'Ik heb mijn vrienden leren kennen' Davis Cup Het speciale karakter van de Davis Ct DONDERDAG 5 APRIL 2001 Eenzaamheid maakt John van Lottum wijzer Zijn optreden voor de Davis Cup tegen Duitsland, in februari vorig jaar, had John van Lottum (25) een duwtje omhoog moeten geven. Juist Michiel Schapers, de man die hem drie jaar eerder uit Jong Oranje had gekieperd, selecteerde de Antwerpenaar. Die snoepte kopman Tommy Haas een setje af, oogstte complimenten en zou een stap voorwaarts moeten maken. Van Lottum, toen zestigste op de wereldranglijst, won vanaf dat moment geen wedstrijd meer op de ATP-tour. En daarom is hij er morgen ook niet bij in het Davis-Cupduel met Duitsland. Zijn verhaal over veertien maanden vol vraagtekens. door MARTIJN VAN BEETEN „Ik stond hoger dan ooit op de ranglijst, had de tickets voor het hele jaar al besteld. Maar mijn eerste fout maakte ik meteen na de Davis Cup. Vooral mentaal nog uitgeput van die wedstrijd tegen Duitsland, vertrok ik naar Amerika. Schalken doet dat nooit, die neemt een week rust na de Davis Cup. Ik ging door mijn enkel en zat met Troy Douglas, die begeleidde me toen, in Scotts- dale. Maar ja, die had al genoeg aan zich zelf, met die nandrolon-affaire." „Daarna werd het een worsteling. Ik had ontzettend veel punten te verdedigen, raakte die allemaal kwijt en ook het ver trouwen kreeg een knak. Maar ik bleef toer nooien spelen, bleef het proberen. Stom. Als je vertrouwen verdwijnt, is er maar één remedie. Naar Valkenswaard, naar Henk van Hulst, trainen, schaven. Uren maken, vijfhonderd keer dat balletje cross. Werken aan een goed gevoel, daar draait alles om." „Ik deed het alleen, zoals altijd. In een meereizende coach heb ik nooit geloofd. Ik zie het spelletje, weet precies wat ik moet doen. Heb ik advies nodig, dan bel ik even met Henk. Maar vorig jaar had ik een coach nodig. Dat leek ook te lukken, de Zweed Martin Böhm was lang in beeld. Maar die had zijn jawoord al aan een ander gegeven. Juist in die fase had ik iemand nodig die op de rem trapt. Binnenkort komt daar veran dering in, ik ben rond met een coach die geregeld meereist. Wie, zeg ik nog niet." „Ik had ook naar Bob Brett gekund, de oud-trainer van onder anderen Goran Iva nisevic. In het begin van mijn carrière heb ik een week met Brett en Ivanisevic ge traind in Monte Carlo. Ik kon in zijn tennis- school in Parijs terecht en even heb ik ge dacht dat iets anders goed voor me zou zijn. Maar waarom? Ik heb de top-100 ge haald met al die lullige oefeningetjes van Van Hulst. De overstap naar Brett was geen oplossing. Het probleem lag bij mezelf." „In juni in Rosmalen werd ik ziek, een ontsteking in de mond. Ik raakte zo'n acht kilo kwijt en vertrok naar Marbella om aan te sterken. Zon, strand, maar ik kon er niet van genieten. Je hoort daar weg te doeze len, maar ik lag maar te woelen. Mijn carri ère was in gevaar en dat vrat aan me." „Het was een ontzettend moeilijke tijd, ik heb mijn vrienden leren kennen. Het krin getje om me heen was al niet te groot, want ik laat weinig mensen toe. Maar het werd nog kleiner. Ik ben ouder geworden. Jaren lang ging alles vanzelf, was dat heerlijke le ventje in de duurste hotels en op de mooi ste tennisparken vanzelfsprekend. Waar leeftijdgenoten studeren en elke dag zorge loos heen en weer reizen met de trein, stond mijn leven op z'n kop. Ik heb in Mar bella serieus nagedacht over iets anders, maar dan had ik op mijn naam bij een be drijf moeten binnenkomen. Het was te vroeg, want ik kan de top-50 nog halen. Ik ben beter dan Raemon Sluiter of Edwin Kempes." „Na die maand op het strand kwam de moeilijkste periode. Ik moest helemaal op nieuw beginnen, alles was verdwenen. Dat was ontzettend moeilijk te accepteren en heeft heel wat aanvaringen met Henk van Hulst opgeleverd. Rackets vlogen alle kan ten op, soms ging ik er na vijf slagen van door. Gelukkig heeft Henk me in die weken vrijgelaten. En opeens was het er weer. Die bal goed op het racket, het juiste gevoel. Dat gaf voor mij de doorslag." „Met opzet heb ik de Australian Open overgeslagen. Ik wilde echt opnieuw begin nen, op de Challengers. Maar niet alleen, dat nooit meer. In het verleden was alles mooi, was alles nieuw en beter. Nu was het een stap terug. Geld moeten betalen voor een blik trainingsballen, na dat eerste blik alleen nog versleten ballen krijgen." „Vooral de eenzaamheid kan ik niet meer verdragen. Vroeger ging ik twee maanden naar Zuid-Amenka, voor satellites. Kwam ik als een halve Spanjaard terug, maar ik vond het geweldig. Ik moet er niet meer aan denken. Alleen winnen, alleen verlie zen, alleen eten. Vreselijk. Daarom heb ik Paul Logtens meegenomen, een jonge jon gen uit de school van Van Hulst. Hij staat nu aan het begin. Konden we lekker samen trainen, elkaar steunen en opjutten." „Die trip langs Ho Chi Minh City, Singa pore, Kyoto, Perth en Hamilton heeft me ontzettend veel geld gekost. Ik heb geen cent bezuinigd op hotels en eten en heb ook een groot deel van de kosten van Paul betaald. Het gaf me een goed gevoel. Ik doe er nu alles aan om terug te komen, op de juiste manier. Als het nu niet lukt, oké, dan hoef ik mezelf niets te verwijten." „Na het tweede toernooi in Singapore was ik op. Het was knokken, wedstrijden winnen zonder goed te spelen. Ik dacht er over Kyoto te laten schieten, even de accu op te laden. Maar ja, wat moet je een week in Japan, waar niets is te doen? Heb ik toch meegedaan, zonder verwachtingen. Mis schien heb ik daarom gewonnen." „Ik zag het meteen voor me. Nog een toernooitje winnen, zo weer in de top-150 en dan zonder iets te verdedigen het jaar 13.30 uur Openingsceremonie 14.00 uur: Dubbelspelpartij 11.00 uur: Derde enkelspelpartij Aansluitend: Vierde enkelspelpartij kunnen afmaken. Ik keek te ver vooruit en dat was onverstandig. Twee keer snel uitge schakeld en nu is het voorbij. Er is niets aan te doen. Geen Davis Cup, in Monte Carlo kom ik niet eens de kwalificaties in. Ja, er zijn challengers in Zuid-Amerika, maar dat ga ik mezelf niet aandoen." „Dat ik terugkom, daar ben ik van over tuigd, maar in de tenniswereld word je snel vergeten. Ik wilde naar de Davis Cup-wed strijd tegen Spanje. In Eindhoven, toch ja renlang mijn woonplaats. Heb ik de tennis- bond zes keer om kaartjes moeten vragen. Uiteindelijk zat ik net onder het dak, tussen de studenten. Helemaal niet erg, maar het getuigt van weinig respect. Een jaar eerder was ik nog een van de hoofdrolspelers. Ik zag het alleen maar als stimulans." „Ik heb fouten gemaakt het afgelopen jaar, dat is duidelijk. Maar ik had ook pech, echt alles viel samen. Het moment na Ro land Garros ook, dat ik door Franse gen darmes werd aangehouden. Werd ik als de serteur bestempeld, ik ben echt vernederd in Metz. Net schlemielig verloren in Parijs, nu weer in een Franse cel. Zo stond het in de kranten. Met zo'n toontje van: typisch Van Lottum. Het klopte alleen niet." „Ik had het al helemaal gehad met Frankrijk, de deur stond alleen door mijn Franse moeder nog op een kier. Nu is die helemaal dicht. M'n moeder, die overigens in Amersfoort woont, zal tegen mij ook nooit iets positiefs over haar land zeggen. Ze weet dat het geen zin heeft." „Zij is voor mij mijn ouders, met mijn va der heb ik al twee jaar geen contact meer. Dat zal altijd zo blijven. Mijn vader is geen monster of zo. Maar er is te veel gebeurd, ook naast het tennis, om hem te kunnen zien. Twee jaar terug was ik al van slag toen ik hoorde dat hij ook op Roland Garros aanwezig was. Toen ik hem op de tribune zag zitten, knakte er iets. Van Hulst zag het ook, die wist meteen dat het mis zou gaan. Dat ik mijn vader in alle openheid heb weggestuurd, dat het zoveel aandacht kreeg, daar heb ik spijt van. Dat verdient-ie niet. Ik had dat alleen met hem moeten op lossen. Ondanks dat heb ik eigenlijk maar één vader. Dat is Henk van Hulst, hij heeft me opgevoed." John van Lottum: „Als je vertrouwen verdwijnt, is er maar één remedie. Naar Valkenswaan naar Henk van Hulst, trainen, schaven. Uren maken, vijfhonderd keer dat balletje cross." II foto gpd jurriaa Graphic JW/BD Davis Cup-tennis is speciaal tennis, daar is iedereen het over eens. De spelers spelen niet voor zichzelf maar voor hun land. En op de tribunes viert het nationale gevoel hoogtij. Komend weekeinde staan Nederland en Duitsland tegenover elkaar. Vijf gevoels uitdrukkingen. Michiel Schapers: 'Zegt me weinig meer* „Het zegt me eerlijk gezegd weinig meer", schampert Mi chiel Schapers, de ex-coach van het Davis Cup-team. De lol is er voor hem af sinds de spelers hem aan de kant schoven en voorlopig voor Tjerk Bogstra kozen. „Ik ben er niet meer zo mee bezig en eerlijk gezegd: ik heb er weinig meer mee op." Maar de laatste perikelen rond het team doen niks af aan de positieve ervaringen die Schapers heeft meegemaakt. „Als speler zijn er natuurlijk hoogtepunten geweest. Bijvoor beeld de toetreding tot de we- reldgroep in 1990. Maar het beste herinner ik me nog de voorbereiding. Het aparte ge voel om in een team te tennis sen. Eikaars eigenaardigheden te ontdekken en daar mee leren om te gaan." En ook de periode als bonds coach kende zijn goede mo menten. Het gevecht om in de wereldgroep te blijven bracht het team naar Ecuador. „Het was door de afzegging van Kra- jicek, het moeilijke klimaat en het lastige publiek een hels kar wei. Als coach kun je dan wei nig meer doen dan goede rand voorwaarden creëren en een gezonde spanning opbouwen. Die 2-3 overwinning is mis schien wel het mooiste mo ment geweest." Jacco Eltiungh: 'Spanning zit dieper' „Het was een ander soort spanning, de Davis Cup", stelt Jacco Eltingh, die met Paul Haarhuis het beste dubbel in de wereld vormde. „Je speelt niet voor jezelf, zoals gewoonlijk, maar voor je land. Ik zeg wel eens dat de spanning op dat moment dieper in je buik zit." Sommige Davis Cup-ont moetingen herinnert Eltingh zich nog goed. Zo was er de thuisontmoeting met Amerika. „Er waren extreme oranjege voelens. Veertien- tot zestien duizend mensen op de Müller- pier in Rotterdam. Dat is tegen woordig wat normaler, maar toen keken we onze ogen uit. Ik speelde de beslissende wed strijd tegen Jim Courier, maar verloor." Verder was er de uit wedstrijd tegen India. Op gras. „Ik had goed gespeeld en stond op het punt de laatste wedstrijd te winnen toen ik moest opge ven met een knieblessure. Dat bleek later het einde van mijn singelcarrière." En hij was erbij in Utrecht te gen Duitsland. „Paul Haarhuis en ik verloren de dubbel tegen Becker en Stich. De lijnrechters hebben die wedstrijd toen ge- Michiel Schapers: „Ik ben er niet meer zo mee bezig." foto anp paul vreeker pikt. Daar heb ik dan ook een behoorlijk slecht gevoel aan over gehouden." Een voorspelling? Eltingh is net terug uit Amerika. „Ze heb ben wel gespeeld maar niet veel gewonnen. Dus er is weinig zelfvertrouwen. Siemerink staat wel goed te tennissen. Het be langrijkste is dat ze een punt pakken op de eerste dag. Twee tegen nul achter voor de dubbel is funest." Tom Okker: 'Publiek fokt spe lers op' „Ik heb een beetje dubbel ge voel bij de Davis Cup", zegt Tom Okker. „In de tijd dat ik voor Nederland speelde, had den we nooit kansen. Om ver der te komen, heb je minstens twee goede spelers nodig. He laas was ik op dat moment de enige. Verder dan 2-3 verliezen kwamen we dus niet." De huidige generatie speelt goed maar Okker is meer ge charmeerd van de generatie hiervoor. „Krajicek, Haarhuis en Eltingh, die hadden een heel eind moeten komen. Dat Kraji cek niet mee kan doen, is dan ook een hele aderlating voor het team.. Hjjsj^ekjnpg. met kop en schouders boven de rest uit." Toch dicht de voormalig top- tennisser dit team kansen toe. De wedstrijd tegen Spanje ('al was het kantje boord') en de entourage geven hem hoop. „Het publiek fokt de spelers op. Dat kan voor bepaalde spelers heel prettig zijn. Raemon Slui ter speelde beter toen zijn vriendjes op de tribune zaten." Een voorspelling voor het ko mende duel? „Ik denk dat Slui ter weer speelt en met Schalken in een goede vorm moet ook de dubbel te pakken zijn. Een 3-2 overwinning." Fred Hemmes: 'Visitekaartje van het tennis' „Het is het visitekaartje van het internationale tennis en dus ook van het Nederlandse", vindt Fred Hemmes, oud-coach van het Fed-team en oud-Davis Cupspeler. „Als speler ben je dan ook doordrongen van het belang." Hij zegt er wel bij dat in zijn tijd de Davis Cup nog anders was van opzet. De wereldgroep bestond nog niet. Het team speelde in de eerste rondes te gen mindere tegenstanders en vloog er daarna meestal uit te gen de gevestigde landen als Amerika en Australië. „Maar tennissen in een team blijft speciaal. Zeker voor een indivi duele sport. Ik kwam als 17-ja- rige bij de selectie. Okker was al een gevestigde naam, Jan Hor dijk en Louk Sanders zaten er ook bij. We verloren met 2-3 van Spanje. Het begin van elf jaar Davis Cup als speler." )C Het gevoel bleef als c<L het interlandtennis. „Eeis maken in een paar w^g niet te doen. Daar trekn voor uit. Je reist de were^ de tennissers,.achterna e r beert ze het gevoel te ge^ ze allemaal even belangr of ze nu spelen of niel komt nog bij dat ze jou i* vertrouwen. Je wijkt niet^ hun normale patroon n houd je bezig met de detg, kun je, al ben je kort bij g samen meer uit de gro^£ len." Herman Kuiphof: 'Ik ho agenda vrij' „Het is te vergelijken i wedstrijden het Nederlai tal. Je houdt je agend Geen vergaderingen of fj- maar Davis Cup." Oud-journalist Hermak hof ziet uit naar de confijf met Duitsland. „Ik hoF. tuurlijk dat ze verder f®! maar ik vrees iets ander paar jaar geleden speelt" tegen elkaar in Utreclr1 droomstart. Paul Haarhip1 het eerste enkelspel. Ivf! Duitsers met Becker ei' wonnen met 1 -4. Het is volgens Kuiphd^ rent aan de Davis Cup. tennis is iets speciaals lr( trekt zich aan het np „Kijk naar de zoger'rÈ 'gouden generatie' met ge Krajicek en het dubb^ huis - Eltingh. Dat waZi verblindend goud. 1° heeft ook in zijn beste 1995-1996, zelden iets in 6 vis Cup laten zien.i 4 „Aan de andere kantje spelers die boven zichaee stijgen zoals Raemon jL£ Wat dat betreft hoop ik i op en stunt, maar mijr|_ zegt een 2-3 nederlaag." Jacco Eltingh (rechts), samen met zijn voormalige dubbelpartner Paul Haarhuis: Je speelt niet voor j| zoals gewoonlijk, maar voor je land." foto anp toussaini

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 22