Rijnsburgse belbus succes 7 Engelse rugbyteams houden zich aan mkz-regels 'Je zag het aan de ogen, hij reageerde nergens op' Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR 45,00 Noordwijkse badgasten kunnen straks douchen Rijnsburgse krijgt boete na fraude met plezierjacht Kledingactie Mensen in Noo Carbendazim bedreigt waterleven Bollenstreei DINSDAG 17 APRIL 2001 976 Braderie St. Jeroen levert 3 mille op noordwukDe braderie die studenten van de Haarlem Busi ness School hebben georganiseerd in het verzorgingshuis St. Je roen in Noordwijk, is een succes geworden. De zes eerstejaars studenten hoopten met het evenement minstens 500 gulden op te halen voor de CliniClowns, die proberen langdurig zieke kin deren in ziekenhuizen een beetje op te vrolijken. De braderie le verde 3.000 gulden op. Het geld wordt binnenkort symbolisch overhandigd aan een ambassadeur van CliniClowns Nederland. Dronken man slaat erop los noordwuk In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Noord- wijkse politie op de Hoofdstraat een 35-jarige Zaandijker aange houden die kort tevoren een 19-jarige Noordwijker had mishan deld. Het slachtoffer zag dat de dronken Zaandijker een meisje een fiets afhandig probeerde te maken en zei daar wat van. Hij kreeg vervolgens enkele rake klappen, evenals een paar omstan ders. De politie arresteerde de Zaandijker en sloot hem op. In de loop van zaterdag werd hij met een dagvaarding naar huis gestuurd. Fietser botst op autoportier noordwuk Een 77-jarige Noordwijker is gisteren met onbe kend hoofdletsel overgebracht naar het LUMC nadat hij met zijn fiets tegen een openslaand autoportier was aangereden. Een 30-jarige plaatsgenoot had net zijn auto geparkeerd aan de Parallelboulevard en had het portier op een kier staan om uit te stappen, toen de harde wind er vat op kreeg. Het portier klapte open en de bejaarde fietser reed er tegenaan. Frontale botsing in Lisse lisse Op de Heereweg in Lisse zijn gisteren twee automobilis ten frontaal op elkaar gebotst. Een 50-jarige Lissese automobi list raakte de macht over het stuur kwijt toen hij een trottoir band raakte en belandde op de linkerweghelft. Daar botste hij frontaal op een auto die werd bestuurd door een 30-jarige Lis- ser. De oudste bestuurder moest door de brandweer uit het wrak van zijn auto worden bevrijd en werd met onbekende ver wondingen overgebracht naar het LUMC. Valkenburg werft brandweerlieden valkenburg Valkenburg kampt met een tekort aan brandweer lieden. Daarom begint de gemeente een wervingscampagne om vrijwilligers voor het korps te interesseren. De gemeente ver stuurt een brief aan alle Valkenburgse mannen en vrouwen tus sen de 20 en 30 jaar. Het korps telt nu nog relatief veel 'spuit gasten' in de leeftijdscategorie 50-55 jaar. Sassenheimse boeren houden hun hart vast Investering van 115.000 gulden Badgasten kunnen het Noord wijkse strand straks schoon ver laten. Naast de vier openbare stranddouches die de afgelopen twee jaar al zijn geplaatst, moe ten er voor het komende bad seizoen nog tien bij komen, zo dat straks op alle stranden dou ches staan. Twee jaar geleden werden bij wijze van proef de eerste beton nen palen met ingebouwde sproeikop neergezet bij de strandpolitiepost en bij de NRB-strandpost aan de Konin gin Wilhelminaboulevard. Dat werd een succes: de badgasten waren er blij mee, de betonnen palen bleken ongevoelig voor vandalen en met 150 kubieke meter viel ook het waterver bruik best mee. Voor de twee palen die vorig jaar werden ge plaatst, gold hetzelfde. Voor 115.000 gulden wil het Noordwijkse college er nog tien bij plaatsen. Noordwijk richt zich daarbij nadrukkelijk op de twee boulevards: daar staan er nu vier en dat worden er twaalf. De verder van het dorp af gele gen Duindamseslag en de Lan- gevelderslag krijgen elk één douche. Die laatste twee zijn wel veruit de goedkoopste om dat ze kunnen worden aange sloten op de waterleidingen van de daar aanwezige NRB-strand- posten. Voor de acht douches aan de Koningin Wilhelmina boulevard en de Astridboule- vard moet de NUON apart lei dingen gaan trekken en dat kost dik een halve ton. De palen zelf kosten 3.500 gulden per stuk. Naast de eenmalige 115.000 gulden voor het plaatsen van de tien douches moet de gemeen te straks naar schatting 8.500 gulden uittrekken voor de extra voorziening voor de strandlief- hebbers: 5.000 gulden voor on derhoud, 3.500 gulden voor de naar schatting ruim 1000 kuub water die de badgasten straks tussen juni en september over zich heen laten sproeien, 's Nachts kan dat overigens niet, dan worden de douches afge sloten. sassenheim margrit tibboel Het waren moeilijke Paasdagen dit jaar voor de boeren in Sas- senheim. Met name voor Piet van der Plas en zijn zoons los en Roland op de Annahoeve aan de Menneweg. En er zullen voor hen nog talloze zorgelijke uren volgen. Op een steenworp afstand van de stal waar de 77 koeien en ongeveer 40 kalveren onverstoorbaar hun voedsel vermalen, was dit weekeinde een aantal Engelse rugbyteams te gast bij The Bassets voor het jaarlijkse Paastoemooi. Bezorgd voor hun levende have hadden de boeren er vori ge week ter elfder ure bij The Bassets op aangedrongen het toernooi af te gelasten, met het oog op de wijdverbreide mkz- epidemie in Groot-Brittannië. Maar tijdens overleg met onder meer burgemeester Budden- berg werd overeengekomen dat het toernooi gewoon zou door gaan. The Bassets besloten ver volgens met milieuspecialisten van de Landelijke Tuinbouwor ganisatie LTO een anti-besmet - tingscampagne op touw te zet ten, zodat het agressieve virus in Sassenheim niet de kop op kan steken. Zo werd de gasten al voor hun vertrek, maar ook op de veerboot en in het vliegtuig naar Nederland, te verstaan ge geven dat ze zich exact aan de instructies van de LTO en The Bassets dienden te houden. Het gebruik van de ontsmettings- mat was een van de voorwaar den, ze moesten hun lunchpak- ketje thuis laten en ze mochten zich niet in het dorpscentrum vertonen. De touringcars mochten niet aan de Vijfmei- weg worden geparkeerd en boerderijbezoek werd verbo den. Zaterdagmorgen rond twaalf uur zetten vier Engelse coach - drivers hun sportieve lading af aan de Vijfmeiweg en moeten de 220 overzeese rugbyers be- pakt en bezakt door een desin fecterende vloeistof. „Bloody hell, must we?" De één wat la cherig en een ander bedrem meld stapten ze in het citroen zuur. De blauw met zwart ge kleurde mat, niet groter dan ne gentig bij zestig centimeter, werd daarvoor vrijdag vanuit het Gelderse Varsseveld per speciale koerier overgebracht naar het clubhuis. Terwijl de Engelse rugbyers een heenkomen zochten in de kleedkamers, plaatste manager Sjaak de Jong wat kritische kanttekeningen bij het gebruik van de ontsmettingsmat. „Voordat ze hier arriveerden waren ze bij hun hotel al uit de bus geweest. Een beetje dubi eus is het dus wel dat ze dan hier pas over die mat moeten. Vooral ook omdat ze straks hun daagse schoeisel, dat net door het citroenzuur is gegaan, ver wisselen voor sportschoenen. Die komen dan zó, niet gedes infecteerd dus, uit de tas en zijn kennelijk volgens de LTO geen besmettingsbron. Hoewel The Bassets de angst van hun achterbuurman Van der Plas voor besmetting begrij pelijk vinden, zeggen ze er voor honderd procent zeker van te zijn dat de Sassenheimse vee houders geen enkel risico lo pen. „We willen deze maatrege len vooral treffen om de boeren in de buurt gerust te stellen." De Jong onderschreef het be sluit van het rugbybestuur en de Sassenheimse burgemeester om het evenement niet af te blazen volkomen. „Buddenberg is voorzitter van het corsocomi té, die cancelt het corso toch ook niet terwijl hij weet dat de praalwagens heel wat Engelsen op de been brengen. Hij weet heus wel waar 'ie mee bezig is." Terwijl de eerste teams in de typerende horizontaal ge streepte shirts langs de uitbun dig wapperende vaderlandse driekleur en de Britse Union Jack onder grote belangstelling de grasmat opliepen, leverde developing officer Steve Peters van de English Rugby Union commentaar op de LTO-regel- geving. Hij was 't er volkomen mee eens. „It really does make sense", klonk het gedecideerd. De uit Noord-West Engeland Gemeente neemt hoge kosten voor lief De belbus in Rijnsburg is een groot succes. De vervoers dienst voor ouderen en licht-gehandicapten - die in de plaatsen Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg van deur tot deur rijdt - maakte vorig jaar het recordaantal ritten van 30.000. Vijf jaar geleden waren dat er nog 8.000. Voor de komende jaren wordt een verdere stijging verwacht. maken van de belbus moeten voortaan 2,75 gulden per rit gaan betalen. Dat was twee gul den. Gebruikers van de belbus zijn volgens de gemeente bijzonder tevreden over de manier waar op Jonker de passagiers bege leidt. De Stichting Welzijn Ou deren pleit daarom voor voort zetting van de huidige dienst- wim van wanrooy De gemeente Rijnsburg wil het contract met vervoersmaat schappij Jonker uit Katwijk, dat in juli van dit jaar afloopt, daar om met tenminste drie jaar ver lengen. Zij legt daar zelf jaarlijks een bedrag van 50.000 gulden voor opzij. Degenen die gebruik verlening. De stichting wil graag dat het aantal dagen waarin de bus rijdt wordt uitge breid van zes naar zeven dagen per week. Ook het gebied waar in de belbus rijdt, mag groter worden. Als het aan de stichting ligt wordt voortaan ook het ver voer per belbus naar Leiden mógelijk gemaakt. En dan liefst al vanaf acht uur 's morgens in plaats van negen uur, zodat een rit naai- het centraal station en de ziekenhuizen ook aantrekke lijker wordt. De drie gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg, die jaarlijks gezamenlijk meer dan twee ton voor de vervoersdienst Het gebeurt niet iedere dag dat een dwergvinvis Noord wijk 'aandoet'. En als dat al het geval is, zoals op eerste paas dag, dan is dat zeker niet uit vrije wil. Het jonge zoogdier dat bij de Duindamseslag strandde, bleek uiteindelijk te ziek en te zwak om hem weer terug naar de Noord zee te lood sen. Aan de te hulp ge schoten redders lag dat niet. Zij deden alles wat in hun vermogen lag om dat wél voor el kaar te krij gen. De KNRM ruk te uit met reddings boot Valen- tijn en super-gewichtheffer Seatrack, een voertuig dat voor extra zware klussen berekend is. „We dachten dat die Sea track dat visje wel kon tillen", maakte KNRM-secretaris Henk Admiraal een inschattingsfout je. Hoewel de vinvis nog jong was - sommige omstanders schat ten zijn leeftijd op twee jaar, dierenarts en deskundige Niels van Elk ging niet mee in dat kansspel - was hij behoorlijk Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 aan de maat. „Ik heb er geen verstand van, maar er waren er die hem op vier ton schatten", aldus de Noordwijkse politie agent Wim Klein. Net als vele anderen stond hij bijna ander half uur in het koude water om hulp te bieden. „Eerst werd er een geul ónder het beest ge graven, maar later werd dat nóóst naast hem gedaan. Dat hielp, want toen konden we hem met een band om zijn lijf vlot trekken. Je zag toen wel dat hij verwondingen onderaan zijn borst had. Ver moedelijk van het schuren over de schel pen." Het dier was echter al te zeer verzwakt. Admiraal: „Toen we hem in zee kregen, kwam hij anderhalve kilometer verder al weer het strand op. Toen de mensen van het Dolfinarium er eenmaal waren, besloten ze hem uit zijn lijden te verlossen. Terecht, want het ging niet goed. Die dierenarts zei ook dat we hem alleen maar zou den pesten door hem ziek de zee in te sturen." Van Elk: „Toen wij rond een uur of zes aankwamen, was het Redders proberen de vinvis weer in het water te krijgen. Dat lukt, maar het mag uiteindelijk toch niet baten. kaarsje al aan het doven. Ze hadden twee keer geprobeerd hem weer terug in de zee te krijgen. Hij was steeds weer sneller terug op het strand dan de reddingsboot. Er zat geen weerstand meer in. Je ziet ook aan de ogen van zo'n beest hoe hij er voor staat, of in dit geval: lag. Hij reageerde nergens meer op. Bovendien drukte zijn volle gewicht op de adem haling en de bloedsomloop. Daar gaan ze op zich al dood aan." Hoewel de meningen van de omstanders over de gestrande dwergvinvis ter plekke sterk uiteenliepen („Dit heb ik nog nooit meegemaakt" en „Hoort hij niet tot de blauwe walvis soort?"), hielp Van Elk ieder een snel uit de droom. „Na tuurlijk spoelen er meer bruin vissen aan, maar deze dwerg vinvis is echt niet zo bijzonder. Misschien dat het eens in de zes of zeven jaar gebeurt. Er zijn er nog veel van. In Noor wegen jaagt men zelfs op dit zoogdier voor de consumptie." Dwergvinvissen komen in vrij wel elke oceaan nog voor. Ze FOTO DICK HOGEWONING kunnen zeven tot acht meter lang worden. „Ze zijn niet echt zeldzaam", weet ook J. Krik ken, adjunct-directeur van Na- turalis. Het Leidse natuur-his- torisch museum heeft dan ook geen belangstelling voor de wim van wanrooy afkomstige rugby-official be vestigde dat er in de provincie Cheshire vijf ziektehaarden zijn aangetroffen. „We willen abso luut niet dat ons bezoek kwalij ke gevolgen heeft voor de vee houders hier in de buurt. No wayf' Maandag in de loop van de dag werden de tassen van de rugbyers weer gepakt en na een laatste groet 'See you next year!' ging het per touringcar richting Hoek van Holland. Manager Sjaak de Jong liet, terwijl hij de Engelse gasten uitzwaaide, we ten dat hij uiterst tevreden is over de gang van zaken tijdens het Paastoemooi: „Niemand is in de fout gegaan, perfect!" Op de Annahoeve aan de Menneweg houden de bewo ners tezamen met een aan collega's uit de omgeving komende veertien dagen, de cubatietijd van de mkz, hart vast. Ze zullen pas opj lucht adem kunnen halen definitief blijkt dat het bezo van de Engelse rugbyers gt nadelige gevolgen heeft gel voor hun veestapel. Piet vani Plas heeft er een hard hoofd Wijzend in de richting van! inmiddels verlaten rugby* „Het is ronduit bezopen. I verzekert ons dat die Er niet echt uit besmet kwamen? Mijn broer heeft a aantal jaren geleden zijn koei moeten laten ruimen wegt de ziekte abortus bang. Je ra er niet aan denken dat 't b nog eens overkomt." betalen, moeten uiteindelijk be slissen of het contract met Jon ker verlengd wordt. Rijnsburg zegt ja. Burgemeester en wet houders zijn bereid de over schrijding van het budget in het afgelopen jaar voor lief te ne men. Het collegevoorstel komt woensdag 18 januari aan de or de in de commissie welzijn en zorg. Ook in de meeste andere bollenstreekgemeenten is de belbus een groot succes. Ook daar zijn wel wat problemen met de grenzen tot waar de bussen rijden, en ook daar wordt de actieradius van de belbussen en -taxi's groter ge maakt. runsburg/den haag maarten dekker Ernstige gewetensbezwaren brachten een 44-jarige Rijns burgse ertoe de valse aangifte die ze eerder bij de politie deed, terug te draaien. De vrouw verklaarde op het bu reau dat de boot van haar en haar man was gestolen. Zo hoopte ze 30.000 gulden aan verzekeringsgeld op te strij ken, waarmee vervolgens een opknapbeurt van het vaartuig kon worden betaald. Het kwam haar voor de Haagse rechtbank op 2.000 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf te staan. „Dit leek een makkelijke manier om aan geld te ko men", verklaarde de Rijns burgse tegenover de rechter. Tijdens een vaarvakantie kreeg ze samen met haar echt genoot het idee, toen ze va anderen hoorden die eenzelf de constructie hadden ge bruikt om hun boot op li knappen. Gezamenlijk be dachten ze toen hun e fraudeplan, maar de Rijns burgse deed daarna op eige houtje aangifte van diefstal. Ze stelde haar man daar pi na afloop van op de hoogti Ook had zij alleen alle beno digde verzekeringspapieren ondertekend. Daarom alleen zij beschuldigd van h« doen van de valse aangift valsheid in geschriften en po ging tot oplichting van de vi zekeringsmaatschappij. Hai man ging vrijuit, alhoewel rechter aantekende dat hij i geen enkele moeite mee ha gehad als ook hij was vej volgd. De Stichting Mensen in Nood houdt op donderdag 26 april h jaarlijkse kledingactie in Rijnsburg. Goede, draagbare kledi schoeisel, huishoudtextiel, dekens, lakens en gordijnstoffen welkom. Het ingezamelde goed wordt verkocht aan Nederlan sorteer- en recyclingbedrijven. Het geld dat Mensen in Noodh voor krijgt, komt ten goede aan Kinderstem. Kinderstem zet 2 overal in de wereld in voor kinderen in moeilijke situaties, zi straatkinderen, werkende kinderen en ex-kindsoldaten. De kledi moet donderdag 26 april voor 18.00 uur goed verpakt buiten si Voor 21.00 uur wordt de kleding opgehaald door vrijwillig Mensen van buiten Rijnsburg kunnen de kleding zelf bezorgen het oude Flora-terrein achter Hoogvliet. duin- en bollenstreek wim van wanrooy Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft in de Bollen streek bij controle van het op pervlaktewater geen dode vo gels of vissen aangetroffen. Maar wel is duidelijk geworden dat de kleine algen en wieren verdwenen zijn. En watervlooi en, larven van waterjuffers en libellen zijn volgens de milieu- -onderzoeker van het schap, Peter Hoogervorst, eveneens 'spoorloos'. Carbendazim is de boosdoe ner. Het omstreden ontsmet tingsmiddel wordt al jaren ge bruikt om de bloembollen van schimmel te vrijwaren. Van de 150 dit jaar door het ho heemraadschap bezochte drijven hebben er 35 een 9 boete, variërend van duia tot tienduizend gulden, v overtredingen gekregen. „En dat is veel", zegt Hoo| vorst, die daarover behooi teleurgesteld is. „Zes jaar gi den hebben we met zijn all overheid en bloembollenol nisaties - een overeenkomst tekend. Daarin is vastgelegd we met elkaar zorgen voorr beter milieu. We hadden da. om nu niet verwacht dat we vaak overtredingen zoui aantreffen. Het afgelopen j hebben we op twintig plaat het gif boven het Maxin Toelaatbare Risico (MTR) meten."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12