Uitzendwerk nogal eens onderbetaald Arbeidsonrust komt Jospin slecht uit Van Melle blaast stof van Fmittella Economie )volger Duisenberg snel bekendmaken' Beurs voor papiergeld Nederlander stevige overwerker )AG 9 APRIL 2001 -,dit jaar 'I-mode' in Nederland Het Japanse NTT DoCoMo, partner van KPN Mobile, lit jaar in Nederland, België en Duitsland met het aan- van 'I-mode' (internetdiensten via de mobiele telefoon), ldt de Japanse krant YomiurL Vorige maand maakte Do- pekend dat het vanaf begin 2002 I-mode-diensten in de liedt via zijn Amerikaanse partner AT&T Wireless. I-mo kt het mogelijk e-mails uit te wisselen en beurskoersen re informatie te raadplegen met mobieltjes. NTT DoCo- it in mei in de regio Tokyo met een geavanceerde vorm adloze communicatie: 3-G (derde generatie). Dat sys- aakt het mogelijk via een gsm muziek te beluisteren en lelden te belojken. Het systeem moet eind 2002 of in de VS worden ingevoerd. ■dis sluit vezelfabriek in VS 0,2-: 0,20 1,05 0,75 7,60 1,35 0,65 0,80 2.40 1.65 5.40 1,05Acordis sluit de fabriek in het Amerikaanse Mobile icose stapelvezels worden gemaakt. Alle 324 arbeids- komen hierdoor te vervallen. Het voortbestaan van de j in de VS stond al langer ter discussie. Volgens Acordis it vooral door de ingestorte textielmarkt. Textiel- en con- drijven zijn door de concurrentie van geïmporteerde en uit lage-lonenlanden grotendeels verdwenen. Verder ifgelopen jaren de prijzen voor de belangrijkste grond- zoals houtpulp en natronloog, alsmede aardgas sterk i. Volgens Acordis was het niet mogelijk om deze hoge- n door te berekenen. ct van industrie licht gestegen De omzet van de Nederlandse industrie is in februari e procent licht gestegen ten opzichte van februari vorig t prijsniveau van Nederlandse industrieproducten lag in nd gemiddeld ruim zes procent hoger. Uit voorlopige in het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt verder ïdustriële export met drie procent is toegenomen. De andse verkopen zijn met één procent gestegen. De aard- emische en kunststofverwerkende industrie boekte de omzetgroei. ||d verkoopt wijn en theeproductie Ahold verkoopt de bedrijfsonderdelen wijn en thee 45 hteronderneming Marvelo, producent van eigen-merk- i van Albert Heijn. De wijnproductie komt in handen i uit Gorredijk. Het Duitse Laurens Spethman neemt de viteiten over. Bij de bedrijfsonderdelen werken 36 men- -55 rallen geen ontslagen. Tot de verkoop is volgens het besloten, omdat de wijn- en theeproductie te klein- ioQ s om die in eigen hand te houden. Datzelfde gold voor productgroepen van Marvelo (noten, pindakaas, hagel- 80 ortilla chips) die vorige maand werden verkocht. Holding naar Engeland en België Amsterdam Detacheringsbureau DPA Holding opent in Engeland en België. De eerste vestigingen gaan bin- open in Londen en Brussel. Daarmee laest het concern '5 dere Europese expansie. DPA Holding (tien vestigingen 20 land) heeft al vestigingen in Duitsland (2) en Spanje (1) j°tsland hoopt het concern, dat vorig jaar zijn nettowinst 50 glopen met 20 procent tot 7,9 miljoen gulden, dit jaar 3Q|it te breiden. illen informatiecentrales sluiten t De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan de komen- jjaar drie van de vijf belcentrales voor reizigersinforma- jliten. Dat moet kosten besparen en de efficiëntie verbe ur gaan geen banen verloren, zo verklaarde een NS- ierster zaterdag. De te sluiten centrales voor reizigersin- (0900-9292) zijn die in Den Haag, Tilburg en Arnhem. Ie vestigingen in Utrecht en Hengelo blijven over. ïk vrijhandelszone VS in 2005 Handelsfunctionarissen uit Noord-, Midden- en jherika hebben afgesproken uiterlijk op 1 januari 2005 [eenkomst voor een vrijhandelszone te sluiten. Eind van moet de overeenkomst van kracht worden. De afspraak het weekeinde na vier dagen onderhandelen in de Ar te hoofdstad Buenos Aires tot stand. Het gaat om 34 lan- j bijna 800 miljoen inwoners, ofwel 15 procent van de ijevolking. Ze zouden de grootste vrijhandelszone ter we- men met een gezamenlijk bruto binnenlands product gj biljoen dollar per jaar en een buitenlandse handel van ien dollar. op stroombedrijf Seaboard itfet Franse elektriciteitsbedrijf Electricité de France ïvan plan een bod van 5,25 miljard gulden uit te brengen Jitse branchegenoot Seeboard. Dat heeft de Britse krant lay Telegrapli gemeld. De huidige eigenaar, de Ameri- froep AEP, wil Seeboard volgens de krant verkopen. EdF Groot-Brittannië eerder al London Electricity over. coni schrapt 3.000 banen' De Britse fabrikant van telecommunicatieapparatuur gaat 3.000 banen schrappen. Volgens de Financial Ti- te maatregel deze week worden aangekondigd. De ver- ig van het personeelsbestand is nodig om de concur- ;ter aan te kunnen, aldus de krant. Marconi heeft we- 155.000 mensen in dienst op zestien plaatsen. In Groot- [ië zullen 1.200 banen verloren gaan. De directie van het j wilde gisteren nog niet op het bericht reageren. o^ropese centrale ban- 38iplitici willen snel dui- over de opvolger van ïnberg als president tpese Centrale Bank vinden het erg be lt de opvolger bekend >rdat de euro in janu ari omloop komt, zo [Britse zakenkrant Fi- imes vandaag gemeld. opvolging van 65-ja- mberg is onduidelijk- 5taan. De mogelijke de Franse centraJe- Jent Jean-Claude Tri- Iskrediet is geraakt, werd in april vorig pat van beschuldiging ji het onderzoek naar f manipulaties bij de I staatsbank Crédit in 1992 en 1993. Hij )en directeur-generaal ïnse ministerie van Fi- Verantwoordeijk voor jht op het bankwezen. .^richet zich terugtrek- ;is Jean Lemierre, de wan de Oost-Europa- BD) favoriet. Duisen- i| in 1998 door de Eu- als eer- parus henk glimmerveen correspondent De regering-Jospin is in zwaar weer terecht gekomen. De arbeidsonrust in Frankrijk neemt in snel tempo toe. Er zijn stakingen bij de spoorwegen en bij de ambtenaren van het ministerie van cultuur. Vroedvrou wen demonstreren al wekenlang voor bete re salariëring en er vinden protestbetogin gen plaats tegen massa-ontslagen bij het voedingsbedrijf Danone en de 18 Franse fi lialen van het Britse warenhuis Marks and Spencer. Mare Blondel, de leider van Force Ou- vrière (een van de grootste vakbonden) zin speelde gisteren zelfs op een landelijke sta king. ,,Het past de regering niet genoegen te nemen met een lichte daling van de werkloosheidscijfers en tegelijkertijd toe te staan dat er massaontslagen vallen", zei hij in een tv-interview. Blondel deed een be roep op premier Jospin zich in te zetten voor volledige werkgelegenheid en herin nerde er veelbetekenend aan dat er vol gend jaar parlements- en presidentsverkie zingen zijn. Het nauwelijks verhulde drei gement had betrekking op de stakingsgolf in december '95 die een eind betekende van de rechtse regering-Juppé. Jospin heeft zich van meet af op het standpunt gesteld dat zijn regering zich geen confrontatie met de vakbeweging kan permitteren. Hij had aanvankelijk het geluk dat de mondiale economische groei vooral in Frarücrijk zijn vruchten afwierp waardoor aan een groot aantal vakbondseisen kon worden tegemoet gekomen. Maar ook in Frankrijk is de groei er uit. Minister Fabius (financiën) heeft onlangs berekend dat als aan nog niet ingewilligde verlangens van een reeks deelgroepen wordt tegemoet gekomen, het begrotings tekort dit jaar zal oplopen tot vier tot vijf miljard gulden. Veel heeft Jospin dus niet te verdelen en bovendien concentreert een deel van de vakbondswoede zich op de handelwijze van enkele particuliere bedrijven waarmee de regering geen directe bemoeienis heeft. Veel meer dan morele steun kan Jospin bij voorbeeld de werknemers van Marks and Spencer niet geven. De leiding van het Brit se bedrijf heeft van de ene op de andere dag besloten zich volledig terug te trekken op de Britse markt en alle Europese vesti gingen te sluiten. Met name in Frankrijk is die maatregel hard aangekomen omdat de meeste conti nentale filialen in dit land zijn gevestigd. Vandaag behandelt de raad van beroep in Parijs de eis van de vakbonden dat de slui ting ongedaan wordt gemaakt. De leiding van M&S heeft op voorhand al laten weten dat zelfs als dit verweer wordt geaccep teerd, de sluiting toch doorgaat. De werk nemers van Marks and Spencer en Danone genieten volgens recente opiniepeilingen de steun van 85 procent van de Fransen. Het stakende spoorwegpersoneel daarente gen (in actie voor hogere lonen, betere pensioenen en de ongedaanmaking van een herstructureringsplan) heeft zich de woede van de meeste Fransen op de hals gehaald omdat de acties tot en met het be gin van de voorjaarsvakantie werden voort gezet. Jospin weet dat het spoorwegpersoneel een geduchte tegenstander kan zijn. Met name de communistische partij, nota bene coalitiegenoot in de regering, roert zich de laatste dagen geducht in het conflict. De communisten zijn bij de recente gemeente raadsverkiezingen nagenoeg weggevaagd en proberen met de acties iets van hun vroegere invloed te heroveren. Intimi van de premier vragen zich intus sen bezorgd af of Jospin er wel verstandig aan heeft gedaan om juist nu een bezoek aan Latijns-Amerika te brengen. Als toe komstig presidentskandidaat heeft hij be hoefte aan een sterkere profilering op het terrein van de buitenlandse politiek. Maar het politieke dier Jospin had kunnen weten dat het moment van zijn reis verkeerd ge kozen was. feeringsleiders i ECB-president W. Duisenberg. foto ap domenico stinellis ste president gekozen voor een termijn van acht jaar, maar hij beloofde eerder te zullen terug treden ten gunste van een Fran se kandidaat. Een specifieke datum is ech ter nooit genoemd. Wellicht komt daar meer duidelijkheid over als het juridische onder zoek waar Trichet bij is betrok ken, is afgerond. breda petra huuser Nog nooit een Fruittella op? Dan heb je een ongelukkige jeugd gehad. Want het snoepje van Van Melle is al tientallen ja ren een instituut. Geen moeder die haar kind zonder een rolletje op schoolreisje laat gaan. De snoepfabrikant wil een wat swingender imago al geldt als uitgangs punt dat er altijd een relatie met fruit moet blijven bestaan. Het woord 'stoffig' gebruikt Pieter Wink, algemeen directeur bij Van Melle Sales Benelux, liever niet als hij het over het merk Fruittella heeft. „Ik zeg liever dat we de stof ervan af hebben geblazen." Het moet een stevige wolk geweest zijn want het fruitsnoepje is al jarenlang pre cies hetzelfde in de smaken aardbei, ci troen, sinaasappel en kers. De laatste ver nieuwing is het toevoegen van echt vruchtensap zo'n tien jaren geleden. „We keken al jaren naar mogelijkheden om een en ander te veranderen maar op de een of andere manier kwam het nooit echt van de grond", erkent Wink. Op zichzelf is die houding te verklaren. Fruittella liep eigenlijk vanzelf. De verko pen in 33 landen zoals Rusland, Italië, Groot-Brittannië en Indonesië waren ze ker niet slecht, hoewel Mentos - goed voor de helft van de bijna 1,2 miljard gul den omzet in 2000 bij Van Melle - wereld wijd met kop en schouders boven Fruit tella blijft uitsteken. Toch staan de verkopen van Fruittella in de Benelux gelijk aan 46 procent van de omzet die Van Melle's paradepaardje Mentos hier draait. Voeg daarbij het feit dat Fruittella als kindersnoep van moeder op dochter werd doorgegeven en het kauwbare snoepje had nog jaren op de zelfde weg door kunnen gaan. Maar tijden veranderen. „Kinderen be palen tegenwoordig steeds vaker zelf welk snoep hun ouders kopen. Ze wijzen het aan in de supermarkt of zeggen thuis al tegen hun moeder wat ze mee moet ne men", zegt de directeur. En hoewel die veranderde houding nog geen marktaan deel kostte, zagen Wink en consorten de bui al hangen. „Je loopt dan het risico dat Fruittella niet meer automatisch van ge neratie op generatie wordt doorgegeven en dat je in de toekomst minder ver koopt." De restyling werd daarom zo'n drie jaar geleden serieus ter hand genomen. Er rol de een nieuwe verpakking uit en een rol met de nieuwe smaken peer, appel, fram boos en braam. Maar Fruittella wordt voortaan ook ingezet als paraplumerk. „Het wordt steeds lastiger om nieuwe merken in de markt te zetten. Het verove ren van een plekje in de hersens van con sumenten kost veel meer geld. Daarom is het zinniger om fondsen te combineren Van Melle-directeur Pieter Wink: „Kinderen bepalen tegenwoordig steeds vaker zelf welk snoep hun ouders kopen.foto cpd johan van gurp en je hebt het voordeel van een gevestigde naam als Fruittella." De spelregels zijn daarbij volgens Wink duidelijk. Zoals de merknaam al zegt moet er een verband met fruit zijn en als het even kan moet een snoepje uit de stal ook kauwbaar zijn. Vandaar dat de Dum my's en de Lange Jans die Van Melle maakt zich nu onder de Fruittella-naam mogen presenteren. Ook een nieuwkomer krijgt onder die naam een kans. De Fruitella Jellies staan op het punt de markt te veroveren. „We wilden iets met jellie beans, een zacht hart met een fruitig laagje eromheen. Het is een heel bewerkelijk snoepje met zijn twintig dunne suikerlagen, het hele pro ductieproces voor een jellie duurt maar liefst zes dagen." Twee nieuwe tv-commercials moeten Fmittella en de Jellies bij de kinderen on der de aandacht brengen. Daarmee kost de hele restyling ettelijke miljoenen. De resultaten moeten er snel zijn want de ambities van liegen er niet om. Wink: „In vijf jaar tijd willen wij op het omzetniveau zitten dat Mentos in de Benelux heeft. En per hoofd van de bevolking wordt ner gens zoveel Mentos gegeten als hier. Het wordt aanpoten dus." Naar schatting zo'n 100.000 uitzendkrachten krijgen minder loon uitbetaald dan waar zij volgens de CAO recht op hebben. Dat zegt FNV Bondgenoten in een brief aan de betrokken uitzendorganisaties. De vakbond ver wijt ook de overkoepelende organisatie van uitzendbu reaus ABU dat de bureaus de CAO niet naleven. De vak bond beroept zich op onderzoek onder uitzendkrachten, dat is uitgevoerd door de 'huiscontroleurs' van de ABU. utrecht anp Volgens bestuurder H. Wester hof krijgen zelfs nog meer uit zendkrachten te weinig betaald dan de 77.000 die de onderzoe kers hebben aangewezen. Het onderzoek laat zien dat zeker 77.000 uitzendkrachten de loonsverhoging van 3,9 procent die op 18 september van kracht werd, niet hebben ontvangen. Ook de ABU is geschrokken van het resultaat. Het onderzoek toont aan dat voor ruim tien procent van de uitzendkrachten de loonsver hoging niet of niet juist is door gevoerd. Maar volgens FNV Bondgenoten zijn daarnaast nog eens zestig procent van de uitzendrelaties in het onder zoek buiten beschouwing gela ten. En de bond heeft aanwij zingen dat juist met de lonen van die werknemers 'fors is ge sjoemeld'. „Het loon van meer dan 300.000 uitzendkrachten moet eigenlijk worden onder zocht", aldus Westerhof. De vakbond heeft de uitzend bureaus die in de koepel verte genwoordigd zijn, aangespro ken op de schade die de bond daardoor heeft geleden. Het gaat om imagoschade en wer- vingskrachtschade voor de vak bond. In publicaties heeft de bond de nieuwe CAO-lonen in dertijd duidelijk gemaakt aan de leden en de buitenwereld. Een bedrijf als Randstad krijgt daarvoor een rekening van ruim 69.000 gulden gepresen teerd. utrecht anp Bijna de helft van de Neder landse werknemers werkt meer dan volgens hun ar beidscontract noodzakelijk is. Precies volgens contract werkt 44 procent en 11 pro cent werkt minder dan over eengekomen. Dit blijkt uit een onderzoek onder 945 personen dat in opdracht van vakbeweging FNV is uitge voerd. Mensen met een volledige werkweek zijn gemiddeld tien uur en 45 minuten per dag van huis voor hun werk, in clusief reistijd. Parttimers zijn gemiddeld acht uur en 45 mi nuten doende. Volgens het onderzoek werkt 49 procent wel eens op een zaterdag of zondag. Al dat overwerk leidt tot veel extra vrije dagen, die lang niet allemaal worden opgenomen. Ongeveer een derde van alle werknemers heeft minimaal twee weken extra vakantie gespaard. Een grote meerderheid van de Nederlandse werknemers heeft overigens geen moeite met overwerk. 80 Procent vindt dat het bij de functie hoort. Iets minder dan de helft krijgt overwerk niet of slechts gedeeltelijk betaald. Deeltijdwerkers zijn op dat gebied slechter af dan men sen met een volledige baan. JOHAN VLEMMIX Leeftijd: 42 Beroep: geen tijd voor Burgerlijke staat: getrouwd Kinderen: 3 Auto: karaokebus Hobby: kroonprinsfanaat den haag janneke willemse Om de meest bekende Oranje fan van Nederland te worden, moet je heel wat doen. Johan Vlemmix is er per week zo'n honderd uur mee bezig. Hij heeft een eigen website, neemt liedjes op, laat oranje-artikelen maken en toert door het land met de 'Wilhelmus-karaoke- bus'. En natuurlijk stond hij bij de verloving van Willem- Alexander en Maxima vooraan: in een oranje pak. Hij had he.t pak speciaal laten maken door een kleermaakster. „Heel mooi, met oranje dia manten en stenen. Ik heb er erg veel reacties op gehad." Vlem mix noemt het kostuum zijn beste koop. Gehuld in het fel gekleurde pak bood hij de kroonprins ook zijn nieuwste cd-single aan: 'Maxima wordt koningin'. Razend druk heeft Vlemmix het in hoogtijdagen als deze. Op de verlovingsdag kreeg hij maar liefst 263 telefoontjes en gaf hij 17 interviews voor televi sie en 53 voor de radio. Tijdens het gesprek krijgt hij nog steeds elke minuut een nieuw tele foontje. Vrolijk staat hij ieder een te woord, geen enkel ver zoek slaat hij af. Als hij even tijd heeft werkt hij weer verder aan zijn laatste project. Op het terrein waar hij ooit tweedehands auto's ver kocht, bouwt hij nu het paleis Soestdijk II. In het paleis ko men onder andere een filmzaal en een expositieruimte. Vlem mix heeft zich 'een paar ton vergist' in de kosten. Dus doet hij zoveel mogelijk zelf en be steedt hij zo weinig mogelijk uit foto vincent jannink aan een bouwbedrijf. Hij noemt het paleis 'een beetje duur, het kost tonnen', maar hoeveel hij precies kwijt is zegt Vlemmix niet. „Dan denken de mensen: is die vent gek geworden?" Het is op zijn minst opval lend: de Eindhovenaar geeft al le Oranje-spullen gratis weg. Dat was hij ook van plan met de duizenden Emily-singeltjes en -sleutelhangers die hij een paar jaar geleden liet maken. Maar de verloving ging niet door en nu ligt het spul opge slagen in zijn garage. Net als de atoombunkers, gasmaskers en voedselpakketten van zijn be drijf dat mensen voorbereidde op een kemaanval. Spijt heeft hij niet van beide mislukte pro jecten. „Ik heb nooit ergens spijt van. Het was gewoon een verkeerde inschatting. Twee keer begon Vlemmix 'met nul gulden'. „Soms pakt iets goed uit en soms niet. Uit een mislukking kun je toch iets positiefs halen. Je wordt er heel inventief van." Zelf begon hij na 'het debacle met de atoom - bunkers' een winkel in gekre gen tweedehands spullen. En hij knapte zijn huis op 'voor een paar gulden'. Zijn dure oranje-hobby bekostigt hij met de verkoop van zijn horecaza ken en geld voor zijn rol als jurylid en starter bij 'Ter land. ter zee en in de lucht'. Aankopen moet je welover wogen doen, vindt Vlemmix. .Alleen doen als je er een goed gevoel over hebt." Mensen zon der geld steekt hij een hart on der de riem. „Als je wat wilt, kom je overal. Kijk maar naar mij." valkenburg Verzamelaars van bankbiljetten en ander papiergeld konden het afgelopen weekeinde terecht in het Limburgse vakantieoord Val kenburg waar de beurs 'Papermoney 2001' werd georganiseerd. In de loop der jaren is de beurs uitgegroeid tot de grootste in zijn soort van Euro pa. Op de foto een handelaar uit India met zijn koopwaar. foto anp bas rutten

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7