Gazastrook toneel van fikse rellen Bij Minerva laven ook de kippen zich aan het bier Stakingsdreiging NS voor morgen blijft Proef met tolpoorten definitief van de baan GRATIS LEIDSCH DAGBLAD er kroonprins Maxima lo'si ties bij KLM orlopig voorbij 20 21 'ee doden bij ekpartij Ede ntherapie-proef gepr! en Alzheimer ncertbezoekers Ahoy' gezet ;er startende 1 lernemingen Vader des Vaderlands SportManagement en Marketing Meningitis op peuterspeelzaal Singel loop aften r toezon 2 WEKEN ~1 JENSDAG 11 APRIL 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch jnprins Willem-Alexander l1 laxima Zorreguieta maken iet najaar een meerdaagse nismakingstoernee' door land. De kroonprins en Argentijnse verloofde daarbij alle twaalf pro- ld jes aan om de bevolking te kennismaken met het met name met Maxima, ekeerd kan zij een eerste ik krijgen van de 'karak- tieken' van de provincies crijgt ze de gelegenheid tact te maken met nader ipalen groepen mensen', heeft de Rijksvoorlich- dienst (RVD) gisteren Ferst€edeeld. fjqi ?orm ancii ,aarl: en zit quer inde; wie! Dagblad 15 In Onderzoek: Marion Boers en Haarlemse schilders uit de Gouden Eeuw Kunstkoe ontbreekt op expositie over vee Inwoners Nieuwe Wetering volgen aanleg HSL kritisch ia economie «en steekpartij in Ede zijn norgen een 56-jarige man en vermoedelijk 53-jarige iw uit die plaats omgeko- De politie heeft de 23-ja- ?rin8 zoon van het stel aange- len, maar weet nog niet es wat zich in de woning afgespeeld. De politie d vanmorgen gealarmeerd de zus van de 23-jarige. hade !n 2t n van de universiteit van erkei Amerikaanse San Diego la en genetisch gemanipu- konie cellen ingespoten in de [en ai inen van een Alzheimer- nte, in de hoop het ver- aan hersencellen door de /eroBe te kunnen stoppen. De ,el an pie lijkt bij apen te wer- maar is nog niet bij een :eldv cenj kleur komt inde liting konj[it t van De id gei g. Eer t ero it daif! nelijl svers ebbe e gen ens tun veer vijftig bezoekers aan oncert van de Turkse zan- irahim Tatlises zijn giste- lit Ahoy* gezet. Ze wekten tie bij de andere driedui- concertgangers door ls steun te betuigen Ie Koerdische Arbeiders- (PKK). Hier en daar in d ontstonden schermut- [en. Op het plein voor de arthal zetten de ongere- eden zich voort. teels ïkenir r van een' Het it het art "'an? et ert ewoll iland laag. if en Samenleving ltS 10r 'achtt ni esten :rdhe ek van de Dag igen leiden timoteus waarsenburg Kippen die zich laven aan bier en loslopende witte muizen die een themabijeenkomst opvro lijken. Bij de Leidse studentensociëteit Minerva heeft de aanwezigheid van levende have tijdens verenigingsactiviteiten de afgelopen weken tot een aantal incidenten geleid. De laatste dateert van vorige week toen een eerstejaars jaarclub een borrel rond het thema 'boerenleven' hield. Teneinde hun bijeenkomst een wat meer 'lan delijke' uitstraling te geven, lieten de jongens vijf gekochte kippen Tos in de met bier en gebroken glas bezaaide grote zaal van hun sociëteit. Tot grote hilariteit van de aanwezigen laafden de kippen zich aan het bier. Aan het eind van de avond is in elk geval één dier doodziek gewor den van het overmatig drankgebruik. Een aantal meisjes uit het Minervastudentenhuis Rapen burg 120 heeft zich ontfermd over de ontredder de kippen. Het incident met de kippen bij de studentenver eniging aan de Breestraat staat niet op zichzelf. Een paar weken geleden kocht een andere eer stejaars jongensjaarclub een doos met witte muizen die zij eveneens tijdens een themaborrel loslieten in de grote zaal. In elk geval één knaag diertje overleefde het avontuur niet. Leden van het bestuur hebben uiteindelijk tien muizen we ten te vangen en bij diverse leden onder ge bracht. Een paar muizen zijn via deze omweg weer in de dierenwinkel beland. De laatste jaren heeft Minerva zich erg ingezet om de kennismakingstijd voor aankomende eer stejaars draaglijker en bovenal humaner te ma ken. Het bestuur vond het tot nog toe niet nodig om de inzet van dieren ter vermaak bij borrels officieel te verbieden. In een reactie laat Miner - va-bestuurslid Charlotte Broekers weten zeer te betreuren wat er is gebeurd. „Gelukkig komt het niet erg vaak voor. Een verbod op levende die ren in de zaal is niet wettelijk vastgelegd bij ons, maar dit kan natuurlijk niet." Disciplinaire maatregelen tegen de betrokkenen neemt het bestuur evenwel niet. „De sanctie is dat de le den die de dieren hebben meegenomen, ze ook weer moeten weghalen", aldus Broekers. De aanwezigheid van levende dieren tijdens borrels van studenten is geen nieuw verschijn sel. Zo manifesteert het paardrijgezelschap van Minerva zich jaarlijks met een echt paard in de sociëteit. En er zijn streekgezelschappen binnen Minerva die de aanwezigheid van geiten en schapen bij bepaalde geïegenheden als ludiek zien. Met deze dieren is overigens nog nooit iets gebeurd. we acties bij de onder- sok d lsafdeling van de KLM van de baan nu de fusie het Amerikaanse bedrijf voorlopig is afgeblazen, deel van het personeel ottei e vorige week enkele uren :h \\t verk neer uit protest tegen rijf tt fusieplan. Een actiecomité verontruste werknemers gedreigd met nieuwe ac- als het ingrijpende fusie als 1 zou worden doorgevoerd, abel' et de aiet.1 bber delft De Vader des Vaderlands ligt na vier jaar weer boven op de baar in de Nieuwe Kerk in Delft. Het wereldvermaarde Praalgraf van Willem van Oranje (gecon strueerd tussen 1614-1621) ziet er na een intensieve restauratie van vier jaar en ruim zeven mil joen gulden uit om door een rin getje te halen. Vanmidddag stond koningin Beatrix oog in oog met de stamvader van het huidige vorstenhuis. Ze bewonderde het resultaat van een met engelenge duld uitgevoerde operatie die aan de kwalijke gevolgen van een ver zouting van het monument een einde heeft gemaakt. Het grafmo nument, met bijbehorende graf kelder waar 42 leden van Beatrix' familie begraven liggen, symboli seert bij uitstek de verbondenheid van Nederland met het Huis van Oranje. Morgen brengt deze krant een speciale pagina over de res tauratie van het graf en het speci ale boek dat de koningin vanmid dag in ontvangst nam. FOTO STUDIO BEEKMANS Sharon: Nederzettingen blijven hoe dan ook Bij een beschieting door het Israëlische leger van een vluchtelingenkamp in de Gazastrook zijn afgelopen nacht tientallen Palestijnen gewond geraakt. Dit melden ooggetuigen. Eerder zouden honderden gewapende Pa- lestijnen Israëlische militairen hebben beschoten, toen deze met bulldozers verscheidene gebouwen in het kamp met de grond gelijk wilden maken. Van daaruit zouden Palestij nen Israëlische militairen en kolonisten hebben aangevallen. ïkrij wfontoegepast. De artsen heeft tzoe) ■schuwen dat het nog ja- zal duren voordat kan |e idj en vastgesteld of de me- algemeen bij Alzheimer- oi nten kan worden toege- tel aviv ad bloemendaal correspondent De Israëlische regering neemt intussen een harde lijn aan. Ze wil nu dat alle nederzettingen op de Westelijke Jórdaanoever en in de Gazastrook blijven be staan, zelfs als er een overeen komst wordt bereikt met de Pa- lestijnen. „Ik zie geen enkele re den nederzettingen te ontrui men zolang er geen vrede heerst", aldus premier Sharon in een interview in het dagblad Ha'aretz. En als er op den duur vrede wordt bereikt, zal er al helemaal geen reden zijn de kolonisten te beletten te blijven waar ze nu zijn." Volgens Sharon kan Israël de nederzettingen om historische en strategische redenen niet missen. „Is het mogelijk nu de waterbronnen op te geven die Israël een derde deel van zijn water leveren?" vraagt hij. „Is het mogelijk de Jordaanvallei te utrecht gpd Toenadering tussen vakbonden en de NS- directie heeft vannacht nog niet geleid tot een einde van de crisis bij de Nederlandse Spoorwegen. De machinistenvakbond W- MC schrapte de voorgenomen staking van vandaag, maar blijft dreigen met een sta king morgen. Het hangt af van het overleg tussen vak bonden en NS-directie, dat vannacht werd afgebroken en vanmorgen werd voortgezet. De sfeer tijdens de gesprekken was wisse lend: Aanvankelijk overheerste optimisme, vannacht was de stemming weer bedrukt. De onderhandelingen zijn 'millimeter werk', aldus een van de onderhandelaars vanmorgen. In principe lijkt er overeenstemming te zijn over een structurele oplossing. Onder voorwaarde dat de nieuwe dienstregeling per 10 juni ingaat, zijn NS bereid om met de ondernemingsraad over een nieuw dienstrooster te praten dat wél draagvlak heeft onder het rijdend personeel. De vak bonden willen harde afspraken maken over dit nieuwe plein. Probleem voor de vakbonden is de on duidelijkheid over de datum waarop zo'n nieuw dienstrooster kan ingaan. Intussen moet er toch volgens het 'rondje om de kerk' worden gereden. Dat kan maanden duren. De onderhandelingen spitsen zich toe op een voor iedereen aanvaardbare overbruggingsperiode. WMC-onderhandelaar Vankan: „Eerde re afspraken waren op hoofdlijnen en daar om vaag. Toch moeten we ons erbij neer leggen dat niet alles bij het oude blijft. Er moet water bij de wijn, ook van onze kant." Bestuurder A. van den Berg van FNV Bondgenoten zegt blij te zijn met de stap van de WMC om de stakingsdreiging voor vandaag uit de lucht te halen. „Het gaat om kleine vorderingen, maar de wil om eruit te komen is er bij alle partijen." Onderhande laar W. Kusters van de CNV Bedrijvenbond is eveneens optimistisch. antal startende onderne en met 63.700 lag 8.200 rdan in 1999, een stijging bijna 15 procent. Dat uit cijfers van de Kamers hophandel. De groeiende doorJ Unie en de krappe ar- markt zijn de oorzaak. irs komen eenvoudig aan achten en bij een misluk- kunnen ze weer makke- )den||laar een baan in loon- 11^1 (terugkeren. NDAAG 26 PAGINA'S -3,5 7 20 -8,9 14 2 18 13,15,17,19,21 22,23 Zieprogramma's11 10,14 Voorschoten '97 kampioen op trainingsveld voorschoten Voorschoten '97 is gisteren zonder te spelen kampioen geworden van de tweede klasse C zaterdag. Terwijl de Voorschotense voetbal lers trainden, verloor con current JAC de inhaalwed strijd tegen Monster met 4- 1. „Het was leuker geweest om op het veld kampioen te worden. Het gebeurt nu op een hele rare manier. Zo heb ik het niet eerder mee gemaakt", aldus aanvoer der Frank Buizer. In de kantine hing welgeteld één spandoek: 'Campione, Voorschoten '97'. De spe lers moeten nog even wachten op de echte huldi ging. Pas op 21 april, na de thuiswedstrijd tegen Ber- kel, volgt de rondrit door het dorp. Pagina 22: 'Ik ben nog nooit op dinsdag kampi oen geworden' NIEUWE SPECIALISATIE VAN DE OPLEIDING COMMERCIËLE ECONOMIE van besmettingen geweest zo als je die wel in andere delen van het land hebt gehad. Het feit dat één van de kinderen de ziekteverschijnselen vertoont, is op zich geen reden voor be smettingsangst. Een derde van de bevolking heeft de bacterie onder de leden zonder daar ziek van te worden." Wel kregen ouders die hun kinderen op Olleke Bolleke hebben vandaag een informa tiefolder van de GGD mee. Daarin wordt gemaand om alert te zijn op de symptomen van hersenvliesontsteking. leiden pablo cabenda Een 3 jaar oude kleuter van de Leidse peuterspeelzaal Olleke Bolleke heeft meningitis (her senvliesontsteking) opgelo pen. Het jongetje blijkt de bac- teriële variant van de ziekte onder de leden te hebben, de zogenoemde meningokokken- variant. Volgens GGD-arts S. Wij- nandts is de kans op verdere besmetting op de peuterspeel zaal aan de Oppenheimstraat niet groot. „In de jaren dat ik hier zit, zijn er nooit clusters den haag gpd Een proef met tolpoorten in de Randstad is definitief van tafel. Minister Netelenbos zal al op korte termijn werk ma ken van een alternatief sys teem: de introductie van elektronisch rekeningrijden. Dit heeft het ministerie van verkeer en waterstaat giste ren laten weten, na publica tie van het rapport-Pieper, waarin de technische haal baarheid van rekeningrijden met ingang van 1 januari 2003 wordt aangetoond. „Zo hard heeft de minister het niet gezegd, maar in de praktijk komt het er wel op neer: de tolpoorten gaan niet meer door", aldus een woordvoerster van Netelen bos gisteren. De PvdA-minis- ter heeft haar ambtenaren de opdracht gegeven de details van een systeem van elektro nische kilometerheffing uit te werken. Ook wil zij snel met maatschappelijke organisa ties en collega-ministers in overleg treden. De Tweede Kamer én di verse belangenverenigingen ontvingen de conclusies van Pieper in elk geval al met open armen. Verkeerswoord- voerders van PvdA, D66, WD en CDA lieten weten dat de proef met tolpoorten, waar tegen veel protest was gere zen, nu terecht wordt afge blazen. Een ruime Kamer meerderheid had al eerder gepleit voor een snellere in voering van het rekeningrij den, dat aanvankelijk pas in 2010 operationeel zou zijn. ANWB, FNV en Stichting Natuur en Milieu lieten even eens weten 'verheugd', te zijn dat de technologie voor een kilometerheffing op korte termijn beschikbaar is. „Een test in 2003 is de beste weg om tot een kilometerheffing te komen", aldus een geza menlijke verklaring. Ook de vier grote steden in de Rand stad zijn bereid aan de proef mee te doen. Volgens Pieper kan de kilo meterheffing in 2003 in de Randstad worden ingevoerd. Al twee jaar later zou het sys teem landelijk dekkend kun nen zijn. Uitgangspunt is dat de automobilist die tijdens het spitsuur op de drukste wegen rijdt, het meest be taalt. De registratie gebeurt automatisch, via een kastje in de auto en met gebruikma king van gsm en satelliet-na- vigatie. De privacy zou niet in het gedrang komen, omdat het systeem niet de exacte routes van iedere individuele automobilist registreert. De technische uitvoering zou circa 400 miljoen gulden kos ten. Pagina 2: Commentaar NR. 42590 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Vrijdag 20 april HET WOORD IS AAN Steven Wright Je kunt niet alles hebben. Waar moet je het laten? verlaten? De plaatsen waar de nederzettingen zijn gebouwd zijn niet willekeurig gekozen. Ze bewaken de geboorteplaats van het joodse volk, en ze voorzien ons van strategische ruimte." Sharon zegt dat hij de neder zettingen en een groot deel van de bezette gebieden zal annexe ren als de Palestijnse president Yasser Arafat tegen Israëls wil een onafhankelijke staat uit roept. Over de kans op een overeenkomst met de Palestij- nen zegt hij: „We moeten er al les aan doen een oplossing van het conflict te bereiken, maar om nu te zeggen dat de vrede voor de deur staat, dat is niet waar." De premier heeft eerder laten weten dat hij met Arafat 'een voorlopige regeling' wil treffen, waarbij Israël zo'n zes tig procent van de Westelijke Jordaanoever bezet houdt. Pagina 7: Intifada verandert in bescheiden oorlog vooruitblik vrij zater zon K'S 178° -179° 2710° Mg 20% 20% 60% SSSSSSÜ? 50% 40% 20% Scharloo nieuwe directeur Teyler in Haarlem leiden/h'aARLEM jan kuys Marjan Scharloo, directeur van het rijksmuseum Het Koninklijk Penningkabinet in Leiden, is met ingang van 1 september de nieuwe directeur van Teylers Mu seum in Haarlem. Zij is de opvolgster van Eric Ebbin- ge, die na een directoraat van bijna twintig jaar op 1 juli vervroegd met pensi oen gaat. Teylers Museum is vol gens Scharloo een aantrek kelijke werkplek, omdat het 'fantastische collecties heeft in een prachtige am biance met enthousiast en deskundig personeel'. Zij laat weten veel trek te heb ben in de nieuwe baan. Scharloo is gekozen uit een honderdtal sollicitanten. Marjan Scharloo is afge studeerd in geschiedenis met als bijvakken Italiaans en kunstgeschiedenis. Zij werkt vanaf 1981 bij het Penningkabinet. Sinds 1992 is zij daar directeur. Haar nevenfuncties omvatten onder meer het penning meesterschap van de ver eniging van Rijksgesubsidi- eerde Musea en het vice- voorzitterschap van het Ne derlands Genootschap Munt- en Penningkunde. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: fl.v.m. controle Bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag '1

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1