it Bij Philips ruim 6.000 banen weg 10. Bestel nu bij muLmaxfoodmarket.nl Je blijft douchen Pleidooi zelfmoordpil overvalt politiek GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Hl 12 13 25 30 1 - iquist schnj ft - or Boekenweek S|nd schiet vader opdracht neer anse gifmunitie lig verwijderd Dwergvinvis aangespoeld in Noordwijk Leger Israël bezet delen Palestijnse Gazastrook Hoofdprijs in droomkoers Keukenhof: 30.000 bezoekers minder e boodschappen aan de deur Ontslagen bij chemisch bedrijf DSM Minera 2 WEKEN 99 £tos 1 I5DAG 17 APRIL 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42594 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 ijplaats heeft nvraag voor erendum de maak Engelse rugbyteams houden zich aan mkz-regels Onbegrip bij vertrokken telers: weer vertraging Lentevreugde Katwijk haalt tijdens Pasen drie punten te weinig Bij MMO kennen ze die enge ziektes nog niet Ralf mist zijn broer bij eerste zege in Formule 1 gjodelijk ongeval Hazerswoude hi 134-jarige man uit Hazers- de-Rijndijk is in de nacht zaterdag op zondag rond msfcdemacht op de Gemene- in Hazerswoude-Dorp om leven gekomen bij een au- ingeval. De man reed van- Benthuizen in de richting zijn woonplaats toen hij hoogte van de brandweer- >me door nog onbekende aak de macht over het iir verloor. De auto slipte, am in de berm terecht en m eg over de kop. Het slacht- alleen in de auto zat, leed ter plaatse. m eneeu Enquist gaat het 67ste ekenweekgeschenk schrij- Haar novelle verschijnt is de Boekenweek van rjaar 2002, die in het teken staan van de liefde in de li- lur. Motto is 'Hebban ol- rogala nestas - Verhalen en ichten over de liefde'. Heb- iolla...' wordt beschouwd de eerste tekst die ooit in Nederlands verscheen. 42-jarige Amerikaan is in uhfceke toestand in het zie- thuis van Dallas opgeno- ■p, nadat hij zijn 6-jarige ntje opdracht had gegeven neer te schieten. De jon- 4 zei tegen de politie dat vader zondagavond een isv tooi pakte en het tegen zijn ■ap zette. Vervolgens zou hij fflzoon hebben gevraagd de pker over te halen. Volgens noeder van het jongetje de man de laatste tijd aan essies. Ook zou hij heb- jedronken. inwoners van het Franse kunnen opgelucht nhalen, nu de levensge- lijke gifgasgranaten uit de ste Wereldoorlog veilig uit lekke depot bij het plaatsje gehaald en elders zijn op- orgen. De 13.000 evacuees uien echter nog niet naar 5. Eerst moet de 'gewone' nitie in het depot veilig op- uw worden opgeslagen. Dat ïrt nog een week. jna5 INDAAG 30 PAGINA'S lenland3 enland5 tel aviv ad bloemendaal tuur en Kunst nomie loof en Samenleving sprek van de Dag 14 -6,7 _10 2 a visieprogramma's, ids .11,12,13,15 17 t/m 30 29 28 .10,28 noordwijk Een poging om een op het Noord wij kse strand aange spoelde dwergvinvis te redden, is mislukt. Het bijna 4.30 meter lange zoogdier werd zondag door wandelaars ontdekt toen hij niet ver uit de kust zwom. Leden van de Koninklijke Nederlandse Reddings Maat schappij (KNRM), de Reddingsbrigade Noordwijk, de politie van Holl- lands Midden en vrijwilligers hebben tot twee keer toe vergeefs gepro beerd het jonge dier weer naar zee terug te brengen. Toen dat niet luk te, werd hij door een dierenarts uit zijn lijden verlost. De vinvis was ziek en uitgeput. „Misschien hadden we hem nog voor een derde keer Spanning in Midden-Oosten loopt sterk op Israëlische aanvallen van gister avond kwam een Palestijnse politieman om het leven, twee anderen raakten gewond. ,In Libanon bestookte de Isra ëlische luchtmacht in de nacht van zondag op maandag een radarpost van het Syrische le ger, waarbij drie Syrische solda ten werden gedood. De aanval was een vergelding voor de dood van een Israëli sche soldaat, afgelopen zater dag, bij een raketaanval door de shiitische Hezbollah-militie op een Israëlische tank aan de noordgrens. Israël houdt de re gering in Damascus verant woordelijk voor de activiteiten van de Hezbollah. Syrië heeft laten weten dat het 'op een ge schikte manier en op een ge schikte tijd' op de Israëlische vergeldingsaanval antwoordt. Israël vreest ook dat de Pales- tijnen binnenkort beschietin gen zullen uitvoeren op voor steden van Tel Aviv. Volgens Is raël is Arafat erop uit door een verdere escalatie van het con flict de internationale gemeen schap te dwingen tot ingrijpen. Pagina 5: Meer nieuws over het Midden-Oosten terug naar zee kunnen krijgen, maar daarmee zouden we hem alleen maar extra hebben laten lijden", verklaarde de speciaal opgeroepen dierenarts Niels van Elk van het Dolfinarium in Harderwijk. In de facul teit diergeneeskunde van de rijksuniversiteit in Utrecht is gisteren sec tie op de vinvis verricht. Het dier wordt niet beschikbaar gesteld aan het museum Naturalis in Leiden. De directie stelde er geen prijs op om dat „we al het een en ander van deze soort hebben", aldus adjunct-di recteur J. Krikken. Pagina 12: 'Je zag het aan de ogen, hij reageerde nergens meer op'. foto dick hogewoning Knaven: 'Ik dacht: als ik maar niet lek rijd' roubaix gpd correspondent Het Israëlische leger heeft van ochtend vroeg delen van de Pa lestijnse Gazastrook bezet. Gis teravond waren al grootscheep se aanvallen begonnen op Pa lestijnse politieposten en kan toren. De acties waren een ver gelding voor een Palestijnse mortierbeschieting van de Isra ëlische plaats Sderot. Daarmee is de spanning in het Midden-Oosten sterk opge lopen, aan zowel het Israëlisch- Palestijnse als het Israëlisch-Li- banese front. De beschieting op Sderot werd onmiddellijk gevolgd door een Israëlische tegenaanval met tanks en gevechtshelikopters op doelen van onder meer Yasser Arafats presidentiële garde 'Strijdmacht-17'. Israëlische soldaten verdeel den dit weekeinde de Gaza strook in drie hermetisch van elkaar gescheiden sectoren, waardoor het verkeer van Pa- lestijnen ernstig wordt ont wricht. Volgens Israël is dit het begin van grotere operaties, be doeld om 'definitief een eind te maken aan de terreur'. Bij de Nadat Erik Dekker en Leon van Bon eerder vorige week tweede waren geworden in respectieve lijk de Ronde van Vlaanderen en Gent-Wevelgem, pakte gene ratiegenoot Servais Knaven voor Nederland alsnog een (su per) hoofdprijs in de maand van de voorjaarsklassiekers. De in Meerle (België) woonachtige Gelderlander won paaszondag Parijs-Roubaix, achttien jaar na de laatste Nederlandse triomfa tor in de Hel van het Noorden, Hennie Kuiper. Knaven bereik te de wielerbaan van Roubaix na een solo van tien kilometer. Hij werd in de rug gedekt door zijn drie ploeggenoten van Do mo-Farm Frites (in een groep van vijf). ,,In de laatste kilome ters dacht ik: welke Nederlan der heeft hier voor het laatst ge wonnen? Kuiper dus. Maar die reed lek op de laatste zware kasseistrook. Als mij dat maar niet overkomt, dacht ik bij dat punt." Knavens ploeggenoten Mu seeuw en Vainsteins werden twee en drie. Voor Domo-baas Patrick Lefevere was het de der de driedubbelslag in Parijs- Roubaix. Eerder leverde hij een vol erepodium in 1996 (Mu seeuw, Bortolami, Tafi) en 1998 Servais Knaven kust een kassei na zijn overwinning in de Hel van het Noorden. foto gpd vincent jannink (Ballerini, Tafi, Peeters). Voor Servais Knaven is het zijn eerste grote overwinning. De nationa le kampioen van 1995 won eer der de Scheldeprijs en de Ron de van Midden-Zeeland. Parijs- Roubaix beschouwde hij als zijn droomkoers, de klassieker ook die hem het beste ligt. Dekker en Van Bon zijn leef tijdgenoten van Knaven. Jaren lang werden ze afgeschilderd als verloren 'patatgeneratie'. Pagina 17: Servais Knaven, een keurige winnaar Slecht weer en kou spelen attracties in Bollenstreek parten duin- en bollenstreek bezorgd' Gratis if .m ma jsihl tanhiedinq geldig i/m 23 april 2001. V.maxfoodmarket. nl wim van wanrooy Keukenhof heeft het afgelopen paasweekeinde aanzienlijk minder bezoekers getrokken dan in voorgaande jaren. In totaal passeerden 65.785 toeristen de hekken van de bloementuin in Lisse. Vorig jaar waren dat er nog bijna 100.000. Neder land lokte in totaal 825.000 toeristen over de grens, waarvan tweederde uit Duitsland kwam. Ook dat was aanzienlijk minder dan in 2000, toen er nog een miljoen mensen ons land bezochten. „Het slechte weer heeft niet uitnodigend ge werkt om buitenattracties te bezoeken. Daar zijn we de dupe van geworden. Ook de andere attrac tieparken hebben geleden onder het weer", zegt voorlichtster Sabina Rab. Keukenhof raakt overi gens niet in paniek door het slechte bezoekers aantal. „Zodra het stralend weer wordt, loopt het hier weer vol. Het seizoen duurt nog tot 24 mei, dus we kunnen nog heel wat goedmaken." Panorama Tulip Land in Voorhout kreeg, als binnenattractie, op tweede paasdag de grootste toeloop op één dag sinds vijf jaar te verwerken. Met 1500 bezoekers was organisator H. van Am- den haag gpd Terwijl de euthanasiewet nog maar net is goedgekeurd, heeft minister Borst (volksgezond heid) zich laten verleiden tot een pleidooi voor de beschik baarheid van een zelfdodings middel, bedoeld voor hoogbe jaarden die levensmoe zijn. De Tweede Kamer vindt de timing van de D66-vice-premier hoogst ongelukkig, oppositie partijen CDA en SP zijn 'ontzet' en 'verbijsterd'. In een interview met NRC Handelsblad, zaterdag, zegt Borst dat zij 'niet tegen' een zelfmoordpil voor ouderen is. „Als het zo zorgvuldig geregeld kan worden dat het alleen die hoogbejaarde mensen betreft die klaar met leven zijn." Oppositiepartij CDA begrijpt er niets van. CDA-leider De Hoop Scheffer vraagt zich af naar wat voor samenleving Ne derland 'afglijdt'. Hij wil van premier Kok weten of Borst na mens het kabinet heeft gespro ken. Maar ook WD en PvdA vinden dat de minister beter haar mond had kunnen hou den. „De inkt van de euthana siewet is nog nauwelijks droog", merkt WD-Kamerlid Vos op. „Borst komt op een on gelukkig moment met haar uit spraken", vindt PvdA-woord voerder Swildens. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Borst loopt vaker vooruit Singel loop Vrijdag 20 april HET WOORD IS AAN Yves Boisvert Het is goed om naar je li chaam te luisteren, maar je moet niet alles geloven wat het je vertelt. vooruitblik DON VRJi ZAT SSTiSSf 378* 279. r/10» 70% 50% 40% SSSSS# 20% 30% 30% Winst elektronicaconcern nagenoeg verdwenen amsterdam anp-gpd Philips gaat wereldwijd 6.000 tot 7.000 arbeidsplaatsen schrappen. Het elektronicaconcern zegt tot de maatregel te zijn gedwongen door ongunstige ontwikkelingen op de markt voor telècomapparatuur en personal compu ters. Philips heeft in totaal bijna 220.000 mensen in dienst, van wie alleen al 18.000 in Eindhoven. winst blijkt in het eerste kwar taal nog groter dan de in maart verwachte tien procent. Het bedrijfsresultaat liep te rug van 1,46 miljard naar 731,6 miljoen gulden. De omzet daal de één procent tot 18,1 miljard. De nettowinst van de multina tional ontwikkelde zich na venant en zakte van 2,51 mil jard naar 233,6 miljoen. Wel moet worden opgemerkt dat Philips vorig jaar de winst met 1,1 miljard kon opkrikken dankzij de gedeeltelijke verkoop van het belang in het Ameri kaanse JDS Uniphase (fabrikant van apparatuur voor glasvezel netwerken). Dit jaar beperkten de eenmalige baten zich tot 117 In het tweede kwartaal zet Phi lips bijna 800 miljoen gulden opzij voor de geplande reorga nisatie. De nieuwe topman Kleisterlee. die het roer 1 mei van de huidige kapitein Boon stra overneemt, begint zijn ambtsperiode derhalve met snijden. De ingreep komt niet onverwacht. Philips waar schuwde een maand geleden al dat de winsten lager zouden uitpakken. Vooral de divisies Compo nenten, Consumentenelektro nica en Halfgeleiders hadden te kampen met zwaar weer. Maar de terugval in de operationele maarssen/heerlen gpd De toekomst van chemische bedrijf DSM Minera in Maars- sen is wankel. Twee van de drie productiepoten worden geslo ten en 100 van de 180 perso neelsleden ontslagen. Gekeken wordt of de resterende activi teit, het produceren van jodi um, in Maarssen nog wel vol doende rendement oplevert. In overleg met de vakbonden wordt gewerkt aan een sociaal plan voor de ontslagen mede werkers. Het bedrijf was in 1895 de eerste Nederlandse kininefa- briek, in 1935 werd het omge doopt tot ACF om in 1987 als AFC Chemie in andere handen over te gaan. In 1991 werd het Maarssense bedrijf onderdeel van de grote, beursgenoteerde multinational DSM die 22.000 medewerkers telt. Vorig jaar had het concern een omzet van 8,1 miljard gul den en een winst van 580 mil joen. Bij DSM Minera worden producten gemaakt voor de ge neesmiddelen-, chemische en voedingsindustrie. De top van het concern, gevestigd in Heer len, heeft besloten te stoppen met het produceren van kinine en medicijnen. Op termijn zou deze activiteit onvoldoende rendement opleveren. Mocht de jodiumproductie ook geen toekomst hebben dan wordt DSM Minera gesloten en wacht de overige 80 werkne mers eveneens ontslag. miljoen, door de verkoop van Philips Broadcasting Group aan Thomson Multimedia. Op korte termijn ziet Philips niet direct licht in de duisternis. De elektronicareus schat het tweede kwartaal in de rode cij fers te duiken. In de loop van de komende maanden komt de directie met een uitgewerkt re organisatieplan, dat vooral de prestaties van Componenten en Consumentenelektronica moet opkrikken. Scheidend topman Boonstra zinspeelde eind maart al op verplaatsing van bedrijfsonder delen naar het buitenland. Hij noemde de VS en Azië als logi sche gebieden voor de vesti ging. Volgens Boonstra is het, soms alleen al voor het aantrek ken van goede mensen, beter om daar te gaan zitten waar de concurrentie is. Pagina 7: Bonden overvallen door reorganisatie Philips 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. sterdam dik tevreden. Over het gehele weekeinde kwamen er 2500 mensen naar de bollententoon- stelling. „We hebben zelfs nog even overwogen extra parkeergelegenheid te zoeken. Maar het loste zich allemaal vanzelf op." Toeristen waren er voldoende langs de kust en in de Bollenstreek. De hotels in Noordwijk zaten volgens het VW flink vol. Maar de meesten ko zen voor een bezoek aan bijvoorbeeld een muse um of Space Expo in Noordwijk, waar het binnen goed toeven was. Ook Katwijk had niet te klagen over het aantal overnachtingen. VW-directeur R. van den Burg: „We zaten zo goed als vol. Het was echter anders dan in voor gaande jaren toen we tijdens de paasdagen ook veel gasten buiten Katwijk moesten onderbren gen. Dat was nu beduidend minder. De echt gro te drukte bleef uit. Maar dat was in heel Neder land zo." In de Bollenstreek deden bloembollenverko pers langs de weg ook slechte zaken. „De meeste mensen komen met dit weer hun auto niet uit", was een veelgehoorde klacht van de kraamhou- ders. Toch waren er ook die vooral tweede paas dag Tos' raakten. Sanex douchegel 1.5 liter van 21.99 naar INHOUD 1.5 LITER 11- VOORDEEL! Waar haal je de energie vandaan? Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: T elefoonnummer (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch® Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1