Begraafplaats kan uitbreiden Woede oir plan voor annexatie 7 mmm Keukenhof is prachtig V wapperen de handen Een uurtje tennissen met Jan Siemerink voor 11.000 gulcky Groenteveiling niet op monumentenlijst Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 [at v Statenlid stelt vragen weglokken bollenbedrij MAANDAG 9 APRIL 2001 Drietal mishandelt Katwijker katwuk Een 38-jarige Katwijker is zaterdagavond door drie on bekende jongens mishandeld. Hij kreeg daarbij onder meer een trap in zijn gezicht, waardoor zijn wenkbrauw en lip open sprongen. De man sloeg hierop terug. Zijn belagers gingen er vandoor, toen er andere mensen aankwamen. De man fietste over het fietspad Rijnsoever Zuid naar huis, toen hij plotseling door de drie jongens werd gedwongen om te stoppen en om zijn geld in te leveren. Toen de man dit weigerde, vielen er over en weer rake klappen. Bromfietser rijdt agent van motor lisse Een bromfietser heeft zaterdagmiddag op de Heereweg in Lisse een agent van zijn motor gereden op het moment dat die hem wilde aanhouden. De 18-jarige Amsterdamse bromfietser was voor de politie op de vlucht, omdat zijn passagier geen helm droeg. Hij zette zijn passagier af en ging er vandoor. Toen de motoragent hem wilde aanhouden, negeerde hij het stopte ken en reed hij tegen het voorwiel van de agent aan die daarop ten val kwam. Even later kon de bromfietser alsnog worden aangehouden. De agent heeft aan zijn val geen ernstige verwon dingen overgehouden. Noordwijker botst op lantaarnpaal noordwuk Een 25-jarige Noordwijker is zaterdagavond op de Adriaan Mouriszweg in zijn woonplaats tegen een lantaarnpaal gebotst. Belangrijkste reden daarvan was overmatig drankge bruik, zo bleek tijdens de daaropvolgende alcoholcontrole door de politie. De Noordwijker had twee keer zoveel drank op als wettelijk is toegestaan. Lions-gala voor Nepalese hoertjes noordwuk De Lions Club Noordwijk verzorgt op zaterdag 21 april een galadiner in de wintertuin van de Hotels van Oranje, met muziek en een veiling. Onder andere schilderijen, een Fok ker 4-formatievliegtocht, een jaar lang wekelijks bloemen en een wijnarrangement in het Prinses Juliana Hotel in Valkenburg komen onder de hamer. Bij de officiële trekking van de Mega Loterij is de hoofdprijs een Renault Mégane cabriolet. Een week later, op zaterdag 28 april, organiseert de Lions Club voor de veertiende keer het traditionele Oranjebal in de Hotels van Oranje. Dan treden de Noordwijkse band Nightlife, zanger Alex, Gerard Joling en dj Tom Noppe op. De plaatselijke midden stand heeft de prijzen voor de traditionele Oranjebal-loterij op deze avond beschikbaar gesteld. De opbrengst van beide festivi teiten komt ten goede aan de Stichting People's Trust. Deze stichting zet zich in voor Nepalese meisjes die geronseld zijn om in Indiase bordelen te werken. Lions Club Noordwijk en People's Trust proberen de meisjes terug te brengen naar Ne pal. Daar wordt een opvanghuis gebouwd voor de meisjes. runsburg rob onderwater Jan Siemerink heeft Rijnsburgse Boys een ferme, financiële duw in de rug gegeven. De tennisser, die afgelopen weekeinde met twee zeges meehielp aan de sensationele 4-1 winst van het Nederlands Davis Cupteam op Duits land, stelde een uur tennis met hem zelf beschikbaar voor de paasveiling, die de club hield in Het Voorhof. Sie merink, die zelf ooit het geelzwart van de club verdedigde, bleek een zeer 'gewild' object. Uiteindelijk leverde na lang bieden een uur met Siemerink ruim 11.000 gulden op. Rijnsburger Cas Zwaan was namens een aantal bloemenhandelaren de gelukkige. De veiling bracht de club bruto 130.000 gulden op. Het geld gaat de voetbalclub gebrui ken voor de herindeling van het com plex. Middelmors wordt in de komen de jaren geheel gerenoveerd. De vel den twee, drie en vier worden, als het aan de club ligt, wetra-velden (deels kunstgras, deel natuurgras), terwijl er een zesde veld bijkomt. Voorts wor den kantine en kleedkamers gereno veerd. Rijnsburgse Boys heeft overi gens nog wel toestemming van de ge meenteraad nodig, maar als het aan de club ligt wordt er de volgende maand al begonnen met de werk zaamheden. Hoogste bieder Cas Zwaan gaat overigens zelf niet tegen Siemerink tennissen. De bloemenhandelaar wil wederom een goed doel aan het ten- nisuurtje verbinden. Met de plaatselij ke bank heeft Zwaan vandaag een ge sprek hoe hij dat het beste kan invul len. „Maar ik denk dan aan een de monstratiepartij van Siemerink op het complex van de tennisclub De Rijn- kanters. Als daar bijvoorbeeld toegang voor geheven wordt, levert dat weer geld op. Er zijn genoeg projecten in de wereld die geld kunnen gebruiken", zegt Zwaan. Naast Siemerink schoot de Flora band de voetbalclub financieel te hulp. Een uurtje spelen bracht acht duizend gulden op. „Een mooi ge baar", vond Driebergen. „De Flora band maakt altijd gebruik van onze voetbalvelden. Op deze manier wilden ze iets terugdoen." Het zevende elftal van Rijnsburgse Boys bracht vierduizend gulden in het laatje. In ruil daarvoor mogen wedstrijd tegen het eerste elf ballen. Driebergen zelf deed een duit in het zakje. Hij steld avond stappen met de voorzit schikbaar. Er werd 400 gulden boden door een vrouw. Drieb „Wat ik allemaal met haar Daar moet ik nog over nadenketj Driebergen was blij verrast opbrengst, waar de onkosten i gens nog van moeten worde trokken. ,,Ik hoopte op 75.000 Dan is dit natuurlijk een schil bedrag." ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONINC katwuk peter blok De groenteveiling aan de Sandtlaan in Katwijk, die op 1 juli definitief haar deuren sluit, komt niet op de monumenten lijst. De leden van de gemeen telijke welstands- en monu mentencommissie vinden de gebouwen 'geen architectoni sche, cultuurhistorische en so ciaal culturele waarde hebben'. „Het complex als geheel noch in onderdelen heeft een waarde als monument", aldus de com missie. Daarmee wordt het ver zoek van Leefbaar Katwijk om het complex op de monumen tenlijst te zetten niet gehono reerd. De rapporteurs van de wel stands- en monumentencom missie noemen de huidige toe stand van het veilingcomplex 'vergane glorie' en 'verwaar loosd'. Het complex ademt bo vendien 'planloosheid' uit. „Het veilingcomplex Katwijk Omstreken heeft sinds de start in 1912 een duidelijk zichtbaar groeiproces doorgemaakt. Dit groeiproces is in de huidige si tuatie herkenbaar door grote en kleine uitbreidingen en veran deringen. Delen van de oor spronkelijke opzet zijn in de loop der jaren gesloopt en ver minkt Oorspronkelijke structu ren zoals waterlopen, kaden en bruggen zijn verstoord", con cluderen de leden van de wel stands- en monumentencom missie. Vooral het oudste, nog be staande gebouw met daarop de tekst Veiling Katwijk Omstre ken uit 1938 is de commissie een doorn in het oog. „Door de vele verminkingen heeft dit ge bouw, dat oorspronkelijk vrij staand was en later grondig is veranderd en is ingesloten door andere bouwwerken, geen ar chitectonische waarde." Slechts één van de zes vei linggebouwen is volgens de commissie 'in technisch op zicht opmerkelijk', de rest heeft 'geen architectonische waarde'. Maar ook het 'technisch op merkelijke' veilinggebouw ver dient geen status aparte: ver melding op de gemeentelijke monumentenlijst. Een akkoord over de omstreden uitbreiding van de begraafplaats Duinhof in Lisse is praktisch rond. Notaris zet in overeenkomst over Duinhof laatste puntjes op de i gerard baas De Lissese wethouder ruimtelijke ordening Prins heeft binnenkort een feestje te vieren. Een akkoord over de uitbreiding van be graafplaats Duinhof, in Prins' eigen woor den een 'heksentoer' die veel van hem heeft gevergd, is zo goed als rond. Hoe de overeenkomst er in details uitziet, wordt nog angstvallig geheim gehouden. Prins is zo opgelucht dat hij zijn lippen stijf op elkaar houdt totdat iedereen zijn hand tekening heeft gezet en de gemeenteraad eind mei met de oplossing heeft ingestemd. Duidelijk is dat er twee gebiedsuitbreidin gen komen: een kleine uitbreiding op een gedeelte van het weiland van de aangren zende manege en een grotere uitbreiding in het bos op de hoek van de Spekkelaan en de Van Lyndenweg. Iedereen wint iets bij de deal. De graaf Van Lynden krijgt 2,5 ton van de gemeente voor het opknappen van het koetshuis bij het kasteel, die hij pas hoeft terug te beta len als hij dat geld van Monumentenzorg krijgt. De gemeente Lisse kan alsnog afzien van de aankoop van een stuk bollengrond recht tegenover de begraafplaats. Boven dien is de gemeente meteen af van de klacht dat er in tegenstelling tot wat is afge sproken in het Pact van Teylingen tóch bol lengrond verdwijnt. Het Zuid-Hollands Landschap, tegen woordig eigenaar van het Keukenhofbos, kan het mooie stuk bos behouden waar de uitbreiding van de begraafplaats aanvanke lijk zou plaatsvinden, in ruil voor een wat onooglijke hoek van het bos. Bovendien worden in ruil voor het verlies van het stuk bos twee zogeheten ecologische zones aan gelegd. Dat houdt vooral in dat van oost- westsloten richting Haarlemmermeer de walkanten worden aangekleed. Een grote vraag was wat de provincie Zuid-Holland zou doen, want die gooide bij het vorige uitbreidingsplan roet in het eten door te stellen dat het Keukenhofbos op geen enkele manier mocht worden aan getast. Gedeputeerde Vissers heeft vorige week in een vergadering van de provinciale commissie ruimtelijke ordening echter ge meld, dat bij de provincie de wil aanwezig is om tot een overeenkomst over Duinhof te komen. De overeenkomst moet, zo sprak Vissers, nog worden uitgewerkt, maai- het Pact van Teylingen wordt niet aangetast en Duinhof krijgt de ruimte die het de komen de tientallen jaren nodig denkt te hebben. Alle partijen hebben vorige week hun commentaar geleverd op het concept-con venant en daarmee is de notaris nu aan de slag gegaan om een 'echt' convenant te maken dat klaar is om te worden onderte kend. Bij de laatste commentaren zaten volgens Ph. van Hoven van de Hervormde Kerk geen schokkende dingen. „We hebben nog wat detail-wensen ingebracht, kleine aanvullingen enzovoort." Wat die details of aanvullingen precies inhouden, wil Van Hoven niet kwijt. Hij vindt het 'een won der' dat de partijen tot een akkoord zijn ge komen, na ongeveer zeven jaar onderhan delen waarin nogal wat gevoeligheden zijn ontstaan. Ook Prins wil over het aanstaande ak koord niet meer vertellen dan dat hij opge lucht is dat het er aan zit te komen. De kwestie-Duinhof heeft veel van hem ge vergd. „In mei bespreken we het convenant in de commisievergaderingen en daarna in de gemeenteraad. Voor die tijd is het geen stuk voor de openbaarheid, maar ik heb er een goed gevoel over. Als het zover is, valt er een enorme last van mijn schouders. Dan is het een mooie gelegenheid voor een feestje." Honderdvijftig doofblinden op uitnodiging van de Rotary een dag in Keukenhof margrit tibboel Een eerste vereiste om volop te kunnen genieten van wat de Keukenhof in Lisse aan lente- pracht te bieden heeft is een goed gezichtsvermogen, zou je denken. Niets is minder waar. Ook voor bezoekers die niets kunnen zien en zelfs voor men sen die daarbij nog doof zijn ook, is een dagje Keukenhof een heel speciale ervaring. Zaterdag waren er van heinde en verre honderdvijftig doof blinden in het gezelschap van evenzoveel begeleiders op uit- nodiging van de Rotary naar de Keukenhof gekomen. Geen op vallende groep tussen de bonte mengeling van toeristen, zo op het eerste gezicht. Hier en daar zijn weliswaar wat gehoorappa raten zichtbaar, een enkeling baant zich aarzelend een weg met een blindenstok en een paar blindengeleidehonden be snuffelen het onbekende ter rein. De uit Nijmegen afkomstige Marian Miedema van de 'Ne derlandse Stichting doofblin den' tussen de bloeiende bloemperken: „Ieder jaar gaan we een dagje uit, dat is inmid dels traditie. Eigenlijk is het ook een beetje een reünie", conclu deert ze, terwijl ze links en rechts een knuffel uitdeelt en joviaal de arm om de schouder slaat van een oude bekende. Wijzend op de bijzondere be zoekers legt ze uit: „Niet ieder- Ruiken aan de bloemen in Keukenhof. een die hier vandaag aanwezig is, is stekeblind of stokdoof. Er zijn gradaties, zowel in 't slecht zien als 't slecht horen. Sommi gen zien wat flauwe contouren en kleuren en horen hoege naamd niets, 'n Ander ziet weer minimaal en hoort wat meer. Het is heel verschillend." Ook zijn er volgens Miedema deel nemers die als kind wel over voldoende gezichtsvermogen beschikten. „Voor hen is er niet veel nodig om zich de prachtige bloemen weer voor de geest te halen. De extra ontwikkelde tastzin en het reukvermogen helpen daar bovendien een handje bij." Als de gasten van de Rotary na een eerste wandeling door het park behoedzaam wat bloe men 'gevoeld' hebben en de geur diep hebben ingesnoven komen de reacties los. Terwijl de buitenlandse toeristen luid- FOTO TACO VAN DER EB keels in alle toonaarden de pracht van Keukenhof kenbaar maken in termen van 'lovely' en 'magnificent', komen er bij de doofblinden weinig woor den aan te pas. Het enthousias me is er echter niet minder om. Er volgt een voor buitenstaan ders onbegrijpelijke wirwar van druk bewegende handen, geba ren die kennelijk aan duidelijk heid niets te wensen over laten en letters die in de handpalm worden 'geschreven'. Ook de gezichtsuitdrukkingen laten er geen twijfel over bestaan: „De Keukenhof is prachtig!" In het Oranje Nassau Pavil joen laat Hans Dirksen uit Zoe- termeer aan zijn begeleidster weten dat hij de dag van z'n le ven heeft. Even zag het er deze week naar uit dat het bezoekje aan Keukenhof aan zijn neus voorbij zou gaan. Zijn vaste be geleidster moest het wegens ziekte laten afweten. Een mede werkster van de Stichting doof blinden heeft zich zijn lot aan getrokken en heeft nu behalve haar eigen 'maatje' ook Hans onder haar hoede genomen. Een brede grijns onder de groene baseballpet met het vig net van een vaderlandse brou werij erop bewijst dat dit be zoekje voor Hans een schot in de roos is. „Geweldig", glundert hij met z'n hand een kleurig bloemenarrangement aftastend om vervolgens met een vies ge zicht te constateren: „D'r zit te veel water in die vaas." Bij de imposant uitwaaieren de fontein in de Zomerhof zit Michel Cantino in zijn rolstoel. Hij wordt geduwd door zijn zus Margaret die over de meervou dige handicap van haar broer laconiek opmerkt: „Foutje van de dokter." Michel geeft intus sen breed gesticulerend uiting aan zijn bewondering voor de steeds veranderende metersho ge watermassa. Van het geklater kan hij niet veel horen, maar van het waterfestijn kan hij door zijn dikke brillenglazen een vage glimp opvangen. Voor zus Margaret is broerlief na alle omzwervingen die ze een leven lang tezamen hebben gemaakt ook zonder woorden een open boek: „Hij is er kapot van. Fan tastisch vindt-ie het." Tegen vier uur komt de Hille- gomse Harmoniekapel de Keu kenhof in. Verbazing op de ge zichten van de toeristen. Wat moeten doofblinden nou met een feestelijke potpourri lijkt men te denken. Lang hoeven ze niet te wachten op een plausi bele verklaring. Er worden bal lonnen uitgedeeld die, wanneer men ze opgeblazen tegen het li chaam houdt, precies de trillin gen van de schetterende klan ken laten resoneren. „Dove mensen houden van dat ritme en dansen graag", verklaart Miedema. En inder daad, hier en daar gaan de beentjes van de vloer. Na een diner met op tafel wijn- en me nukaarten in braille zit het er om acht uur definitief op, met een laatste handdruk en een hyacint en narcis op pot om mee naar huis te nemen. Rotary-voorzitter Piet de Vreugd met een inmiddels be duimeld draaiboek onder de arm is diep onder de indruk van de doofblinden. ,,'t Is een heel nieuwe wereld waar ik kennis mee heb gemaakt. Ik heb enorm veel respect voor onze gasten van vandaag. Het was 't allemaal dubbel en dwars waard!" 'Dit is een bom onder de samenwerking oen' pse •m mob ■M- flap; haac Abject, ofwel: volsterkt verwerpelijk. Die term v elke dag in bestuurlijk Nederland. Maar de Valken in 1 waarnemend burgemeester Van der Reijden staiacht de volle honderd procent achter het gebruik terc zware woord om aan te geven wat hij vindt van ging van het Leidse college van burgemeester e 0nc houders om Valkenburg in te lijven. ,,Op een v< em ring waar Valkenburg, Rijnsburg, Wassenaar enen-J niet bij zijn en waar het punt helemaal niet aan is, heeft Hillebrand dit gezegd. Als je dit niet abje noemen, dan weet ik het niet meer." ski duin- en bollenstreek anton diedrich en sjaak smakman En let wel, zegt Van der Reijden, het was geen persoonlijke op risping van de Leidse wethou der Hillebrand: zijn toespraak stond op schrift en behalve Hil lebrand waren ook de burge meester en een aantal wethou ders van Leiden aanwezig bij die vergadering met de overige SLR-gemeenten en de provin cie. Volgens Hillebrand moet Val kenburg maar net als Warmond een deelgemeente van Leiden worden. Leiden kan dan de ma rinevliegbasis volbouwen en zo een halt toeroepen aan het ver trek van de beter gesitueerde inwoners, die de sociale en eco nomische ruggengraat van de stad vormen. Het gaat Leiden dus alleen om het geld dat de bouwlocatie kan opleveren, concludeert Van der Reijden. Ook zijn collega's Van Wou- we van Katwijk en Van der Lee van Rijnsburg hebben geen goed woord over voor de uitla tingen van Hillebrand. Onver standig, onbehoorlijk, onver antwoordelijk en onbegrijpelijk, zegt Van der Lee. „Hij legt hier mee een bom onder de samen werking, juist op het moment dat die gestalte begint te krij gen." In vier werkgroepen zijn het samenwerkrngsverbond Duin- en Bollenstreek (SDB) en de evenknie van de Leidse regio (SLR) een nauwere, niet-vrijblij- vende samenwerking aan het bespreken. „Dat wordt serieus, we zien allemaal het nut daar van in", zegt Van der Lee. „En met dit soort uitspraken haal je dat meteen weer onderuit." Volgens Van Wouwe haalt Hillebrand een heel oud paard van stal. „We wisten al dat Lei den het vliegkamp wil volbou wen." Maar toch vindt ook hij de recente uitspraken van de Leidenaar 'niet verstandig' en 'schadelijk' voor de samenwer king. „Trouwens, voorlopig staat het vliegkamp er nog", zegt Van Wouwe. „En wij zijn, samen met Wassenaar en Val kenburg, nog steeds van me ning dat het moet blijven. De Kamer heeft zich ook nog steeds niet over een verhuizing uitgesproken." De toekomst van de basis ligt hoogstwa. op vliegveld De Kooyr Helder. „Dat duurt ncri.'D maal tot 2010", zegt V; itSu we. Hij wil pas planm grot maken voor de vrijk nde grond als voor honderd vaststaat dat het vliegka dwijnt. Daar is Leiden al wa'arg mee bezig, bevestigt brand. „Dat wij Valken bouwlocatie willen oi len, is net zo min nieui feit dill; de Rijn bij Kai^, zee stroomt", zegt de|^ vvethoudot,, Wj, noem' ratis itiscl tijdsi he >St Qgei :nai ondt het belang van Leiden n de Leidse regio' als meente de regie over catie van het voormali kamp Valkenburg in krijgt. „En die locatie 1 dat heeft de staatssecre volkshuisvesting onlai vestigd. Zo niet, dan 1 regio in de grootst n problemen." Hillebrand benadrukt bebouwen van het vtoflrl geen solistische actie den moet worden. „W| overleg. Dat roepen m Ml jaar, en nu is dat overle delijk. Wij willen met di t Mad gemeenten een gemeeer Ge2 pelijk standpunt bereik zou nog wel eens moei nen worden: Hillebrai efen dat Valkenburg zich biïen g moet aansluiten. „Het Heb deel van het vliegkani ,0I op ere j op OV, Noord-Holland moet niet op ei gen houtje proberen bollenbe- drijven of -veilingen te lokken. Daarvoor is het samenspel tus sen de Keukenhof, de handels bedrijven en de telers te fragiel. Zodra er een schakel uitvalt, kan het betekenen dat uiteinde lijk de toeristen het voor gezien houden. En dan staat iedereen met lege handen. Die mening verkondigt het Lissese statenlid voor de SGP- ChristenUnie in Zuid-Holland Freeke. Hij heeft in de staten- bij de gemeente Val) Als Leiden daar huizen lijkt het ons het beste kenburg zich bij de Leider voegt. Maar in Valkenl'ous is daar weinig bereidhei aan& Van der Reijden herh :cht eens dat Valkenburg e#1 als dere betrokken gemeen ,ande met Leiden om de tafi gaan zitten over het t< zet sj van huizen op een e 'P zij' bouwlocatie aan Leijen „Het is echt niet zo der wat tegen Leidenai jke k ben". Dat weet het Le1 Mai meentebestuur ook, bi jcrwa hij. „Maar dit is natuup sh< volstrekte uitglijder. Lee noemt deze uitla1 het bom onder de samen'g op En dat is het natuurlijke Am woon." paar N elen d< teve int te bir tde b :nde is er ■or c om at vergadering schriftelijk |a< gesteld over de poginr0( de de Noord-Holland^i puteerde Verburg lenhandel naar zijn lokken. Freeke kwam tot naar aanleiding van uitlating dat het logisi bollenhandelsbedrijven -t achterna gaan naar land. Freeke wil van Gedi Staten van Zuid-Hollai of over dit onderwerp met de provincie No land. 1 profe, e zijl hi r No ui. de 1 id C; iund e spoi 'ting even mini hel it he ad Ca le eestje enoe aten Boun silly Oftei

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14