Ook patiënten en ouderen in actie tegen wachtlijsten Binnenland 'Ze moeten van ons gezonde vee afblijven' Treinverkeer Drie nieuwe gevallen mkz mogelijk gehinderd Dirk Hoogendam was handlanger van Pattist Leefbaar Nederland weert ultrarechtse aspirant-leden Campina en Coberco: Geen kartelvorming ff Roer moet om in veehouderij oslims roepen op internet tot gevechtstrainingen Nederlandse Spoorwegen ANDAG 9 APRIL 2001 ode bij steekpartij disco ;n Een 21-jarige Amsterdammer is gistermorgen omge- jen bij een steekpartij bij een discotheek in Schagen. De po- kon de dader, een 18-jarige man uit Utrecht, op aanwijzing omstanders aanhouden. Volgens een woordvoerder van de MjJtie Noord-Holland-Noord kregen de twee mannen vlak na rkljtingstijd om nog onbekende reden ruzie. Bij de vechtpartij de Amsterdammer met een mes in de borst gestoken. ^eer twee taxichauffeurs vast tfrdam Op het Leidseplein in Amsterdam heeft de politie terdagavond twee taxichauffeurs van Taxicentrale Amster- jri (TCA) aangehouden. Hun wagens zijn in beslag genomen. Jman en de vrouw worden ervan verdacht collega's van con sent TaxiDirekt te hebben opgehouden en belemmerd. Sinds hweek is het geregeld onrustig op de standplaatsen. rand bij autodealer in Huizen Een grote brand heeft in de nacht van zaterdag op zon- g aanzienlijke schade veroorzaakt bij een autodealer in Hui- i. De politie gaat ervan uit dat het vuur is aangestoken. Bij de jid zijn zeker tien auto's in vlammen opgegaan. De schade tjrdt geschat op ongeveer een miljoen gulden. Persoonlijke '[gelukken hebben zich niet voorgedaan. ier jongens zwaargewond ;cNDAAL' Vier jongens uit Roosendaal zijn gistermiddag iargewond geraakt door een verkeersongeval in hun woon- its. De bestelauto waarin zij zaten, botste door nog onbe- nde oorzaak met hoge snelheid tegen een boom. De auto :d vermoedelijk bestuurd door een 15-jarige jongen. De htoffers variëren in de leeftijd van 15 tot en met 18 jaar. •achtige merrie gedood chede Een aantal pony's dat op een weilandje in Enschede nd is het afgelopen weekeinde zwaar mishandeld. De hoog- ichtige merrie El Banera was zodanig met een mes bewerkt zij en het ongeboren veulen stierven. Twee andere pony"s ier slecht aan toe. De eigenaar is ontzet. „We waren allemaal aan haar gehecht, ook de kinderen. We zijn geschokt en ver- !tig. En vol woede dat zoiets kan gebeuren." Van de daders is geen spoor. )de bij ongeval bij Tiel Een 23-jarige Nijmegenaar is gistermorgen bij een ongeluk ie snelweg A15 (Rotterdam - Ewijk) ter hoogte van Tiel om leven gekomen. De man was waarschijnlijk de bestuurder een auto, waarin nog twee andere mannen zaten. Die raak- zwaargewond. De auto waarin de drie reden, botste ter gte van de afslag Tiel-West door onbekende oorzaak tegen rangrail aan de linkerkant van de weg. De bestuurder pro- rde de fout te herstellen, waardoor de auto in de rechter ;berm terechtkwam en over de kop sloeg. hietpartij Amsterdam-Noord rERDAM Na een schietpartij en een ontploffing in Amster- i-Noord is zaterdagavond een 28-jarige man uit Zwaag over- :n. De gealarmeerde agenten troffen het slachtoffer leven- s aan in een auto. Getuigen hoorden dat er meerdere keren schoten. De politie sluit niet uit dat de ontploffing in de au- loor een handgranaat is ontstaan. Over de toedracht van het «val is nog niets bekend. Van de daders ontbreekt nog elk jpr. Amsterdam-Noord was gisteren opnieuw het toneel van ■schietpartij. In een café raakte een 36-jarige man ernstig ge- fcd. and in meubelbedrijf Schijndel iindel In meubelfabriek De Paal BV in Schijndel, vlak onder Jö Bosch, heeft gisteravond een fellle brand gewoed. Het be llis volledig uitgebrand. De politie spreekt van een schade enkele miljoenen guldens. De brand is vermoedelijk ont- n in de werkplaats van het meubelbedrijf. |bestaanden Dover-zaak: straf te laag i De nabestaanden van de 58 Chinezen die in juni vorig idood werden aangetroffen in een Nederlandse vrachtwa- 1 vinden de straf van veertien jaar cel voor de chauffeur veel lag. „De straf is veel te licht. Hij had tot minstens een of ie jaar cel per slachtoffer veroordeeld moeten worden", zei fogXiaomei. Haar man He Huasheng was een van de slacht- Jers. Wang, die zich inzet voor de nabestaanden van de omge ven Chinezen, vertelde dat zij het nieuws van het vonnis via televisie hadden vernomen. „Wij denken dat de Britse recht - k de hele zaak nonchalant heeft behandeld." "feeds drukker bij de jeugdzorg j haag» Het aantal jongeren dat een beroep doet op jeugd ig, bijvoorbeeld omdat ze zijn mishandeld, neemt toe. Ze jeten ook steeds vaker lang wachten op hulp, blijkt uit cijfers ide ministeries van volksgezondheid en justitie. In 1999 kon- J zo'n zevenduizend jongeren niet direct worden geholpen, tar moesten ze eerst op een wachtlijst. Vorig jaar nam dat ital op de wachtlijst toe tot ruim 12.000 kinderen. Een be- Jckene noemt de cijfers over het jaar 2000 overigens 'zacht', jdat ze gebaseerd zijn op een enquête onder de bureaus jldzorg en niet op een concrete meting. Niettemin is de stij- Ade trend, dat het in de wachtkamers steeds voller wordt, ■elijk. si-ongevallen naar record s De toeristenbond ANWB heeft in het afgelopen ski- soen een recordaantal Nederlanders geholpen die een ski- geluk hadden gehad. Het aantal hulpverleningen vanuit de jjtersportgebieden steeg met tien procent. Nederlanders in ltsland en Oostenrijk hadden zelfs twintig procent vaker [p nodig dan vorig jaar. De meeste Nederlanders skiën nog Jd op de Oostenrijkse hellingen. Daar vandaan moest de |WB vijfhonderd Nederlanders repatriëren met een gips- (cht of ligtaxi, eveneens een stijging van twintig procent. ag anp irlandse moslims roepen jeloofsgenoten op internet id te worden van schiet en vechtsportverenigin- •ni zich zo voor te bereiden Jihad, de Heilige Oorlog. >P-Kamerlid Van Bommel de minister van binnen- •e zaken weten of er in Ne- d Jihadstrijders worden id. de internetsite (www.qo- van de Haagse stichting Is Beyond Frontiers staat la voor de Muja- 'n, de moslimstrijders die ijetsjenië tegen het Russi- 1 jer strijden. Op foto's is !n hoe 'martelaren' zelf- laanslagen op Russische 'es plegen. Igens de stichting is mili- training een islamitische Consumentenbond bereidt rechtszaken voor ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten hilversum anp rt Niet alleen de Consumentenbond, ook ouderenbonden en patiëntenverenigingen bereiden gezamenlijk rechts zaken voor in een poging een eind te maken aan de lan ge wachttijden in de zorg. Volgens de Groningse advo caat Wijnberg moeten de partijen gaan samenwerken. den haag gpdraars maar de 'Zalmnorm' van het kabinet, het niet voldoende geld uitgeven aan zorg, moet worden aangepakt." De advocaat won in 1999 een rechtszaak namens enkele ou deren die al lange tijd op thuis zorg wachtten. Nadat een Haagse rechter had bepaald dat niet de overheid maar de verze keraars wegens hun zorgplicht verantwoordelijk waren, proce- De advocaat acht rechtszaken tegen verzekeraars kansrijk, maar vindt tevens dat die zich eigenlijk tegen de overheid moeten richten. „De verzeke raars kunnen niet veel aan de wachtlijsten doen. Als ze een zaak verliezen, moeten ze gelijk naar minister Borst om de hand op te houden. Niet de verzeke- deerde Wijnberg met succes te gen die verzekeraars. „Sinds dien is slechts een sommatie briefje van een advocaat vol doende om thuiszorg voor ie mand geregeld te krijgen", al dus Wijnberg. Volgens Wijnberg hebben ou derenbonden en patiëntenver engingen belang bij samenwer king met de Consumenten bond. „In Nederland wachten zo'n 300.000 mensen op enige vorm van zorg. De bonden en verenigingen weten precies waar behoefte aan is en de Consumentenbond op haar beurt heeft het forum en de toegang tot de publiciteit om de zaken aan te pakken." De bond heeft deze week een telefoon nummer beschikbaar voor het melden van klachten: 070- 4454647. Het probleem is volgens Wijnberg dat nog geen enkele rechter heeft vastgesteld wat re delijke wachttijden zijn. „Alleen dat een halfjaar tot een jaar te lang is, maar dat is te vaag." Volgens hem zijn niet alleen ziekenfondsverzekerden (de groep waar de Consumenten bond zich op richt) kansrijk in een zaak tegen de wachtlijsten, maar ook particulier verzeker den. „De zorgplicht van de ver zekeraars geldt ook voor hen." Het bestuur van Leefbaar Ne derland (LN) heeft twee men sen met extreemrechtse sympa thieën als lid geweigerd. Het gaat om 'een VVD-lid' dat vol gens LN vergaderingen van het Nederlands Blok en de Neder landse Volksunie heeft bezocht en om 'een voormalig lid van de Centrumpartij (CP)'. LN-be- stuursvoorzitter Nagel wilde gisteren geen namen noemen. De WD'er is geadviseerd zijn politieke activiteiten binnen zijn eigen partij voort te zetten, aldus een verklaring van LN. De ex-CP'er meldde zich zeer re cent aan. Die aanmelding ging vergezeld van teksten over de multiculturele samenleving en het asielbeleid die haaks op de ideeën staan die LN op deze terreinen heeft. LN is er een voorstander van om personen kootwu kerb roek dylan de gruul „Oprotten, klootzakken! En nooit meer terugkomen!" Uitzinnig van woede smijt een demonstrant in Kootwijkerbroek een baksteen door een zijraam van een RW-truck. De inzittende bukt net op tijd. Als hij zich weer opricht, bekijkt hij met doodsangst de dolgedraaide meute rondom hem. Jongeren rammen met stokken tegen de wagen. Het regent ste nen. Dan scheurt de truck weg. Snel naar de doorgang van de mobiele een heid, weg van het dorp waar RW'ers moeten vrezen voor hun leven. Kootwijkerbroek explodeerde zaterdag avond. De spanning en de ingehouden woede die al weken voelbaar waren ont aardden in een veldslag. In een massale uitbarsting gingen tientallen jongeren - onder wie veel van buiten het dorp - al les te lijf dat met de overheid te maken had. De mobiele eenheid, de gehate Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees, het maakte niet uit. „Ze moeten van ons gezonde vee afblijven." Van een gewelddadige sfeer is zaterdag morgen nog geen sprake. Op de dag dat de grote ruimingen in Kootwijkerbroek beginnen, willen sympathisanten van de boeren een daad stellen. Het afmaken van gezond vee klopt niet, vinden de in woners van het christelijke dorp. Daar mee wordt Gods schepping geschon den. Bovendien geloven ze niet dat het mond- en klauwzeervirus in hun con treien rondwaart. Want waarom zijn de wegen in Kootwijkerbroek niet afgeslo ten voor alle verkeer? Aanvankelijk verloopt de protestactie vreedzaam. Actievoerders treiteren goedmoedig agenten die wegafzettingen voor de geruimde veehouderijen bewa ken. „Jullie moeten eens voor de boeren opkomen", krijgen ze te horen. Later wordt de dienders soep aangeboden. De politie en de RW stellen zich gedul dig op. De verwachting is dat de blokka des in de loop van de dag worden opge heven. Voorlopig is het een drukte van belang. Jongeren uit de omgeving rijden enthousiast af en aan om te kijken wat er in Kootwijkerbroek te beleven valt. De RW heeft haar ruimingsactie dan al afgeblazen. Van de tien bedrijven zijn er vandaag slechts vier geruimd. De overi ge zes veehouderijen moeten wachten tot maandag. In totaal wordt het vee op 225 veehouderijen in Kootwijkerbroek gedood. Maar voorlopig maken weg blokkades het werk onmogelijk. Naarmate de middag vordert vervliegt de hoop op vrijwillige opheffing van de wegblokkades. De actievoerders tonen zich standvastiger dan gedacht. „We blijven tot maandag staan!", roepen sommigen. Een RW'er vindt het om vier uur 's mid dags genoeg en waagt een poging het dorp uit te rijden. Ver komt hij niet. Nog voor de eerste blokkade houden actie voerders hem tegen en steken zijn ban- Een wagen van de RW staat in brand. den lek. De bestuurder rent als een haas terug naar de veilige politieafzetting. De vluchtpoging maakt de stemming grim miger. Als actievoerders de 'euthanasie- vloeistof voor het vee uit het busje drei gen te halen grijpt de politie in. Een be middelingspoging mislukt. Bij de weg blokkade aan de Kootwijkerdijk, even verderop, staat al een kordon ME'ers in slagorde. Om zeven uur 's avonds grij pen ze in. Onder dreiging de wagens in beslag te nemen rukken ze langzaam op. Een co lonne trekkers en bulldozers zet zich in beweging richting het dorp. Het lijkt een volksfeest. Toegestroomde jongeren springen op een laadwagen en steken onder luid gejuich vuurwerk af. Bij de kruising met de Veluweweg wordt spon taan een sit-downblokkade gehouden. Lachend en joelend gaan mannen, vrou wen, jongeren en kinderen op de grond zitten. De ME'ers houden halt. Na kortstondig telefonisch overleg volgt de eerst charge. De kinderen en vrouwen maken zich angstig uit de voeten, jonge mannen dringen strijdvaardig naar voren. De toon voor de rellen is gezet. De carnavaleske sfeer is verdwenen. Het is nu Kootwijkerbroek tegen de grote boze buitenwereld. De situatie escaleert als een dorpeling met zijn bulldozer/shovel vervaarlijk op de poli tie inrijdt. De ME weet de chauffeur hardhandig uit zijn cabine te knuppelen voordat hij schade aanricht. Om half tien gaat de ME vol in de aan val. Enkele betogers worden van de weg geknuppeld. De rest slaat op de vlucht. heerde gpd Bij twee veehouderijen in Heerde en één in Wapenveld zijn het afgelopen week einde nieuwe besmettingen met het mkz-virus geconstateerd. De drie bedrij ven liggen in het reeds afgegrendelde ge bied op de noordoost Veluwe tussen Zwolle en Deventer. Er worden in die re gio geen extra bestrijdings- of voorzorgs maatregelen genomen. „Dat er meer gevallen zouden komen hadden we ingecalculeerd. Het is verve lend, maar niet onverwacht", zegt een woordvoerster van het ministerie van landbouw. De 115.000 evenhoevigen in de driehoek Zwolle-Deventer-Apeldoorn (koeien, geiten, schapen en varkens) zijn allemaal al ingeënt. Alle evenhoevigen behalve de runderen worden binnenkort geruimd. Over het lot van de runderen beslist de minister deze week. FOTO ANP MARTIN HOLLERING In het naastgelegen weiland rent het pu bliek mee. Sommige mannen springen over de sloot naar de weg om weer mee te vechten. „Landverraders! NSB'ers!", krijgt de 'vijand' toegebeten. Luid ge juich breekt los als een ME'er de sloot wordt ingetrokken. Pogingen om de bussen om te duwen mislukken. Verder op breken betogers een straat open en vliegen de eerste stenen door de lucht. De RW'ers bekijken hun belagers met grote angstige ogen. Als de ME een cor ridor heeft vrijgemaakt, rijden ze met grote snelheid het dorp uit. De andere groepen RW'ers in het gebied zijn dan al bevrijd. De relschoppers zijn nog lang niet klaar. De mobiele eenheid moet het doip uit. Die houdt slechts met moeite stand. Als elke RW'er het dorp heeft verlaten trek ken ze zich hals over kop terug. De rel schoppers rennen als een meute dolle honden achter de bussen aan tot ze uit het zicht zijn verdwenen. „Opdonde ren." Om elf uur is de veldslag voorbij. Lang zaam sijpelt de woede weg uit Kootwij kerbroek. Als laatste daad steken de rel schoppers twee achtergebleven RW- wagens in brand. Om ontploffingsgevaar bekommert niemand zich. Rond het vuur wordt nog rustig nagediscussieerd over de rel. De groep rond het vreugde vuur dunt uit als middernacht nadert. Om twaalf uur is het dorp uitgestorven. Zelfs relschoppers in Kootwijkerbroek eren de zondagsrust. die zich schuldig maken aan r cisme en discriminatie het pas sief kiesrecht tijdelijk te ontne men, zo meldt het partijprpr gramma. Met het weigeren van de twee heeft LN 'een krachtig signaal' willen afgeven dat de partij op geen enkele manier openstaat voor mensen met extreerri- rechtse sympathieën, aldus Na gel. Volgens hem hanteert LN dezelfde methoden als andere politieke partijen om aspiranf- leden te screenen. Daarbij i^ geen sprake van een uitvoerig antecedentenonderzoek. Het gros van de LN-leden 'ié volgens Nagel afkomstig voora! uit de gelederen van PvdA, D66 en WD. Leefbaar Nederland houdt op 10 juni haar oprichr tingscongres. De partij wil volj- gend jaar aan de Tweede-Kar merverkiezingen meedoen. den bosch gpd2l De melkcoöperaties Campinè en Friesland Coberco en de gei- zamenlijke supermarkten hou;- den vast aan de (tijdelijke) vqfr hoging van de melkprijs met een dubbeltje per liter. Die vér hoging gaat vandaag in oh- danks de bedenkingen die de Nederlandse Mededingingsau toriteit (NMa) heeft geuit. d De Nma, die waakt tegen om- eerlijke concurrentie en kartel vorming, stelde vorige week een spoedonderzoek in, mede naaf aanleiding van een klacht van de Consumentenbond. „Wij hebben een signaal afgegeven aan de betrokken partijen door schriftelijk onze zorgen kenbaar te maken. Verder konden we nog niet gaan. De bedrijven moeten nu zelf hun verant woordelijkheid nemen." De NMa onderzoekt of bij de prijsverhoging van de dagverse melk en karnemelk sprake js van kartelvorming. In dit gerol zou het om samenspanning gaan van Campina, Coberco en het CBL, dat namens de super markten akkoord ging. Woordvoerder Akkerman van Campina bestrijdt dat de tijdé^ lijke verhoging tot stand is gé- komen in samenspraak. Akker man: „Campina is marktleider en heeft zelf het initiatief geno men. Wanneer anderen ons hierin volgen, mag dat niet worden uitgelegd als kartelvor ming." Deze lezing wordt on dersteund door Coberco. den haag anp Uit een enquête die de KRÓ heeft laten uitvoeren, blijkt dat een meerderheid van de consu menten vindt dat het roer om moet in de intensieve veehou derij. Ziektes als BSE en mkz to nen aan dat de veeteelt anders moet worden georganiseerd. Ruim 86 procent van de cort- sumenten is bereid een hogere prijs voor vlees te betalen, alé dat betekent dat er op een 'groenere' manier wordt gepro duceerd. De uitkomst van hét onderzoek, uitgevoerd ondêr 751 burgers en 250 boereh, werd gemeld door het tv-pró- gramma Netwerk. plicht. Moslims wordt ook ge adviseerd lid te worden van verenigingen waar karate en teakwondo worden onderwe zen. Potentiële moslim-strijders wordt aangeraden om bij schietclubs geheim te houden waarom ze met wapens willen trainen. „Wanneer u op de schietbaan bent, laat uw me ningen voor uzelf en ga niet in conclave met de andere aanwe zigen", stellen de schrijvers. De voorzitter van de vorig jaar op gerichte stichting Funds Bey ond Frontiers is de 23-jarige E. Bakkali uit Leidschendam. De twee medebestuurders zijn in Turkije geboren inwoners van Den Haag. De Binnenlandse Veiligheidsdienst wil niet zeg gen of de Haagse stichting en de internetsite onderwerp van onderzoek zijn. Wij vinden het buitengewoon vervelend dat reizigers de komende dagen last van mogelijke werkonderbrekingen door machinisten en conducteurs kunnen hebben. Bij voorbaat bieden wij onze excuses aan voor de gevolgen die u hiervan kunt ondervinden. Wij adviseren u de komende dagen de actuele verkeersinformatie te volgen. Als u in het bezit bent van een NS-vervoerbewijs, geldig tijdens een werkonderbreking, en wij hebben onvoldoende vervoers mogelijkheden kunnen bieden, dan zullen wij u in de kosten tegemoet komen. Vergoeding Vaste klanten met een maand- of jaarkaart kunnen een evenredig deel van de abonnementskosten vergoed krijgen. In plaats daarvan kunnen deze klanten en klanten die in het bezit zijn van een ander vervoerbewijs, geldig tijdens een werkonderbreking, kiezen voor een vergoeding van de kosten voor vervangend vervoer tot een maximum van fl. 50,- per dag van de werkonderbreking. Verzoeken tot terugbetaling kunt u indienen bij: NS Klantenservice, afdeling Terugbetalingen, Postbus 2368, 3500 GJ Utrecht. Wij verzoeken u uw originele vervoerbewijs, kopie van abonnement of stamkaart en bewijzen van gemaakte kosten bij te voegen. Vermeld ook uw bank- of gironummer (portokosten worden ook vergoed). Meer informatie Vergoedingsregeling: telefoon: 0800 - 0476 (gratis), bereikbaar tijdens (een) werkonderbreking(en) op werkdagen tussen 08.00 - 20.00 uur Reisinformatie openbaar vervoer: telefoon: 0900 - 9292 (75 ct/min) Internationale verbindingen: telefoon: 0900 - 9296 (50 ct/min) Actuele verkeersinformatie: verkeersinformatie op radio en tv, Teletekstpagina 751 Internet: www.ns.nl Oorlogsmisdadiger ontmaskerd in Duitsland hollandscheveld gpd De Nederlandse Oorlogsmis dadiger Dirk Hoogendam (79) is in Duitsland opge spoord. Hoogendam, die in het Drentse Hollandscheveld bekend stond als De Bokser, woont onder de naam Dieter Hohendamm al 55 jaar in de gemeente Ringgau in de Duitse deelstaat Hessen. Hoogendam, geboren in Vlaardingen, werd in 1950 bij verstek ter dood veroordeeld voor landverraad. Die straf is later omgezet in levenslang. Hij voerde tijdens de Tweede Wereldoorlog als SS'er samen met de onlangs in Spanje overleden Auke Pattist een waai' schrikbewind uit in Hol landscheveld en omgeving. Een van de slachtoffers van het lugubere tweetal is Be rend van der Weide (77) uit Hoogeveen. Hij reageert rus tig op de mogelijke ontdek king van Hoogendam. „Laat die man daar maar mooi in Duitsland. Als hij toch wordt uitgeleverd, komt alles weer boven en daar zit ik niet op te wachten. Ik leef nu zonder trauma's en dat wil ik graag zo houden." De ontdekking van Hoo gendam is mede te danken aan de vasthoudendheid van amateur-historicus Albert Metselaar uit Hoogeveen. Hij heeft steeds aan iedereen die het maar wilde horen laten weten dat er nog een Neder landse oorlogsmisdadiger er gens in de wereld vrij rond liep, die al was veroordeeld tot een levenslange gevange nisstraf. Metselaar: „Toen Pattist onlangs overleed heb ik de, naam van Hoogendam weer, laten vallen. Dit heeft in een' landelijk ochtendblad ge staan, waarna daar tot mijnj verrassing een tip binnen- j kwam die rechtstreeks naar, Hoogendam leidde." Justitie' in Arnhem gaat nu onderzoe-^ ken of het vonnis tegen Hoo gendam is verjaard. Als datl niet het geval is, wordt beke ken of de oorlogsmisdadiger; door Duitsland kan worden- uitgeleverd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3