Sfeer slechter dan ooit rond spoorconflict Binnenland Netelenbos prees de dag vóór de avond Brinkhorst maakt politiek voor de bühne Den Haag alternatief voor koninginnedag Dierentuinen mogen beperkt gaan inenten 'Sneller ingrijpen voorkomt jeugdcriminaliteit' FNV bestookt met sms'jes IDERDAG 5 APRIL 2001 ekkenhuis' bij OV Reisinformatie De wachttijd bij OV Reisinformatie liep vanmorgen op ;ven minuten. Normaal hoeven mensen bij 0900-9292 in jchtendspits slechts een halve tot hele minuut te wachten I een reisadvies. Gisteren was het al 'een compleet gekken- I', aldus een woordvoerder van het samenwerkingsverband landelijke en regionale vervoersondernemingen. Het aantal logingen liep op tot 228.000. Daarvan konden er 45.000 wor- afgehandeld, twee keer zoveel als normaal. Er is anderhalf zoveel personeel ingezet. De woordvoerder raadt mensen later te bellen of gebruik te maken van de website ww- >92ov.nl. Ook de site was gisteravond overbelast, maar van- g leken er geen problemen te zijn. inder treinkranten door staking haag De treinkranten Spits en Metro hebben vanwege de ing bij NS veel minder kranten gedrukt. Metro verspreidt groot deel van de kranten tijdens de staking op busstations, r het extra druk is. Spits heeft op een normale doordeweek- ag een oplage van 358.000 exemplaren. In verband met de ing zijn vandaag maar 245.000 kranten gedrukt. Metro heeft rijfde minder gedrukt dan de 340.000 a 370.000 exemplaren doorgaans van de pers rollen. Net als op andere dagen lig- er wel exemplaren van Spits en Metro op de stations, alleen minder. Een aantal bedrijven en instellingen, zoals het Ge- •ntelijke Vervoerbedrijf in Amsterdam en diverse ziekenhui- krijgen hun gebruikelijke hoeveelheid Splts-kranten. atis koffie voor wachtende reiziger Reizigers op NS-stations kunnen in de restauraties s koffie krijgen. De Nederlandse Spoorwegen hebben daar ens de staking om verzocht en zullen voor de rekening op- jjien. Een woordvoerster van de NS laat weten dat het ge- Jite is op stakingsdagen gratis koffie aan te bieden. Hoeveel ■de geste kost, is nog niet bekend. oten waarschuwen voor staking |hql« Piloten van vliegtuigen die op Schiphol landen, waar- iwen passagiers voor de treinstakingen, aldus een woord der van de Spoorwegen. Het was vanmorgen dan ook rustig et station. Ook op de luchthaven zelf was het relatief rustig, s een woordvoerster van Schiphol. Schipholmedewerkers rijzen buitenlandse reizigers naar de enige alternatieven: en en taxi's. Er zijn extra bussen ingezet en het taxi-aanbod Dter dan normaal. aartenbombardement' van de baan erdam Het had - letterlijk - een bombardement van kaar- in bloemen boven de door mond - en klauwzeer getroffen rond Olst en Oene moeten worden. Voor 2 mei was een iping gepland vanuit een B-25 bommenwerper. Die steun- iging aan de bevolking gaat echter niet door, omdat boven ;ebied een vliegverbod geldt. Initiatiefnemer Open Plains in terdam zet de actie toch door. Vanaf 10 april worden p00 Boomerangkaarten verspreid. De kaarten, gratis ver baar in cafés, kunnen met een persoonlijke boodschap Open Plains worden gestuurd. Het bureau gaat nog kijken 5nPtie kaarten toch bij de bewoners terecht kunnen komen. ;nu zo^ezicht mkz-driehoek niet efficiënt pkfioQRN Het wegens het mond- en klauwzeer 'afgegrendel- ebied tussen Apeldoorn, Deventer en Zwolle is zo lek als "seef. Gistermorgen werd bijna zonder uitzondering al het 1119h uitrijdende verkeer gecontroleerd, maar 's middags was ^nauwelijks nog sprake van. Vooral tijdens de regenbuien in "lop van de dag lieten de controleurs zich bijna niet zien. n"z1aandacht ging hooguit naar vrachtautq's of auto's met een refti™6"' Ire'kavierenrace door crisis afgelast ^eeGENDe Batavierenrace van Nijmegen naar Enschede, de tste estafetteloop ter wereld, is in verband met de mond- ^auwzeercrisis afgelast. De loop zou in de nacht van 27 op pril plaatshebben. Na overleg met overheden in Nederland uitsl?ud is besloten de race dit jaar af te blazen. Er zouden 7.000 mensen meedoen. Het evenement wordt al 29 jaar de Katholieke Universiteit Nijmegen en de Universiteit f^ite in Enschede georganiseerd. De deelnemers lopen in 25 nies van Nijmegen naar Enschede. De route voert vrijwel door landelijk gebied. oiojnderden verzoeken om adoptiekoe 'at pVELANPIn één dag tijd hebben meer dan 750 mensen aan- -varVen een koe te willen adopteren. De Stichting Milieube- ^zijn opende dinsdagavond de website www.adopteereen- ^il om burgers en boeren nader tot elkaar te brengen. De si- 0r0"ird in enkele uren in elkaar gezet, en raakte vrijwel direct eu5Mijk overbelast door het grote aantal bezoekers. Geïnteres- 30 ,rlen kunnen een formulier invullen, waarin zij aangeven jfpoe te willen adopteren. Dat kost minimaal 100 gulden. Per- p, organisaties en schooklassen verbinden zich op die ma- .|^^an een boerenbedrijf bij hun in de regio. ,ordtizendste Britse geval van mkz Op een boerderij bij het Zuid-Engelse South Molton is ren het duizendste geval van mond- en klauwzeer in Groot- annië geconstateerd. Ruim een miljoen besmette of moge- lesmette dieren zijn afgemaakt of daarvoor aangewezen. A Ivel de regering van de EU toestemming heeft gekregen om i 100 melkkoeien tegen de ziekte te vaccineren, heeft zij daar xé Dg toe van afgezien. Volgens een woordvoerder van pre- ajËjBlair zijn er aanwijzingen dat het gevoerde beleid om mo- besmette dieren preventief te ruimen vruchten begint af De regering wil vaccineren vermijden omdat het dan sr zou duren voordat Groot-Brittannië weer vlees en melk- ^«j^ucten zou mogen uitvoeren nadat de ziekte is bestreden. )er in veehouderij moet om' uk» De veehouderij in Nederland moet drastisch verande- J:r moet een einde komen aan het gesleep .met dieren, vee- Hten moeten worden afgeschaft en de veehouders moeten °rler gaan produceren. Dat zeggen kopstukken uit de vee- 'lerswereld deze week in Vrij Nederland. De voormannen zan^n in het artikel voor herstructurering van de veehouderij ,V(\ccinatie tegen mkz op grote schaal. „We moeten op Euro- n 0(niveau besluiten te vaccineren en accepteren dat we struc- 1 ;1 een deel van de export verliezen", zegt R. Tazelaar van 0^)roductschap voor Vee en Vlees. met België verder dicht otred-gLBeigië gaat de bewaking langs de gehele grens met Ne- 'm0rjnd opvoeren. Kleine grensovergangen worden met zand en en containers afgezet. Per gemeente zullen twee tot drie I grensovergangen openblijven, aldus landbouwminister liëls. Zij vreest geen lange files. De maatregel houdt ver- 3ëel met de plannen om in'de Belgische grensstreek het stren- rbanlgime vanwege mond- en klauwzeer verder te versoepelen, hij lë kampt nog niet met de ziekte. Om verspreiding van mkz ide Nederland te voorkomen geldt sinds 21 maart een zoge- Ie'<ehde bufferzone voor bijna vijftig gemeenten. Boeren kun- daardoor geen vee en landbouwproducten vervoeren. "ankl-actie voor boeren gaat door ^aarRsuMDe al eerder aangekondigde tv-actie voor boeren die van getroffen door mond- en klauwzeer gaat definitief door. Dat 0 de TROS, die het programma op 14 april uitzendt, gisteren "e. ^ndgemaakt. De stichting 'Geef boeren de toekomst' is me- 1 p'ÏTganisator. Om het programma was ook gevraagd door i Chat en tuinbouworganisatie LTO. Tineke Verburg, oud-minis- it taxjeter vvinsemius en Normaal-zanger Bennie Jolink presen- e sne, ^et pr0gramma. Getroffen boeren komen aan het woord, '-,e pk treden Normaal en Rowwen Hèze op. Winsemius leidt 20 sfliscussie met een panel van deskundigen. den haag hans jacobs haags redacteur Prijs de dag niet voor dat het avond is. Mi nister Netelenbos van verkeer is gisteren op pijnlijke wijze herinnerd aan deze al oude wijsheid. Terwijl de lofzang van de Tweede Kamer op de ogenschijnlijk ge slaagde bemiddelingsrol van de bewinds vrouw in het conflict tussen personeel en directie van NS nog naklonk, en Netelen bos zich naar Luxemburg spoedde, werd in Utrecht al haar werk in luttele minuten weer ongedaan gemaakt. De ultieme poging van de minister om een treinstaldng te voorkomen was alsnog mislukt. 'We staan verder van elkaar dan ooit', aldus vakbondsleider Van den Berg na de bijeenkomst met de NS-leiding. Netelenbos moet nu besluiten of ze haar dreigement aan de directie van de spoor wegen uitvoert en vanwege contractbreuk een boete oplegt van twintig miljoen gul den voor elke dag dat er geen treinen rij den: vijfduizend gulden voor elk station dat niet wordt bediend. De bewindsvrouw zou daarmee aangeven dat NS schuld hebben aan de patstelling in het conflict met het personeel en de wispelturige vakbonden, die onder druk van hun leden op eerder gemaakte af spraken met de NS-leiding zijn terugge komen. Netelenbos heeft tot nu toe steeds geprobeerd boven de partijen te staan. Al leen op die manier kon zij met alle be trokkenen in gesprek blijven. Aan het begin van de middag leek het er gisteren op dat de vasthoudendheid en druk van de minister succes hadden. Na eerdere mislukte pogingen, waarbij NS-directie en vakbonden maar liefst twee gerenommeerde bemiddelingscom missies buiten spel zetten, lag er nu een op het oog voor alle partijen aanvaard baar 'vier-puntenplan' op tafel. NS. on- dernemersraad en bonden zouden op ba sis daarvan weer praten. Netelenbos glun derde, de Kamer - die ondanks de weten schap dat de minister formeel geen enke le zeggenschap heeft over NS steeds om stevig optreden had gevraagd - applaudi- seerde. Netelenbos hield een slag om de arm - 'we moeten afwachten wat er uit het gesprek komt bij NS' -, maar was opti mistisch. Het gejuich in Den Haag was echter nog niet verstomd of in Utrecht werd met de deuren geslagen. 'Onverantwoordelijk', aldus de boze en teleurgestelde minister vanuit Luxemburg. De Kamer zal haar weliswaar geen verwijten maken, maar dat was niet het hoofddoel van haar inter venties. Dat doel - geen staking - is in het zicht van de finish niet bereikt. Netelen bos, die de belangen van de reizigers be hartigt, zal een list moeten verzinnen, of anders de rechter om ingrijpen moeten vragen als de ruzieënde partijen niet snel tot rede komen. Het grote spoorwegemplacement bij station Utrecht stond vanmorgen vol met niet-uitgereden treinen. Door de staking van vandaag en morgen blijft veel materieel staan waar het gisteravond na afloop van de dienst werd neergezet. foto anp jasper juinen den haag peet vogels Laurens-Jan Brinkhorst heeft de mond- en klauwzeercrisis handig gebruikt om zijn politieke en bestuurlijke profiel op te poet sen. De minister paart een krachtdadige aanpak van de crisis aan mededogen met de dieren. Zijn politieke vernuft gebruikt hij om bij de Europese Commissie allerlei con cessies los te krijgen op het gebied van die renwelzijn. Dat is het beeld dat Brinkhorst etaleert. In werkelijkheid is hij vooral bezig punten te scoren die hij al lang binnen heeft. Zijn maatregelen staan keurig in het draaiboek voor de aanpak van mond- en klauwzeer beschreven. De concessies van de Europe se Commissie (EC) waar hij steeds mee loopt te pronken zijn in werkelijkheid ver soepelingen die de Commissie al tijden toestaat. Noodvaccinaties zijn reeds lang officieel toegestaan, dus de show die Kok en Brink horst in Zweden opvoerden was uitsluitend voor binnenlands gebruik. Dierentuindie- ren vaccineren, u doet maai- meneer Brink horst, maar de consequenties zijn voor uw rekening. Vorige week werd de minister wat over moedig toen hij het hele vaccinatiebeleid aan de orde ging stellen. Brinkhorst durfde zelfs te voorspellen dat het non-vaccinatie- beleid nog dit jaar zal sneuvelen in Europa. Afgelopen maandag presenteerde hij de Duitse minister van landbouw Künast als een nieuwe bondgenoot in zijn strijd. Toch heeft nog geen land in Europa steun uitgesproken voor het opheffen van het non-vaccinatiebeleid. Dus krabbelde Brinkhorst deze week alweer terug door te zeggen dat het nog minstens twee jaar zal duren. Tot op heden is hij de enige die daarin gelooft, en belangrijker, die dat wil. Dinsdag presenteerde Brinkhorst zijn vol gende open deur. De vaccinatie van 115.000 dieren en de mogelijke redding van 54.000 runderen werd als een belangrijke doorbraak gepresenteerd. Brinkhorst had dat toch maar mooi klaargespeeld in Brus sel. De Britten hadden dezelfde toezegging, vaccineren zonder ruiming, echter al twee weken eerder gekregen. Bovendien moet nu nog blijken of Brinkhorst met de toezeg ging niet een Paard van Troje heeft binnen gehaald. De strategie van Brinkhorst werkt wel. In de Kamer overheerst grote lof over zijn kracht dadige aanpak. Alleen de PvdA durft de mi nister openlijk te kritiseren. De socialisten denken dat de verspreiding van het virus eerder had kunnen worden voorkomen door in het begin van de uitbraak strengere maatregelen toe te passen. Vooral bij zijn eigen partij D66 kan de mi nister geen kwaad meer doen. Ze hebben bij de Democraten, die op zó veel zetels verlies staat dat de partij nauwelijks in de peilingen terug is te vinden, dan misschien toch eindelijk hun charismatische leider gevonden. Brinkhorst appelleert aan de D66-kiezer door veel ethiek in zijn beleid te stoppen. Hij wil geen brandstapels,wil ei genlijk preventief vaccineren en wil af van het harteloze gesleep met dieren. Als puntje bij paaltje komt kiest hij echter wel voor de economische belangen van de veehouderij. Liever ruimen dan vaccineren, en op een paar duizend dieren meer of minder kijkt de minister niet. Wat dat be treft kwijt hij zich dus bijzonder goed van zijn taak als minister van landbouw. Dat hij dat weet te paren aan een imago als minis ter van dierenwelzijn is knap. Zo profileert de als kille technocraat omschreven Brink horst zich als een meevoelend mens. On danks al het leed en ellende van de mond en klauwzeercrisis kan voor D66 en Brink horst nog iets moois uit de crisis voortko men. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten utrecht-anpstaking', verschijnt aan een stuk door op haar mobieL De afzender is aan de hand van het nummer te achterhalen, 'maar ik heb belangrijkere dingen te doen' aldus de woordvoerster. Gelukkig kan de 'inbox' volraken, waarna er geen nieuwe berichten meer kunnen binnenkomen. Sms'en, het versturen van kor te berichten naar mobiele te lefoons, wordt steeds popu lairder als uitlaatklep, ervaart FNV Bondgenoten. Een woordvoerster van de bond wordt sinds vanmorgen op haar mobiele telefoon be stookt met berichtjes. 'Stop de De bom bij het spoor barstte gisteravond alsnog, na een hectische dag vol bemiddelingspogingen en overleg. On derhandelaars van FNV Bondgenoten en machinisten en conducteursbond WMC braken woedend de onder handelingen met de NS-directie af. De sfeer lijkt slechter dan ooit. utrecht anp NS en bonden bleken tijdens de laatste onderhandelingsronde lijnrecht tegenover elkaar te staan. Na een bemiddelingspo ging eerder op de dag van ver keersminister Netelenbos wa ren de bonden gaan praten in de veronderstelling dat de NS 'op een creatieve manier' naar de nieuwe dienstroosters wil- den kijken. Daar bleek tijdens het overleg geen sprake van te zijn. „Voor ons staat 10 juni (de gewraakte ingangsdatum van de nieuwe roosters, red.) vast. Dat weten de bonden, dat weet Netelen bos", zei P. Bouwmeester, di recteur personeel en organisa tie van de NS. De bonden reageerden woe dend. „We zijn genept door NS en we kunnen het nu alleen nog maar uitknokken op het spoor", zei FNV-onderhande- laar A. van den Berg. „De NS hebben de deur dichtgegooid." WMC-voorman H. Vankan zei: „We gaan de directie wegsta ken." De CNV Bedrijvenbond staakt niet mee. Eerder op de dag kreeg mi nister Netelenbos door vrijwel alle politieke partijen lof toege zwaaid omdat ze de bonden weer naar de onderhandelings tafel had gepraat. FNV Bondge noten verlengde daarop zijn ul timatum aan de NS-directie van 18 naar 20 uur om de ergste druk van de ketel te halen. Om kwart over zeven liep het echter mis. Netelenbos reageerde woe dend. Eerder op de dag voerde de minister tijdens een Kamer debat de druk op NS op, door te zeggen dat het prestatiecon tract met de overheid onverkort geldt. Een staking valt niet on der overmacht. Als de dienst verlening op een station stilligt, moeten de NS 5.000 gulden boete betalen, met een maxi mum van 20 miljoen gulden per dag. Ook de RAI huishoud beurs overweegt een schade claim bij NS in te dienen. De verwachte 25.000 bezoekers per dag kunnen vandaag en mor gen niet per trein komen, waar door de organisatie verwacht 280.000 gulden schade te lijden per dag. amsterdam gpd-anp Als er voor koninginnedag mond- en klauwzeer uitbreekt in de directe omgeving van Hoogeveen en Meppel, wijkt de koninklijke familie hoogstwaar schijnlijk uit naar Den Haag. Officieel ligt er geen alternatief draaiboek klaar, maar in hof kringen geldt de hofstad als de grootste kanshebber voor een geïmproviseerde viering van Koninginnedag. Vooralsnog gaat het feest in de Drentse plaatsen gewoon door, en kunnen de bewoners rekenen op het tweede publieke optreden van Maxima. De bur gemeesters van Hoogeveen en Meppel voeren dagelijks over leg over de actuele situatie. Een koninklijke rijtoer door het om ringende platteland is in elk ge val uit den boze, net als evene menten met een 'hoog agra risch gehalte'. Het feestje van de koninklijke familie een keer overslaan is dit jaar absoluut uitgesloten. „Het is belangrijk dat de aanstaande bruiden Maxima en Laurentien zich aan het volk presenteren", aldus een functionaris die de gang van zaken aan het hof goed kent. Het is slechts één keer voorgekomen dat konin ginnedag werd. afgelast. Dat was in 1971, toen prinses Arm gard, de moeder van prins Bernhard, net was overleden. De vier burgemeesters van de gemeenten in het afgezette ge deelte van de Veluwe roepen intussen op tot terughoudend heid bij de viering. Ze adviseren de plaatselijke oranjecomités slechts beperkt festiviteiten te organiseren. De burgemeesters spraken dat gisteren af. Over het algemeen geldt terughou dendheid met evenementen in het door mkz-getroffen deel van Gelderland, mede vanwege de beperkte beschikbaarheid van politiemensen. brussel marc peeperkorn correspondent Zeldzame diersoorten mogen tegen mond- en klauwzeer worden ingeënt als de ge vreesde dierziekte op minder dan 25 kilometer afstand aan wezig is. De vaccinatie kan de mkz-vrije status van het be trokken land echter in gevaar brengen, ponder deze status is de export van vee en vlees zeer moeilijk. De veterinaire deskundigen van de Europese Unie steun den gisteren het voorstel van de Europese Commissie om noodvaccinatie in dierentui nen toe te staan. Het doel is bedreigde en zeldzame dier soorten als de Indische oli fant en de okapi te bescher men. De directies van ver schillende Europese dieren tuinen hadden hier op aange drongen. De beslissing biedt ook hoop voor zeldzame dieren buiten de dierentuinen, en kan alsnog de redding zijn voor de 140 Schoonebeker schapen in de buurt van Ton geren. De dieren staan op de Nederlandse en de interna tionale lijst van bedreigde huisdierrassen. Natuurorga nisaties hadden bij de minis ter van landbouw al een ver zoek ingediend om zeldzame rassen te sparen, maar ver geefs. Een land krijgt zijn mkz- vrije status van het OIE, de internationale organisatie te gen dierziektes. De OIE-re- gels bestraffen vaccinatie van alle diersoorten met verlies van de mkz-vrije status. On derscheid tussen het inenten van vee of dieren in de die rentuin wordt niet gemaakt. Nederland is samen met ruim 150 andere landen vertegen woordigd in de OIE. Zonder mkz-vrije status heeft een land grote proble men bij de export van vee en vlees. Importeurs zijn zeer bevreesd voor het mkz-virus. De Europese Commissie he kelt de starre opstelling van de OIE, maar kan er voorals nog weinig aan doen. De OIE komt over twee weken bijeen om te praten over de mkz- status van verschillende lan den. rotterdam rens koldenhof Politie en Justitie wachten te lang met in grijpen bij kinderen die zich schuldig maken aan ernstige vergrijpen. Maar ook als Justitie ingrijpt, gaat het nogal eens mis. Dat zegt prof. dr. Th. Doreleijers, kinder- en jeugdpsychiater aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Toenemende gewelddadigheid van kinderen is een be langrijk onderdeel van een groot congres van de Nederlandse Vereniging van Psy: chiatrie dat de komende dagen in Rotter dam wordt gehouden. „Justitie zou er goed aan doen meer te investeren in psychiatrische behandeling van de veelal gestoorde wetsovertreder- tjes, in plaats van meer jeugdinrichtin gen te bouwen, met de hete adem van de politiek in de nek", aldus Doreleijers. Volgens hem komt ernstig crimineel ge drag vaak voort uit psychische stoornis sen. Naast straffen zou een psychiatri sche behandeling dan ook hoger op de agenda moeten staan. Het is ook wense lijk in een vroeger stadium aan de slag te kunnen, omdat de kans op succes dan groter is. Een standpunt dat zich moeilijk verenigt met het Nederlandse strafrecht, dat pas jeugdige criminelen bestraft die ouder dan 11 jaar zijn. Doreleijers: „Van kinderen van 12 en 13 jaar die voor de kinderrechter verschijnen, blijkt vaak achteraf dat ze al op hun zevende of achtste in aanraking met de politie kwa men en diverse keren daarna. Telkens wordt volstaan met een waarschuwing en een aai over de bol. Tot het echt mis gaat, heeft niemand goed naai* ze geke ken. En dat terwijl we weten dat van die 12- en 13-jarigen tweederde binnen een jaar opnieuw de fout in gaat." Uit het volgens Doreleijers veel te be perkte onderzoek naar jeugdige delin quenten blijkt dat ernstige criminaliteit en psychische stoornissen vaak samen gaan. Met onderzoek kan al vroegtijdig redelijk nauwkeurig worden ingeschat of sprake is van een verhoogde kans op cri mineel gedrag. De psychiater schroomt niet daarbij za ken mee te wegen die jarenlang taboe waren in de psychiatrie. Zo is het volgens hem mede van biologische factoren af hankelijk of een kind gevoelig is voor straffen. „Als een bepaald hormoon ont breekt of in mindere mate aanwezig is, voelt zo'n kind geen angst. En de effecti viteit van straffen hangt nu juist af van het afschrikwekkende ervan." Straffen zonder behandeling is volgens Doreleijers nauwelijks effectief. „Ik ben niet tegen jeugdinrichtingen. Wie een ernstig misdrijf begaat, dient gestraft te worden, ook in het belang van de veilig heid van de samenleving. Maar nu zitten jongeren soms driekwart jaar in een jus titiële inrichting te wachten, terwijl er te weinig gebeurt. Intussen gaan ze niet meer naar school, wordt de band met thuis verbroken en krijgt zo'n kind slech te vriendjes. Een inrichting met toezicht en elektronica kost negenhonderd gul den per dag. Voor dat geld kunnen we een uitstekende dagbehandeling opzet ten. Dat werkt fantastisch. Van de jeugd inrichtingen weten we dat de meeste kinderen na vrijlating opnieuw in de fout gaan." Volgens Doreleijers moet de kennisach terstand-op het gebied van jeugdpsychi atrie en criminaliteit snel worden inge haald. „Onder meisjes is het gebruik van ernstige vormen van geweld de laatste tien jaar explosief gestegen. Ik wil graag onderzoeken hoe dat komt." Ook liggen er voorstellen voor onderzoek naar ze denmisdrijven door jongeren en crimi naliteit onder allochtone kinderen. t

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3