Bescheidenheid als kracht én zwakte U IT 9 Sport de club van deweek 198L PVALLEND UMWEZIG sport GESPROKEN ANDAG 9 APRIL 2001 25 Klein zijn kan grote voordelen hebben, ockeyclub Alkemade kreeg er de afgelopen e seizoenen tegen de zeventig nieuwe leden bij en verdiende daarmee een eervolle vermelding van de hockeybond KNHB. cemade behoorde, percentagegewijs, tot de vier snelst groeiende verenigingen van Nederland. Niet vreemd, want met die ijnmeldingen verdubbelde het ledental. De in tijpwetering gevestigde club heeft ook wel eens handig gebruikt gemaakt van haar escheiden omvang, vertelt voorzitter Joost imi st. „De hockeybond was een actie voor een dertehuis in Pakistan begonnen. De club die datief de meeste kaartjes verkocht voor die ie, mocht met een groot deel van haar leden aar het WK in Utrecht. Wij hadden al snel jor dat wij in de prijzen zouden vallen als al ize leden een paar kaartjes verkochten. Die opzet lukte ruimschoots. Onze hele jeugdafdeling is naar Utrecht geweest." CLUBvan deWEEK Hockeyclub Alkemade secretaris Irene de t kunnen er om glimla- ]Het gaat Alkemade, na nen te hebben doorstaan, de wind. Het clubhuisje, "jeggelopen uit het sprookje •lans en Grietje, biedt zicht uwen jeugdleden die s trainen op een fonkel- doojw en verlicht kunstgras- Bij het zien van dit beeld moeilijk voor te stellen :u •AS tam: Hockey Club Al- ar B kemade. lun ericht: 13 december Aantal leden: 122. tal teams: drie senioren- t zeven juniorenteams. Ie tributie: 300 gulden jgj] H senioren, 150 voor dieden en 100 voor trai ningsleden. melden: Irene de Groot, 071-3315991. igtepunt: aanleg van kunstgrasveld itepunt: ongeveer tien geleden had de club nog 29 leden. i: Bart Kraan (sr.) 1:67 jaar fiplaats: Boskoop piging: Veteranen Neder- gepensioneerd ge- tachinist tn Atletiek organiseerde lag de 39ste Zilveren Mo- d op. Bart Kraan versaagde en liep de twintig ldlo- neter alle 39 keer uit. iemand erbij om 39 wedstrijd te lo ieJerste keer heb ik hem zelf georganiseerd. Natuurlijk je dan mee, dat is gewoon Eerst heb ik gedacht de 25 maken. Ik voelde me toen m fit dat ik door ben ge- de veertig." jjVvas die eerste keer? [2? was nog bij De Bataven en root succes met twee Ne- ndse records. Dick de liep met 1.04 een Neder- record en met 84 wed- lopers hadden we ook een want dat stond op 64. Iden alle toplopers van nd uitgenodigd. Van Iden was natuurlijk geen en het inschrijfgeld be- een kwartje." was uw beste Zilveren nloop? ^was meteen de eerste. Ik elfde in 1.10. Vandaag was ,39. Twee jaar terug was og 1.41, dus ik ben weer et klimmen." dat het niet veel heeft gescheeld of Alkemade had helemaal niet meer bestaan. Ongeveer tien jaar geleden daalde het aantal betalende leden van honderd in korte tijd tot 29. Dat waren hoofdzakelijk veteranen en ve- terinnen, zoals dat bij hockey heet. De reden voor de terug gang was duidelijk: het gras. Overal in de regio werd op kunstgras gespeeld, behalve bij Alkemade, en dat veroorzaakte de bij na-ondergang. „Het is dat dat groepje overblijvers weiger de de stekker uit het stopcon tact te trekken, anders was het inderdaad met de club ge daan", herinnert Post zich. De Groot vult aan: „Gelukkig had den die veteranen en veterin- nen ook weer kinderen en die hadden weer vriendjes en vriendinnetjes en zo is de ver eniging langzaam weer uit het dal gekropen." Volgens Post is het duidelijk dat de aanleg van het kunstgras veld, nu iets meer dan een half jaar oud, de definitieve redding was..Alleen al de aankondiging dat er een zou komen, leverde ons een compleet nieuw heren- TEAMvan deWEEK Heren 1 De bestuursleden Joost Post en Irene de Groot dubben lang over de keuze van Team van de Week. Het liefst zouden ze elk jeugdteam willen laten fotograferen. Uiteindelijk blijven er drie teams over. Heren 1, Meisjes Cl en jongens Dl. „Die jeugdteams staan tweede in hun poule met uitzicht op meer", zegt Post. „Meis jes Cl is ons oudste juniorenelftal. Dat is eigenlijk het eerste team dat sinds de wederopstanding van onze club de route vanaf de jongste jeugd naar de C heeft doorlopen. Volgend jaar wordt het ons eerste B-team ooit en uiteindelijk moet dat elftal over een paar jaar de basis vormen voor een eerste damesteam dat we nog altijd ontberen. Wat ze ook zo bijzonder maakt, is dat ze vorig jaar met z'n allen én enthousiast de scheidsrechterscursus hebben gevolgd waardoor wij nu over een stuk of veertien jeugdscheidsrechters be schikken. Dat was uit nood geboren, maar het levert wat op, en er zijn al heel wat coaches die ze oprechte complimenten voor hun manier van fluiten hebben gegeven. Over jongens Dl kan Post kort zijn. „Dat is ons dreamteam. Ze winnen de laatste tijd alles tussen de 10- en de 17-0. Dat ziet er spectaculair uit, al moet je je afvragen of het aan hun sterkte dan wel aan de zwakte van de tegenstanders ligt.Uiteindelijk valt de keuze op Heren 1, vanwege het simpele feit dat ze het afgelopen weekeinde thuis speelden. „Nu nog vierdeklasser, maar dat moet de komende seizoenen hoger kunnen", meent Post. Heren 1 vormt onze directe toekomst. team op, dat voornamelijk be stond uit jongens die eerder bij de club waren vertrokken. Het aantal leden groeit sindsdien met de week. Enorm groot zul len we nooit worden, maar dat ambiëren we ook niet. Als je de berekeningen van de hockey bond op de gemeente Alkema de loslaat, dan is 175 leden ons absolute plafond. Bij een kleine club kent iedereen elkaar. Dat is een voordeel. De grootte van de vereniging is zowel onze kracht als onze zwakte." Alkemade werd twintig jaar ge leden opgericht door een groep import-Veners'. Zij hockeyden in hun verschillende voormali ge woonplaatsen en vonden het een gemis dat Roelofarends- veen een eigen club ontbeerde. De begintijd, trainen op de lig- weide van het toenmalige zwembad, had nog weinig met echt hockey te maken. Toen de groep groeide en daarmee ook de roep om een echt veld, moest Alkemade uitwijken naar het Hertogspark in Rijpwete- ring. „Hoe de gemeente in de volgende jaren met het 'hoc- keyprobleem' is omgespron gen, daar kun je twee kranten mee vullen", aldus Post. „We zouden in Rijpwetering blijven totdat er een oplossing voor ons in Roelofarendsveen werd gevonden. Die kwam er nooit. Uiteindelijk zijn we op het Her togspark gebleven, maar nog al tijd zijn we redelijk bekend in Oude Wetering en 'de Veen'. In de andere drie kernen die sa men de gemeente Alkemade vormen, (Rijpwetering, Nieuwe Wetering en Oud Ade, red.) moeten we ons nog bewijzen. Daar is het automatisme dat jongens gaan voetballen nog groot en leeft misschien ook nog wel het idee dat hockey een sport is van 'koude drukte'. Door schoolhockey te organise ren proberen we daar wat aan te doen. Dat is onze taak. De aanwas moet nu eenmaal uit de jeugd komen." Alkemade heeft stormen door staan en kan nu opgelucht ademhalen. Nadat de pollen en sprieten werden vervangen door modem kunstgras, waar de voetballende buren van RO- AC '79 ook op trainen, bleven nog een paar wensen over waarvan de meeste zijn vervuld. Eerst kwam er met aannemer Heembouw een sponsor die het onder meer mogelijk maakte om een nieuw tenue te presen teren. Het wat saaie, witte over hemd (met zwarte broek en dito sokken) werd vervangen door een zwart-wit-shirt in Fey- enoord-schakering. Verder gaat binnenkort het oer-gezellige maar kleine, houten clubhuis tegen de vlakte om plaats te maken voor een nieuw stenen gebouw met alle faciliteiten, maar wel bescheiden van om vang. „Daar willen we de sfeer van ons huidige clubhuisje zien te behouden, dus met veel hout in het interieur en bewust niet zo strak afgewerkt als bij som mige grote clubs. Hoewel de eerste paal nog moet worden geslagen, hopen we bij het be gin van het nieuwe seizoen er al gebruik van te kunnen maken." De laatste wens van de jonge vereniging lijkt het makkelijkst te realiseren, maar tot nu toe is het Alkemade niet gelukt om een 'betaalde' trainer aan te trekken. „We zitten in feite maar tien minuten rijden bui ten de stad, maar kennelijk zit ten we toch te ver van het stu dentenleven af om iemand te interesseren. Een nieuwe trai ner moet een van de laatste kronen op ons twintig jarig be staan worden." TEKST LOMAN LEEFMANS FOTO ERIC TAAL krijgt sportmateriaal aangeboden aoor: Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 mooiste? it was de wedstrijd van oeaag- Het geeft steeds meer riling als je het redt." t het na de volgende Zil- g( Molenloop op naar de 4 Ifllj°u, laten we eerst die veer- ar halen. Wel wil ik over lar nog graag de Leiden Üion doen." Sjeng Schalken, na het bereiken van de halve finale van de Davis Cup. Den Bosch, 7 april 2001. FOTO'ANP- TOUSSAINTKLUITERS Rob Cohen, schoon- vader van Ronald de Boer en vriend van Louis van Gaal, in Nieuwe Revu: „Louis zou in nog geen honderd jaar een tweedehands auto kun nen verkopen. Maar combineer het vakmanschap van Louis met de slimmigheid van Leo Beenhakker en je hebt de vol maakte trainer. Jack van Gelder van Studio Sport in Nieuwe Revu: „Van Gaal moet er mee ophou den te doen of hij de enige in Nederland is die verstand van voetbal heeft. Als de rest van Ne derland hem niet begrijpt, dan moet hij het maargoed uitleg gen." Huub Stevens, trainer van voetbalclub Schalke'04 in Pa norama: „We hebben twee poloshirtjes, de één is blauw en de ander wit. Iedereen weet dat we een dag voor de wedstrijd altijd de blau we dragen en op de dag van de wedstrijd de witte. Als een speler een verkeerde kleur polo aan heeft, dan betaalt hij een boete. Johan Lammerts, ploegleider van Mercury in NRC Handels blad: „Er zijn minder knechten dan vroeger. De hele maatschappij zit vol met ego's. Die mentaliteit zie je terug in het peloton. Ook de mindere wielrenners hebben nu grote ambities. Pas wanneer ze door de mand zijn gevallen, kun je ze duidelijk maken dat ze in dienst van anderen moeten rijden. Els van Breda Vriesman, secre taris-generaal van de Interna tionale Hockeyfederatie (FIH) en kandidaat-voorzitter van deze organisatie in De Tele graaf: „Mijn concurrent voor het FIH- presidentschap, de Fransman Alain Danet, is me een portret. Net terug uit Azië en alweer on derweg naar Afrika. Alle bonden langs. Professioneel lobbyist, hè? Maar een degelijk reddingsplan voor het hockey? Helemaal niks. Volgens mij heeft-ie nog nooit een volledige hockeywedstrijd in zijn eigen land gezien. Rik van Wallegem, oud-wieler- journalist en pr-man van de Domo Farm Frites-wieler- ploeg, in Vrij Nederland: Een echt wijfjesdier valt veel rapper op een mannetje dat wint, dat status heeft, dat blijk baar de goede genen bezit, de genen die goed zijn voor de voortplanting. David Orvalho. Who the fuck is David Omalho? Gewoon door het feit dat hij coureur is krijgt hij fanmail van: 'Hallo, ik ben Vanessa. Ik hoor dat jij ook nog maagd bent. Kunnen wij een afspraak maken?'" Arie van Eijden, directeur be taald voetbal bij Ajax in De Volkskrant: Natuurlijkde kwaliteit van het gras in de Arena blijft een smetje, al erger ik me rot aan de overdrijving. Zo slecht is het na melijk niet. Wat zeg ik, ik denk dat hier relatief een van de beste grasmatten van Europa ligt. Idem: „Het zal nog vier vijfjaar du ren, maar dat we op kunstgras uitkomen staat voor mij vast. FC Utrecht-speler Dave van den Bergh in VI over zijn pe riode bij de Madrileense voet balclub Rayo Vallecano: „Spaanse vrouwen? Die waren ook niet vervelend. Dat u>as al lemaal goed geregeld. Zeker als je blond bent en 1 meter 90, want daar hebben ze er daar niet zoveel van. Oud-Willem H'er en nu Aja- cied Tomds Galasek in VI: ,Als het om voetbalkwaliteit gaat, het positiespel en het tech nisch vermogen, vond ik het ni veau bij Willem II niet minder dan bij Ajax. Frank van den Wall Bake van sportmarketingbureau Tref punt in Sportweek: „Ik weet zeker dat als bijvoor beeld de KLM Johan Cruijffals boegbeeld zou hebben, het veel makkelijker dingen voor elkaar krijgt. Als het bijvoorbeeld de landingsrechten van een vlieg veld in Zuid-Amerika zou wil len hebben, hoeven ze alleen maar de naam Cruijffte laten vallen en de deal is gesloten. Autocoureur Tom Coronet in Sportweek: Het gaat om geld. Wat dat be treft is de wereld niet eerlijk. Het is topsport en eigenlijk horen gewoon de beste 22 coureurs van de wereld in de Formule 1 te rijden. Maar dat gebeurt niet. De helft van het veld zijn slapers, veldvulling.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 25