Dreiging acties in ziekenhuizen f^^Cieba Watertaxi's vervoeren parkeerders door Leidse grachten Minister wil weer grip op NS krijgen Werkonderbreking bij onderhoudsbedrijf KLM GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Europese beurzen lauw Nederlandse huisarts moet Britse cel in 2 WEKEN F nieuwe ineten ontdekt Puzzelen voor Jongeren Op Kamp j nde dreigt voor „J Love Parade inder vis ngevoerd flatie loopt _'g verder op vaan stopt nleg Betuwelijn 12 14 15 Nieuw leven IJDAG 6 APRIL 2001 951 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42586 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! Kaïtoormeubelen HET WOORD IS AAN FonsJansen Nederland Is een kind met een waterhoofd en België is een Siamese tweeling. weersverwachting 12 voor zaterdag vooruitblik ZON MAAN □INS fEJI/S&ï 5710° 3711° 5711° neerlag 40% 60% 40% hoewgw>d 30% 20% 20% londen bart boele Een 51-jarige Nederlandse arts is gisteren door een Britse rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden cel. De voor malige IJmuidenaar verzweeg bij een sollicitatie in 1998 na melijk dat hij vijf jaar eerder door de Haarlemse rechtbank is veroordeeld wegens verkrach ting en ontoelaatbare seksuele handelingen bij een meisje en drie vrouwen. Deze delicten heeft de man in de jaren tachtig in zijn huisartsenpraktijk te IJmuiden gepleegd. In 1998 werkte de man tien maanden bij het Deer Park Me dical Centre in Witney, Oxford shire, nabij Londen. Volgens zijn baas Carol Lole-Harris heeft de Nederlander met geen woord over zijn veroordeling gesproken. „Als ik het had ge weten, had ik hem niet in dienst genomen", zei ze eerder deze week voor het Birming ham Crown Court. De enige onrechtmatigheid uit zijn verle den die de man tegenover Lole noemde was het rijden onder invloed. De arts had uitzicht op een vennootschap bij Lole. Hij ver klaarde tegenover de rechtbank dat hij zich niet geroepen voel de zijn Haarlemse veroordeling te noemen tijdens de sollicita tie, omdat er nog een beroeps procedure zou lopen. 1 Ja, ik wil een abonnement j op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) D Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: i i i i l i i i I Handtekening I I I I I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag I r duizenden actievoerders in slaagden, lukt een kop- zwanen wel. Althans, voor Het werk aan de Betuwe- tussen Opheusden en Zet- wordt een paar maanden jelegd omdat er twee zwa- op het tracé blijken te elen. De aannemer ter tse is gevraagd de vogels rust te laten. De aannemer elders op het tracé voor- g genoeg te doen. Hij mag r verder als de zwanen zijn ebroed en de jongen op ei- poten staan. internationaal team van fenkundigen heeft elf (we planeten bij verafgele- sterren ontdekt. Daarmee ët totale aantal planeten men buiten ons zonnestel- lieeft gevonden, gekomen i7. Hun gemiddelde massa it geschat op bijna zeven maal meer dan die van de itste planeet in ons zonne- lel, Jupiter. Sommige van ntdekte planeten beschrij- hoogst ongewone banen lom de sterren waarbij ze )ren. INDAAG 26 PAGINA'S bnland3,5 inland7 uur en Kunst 14 lomie6,8 |of en Samenleving10 >rek van de Dag2 diensten16 lische Diensten16 b9,11,12,13,15 en Groen20 fc17,18 irisieprogramma's19 |r10,20 iVIil l'l Met vier watertaxi's kunnen automo bilisten die hun voertuig op het par keerterrein aan de Haagweg achterla ten, verder de Leidse binnenstad in varen. Het komende 'terrassensei- zoen' al wil C. Verplancke van de stichting Stadsparkeerplan de bootjes van in totaal zo'n 250.000 gulden in de Leidse grachten inzetten. De wa tertaxi's, gesubsidieerd door de ge meente, vormen een aanvulling op de busjes waarmee de stichting de par keerders nu naar het hart van de stad brengt. In de raadscommissie econo mische zaken is het plan gisteravond met enthousiasme onthaald. De twee Leidse reders Veringa en Parmentier uitten hun bedenkingen. Ze zijn zeer beducht voor concurrentievervalsing. Daaronder hebben ze reeds te lijden, stellen ze, door de rederij Rembrandt, die wordt gerund door De Zijl Bedrij ven (DZB), de sociale werkvoorzie ning. „Sinds Rembrandt vaart zijn we alle scholen en asielzoekers als klan ten kwijt. Op het lijstje van Leidse re derijen staat die van DZB bovenaan." Volgens Parmentier verdienen de bootjes de naam 'taxi' ook niet. „Je kunt er niet op wachten op een afge sproken tijdstip en plek. Waterbus is een betere benaming." De taxihaltes zijn op de Rijn- en Schiekade, de Beestenmarkt, het Waaghoofd/Annie's Verjaardag en de Botermarkt. Op verzoek vaart de taxi ook door naar de Zijlpoort. Volgens Verplancke is dat vooral om de hore cabedrijven die daar zijn gevestigd bereikbaar te maken. Stadsparkeer plan komt daar met zijn busjes moei lijk bij, zei hij. „We kunnen de hore- ca-ondernemers in dit deel van Lei den niet in de steek laten." Precies dit deel van het traject is de Leidse reders een doorn in het oog. Ze wijzen erop dat de watertaxi de eerste tijd een ta rief van een gulden wil hanteren. „Voor een piek krijg je zo wat heel Leiden vanaf het water te zien. Dit lijkt toch verdacht veel op rondvaart en voor een prijs waar wij absoluut niet tegen op kunnen", aldus Verin- ga- Ondanks hun bezwaren tegen de watertaxi zien de reders ook wel voor delen. Met watertaxi's op de grachten wordt alom bekend dat Leiden ook 'grachtenpracht' heeft te bieden en daar kunnen de reders ook van mee profiteren. „Met Leiden op de kaart als waterstad zijn wij natuurlijk ook blij. Nu is dat nog onvoldoende het geval. We stellen ons niet op als kemphanen, we hebben in gesprek ken met Stadsparkeerplan reeds stoom afgeblazen. Maar we blijven van mening dat de watertaxi's ons geen klanten mag kosten." Pagina Leiden: Leidse 'waterglip pers' zijn vorm van openbaar ver voer en Wiel21,23 'Het is nu tijd voor een extra plusje aan de zorgsector' De onderhandelingen over de CAO voor 170.000 ver pleegkundigen in de ziekenhuizen is gisteravond uitge lopen op een conflict. Vakbond CFO beschuldigde de ziekenhuizen van 'een dom bod' en dreigt met acties. De ziekenhuizen voelen zich in hun hemd gezet door de verrassende ommezwaai van de bonden. De ziekenhuizen vragen de ver pleegkundigen twee uur per week langer te werken om de wachtlijsten te bekorten en de kwaliteit van de zorg te verbete ren door meer personeel tege lijk op de afdelingen te laten werken. In ruil daarvoor ont vangen de verpleegkundigen aan het eind van het jaar 7,3 procent extra bovenop een structurele loonsverhoging met 4 procent. „Samen 11 procent." De bonden stellen zich fel op tegen de verlenging van de werkweek tot 38 uur. Dat leidt volgens CFO'er Berg tot overbe lasting, verhoging van het toch Minister Netelenbos (verkeer) wil weer grip op NS krijgen. Daarom is zij bezig de statuten van het bedrijf zo aan te pas sen, dat zij het recht krijgt een aandeelhoudersvergadering bij een te roepen. De overheid, de enige aandeelhouder is, ver schaft zich hiermee de moge lijkheid in de bedrijfsvoering van de NS in te grijpen. In het uiterste geval kan zij dan ook de directie naar huis sturen. De huidige statuten van de NS dateren nog uit de eerste fa se van de verzelfstandiging van het bedrijf. Daarin is het recht een aandeelhoudersvergade ring bijeen te roepen niet gere geld. Nu is de overheid vrijwel machteloos. Het NS-conflict is ontaard in een ruzie tussen FNV Bondge noten en de WMC. Ze bakke leien over de wijze hoe de NS- directie kan worden gedwon gen de gewraakte plannen van tafel te halen. De naijver staat een gezamenlijk optrekken in de weg. FNV Bondgenoten is de motor achter de tweedaagse staking van deze week. De W- amsterdam-washington gpd-anp De Europese beurzen hebben vanochtend gematigd gerea geerd op de daverende beurs- dag in New York met forse win sten. Om elf uur stond de AEX- index op het Damrak op een zeer bescheiden winstje. De beursindexen in Londen, Parijs en Frankfurt schommelden rond het nulpunt. Gisteren wa ren de Europese beurzen wel enkele procenten hoger geslo ten. De Amsterdamse AEX-in- dex steeg gisteren bijna drie procent. De Dow-Jonesindex van der- al hoge ziekteverzuim en de uit stroom naar de WAO. De loons verhoging van vier procent is volgens Berg over vijftien maanden minder dan de infla tie. De 'dertiende maand' noemt hij een schrale compen satie. „Bovendien daalt het ge middelde uurloon en dat drukt de onregelmatigheidstoeslag die bijna alle mensen hebben." De ziekenhuizen tonen zich verbaasd over de 'verrassende wending' bij de bonden, aldus woordvoerster Hogervorst. „We hebben vanaf het begin gezegd dat we de patiëntenzorg willen uitbreiden. Tot nu toe vonden de bonden dat heel goed en constructief. Dit komt als een MC houdt woensdag een eigen spoorstaking. FNV-voorzitter De Waal wil juist een einde aan de stakingen en die volgende week inruilen voor publieksvriendelijke ac ties. Vooralsnog lijkt geen van de betrokken partijen in het conflict water bij de wijn te wil len doen. De reizigers ondervonden vandaag opnieuw veel last van de acties op het spoor. In de ochtendspits reden wel stop treinen, maar veel minder dan volgens de dienstregeling. In tercity's werden net als gisteren uit de dienstregeling gehaald. In de kop van Noord-Holland en delen van Zuid-Holland reed geen enkele trein. De NS schatten dat 80 pro cent van het aantal ritten zal uitvallen. Volgens het spoorbe drijf doet zo'n 50 procent van het rijdend personeel mee aan de acties. Van de ochtendploe gen hebben 537 conducteurs en machinisten zich gemeld als staker of als niet-werkwillig, 521 man ging wel aan de slag. Pagina 6: Meer nieuws over de NS tig traditionele fondsen in de VS won gisteravond 4,23 pro cent op 9.918,05 punten en de technologie-index Nasdaq ging zelfs 8,93 procent omhoog naar 1.785,11 punten. Na weken van winstwaar schuwingen en andere sombere tijdingen, bracht de donderdag in de VS louter goed beurs nieuws. Optimisten verklaarden dat de rally van gisteren aan toont dat de bodem van de markt eindelijk bereikt is. Rea listischer waarnemers op Wall Street waarschuwden dat het nog te vroeg is voor die consta tering. donderslag bij heldere hemel." Volgens Berg van CFO voelen zijn leden hier geen snars voor. De actiebereidheid is groot. Het is nu tijd een extra plusje aan de zorgsector te geven." Het modale CAO-loon is zo'n 4.000 gulden per maand, exclusief ge middeld tien procent onregel matigheidstoeslag. Onderzoeksbureau Prismant heeft op verzoek van actualitei tenprogramma Netwerk becij ferd dat een op de drie zieken huisbedden leeg staat. Dat komt neer op ruim 18.000 bed den. Het was al langer bekend dat veel bedden niet worden gebruikt. Nu is daar ook een aantal op geplakt. Bedden staan leeg als gevolg van bezuinigin gen, fusies en personeelsge brek. Het ministerie van volksge zondheid wilde niet reageren op het onderzoek. Pagina 2: Commentaar De Stichting Jongeren Op Kamp (SJOK) uit Leiderdorp is het goede doel van de jaarlijkse puzzelactie van het Leidsch Dagblad. Een jury van vijf leden onder voorzitterschap van prof. dr. Leertouwer koos uit 33 inzendingen unaniem voor de Stichting SJOK die zich inzet om enkel- en meervoudig gehandicapte jongeren uit het hele land een week vakantie te bezorgen. De jury wees de Stichting SJOK, die geheel draait op het initiatief en de begeleiding van vrijwilligers, om verschillende redenen aan. Een belangrijke reden is dat de organisatie niet kan rekenen op een bijdrage uit andere fondsen voor gehandicapten, omdat ze geen onderscheid maakt naar leeftijd of aard van de handicap van de deelnemer. Zo subsidieert het Reumafonds bijvoorbeeld alleen vakanties voor reumapatiënten. De Stichting SJOK valt daardoor vanwege haar 'ruimdenkendheid' telkens buiten de boot. Daarnaast wil de jury de vakantieweek steunen omdat het aantal deelnemers in de zes jaar dat de Leiderdorpse stichting op reis gaat, is gestegen van acht naar tweeëntwintig. Ondanks dat de vrijwilligers hun eigen reis- en verblijfskosten zelf betalen, dreigt SJOK daarmee aan haar eigen succes ten onder te gaan. De organisatie komt de laatste jaren 5.000 gulden tekort om de reis te betalen. Met de opbrengst van de LD-puzzelactie kan de' traditionele vakantieweek in Austerlitz doorgaan en kan de organisatie wat vaker rolstoelbusjes huren voor uitjes. Ook hoopt SJOK geld over te houden voor de aanschaf van een mobiel behandelbed. De eerste puzzelpagina staat morgen in deze krant. Ruzie bonden over spoorstaking lerderij jchemhoeve klaar voor n gasten Berlijnse Love Parade, een j de grootste dance-feno- nen ter wereld, dreigt aan i eigen succes ten onder te n. Actievoerders tegen de aaiige parade, die de laat- jaren ongeveer een miljoen P-~n per editie trok, heb- vaste route op de vaste irder geclaimd dan de satie van het festijn. aanvoer van vis loopt te- In 2000 is ruim vijfhon- S (1 miljoen kilo vis in Neder- 1 op de visaflag verhan- I. Dat is drie procent min- dan in het jaar ervoor, ral de aanvoer van kabel- v en verse haring was be iend minder. Dat heeft het traal Bureau voor de Sta- ek (CBS) bekendgemaakt, kabeljauw is flink duurder jorden op de visafslagen. tte een kilo voor het mil- duin nog vijf gulden, vorig was dat zes dubbeltjes Ir. Ook tong wordt duurder laid. Inflatie is in maart verder Blopen tot 4,6 procent. Dat Dger dan in januari en fe- iri, toen de inflatie respec- Blijk 4,2 en 4,5 procent be- !g. Het grote aantal prijs- fiigen van veel producten aarvan de oorzaak. Dat [t uit vandaag gepubliceer- ijfers van het Centraal Bu- voor de Statistiek, jia 6 Leidsch Dagblad Beenakker brengt de Bollenstreek 'in caert' Eervolle vermelding Kwaliteitsprijs Zuid-Holland voor Noordwijks gebouw Janny de Graaf luisterde 24 jaar naar schrijnende verhalen Technici tegen fusieplan met Amerikanen Technici van de KLM hebben vanochtend het werk neergelegd om een petitie aan te bieden aan de directie. Het personeel protesteerde daarmee tegen de voorgenomen fusie tussen de Technische Dienst en het Amerikaanse be drijf UTC. Personeelsleden hielden er vanochtend re kening mee dat een aantal vliegtuigen niet op tijd zou kunnen vertrekken. „Er zijn vooraf extra veel vliegtuigen klaargezet. Maar toestel len die later op de ochtend binnenkomen, kunnen vertraging oplopen", aldus voorzitter R. van der Hout van de Nederlandse Vereni ging van Luchtvaarttechnici (NVLT) vanoch tend. De KLM verwacht dat de gevolgen wel meevallen. Volgens Van der Hout gaat het om een spontane werkonderbreking, waarmee zijn vereniging en de vakbonden geen bemoeienis hebben. Het personeel zou in een hangar op Schiphol een petitie overhandigen waarin staat dat er geen draagvlak is voor het plan om de Technische Dienst (4500 medewer kers) te laten fuseren met het veel grotere UTC. „Het is jammer dat het op deze manier moet, maar het personeel ziet geen andere uitweg", aldus Van der Hout. „Je kunt niet de mensen twee jaar in onzekerheid laten en dan veiwachten dat het allemaal wel goed komt." Met name een deel van de grondwerktuig- kundigen dreigt met echte acties volgende week als de directie niet ingaat op de eisen. Bij het personeel bestaat weerstand tegen het idee dat zij hun contract met de KLM moeten inruilen voor een dienstverband bij de nieuwe fusie-onderneming, waarin UTC een meerderheid krijgt. Ook zijn er twijfels over de strategie van de KLM om op deze ma nier wereldwijd een sterkere positie te krijgen bij het vliegtuigonderhoud. „Het is te hopen dat de directie luistert, want anders dreigt een zelfde scenario als bij NS", aldus Van der Hout. De ondertekening van een definitief ak koord tussen de KLM en UTC is onlangs uit gesteld. Volgens de KLM moeten er nog enke le kwesties worden opgelost, zoals de arbeids voorwaarden. De vakbonden ondersteunen in grote lijnen het fusieplan, maar willen wel ga ranties voor het KLM-personeel dat moet overstappen. enschede Ook in de door-de vuurwerkramp getroffen wijk in Enschede gaat het leven verder. Tussen de puinhopen bloeien de narcissen, vervreemdend en ontroerend. Pagina 5: Vuurwerkramp dreunt bij veel mensen na. foto cpd george nusmeijer

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1