Geloof Samenleving Zwarte Madonna blijkt eigenlijk blank 'Je moet niet te veel aan eten denken9 VANDAAG BEROEPINGSWERK China veroordeelt zes leden van boeddhistische beweging Duitse kardinaal: Nederland psychisch gedegenereerd 'Een ander joods geluid' wegens succes stichting Gods bedwelmend vlees DINSDAG 17 APRIL 2001 Precies 1143 jaar geleden, op 17 april 858, stierf paus Benedictus III. De legende zegt dat 'hij' ei genlijk een 'zij' was en de eerste en enige vrouw die zich ooit tot paus ('pausin Johanna') liet be noemen. Uiteraard geschiedde dat zonder dat iemand wist dat Johanna een vrouw was. Twee jaar na haar verkiezing in 855 zou ze van een kind bevallen zijn tijdens een processie naar het pauselijk paleis, Het Lateraan. Toen het geheim uit kwam, werd ze direct vermoord. Historici twijfelen echter aan het waarheidsgehalte van deze legende. Zeker is dat Be nedictus III een roerig pontificaat kende, met veel tegen standers en een tegenpaus (Anastasius). Op 17 april is het de heiligenfeestdag van Stefanus Harding (1059-1134). Hij was medestichter en de derde abt van het beroemde en invloedrijke Franse klooster bij Cïteaux. Lezing Theosofisch Genootschap leiden Mevrouw Blavatsky richtte in 1875 het Theosofisch Ge nootschap op. Anno 2001 is zij nog steeds een bron van inspira tie. Haar boek 'De Geheime Leer' en haar ideeën vormen het uitgangspunt voor de lezing die vanavond in de Pieterskerk (in gang Kloksteeg 16) te Leiden plaatsvindt. Barend Voorham, die al twintig jaar studie van 'De Geheime Leer' maakt, zal de lezing verzorgen. Het Theosofisch Genootschap zoekt de gemene de ler in alle godsdiensten. Wie de bijeenkomst bij wil wonen moet voor 20.15 binnen zijn. De toegang is gratis. Meer informatie 070-3461545. Geheim kleine twee weken voor feestdag uitgelekt barcelona henk van den boom correspondent Eindelijk is het geheim van Montserrat ontrafeld; de Zwarte Madonna of de 'Moreneta' zo als de Spanjaarden haai- noe men, was oorspronkelijk blank. Met die vaststelling hebben on derzoekers uit Barcelona een einde gemaakt aan de prangen de vraag waar gelovigen al eeu wenlang mee worstelen: Waar om is deze Maria zwart? De abt van het wereldbe roemde benedictijnenklooster had het grote nieuws graag wil len bewaren tot 27 april, de feestdag van de heilige maagd van Montserrat. Maar de media waren hem voor. Ze onthulden gisteren de resultaten van een onderzoek dat in opdracht van het klooster is gedaan. Vast staat nu dat het beeldje oorspronkelijk de kleur heeft gehad van blank hout. Door de rook van de kaarsen die de be devaartgangers opstaken is het in de loop der eeuwen steeds donkerder geworden. Bij een restauratie eind 18de eeuw is besloten het gezicht en de han den van Maria zwart te verven. De restaurateurs waren bang dat de gelovigen de madonna niet meer zouden herkennen als ze haar weer blank zouden maken. Het Mariabeeldje met het kindje Jezus op schoot stamt uit de twaalfde eeuw. Ze zit op een troon boven het altaar in de ba siliek van het klooster van Montserrat. Volgens de legende werd ze door herderskinderen gevonden in een grot boven in de bergen. Daar is later het klooster van de Benedictijnen gesticht. Montserrat is een van groot ste trekpleisters van Spanje voor Spaanse en buitenlandse bedevaartgangers en toeristen die hun strandvakantie aan de Costa Brava een dagje willen onderbreken. Voor de nationa listische Catalanen is de Zwarte Madonna tevens het symbool van onafhankelijkheid. Op feestdagen trekken ze naar het grillige bergmassief om hun 'niet-Spaans-zijn' samen met de Moreneta te vieren met dans en muziek. De uitkomst van het onder zoek is niet helemaal verras send. De monniken van het klooster gingen er altijd al van uit dat de madonna van oor sprong een 'blanke Maria' was. Nu is dan eindelijk het weten schappelijk bewijs geleverd. Of dit zal betekenen dat het beeld weer in zijn blanke kleur zal worden teruggebracht, lijkt twijfelachtig. Want de Zwarte Madonna van Montserrat is een niet meer weg te denken begrip in de Spaanse kerkprovincie. Hillegomse jongeren vasten 24 uur voor Oegandees project NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Purmerend (t.b.v. de Miss. Oec. Gemeenschap De Purmer), J.J. Reedijk te Rans- dorp Holysloot. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Schildwolde (Oost), H. Pathuis te Oldehove. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Hengelo, D.P. Verdouw te Oud-Beijerland. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Zoetermeer, M. Ka rens te Werkendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te Lethbridge (Can.), J. Roos te Opheusden. PEKING DPA-Rtr Een Chinese rechtbank heeft zes leden van een boeddhisti sche beweging veroordeeld tot celstraffen van drie tot acht jaar. De rechtbank in de stad Xian in het westen van China achtte bewezen dat ze de wet hebben gesaboteerd. Dat meldt het Informatiecentrum voor Democratie en Mensenrechten in Hong Kong. De zes veroordeelden zijn lid van de beweging Guanyin Fa- men, die in 1988 in Hong Kong werd opgericht en een half mil joen aanhangers zou hebben. Net als de meditatiebeweging Falun Gong is Guanyin Famen in China verboden. De regering in Peking noemt Faulun Gong staatsgevaarlijk en heeft al hon derden leden opgepakt. De rechtbank van Xian zegt dat de zes leden tussen 1997 en 2000 20.000 folders hebben gedrukt en op universiteiten verspreid. KEULEN ANP-DPA Een samenleving die een wet aanneemt over het straffeloos doden van zieke mensen, is 'ziek en psychisch gedegene reerd'. Dit zei aartsbisschop Joachim Meisner van Keulen zondag tijdens zijn paaspreek. De Duitse kardidaal hekelde tevens dat de nieuwe Neder landse euthanasiewetgeving de term van ondragelijk en uit zichtloos lijden hanteert. „Wie lijden definieert als uitzichtloos, heeft helemaal niets begrepen van wat het betekent een mens te zijn", aldus Meisner. Volgens de aartsbisschop is voor christenen het lijden een beproeving van het geloof, met het uitzicht dat 'God in ons sterker is dan onze angst voor het kruis'. Collega-kardinaal K. Lehmann, voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, noemt euthanasie 'een overtre ding van het meest elementaire gebod van de menselijkheid - gij zult niet doden'. Lehmann: „Mensen moeten niet toegeven aan de illusie dat de mens zich volledig van elke vorm van lij den kan bevrijden", aldus de kardinaal. Raadsvoorzitter M. Koek van de Duitse protestantse kerk is dat gelemaal met de rooms-ka- tholieke prelaten eens. Hij zei in zijn paasboodschap: „In de discussie over euthanasie moe ten kerken gezamenlijk belijden dat God leven en sterven in Zijn hand houdt". Een kopje thee of water. Meer zat er vrijdag niet in voor de vastende jongeren in de Hillegomse Martinusparochie. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER MARISA BERETTA hillegom katinka de buck Een etmaal lang niets eten en alleen water en thee drinken. In het kader van een vastenactie hebben achttien Hillegomse jongeren tussen de 12 en 16 jaar van Witte Donderdag tot Goede Vrijdag gevast. Ze heb ben daarmee bijna 1.800 gul den bijeengebracht voor een onderwijsproject in Oeganda. Vermoeide maar vrolijke ge zichten in de vroege ochtend van Goede Vrijdag in de Marti nusparochie in Hillegom. „Het valt me nog mee", vertelt Simo- ne (14), gezeten achter haar kopje thee. Van slapen kwam niet veel in de afgelopen nacht. „We hebben gekeet. Toen ik vanmorgen wakker werd, was m'n eerste gedachte: Oh m'n maag. Maar nu heb ik alleen een beetje buikpijn. Je moet al leen niet aan eten gaan denken, want dan baal je dat je nog acht uur moet vasten." Het leek haar leuk om mee te doen, vertelt Janine (15). „Ge zellig met een grote groep. Ik kende sommigen wel,maar je leert elkaar wel beter kennen. Ik heb van tevoren wel goed gege ten in de pizzeria." Maaike (14) valt haar bij: „Nu weet je beter wat mensen meemaken die niet iedere dag te eten hebben." Uit een hoek klinkt een ver moeid geluid: „Ik wil naar huis, ik wil eten. Er is volop te doen voor de jongeren: Brieven schrijven voor Amnesty Inter national, spelletjes, een optre den van een muzikant, films kijken en een afsluitende vie- amsterdam anp Het initiatief van ruim honderd Nederlandse joden om 'een an der joods geluid' te laten horen groeit wegens succes uit tot een stichting. „Wij willen het taboe doorbreken dat iedereen die kritiek op Israël heeft, een anti semiet is", zegt H. Meyer, een van de initiatiefnemers, in het Nieuw Israëlietisch Weekblad (NIW). In een manifest schrijven de initiatiefnemers te streven naar onder meer gelijke kansen en rechten voor jood en Palestijn. „Wij winden ons op over wat er in Israël gebeurt en over de joodse gemeenschap die zwijgt", legt Meyer uit. Volgens hem is Israël discriminerend en polariserend bezig. „Terwijl de Palestijnen net zulke mensen zijn als wij." Het manifest is een vervolg op de advertentie die ruim hon derd Nederlandse joden in ok tober 2000 in dag- en weekbla den plaatsten. De onderteke naars, onder wie oud-minister Hedy d'Ancona en televisiepro ducent Harry de Winter, hekel den hierin het in hun ogen 'buitensporig geweld' van leger en politie in Israël tegen de Pa lestijnen en riepen op tot dia loog en verdraagzaamheid. Woordvoerster namens de te vormen stichting Een Ander Joods Geluid (EAJG), H. Rotten berg, bevestigt de informatie in het NIW, maar weigert nadere toelichting. „Op 10 mei geven we een persconferentie. Dan WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan enkele buien of langduriger regen, in de bergen sneeuw. Maxima van iets boven het vriespunt in het noorden tot circa 6 graden in het zuiden. Zweden: Geleidelijk verder toenemende bewol king en vooral dinsdag op veel plaat sen enige regen of sneeuw. Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot 6 graden in het zuiden. Finland: Overwegend veel bewolking en af en toe sneeuw of regen. Maxima van dichtbij nul in het noorden tot 5 gra den in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en woensdag perioden met regen, mogelijk ook sneeuw. Maxima maandag rond 7 graden, dinsdag wat kouder. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Dinsdag vanuit het noorden regen, la ter in Schotland enkele opklaringen afgewisseld met winterse buien. Woensdag overal enkele winterse bui en, maar vooral in het zuiden ook zon nige perioden. Maxima dalend naar 6 tot 10 graden. België en Luxemburg: Dinsdag af en toe zon, in de avond re gen. Woensdag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in de Ardennen met sneeuw. Maxima ongeveer 9 graden, woensdag in de Ardennen circa 3. Noord- en Midden-Frankrijk: Dinsdag droog en geregeld zon. Woensdag in het noordoosten enige tijd regen, in de Vogezen sneeuw, el ders wisselend bewolkt en een enkele bui. Maxima van 7 graden in het noordoosten tot 14 in de Vende. Zuid-Frankrijk: Dinsdag in de bergen mogelijk nog een bui. Verder droog en af en toe zon, maar woensdagavond vanuit het noor den opnieuw kans op regen. In het zuidoosten op beide dagen zonnig. Maxima tussen 10 en 17 graden. Spanje: Dinsdag toenemende bewolking en kans op een bui, in het zuiden moge lijk met onweer. Woensdag vrij zonnig, maar langs de Golf van Biskaje wol kenvelden en enkele buien. Maxima van 14 graden in het noordwesten tot 24 in het zuiden. Portugal: Dinsdag wolkenvelden en kans op een bui. Woensdag in het binnenland vrij zonnig. Op beide dagen langs de west kust een harde noordenwind. Maxima van 19 graden langs de westkust tot 22 in het zuiden en zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Marokko: Perioden met zon, ook wolkenvelden, maar droog. Geleidelijk meer wind. Maxima dalend naar 20 graden. Tunesië: Zonnige perioden en droog. Maxima oplopend naar 24 tot 30 graden, maar in het noorden aan zee maxima rond 20 graden. Madeira: Perioden met zon, maar in de bergen woensdag mogelijk ook een buitje. Toenemende noordoostenwind. Maxi ma dalend naar 21 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Toene mende noordoostenwind. Maxima rond 23 graden. Duitsland: Dinsdag in het oosten en zuiden eerst nog kans op een bui, verder droog en af en toe zon. Woensdag vanuit het noordwesten regen, in de hogere heu vels en bergen sneeuw. Middagtempe ratuur tussen 5 en 10 graden. Oostenrijk: Dinsdag regen, in de bergen sneeuw, later in het westen enkele opklarin gen. Woensdag af en toe zon en droog, maar later op de dag opnieuw regen of sneeuw. Maxima in de dalen oplopend tot ongeveer 12 graden. Zwitserland: Dinsdag aan de zuidflank van het Al penmassief droog en flink wat zon, el ders vooral eerst nog wolkenvelden. In de loop van woensdag vanuit het noor den regen, in de bergen sneeuw. Maxima van 10 graden in het noorden tot 15 bij Locarno. Polen: Af en toe regen, ook nu en dan enkele opklaringen. Middagtemperatuur iets oplopend tot ongeveer 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag in Slowakije regenachtig. Verder veranderlijk bewolkt en kans op een buitje. Woensdagmiddag in Tsje- chi vanuit het westen regen. Middag temperatuur oplopend tot ongeveer 10 graden. Hongarije: Dinsdag perioden met regen. Woens dag geregeld zon en droog. Middag temperatuur dinsdag 9, woensdag 14 graden. Italië: Dinsdag in het noordwesten vrij zon nig, verder half tot zwaar bewolkt en kans op een paar buien en plaatselijk veel wind. Woensdag rustiger, droog en zonniger. Middagtemperatuur oplo pend tot ongeveer 18 graden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon, maar dinsdag eerst nog kans op een bui. Maxima tussen 15 en 19 graden. Griekenland en Kreta: Nu en dan zon en in het noorden kans op een buitje. In de loop van dinsdag in het zuiden tijdelijk een stevige oos tenwind en bewolkt, maar waarschijn lijk droog. Maxima oplopend tot 20 graden. Turkije en Cyprus: Afwisselend zon en wolken en een kleine kans op een bui. In Zuid-Tur- kije tijdelijk flink wat wind. Maxima rond 22 graden. WOENSDAG 18 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 06.37 Zon onder 20.41 Maan op 05.19 Maan onderl4.44 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.26 13.56 0.59 «13.29 Laag 07.50 «21.00 7.31 «20.41 Weerrapporten 17/04, 08.00 u station weer wind Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Oen Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenlurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta zwaar bew no 1 zwaarbew nw2 zwaar bew w 2 zwaar bew. w 2 licht bew. nw 2 zwaar bew. nw 3 zwaar bew. nw 2 zwaar bew nw 2 zwaar bew. n 2 zwaar bew. nw 2 zwaar bew. w3 zwaar bew. nw 2 zwaar bew. o 4 zwaar bew. nw 3 regen n 1 licht bew no 3 zwaarbew. nw2 onbewolkt nw 2 zwaar bew. regen licht bew. w s. 0 zwaarbew. z3 waar bew. ver. 1 half bew. zo 2 zwaar bew nw 2 zwaar bew zw 4 half bew n 5 zwaar bew. w 3 onbewolkt no 2 zwaar bew. w 1 half bew. nw 2 zwaar bew. n 2 licht bew. nw2 half bew. no 3 zwaar bew nw 2 18 11 0.0 17 12 0.0 w3 n2 11 1 2.0 2 0 0.0 10 2 6.7 14 8 0.0 7 2 4,0 4 1 0.0 24 18 0.0 21 13 00 16 1 07 10 1 0.0 10 2 15 24 7 00 25 13 0.0 21 10 0.0 17 11 0.0 bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw koufront afe opklaringen hagel k lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Moskou zwaar bew nl 10 2 0.0 Munchen zwaar bew. w2 6 3 2.2 Nice licht bew. nw3 14 9 0.0 Oslo no 1 10 1 0.1 Wenen zwaar bew. n2 13 2 100 New Orleans licht bew ws.O 26 18 0.0 Parijs zwaar bew. no 3 8 6 1.2 Zurich zwaar bew. wl 6 2 320 New York zwaar bew. w3 14 9 2.0 Praag zwaar bew. w2 8 0 9.0 Bangkok half bew. z3 37 27 00 Tel Aviv onbewolkt zo 1 25 12 0.0 Rome regen w3 15 13 0.0 Buenos Aires zwaar bevr n3 25 18 0.0 Tokyo zwaar bew. z3 22 14 0.0 Split zwaar bew w3 14 10 96 Casablanca half bew w.s.0 22 12 0.0 Toronto zwaar bew. nw4 12 3 1.2 Stockholm zwaarbew zw4 6 2 0.0 Johannesburg half bew. w.s.0 19 10 0.0 Tunis licht bew. zw2 22 8 0.0 Warschau half bew ver. 2 5 2 0.8 Los Angeles onbewolkt w.s.0 16 11 0.0 Vancouver zwaarbew. zw4 16 9 0.0 Paddestoelen, schimmels, kruiden; niet alleen vas leidt tot een nauwer contact met God. Deze aflevei van God op het Web over verboden vruchten. http://theforbiddenfruit.com ring 's middags op Goede Vrij dag in de Jozefkerk, deels door de jongeren zelf ingevuld. De vastenactie sluit aan bij de jaarlijkse vastenactie, georgani seerd door de werkgroep MOV (Missie Ontwikkeling en Vre- desvraagatukken) die in de .bei de katholieke kerken en op scholen in Hillegom in de 40 dagen-tijd gehouden is. Dit jaar is de opbrengst bestemd voor een scholenproject in Soroti in Oeganda. De jongeren hebben bij familie en vrienden spon sors gezocht voor dit project. Van het ingezamelde geld wordt de uitbreiding en inrich ting van een school in Soroti betaald. Begeleidster Toontje van 't Padbosch legt uit: „Er zijn best momenten dat het vasten moeilijk is om vol te houden. De rode draad van deze vasten actie is dat pijn en verdriet bij het leven horen zoals Goede Vrijdag bij Pasen hoort. Ieder een komt weieens in een diep dal terecht, maar hoe kun je er dan uit klimmen. Daar gaat het om." Nick zit even te fantaseren wat hij na afloop thuis zal eten. „Een boterham of een crois- santje, denk ik. Ik voel me wel goed. Als ik honger heb, ga ik even naar buiten, een frisse neus halen." Fabian (14) ziet in gedachten een patatje. Tegen tienen slaat de honger zichtbaar toe bij de jongeren. „Nu wordt het moei lijk, we moeten nog vijf uur, maar we redden het wel", lacht Janine. maken we onze plannen be kend", aldus Rottenberg. Meyer erkent dat hij te vroeg met het nieuws over de stichting naar buiten is getreden. Het Steuncomité Israëlische Vredes- en Mensenrechtenor ganisaties (Sivmo) steunt de oprichting van EAJG. Net als het Sivmo wil de stichting Isra ëlische vredesbewegingen steu nen en informatie verstrekken. Wat precies het verschil wordt tussen EAJG en Sivmo is nog niet duidelijk. De hennepplant, grondstof van hasj en marihuana, is in India net zo gewoon als hier de brandnetel. Toch staan op bezit en gebruik van marihuana hoge straffen. De Indiase wet maakt één uitzon dering; hindoe-heiligen zijn vrijgesteld van strafvervolging. Er bestaan zelfs speciale staatscoffeeshops waar de rondtrekkende heiligen hun goedje kunnen kopen. Voor mystici geldt in India blijkbaar een beroepsvrijstelling. Het gebruik van geestverrui mende planten om het con tact met God een handje te helpen is zo oud als de mens heid. Want waarom zou je da genlang vasten in de woestijn als een paar paddo's hetzelfde I doen? Een overzicht van de zwam men, kruiden, schimmels en planten die de banden met I het Hogere kunnen aanha- j len is te lezen op de site The Forbidden Fruit. Marihua- na, bij de oude j Chinezen al I bekend als 'be vrijder van zonden' en bij de Indiërs als I 'gids tot de he mel', blijkt ze ker niet de eni ge plant die de gebruiker een blik in de god delijke wereld kan geven. Het is niet aan te raden aan de hand van deze informatieve website zelf te gaan dokteren als je de kerkdienst eens een keer van een vrolijk tintje wil I voorzien. Veel van de beschre ven stoffen bevinden zich op het snijvlak van genotmiddel j en dodelijk vergif. Eén vergis sing in de dosering en je ziet j niet de hemel maar de hel. Of J je legt het loodje. De mescaline-boon bijvoor beeld was in trek bij de india nen om toekomstvisioenen op te wekken. Maar veel Mexica nen hebben hun extase niet kunnen navertellen. Wie te veel nam, stierf de verstik kingsdood. De indianen wa ren daarom blij met de ont dekking van de Peyote-cactus, die je ook 'in contact bracht met God' maar dan met min der bijwerkingen. En neem de vliegenzwam, van Siberië tot Spanje vanouds be kend als geestvermimend middel. Deze paddestoel kan je door zijn giftigheid niet al leen gebruiken om wilde hal lucinaties op te wekken, maar ook om vliegen en ander on gedierte te verdelgen. Wie wél aan de dosis houdt gegrepen door relig koorts, hevige spasmen trillingen. De vliegenzwamslikker niets liever dan zingen dansen. Vreemde overtii gen nemen bezit van hem voorbeeld het idee dat j; geboren bent. Of je neen wereld waar als door een grootglas. Valt de zwam keerd, dan word je als een dolle hond. Belladonna, nachtschade, gerhoedskruid. Allemaal wone Europese bermpla die de gebruiker van oui naar hoger sferen Misschien komen de ven over heksen die konden gen wel hier vandaan. Nee, dan Zuid-Amerika Inca's noemden hun be mende zwammen god's en reken dat er geet brek was inspiratie hun avon len Over de pi stoelencult veel bei dankzij de verhalen i Spaanse overaars. verbaasde zich over vreemde g van de indianen, veroon door zwammen 'die gifti{ en bedwelmen als wijn, de inboorlingen visia krijgen, zwak van hart en zich wellustig gedrage De Spanjaarden bescb hoe de indianen opgewc raken en beginnen te da te huilen en te zingen, migen zien zichzelf voor geestesoog opgegeten \vo ze door een wild beest, of den zich in dat ze rijk a veel slaven bezitten. De christenen bestrede paddo's te vuur en te zw Helemaal gelukt is het het peyote-gebruik in te men. Veel christenen tot op de dag van vandaaj in een heilige El Santé Nil Peyotl. Aanhangers vai Native American Chun Mexico vereren de misw het bloed van Christus, peyote-zwam als Zijn Lichaam. silvan schoonhoven Reageren? s.schoonhoven®worldonline.nl C O L ka lol O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBUC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071 -5356 356 REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en .Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 33! 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totf 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol' 071-5143 545 ABONNEMENTEN: (071-512 bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biiW worden verzonden geldt een toeslag» aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, slee hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Auteursrechten voorbehoud Dagbladuitgeverij Damiat E-MAIL: redactie.ld@damiate.hdc.nl ZIEKENHUIZf ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. ■re iel*

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10