«s China en VS botsen weer Buitenland VS moet China dulden in eigen speeltuin oledo wint eerste ronde eruaanse verkiezingen Iraanse leider Khatami veroordeelt arrestaties Karadzic gaat voor Nobelprijs 'Bosnië niet op de knieën voor Kroaten' Schreeuw voor persvrijheid Operatie Siamese tweeling duurt voort In Singapore was vanochtend de operatie om een elf maan den oude Siamese tweeling te scheiden, na 68 uur nog altijd aan de gang. Toch benadruk te een ziekenhuiswoordvoer der dat de operatie om de met hun hoofden aan elkaar vergroeide tweeling te schei den, niet slecht ging. Zowel de chirurgen als de anesthe sisten zijn tevreden over de conditie van Ganga en Jamu- na Shrestha, twee Nepalese zusjes. De meisjes delen dezelfde schedelholte en hun herse nen lopen in elkaar over. Eer der maakte het ziekenhuis bekend dat elkaar afwisselen de teams van artsen, onder wie een neurochirurg en een plastisch chirurg, de com plexe operatie 'nauwgezet en stapje voor stapje' uitvoeren, aldus de woordvoerder. De meisjes, genoemd naar heilige rivieren in India, ko men uit Sallyan, een kleine plaats in Nepal. Hun ouders zijn arm en de chirurgen wer ken voor niets. Volgens de arts die de operatie leidt, Keith Goh, komt het zelden voor dat Siamese tweelingen aan het hoofd zijn vergroeid. AANDAG 9 APRIL 2001 kse hongerstakers overleden rum» De al maanden durende hongerstaking in Turkse ge- mgenissen heeft het afgelopen weekend twee levens gekost, ehongerstaking heeft nu drie mensen het leven gekost. In iaart stierf de eerste gedetineerde. De Turkse mensenrechten- rganisatie IHD en andere mensenrechtenorganisaties wijzen op dat meer dan honderd actievoerders in kritieke toestand irkeren. De gedetineerden begonnen vorig jaar oktober aan >n hongerstaking uit protest tegen plannen om de cellen te jrkleinen. Ondanks de oproep van de internationale organisa- linde je Human Rights Watch om de hongerstaking op vreedzame inqe njze te beëindigen, laat de Turkse regering weten niet toe te ge- aan de eisen van de gevangenen. Nederlandse drugskapitein gevangen h, udrid De Spaanse douane heeft voor de kust van West-Afrika ;en Brits schip opgebracht dat drie ton cocaïne naar Europa 'a iervoerde. De Nederlandse kapitein en zes andere bemannings- ke ir> ^en zijn aangehouden. Het Britse vaartuig Barthon Queen is inisa sterdagmorgen op volle zee door de Spaanse douane geënterd. 0 Ie actie werd uitgevoerd in samenwerldng met de Britse autori tten. De onder Britse vlag varende Barthon Queen werd in de en gehouden sinds het eind vorig jaar de haven van Gibraltar re9i irliet. Het schip heeft waarschijnlijk in Panama de enorme la- vak ling cocaïne aan boord gekregen van Colombianen. ij lulgaarse ex-koning richt partij op kre ofjAi De verbannen Bulgaarse koning Simeon II heeft gisteren e e partij Nationale Beweging voor Simeon II opgericht om op 1 7juni mee te doen aan de parlementsverkiezingen. De inmid- iels 63-jarige Simeon II leefde de afgelopen jaren in Spanje en 'ie iezocht Bulgarije slechts af en toe. Eerder dit jaar is hij weer in anit ijn kasteel getrokken, dat is teruggegeven aan de koninklijke fa- wee nilie. De koning was nog een kind toen een referendum in 1946 n u: :en eind maakte aan de Bulgaarse monarchie. De communis- >n verdreven Simeon II naar het buitenland. Hij wil als politi- 'a us de Bulgaren 'een beter leven bieden'. liscotheek in Auschwitz van de baan Er komt geen discotheek bij het voormalige concen- iekamp Auschwitz. De prefect van de Zuid-Poolse regio Kra- 'OjeJow heeft de inrichting van de uitgaansgelegenheid in een va nods waar in de Tweede Wereldoorlog gevangenen werkten Trboden, meldde de krant Rzeczpospolita zaterdag. Het stads- estuur van Oswiecim, de Poolse naam voor Auschwitz, had vo- gjaar het groene licht gegeven voor de vestiging van een dis- [CB^oiheek. Dat leidde tot vele protesten van de internationale ;e gemeenschap, overlevenden van het kamp en nabe- iden van slachtoffers. 'alestijn doodgeschoten in Beitunia rüzalemEen 40-jarige Palestijnse burger is doodgeschoten in eitunia, op de Westelijke Jordaanoever. Volgens een arts werd eman in het hoofd geschoten. Getuigen zeiden dat de ambu- nce er een uur over deed om het slachtoffer te bereiken. Vol- :ns het Israëlische leger beschoten Palestijnen een Israëlisch I orn gerkamp bij Beitunia, waarna de soldaten terugschoten. Het ger is een onderzoek gestart naar de dood van de Palestijn, inds vorig jaar september de strijd tussen de Israëliërs en de 'sstijnen weer oplaaide, zijn minstens 370 Palestijnen, 71 Is- liërs en dertien Israëlische Arabieren om het leven gekomen. ^opstuk Real IRA gepakt dankzij VS De Ierse politie is er eind vorige maand in geslaagd en- Ie kopstukken van de Real IRA, een afscheiding van het Ierse uiblikeinse Leger (IRA), op te pakken dankzij een Amerikaan in de Ierse terreurbeweging was geïnfiltreerd. Dit meldt de rftse krant The Sunday Times. De Amerikaan in Britse dienst, rid Rupert, had zich bij de Real IRA gepresenteerd als moge- donor. Hij won het vertrouwen van de Ierse terroristen en vergaderingen van het militaire commando bij te wonen, ikzij de door Rupert vergaarde informatie kon de Ierse poli- Michael McKevitt, de vermoedelijke leider van de Real IRA, ïzijn kompanen oppakken. De Real IRA wordt onder meer erantwoordelijk gehouden voor de bloedigste aanslag in de burgeroorlog, die in 1998 in Omagh 29 mensenlevens eis- 'rouwenhandelaren Italië opgepakt )MEi De Italiaanse politie heeft vandaag meer dan honderd ersonen aangehouden die ervan worden verdacht dat zij vrou- en uit Oost-Europa en Latijns-Amerika hebben gedwongen in achtclubs en op straat als prostituee te werken. De aangehou- enen komen niet alleen uit Italië, maar ook uit Albanië en an- ere landen, zo meldt de Italiaanse krant La Repubblica. De endeleden zouden zeker twee vrouwen, een Poolse en een ussische, hebben vermoord, omdat zij niet met hen wilden sa- lenwerken. Andere vrouwen zouden zijn verdwenen. Oden bij gevechten op Borneo üarta» Gevechten tussen Indonesische veiligheidstroepen en itochtone Dayaks hebben dit weekeinde op het Indonesische iel van Borneo, Kalimantan, negen levens geëist. De slachtof- rs zijn drie politiemannen en zes burgers. De gevechten bij de ad Sampit begonnen toen de politie probeerde een groep ayaks te ontwapenen. Kalimantan is ruim een maand het to- eel geweest van gevechten tussen Dayaks en immigranten die m het eiland Madura komen. Bij de stad Sapit vielen meer dan inderd doden. Een aantal van hen werd onthoofd. Het geweld Kalimantan heeft ertoe geleid dat duizenden Madurezen hun uizen hebben verlaten. y In totaal konden de vijftien miljoen stemgerechtigde Peru- econoom Alejandro Toledo anen kiezen uit acht kandida- 'ft gisteren de eerste ronde ten om een opvolger aanwijzen de Peruaanse presidents- voor de vorig jaar door het par- dezingen gewonnen, zo lement afgezette autocratische h uit de eerste uitslagen, president Alberto Fujimori, die 'dat hij geen absolute meer- in november naar Japan uit- heid heeft gehaald zal er week. Daarnaast moesten zij >d mei of begin juni een 120 leden voor het congres kie lde ronde moeten komen, zen. De stemming in het land is win Toledo het waarschijn- door de enorme corruptie en de zal moeten opnemen tegen politieke strubbelingen gedrukt 'resident Alan Garcia, een en er heerst veel woede tegen- se populist. over de heersende elite, ip basis van de uitslagen van Toledo, die gepromoveerd is 'rocent van de kiesdistricten aan de Stanford University in aaide Toledo 36 procent de VS, is een 'cholo', het Peru- de stemmen, Garcia 26 aanse woord voor een kruising tent en Lourdes Flores, een tussen een indiaan en een blan- 'rvatieve advocate en ke. Zijn campagne stond in het nalig parlementslid, 24 teken van zijn carrière bij de tent, maakte een verkie- Wereldbank en speelde in op r'inctionaris bekend. Een de afkeer van de elite van Euro- lebbende organisatie pese afkomst. Aan het einde controle op de verkiezin- van de campagne onderstreep- kwam op basis van een en- te zijn echtgenote, de Belgische te bij de stembureaus tot antropologe Eliane Karp, die de A geveer dezelfde verhouding. indiaanse taal Quechua Vandaag is Peru de winnaar, spreekt, nog eens het anti-eli- hebben een grote overwin- taire karakter van de campagne Ügeboekt", zei Toledo tegen van Toledo. In een felle uitval 'derden aanhangers in Li- naar 'de kleine blanken' van Li- We hebben gewonnen met ma zei Karp dat de 'cholo-rege- "nen en in democratie, ook ring er komt, of zij dat willen of 'ebben we de 51 procent niet niet'. f s J 'ebber laald." AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pre$s OPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters China is een grote defensiemacht, maar dan vooral in kwantiteit, niet in kwaliteit. Het technische vernuft van de strijdkrachten staat nog steeds op een laag peil. Maar wat niet is kan ko men, en als het aan Peking ligt zal het komen ook. Dat is de achtergrond van de botsing tussen het Amerikaan se spionagevliegtuig en de Chinese ja ger boven de Zuid-Chinese Zee en de daaropvolgende diplomatieke rel. China probeert zich te ontpoppen tot een militaire macht in de regio van de Zuid-Chinese Zee, maar de Amerika nen en Taiwan heersen daar al, en dat willen ze ook blijven doen. Uit een nog geheime studie die de Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld heeft laten uitvoeren, is uit gelekt dat het meest waarschijnlijke strijdtoneel voor toekomstige militai re operaties het gebied van de Grote Oceaan zal zijn. Amerikaanse troe pen, vliegtuigen en schepen zullen moeten verhuizen van Europa naar China's achtertuin. Het Amerikaanse EP-3E Aries II spi onagevliegtuig dat vorige week zon dag tegen een Chinese F-8 jager bots te, is een goed voorbeeld van de Ame rikaanse suprematie boven de we reldzeeën. De US Navy kan met het vliegtuig de communicatie opvangen die schepen met elkaar en met bases aan land hebben. De EP-3E die de onfortuinlijke bot sing had met de wat al te opdringeri ge Chinese F-8 vlieger, observeerde waarschijnlijk Chinese oefeningen met een door Peking van Rusland ge kochte Sovremenny-klasse torpedo- bootjager. China heeft twee van deze schepen gekocht. Ook heeft Peking vier Kilo-klasse dieselelektrische on derzeeboten van Rusland gekocht. China heeft een grote landmacht (2,4 miljoen soldaten), maar in de competitie met de Verenigde Staten, gaat de aandacht van de Chinezen vooral uit naar de uitbouw van de marine en de luchtmacht. Niet om de suprematie van de Zevende en Derde Vloten van de US Navy te betwisten, maar om een regionale macht rond Taiwan te zijn. Met de twee Sovre menny-klasse schepen heeft China voor het eerst volwaardige marine schepen, uitgerust met de SS-N-22 'Sunburn' supersonische anti- scheepsraketten. Peking besloot deze schepen te kopen nadat de Ameri kaanse marine in 1996 op bevel van president Clinton met twee vliegdek schepen naar de zeeën rond China's rivaal Taiwan was gevaren en de Chi nezen de varende dorpen niet hadden kunnen vinden. Niet dat de twee tor- pedobootjagers of de Kilo-onderzee boten een militair gevaar zijn voor de Amerikaanse marine, maar ze zorgen er wel voor dat Washington altijd re kening moet houden met Chinese presentie én eigen verliezen. Zoals het Pentagon twee jaar terug in een rap port stelde: 'China wil de belangrijk ste Aziatische macht worden door zo veel militaire kracht uit te stralen dat geen andere natie een belangrijke mi litaire operatie kan inzetten zonder dat de Chinese belangen in ogen schouw worden genomen'. Een Ame rikaanse president moet weten dat als hij Taiwan te hulp wil komen, hij dat niet zomaar kan doen. China is er ook. En na 'Allied Force' meer dan ooit. Operatie Allied Force' in 1999 en de recente botsing tussen de Ameri kaanse en Chinese vliegtuigen heb ben alles met elkaar te maken. Peking heeft zich na 'Allied Force' - de NAVO-operatie tegen Joegoslavië - gerealiseerd dat de Amerikanen zon der het strijdperk te betreden genade loos nauwkeurige aanvallen kunnen uitvoeren met hun raketten en vlieg tuigen. En dus moeten de Amerikaan se schepen en vliegtuigen ver weg worden gehouden. Zo ver dat ze, om effectief te kunnen zijn, binnen de 'defensieomtrek' van de Chinezen moeten komen. China is nog lang geen grote regio nale militaire macht. De nieuwste Su- 27 jagers vallen uit de lucht, het land heeft onvoldoende waarschuwingsra dars en in de lucht kunnen de Chine se toestellen niet bijtanken, maar de regering-Bush weet nu ook dat ze een rivaal heeft in zeeën die tot voor kort een Amerikaanse speeltuin waren. sarajevo» ap De hoogste internationale be stuurder van Bosnië, Wolfgang Petritsch, heeft zaterdag gezegd zich niet te zullen onderwerpen aan de 'heerschappij van gang sters' en een dialoog met Kroa tische separatisten uit te slui ten. Petritsch deed zijn uitspraken een dag nadat invallen van SFOR en de VN-politie bij het hoofdkantoor en filialen van de Hercegovacka Banka in het zuidwesten van Bosnië tot ge welddadige protesten van radi cale Kroaten hadden geleid. Daarbij raakten 21 SFOR-solda- ten lichtgewond en werden me dewerkers van internationale organisaties geslagen. De bank zou de financiële ba sis vormen van de radicale, Bosnische tak van de Kroati sche Democratische Unie (HDZ). De Bosnisch-Kroatische extremisten streven naar de op richting van een Kroatische mi- nistaat in het zuidwesten van Bosnië, waarmee ze zich los zouden maken van de Bosni sche moslims. Een zichtbaar kwade Pe tritsch zei zaterdag dat de aan stichters van de gewelddadig heden van vrijdag gearresteerd en zwaar gestraft zullen wor den. SFOR heeft zaterdag de be waking van wapenopslagplaat sen van het Bosnische leger op gevoerd, om te voorkomen dat er wapens in handen vallen van de Kroatische extremisten. Ne derlandse SFOR-soldaten haal de de wapens weg uit kazernes in Vitez en Busovaca in mid- den-Bosnië. De kazernes wor den sinds een aantal dagen be zet door Kroatische oorlogsve teranen. De Nederlandse solda ten konden echter ongestoord hun gang gaan. De hervormingsgezinde presi dent van Iran, Khatami, heeft geen goed woord over voor de arrestaties van leden van de progressieve en liberale opposi tie. Hij zei de aanhoudingen te betreuren en niet in te zien wat het islamitische systeem en het Iraanse volk hiermee opschie ten, zo meldt de BBC. De Iraanse justitie verrichtte de veertig aanhoudingen zater dag in de hoofdstad Teheran en verschillende andere steden. De arrestanten worden ervan be schuldigd het islamitische regi me omver te willen werpen. Het was de tweede golf van arresta ties sinds maart, toen dertig le den van de oppositie werden opgepakt. Van deze groep zit ten er nog 21 vast. „Ons land heeft behoefte aan niets anders dan vrijheid, voor uitgang en gegarandeerde rech ten. Toenemende intolerantie in de maatschappij zal de intel lectuelen mismoedig maken", aldus de president, die zelden zo direct reageert op de onder drukking van hervormers. Kha tami zei dat Iran niet gebaat is bij een situatie waarin de lei ders hun gedrag naar het volk toe niet kunnen rechtvaardi gen. Onder de arrestanten bevin den zich de voormalig minister van binnenlandse zaken Ha- chem Sabaghian en de voorma lige burgemeester van Teheran Mohammad Tavassoli. Ook twee invloedrijke leden van de vorige maand verboden oppo sitiepartij Nationale Bevrij dingsbeweging van Iran (MLI), Khosro Mansourian en de 84- jarige oud-minister van justitie Ahmad Sadr, zijn opgepakt. Hun woningen zijn doorzocht. De kantoren van de MLI zijn gesloten. Een rechtbank in Te heran had in maart de activitei ten van de partij verboden om dat die erop zouden zijn gericht het islamitische regime in Iran omver te werpen. sarajevo Rtr C 1 De voormalige Bosnisch-Servi- c sche president Radovan Karad- k zie denkt dat hij voor de Nobel- prijs voor de Vrede in aanmer- ei king komt. Hij heeft dat in een met geheimzinnigheid omge ven interview met het Bosni- t sche weekblad Danas gezegd. vj In het vraaggesprek zei de door r het VN-Tribunaal wegens oor- 1 logsmisdaden aangeklaagde Karadzic dat hij nooit of te nim- ij mer naar de gevangenis zal d gaan. o Volgens Danas is Karadzic, 1 ex-psychiater, bezig met een autobiografie, die later dit jaar i bij een westerse uitgever ver- 'i schijnt. Daarin werpt hij moge- u lijk nieuw licht op de rol van de e Joegoslavische ex-president v Milosevic. „Ik zal hem nooit r vergeven dat hij grenzen heeft g gemaakt tussen Servüi en de v Bosnische Serviërs." w* ii Karadzic had een verslagge- ver van Danas voor het gesprek i' uitgenodigd, dat in een niet na- n der genoemd dorp in het zui- 1 den van de regio Herzegovina v plaatshad. De journalist werd er geblinddoekt heengebracht, hoewel Karadzic benadrukte zich niet verborgen te houden. „Ik verstop mij niet, mijn men sen verbergen mij. Ik loop ge woon vrij rond, ik heb contac ten met mijn vrienden en mijn soldaten. Ik ben laatst zelfs in Sarajevo geweest." Als hij zeker I zou weten dat zijn overgave in het belang zou zijn van het Ser vische volk, zou hij zich meteen overgeven, stelde Karadzic. „Maar het zou absurd zijn om je over te geven aan degenen die Servische kinderen en ou- deren hebben gedood. En het zou nog stompzinniger zijn te geloven dat het tribunaal niet bevooroordeeld is." Piloot wilde vliegtuig neerschieten Intensief diplomatiek overleg heeft nog steeds niet geleid tot de vrijlating van de bemanning van het Amerikaanse spionagevliegtuig, ruim een week nadat het vorige week zondag na een botsing met een Chinese straaljager een noodlanding moest maken op het eiland Hainan. Een andere Chinese piloot heeft na de botsing toestemming gevraagd de machine uit de VS neer te schieten. De Chi nese autoriteiten wezen het verzoek af. washington-peking ap-dpa Dit meldt de South China Mor ning Post, een krant die in Hongkong verschijnt en zich beroept op Chinese bronnen. De piloot zag met eigen ogen hoe zijn collega verongelukte en wilde daarom het Ameri kaanse toestel neerhalen. Maar volgens de krant hiel den de Chinezen op de grond het hoofd koel gaven ze geen toestemming. Wanneer het toe stel van de Amerikanen zou zijn neergeschoten, zou dat de dood hebben betekent van de 24 inzittenden. Het toestel maakte na de botsing een noodlanding op het Chinese ei land Hainan en staat daar nu nog steeds. Gisteren had de bemanning voor de derde keer een ont moeting met Amerikaanse di plomaten. Na afloop zeiden de diplomaten dat de 24 beman ningsleden het goed maken en snel naar huis willen. De Chinese regering blijft echter eisen dat het Witte Huis formele verontschuldigingen aanbiedt voor het incident, dat door het Amerikaanse toestel zou zijn uitgelokt. De Amerika nen weigeren en zeggen dat het vliegtuig door de Chinese jager werd geraakt. President George Bush heeft zijn medeleven be tuigd wegens de vermissing van de Chinese piloot, maar Peking vindt dat niet genoeg en eisen verontschuldigingen. De Ame rikaanse vice-president Dick Cheney verzekerde dat de VS dat niet zullen doen. Minister van defensie Powell waar schuwde dat de stemming in het Congres aan het omslaan is en wees op de beslissing die daar genomen moet worden over een wet die de handel met China regelt. Voorts wees de minister op de beslissing die Bush binnenkort moet nemen over de verkoop van geavan ceerde wapens aan Taiwan. Ook dit is een gevoelig onder werp in de relatie tussen de twee landen, omdat Peking Tai wan als een afvallige provincie ziet. Powell zei dat in het Congres het beeld ontstaat dat 'China niet op een verantwoordelijke en redelijke manier handelt'. Mogelijk zal het Congres op veel grotere wapenleveranties aandringen dan Bush van plan is. De Chinese minister van de fensie Chi Haotian haalde za terdag fel uit naar Washington en zei dat het incident aanlei- sint petersburg Een demonstrant wuift een Russische vlag tijdens een demonstratie in St. Petersburg tegen de overname van de enige onaf hankelijke televisiezender in Rusland, NTV, door het staatsgasbedrijf Gazprom. In totaal waren in St.Petersburg en Moskou zeker 10.000 mensen op de been. NTV heeft zich in het verleden herhaaldelijk uiterst kritisch uitgelaten over het bewind van president Vladimir Poetin. Te genstanders van de overname vrezen dat als de overname doorgaat het is gedaan met de persvrijheid in Rusland. FOTO REUTERS ALEXANDER DEMIANCHUK De Chinese president Jiang Zemin, links op de voorgrond, wordt rondgereden op een paardenkar bij zijn bezoek gisteren aan een boerderij in de buurt van Buenos Aires. Ondanks de smeulende crisis met de VS over de botsing tussen een Chinese jager en Amerikaans spionagevliegtuig, blijft Jiang de komende dagen in Latijns-Amerika. ding moet zijn voor het verster ken van de Chinese strijdkrach ten. In de krant van de strijd krachten werd gisteren opge roepen de Amerikaanse be manning 'diepgaand te onder zoeken'. De in sterke bewoor dingen gestelde oproep wordt gezien als een nieuw bewijs dat de legerleiding uit is op een confrontatie en niet akkoord wil gaan met concessies. Naar verluidt zouden de mili tairen de bemanning pas willen laten gaan als er meer zeker- FOTO AP Dl EGO GIUDICE heid is over het lot van de ver miste Chinese piloot. Die is na enkele dagen zoeken nog steeds niet gevonden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5