ME doorbreekt boerenblokkade Teamsfeer geheim achter Nederlands succes in Davis Cup Schiphol langdurig ontwricht na brand 'Wat voor hamburgers bakken ze daar?' GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13 18 19 22 29 ekteverzuim Ier gestegen icus int fors er in 2000 ties tegen chtlijsten liselijk geweld Australië •D aan de slag wijk Eindhoven Bonden en NS praten weer Archeon stuurt bezoekers Elf Fantasy Fair weg Singel loop MémémmM buien met onweer Yasmina levend in vuilcontainer 2 WEKEN UNDAG 9 APRIL 2001 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad kapitein i de Leidse bp wil terskiën Alphen maakt miljoenentekort bekend bij bouw stadhuis Cocktail: wijn proeven in hotel Huis ter Duin V Gerets blijft geloven in duo Kezman- Van Nistelrooij Waterpoloërs Katwijk houden aanhang lang in spanning Erik Dekker net iets te dicht bij winnen Roni van Vlaanderen •ste contact met Isoleerde indianen Braziliaanse overheidsex- heeft het afgelopen einde een indianenstam oet die nog nooit eerder ct had gehad met de rse cultuur. Dat meldde gisteren. Het gaat om ne-indianen van de n-djapa stam, die leven vallei Vale do Javari, tus- ee zijtakken van de ri de Amazone. De indianen fen afgelopen maand ont- tijdens een verkennings- ht boven het gebied. ziekteverzuim in het be leven is vorig jaar voor de e keer op rij gestegen. Het inclusief zwanger- en bevallingsverlof, n uit op 6,1 procent. Dat n stijging van 0,1 procent ipzichte van 1999. De cij- werden vanochtend door IBS bekendgemaakt. lijk heeft volgens het CBS jaar bijna acht procent aan belastinggelden ge- lan in 1999. Het totale be kwam uit op 208 miljard en. Dat is elf miljard meer werd begroot. Vooral in aatste kwartaal ging het d: 10 procent meer. De bracht zelfs 14 procent op. Bij acties in Kootwijkerbroek drie mensen aangehouden Met de inzet van een overmacht aan agenten en een waterkanon heeft de politie vanmorgen de eerste barricades geslecht in Kootwijkerbroek. Bij de acties zijn tot nu toe drie mensen aangehouden die met stenen de mobiele eenheid bekogelden. Za terdag werd al een 28-ja- rige man gearresteerd die met een shovel inreed op agenten. Deze man wordt gezien als de leider van de acties. kootwukerbroek gpd Om half twee vannacht wer den zo'n twintig wegen rond Kootwijkerbroek geblokkeerd door boze boeren. Zij wilden voorkomen dat medewerkers van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) gezonde dieren doden. Bij de actievoerders over heerst het ongeloof dat er daadwerkelijk sprake is van mond- en klauwzeer in Koot wijkerbroek. Ze zijn boos op minister Brinkhorst van land bouw die vanuit Zweden het protest hekelde en zei dat bij de acties in Kootwijkerbroek boeren uit Oene waren be trokken. De politie heeft besloten gi r ME'ers proberen de barricade van shovels en tractors te breken. De groep jongeren krijgt een waterkanon op zich gericht. FOTO GPD MARC VAN DER KORT voorlopig geen mensen van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) in het gebied toe te laten nadat een lid van een arrestatieteam heeft moeten rennen voor zijn leven nadat actievoerders de man probeerden in te sluiten. De gemeente Barneveld werd zaterdag nog volledig verrast door de acties, die het noodzakelijk maakten het rui men van in totaal zeventigdui zend dieren, op te schorten. Besloten werd vanaf vandaag het ruimen te hervatten onder begeleiding van politie. Bij de acties van zaterdag raakten een agent en meerdere mede werkers van de RW gewond. Er werd voor 300.000 gulden schade aangericht. De eerste confrontatie deed zich vanmorgen voor op de kruising Garderbroekerweg- /Kootwijkerdijk. Actievoerders blokkeerden het kruispunt met een giertank, tractoren en shovels. Bovendien bewapen den zij zich met loden pijpen. Leerkrachten van basisscho len pikten jeugd tussen de ac tievoerders uit om hen naar school te brengen. Burgemeester Burgering van Barneveld heeft inmiddels een noodverordening opge steld die het mogelijk maakt iedereen te arresteren die geen gehoor geeft aan de op roep van de politie om te ver trekken. Ook biedt de verorde ning de politie de mogelijk heid voertuigen van actievoer ders in beslag te nemen. In Kootwijkerbroek zijn veel agenten in burger ingezet die zich vooral bezighouden met het aanhouden van stenen gooiers. Pagina 3: Meer nieuws over mond- en klauwzeer alleen de Consumenten- ook ouderenbonden en intenverenigingen binden rijd aan met de wachtlijs- ii de zorg. De Groninger caat Wijnberg acht tszaken tegen verzeke- kansrijk, maar vindt te- dat die zich eigenlijk te- de overheid moeten rich- jVolgens Wijnberg moeten krenbonden en patiënten- ngingen samenwerken de Consumentenbond, ba 3 op de vijf kinderen in Au- ië ziet zijn of haar moeder uiselijke kring afgetuigd en, zo blijkt uit een on- )ek van het Australische tuut voor Criminologie, op de vier is er getuige van moeder of stiefmoeder haar man of vriend met ld wordt bedreigd. Het ild varieert van stompen agen met een huishoude- voorwerp tot aanvallen een steek- of vuurwapen, al kinderen van aborigi- zijn getuige van geweld i hun moeders, namelijk ocent ixplosieven Opruimings- st (EOD) is vanmorgen in nieuwbouwwijk in Eind- n begonnen met het on- delijk maken van drie Igangers. Het ruimen van tan die bommen is riskant at er een chemisch vertra- •mechanisme in zit. Bo- ien ligt het projectiel >ij een leiding die 20.000 En in de Kempen van gas ziet. De wijk verrijst op vroeger deel van de vlieg- Eindhoven. De geallieer- tebben het vliegveld in de Ede Wereldoorlog meerde ren gebombardeerd. NDAAG 30 PAGINA'S Inland3 inland5 uren Kunst15,18 mie6,7 f en Samenleving10 rek van de Dag2 ndheid16 9,11,13,14 19 t/m 30 'sieprogramma's17 10,17 NR. 42588 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 ,,Het Duitse tennis is op het dieptepunt beland", schrijft Welt am Sonntag. „De blamage is compleet", meent Sportbild. De Duitse pers reageerde giste ren vernietigend op de smade lijke 4-1 nederlaag van hun Da- vis-Cupteam tegen Nederland. Tennisser Raemon Sluiter rea geerde gevat op de Duitse pers stemmen, die erop wezen dat Duitsland verloor van een Ne derlandse ploeg die met de tweede garnituur speelde. Slui ter: „Wat? Tweede garnituur? Duitsland verloor van bittergar nituur. "Het geheim van de even knappe als onverwachte Nederlandse zege schuilde in de goede teamsfeer. Captain Tjerk Bogtstra heeft de Neder landse tennissers tot een hecht team gesmeed, dat voor elkaar door het vuur wil gaan. „De eenheid is onze kracht", glom Bogtstra. „We hebben vier ster ke spelers en we spelen met ons allen die wedstrijd. Niemand staat op een voetstuk en als Ri chard Krajicek er straks bij is, zal hij dat ook niet staan. Al be schouw ik hem als onze beste speler en hoop ik dat hij er straks in de halve finale bij is." Volgens Bogtstra speelde Kra jicek, die van een elleboogope ratie herstelt, op de achter grond een belangrijke rol. „Hij belde vaak, sprak voicemails in en stuurde sms-berichten. Bo vendien heeft hij tactische tips gegeven over Nicolas Kiefer." Hoe anders was de sfeer in het Duitse team. Coach Carl- Uwe Steeb kreeg een flinke sneer van speler Kiefer, die vond dat Steeb als een dooie diender op de bank zat en hem niet motiveerde. Hoewel Kiefer door de geblesseerde Tommy Haas terecht werd gewezen - „Het moet natuurlijk wel op de baan gebeuren", - bleef Steeb de gebeten hond. Nederland, dat voor het eerst in de Davis-Cupgeschiedenis tot de laatste vier doordrong, stuit in het weekeinde van 21- 23 september op Frankrijk, dat gisteren in een bloedstollend duel met Zwitserland afrekende (2-3). De Fransman Escudé ver sloeg in het beslissende duel de Zwitser Bastl met 8-6 in de vijf de set. De andere halve eind strijd gaat tussen Australië (4-1 winst op Brazilië) en Zweden (4-1 zege op Rusland). Ahoy', de Brabanthallen, de ArenA en het Gelredome zich gemeld om Nederland-Frank rijk te huisvesten. De Neder landse spelers willen echter geen stadion. Bogtstra: „Zet in een stadion 20.000 man neer en het lijkt nog leeg." Toch is de keuze voor een stadion niet on denkbaar. Business in Tennis, de partner van tennisbond KNLTB die de thuiswedstrijden voor de Davis Cup organiseert, kan met de halve finale een fi nanciële klapper maken. Meer toeschouwers, meer geld. Dat lukt beter in een stadion. Pagina 19: Tennisploeg heeft maling aan reputatie Onderzoek naar bedrijfsleiding Burger King schiphol richard mooyman De Koninklijke Marechaussee gaat de rol van de bedrijfslei ding van Burger King onderzoe ken in verband met de brand die Schiphol gisteravond uren lang lamlegde. Volgens een me dewerker van het fastfoodres- taurant op Schiphol Plaza wa ren er al eerder die dag proble men met de bakoven waaruit een steekvlam kwam. Vele honderden mensen wer den rond half zes geëvacueerd. Het rampenplan werd in wer king gesteld en de hulpdiensten rukten massaal uit. De brand weer kon het vuur vrij snel be dwingen, maar de luchthaven raakte urenlang ontwricht. Het treinverkeer werd stilgelegd en de toevoerwegen afgesloten. Het vliegverkeer raakte ontre geld. Eén man meldde zich met ademhalingsmoeilijkheden in het ziekenhuis, maar kon daar na naar huis. De steekvlam verplaatste zich via een brandschacht naar het dak van Terminal West, aldus de marechaussee. Door de hit te in het afvoerkanaal ont stond ook brand in het venti latiesysteem hoog in de kan toortoren boven de terminal. De omroepinstallatie kon eni ge tijd niet worden gebruikt omdat de omroepers moesten worden geëvacueerd. De luchthaven gaat het systeem verbeteren, aldus een woord voerster. Schiphol kon vanochtend nog geen schatting geven van de schade, maar die zal gezien de rook- en roetontwikkeling vermoedelijk in de miljoenen lopen. Ook de KLM liep scha de op als gevolg van vertraging bij tientallen vluchten. Eén toestel moest uitwijken naar Rotterdam. Vandaag moesten veel koffers worden nage stuurd. De KLM overweegt de scha de te verhalen zodra duidelijk is of iemand voor de brand verantwoordelijk kan worden gesteld. Pagina 2: Commentaar utrecht gpd-anpMaar dat is een gegeven van vo rige week. Daar wil ik nu niet op ingaan", zo lichtte een woordvoerder toe. De bonden zijn positief over de uitnodiging, hoewel ze de kans op succes niet groot ach ten. Bestuurder Van den Berg van FNV Bondgenoten schatte vanmorgen de kans op slagen op veertig procent. De WMC, de bond van ma chinisten en conducteurs, waarschuwt dat bij een stuklo pen van het overleg, de geplan de treinstaking van woensdag een feit is. In Utrecht is vanochtend om tien uur het overleg tussen NS en de bonden begonnen. De partijen proberen uit de impas se rond de invoering van het nieuwe dienstrooster te komen. Het initiatief voor het gesprek kwam gisteren van de NS-direc- tie. De NS-directie wilde vanoch tend niet zeggen of ze vast houdt aan 10 juni als invoe ringsdatum. „Men kan uitgaan van wat wij, de minister en de rechter erover hebben gezegd. De verkeerschaos is groot op en rond Schiphol. De snelweg A4 is volledig geblok keerd. Het route-informatiescherm boven de weg zegt genoeg: 'Schiphol niet bereik baar wegens calamiteit'. Diverse aanrijdin gen hebben plaatsgevonden. Taxi's staan in de berm van de weg. De luchthaven over asfalt niet bereikbaar? Mensen stappen ge woon uit en lopen naar Schiphol om hun vliegtuig te halen. Als er nog vluchten gaan, tenminste. Schiphol Plaza. Tientallen brandweerwagens, zwaailichten. Een door dringende brandlucht hangt rond de termi nal. De robuuste medewerker van de Ko ninklijke Marechaussee heeft hier een dub belfunctie. Hij mag niemand de hal bin nenlaten. En hij moet de passagiers die uit de vliegtuigen komen in deze wirwar de weg wijzen. Wat eigenlijk neerkomt op: u kunt nergens heen. „Nee meneer, er rijdt geen openbaar vervoer en er zijn geen taxi's." „Kunt u zeggen wat er allemaal aan de hand is, please in English...", vraagt een buitenlander. De politieman blijft rustig. „U moet naar Turkije? Vertrekhal 1 boven is open", verwijst hij een vrouw. Michel Buurman uit Rotterdam staat met een grote reistas en ski-uitrusting hoofd schuddend naar de menigte vragenstellers en de politieman te kijken. Buurman is om tien voor zes geland met een toestel afkom stig uit het Franse Lyon, na een piekfijne wintersportvakantie. „Het is toch een schande", roept hij uit. „We worden totaal niet geïnformeerd. Nergens over. Wij zijn via de Kaagbaan geland. Ik zag de rookwol ken al opstijgen boven de terminal. Maar in het vliegtuig werd niets meegedeeld. En alsof er niets aan de hand was, werden we razendsnel via de terminal naar de afhan deling gedirigeerd. Daar heb ik een half uur staan wachten. Ze roepen niets om! Een ontploffing bij Burger King zegt u? Wat voor hamburgers bakken ze daar?" Net als na de brand van twee maanden geleden worden duizenden reizigers opge vangen in het Sheraton Hotel, recht tegen over Schiphol Plaza. Een mierenhoop in de hal. In grote ruimten wachten mensen, zit tend op hun koffers, op betere tijden. Aan een grote ronde tafel zit een ouder echt paar. Stoïcijns spelen zij een spelletje scrabble in zakformaat. De Achterhoekers Johan Wassink en zijn vrouw zitten hier al uren. Vanochtend zaten zij nog in de voor jaarszon van Barcelona. De wegen rond Schiphol worden om 19.15 uur weer vrijgegeven. Drie kwartier later rijden ook de treinen weer. Op Schip hol Plaza komt het gebruikelijke gekrioel echter pas tegen negenen weer op gang. alphen aan den rijn Tientallen mensen die de fantasiebeurs Elf Fantasy Fair in het Alphense the mapark Archeon wilden bezoe ken, zijn afgelopen zaterdagmid dag weggestuurd. Nadat de par keerplaats vol was geraakt, dreig den in de omgeving onveilige si tuaties te onstaan doordat men sen hun auto's massaal in de ber men parkeerden. Voor de directie zat er niets anders op dan deze mensen weer naar huis te sturen. Öm herhaling gisteren te voorko men, maakte Archeon gebruik van het parkeerterrein van het hoofdkantoor van Hoogvliet, op enkele kilometers afstand van het park. Mensen werden met taxi busjes van en naar de fantasie- beurs vervoerd. De Elf Fantasy Fair, die voor het eerst in Archeon werd gehouden, trok in totaal 7.500 bezoekers. Dat waren zo'n 1.500 bezoekers meer dan ver wacht. Grote publiekstrekkers waren de bestseller-auteurs Ro bert Jordan en Terry Pratchett. Be zoekers stonden wel een uur in de rij voor een handtekening. Als het aan directeur J. Veldman van Ar cheon ligt komen de elfen, hek sen, hobbits, draken en andere fantasiefiguren volgend jaar weer naar Archeon. De organisatie was in handen van Elf Fantasie, een club die zich concentreert op fan tasie en Keltische mythologie, sa men met de uitgeverijen Spec trum, Luitingh-Sijthoff en Meu- lenhoff.Bezoekers staan massaal in de rij voor de elfen, heksen en fantasiefiguren. FOTO WFA Vrijdag 20 april HET WOORD IS AAN Mieke Gijbels De ideale echtgenoot is hij die begrijpt wat zijn vrouw niet zegt. 10° vooruitblik woens donder vrij "710° 1711° 2711° Sae!£j0apg 30% 20% 20% 5S33? 30% 40% 30% utrecht gpd De vorig jaar vermoorde Yasmi na Habchi (5) zou nog zeker anderhalf uur hebben geleefd nadat ze door haar buurjongen in een vuilcontainer was ge stopt. Dit meldt de Utrechtse regionale televisiezender Ka naal 9, dat zegt zich te baseren op de laatste politieverhoren. Daarin zou de 14-jarige ver dachte hebben gezegd dat hij nog anderhalf uur later gelui den uit de container hoorde ko men. Vanmorgen is voor de Utrechtse rechtbank het proces tegen de 14-jarige buurjongen begonnen. Hoewel de verdach te minderjarig is en het in prin cipe een besloten zitting is, liet de rechtbank één vertegen woordiger van de schrijvende pers toe. Omdat de zaak Yasmi na veel opzien baarde en tot onrust en verontwaardiging leidde, meent de rechtbank dat het publiek recht heeft op in formatie over de zaak. Naast de ouders van de verdachte mo gen ook enkele leden van de fa milie Habchi de rechtszaak bij wonen. De verdachte kan gezien zijn leeftijd tot maximaal twaalf maanden jeugdgevangenis worden veroordeeld. Daarnaast kan de rechtbank hem ook een vorm van jeugd-tbs opleggen, een behandeling die maximaal zes jaar duurt. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (t.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leidschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1