Tussenpaus Bogtstra nu al heilig verklaard 'Als ik het slimmer aanpak, win ik' Bortolami kan nog fietsen Sport Ewoud van der Kooij toont karakter in Omloop van de Braakman Zweden en Australië bereiken halve finale lfsters Noordwijk en Jonna van Beek Hoewel de foto anders doet vermoeden, is het niet Erik Dekker (rechts), maar Gianluca Bortolami die zijn wiel als eerste over de meet drukt. foto reuters Gianluca Bortolami blijkt ook nog altijd te kunnen fietsen. De carrière van de man die in 1994 op 26-jarige leeftijd al de we reldbeker won, leek lange tijd te smoren in een geur van dopingperikelen. In septem ber is hij een van de renners die moet ko men opdagen in het geruchtmakende pro ces rond dokter Michele Ferrari. Hij gaat nu heen met een derde wereldbekerzege op zak: de Ronde van Vlaanderen. Veel zin in omkijken had de Italiaan gis teren niet. Hij vertelde liever over de koers, waarin hij vanaf de Berendries (op 33 kilometer van de finish) in de voorste li nie verscheen. Hij won de eindspurt na een finale waarin hij net zo onopvallend was als de afgelopen jaren. Bortolami kwam in 1994 via Lampre bij Mapei terecht. In die sterrenformatie won hij dat jaar eerst een etappe in de Tour de France en vervolgens twee wereldbe- kerkoersen op rij: de Leeds Classic en het Kampioenschap van Zurich. Het was vol doende om ook het eindklassement van de wereldbeker te veroveren. De volgende twee jaren won hij niets. Zijn meest opvallende prestatie was de tweede plaats die hij in de beroemde Pa- rijs-Roubaix van 1996 behaalde achter de tot winnaar aangewezen kopman Mu seeuw. „Ik vond het mooi dat Johan me nu als eerste feliciteerde", sprak hij giste ren. Aan het einde van 1996 moest Bortolami opstappen bij Mapei. In de strijd tegen het dopingspook eiste de ploeg van al haar renners dat ze hun eigen privédokter vaar wel zegden. Bortolami weigerde dat. Hij sloot zich aan bij Festina, dat zich het jaar erop te pletter reed op de beruchte do- pingaffaire tijdens de Tour. Grote koersen won hij niet meer. Tot gisteren. was een kwestie van overleven. Zelf demarreren was zinloos vanwege de tegenwind en de twee Lampre-renners Dierickx- sens en Sciandri." De acht draaiden de Halle- baan op en Dekker waande zich kansloos voor de zege. Zo zwaar was het geweest en zo snel achtte hij Zanette. Hij ging als laatste de sprint aan. „Met de bedoeling zo kort mogelijk te komen. Vierde of vijfde." Hij bleek echter sneller dan ge dacht. Alleen kwam dat besef pas later. Het was heel pijnlijk. Na drie kwartier leek Dekker de nederlaag redelijk verwerkt te hebben. Tot hij Café Feest zaal Oud Wit Huis binnenstapte om de Belgische televisie te woord te staan. Na vijf minuten stond hij weer buiten. Nog al tijd lachend. Maar dit keer als een boer die heel erg veel kies pijn heeft. „Ik heb de beelden net terug gezien. Het is gewoon onthutsend. Ik wist niet dat ik zo hard ging. Ik was veruit de snelste in de spurt. Een centi meter, meer was het niet. Echt, als ik het wat slimmer aanpak, win ik hier." Dekker schudde weer het hoofd. En baalde. „Word je nu met een lengte verslagen, dan kun je er mee leven. Maar dit. Hier slaap ik vannacht niet van. Dit was iets te dichtbij. Het be sef dat je de Ronde van Vlaan deren had kunnen winnen, zal me nooit loslaten. Want deze klassieker sla ik hoger aan dan drie Tourritten en San Sebasti- an-San Sebastian. Dit is bijna het hoogst haalbare." Dekker bleef praten. Hij her innerde zich de woorden van Adrie van der Poel, de dag voor de koers. „Als het op een sprint aankomt, is dit is een aankomst voor jou, zei hij. Had ik hem maar geloofd. Kennelijk is sprinten na 269 kilometer iets anders. Mijn benen voelden moe, maar die anderen zaten er kennelijk nog veel meer door heen. Had ik het maar gewe ten." ANDAG 9 APRIL 2001 Australië en Zweden ontmoe ten elkaar in de halve finale van het Davis-Cuptoernooi. Zweden versloeg Rusland, Au stralië won van Brazilië. Op het gravel van Florianopo- lis overwonnen de Australiërs de ondergrond, het publiek en de Braziliaanse tegenstanders. Lleyton Hewitt haalde het der de en beslissende punt bin nen door Gustavo Kuerten met 7-6 6-3 7-6 te verslaan. Patrick Rafter, die niet inzet baar was in het enkelspel, en Hewitt namen zaterdag in de dubbelpartij tegen Kuerten en Jamie Oncins een 2-1 voor sprong door drie sets in de tie break te winnen. Kuerten moest gisteren opnieuw twee triebreaks inleveren. Hewitt maakte mét zijn overwinning een einde aan Kuertens zege- reeks op gravel van 25 wed strijden op rij. De laatste en kelpartij tussen Alexandre Si- moni en Richard Fromberg werd bij 4-6 4-4 wegens de re gen afgelast. Zweden, dat voor de 23ste keer de laatste vier haalde, had in Malmö weinig moeite met Rusland. Voor eigen pu bliek werd het duel zaterdag al beslist. Jonas Björkman en Si mon Aspelin pakten tegen Jev- geni Kafelnikov en Andrei 01- hovskii in een spannende vijf setter de derde overwinning: 4-6 6-1 7-5 6-7 6-2. Na de nederlaag van Mag nus Norman tegen Andrei Stoliarov (3-6 6-3 1-6) en de winst van Thomas lohansson. bedwinger van Kafelnikov in de eerste partij, op Mikhail Youzhny, eindigde de ont moeting uiteindelijk in 4-1 voor de Zweden. ^nAPESTDe Nederlandse waterpoloërs hebben het bij de lo- jgvoor het Europees kampioenschap, half juni in Boedapest, et getroffen. De ploeg van bondscoach Johan Aantjes werd BZ/P; steren in groep A met gastland Hongarije, de regerend Euro- es- en olympisch kampioen, Italië, Joegoslavië, Spanje en kemenië ingedeeld. De beste vier van elke poule gaan naar de raitfinale. In de andere groep komen onder meer Slowakije, uitsland, Frankrijk en Griekenland uit, landen waartegen anje aanzienlijk meer kans heeft. De vrouwen, die met titel- rdediger Italië waren geplaatst en dus niet tegen elkaar kon- l en loten, ontlopen in de voorronde Rusland. In plaats daarvan ffen zij de Hongaarse polosters. De andere opponenten in Dep B zijn Frankrijk en Spanje. De beste twee gaan naar de lve eindstrijd. ivax 13 - DONK iZC'er Boot debutant in Oranje '-2, sfewuK Pieter Boot van AZC Alphen maakt zijn debuut in de !-9, w derlandse waterpoloselectie die vanaf woensdag meedoet )AW "neen achtlandentoemooi in Nice. De andere twee debutan- i zijn Dick van Erkel (ZPB) en doelman Bart Nolting (De Rob in). Nederland opent het toernooi woensdagavond tegen Ita- De selectie bestaat verder uit: Van de Bunt (AZ&PC), Cavaljé olar Bears), Havenga (ZPB), Kjell en Björn Boom, Kramer ZC Alphen), Silvis, Uri, Scheffer, De Bruijn (Olympique Nice), k™ jwers (De Robben), Van de Meer (Bogliasco). ggenkamp wint Skiffhead nsteu 26. Ven >6. Den 10.56, 1. Bi Del steins Stand 1] 1 2. b ware loting poloërs ctfrdam Gerritjan Eggenkamp heeft verrassend de 51ste itie van de Skiffhead, het lange-afstandskampioenschap op i Amstel, gewonnen. Titelverdediger Geert Cirkel staakte voor- dig de race en ook de Est Yuri Jaanson, vorig jaar zesde bij de 2-iynipische Spelen, was geen echte bedreiging voor de Delfte- ar. Het veld bij de vrouwen werd beheerst door de lichte bri de van bondscoach Josi Verdonkschot. Kirsten van der Kolk ;de de afstand het snelste af. De lichte roeister startte midden isen onervaren roeisters en moest een ware slalomrace varen nzich naar voren te roeien. Skadi heeft de 118de editie van de rsity gewonnen. De Rotterdammers finishten in de roeiklas- iker op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Houten voor Nereus en ink 26 eta tervlo- R 14-7. alzgeber volgt Van Grunsven op thusUlla Salzgeber is bij de finale van de wereldbeker dres- jr in Vilhelmsborg bij Aarhus Anky van Grunsven opgevolgd titelhoudster. De Duitse amazone won na de Grand Prix ook afsluitende kür op muziek met haar 13-jarige klassepaard sty. Echte concurrentie had ze niet. Salzgeber bleef in de w/fl/ifadrangschikking haar landgenoten IsabeU Werth en Rudolf jderen ilinger voor. Gonnelien Rothenberger-Gordijn, de enige Ne- Bortoi rlandse deelneemster in Denemarken, eindigde met Jong- r's Leonardo da Vinei als vijfde. Olympisch kampioene Van unsven kon bij de eindstrijd van de 16de World Cup Dressage jchts als getuige op de tribune aanwezig zijn, in gezelschap n Sonja Gademan. Beiden waren startgerechtigd maar kon- nwegen^de in Nederland heersende mond- en klauwzeer »t tijdig naar Denemarken afreizen. Rothenberger-Gordijn lont in Duitsland en kende geen 'klauwzeerrestricties'. ontanelli krijgt startverbod Fabiano Fontanelli van Mercatone Uno mocht gis- ïorgen niet van start gaan in de Ronde van Vlaanderen. Bij bloedcontrole die ochtend was zijn hematocrietwaarde ho- dan de toegestane vijftig procent. Formeel vanwege gezond- idsredenen mag hij de komende twee weken niet koersen, ast Fontanelli werd bij enkele renners een dusdanig hoge he- Ho%tocrietwaarde vastgesteld dat ze na de wedstrijd terug moes- komen voor een nacontrole. Die maakt onderdeel uit van de male urinetests, waarbij sinds 1 april ook het gebruik van vastgesteld kan yyqrdep. "s- 6- iworld Koos) Bc )rdwuk ze 1 down. Die laatste hole b; er van der hulst was beslissend", aldus team captain Aghina. Na twee wed- idskampioen Noordwijk strijddagen staat het team nu ïft in de tweede competitie- derde achter Broekpolder en es Éde een gevoelige nederlaag De Pan. eden tegen Broekpolder. Het mannenteam van golfsters misten in het Noordwijk, eveneens titelver- istad ofdklasseduel de inbreng dediger, won op de baan van Jonna van Beek. De speel- Houtrak met 21-6 van Wester van het Nederlands ama- park. „Dat viel een beetje te- üteam bleef met keelpijn gen", aldus Tjeerd Staal. „Wij pa 3 thuis. Haar vervangster zijn de sterkste van de poule Coi mja Reef moest in de sin- en zij de zwakste." De Leide- Heider °P veeröende hole het naar moest samen met Marco erode pfd buigen, maar het voert van Basten in de foursomes de ha'66 rer om het verlies op haar enige puntendeling toestaan. lk0 8' ito te schrijven. Samen met Nog een knappe prestatie om- e Zoethout won zij in dat het duo met nog zeven - pJ Jhoven wel de enige holes te gaan 3 down stond. S( irsome-partij. Frederique Met twee birdies tot slot werd mpers en Meike Aghina, en het gelijke spel afgedwongen. koppel Josje De koppels Maarten van den ïouten/Sandra Drenkel- Berg/Gordon Machielsen en lord verloren beiden op de Michael Vogel/Rick Ruts won- te wo- ltt'ende hole. Schouten en nen wel hun partijen. Van npers incasseerden ook in Basten, Van den Berg en Staal enkelpartijen verlies op waren ook succesvol in de sin- v 4_j laatste baan. Winst was er gles. Machielsen en Vogel ver- or Zoethout, Aghina en loren op de achttiende en ênkelvoord. „We hadden Ruts moest een deling toe- zeges in de singles nodig, staan. Na twee wedstrijden ■je heeft lang 4 up gestaan, gaat Noordwijk in zijn poule ar op de achttiende stond aan de leiding. Succes Davis-Cupteam zet afspraken over opvolging op de tocht Met een achtervolging van 135 kilometer oogstte Ewoud van der Kooij bewondering in de eerste wedstrijd voor de clubcompetitie regio Zuid. De Leiderdorper finishte als 22ste in de Omloop van de Braakman over ruim 150 kilometer, die begon in het Zeeuwse grensplaatsje Philippine. Alsof de harde wind al niet bepalend genoeg zou zijn, deed zich amper drie kilometer na de neutralisatie een valpartij voor. Eén van de 'slachtoffers' was Van der Kooij, die vlak achter de tuimelaars reed. De 19-jarige neo-amateur kon de derde groep bijhalen, die op dat moment al twee minuten aan de broek had. Pas na twee derde van de koers sloten deze renners bij het tweede peloton aan. „De achterstand op de eer ste groep was op dat moment anderhalve mi nuut", aldus de Leiderdorper. „Met twee ploeg maten zijn we nieuwe impulsen gaan geven." Het gat naar de leiders werd in de omlopen lang zaam kleiner. „Toen we op dertig seconden ble ven hangen, ben ik met een tweetal naar de kop gereden. Makkelijk ging dat niet, maar acht kilo meter voor de streep kwamen we erbij." Van der Kooij probeerde na die krachtsinspan ning zelfs nog vier keer weg te komen. „Maar ze lieten me niet rijden." Daarna was zijn accu leeg en kwam hij als voorlaatste (22ste) van de kop groep over de meet. In deze 32ste editie behaalde zijn ploeggenoot Thijs Zonneveld van HSK Trias wel een toptien klassering. De Noordwijkerhouter, die tegen woordig in Amsterdam woont, drukte zijn voor band als achtste over de eindstreep. Zonneveld en zijn 21 overgebleven concurrenten in de kop groep gaven uiteindelijk 36 seconden toe op de verrassende winnaar Berkenbosch van WV De Jonge Renner (Oosterhout). Gistermiddag werd nog eens onderstreept wat de waarde is van de nieuwe werkgroep junior dames van Monique Knol. De voormalig profren- ster beschikt dit seizoen als bondscoach over acht talenten. In Standdaarbuiten kon ze zich verblijden over het behalen van de eerste vijf plaatsen. De ijzersterke Miranda Vierling zege vierde voor wereldkampioene op de baan Vera Koedooder (tweede) en Minke van Dongen. Su zanne de Goede uit Zoeterwoude bleef vervol gens ploeggenote Sandra Duin voor. Daags tevoren, tijdens de 15de Jeugdronde van Piershil was het ook Vierling, die na 50 kilometer over de beste benen beschikte. De Haagse kreeg daar De Goede (tweede) en Koedooder (Boven- karspel) naast zich op het ereschavot. Opnieuw gingen ook de plaatsen vier en vijf - respectieve lijk bezet door Duin en Van Dongen - naar pupil len van Knol. In Piershil was Ester Kortekaas succesvol in het veld van de nieuweling-dames. Zij finishte onder het toeziend oog van opa Egbert van 't Oever als tweede. Bij de nieuwelingen werd Leidenaar Ce- may Glasbergen na 50 kilometer achtste. Tijdens de wekelijkse competitie op het parcours van RC- MD de Coureur in Maassluis kwam Robert Berk sterk voor de dag. De Koudekerker eindigde in de C-klasse als derde. Jos van Emden uit Schiedam soleerde vijf ronden lang naar de overwinning. Dat is voor een groot deel te danken aan een man die zichzelf slechts een radertje in de ma chine noemt. „Ik ben ontzettend blij dat ik hier onderdeel van mag zijn", is een vaste opmerking van Bogtstra. In een tenniswereld vol botsende ego's weet de Tilburger in de week voor een Da- vis Cup-ontmoeting een sfeertje van kameraad schap te creëren. Niemand is belangrijk of ieder een is belangrijk, is zijn boodschap. Mocht Ri chard Krajicek op tijd fit zijn voor de halve finales eind september, dan moet zelfs de koning van het Nederlandse tennis daarin meegaan. Opvallend was een opmerking van Raemon Sluiter op vrijdag. Hij zei te snakken naar de ren tree van Krajicek, al zou dat betekenen dat hij dan zelf misschien slechts reserve is. „Misschien heb ik er met mijn overwinningen voor gezorgd dat Richard straks nog iets moois mag meema ken in de Davis Cup", zei Sluiter. Even een ander verhaal dan een paar jaar terug na een uitduel bij Roemenië. Ook toen liet Kraji cek verstek gaan en won Nederland. 'Wij hebben Richard niet meer nodig', was toen de bood schap van Nederlandse tennissers die zichzelf even hele grote mannen voelden. De categorie eigenbelang telt nu niet, ook om dat dertigers als zeker Haarhuis en toch ook Sie- merink voelen dat dit hun laatste kans is op suc ces in de Davis Cup. Met het opzij zetten van Schapers hebben ze voor zichzelf gekozen, daar na telde alleen nog het teambelang. In dat team is Bogtstra het bindmiddel, vooral omdat hij in staat is om zelf onbelangrijk te zijn. Dat heeft hij geleerd op de ATP-tour als coach van Jan Siemerink. In het internationale circuit is de coach werknemer, de tennisser de baas. Nu nog cijfert Bogtstra zichzelf weg om de hoofdrol spelers te laten presteren. Als anderen daardoor zichzelf kunnen zijn, wil Bogtstra best af en toe een masker op zetten. Waarom een succescoach opzij zetten, is na de overwinning tegen Duitsland de vraag. Eerst Bogtstra, dan Haarhuis, was de overduidelijke af spraak vorig najaar. Dit weekeinde riep de huidi ge captain dat hij nog niet wil vooruitlopen op zaken die pas na de halve finale gaan dienen. Zichzelf nu naar voren schuiven als captain voor de toekomst, zou het teambelang in gevaar bren gen. Niemand is gebaat bij de discussie Bogtstra of Haarhuis, vindt hij. Dat die er toch komt, be wees Bogtstra met het ontwijken van vragen in die richting. De simpele opmerking dat is afge sproken dat Haarhuis hem volgend jaar opvolgt, had aan alle discussies een einde gemaakt. Nu zei hij: „Voor de halve finales heeft het geen zin om daarover te praten." Lodewijk Kallenberg, voorzitter van de com missie toptennis van de tennisbond, geeft aan dat de KNLTB open staat voor suggesties van de tennissers. „Tot dusverre heeft ons nog geen sig naal bereikt." Haarhuis bood zelf overigens een ontsnappingsclausule. ,,Als we de Davis Cup winnen, ben ik volgend jaar als speler beschik baar om de titel te verdedigen." De Eindhove- naar demonstreerde zaterdag eens te meer dat hij op de baan van veel meer waarde is dan op een stoeltje langs de kant. De 35-jarige meester trok het dubbelspel met Schalken weer eens naar een indrukwekkend hoog niveau. Of Haarhuis ook als coach van uitzonderlijke klasse is, mag worden betwijfeld. Dertien jaar lang stond hij als tennisser in de schijnwerpers, draaide alles om Haarhuis en Haarhuis alleen. Of de Eindhove- naar zich net zo dienstbaar kan opstellen als Bogtstra, is een terechte vraag. Erik Dekker beseft dat hij iets te dicht bij winnen van Ronde van Vlaanderen was om rustig te te kunnen slapen Je hebt tweede plaatsen en je hebt tweede plaatsen, weet Erik Dekker. „In de Driedaagse van De Panne of in Veenendaal-Veenen- daal stap je er zo over heen. Maar deze...Het had zo mooi kunnen zijn." meerbeke ad pertus De Nederlander schudde nog maar eens het hoofd. Even er voor had hij op de Hallebaan in Meerbeke de zege van de Ron de van Vlaanderen gelaten aan Gianluca Bortolami. Als een ra ket stormde Dekker langs zijn zeven medevluchters, maar de streep lag 'even iets te kort bij'. Het was een sprintnederlaag waar Dekker gistermiddag maar moeilijk raad mee wist. Zijn ge dachten de vrije loop latend, pingpongden zijn gevoelens voortdurend heen en weer. En daarbij maakte het 'jammer, maar helaas' meer en meer plaats voor 'had ik het maar an ders aangepakt.' De 'strijd' van Erik Dekker vanaf het moment dat hij de eindstreep passeerde: met een lege blik in de ogen stormde de Rabo-kopman de fuik achter de finish binnen. Hij ging zitten, liet enkele krachttermen los en zocht, emotioneel kapot, steun tegen de schouder van verzor ger Ton van Engelen. „Zo kort, zo kort", prevelde hij. Nog geen minuut later was Dekker weer het bekende heer tje. De immer vrolijk het leven inkijkende Drent, die pratend de teleurstelling trachtte te ver werken. Hij vertelde over zijn koers die in de eerste helft snel en daarna zwaar was geweest. Hij was half koers voorop geko men in een groep van - uitein delijk - 22 renners. „Ik dacht: je bent kopman en dan zit je hier al voorop. Maar ach: het kon. Wie terug wilde komen, zou een flinke jas uit moeten doen." Op de bergjes had hij steeds moeten lossen uit de voorste groep. „Maar ik wist dat ik voorbij de top steeds gemakke lijk weer kon aansluiten. Het had geen zin om in het rood te gaan." Dekker zag dat anderen beter waren dan hij, maar hij bespeurde ook dat hijzelf niet meer verslechterde in de laatste honderd kilometer. „En dan kom je toch weer op gelijke voet te staan." En zo naderde de finale met rasse schreden. Overleg met de ploegleiding was niet mogelijk en Dekker moest zijn eigen plan trekken. „Ik had totaal geen idee waar de eerste achtervolgers zaten. Je ziet wel wie er komt en kijkt dan verder." Er kwam een stel renners te rug. „Verse krachten", noemde Dekker ze. Mannen als Zanette, Bortolami, Sciandri en Peers, die hem, Dierickxsens, Knaven, Nardello en Van der Velde kwa men steunen. Knaven haakte af, de rest zag men niet meer terug. Een plan, gaf Dekker toe, had hij niet toen ook de Bos berg overwonnen was. „Het zijn entree als anonieme tussenpaus, is na twee tennisstunts heilig verklaard. Bogtstra (34) zou na de coup tegen Michiel alleen tijdelijk waarnemen als Davis- om na een nederlaag plaats te ma de dan gestopte Paul Haarhuis. Nu die uitblijft en Nederland zich voor het geschiedenis heeft geplaatst voor de lijkt het tijd om eerder gemaakte af- te heroverwegen. Stanley Franker en Michiel Schapers in jaar wereldgroep, tien jaar elite van het niet lukte kreeg Bogtstra meteen Net als tegen titelverdediger Spanje eerste ronde, was ook de ontmoeting met al na het dubbelspel op zaterdag be- De resultaten zijn zeker in historisch Oran- ongelooflijk. Was de Davis Cup ja- een kwelling voor de Nederlandse ten- nu leven mannen als Jan Siemerink, en Raemon Sluiter juist op, als de opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 29