Leiden Regio Vrijplaats wil referendum 'xm» Orchideeënmaffia' laat de Orchiade links liggen Mooie woorden genoeg, maar daden? Ho maar 'Sport is het cement van de samenleving' Ongeluk op vrijdag de dertiende vrijdag 20 april DINSDAG 17 APRIL 2001 ede tm Knokpartij aan Pelikaanstraat ifiden Een 21-jarige man uit Delft is zondagavond door de po litie aangehouden op verdenking van mishandeling. Hij kreeg in een bar ruzie met een Leidenaar (22). Het meningsverschil werd vervolgens buiten op straat uitgevochten. De Leidenaar,liep daarbij een gebroken neus, schaafwonden en mogelijk een her senschudding op. Beide vechtersbazen kenden elkaar. Beroving aan Sophiastraat ieiden Aan de Sophiastraat is een 19-jarige Leidenaar zondag van een laptop beroofd. Hij fietste daar op zijn snorfiets toen tvvee jongens voorbijreden op een scooter. De duopassagier griste de plastic zak waarin de computer zat, uit handen van de Leidenaar. Het duo vluchtte richting Marnixstraat. Het slachtof fer heeft de daders nog tevergeefs achtervolgd. Mishandelingen in centrum leiden Op het Kort Rapenburg is een 19-jarige Leiderdorper zondagnacht rond 3.00 uur mishandeld door een groep jonge ren. De knaap uit Leiderdorp liep een blauw oog en een opge zwollen neus op. Afgelopen nacht was het raak bij een horeca gelegenheid aan de 2de Binnenvestgracht. Daar zou een 34-jari- ge Leidenaar een andere klant en de portier hebben geschopt en geslagen. De klant liep een gebroken pink op. De 34-jarige Leidenaar is opgepakt. Eén reactie op Opsporing Verzocht leiden De oproep van de politie om getuigen van de overval op het postkantoor aan de Breestraat op maandag 2 april, gister avond in het tv-programma Opsporing Verzocht, heeft één re actie opgeleverd. Of het een 'gouden' tip is, kon de politie van ochtend nog niet zeggen. Twee onbekende mannen wachtten toen kort voor acht uur 's ochtends het personeel op en lieten de kluis openmaken. Carolien Schippers, nieuwe directeur van Sportbedrijf Leiden: LEIDEN ERIC-JAN BEREND5EN Overkapping van het buiten bad van zwembad De Zijl en het realiseren van een sport zaal in Roomburg, als daar huizen worden gebouwd. Dat zijn een paar van de taken waarin Carolien Schippers voorlopig haar tanden kan zet ten. Actief een rol spelen in het samengaan van de voetbal clubs aan de Boshuizerkade? „Nee, maar we willen wel on dersteuning bieden als de clubs zélf besluiten tot een fu sie." Schippers (31) is de nieuwe directeur van Sportbedrijf Lei den. Een maand geleden volg de zij Rick Stortelers op die na een aantal aanvaringen met sportwethouder Pechtold, na een carrière van twee jaar per 1 januari 2000 opstapte. Storte lers had grote moeite met de greep van de politiek op het Sportbedrijf. De nieuwe direc teur is niet bang dat haar een zelfde lot is beschoren als haar voorganger. „Sport en politiek is een wisselwerking. Het is voor een directeur van het Sportbedrijf belangrijk om te weten hoe de gemeente werkt. Het Sportbedrijf is een uitvoe rende afdeling maar helemaal los van de rest van de gemeen te kan je het natuurlijk nooit zien. Denk maar aan de begro ting en aan vacatures. Rick had daar moeite mee." Schippers weet waar ze over praat. Immers, zij werkte vier jaar als beleidsmedewerkster bij de dienst cultuur en educa tie van de gemeente en had daar sport en welzijn in haar portefeuille. Zij is geboren en getogen Leidse maar verhuisde twee jaar geleden naar Utrecht. Deed hier actief aan basketbal, gymnastiek, karate, paardrij den en volleybal en na haar middelbare schooltijd op het Bonaventura studeerde zij ge schiedenis en politieke weten schappen. Tijdens haar werk bij cultuur en educatie had zij al regelmatig contact met het Sportbedrijf. „Ja, en dan komt er een vacature en daarop heb ik gereageerd. Je schrijft een brief, praat met elkaar, wordt getest en vervolgens ben ik aangenomen." Zij vindt het Sportbedrijf Lei den 'fantastisch mooi'. „Sport is het cement van de samenle ving. Zeker nu de kerk is afge- brokkeld. Er zijn 150 verschil lende sportverenigingen in Lei den met in totaal zo'n 40.000 leden. Veel particulieren ko men bovendien in gemeente lijke sportaccommodaties zo als de zwembaden. Zeg maar dat de helft van de Leidenaars regelmatig van onze accom modaties gebruikmaakt." De breedtesport staat vol gens haar 'redelijk op poten'; „Dus kunnen we nu proberen andere groepen in beweging te krijgen zoals bejaarden en ge handicapten. Ook kunnen we gaan bekijken wat we voor top sport kunnen betekenen. Maar eerst .moeten we daarover de discussie met de clubs aan gaan. Wat betekent topsport nu eigenlijk? Betekent dat een krachthonk? Betekent dat een buitenlandse trainer? Of bete kent dat wat anders?" Overkapping van zwembad De Zijl behoeft geen discussie meer. „Daarmee wordt liefst dit jaar nog begonnen. Ook de sportzaal in Roomburg heeft prioriteit. Dat is nou een mooi voorbeeld van de wisselwer king tussen Sportbedrijf en po litiek. Wij denken na over de afmetingen van de sportzaal en welke verenigingen er ge bruik van kunnen maken. De wethouder gaat met die gege vens goed onderbouwd naar de collegevergadering en hoopt daar geld los te krijgen. Zo vul je elkaar dus aan." Schippers lijkt bij Sportbedrijf Leiden een langere carrière te gemoet te gaan dan haar voor ganger. Carolien Schippers is de nieuwe directeur van Sportbedrijf Leiden. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN TIMOTEUS W AARSENBURG Vrijdag de dertiende heeft Café Jantje van Leiden, hei vroegere café De Buren in de Hartesteeg, geen geluk ge bracht. Een bezoeker deed een greep in de kassa van hel horecabedrijf. Toen tegen sluitingstijd alle kroegbezoe kers naar huis gingen, bleel één klant achter. De man die geen goede bekende van het barpersoneel is, maai wel met enige regelmaat hei café bezoekt, zat achter een gokkast te spelen. Toen de barkeepster tijdens het op ruimen naar de wc moest vroeg zij de man om hee even een oogje in het zeil te houden. De goklustige klam liet zich dit buitenkansje niei ontgaan. Zodra de vrouw de wc inging, graaide hij gele uit de kassa en maakte zich uit de voeten. leiden bas benneker Op een gure tweede paasdag is het om elf uur al druk in de Hortus Botanicus. Binnen in de nieuwe subtropische kas staan bel groepen mensen om glazen kasten heen die zijn gevuld met orchideeën in alle soorten en maten. Ze filmen, fotograferen en wijzen elkaar op bijzondere exemplaren. De planten zijn bijeengebracht door de jubile rende Nederlandse Orchideeën Vereniging, in samenwerking met de Hortus. Sommige exem plaren zijn miniscuul, andere exorbitant groot, en ze hebben klinkende namen als Dendrobi- um Atroviolacum, Cymbidium bicolor en Paphiopedilum Chamberlainium. In de vijf dagen dat de ten toonstelling te zien is laten dui zenden belangstellenden zich lokken door de prachtige kleu ren en buitenaardse vormen van deze bloem, die over de he le wereld fanclubs blijkt te heb ben. Een van die fanclubs is dus de Nederlandse Orchidee- telen Vereniging, die precies ze- gei ventig jaar bestaat. Voor de ex- riaa| positie hebben afdelingen uit Nu het hele land meer dan acht honderd troetelplantjes inge- zonden. Ze worden door een syjj jury beoordeeld op kleur, vorm, formaat en conditie. L. Pietersz n D uit Oosterwolde kreeg voor haar Dendrobium Demiflorum een 9.6, het hoogste cijfer. De plant is niet groot, maar draagt ettelijke trossen uitbundige, knalgele bloemen. „Aan dit plantje heeft ze ruim vijfen twintig jaar gewerkt", vertelt Art Vogel van de Leidse Hortus, „en dan moet je nog het geluk hebben dat-ie op de juiste tijd begint te bloeien." Vogel is zelf al dertig jaar lid van de jubilerende vereniging, die ruim 1600 leden telt. Leden voor wie de koop, kweek en verzorging van de orchidee een d.oodserieuze zaak is. Ze hou den avonden waarop ze erva ringen delen, lezingen organi seren en planten uitwisselen. Voor sommigen groeit de hob by uit tot een ware obsessie. „Je begint met één of twee exem plaren, gewoon voor de lol", vertelt N. Post uit Oudewater. „En voor je het weet staat je he le huis vol. Wij hebben nu een eigen kas met meer dan 300 plantjes - allemaal orchideeën." Er bestaan meer dan 20.000 soorten. En omdat ze zowel in de tropen als in halfwoestijnen en hooggebergte voorkomen, vereist iedere soort zijn eigen manier van verzorgen. „Een dagtaak", zegt een andere lief hebber, André Poel uit Utrecht. „Als je eenmaal begint is het een behoorlijk veeleisende hob by. In ons huis is er geen kamer waar zé niet staan." De belangstelling voor de plant is de laatste jaren enorm gegroeid. Zó serieus is de 'or- chideeënkoorts' geworden dat er een internationale, illegale handel is ontstaan in zeldzame soorten. Deze orchideeënmaf fia smokkelt beschermde soor ten uit tropische gebieden naar Europa en Noord-Amerika waar ze soms voor vele duizen den dollars onder de toonbank gaan. Een onlangs verschenen boek van Eric Hansen over deze praktijken veroorzaakte grote beroering in de wereld van de orchideeënliefhebber. Hansen schreef voorheen over illegale wapenhandel. In dit boek beschrijft hij hoe on danks de strenge internationale regels jaarlijks duizenden be schermde orchideesoorten worden ingevoerd. „Maar ille gale planten zul je hier echt niet vinden", verzekert Vogel. „Een kenner ziet makkelijk het ver schil tussen de gekweekte en de originele plant." André Poel reist regelmatig naar Thailand en Indonesië. Hij neemt dan dozen t-shirts mee, waarop met de hand tropische orchideeën zijn geschilderd. En ja, het mag eigenlijk niet, maar soms stuurt hij ook een speciaal exemplaar van de plant op. Ge woon, in een envelop. Poel vond Hansens' boek fantas tisch. „Ik heb me rot gelachen. Van die regelgeving rond orchi deeën klopt trouwens helemaal niets. De ambtenaren die dat bedenken weten echt niet waar ze het over hebben." Op de tentoonstelling zijn dus officieel geen oorspronke lijke - illegale - exemplaren te vinden. De bezoekers malen er niet om. Art Vogel is dik tevre den over de Orchiade 2001. „Een recordaantal bezoekers, nu al. Terwijl we dinsdag de laatste dag hebben. Het mooi ste is, de klanten zijn allemaal enthousiast." Anderhalf jaar van intensieve voorbereidingen worden beloond. De orchidee enkoorts grijpt om zich heen en slaat steeds heviger toe. Leiden lijkt op weg naar zijn derde referendum. De voo bereidingen voor een aanvraag komen deze week c gang. Een afvaardiging van de Vrijplaats Koppenhin steeg praat vandaag met ambtenaren over de mogelij heden van zo'n volksraadpleging. LEIDEN WIM KOEVOET Het illegale plakkersvolk in Lei den heeft nog steeds vrij spel. En dat terwijl de dienst Milieu en Beheer al in 1999 zo'n leuk kalendertje naar elk huishou den stuurde met kleurenfoto's over het reilen en zeilen van de stad. Zo was daarop een plaatje afgedrukt van de foeilelijke' muur langs het Gangetje tus sen Breestraat en Botermarkt. U weet wel die muur die vol hangt met half losgescheurde illegaal geplakte affiches, pos ters, aankondigingen en ande re troep. Op die foto staat een dame in uniform naar die muur te kijken terwijl ze aante keningen maakt in haar bloc note. Het foto-onderschrift laat niets te raden over. Reinigings controleurs registreren illegaal plakwerk om de daders op te sporen. Opsporen? Vergeet het maar. Nou kunnen niet alle illegale plakkers van de ene op de an dere dag worden opgepakt, na tuurlijk. Maar verantwoordelijk wethouder Jan Laurier van GroenLinks, de club die pal zegt te staan voor het milieu, mag er toch wel een beetje vaart achter zetten. Maar zie, i. sled g:A ~m'Y?r\ j. n\ j \j\J A" De muur aan het Gangetje tussen Breestraat en Botermarkt blijft het doelwit van illegale plakkers. FOTO HIELCO KUIPERS De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 439 week in week uit wordt de stad bevuild met illegaal plakwerk. Zelfs een aantal politieke par tijen is er niet vies van hun boodschap aan de (openbare) muur te hangen. Maar geen ge meenteraadslid dat aan de bel trekt. Dat is wel anders als er bijvoorbeeld een eroticabeurs in de stad is. Dan is politiek Leiden te klein en wordt er wél opgetreden. In 1998 weigerde de Socialisti sche Partij (SP) al eens een boete te betalen van 1500 gul den voor het verwijderen van illegaal geplakte tomatenpos- ters. De SP stelde dat er nie mand op heterdaad was be trapt. In datzelfde jaar stuurde Jan Laurier een rekening naar het landelijk partijbureau van GroenLinks. Het hoofdbureau had opdracht gegeven voor de plaatsing van verkiezingsbor den in Leiden maar die werden verwijderd omdat de gemeente geen vergunning had verleend. Kortom het is een zooitje. Een klein jaar geleden lag er op het stadhuis een raadsvoorstel waarin werd geregeld dat in de toekomst ook degene die op dracht geeft tot illegale plakac- ties in overtreding is. Tot dan toe was alleen de illegale plak ker die op heterdaad werd be trapt de pineut. Maar die acivi- teiten vinden natuurlijk bij nacht en ontij plaats en dan slaapt Leiden. Momenteel wordt Leiden nog steeds be vuild met affiches. Muren, elektriciteitshuisjes en bruggen hangen vol. Maar de 39 slaap koppen in de gemeenteraad doen niks. Milieu en Beheer trouwens ook niet. Daarin blijken wij ons echter te vergissen. Want uitgerekend nu blijkt er schot in de zaak te zitten. „Dat hebben jullie natuurlijk gero ken", zo veronderstelt de voor lichter van Milieu en Beheer. „Het voorstel om de opdracht gevers van illegale plakkers aan te pakken, dateert al uit 1998", aldus diezelfde voorlichter. „Maar er moesten nogal wat juridische hobbels worden ge nomen. Zo zijn er mensen die kinderen er op uit sturen om te gaan plakken. Daarnaast kun nen we natuurlijk wel gaan ver bieden om op bepaalde plek ken te plakken, maar dan moe ten we wel alternatieven aan bieden. Hoe er legaal gaat wor den geplakt, weet ik nog niet. Dat wordt momenteel vormge geven. Maar geloof me, bin nenkort gaat er een voorstel naar de gemeenteraad en daar na worden de opdrachtgevers van illegale plakkers écht aan gepakt." ERIC-JAN BERENDSEN Eerdere referenda waren gewijd aan de sluitingstijden van de horeca en het voormalige Ko ninklijk Militair Invalidenhuis (KMI) aan de Hoge Rijndijk. Het KMI was het eerste referendum in Nederland dat door kiezers werd aangezwengeld. Ook een eventueel referendum over de Vrijplaats is een initiatief vanuit de bevolking. Alle neuzen aan de Koppen- hinksteeg wijzen nog niet de zelfde kant op. Dat heeft vooral te maken met de wijze waarop de Vrijplaats is georganiseerd. Er zijn veel zelfstandige eenhe den en een centraal aanspreek punt is er niet. Woordvoerder W. van Rijn van de vereniging Vrienden Vrijplaats Koppenhinksteeg (WK) heeft al wel schriftelijk om een raadsvoorstel verzocht dat kan dienen als aankno pingspunt voor het referen dum. De Vrijplaats, voortgeko men uit een kraakactie, dreigt te moeten wijken voor een bouwplan. Nu zijn er in de pan den aan de Koppenhinksteeg verschillende organisaties actief zoals de Fabel van de Illegaal, Eetcafé Las Vegas, krakerskroeg Bar Boos en de Weggeefwin- kel. De gemeente wil de panden opknappen en er appartemen ten en bedrijfsruimte creëren. Een ruime raadsmeerderheid heeft de bezwaren daartegen onlangs naast zich neergelegd. Volgens Van Rijn zijn nog niet alle vrijwilligers van de Vrij plaats voor een referendum. Vooral in kringen van de Fabel van de Illegaal, een organisatie die racisme bestrijdt en die zich inzet voor uitgeprocedeerde asielzoekers, leven bezwaren tegen een referendum. Hoewel alle betrokken orga nisaties wel een geheel vormen, staan ze allemaal op eigen be nen, vertelt Van Rijn. „Als het daadwerkelijk tot een referen dum komt, moet er namens de Vrijplaats één aanspreekpu zijn. Mieke Hogervorst v« GroenLinks heeft ons daarvi overtuigd. Ik spreek nu name de Vrienden maar die vormt geen overkoepelend orgaan. V zijn vrienden; we hebben nie te zeggen, dat willen we oi niet, over de verschillende ini atieven." Daarom wil Van Rijn op koi termijn een aparte stichting o richten waarin de groepen zi vertegenwoordigd. Die stic ting zal dan ook een mand a moeten hebben. Dat zijn all maal zaken, erkent Van Rij die nieuw zijn voor de no£ anarchistisch ingestelde Vr plaats. Van Rijn, zelf van CDA-huu woonachtig in Oegstgeest t van beroep rechtskundig n lieu-consulent, stelt dat de g meente Leiden 'in juridisc) zin' zich dan wel eigenaar vi de bewuste panden mag no men, maar dat ze haar 'mort recht' hierop heeft verspee doordat ze de panden jarenlai heeft verwaarloosd. Volge hem zijn de verschillende ini atieven van grote waarde vo de stad en zou de gemeente fc moeten zijn met de 'jongere beweging'. „Die krijgt ze gra en voor niets. Als je dat verg lijkt met al dat geld dat omga in het jongerenwerk van Leidse Welzijnsorganisai (LWO) waarop alleen maar k tiek wordt gespuid, dan moet wel gek zijn om de Vrijplaats i nek om te willen draaien." Voor een referendumaa vraag heeft de Vrijplaats in et ste instantie zo'n 1400 handt keningen nodig van Leidenaa Dat aantal is gelijk aan de kit deler bij de gemeenteraadsvt kiezingen in 1998. Voor de de nitieve aanvraag zijn 42 steunbetuigingen nodig. De u slag van een referendum is ni bindend. En de gemeentera; beslist over het wel of ni doorgaan. Tot dusverre hebbi maar weinig fracties er trek in 26' Leidsch Dagblad Meer info? Bel 071 5 356 356 of surf naar w Inschrijfgeld voorverkoop 5 wedstrijdterrein G, Sta 1 Start 19.30 uur irt Finish NUON LengegracJit 70 üe> In J3>LMV Leid, lUi Dagblad

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 11