie ken, onder meer van de nestor van de Italiaanse journalistiek Indra Montanelli, die Een Ita liaans verhaal vergelijken met (auto)biografieën van staats lieden als Kennedy, Thatcher en Kissinger. „Dit is een aan slag op de intelligentie", schreef La Repubblica. Vreemd is dat niet. Berlusco ni, die prat gaat op zijn grote kennis van Plato en andere klassieken, heeft zelf eens ge zegd dat het electoraat de in telligentie van een elf-jarig kind heeft en daarom niet moet worden vermoeid met zulke ingewikkelde zaken als uitgewerkte verkiezingspro gramma's. Wat de foto's verhullen,z de geheimen van Berlusci de hoge hakken onder zij >ei schoenen die zijn lengtet nw 1.64 mtr moeten compen Ptë ren. Of de kussens op zijn p''16 stoel bij ontmoetingen id andere leiders en perscoi *P renties, zodat hij zich op Ien ke hoogte bevindt. En \vs !n- denken van Berlusconi ISC zinsman poserend metV nica, 'mijn wouw, mijng liefde'. Onvermeld blijfti eerder gehuwd was met( Dall'Oglia, de moeder v, twee oudste kinderen. Montanelli weet daar een ,ei klaring voor. Ooit werkte voor II Giornale, de krani Berlusconi. „Silvio is een weldig zakenman en een; weldig leugenaar. Niet da! graag onwaarheid spreek! maar hij heeft het liegen! kunst verheven. ran Als je jong bent en je bent geen socialist heb je geen hart. Ben je, eenmaal volwassen, nog steeds socia list dan heb je geen verstand. Woorden van Aer- denhoutse Annerieke, bij wie ik in Haarlem in de klas kwam. Ik ben bijna geboren en dertien jaar getogen in Amsterdam-Oost, een proletarische buurt in verval. In Haarlem kwam ik voor het eerst in aanraking met het zelfgenoegzame li beralisme van klasgenoten, die op hun acht tiende kwamen voorrijden in een van vader gekregen auto. Een cultuurshock, die mijn latent socialisme enorm versterkte. Wat dat precies was, dat socialisme van mij, ik zou het niet meer met ze kerheid kunnen zeggen. Het was een tamelijk vormeloos resultaat van ja renlang het linksige Parool lezen, in buurt waar de dorpsdokter - mijn vader - een man van groot gezag was, en waaralle kinderen in deklas dom mer waren dan ik, in ieder geval, zo zag ik dat. Misschien kwam mijn socialisme vooral neer op de vage hoop dat ik, ooit, in Am sterdam-Oost een paar kinderen zou treffen waarmee een gesprek te voeren

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2