DPORT Servais Knaven, een keurige winnaar Feyenoord brengt het legioen tot wanhoop Katwijk haalt drie punten te weinig In de HERHALING Hans Zwaan wordt bij Katwijk spitsentrainer ISPAG 17 APRIL 2001 ijax-fans willen wedstrijd boycotten j^oFRDAMHet fanblad De Ajax Ster heeft de seizoenkaart - ouders van Ajax opgeroepen de thuiswedstrijd van zaterdag- liddag tegen Vitesse te boycotten. Reden is de verplaatsing van et duel, dat oorspronkelijk op zondag gepland stond. Dat de fedstrijd een dag is vervroegd omdat bondscoach Louis van iaal zijn selectie voor de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Cy- iius eerder bij elkaar wil hebben, is voor de supporters geen pede reden. Volgens woordvoerder Ronald Pieloor hebben ich bij De Ajax Ster al vijftig amateurteams gemeld die seizoen- jaithouders van Ajax onder de spelers hebben. Volgens Pie- ior zullen zij zaterdag niet naar de Arena komen. In totaal eeft Ajax ongeveer 40.000 seizoenkaarthouders. ipaanse clubs boos op Van Gaal grFC Barcelona en Deportivo la Coruna voelen er niets oor hun Nederlandse internationals al volgende week zondag- chtend af te staan aan de selectie van Oranje dat drie dagen la- er het WK-kwalificatieduel tegen Cyprus speelt. Beide Spaanse opclubs spelen zondag een belangrijke competitiewedstrijd. In en brief aan de KNVB hebben zij hun grieven kenbaar ge naakt. Bij Deportivo speelt Roy Makaay in de spits, terwijl Bar- ahofleverancier is van Oranje met Marc Overmars, Patrick luivert, Boudewijn Zenden, Frank de Boer en Michael Reiziger, londscoach Louis van Gaal wil zijn spelers al in het weekeinde lij elkaar hebben. De kans is dan ook klein dat hij begrip toont oor Barcelona en Deportivo. Clubs zijn verplicht hun intema- ionals af te staan als de bondscoach ze opeist. IVereldrecord Qi Hui iiNf.zHOUDe Chinese zwemster Qi Hui heeft bij de nationale ampioenschappen in Hangzhou het wereldrecord op de 200 peter schoolslag verbeterd. Ze tikte aan na 2 minuten en 22,99 econden. Dat was 0,65 seconde sneller dan de onlangs gestop- eZuid-Afrikaanse Penny Heyns op 27 augustus 1999 zwom bij lePanpacific Games in Sydney. Eerder dit jaar had Qi Hui haar regressie al aangetoond door in Parijs het wereldrecord op de ortebaan aan te scherpen tot 2.19,25. KATWUK WILLEM SPIERDIJK Alleen de ranglijst geeft nog aan dat Katwijk een kans heeft op de titel. Maar het dubbele programma in het paasweekeinde maakte duidelijk dat de ploeg de vorm mist om nog een rol van betekenis te spelen in de strijd om de titel. Beide wedstrijden speelde Katwijk een aardige tweede helft. Het leverde de ploeg zaterdag een over winning op tegen Rijnsburgse Boys (2-0), maar het was gisteren niet voldoende tegen Deltasport (2-4). In verliespunten is Katwijk nu naar de derde plaats gezakt. Met vijf wedstrijden op het programma kan de titel in theorie natuurlijk nog de kant van Katwijk oprollen. De club heeft vorig jaar nog bewezen in de belangrijkste fase van de competitie tot de mooiste dingen in staat te zijn. Maar of dat dit jaar weer lukt, is de vraag. De ploeg speelt zeer wisselvallig en wisselt zelfs binnen één wedstrijd goede en slechte fases af. Een ploeg die zo worstelt met de vorm, heeft eens een flinke meevaller nodig. En ook dat beetje geluk blijft na de winterstop uit. Cruciaal voor het verdere verloop van het seizoen was wellicht de enorme kans die Wesley Slingerland kreeg, vijf minuten voor het einde van de wedstrijd tegen Deltasport. Bij de stand van 2-2 ont ving hij de bal op een presenteerblaadje van Karim Hajji. De bal lag vrijwel stil op zes meter van het doel, geen tegenstander in de buurt, maar Slingerland kon de rust niet bewaren om beheerst te scoren en lelde de bal over het doel. Hij onderstreepte daarmee nog maar eens de grote problemen die Katwijk de tweede helft van het seizoen heeft om doelpunten te maken. Nu heeft vrijwel elke amateurploeg die de beoogde 'nummer negen' bijna een seizoen lang moet missen, een pro bleem. En Katwijk vormt daarop geen uitzondering. Voor het seizoen was de plaats centraal voorin voorbestemd voor Barry Dubbeldeman, maar blessures houden de Leidenaar dit seizoen al lang aan de kant. Bij zijn rentree, drie weken geleden tij dens een bekerpotje, raakte hij opnieuw aan de knie geblesseerd en hij is dit seizoen uitgeschakeld. Bij Katwijk wordt een deel van Dubbeldemans problemen toegeschreven aan zijn zwaarlijvigheid. Alfons Groenendijk, volgend seizoen een belangrijke man in de technische staf van Katwijk, denkt de strijd tegen de overtollige ki lo's van de spits aan te kunnen. Zonder Dubbeldeman is de bezetting van de spitspositie een groot probleem. Sander Molenaar mocht het er al eens proberen, Alex Redel ook. En tegen Quick Boys deed Marco de Ridder aardi ge dingen centraal in de aanval. Afgelopen zaterdag tegen Rijns burgse Boys viel de eer te beurt aan Wesley Slingerland. Hij had vorig weekeinde stoer geroepen in de basis te horen, maar hij moet dan vooral de plaats op het midden van het middenveld in gedachte hebben gehad. Gelukkig voor Katwijk stond Peter van Duyn zaterdag op die plaats. De voormalige speler van Rijnsburgse Boys heeft er een hobby van gemaakt om zijn vroegere club te kweÜen en hij zette die traditie zaterdag voort. Net toen in de tweede helft de opmer kingen van Rijnsburgse supporters aan zijn adres hoe langer hoe pesteriger werden, besliste Van Duyn in z'n eentje de wedstrijd. Eerst bracht hij zelf de stand op 1-0 door een pass van John van der Meer koelbloedig af te ronden, daarna zette hij Karim Hajji voor een leeg doel: 2-0. De wedstrijd van ruim 48 uur later tegen Deltasport verliep ei genlijk identiek aan die tegen Rijnsburgse Boys. Ook de Rijnsbur gers waren de eerste helft beter geweest dan Katwijk, maar zij cre- erden geen enkele kans. De Vlaardingers deden dat beter met twee doelpunten (twee keer Achmed Bouchrit) uit drie kansen. Een veel betere tweede helft bracht Katwijk weer naast Deltasport. Eerst schoot John van der Meer de bal vanaf een meter of 35 in de bo venhoek, daarna rondde Alex Redel een voorzet van Vincent Bon af: 2-2. Katwijk kreeg de Vlaardingers uiteindelijk niet op de knieën. Na de gemiste kans van Slingerland tikte in blessuretijd Jouad Fertou- te de 2-3 binnen uit een corner. In de laatste seconde scoorde Dennis Dekker de 2-4, toen Hugo van Duyn zijn doel had verlaten om de voorhoede te versterken. Die was inmiddels uitgedund om dat Redel een rode kaart had gekregen wegens natrappen. Laurens Mouter, de trainer van Katwijk, had na de overwinning Vervolg van voorpagina )p een dag kom je bij ons de positie dat je een gro- koers kunt winnen', ver- Ide Patrick Lefevere een ilf jaar geleden aan Ser- is Knaven, toen hij met n aanwinst sprak over ens rol in de nieuwe Do- o-Farm Frites ploeg. Die ig kwam zondag. Nog el in Parijs-Roubaix, de iroïsche keienklassieker, aarvan Knaven droomde ids hij als twaalfjarig ngetje - voor de televisie izeten - Hennie Kuiper zien winnen na een oedstollende finale in de Dbarmhartige Hel van het oorden. KJBAIX AD PERTUS )it kan niet waar zijn, Johan", hij desondanks zondagmid- ig op de wielerbaan van Rou- lix tegen zijn kopman Johan useeuw vlak voor het mo- ent dat hij de Kei kreeg over- ndigd. „Jarenlang denk je de- koers ooit te kunnen winnen, hebt superbenen, maar toch. s je hem dan ook echt wint, is allemaal zo onwerkelijk", :et Knaven sinds hij zijn oom heeft verwezenlijkt. „Op podium wist ik eigenlijk et goed wat ik moest doen. Ik id voorgaande jaren op de tv zien dat je die kei omhoog nest tillen en hem daarna ssen. Dat heb ik dus maar ge- an." Knaven werd op dat podium Bankeerd door Museeuw en ireldkampioen Vainsteins, et alleen zijn twee ploeggeno- n, maar ook zijn beide kop- annen. Dat besef verloor hij indag tijdens en na de koers ten moment uit het oog. „Het heelt een hoop als de twee ste mannen niet achter je n rijden", kende hij het aan- van de ploeg in zijn oomzege. Vanaf vandaag rijdt hij weer woon in hun dienst als dat oet. Servais Knaven kent na ht jaar zijn plaats in het prof- loton en geen zege in Parijs- 'ubaix die daar iets aan ver- idert. Hij draagt niet graag de uk van het moeten afmaken, k ben geen kopman, klaar", pte hij de afgelopen twee da- n een paar keer resoluut de Servais Knaven rijdt op kop. In zijn wiel zitten Frank Hoj, Steven de Jongh en Wilfried Peeters. discussie af of het nu tijd is ge worden een andere rol binnen de ploeg te eisen. ,,Ik voel me het best in deze rol. En het liefst houd ik die." Servais Knaven is geen moeilijk iemand. Hij is het toonbeeld van een keurig mens en renner. Welgemanierde zoon van een horeca-echtpaar uit de Gelder se vallei, die zijn universitaire studie economie afbrak om een goede prof te worden. Bij TVM voelde hij zich op zijn gemak in Priems vriendenploeg, waar ie dereen het licht in de ogen werd gegund. Toen dat team uiteenviel richtte hij samen met Blijlevens, Van Steen, Hoffman, Voskamp (allen renners uit zijn amateurtijd bij Koga Miyata), Klier, Van Petegem en Van Bondt, www.wielervrienden- .com op. Onlangs vierden ze met zijn allen tijdens een sur priseparty zijn dertigste verjaar- dag. Bij Domo-Farm Frites voelt hij zich weer onder vrienden. Patrick Lefevere stond er van te kijken dat de Italianen Milesi en Cassani hun zondagavond vlucht hadden geannuleerd om met Knaven diens zege te kun nen vieren. ,,In al die jaren bij Mapei heb ik dat nog nooit een Italiaan zien doen." Het ontroerde ook Knaven. „Toch een teken hoe goed de sfeer is in dit team. Voor mij is dat erg belangrijk. Ik heb nog nooit in een ploeg gereden waar de een de ander niets gunde. Bij de amateurs heeft John den Braber ooit een keer in een tussensprint bonificatie seconden van me afgepakt. Dat was alles. Als ik dan zie hoe op recht blij Museeuw is met mijn zege, doet me dat iets. Ook hij had graag gewonnen, maar het ploegbelang gaat voor bij hem en dat straalt hij uit. Dat gebaar naar mij toen ik de laatste bocht uitkwam, vond ik het mooiste moment van de dag. Hij is een groot kampioen." En een groot renner. Ook Knaven gaf grif toe dat de weer wonderbaarlijk genezen Mu seeuw de beste renner in de koers was. „Maar ik was weer beter dan Vainsteins", merkte hij terecht op. De Nederlander reed vanaf de eerste kassei- strook een dijk van een koers. Lefevere: „Johan was vandaag de generaal en Servais is be loond voor hetgeen hij het hele voorjaar al heeft gedaan voor de ploeg. In de zwaarste Parijs- Roubaix die ik ooit heb meege maakt." Dat het Belgische volk liever een landgenoot had zien win nen, begrijpt Knaven. Maar hij weet ook dat er niets mis is met zijn triomf. „Het feit dat eerst Peeters voorop reed en we later met vier waren in een kopgroep van zes, maakte het voor ons als ploeg een stuk gemakkelij ker. Maar je moet wel voorin zitten om te kunnen winnen. Echt, ik ben niet bang als een eendagsvlieg de boeken in te gaan. Iedereen weet dat je hier niet zomaar wint. Kijk er de ere- IARCELVAN DER KRAAN fet verval van Feyenoord begint ftrikbarende vormen aan te nemen, te tweede plaats, die de Rotterdam- Jets nog altijd in handen hebben en je recht geeft op deelname aan de hampions League, maskeert de pro lemen van de Stadionclub en heeft ot dit weekeinde ervoor gezorgd dat et legioen zich trouw achter het elftal eeft opgesteld. Maar de broeierige sfeer, fluitcon- erten en spreekkoren na de neder ig tegen De Graafschap (1-2) vorm en zondagmiddag de eerste tekenen 3U frustratie en onmacht bij de ach- 'tban die zich ernstig zorgen begint te maken over de crisis die Feyenoord doormaakt. Het is bijna vier jaar gele den dat de Rotterdamse club voor het laatst drie nederlagen op rij moest slikken. Met de uitglijder tegen de 'Su perboeren' werd opnieuw een derge lijk dieptepunt bereikt. De mobiele eenheid, politie te paard en een cordon van stewards moest er aan te pas komen om na afloop van Feyenoord-De Graafschap de rust te bewaren in de buurt van het Maasge bouw, waar boze supporters zich had den verzameld om hun onvrede bij het bestuur van de club te uiten. Trainer Bert van Marwijk gaf aan dat hij met de situatie in zijn maag zit. De achtste nederlaag van het seizoen - Feyenoord heeft nu vaker verloren dan PSV, Ajax, RKG, Roda JC en Vites se - vond de trainer 'triest voor de spe lers en het publiek'. „Want Feyenoord heeft een hondstrouw publiek. Tegen De Graafschap komen er dik 41.000 mensen kijken. Dat is ongelooflijk en die mag je eigenlijk niet teleurstellen." Feyenoord deed dat wel. De nummer twee van Nederland joeg z'n fans weer net zo snel de Kuip uit als dat ze wa ren gekomen. De verleiding is groot om op dit mo ment veel, zo niet alles, bij Feyenoord te bekritiseren. Van het elftal dat tegen De Graafschap erop los knoeide, haal de niet één speler een voldoende. De realiteit is dat het vooral mentaal niet meer goed zit bij de spelers. Het zou merkwaardig zijn als acht van de elf basisspelers tegen De Graafschap er opeens niets meer van kunnen, want een jaar geleden nog overwinterden diezelfde acht - Dudek, Paauwe, De Haan, Van Gobbel, Rzasa, Kalou, To- masson en Kornejev - in de Cham pions League. Van Marwijk blijft vol houden dat zijn ploèg is murw ge beukt door blessures, affaires en an dere tegenslagen. „Dat is in november al begonnen." Feyenoord kwam net als tegen NAC in recordtijd op achterstand (doelpunt Dennis den Turk) en kon de schade niet meer herstellen. De Rotterdam mers gingen fantasieloos te werk en kregen halverwege de tweede helft de nekslag uitgedeeld door Zico Tumba. In de eigen Kuip speelt Feyenoord graag pressie-voetbal, maar voor een dergelijke speelwijze wordt onder meer een hoge balsnelheid en gebruik van de vleugels geëist. Die twee on derdelen beheerst de thuisclub al een aantal weken niet meer. Het publiek ergerde zich tegen De Graafschap van de eerste tot de laatste minuut aan de simpele speelwijze. De tegentreffer van invaller Johan Elmander kon daar in de slotfase niets meer aan verande- Feyenoord: Dudek; Ernerton. De Haan. Van Gobbel (75. Gyan) en Rzasa; Joehemsen, Kor nejev (56. Elmander) en Paauwe; Kalou (46. Smolarek), Tomasson en Leonardo. De Graafschap: Postma; Bot, Bcelcnkamp, Vreman en Erankel; Den Turk, Van den Brom (70. Nok), Splinter Fuchs en Turpijn (68. Tum ba); Promes (34. Diakite). Katwijk-speler Edwin Robbers (rechts) probeert Michael de Roode van Rijnsburgse Boys van de bal te zetten. foto kees van hoocdalem tegen Rijnsburgse Boys, eigenlijk op weer drie punten gerekend. „Maar wij speelden weer een slechte eerste helft. Ik begrijp er niets van. Zaterdag scoort John van der Meer in de eerste helft een zes. de tweede helft een acht of een negen. Vandaag kunnen we voor rust de bal niet in de ploeg houden. Die eerste helft heeft ons op gebroken. Toch denk ik niet dat we kansloos zijn voor de titel. Ik heb het idee dat we het lek nog boven kunnen krijgen." Katwijk: Hugo van Duyn, Heijmans, Van der Meer, l'Ami, Van der Plas; Pronk (84. Van Leenen), Peter van Duyn (89. Kuyt), Bon; Hajji (78. Redel), Slingerland, De Ridder. Rijnsburgse Boys: Van Delft; Roest. Roodakkers (62. Simons), Cadel. Van Lo- chem. Koldenhof. Boer. De Roode; Charité (82. Heemskerk). De Munck. Ketting. Katwijk - Deltasport: Hugo van Duyn. Heijmans, Van der Meer. l'Ami. Van der Plas; Pronk (84. Van Leenen). Peter van Duyn (89. Kuyt). Bon; Hajji (78. Redel). Slingerland, De Ridder. Hans Zwaan wordt 'spitsen trainer' van w Katwijk. De voormalige midvoor van het team dat in de jaren '90 de successen aaneenreeg, neemt volgend seizoen een keer in de week de aanvallers van de hoofdklasser onder zijn hoe de. Zwaan zegt zelf in het verle den veel baat gehad te hebben van de extra lessen van trainer Arie Lagendijk. „Ik ben uren bezig geweest met oefeningen voor het aannemen van de bal en het kaatsen. Dat is voor mij heel goed geweest en ik denk dat iedere aanvaller daar baat bij kan hebben." Maar Zwaan wil ook veel aandacht schenken aan het afronden op doel. „Je ontwik kelt je beter als spits als je spe ciaal op bepaalde zaken oe fent. Het komt voor dat je als spits tijdens een training maar drie keer op doel kopt. Dat is natuurlijk te weinig om scherpte voor het doel te krij gen. Dat moet je 70 of 80 keer doen." Zwaan denkt dat er in de toekomst in het voetbal steeds meer specialisten trainingen gaan geven. „Er komen ook trainers die zich alleen op de verdedigers gaan richten." Zuid-Koreaan wint marathon Boston BOSTON DPA/ANP De Zuid-Koreaanse atleet Bong-Ju Lee heeft bij de mara thon van Boston een einde ge maakt aan de Keniaanse hege monie van de laatste jaren. Lee zegevierde gisteren in 2 uur, 9 minuten en 43 seconden. Silvio Guerra uit Ecuador werd twee de. Joshua Chelanga was als nummer drie de eerste Keniaan die de streep bereikte. Bij de vrouwen zegevierde de Keni aanse Catherine Ndereba in de beste seizoentijd van 2.23.53. Zij krijgt evenals Lee een pre mie van ongeveer 200.000 gul den. Na de Italiaan Gelindo Bordin in 1990 wonnen de Ke niaanse lopers steeds in Bos ton, waar gisteren de 105de edi tie over de klassieke afstand van 42,195 kilometer werd gelopen. De marathon trok ruim 15.000 lopers en 47 rolstoelatleten. foto gpd vincent jannink lijst maar op na. Daar staat ook Ballerini op. En die won buiten Parijs-Roubaix ook niet veel meer." Nadat ploegleider Mare Ser geant in de finale het signaal 'aanvallen' had afgegeven, mocht Knaven zijn kans wagen. Bij de derde poging was het raak. „Of ik zonder die op dracht zelf had durven aanval len temidden van Museeuw en Vainsteins? Alleen na overleg met hen. Zo zit ik in elkaar. Ik doe niets achter de rug om van een ploeggenoot." Servais Knaven was zondag in alle opzichten een keurige winnaar. Pagina 30: Honger naar sensa tie wordt in Bos van Wallers gestild. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Albert Mantingh zet de wielerklassieker Parijs - Roubaix in de herhaling. Eindelijk weer eens een Ne derlandse winnaar in Parijs - Roubaix. Een prachtige wed strijd - nu al het hoogtepunt van het wielerseizoen - waar alles in zat; heroïek, strijd en tactisch prachtig ploegenspel van Domo. De televisiebeelden waren bij vlagen schit terend. Zoals Parijs - Rou baix moet zijn. Het is fantastisch dat de wegen hiervoor in stand wor den gehou den. Daar voor moet je die Noord - Fransen een compliment geven. Ik heb op het puntje van mijn stoel gezeten. Het enige smetje is dat Knaven mocht demarreren. Ik denk niet dat hij de sterkste van de kopgroep was en be twijfel het of hij had mogen gaan als de kopgroep uit zes eenlingen had bestaan. Domo zat in een zetel. Hincapie gaf de strijd op. Hij zag in dat het geen zin meer had, terwijl hij een renner is die altijd wil rij den. Was Knaven teruggepakt dan was Museeuw er vandoor gegaan. Wilfried Peeters gunde ik de zege ook, na zijn lange ontsnapping. Het Nederlandse wielrennen had dit een beetje nodig. Er zijn dan wel individuele suc cessen van Michael Boogerd en vorig jaar in de Tour Erik Dek ker, maar ik denk dat een klas sieker onder deze omstandig heden mooier is dan drie etap pes winnen in de Ronde van Frankrijk. Het is mogelijk om wedstrijden te winnen als je niet echt top bent, maar per nog mooier. Hij streed alleen tegen een overmacht. En dan die lekke band. Mogelijk is Knaven een eendagsvlieg, maar over een paar jaar kan hij wel zeggen dat hij Parijs - Roubaix heeft gewonnen. Mis schien moet je wel 30 zijn om dit soort wedstrijden te kun nen winnen. Gilbert Duclos Lasalle won ook heel weinig, maar kwam na zijn dertigste wel tweemaal als eerste in Roubaix aan. Het was prachtig zoals Mu seeuw bij de finish reageerde. Hij was oprecht blij voor Kna ven. Mooie sport, mooie televi sie. Wielrennen neemt daar door weer de bovenste plaats in bij het sportmoment van het jaar. Albert Mantingh is sportver slaggever bij SBS6.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17