Alphen maakt miljoenentekort stadhuis bekend Wild gepeddel in rustig zwembadwater -Lr •- v> Rijn Veenstreek j icobswoude verbetert controles Lentefeest massaal gevierd uitenkagers beginnen reddingsactie voor gymzaal Sint Willibrordus Brandweer Rijnwoude krijgt OR TV FWl p»s ,1e WNDAG 9 APRIL 2001 13 irie gewonden na aanrijding iha/f wetering Bij een kop-staartaanrijding op rijksweg A4 li zaterdagmiddag drie mensen gewond geraakt. Een man, «juw en kind moesten met onbekende verwondingen naar het ikenhuis na het ongeluk, waarbij vijf auto's betrokken waren. ;t drietal zat in de achterste auto die bij de kettingbotsing be lleken raakte. Volgens getuigen veroorzaakte een onbekend jleven automobilist de aanrijding bij het invoegen in een jgzaam rijdende file op de linkerrijstrook. anhouding na ruzie ofmaan den run* De politie heeft zaterdag rond 17.15 uur een •jarige Alphenaar aangehouden op verdenking van mishan- lingvan een 31-jarige plaatsgenoot. Het slachtoffer was boos >r de manier waarop de verdachte zijn honden behandelde, verdachte zou vervolgens hebben ingeslagen op de jongere latsgenoot. Bij zijn aanhouding verzette de 44-jarige zich he- Beiden hebben tegen elkaar aangifte gedaan. 1 reinenbeurs terug in Alphen ihfn aan den run Treinliefhebbers kunnen zaterdag terecht in tAlphense gemeenschapscentrum De Bron. Daar is van 9.30 16 uur een treinenbeurs. De beurs is enkele jaren stopgezet, A tar inmiddels heeft een nieuwe hobbyist de organisatie weer ïin gepakt. Hij heeft de voormalige standhouders opgetrommeld verwacht dat zij zaterdag een flinke verzameling gebruikte inen, auto's en andere spoorzaken presenteren in De Bron. ormatie is te krijgen via 06-16392892. Wethouder opent jeu de boulesterrein m poFARENDSVEENWethouder Nagtegaal opent zaterdag 21 ril het nieuwe jeu de boulesterrein van de Alkemadese ver- iging De Boel de Boule. Na enkele jaren gebruik te hebben maakt van het gravelveld van voetbalclub Alkmania, heeft de ib nu een eigen terrein naast tafeltennisvereniging De Tref- s. rwswouDEJacobswoude wil de controle op veiligheid verbe en en tegelijkertijd acceptabeler maken voor de burgers, arom werkt de gemeente aan een nota 'Integraal Veiligheids- eid'. Het is de bedoeling dat de controles aan elkaar worden coppeld. „We zijn toch iets teveel afzonderlijk bezig", aldus I rgemeester Van Beek. „Als burgers de ene keer bezoek krij- fm van bouw- en woningtoezicht en de andere keer van een lieuambtenaar, dan hebben ze geen zin meer om mee te wer- ine-dansen in Nieuwe Wetering iwe wetering De North-Hill Country Dancers (NHCD) be nen op 23 april met een cursus line-dansen in Nieuwe Wete- g. Deelnemers betalen 67,60 gulden voor elf lessen. Zij krij- i een NHCD-clubpasje en drie vrijkaarten voor de maande- se dansavond in De Zilk. Wie al zo'n pasje heeft krijgt 10 gul- korting. De cursusavonden zijn in het Cultureel Centrum in luwe Wetering en beginnen om 19.30 uur. Inschrijven kan ïavond vanaf 19.30 uur in het Cultureel Centrum aan de Ach- weg 90. roelofarendsveen De veilinghal in Roelofarendsveen heeft zijn nut ook dit jaar weer bewezen. Duizenden mensen vierden er het afgelo pen weekeinde het vierde Lentefeest, de opvolger van het vroegere carnaval. Organisator Fred van der Meer van muziekvereniging Liefde voor Harmonie noemt de lokale optredens van gisteren het hoogte punt van de driedaagse. „De muziek en dans van lokale gezelschap pen trokken zo'n duizend mensen", zegt hij tevreden. „Dat kwam mede door de afgelasting van het voetbal. Ondanks de drukte viel er geen wanklank. De sfeer was ongedwongen." Een dag eerder had de Limburgse popgroep Rowwen Hèze zo'n 1500 luisteraars aan zich verplicht. Van der Meer had op nog meer belangstelling gerekend. „We hebben er wel eens 2000 gehad. Nu kwamen vooral de echte fans van buitenaf, soms in bussen, naar Roelofarendsveen." De orga nisatie gaat volgend jaar graag op dezelfde voet verder, maar is af hankelijk van de gemeente Alkemade. Zij beslist als nieuwe eigenaar of de veilinghal, die volgend jaar tegen de grond gaat, nog één keer beschikbaar is voor de Lentefeesten. Van der Meer hoopt daar vurig op. „Daarna pleiten wij voor handhaving van een evenementenhal op het veilingterrein. Volgens mij kun je dan voldoende ruimte voor hui zenbouw overhouden." foto eric taal ik school staat op instorten ners van Buitenkaag heb- een actie opgezet voor het iud van de gymzaal en de ^horende ontmoetings- ®ite aan de Hoofdweg. Mis- Tdie, dan blijft alleen de slo- Vfiml nog over voor de ge- i het achterstallig onder- 1 weg te werken is 235.000 m nodig. Bovendien is er tructureel exploitatietekort van 10.000 gulden per jaar. De sporthal en gebouw De Ontmoeting zijn eigendom van de katholieke onderwijsstich- ting waartoe ook de naastgele gen basisschool Sint Willibror dus behoort. De stichting heeft geen geld om de renovatie te betalen. Dit geldt ook voor de school, die eveneens op instor ten staat. Het schoolbestuur overweegt de school te sluiten en de leerlingen van Kaageiland en Buitenkaag per bus naar een nabijgelegen school te vervoe ren. Hoewel inwoners van de twee dorpen daar al niet blij mee zijn, vrezen zij het ergste als de sportzaal en De Ontmoe ting zouden verdwijnen. „Dat centrum kunnen wij niet mis sen", zei dorpsraadvoorzitter Hans Bruijn afgelopen vrijdag tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad. Dat hij daarin niet de enige is, bleek uit de ac tie die dorpsbewoners hebben opgezet. De Buitenkagers Harry Mense en Ben Zwagerman lichtten de plannen toe. Zij gunnen zich negen maanden. „Als we onze plannen aan het eind van het jaar niet hebben gerealiseerd, dan hebben we een nog veel groter probleem", aldus Zwagerman. Het is waar schijnlijk dat de boel dan wordt gesloopt. Allereerst moet er een oplos sing komen voor het achterstal lige onderhoud van de sporthal. „Daaraan moet van alles ge beuren", aldus Zwagerman. „De douches zijn slecht, er is geen invalideningang, het voeg werk, verfwerk, noem maar op, laat te wensen over. We moeten de hal op het niveau van de 21ste eeuw brengen." Gebeurt dat sober, dan kost de renovatie 120.000 gulden. Maar ideaal is de hal dan niet, benadrukte Zwagerman. Voor een goede beurt is er 235.000 gulden no dig. De dorpsraad heeft de taak op zich genomen hiervoor fondsen te werven. Daarnaast moet er ook een oplossing komen voor het jaar lijkse exploitatietekort. „Daar Wethouder Wienbelt maakt vanmiddag bekend hoeveel extra geld er nodig is voor het Alphense stadhuis. In een persconferentie met collega-wethouder Voogd en direct teur E. 't Hoen van het Projectbureau Stadshart komt de langverwachte tegenvaller naar buiten. ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Vorige maand gaf de nieuwe wethouder financiën al toe dat Alphen het niet redt met de ruim 80 miljoen gulden die het stadhuis tot nog toe kost. Hoe wel hij diplomatiek om de hete brij heendraaide, werd duidelijk dat de reserve van twee miljoen gulden in elk geval moet wor den uitgegeven. Hij was toen nog volop in ge sprek met de partners die bij de bouw zijn betrokken (onder wie aannemer HBG, architect Van Egeraat en adviesbureau KP- MG) over wie financieel aan sprakelijk is voor de tegenval lers. Zoals de vertraging van een half jaar die al is opgelopen vanwege een ander probleem: het grotendeels glazen ontwerp bleek voor de aannemer op on derdelen onuitvoerbaar. Lo pende het bouwproces moest het ontwerp worden bijgesteld. Ook moest de gemeente ver schillende keren met de aanne mer in discussie over geclaimd meerwerk. In maart zei de wethouder over de onderhandelingen om trent de financiële aansprake lijkheid: „Sommige zaken pas sen binnen de twee miljoen die is gereserveerd voor meerwerk. En andere zaken horen bij an dere partners thuis." Of het Al phen is gelukt om die anderen daarvan te overtuigen is echter de vraag. In de wandelgangen klonk de laatste tijd veel be zorgdheid over de kosten, die volgens geruchten flink hoger zouden kunnen worden dat die twee miljoen. Volgende week dinsdag is er een extra commissievergade ring voor de raadsleden over het stadhuis. Volgens een woordvoerster van de gemeen; te is die deels openbaar en deels achter gesloten deuren. Vorig jaar leidde de proble men met het stadhuis tot grote spanningen binnen het college en uiteindelijk tot het aftreden van wethouder Lyczak. runwoude den hebben in groten getale voor deze vorm gekozen. Alleen bij het Koudekerkse korps was er een meerderheid voor het sturen van een afgevaardigde namens de brandweer in de OR van de gemeente. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor 13.265 gul den beschikbaar te stellen voor opleiding en training van de le den van de OR bij de brand weer. De brandweer van Rijnwoude krijgt een eigen ondernemings raad. Bij alle drie de posten (Koudekerk aan den Rijn, Ha- zerswoude en Benthuizen) is een kandidaat om zitting te ne men in de OR. De oprichting van de OR is een manier om de medezeggenschap van de leden van de vrijwillige brandweer te bevorderen. De brandweerlie- moeten wij ons voor inzetten' hield Zwagerman de aanwezi gen voor. „We moeten iets be denken dat meer barinkomsten oplevert, er moet sponsorgeld binnenkomen en we verwach ten ook een kleine bijdrage van de gemeenschap." Een kleine aanzet is er al. Vo rig weekend was er een lente feest in de hal, dat 3.000 gulden opleverde. De organisatie over weegt om van het feest een jaarlijkse traditie te maken. Kanopoloërs van De Kromme Aar maken De Hoorn onveilig NAAN DEN RUN* teel zwembad voor jezelf, luxe is niet voor elke Al- jse vereniging weggelegd. lphense kanovereniging 'omme Aar had dat geluk 'ij nam daarom zaterdag- jd in het Alphense zwem- 'e Hoorn de gelegenheid t om een soort open dag luden, waarop geïnteres- le Alphenaren onder meer ndruk konden krijgen van •aar heftige potjes kanopo- het op het eerste gezicht 'fi 'eskimoteren': kapseizen eer boven komen. is niet veel publiek op de •demonstraties afgekomen, itig niet-leden bevolken de tjes langs het bad en bekij- de wilde bewegingen van anopolospelers. Reinier El len van de Toercommissie 'e Kromme Aar treurt niet je opkomst. „We wis- niet wat we konden ver- ;m iten aan bezoekersaantal- Het was voor ons de eerste dag in dit zwembad. Op officiële open dag later in aar komen doorgaans meer ekers. Mogelijk ligt het aan s b ijdstip waarop we het heb- 3 georganiseerd. Maar een vei fbad voor een middag af- 0v n is voor onze vereniging te doen. We moeten tijdens Valuatie kijken of we het een keer hier willen doen •f we het grootser moeten ïtten." ch regeert de pret in twee de drie baden van De tn. Voor de kanovaarders is niet meer dan een uitge- le training. In de winter t De Kromme Aar namelijk keer per maand het zwem- om de diverse disciplines ichnieken te oefenen. Nor- 1 doet de club dat 's zomers Oude Rijn of op de Krom- Aar. Het spectaculairst is Wedstrijdje' kanopolo. Vijf 1,11 Di Kanopoloërs nemen op een rustige avond bezit van zwembad De Hoom. spelers in een geel zwemvest strijden tegen vijf anderen met een zwart vest. Die kledij be schermt de kanopoloërs. Dat is nodig ook, want tijdens het spel vliegen de peddels de deelne mers om de oren. Daarbij moe ten de vingers het regelmatig ontgelden. „Het is net als ge woon waterpolo", legt Elbert - sen uit, „alleen zit je in een ka no." Volgens Elbertsen is De Kromme Aar een gezelligheids vereniging. „Maar we proberen er een professioneel tintje aan te geven." Wilbert de Haas uit Koude kerk mag zich met zeven ande re leden van de kanopolo-divi sie van De Kromme Aar profes sioneel noemen. Hij speelt in de zomer competitie voor ka novereniging Natsec in Vlaar- dingen, maar blijft graag lid van foto eric taal zijn oude club. „Want het is bij ons gezellig", zegt de polospe ler die na zijn optreden druip nat uit zijn kajak is gestapt. „Hoewel we behoorlijk fanatiek kunnen zijn." Hij legt graag uit hoe je kanopolo speelt. „Beide teams moeten in twee keer twintig minuten zoveel moge lijk doelpunten scoren. Met de peddels mag je de bal afweren. Het is toegestaan je tegenstan der om te duwen." De Haas vaart op een verdedigende po sitie. „Mijn gooikracht is niet zo groot dat ik als 'spits' kan die nen." Toch scoort hij vijf keer. „Het is leuk om je teamgenoten af te troeven", zegt hij grijn zend. Iets geheel anders is het 'eski moteren', een techniek waarbij je al varende een koprol maakt. Die techniek kan van pas ko men als je op een woeste rivier of in een dito branding kanoot, zoals Cees-Jan Laros uit Al phen. „Voordat ik eskimoteren onder de knie had, was er een seizoen voorbij", vertelt Laros die al vanaf zijn vijfde in de ka no zit. „Nu geef ik er les in." La ros doet even voor hoe je moet eskimoteren. In zijn kajak geze ten laat hij zichzelf kapseizen. Snel draait zijn lange boot om zijn as, terwijl Laros kort onder steboven in het water hangt. Met een snelle draaibeweging van zijn lichaam komt hij aan de andere kant weer boven. „De peddel wordt door de wa terdruk omhoog gestuwd. Daardoor kun je jezelf weer omhoog trekken. Eskimoteren tijdens het wildwaterkanoën is gaaf. Telkens weer bovenko men nadat de golven je hebben omgegooid geeft een kick." Zijn vader heeft zijn aandacht op dat moment gevestigd op het freestyle kanoën. „Het is aardig om te zien hoe de club is gegroeid", zegt Laros senior. „Bij de oprichting in 1983 had den we vijftien leden. In die tijd voeren we rond hij Zwammer- dam, in een kommetje van de Oude Rijn. Boten en een loods huurden we van de RESA, de toenmalige gehandicapten- voorziening. Dat is meteen ook het grootse verschil met nu. De meeste leden hebben een eigen boot. Er zijn nu sowieso meer mogelijkheden. Zo gaan we voor het kanoën onder meer naar de Ardennen en doen we aan reddingsoefeningen. Dat was er vroeger niet bij. Leidsch Dagblad ANNO 1901 Dinsdag 9 April WARMOND - Elk jaar staan we in Maart voor het vraagstuk: Zullen de bollenvelden in bloei staan en de stedelingen tot een uitstap lokken om zich in hun kleurenpracht te verlustigen op de Paaschdagen, wanneer ieder den tijd er voor heeft? En nu is het Paschen geweest ende hyacinten, aangekon digd door de narcissen, de krokussen, de sneeuw klokjes, de irissen, bekennen kleur en zijn er werke lijk. Nu kan er over dit feit strijd bestaan, en zeggen sommigen, dat ze er nog niet zijn; de gewone strijd tusschen optimisten en pessimisten. Een waarheid is, dat de bollenvelden Zondag en Maandag een heerlijken aanblik boden, want het zijn niet enkel de schitterende kleuren der bloemen, maar ook de ver schillende nuancen van het kruid, die het oog aan genaam aandoen. De kweeker zelf vraagt meer, en hoopt, dat de nachtvorsten, die in het gure voorjaar zoo lang aan houden, geen hinder zullen doen aan het kruid, en daardoor aan den bol, wiens ontwikkeling en groei er van afhangt. Groote belangen zijn er mede verbon den. De teelt neemt steeds toe, en alom in de ge- heele streek worden groote terreinen tot stijgende prijzen in veiling aangekocht. ANNO 1976 Vrijdag 9 april KATWIJK - Er mag op zondag worden gedanst in Katwijk. De Hoge Raad heeft in zijn uitspraak van vanmorgen in de zaak tussen de gemeente en eige naar O. Hornkamp, van de dancings Maribel en Casa Cara, Katwijk in het ongelijk gesteld in zijn opvat ting, dat het kan bepalen of dansen op zondag al dan niet is toegestaan. Een motivering van deze uit spraak was vanmiddag nog niet bekend. Een woord voerder van de gemeente stelde, gevraagd naar een reactie, dat deze nog niet kon worden gegeven, om dat men eerst een afschrift van de uitspraak in huis wil hebben. Dat zal begin volgende week zijn. Hornkamp zei 'dolgelukkig' te zijn met deze uit spraak. "Het recht moet zijn loop hebben en dat heeft het gekregen. Ik ben hier blij mee temeer om dat we na het negatieve advies van de procureur-ge neraal erg sceptisch waren over onze kansen", aldus de Katwijkse horecaman. LEIDEN - Het gebied tussen Herengracht, Nieuwe Rijn, Hooigracht en Oude Rijn (Pancras-Oost) is één van de delen van de binnenstad, die de komende ja ren grondig zullen worden aangepakt. Zoveel moge lijk zal in deze wijk de woonfunctie in ere worden hersteld. In de afgelopen jaren hebben zich in Pan cras-Oost tal van bedrijven en bedrijfjes gevestigd, die er de leefbaarheid niet hebben vergroot. De ver keersdrukte is aanzienlijk toegenomen. De afgelo pen jaren is er eigenlijk niets aan dit gebied gedaan, omdat onzeker was wat de gemeente ermee van plan zou zijn. Inmiddels heeft men het voornemen om in deze wijk een tweede noord-zuid verbinding aan te leggen, laten schieten. Het is de bedoeling dat de bewoners inspraak krijgen in het wederopbouwplan van hun wijk. Zij kunnen zitting nemen in een werk groep, die de eerste, nog globale plannen inmiddels heeft gepresenteerd. LEIDERDORP-Op vele plaatsen wordt weer palmpasen gehouden. In Leiderdorp trokken vijfen veertig kleuters van de R.K.school 'De Schakel' vanmorgen de wijk Bin nenhof door naar het be jaardentehuis aan de Lan- gendijkdreef. De traditio nele tocht, die eindigde met het uitreiken van de door hen zelf gemaakte fruitmandjes aan de be jaarden, stond onder lei ding van hoofdleidster Ans Noordermeer en twee moeders, foto archief leidsch dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde chet|uc (geen o verse brij vingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in /wart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooscveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13