Nettowinst van Achmea groeit bijna 25 procent Gratis middagkrant News.nl legt het loodje 'Je bent goed gek om voor een schijntje te werken' Economie irmeend wil jongeren Iwassen gaan betalen Domeinnaam sjello.nl gaat snel naar Chello uwvakker kampt met treem veel overwerk Megadeals in energie wankelen Monumentale terminal DERDAG 5 APRIL 2001 <1 _genwind KLM in Verenigde Staten J||=lveen De KLM begint last te krijgen van de verslechteren- ponomische situatie in de Verenigde Staten. De bezettings- ■Q d van de toestellen op de Noord-Atlantische routes liep in o rt terug. Eerder maakte de Amerikaanse KLM-partner o hwest Airlines al melding van hinder door de teruglopende q i van de economie in de VS. De KLM verminderde het aan- 5 (oelen met één procent, maar het aantal reizigerskilometers 5 met twee procent terug. Tegen de toename van de vracht- ^teit met zes procent stond een groei van het vrachtvervoer o «slechts vijf procent. De totale bezettingsgraad van de KLM- (ellen liep daardoor terug met 1,3 procent ten opzichte van rt2000. 1° I ;o rkoop 'Leerdammer' bijna rond j0 plveen Zuivel- en voedingsconcern Koninklijke Wessanen g de verkoop van het kaasmerk Leerdammer bijna rond. Dat 10 c gisteren tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering. it Campina en Friesland Coberco heeft ook het Italiaanse io jjingsconcern Parmalat interesse getoond. Campina vindt jaagprijs ongeveer 100 miljoen gulden te hoog, maar is nog len gegadigde. Over het geheel genomen zegt Wessanen et resultaat over het eerste kwartaal met de verwachtingen »enkomt. Het concern blijft bij de eerdere voorspelling van nnzetgroei van vijf tot tien procent. 38 rne 'groene-stroomgemeente' 50 De 7.500 huishoudens in het Twentse Borne krijgen fl juni standaard groene stroom geleverd. Alleen als zij 30 niet willen, kunnen ze weigeren mee te doen aan dit initia- 50 an hun gemeente. Het kost ze geen cent meer dan nor- 5Q omdat ze over groene stroom geen ecotax hoeven te beta- 45 )mdat huishoudens vanaf 1 juli mogen kiezen bij wie zij j-jo »roene stroom kopen, moet Borne ervoor zorgen dat zij 55 marktpartijen bevoordeelt. Nuon deelt ook folders uit in 35 jEssent-regio. Na overleg bleek het geen probleem als Es- (neewerkt aan het project, omdat afnemers kunnen over- 20 jen wanneer zij liever bij Nuon kopen. 10 I 38 TA komt met internettarief 25 t 40 rdam De toezichthouder op de telecommarkt OPTA heeft 70 opige tarieven vastgesteld voor internetten via de telefoon een vast bedrag. Eind november vorig jaar oordeelde de l in een geschil tussen KPN en het Amerikaanse telecom- oo jjf WorldCom over toegang tot het internet zonder tele- ,35 okken. Vooralsnog kan Worldcom alleen internet bieden I® onsumenten met een digitale aansluiting (ISDN), maar die ^50 rking vervalt na 1 juli 2001, zo heeft de OPTA vorig jaar be- ■25 L ,15 I ,50 I ;g d-Philipsbestuurder naar IPTE '25 1 Oud-Philipsbestuurder A. Baan wordt onafhankelijk be- ,85 der bij het in België gevestigde Integrated Production and Engineering (IPTE). Hij wordt in april voorgedragen tot 75 itter van de raad van bestuur, het orgaan dat in Belgic toc- houdt op de bestuurders van de onderneming. Baan was tace voor de opvolging van C. Boonstra bij elektronica- »rn Philips. Philips koos echter voor G. Kleisterlee, waarop •95 op 29 maart afscheid nam. IPTE is een onderneming die ,'95 are-oplossingen bedenkt voor de elektronica-industrie. 120 opgezet door oud-werknemers van Philips. i,50 i'f0 atsloterij is winnaar in 2000 150 [ac» De Nederlandse Staatsloterij heeft een goed jaar ach- 5^80 irug. In 2000 groeide de inleg met ongeveer 3,5 procent tot ^•80 iljard gulden. Van dat bedrag werd ruim 800 miljoen gul- Is prijzengeld uitgekeerd. Dat heeft de Stichting Exploitatie ?!50 rlandse Staatsloterij gisteren bekendgemaakt. Het resul- Ie winst van 250 miljoen gulden, ging naar de staat. Overi- lat daar niet een post in van acht miljoen aan prijzen die [erden opgehaald. Die zijn in januari 2001 verloot. Ook jde staat nog eens 72 miljoen gulden aan kansspelbelas- 1.73 3:11 tl 3.20 4,45 7,90 9,05 4,79 I 9,25 akkers werken extreem 8 95 rer. De werkdruk loopt g'25 or hoog op, blijkt uit on- 3,72 k van FNV Bouw. Meer 2-00 n derde van de werkne- 0^5 ferkt wekelijks meer dan 4,40 arbeidscontract staat. h werkt een kwart meer 12.75 n uur per week over en '8.90 ertig procent tussen de 4^55 pen uur. De salarissen in 5i45 iv zijn het afgelopen jaar nk gestegen. Bouwvak- orden naast hun cao- |kelijk bedeeld met bo en winstuitkeringen, ikbond heeft het onder daan omdat de bestuur- ize week het beleid voor lende vier jaar vaststel- |hun congres. Daarvoor nwisse® weten wat er onder de leeft. „De bouw- 4629<! beschouwen het over- i,523(P de daaruit voortvloei- 29,overkdruk als een groot 3 49ojm", zegt voorzitter Roel 7063B. De bond wil daarom 3 5955 leden overleggen hoe 294Jbleem kan worden op- '98138 13°8ir wer'cnemers 'n de 194,90 26,28 Bij berekfcG CPD .75 pr< ijfguk jfguldl ita aanler Vermeend van socia- 25p,r°jen overweegt de mini- igdlonen af te schaffen :rvangen door het veel minimumloon voor lenen. Dat geldt voor in tusseri 18 en 23 jaar nog een veel lager loon igen dan werknemers iven 23 jaar. Dat heeft irdvoerder van het mi- bevestigd. :entrale FNV dreigde lister vorige week met itszaak als hij niet snel :len dat werknemers [18 jaar ook recht zou- 'jgen op het Wettelijk iumloon voor volwasse- L). „Zo'n dreigement is nergens voor nodig", aldus de woordvoerder van het mi nisterie. Vermeend heeft vol gens hem de FNV al bena derd, 'omdat er over deze zaak met hem goed te praten valt'. Nu gaat het minimumloon voor volwassenen pas in op 23-jarige leeftijd. Het verschil met het minimumloon van een 18-jarige is enorm. Zo heeft iemand van 18 jaar recht op een salaris van minstens ƒ1.157,60 per maand, terwijl werknemers vanaf 23 jaar minstens ƒ2544,10 moeten verdienen. Volgens de FNV is zo'n verschil in strijd met al lerlei internationale verdragen waarin staat dat mensen vanaf 18 jaar als volwassenen moe ten worden beschouwd. Bank/verzekeraar vol vertrouwen over toekomst den haag anp Bank/verzekeraar Achmea is er vorig jaar in geslaagd de nettowinst te vergroten van 651 miljoen tot 812 miljoen gulden. Er verschenen weliswaar in de banksector wat wolkjes voor de zon, maar deze werden elders goed op gevangen. Ondanks een kostenstijging met dertien pro cent is het concern vol vertrouwen over de toekomst. AMSTERDAM ANP Achmea Holding is sinds no vember onderdeel van Eureko. De Vereniging Achmea is de grootste aandeelhouder in Eu reko, een Europese groep met activiteiten in de Benelux, Por tugal, Ierland, Slowakije, Groot- Brittannië en Polen. In dit laatstgenoemde land krijgt Eu reko eind dit jaar een klein meerderheidsbelang in verze keraar PZU. De Poolse overheid heeft dit na een slepend confict gisteren laten weten. Eureko krijgt binnen twee jaar een beursnotering, zo is de bedoe ling. Achmea Groep, het concern van onder meer Zilveren Kruis, Avero, Centraal Beheer, FBTO, Staal Bankiers en GAK, gaat zich nadrukkelijker naar buiten toe profileren. Aan diverse mer ken is de groepsnaam intussen toegevoegd en binnenkort gaat een publiekscampagne van start. Zonder andere activitei ten te verwaarlozen, wil Ach mea een voortrekkersrol vervul len op het gebied van zorg en sociale zekerheid. In het pensioen- en levens verzekeringsbedrijf is het vorig jaar crescendo gegaan, met een stijging van het brutoresultaat van 259 naar 554 miljoen gul den. Ook schadeverzekeringen en vermogensbeheer draaiden beter. In de gestaag groeiende markt voor ziektewetverzeke ringen boekte Achmea voor het eerst een positief technisch re sultaat. Voor de zorgverzekeringen was het ook een goed jaar. De omzet van de ziekenfondsen, die niet in de concerncijfers zit ten, groeide sterk naar 5,1 mil jard gulden. Het resultaat ont wikkelde zich positief. De totale brutowinst in het bankbedrijf daalde met 3,5 pro cent naar 138 miljoen gulden. Oorzaken waren verkrappende rentemarges en minder over- sluitingen van hypotheken. De rechtbank in Den Haag heeft de eis van UPC-dochter Chello in een kort geding tegen sjello.nl toegewezen. Dit heeft de president gisteren in een vervroegd vonnis bekendge maakt. De eigenaren van paro die-site sjello.nl moeten bin nen zeven dagen elke inbreuk op het handelsnaam en merk en auteursrecht van Chello sta ken. Verder moeten de eigenaren de domeinnaam www.sjello.nl binnen zeven dagen overdra gen aan Chello. Als ze in gebre ke blijven, moeten ze per dag tienduizend gulden betalen tot een maximum van hondderd- duizend gulden. „Het vonnis is wat wij had den verwacht. Ik vind dat ook op internet iedere inbreuk op het merkrecht van een ander niet kan," reageert woordvoer- grond-, weg- en waterbouw draaien veel extra uren. „Het gaat vaak om nachtarbeid, zo als reparaties aan een weg die voor de ochtendspits af moe ten zijn", zegt Leo Hartveld, hoofd van de afdeling sociaal economisch beleid. Maar ook in andere sectoren wordt vol gens hem meer gewerkt dan de bouwvakkers lief is. „Het is een gevolg van de bloeiende eco nomie en het tekort aan ar beidskrachten. Bedrijven krij gen veel orders die ze met wei nig mensen moeten afhande len." Uit een rapport van het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) over de arbeidsmarkt, dat deze week werd gepubliceerd, blijkt dat het aantal bouwvakkers dat meer krijgt dan het CAO-loon de afgelopen twee jaar flink is toegenomen. Meer dan 65 pro cent van de werknemers krijgt een extra toeslag, een stijging met vijf procent. Ook de hoog te van de gemiddelde toeslag is vorig jaar sinds lange tijd (tien jaar) gestegen van dertien tot zestien procent van het basis- loon. new york» De monumentale Trans world Airlines Terminal op de luchthaven John F. Kennedy in New York wordt de komende tijd grootscheeps gereno veerd. Delen ervan zullen niettemin worden gesloopt, maar onder andere de lobby krijgt zijn oude glorie terug. Het markante gebouw naar een ontwerp van de Fin Eero Saarinen heeft de contouren van een vogel in vlucht. Het dateert van begin jaren zestig en gold toen als futuristisch. Met de renovatie is bijna 25 miljoen gulden gemoeid. foto ap beth keiser AMSTERDAM ANP Uitgever De Telegraaf stopt per direct met de gratis middagkrant News.nl. Dat heeft de uitgever gisteren bekendge maakt. Door de tegenvallende adverten tie-inkomsten dreigt het aanloopverlies dit jaar hoger uit te vallen dan was ge dacht. Bovendien staan de resultaten van het gehele uitgeversconcern onder druk. Het opheffen van de krant kost onge veer 30 banen. Gedwongen ontslagen vallen er echter niet. News.nl heeft het ruim een half jaar uitgehouden. Eind augustus vorig jaar werd de krant in de Randstad op markt gebracht in een oplage van ongeveer 100.000 stuks. Het blad experimenteerde met een pennetje waarmee streepjesco des konden worden gelezen. Die codes verwezen de lezer naar internetsites. De middagkrant werd buiten de NS- stations uitgedeeld. De Telegraaf mag de gebouwen niet in omdat de gratis och tendkrant Metro daar exclusieve afspra ken met de Nederlandse Spoorwegen over heeft gemaakt. De Telegraaf is ook uitgever van het gratis ochtendblad Spits. Het vrijgeko men geld van het stoppen met de mid dagkrant wordt volgens de uitgever voor een deel in Spits gestoken. Met Spits gaat het volgens L. van Aken van De Te legraaf wél goed. De oplage schommelt tussen de 350.000 en 400.000 stuks. Dit jaar maakt het blad winst. Concurrent Metro is niet bang voor de concurrentie. „Dat zelfs een concern als De Telegraaf in gratis bladen stapt, bete kent dat we praten over serieuze me dia", aldus woordvoerder B. Buchman. „Bovendien gaat het goed met ons. We zitten op lijn en maken binnen de ge stelde drie jaar winst." De Telegraaf heeft, zoals de meeste uitgevers van kranten, de wind tegen. De onzekerheid over de macro-economi sche omstandigheden groeit en dat heeft effect op het advertentievolume. Het afgelopen jaar zag het concern de winst dalen en voor het lopende jaar durft De Telegraaf geen uitspraak te doen over de winst. der Simmons van Chello op de uitspraak. Namens sjello.nl was op de zitting niemand aanwe zig. „Ik dorst het gevecht niet aan", verklaarde R. Grahmbeek van het bedrijf achter sjello.nl. „Ik ga de overdracht regelen, maar blijf het jammer vinden voor de 850 abonnees die een e-mailadres hebben met als achtervoegsel sjello.nl. Zij moe ten nu binnen enkele dagen een alternatief zoeken." Op sjello.nl werd onder meer de draak gestoken met een re cente abonnementsverhoging en de service van Chello. Dins dag was de parodie al van de website verwijderd en stond de mededeling op de website dat sjello.nl zou voldoen aan de ei sen van Chello. De makers van sjello.nl zitten ook achter paro dieën op intemetleveranciers Sonnera (slownera.nl), Zonnet (zonniet.nl) en Het Net (hetnet- niet.nl). UTRECHT GPD Er zal opnieuw onderhandeld moeten worden over de over name van Nederlandse energie bedrijven door buitenlandse ondernemingen. Dat geldt bij voorbeeld voor de Brabantse gasbedrijven Intergas en Obra- gas door het Duitse RWE. Ook de overname van het Utrechtse energiedistributiebedrijf Remu en het Eindhovense energiebe drijf NRE door het Spaanse En- desa staat op losse schroeven nu een kamermeerderheid de privatisering sterk wil inperken, waarbij het transportgedeelte in overheidshanden blijft. Dat zegt L Deterink, advo caat van NRE en Obragas. RWE betaalt 720 miljoen gulden voor 90 procent van Obragas en on geveer een half miljard voor 90 procent van Intergas. Met de overname van Remu is 2,5 mil jard gulden gemoeid; met die van NRE 890 miljoen. In alle koopcontracten is sprake van overname inclusief de onderde len die het energietransport verzorgen. De minister moet de overnames nog goedkeuren. „Het zijn nu hele andere onder nemingen geworden", aldus Deterink. „Dat zal in Nederland tot brede heronderhandelingen leiden." De advocaten gaan eerst be studeren wat de Kamer met haar motie bedoelt. Deterink: „Het is niet precies duidelijk wat wel en wat niet mag. Mijn eerste observatie is dat er een pas op de plaats gemaakt wordt en dat er tot 1 januari 2002 niets mogelijk is." De energiebedrijven zullen het juridisch eigendom van de transportbedrijven moeten overdragen aan de lagere over heden die ook alle aandelen in handen krijgen. Het econo misch eigendom blijft bij de energiebedrijven. Deterink zegt dat opschorting van de verkoop de energiebedrijven 'in een hele moeilijke situatie brengt'. „Be grotingen en bedrijfsplannen kunnen niet worden opge steld." Endesa heeft Remu flink investeringen toegezegd en die zouden nu onzeker kunnen worden. De woordvoerder van het Rot terdamse Eneco zegt dat de uit spraak van de kamer tot gevolg kan hebben dat de beoogde overname door een buiten lands bedrijf 'onder druk komt te staan'. Ook de aandeelhou ders in de energiebedrijven (doorgaans gemeenten en pro vincies) zien de waarde van hun aandelen kelderen. DEN HAAG SYLVIA MARMELSTEIN Het gaat zó goed met de eco nomie dat alle werknemers een flink salaris krijgen. Zelfs ver boven het CAO-loon. Ten minste, dat roepen de werk gevers. Statistieken laten een ander beeld zien. Bijna 300.000 werknemers werken nog steeds voor het allerlaag ste salaris dat is toegestaan, het wettelijk minimum (jeugd)loon. Vera van Dijk (55) werkt al vijf tien jaar als verkoopster en heeft nog nooit meer verdiend dan het wettelijk minimum loon. In de kinderkledingzaak waar ze nu staat, werkt ze drie dagen in de week en verdient ze krap 14 gulden bruto per uur. „Belachelijk weinig na tuurlijk voor iemand van mijn leeftijd en met zoveel ervaring, maar het lukt echt niet om in de detailhandel een baas te vinden die meer betaalt." De juichverhalen over de flo rissante economie en de toren hoge salarissen die daar bij ho ren gaan niet op voor Van Dijk en een heel bataljon andere werknemers in Nederland. Bij na 288.000 werknemers wer ken voor het wettelijk mini mumloon, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Deze men sen verdienen nog minder dan werknemers met een baan die door de overheid wordt gesub sidieerd, beter bekend als ba nenpoolers en Melketiers. Het merendeel van de volwas sen minimumloners is vrouw en werkt in deeltijd of op flexi bele basis. Ook jongeren wer ken vaak voor het minimum loon. Ruim 132.000 werkne mers die jonger zijn dan 23 jaar moeten genoegen nemen met het minimumjeugdloon. De hoogte ervan is sterk afhan kelijk van de leeftijd. Een vijf tienjarige krijgt 35,22 gulden bruto voor een dag werk. Een 22-jarige 99,80. „Vaak zijn Minimumloon in Nederland Percentage werknemers met minimumloon per bedrijfstak Bedrijfstak Horeca Handel Zakelijke dienstverlening Cultuur en overige dienstver). Ven/oer en communicatie Industrie Gezondheids- en welzijnszorg Bouwnijverheid Financiële instellingen Openbaar bestuur Onderwijs Overig Bron. CBS. december 1999 Percentage met minimumlooon ■■■■■■■■■■Hl 12 ^■2,5 ■12,0 ■11,6 ■i 1,5 ■11,3 0,9 0.7 Van de 6,5 miljoen mensen die deel uitmaken van de Nederlandse beroeps bevolking ontvangen er ongeveer 300.000 het minimumloon. CPDCRAPHICS/r.s het scholieren en studenten met een bijbaantje die werk doen waarvoor geen diploma's worden gevraagd", zegt Chris van Driessen van de vakcentra le FNV. De grote verschillen tussen de minimumjeugdlonen en het minimumloon voor volwasse nen zijn de FNV een doorn in het oog. Van Driessen: „Het is belachelijk dat iemand van 18 jaar de helft van het salaris krijgt van een 23-jarige, terwijl ze vaak hetzelfde werk doen." De vakcentrale FNV heeft mi nister Vermeend (sociale zaken) gedreigd met een rechtszaak als hij jongeren vanaf 18 jaar niet ook recht geeft op het mini mumloon voor volwassenen. „Ons systeem is namelijk in strijd met allerlei internationale verdragen waarin jongeren van af 18 jaar als volwassen worden beschouwd." Werknemers in dienst van par ticuliere bedrijven lopen het grootste risico genoegen te moeten nemen met het mini mumloon. Vooral personeel in de horeca en schoonmakers worden schaars betaald. Van hen krijgt twaalf procent het minimumloon, meldt het CBS. De cijfers zijn van eind 1999, maar volgens de onderzoekers zijn er sindsdien geen grote veranderingen opgetreden. Ook in de detailhandel is het minimumloon met 10,7 pro cent favoriet. Daarna volgen de handel, de autoreparatiebedrij ven, de commerciële dienst verlening en de landbouw en visserij. De 24-jarige Rieke Stassen werkt 5 jaar in de horeca. In middels heeft ze heel wat werkgevers gehad, maar overal kreeg ze precies het wettelijk minimumloon. Bij haar huidi ge werkgever, eigenaar van een bruine kroeg, verdient ze meer. „Maar hij betaalt mij voor een deel zwart. En daarnaast mag ik de fooien houden." Dat le vert bovenop haar salaris van zo'n 2.000 gulden netto per maand nog eens extra 700 gul den op. Puur en alleen voor het minimumloon wil ze nooit meer aan de slag. „Je bent goed gek om voor een schijntje te werken in zo'n gunstige ar beidsmarkt."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9