ei den Regio Driemaal brand gesticht op Garenmarkt Openbare weg of openbare vuilstortplaats Hijgend en puffend door de grachten oopvergunning Aloëlaan n onrechte verleend Het Vietland College helpt Roemeense straatkinderen tNPAG 9 APRIL 2001 971 9 ■onken automobilist uit de bocht Een 33-jarige Leidenaar is zaterdagochtend rond half met zijn auto uit de bocht gevlogen op de afrit van de A44 r de Plesmanlaan. Hij verloor de macht over het stuur, m op het talud terecht, raakte een zandheuvel, sloeg over de en kwam uiteindelijk op de afrit tot stilstand. De politie d de bestuurder met zijn vriendin in de omgeving van Mc- jald's bij het transferium. In eerste instantie beweerde de ndin achter het stuur te hebben gezeten. Op het bureau im het hoge woord er echter uit. De man gaf toe zelf te heb- gereden terwijl hij onder invloed verkeerde van alcohol. woner betrapt inbreker gN Een 52-jarige bewoner van een huis aan de Hogewoerd apte zaterdagochtend rond kwart over vijf een inbreker bij i in de woning. De man hield aan het voorval een snee in neus over omdat hij tijdens een worsteling met de inbreker de trap viel. De dief ging er met geld vandoor. rouwen van tas beroofd n. Een 53-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond rond ne- uur op de Haarlemmerstraat van haar tas beroofd. De tas d van haar schouder getrokken door een langsrijdende fiet- De dief, met achterop een vrouw, fietste via de Lange Mare In de tas zaten paspoorten, bankpassen en een telefoon, uur later onderging een 66-jarige Leidse op de Lammen- insweg hetzelfde lot. Haar tas werd door twee ongeveer 1 fi le jongens van haar schouder getrokken. In die tas zaten es, een portemonnee en sleutels. Op de Vondellaan werd Leidse (56) gisteravond van haar fietstas beroofd. Twee inen op de fiets bedreigden haar met een mes. De vrouw ihttte met achterlating van haar fiets naar een woning in de rt. Kort daarop bleek dat de twee rovers haar fietstas had- gestolen. Over de inhoud ervan is niets bekend. ebsite met plannen Noord |n. De plannen van de gemeente voor Leiden Noord staan af 12 april op de website www.leiden.nl/wijkonUvikkeling. alve de projectbeschrijvingen staan ook de nieuwsbrieven e antwoorden op de meest gestelde vragen op de internet- ina. Wethouder Jan Laurier zal donderdagavond in Buurt- 't Spoortje om 19.30 uur de website officieel openen. 1EVOET oopvergunning voor het Aloëlaan 41 in de Mare- ïurt is ten onrechte ver- De commissie voor be en bezwaarschriften heeft Dtesten van omwonenden >nd' verklaard. Een van de die de gemeente maak- lat bij de aanvraag van de nning de aanwezigheid ibest onvermeld is geble- ,Dit klemt te meer omdat neente zelf eigenaresse is e te slopen woning", al- 5 commissie. gemeente wil de inmid- oor krakers 'onklaar' ge- te woning slopen om te maken voor het plan Oranjerie. Alleen de staan nog overeind. Versteeg, die als woord- er namens de omwonen- optreedt, beschouwt de aak van de commissie •eroep- en bezwaarschrif- ch als winst. „Dit kost de ente alleen maar meer tijd ld." Ze is zich ervan be- dat door de uitspraak van >mmissie het bouwplan an de baan is. 1 of meer tegelijk met het el van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften heeft de provincie een verkla ring van 'geen bezwaar' afgege ven over de procedure die de gemeente wil volgen, een snelle zogeheten artikel 19-procedure, bedoeld om tijd te winnen. Maar de tijdwinst die de ge meente op deze manier wilde maken, dreigt verloren te gaan door de fouten die zijn gemaakt bij het verlenen van de sloop vergunning. De asbest is inmiddels overi gens volgens de regels verwij derd. De commissie voor be roep- en bezwaarschriften ziet dan ook 'geen beletselen om een nieuwe sloopvergunning af te geven'. Maar dat kost tijd. Volgens Versteeg werken de fouten die zijn gemaakt bij de behandeling van de aanvraag voor de sloopvergunning, door in de aanvraag van de bouwver gunning. Zo heeft de gemeente in deze aanvraag gemeld dat het pand asbestvrij was. Ver steeg: „Dat is in ons voordeel, want nu kunnen we de be stuursrechter in de procedure tegen de verlening van de bouwvergunning hierop wijzen. De gemeente wil doorzetten en speelt het spel zeer formeel, wij proberen haar daarop te pak ken." Het Vlietland College heeft 22.000 gulden ingezameld voor de opvang van straatkinderen in het Roemeense Targu Mures. Het geld wordt vandaag over handigd aan vertegenwoordi gers van diaconaal centrum De Bakkerij, die zullen zorgen dat het op de goede plek terecht komt. De stichting Wilde Gan zen heeft een extra premie van 10.000 gulden toegezegd. Het Vlietland College voerde de actie in het kader van het tweede lustrum. Om geld bijeen te krijgen hielden de scholieren vorige maand verschilende ge sponsorde activiteiten, zoals schaatsen, zwemmen, saltos- pringen, lopen en skeeleren. Het geld is bestemd voor de opvang van straatkinderen in Targu Mures. Door de slechte economische situatie zwerven honderden kinderen er op straat. Ze gaan niet naar school, ze bedelen en ze zijn vaak ver slaafd aan drank en sigaretten. Ook snuiven ze lijm. Het diaco naal centrum De Bakkerij heeft veel contact met een zusteror ganisatie in Targu Mures. Een gebouw voor de opvang van de kinderen is er al. Van het 'Ne derlandse' geld kunnen verbou wingen plaatsvinden. Bewoners en bouwbedrijf willen harder optreden van politie Bewoners van de Garenmarkt, Raamsteeg, Steenschuur en omgeving zijn boos op de politie. Volgens hen traden agenten zaterdag niet adequaat op toen tot drie keer toe brand werd gesticht in en rond het naast het Van der Werfpark gelegen pand aan de Garenmarkt lb. Dat wordt door bouwbedrijf Jobo verbouwd tot appartemen tencomplex Het Kruytschip. De brandjes zijn vermoedelijk aangestoken door een groepje alcoholisten dat bij mooi weer in en rond het park rondhangt. De directeur van het bouwbe drijf, B. van Dijk senior, spreekt van levensgevaarlijke situaties. Bij de branden zouden de kra nen van snijbranders zijn open gezet. Ook hij verwijt de politie laks optreden. Daarnaast is ie dereen boos op de gemeente omdat er voor de alcoholisten en junks nog geen dagopvang is. Tot drie keer toe kwamen po litie en brandweer zaterdag op brandmeldingen af. Tussen de middag was er zwerfvuil aange stoken naast Het Kruytschip. Om half vijf stond sloophout en isolatiemateriaal in brand tus sen de vuilcontainers voor het gebouw en de voorgevel. De vlammen kwamen bijna tot de daklijst en de brandweer moest het vuur doven. Een van de al coholisten was onwel geworden en werd door ambulanceperso neel opgekalefaterd. Een uur later was het op nieuw raak toen er rook uit Het Kruytschip kwam. Dezelfde man die een uur eerder nog was behandeld, was ook nu in de buurt en werd door de poli tie meegenomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag was al een tiental ruiten van het ge bouw ingegooid en een wc- huisje voor de bouwvakkers in vlammen opgegaan. De directeur van Jobo spreekt van een forse schadepost. Hij heeft zaterdagavond delen van het gebouw laten dichttimme ren en schat de roetschade op 'zomaar een paar ton'. „Waar om treedt de politie niet op? Als dit zo doorgaat hebben we hier binnenkort letterlijk een tweede kruitschip", zegt hij vertwijfeld. Bij de politie zijn de twee laatste brandjes bekend. „En in het pand werden sporen aange troffen die wijzen op een lang durig verblijf van junks", aldus een woordvoerder. „Er is geen arrestatie verricht. De man die wij hebben meegenomen is vrijwillig meegegaan. Overigens hebben wij zaterdagmiddag niemand van die groep bij het gebouw gezien. Wel in het park, maar wij moeten harde bewij zen hebben om tot een arresta tie over te gaan. Er zijn nog geen aanwijzingen dat we har der moeten optreden. Zo'n be slissing moet op beleidsniveau worden genomen en in overleg met de gemeente." Wethouder Van der Sande van Veiligheidszaken was van ochtend nog niet op de hoogte van de incidenten. Hij weet wel dat de politie is gestopt met het verwijderen van overlastveroor zakers uit het park. „Dat was vorig jaar en eenmalig. Eind de ze maand komen er wel voor stellen in de gemeentraad om deze regels in de algemene plaatselijke verordening op te nemen. Ook is er binnen B en W gesproken over een 24-uurs opvang voor overlast gevende verslaafden met eventueel een gebruikersruimte. De eerste tussenrapportage komt volgen de maand. Meer kan ik daar op dit moment niet over zeggen. Fred van der Straaten:. „Zo'n aanblik werkt toch niet uitnodigend voor klanten? Elke avond weer komt half Leiden hier illegaal dumpen." foto hielco kuipers „Wij betalen ons scheel aan milieuvergunningen. En aan boetes als je ook maar iets fout doet," zegt Van der Straaten op basis van praktijkervaring. „Ik krijg 1600 piek boete als ik een auto een dag op openbaar ter rein laat staan. Er staan hier twee sloopauto's in de berm waarvan niemand weet van wie ze zijn of waar ze vandaan ko men. We hebben daar al een paar keer over gebeld, maar ze staan hier nog steeds. De ge meente staat kennelijk boven de wet." Ik zal je het nog sterker vertel len," vult Stevens aan. „Bij mijn huur aan de gemeente betaal ik sinds jaar en dag wat extra's voor de groenvoorzie ning tot twee meter uit mijn erf. Bovendien betaal ik me blauw aan de milieuvriendelij ke afvoer van mijn schadelijke stoffen. En de gemeente laat in die 'groene' berm, waar overi gens geen groen te vinden is, het meest schadelijke afval lig gen. Dat klopt natuurlijk niet. Volgens mij laat de gemeente deze buurt bewust verpaupe ren in de hoop dat wij vertrek ken. Maar zo ga je toch niet met je inwoners om?" De milieupolitie en de ge meente waren nog niet in de gelegenheid te reageren. Roeien is geen gemakkelijk kar weitje. Zeker niet als je een ko lossale sloep door het water moet trekken. Ook al heb je daarbij de hulp van zeven ploeggenoten en een stuurman. Het gepuf en gehijg in de grachten is deze zaterdag dan ook niet van de lucht, tijdens de alweer derde editie van de Leid se sloepenrace. De Laura G ligt klaar voor de start. De acht roeiers van het team Loodsen Amster- dam-IJmond turen naar de startklok die aan de voetgan gersbrug bij De Waag hangt. Luidkeels tellen ze af: „..Drie, twee, één, jaaa." Het water spat op en weg is de boot. „We wer ken met gesynchroniseerde klokken", legt iemand van de wedstrijdleiding uit. „De klok ken bij de start en finish staan via een satelliet met elkaar in verbinding." Zodat de drie mi nuten en nog wat die de meeste teams doen over de paar hon derd meter ook daadwerkelijk op de klokken verschijnt. Dan, zo tegen kwart voor één is het de beurt aan het team van Leidse prominenten. Van wie er een paar nu bepaald niet de meest geschikte voorberei ding achter de rug hebben. Neem nou wethouder Jan Lau rier. Een uur tevoren stond hij nog met een glaasje champag ne in de hand bij de feestelijke opening van het drijvende kas sahuisje aan de Beestenmarkt, nu klimt hij, met een sigaretje in de mondhoek, in de boot. Maakt allemaal niet uit. Aad van der Luit, ook één van de acht, heeft alle vertrouwen in een goede afloop. „Ik heb ge hoord dat we biefstuk en dorp erwtjes te eten krijgen. Want de kapitein wil waterskiën", grapt hij. Maar al te indrukwekkend ziet het er toch niet uit. Zeker niet als de stuurvrouw, wethou der Melanie Schultz, vlak voor de start de helmstok lostrekt, sloperij. „Het is hier een bende met die illegale dumppraktij ken. Ik heb zelfs wel eens ge zien dat een paar mannen 's avonds hier oude olie stonden af te tappen. Niet in een bak kie, maar gewoon op de straat." „En omdat de straat hier zo scheef loopt," vervolgt Van der Straaten, „loopt al die olie zo mijn terrein op. Dit on ooglijke wegdek is overigens de noodbestrating die zeventien jaar gelden is aangelegd." „Terwijl toen beloofd werd dat de definitieve bestrating bin nen twee jaar zou komen," diept Stevens uit zijn geheugen op. Samen met de derde onderne mer aan het einde van de Hal- lenweg, Rob Boogert van de ge lijknamige dumpzaak, pleit het duo nu al een paar jaar voor een afsluitbaar hek aan het be gin van het doodlopende straatje. „We hebben alles al aangeboden," zegt Van der Straaten. „Om het hek zelf te plaatsen, om de boel hier op te ruimen, ga zo maar door. Een hek is de enige manier om de boel hier schoon te houden. Maar dat mag niet omdat dit een openbare weg is. De huidi ge situatie is slecht voor onze handel én voor het milieu. Op vuilnisauto's staat: 'houdt uw stad schoon'. Geldt dat dan niet voor de gemeente?" Een hek dat 's avonds op slot gaat, mag kennelijk niet omdat de Hallenweg officieel een open bare weg is. Bovendien moeten de politie en brandweer er langs kunnen. Onzin, vindt Boogert: „Die kunnen van mij zo een sleutel krijgen." Krachts explosie in beeld. Een van de deel nemende teams aan de Leidse sloepen race is zo juist ge start. FOTO ERIC TAAL waarmee het roer bediend dient te worden. En kort na het startsignaal raakt Van der Luit met zijn spaan een meerpaal, vlak bij de voetgangersbrug. Een dikke vier minuten later is het gezelschap gearriveerd bij de Beestenmarkt. Met de minst snelle tijd van allemaal, maar dat mag de pret niet drukken. Schultz juicht nog even in een microfoon dat het 'hartstikke leuk' is geweest, en ook de rest staat lachend op de wal. Een uur later gaat het er heel wat serieuzer aan toe als de teams opnieuw vertrekken. Dit keer voor een tocht over liefst elf kilometer. Zonder promi nenten, want voor zo'n afstand moet men toch wel aardig ge traind zijn. Om de twee minu ten vertrekken twee ploegen vanaf de Beestenmarkt, waar ze ook weer finishen. Schreeu wend en brullend zwoegen de ploegen door de Leidse grach ten, onderweg hier en daar harstochtelijk toegejuicht door het publiek. Uiteindelijk is de snelste tijd van de moegestre den ploeg van de Koninklijke Watersport Vereniging De. Kaag, die het evenement samen met de gemeente en de winkeliers vereniging organiseerde. Het mannenteam van de Koninklijke Watersportvereniging De Kaag eiste de sprintwedstrijd voor zich op, met een tijd van 3 minuten en 8 seconden. Het roeiteam van de Vecht eindigde als tweede op 3 seconden. De derde plaats was voor het team Loodsen Amsterdam-IJmond op 5 seconden. Het prominenten- team, dat buiten mededinging meedeed, finishte na 4 minuten en 12 seconden. De race over 11 kilometer werd ook een prooi voor het mannenteam van KWV De Kaag. Met een tijd van 1 uur 4 minuten en 17 seconden, bleef het roeivereniging Vlieland (1 uur 6 minuten en 29 seconden) ruim voor. Roeivereniging Okke Hel zat daar weer een minuut achter. tocentrum Leiden. „Zo'n aan blik werkt toch niet uitnodi gend voor klanten? Elke avond weer komt half Leiden hier ille gaal dumpen. En de gemeente weigert adequaat op te treden. Bovendien laten ze zo hun ei- gen grond vervuilen. Als ik een accu op mijn terrein met wa tervaste betonvloer buiten laat staan, riskeer ik een boete van de milieupolitie van 500 gul den. En de gemeente laat al die accu's maar liggen. Het zuur lekt in de grond en de slootjes hier zien blauw van de olie. Is er dan niemand die de ge meente op de vingers kan tik ken?" Halverwege zijn klaagzang krijgt hij bijval van overbuur man Jan Stevens van de auto- de ondernemers van de enweg is de maat al jaren Hun klandizie blijft steeds rweg omdat hun buurtje rweg heeft van een illegale itortplaats dan van een tvriendelijk bedrijventer- De zachte bermen langs reg naar Autosloperij De :noord, Autocentrum Lei en Legerdump Boogert lig- inmiddels bezaaid met au- inden, lege accu's, afge- kt huisraad, platen asbest elfs autowralcken. De Hal- veg biedt een troosteloze •lik. De enige kleur die het ïtje heeft, is de blauwe d van olie die glinstert op 'erzakte wegdek, c nou zelf," klaagt Fred van •traaten, eigenaar van Au- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9