ftdf.n Regio Milj oenenmeevaller Hoogheemraadschap Uit het archief van het Antonius Clubhuis Te braaf en niet assertief genoeg orgcentra helpen uderen op internet NS wil krakers uit 'donker hol' zetten Nieuw brugdek -Tj3SS>>r Bijeenkomst Sportbedrijf over jeugdbeleid clubs M Uitgekeken op uw collega's DAG 13 APRIL 2001 13 ortsluiting bij Bakkerij Bart lEfjj. Kortsluiting in het afzuigsysteem van Bakkerij Bart aan Haarlemmerstraat heeft gisteren voor de nodige consternatie de winkelstraat gezorgd. Even na drie uur kwam bij de ndweer de melding binnen dat de bakkerij in brand zou an. De brandweer rukte met groot materieel uit, maar ter ikke bleek het om kortsluiting te gaan die was ontstaan tus- het plafond van de winkel en de bovengelegen woning, wat ir de nodige rookoverlast zorgde. De geschrokken bovenbu- i waren toen al gealarmeerd door winkelpersoneel. Er was iter nauwelijks schade en de bakkerij bleef gewoon open. ibraak in studentenhuizen jen_- In twee studentenhuizen aan de Breestraat is in de ^ht van woensdag op donderdag ingebroken. Hoe de onge ilste bezoekers zijn binnengekomen, is nog onduidelijk. Uit twee huizen werden bankpasjes, mobiele telefoons, een vi- en een portemonnee met inhoud meegenomen. In een wo- gaan de Hoge Rijndijk is eveneens ingebroken, vermoedelijk irdag. De daders doorzochten het huis, nadat ze de achter- ir geforceerd hadden. De politie had vanmorgen nog geen irzicht van de spullen die gestolen zijn. roef gezondheidscontrole senioren iEN« Thuiszorg Groot Rijnland begint 26 april met de proef iodieke Controle Gezondheid voor Senioren. Voor deze ef worden vijfentwintig mensen van zestig jaar en ouder ge ilt. De gezondheidscontrole test de psychische en lichame- gezondheid van ouderen en signaleert klachten tijdig. De ef omvat geen uitgebreid medisch onderzoek. Wel worden iloeddruk en bloedsuikerwaarde gemeten, wordt het ge- ht gecontroleerd en krijgt men eventueel voedingadvies. De lis controles worden verzorgd door een wijkverpleegkundige duren drie kwartier. Wie mee wil doen en een gezondheids- itrole wil laten uitvoeren aan de Burggravenlaan 250 of de nhardkade 36 in Leiden, kan op 19 en 20 april tijdens kan- ruren bellen met Thuiszorg Grbot Rijnland: 5161415. Dg plek op rommelmarkt |Ns Jongeren van vijftien jaar en jonger kunnen nog aan- lak maken op een plekje op de kindervrijmarkt tijdens Ko- jinnedag. Plaatsbewijzen zijn op werkdagen af te halen bij ifdeling warenmarkten van de gemeente, Langebrug 56a-58. inschrijving loopt nog tot 20 april. Belangstellende jongeren eten zelf hun plaatsbewijs ophalen, de allerjongste kinderen nen dat door hun ouders laten doen. Die moeten dan wel paspoort, trouwboekje of identiteitsbewijs meenemen, irop hun kind is bijgeschreven. De kinderrommelmarkt is op ïinginnedag van 10.00 tot 16.00 uur geopend op de Nieuwe Vismarkt, Botermarkt en Breestraat. Verontreinigingshejfing hoeft minder te stijgen Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft een jaarlijk se meevaller van 50 tot 60 miljoen gulden voor de ko mende 15 jaar. De verontreinigingsheffing van Rijnland hoeft daardoor de komende jaren minder omhoog. De meevaller is het gevolg van een beroepsprocedure die het hoogheemraadschap namens de waterschappen aanspande tegen de belastingdienst. dat namens de waterschappen een proefzaak begon, is nu door de rechter in het gelijkge steld. Dat betekent dat het hoogheemraadschap een be drag terugkrijgt van 50 tot 60 miljoen gulden per jaar. Die te ruggave geldt voor de periode dat de installaties afgeschreven worden, dat is in de meeste ge vallen nog zo'n 15 jaar. Dijkgraaf E. van Tuyll van Se- rooskerken is blij met de mee valler. Het betekent volgens hem dat de verontreinigings- wim wegman Inzet van de procedure was de BTW die de waterschappen moeten betalen over zuive ringsinstallaties. De belastings inspecteur stelde steeds dat het gaat om bedrijfsgebouwen, zo als kantoren, waarover bij de bouw gewoon BTW betaald moet worden. De waterschap pen vinden echter dat het be drijfsmiddelen zijn, waarop geen BTW-plicht rust. Rijnland, heffing de komende jaren min der hoeft te stijgen. ,,In de meerjarenbegroting hebben we gepland dat het tarief stijgt van 90 naar 108 gulden. Dat zal nu niet het geval zijn." Op welk be drag de heffing dan wel uit komt, durft de dijkgraaf nog niet te zeggen. „We hebben de uitspraak nog maar net twee dagen. De verantwoordelijk be stuurder moet nog een voorstel doen." Er is de dijkgraaf veel aan ge legen om het tarief zo laag mo gelijk te houden. Het is trou wens ook een van de punten waarop het hoogheemraad schap bij een landelijke verge lijking van waterschappen goed heeft gescoord. Het tarief van het schap is onder het landelij ke gemiddelde en de prestatie die Rijnland daarvoor levert be hoorlijk boven het gemiddelde. „Als we het tarief laag kunnen houden, zal onze positie in de onderlinge vergelijking alleen maar beter worden", meent Van Tuyll van Serooskerken. De vergelijking is een initia tief van de Unie van Water schappen. Het eindrapport er van is gisteren aangeboden aan staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat. Het on derzoek moet de 24 water schappen in Nederland helpen om te kijken hoe ze het er vanaf brengen. „We kunnen zien waar we staan. In ons eigen ge bied hebben we geen concur rentie. Mensen- kunnen niet naar een andere waterzuiveraar stappen. Met zo'n- onderlinge vergelijking krijgen we een beeld of we het goed of slecht doen." floor ligtvoet iners van de Leidse zorg- Rijn en Vliet en De Ro- cunnen nu surfen op het iet. Gedeputeerde L. van in (Integraal zorgbeleid) provincie Zuid-Holland de gistermiddag het inter- oject 'Jong gedaan, oud Beide verzorgingshui - ;ijn met wat hulp van de icie Zuid-Holland nu computers rijker. „Een bescheiden bijdrage," F. van Oosten, directeur 'erzorgingstehuis Rijn en ,maar het is een goed be- t alleen bewoners maar j5-plussers uit de buurt van de computers ge- maken. Tijdens het inter- oject maken jongeren ou- wegwijs maken met de uter en het internet. Van en vindt de wisselwerking jong en oud heel belang- Scholieren zijn handig en :n ervaring met dit medi- laarnaast zijn ze heel en- liast. Beide partijen kun- an elkaar leren." ee middelbare scholieren, is van der Heijden en Me- liesbert, hebben zich al :meld. Voor Dennis is het een leuke manier om met zijn hobby computeren bezig te blijven terwijl Melina graag ou-' deren een handje helpt. Met zijn tweeën blijft het toch nog een behoorlijke klus om iedere dag na schooltijd de ouderen te assisteren. Van Oosten wil dan ook meer scholieren voor het project gaan werven. De twee computers van Zorg centrum Rijn en Vliet staan in het buurtfiliaal van de Openba re Bibliotheek Leiden. Biblio theekdirecteur H. Veen heeft gistermiddag toegezegd dat het project met steun van de bi bliotheek ook na dit jaar zal blijven bestaan. Veen geeft eer lijk toe dat hij nu nog niet weet hoe hij het project wil financie ren. Toch is hij vol vertrouwen: „We verzinnen wel weer wat creatiefs." Bewoner J. Damwijk is blij met de nieuwe computers. Na de officiële opening kruipt hij als eerste achter een van de beeldschermen. Hulp van de scholieren heeft hij niet nodig. „Ik heb zelf internet gehad. Maar toen ik een virus kreeg, heb ik de hele boel er weer af gehaald." Damwijk houdt van een grapje. Met een serieus ge zicht zegt hij: „Ik heb een groot probleem... Ik haat muizen." leiden Wie de Stevenshof via de Dolle Minabrug wil verlaten, komt momenteel bedrogen uit. De brug, die de wijk aan de kant van de A44 ontsluit, is tot dinsdag afgesloten voor alle gemotoriseerd verkeer. In verband met de verbreding van de brug moest er een nieuw wegdek wor den gestort en dat heeft nu tijd nodig om hard te worden. foto hielco kuipers den haag/leiden maarten dekker „Je snapt eigenlijk niet waarom iemand in zo'n donker hol wil wonen", verzucht de advocaat van NS Railinfrabeheer. In zijn handen houdt hij een foto van de onder- houdsruimte in het spoorwegviaduct over de Oegstgeesterweg in Leiden. De spoor wegen eisten gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbank dat het hok zo snel mogelijk ontruimd mag worden. Mo menteel gebruiken krakers het als woon ruimte. Volgens de geldende richtlijnen moet de onderhoudsruimte eens per drie jaar wor den onderhouden. Daarbij worden onder meer scheuren gedicht en wordt het geheel geverfd. Toen het onlangs weer tijd was voor zo'n opknapbeurt, konden de NS- mensen niet naar binnen, omdat krakers een tijdje geleden het toegangsluik hebben geforceerd en het slot ervan hebben ver vangen. De spoorwegen vragen nu een ont ruimingsbevel van de rechter, om alsnog de werkzaamheden te kunnen verrichten. Daarnaast vindt de NS de ontstane situa tie gevaarlijk. De krakers beschikken in de onderhoudsruimte (die pal onder de spoordijk ligt) namelijk over een allesbran- der en in combinatie met een aantal daar gestalde buitenboordmotoren levert dat brandgevaar op. Bovendien tappen de kra kers elektriciteit van het NS-net, wat giste ren door de advocaat 'volstrekt onaccepta bel' genoemd werd. Op dit moment woont een kraker min of meer permanent onder het spoor. Een tweede man die door de NS was gedag vaard, zou de ruimte inmiddels hebben verlaten. Wel worden er door de spoorweg politie af en toe nog 'bezoekers' gesigna leerd. Geen van die mensen verscheen gis teren op de zitting. De advocaat vroeg daarom bij verstek tot een vonnis te ko men. De rechter ging daarmee akkoord. Hij laat donderdag weten of hij de ontrui- mingseis inwilligt. jn maar weinig Leidenaars n het verleden géén feestje )en gevierd in het Antonius ihuis. U weet wel, die zaal bruiloften, partijen, ruil- zen en carnavalsfeesten ;de Lange Mare. Minder be- l is het feit dat er al in 1918 Vereniging Sint Antonius hius werd opgericht. Het ef van die vereniging over eriode 1918-1999 is mo- iteel tentoongesteld in het Gemeentearchief aan de Bois- otkade. We gaan even terug in de tijd. Op 13 juni 1918 werd de Ver eniging 'Sint Antonius Patro naat' opgericht. Het patronaat ontstond uit activiteiten van de Hartebrugkerk en stelde zich destijds tot doel om in overleg met de ouders de godsdiensti ge, zedelijke en maatschappe lijke belangen te bevorderen van de rooms-katholieke jon- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan 8erendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 139 gens van de Hartebrugparo- chie. Oftewel: het bieden van georganiseerde ontspanning vanuit een katholiek oogpunt. Om deze doelstellingen te ver wezenlijken had het patronaat een eigen ruimte nodig. Het gebruik van gebouwen van an dere instellingen leverde te veel problemen op. Eind oktober 1926 kocht de vereniging de panden aan de Lange Mare 41, 43 en 45. Na een verbouwing werd het com plex in mei 1927 in gebruik ge nomen. In de periode daarna ging het patronagewerk met z'n tijd mee en ontwikkelde het zich tot een open jeugd- en j ongerenbeweging. In 1933 werd de Franciscus- verkennersgroep (scouting) opgericht. Deze club stelde weer andere eisen aan de loka len dan waaréan de toenmalige toneelzaal kon voldoen. Daar om zijn in de loop der jaren in de bij het complex behorende tuin nieuwe lokalen gebouwd. Ook vond drumfanfare Fran- ciscusband Leiden (FBL) een onderkomen aan de Lange Ma re en kon de watersport wor den beoefend door lid te wor den van de zeil- en surfclub Karei Doorman. En in de loop der jaren stond de vereniging steeds meer open voor andere vormen van jeugd- en jonge renwerk. Zeeverkenners van de Schout bij Nacht-groep Karei Doorman in 1951foto gemeentearchief jan lagas In het begin van de vijftiger ja ren onderging de huidige to neelzaal een grote verbouwing en werd ook de foyer gebouwd. Vanaf dat moment zijn de^a- len commercieel geëxploiteerd en zijn zij in principe voor vrij wel alle activiteiten te huur. In 1971 kwam de nieuwbouw op de hoek met de Caeciliastraat gereed. Het Antonius Clubhuis heet daarom inmiddels Antonius Zalencentrum. De Vereniging Sint Antonius Clubhuis bestaat nog steeds maar leidt een sla pend bestaan. Daarom is het papieren verleden overgedra gen aan het gemeentearchief. De subvereniigngen daarente gen zijn nog steeds springle vend. De expositie 'Een greep uit het archief van de Vereniging An tonius Clubhuis' is te zien in het gemeentearchief aan de Boisotkade 2a. De tentoon stelling is geopend van maan dag tot en met Vrijdag van 9.30-17.00 uur. Op zaterdag van 9.00-12.15 uur. eric-jan 8erendsen Van Tuylls eerste conclusie na het onderzoek is dat Rijn land het er behoorlijk afbrengt. Wat waterzuivering betreft be hoort Rijnland tot de beste acht. De manier waarop Rijn land inkomsten en uitgaven in de hand houdt is redelijk - het schap beweegt zich op dit ge bied rond het landelijk gemid delde. Beneden de maat is het milieubeheer bij Rijnland. Vooral het ontbreken van een milieu-zorgsysteem - een sys teem waarbij alle milieuaspec ten op een rijtje worden gezet en geregeld worden nagelopen - wordt het hoogheemraad schap flink aangerekend. Ook het hoge energieverbruik speelt een rol bij de slechte beoorde ling. Wat de oorzaak is van het hoge energieverbruik is nog niet helder, moet dijkgraaf Van Tuyll erkennen. „Misschien heeft het te maken met het feit dat we betrekkelijk veel zuive ringen hebben, maar dat is gis sen. We zoeken het in elk geval uit." Inmiddels is ook besloten dat er een milieu-zorgsysteem komt. De beoordelingen van de ver schillende waterschappen en die van Rijnland in het bijzon der, stemmen de dijkgraaf in elk geval tevreden. „Een paar jaar geleden was er wat discus sie over privatisering. Zouden waterschappen niet dezelfde kant opmoeten als energiebe drijven? Op basis van deze cij fers krijg ik het idee dat we het helemaal niet slecht doen. Ik wil een particuliere zuiveraar tegen dit tarief nog wel eens eenzelfde prestatie zien leve ren." Discussie over zin en onzin Vrijplaats leiden bas benneker Op een podium in de eetzaal van eetcafé Las Vegas staat een rechthoekige tafel opgesteld. Achter een zacht flakkerend kaarsje zitten zes mensen met huiselijke mokken koffie en thee. Tegen de achtergrond een afgebladderde muur, met inge lijste knipsels die de geschiede nis van de Vrijplaats beschrij ven. Als voorzitter Inge van de Velde de deelnemers aan het forum voorstelt, lijkt het de vraag of überhaupt de geplande discussie gaat plaatsvinden over de zin en onzin van vrij- plaatseh. Bernadette Drenth maakt deel uit van Kunstcentrum Haagweg 4, dat met soortgelijke problemen kampt en gaat kam pen. Ed van der Veen is ge meenteraadslid voor de PvdA - uitdrukkelijk aanwezig 'op per soonlijke titel' - en betuigt in de inleiding al zijn sympathie voor de Vrijplaats. Mieke Ho- geivorst is gemeenteraadslid voor GroenLinks en vertelt re gelmatig en met genoegen ge bruik te hebben gemaakt van de hier gevestigde Weggeefwin- kel. De overige deelnemers zijn André Jonker van v.o.f. De Ver andering en Daoud Vervoort van Eurodusnie. Een weidse ruimte voor con sensus zou je zeggen, zeker nu de WD'er Alexander Geertse- ma het heeft laten afweten. Ie dereen is het erover eens dat de panden in ieder geval van bui ten opgeknapt dienen te wor den. Onlangs werd een bouw plan aangenomen dat voorziet in de bouw van bedrijfsruimten op de begane grond en woon ruimte erboven. Het bleek het eerste levensvatbare plan na di verse mislukte pogingen van beide zijden - de gemeente en de huidige gebruikers van de panden. En dat wordt dan ook het brandpunt van de discussie. De raadsleden constateren dat die gebruikers zelfs in een laat stadium nog altijd geen ge structureerd plan klaar hadden dat als alternatief kon dienen. Dat zij niet assertief genoeg wa ren geweest. Niet volhardend genoeg in hun lobby bij de rest van de gemeenteraad. Als lichtend voorbeeld wordt de aanpak van kunstcentrum Haagweg 4 genoemd. Daar werd offensief gereageerd. Daar werd het pand opgeknapt en gerepareerd alsof ze er nog ja ren zouden kunnen blijven. Daar werden raadsleden actief aangesproken, stukken bestu deerd, wethouders bepraat. Er werd druk gezet en een inten sieve lobby gevoerd. „Wij heb ben dan ook ruim negentig mensen, drie keer zoveel als hier", nuanceert Drenth, „en omdat het allemaal kunste naars zijn hebben ze die tijd moeten vrijmaken ten koste van hun artistieke werk." Zijn de bewoners en gebruikers van de Koppenhinksteeg dan laks geweest? „Jullie zijn in ieder ge val veel te braaf', zegt van der Veen. Dat is de druppel voor de Vrienden van de Vrijplaats Ko- penhinksteeg. De voorzitter vraagt of de raadsleden zich niet schamen voor de acties van de gemeente, die de Weg- geefwinkel en de Fabel van de Illegaal probeert te verbannen naar een veel te klein hoek pand, 'die postzegel aan de Lammermarkt'. Marco van Duijn vraagt zich af of de orga nisaties aan de Koppenhink steeg - toch duidelijk uit bur gerinitiatief voortgekomen - er nu echt zijn om de wethouders en raadsleden te paaien en te behagen. „Het lijkt mij dat jullie er zijn om de belangen van de burgers te behartigen, en niet omgekeerd." Maar het vreemde is dat de raadsleden die er zitten juist hun sympathie voor de Vrij plaats Koppenhinksteeg heb ben willen tonen. Hun advies om duidelijker en concreter te zijn in de plannen die aan de gemeente worden, gepresen teerd, om minder afwachtend en offensiever op te treden, wordt onwillekeurig als kritiek opgevat. Des te meer omdat het in feite al te laat is. En zo wordt een discussie zonder werkelijke tegenstanders een zinloze broe derstrijd. mers ook zelf aan het werk ge zet met individuele en groeps- opdrachten. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het Sportbe drijf Leiden: 071-5315601. De plaats en tijd van aanvang van de bijeenkomst worden bin nenkort bekendgemaakt. Het Sportbedrijf Leiden houdt in samenwerking met de Sport raad Zuid-Holland op 26 april een themabijeenkomst over het jeugdbeleid voor sportvereni gingen. De bijeenkomst is spe ciaal bedoeld voor het bestuur lijk kader van sportverenigin gen dat zich actief inzet voor de jeugd. Zo worden handreikin gen gegeven voor het opzetten van een jeugdbeleid binnen een club. Vragen die aan bod komen zijn onder meer: 'Wie is de jeugd van tegenwoordig?', 'Wat verwacht de jeugd bij de vereni ging?', 'Wat trekt de jeugd aan om naar deze vereniging te ko men?', 'Hoe kan de vereniging jeugdleden werven en behou den?', en 'Hoe gaan we opi met de jeugd op de vereniging?'. Ook eventuele ondersteuning van de Sportraad Zuid-Holland bij het schrijven van een jeugd- plan komt aan bod. Tijdens de bijeenkomst worden de deelne- Morgen vindt u de baan die bij u past in r.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13