Leiderdorp ontmoedigt automobilist Forse eisen voor brandstichting en mishandeling Regio g 'Wij zitten echt niet op elkaar te wachten Ondernemers boos Jaschoolse opvang tuitenlust afgeketst li ^orschoten trekt drie f\ uit voor planschade Geschil over sloop pand Oud Poelgeest Iff Toch tuinaarde-actie IDERDAG 5 APRIL 2001 973 17 Leiderdorpse ondernemers en de Kamer van Koophandel zijn fel tegen de favoriete ver- keersvariant van het Leider- dorpse gemeentebestuur. .Als dit doorgaat voorzie ik grote problemen voor de Baanderij. Winkelhof en het Meubel plein", sombert W. Regeer. De Kamer van Koophandel en de Leiderdorpse onderne mers vinden dat er eerst maar eens een rondweg moet ko men. Dan zijn al die andere kostbare maatregelen niet eens meer nodig, denken zij. De ontbrekende schakel van die rondweg loopt over Leids grondgebied. Het gaat om het traject tussen de Hoge Rijndijk en de Zijldijk. Volgens de on dernemers is niet alleen Lei derdorp. maar ook Leiden er bij gebaat als de Kanaahveg via industrieterrein De Waard zo snel mogelijk wordt door getrokken tot de Zijldijk. Sa men met de Kamer van Koop handel pleiten zij al langer voor onderzoek naar deze mogelijkheid. Dat Leiderdorp nu toch voor 'variant twee" kiest, is bij veel ondernemers slecht ge vallen. „Voor heel Leiderdorp is scenario drie beter. Dat sce nario garandeert dat alle ver bindingen tussen de grote winkelclusters in Leiderdorp in stand blijven", zegt J. Filip- po van de Winkeliersvereni ging Winkelhof. Vrijdag komen de Leider- dorpse ondernemers op initi atief van Baanderij-onderne mer Regeer voor spoedberaad bijeen. „De hele randstad slibt dicht. De enige plek waar we nog fatsoenlijk kunnen rijden is Leiderdorp. Ik snap niet waar dit gemeentebestuur mee bezig is." I tijdelijke buitenschoolse :e.ing in het voormalige kan- ha van de Oegstgeestse wo- 1 bouwvereniging Buiten- ,gaat niet door. In plaats ajyan betrekt de Stichting ieropvang Qegstgeest ?n|) nog voor de zomer een vgtaand noodlokaal van de tejtessorischool. Voor defi- ndve uitbreiding van de bui- ratchoolse opvang is de SKO lqesprek met de Joris de Topschool, die werkt aan zjvbouwplannen. :n» SKO heeft de plannen itcjhet- leegstaande gebouw ;n Buitenlust aan de Flores- stat tijdelijk te gebruiken in- ïdskken na raadpleging van afpudercommissie van de at! „De ouders kondigen ifrc niet verenigen met de itza', zegt directeur M. Steen- „Omdat er geen speel- 5 naast het gebouw is en •loresstraat niet centraal eg ligt." Steenland zelf het voormalige Buiten- L-gebouw wel geschikt. Ze ^pedaal vervoer willen re- 1 om kinderen van school de Floresstraat te krijgen. directe omgeving van land zijn volgens haar "\UIj>ende speelplekken waar ^etideren onder begeleiding H^oe kunnen. „Wij vonden or(\vel verantwoord, maar °llan is dus afgeketst." alternatief denkt Steen- aan een leegstaand lokaal van de Montesso- 10I bij de Lange Voort. „Het is een lokaal dat alleen wordt gebruikt door vakkrach ten. Zij kunnen dat lokaal overdag blijven gebruiken." De ruimte voldoet volgens de SKO aan de eisen van de ou ders, die het plan nog wel moeten goedkeuren. Naast de school is een speelplein en de Montessorischool ligt heel centraal." De haast die de SKO maakt met uitbreiding van de bui tenschoolse opvang heeft te maken met de enorme wacht lijst. „Als we niet snel uitbrei den kunnen we ouders van 4- jarige kinderen geen automa tische doorstroming naar de buitenschoolse opvang meer garanderen. Dat zou beteke nen dat ouders hun baan moeten opzeggen als hun kind naar de basisschool gaat." Voor permanente uitbrei ding van de naschoolse op vang heeft Steenland aanslui ting gezocht bij de Joris de Witteschool, die bezig is met een onderzoek naar de bouw van extra lokalen. Buiten schoolse opvang bij de Joris de Witteschool zou ook ge schikt zijn voor de leerlingen van de naastgelegen school De Springplank. De directeur van de Joris de Witteschool, J. Molenaar, staat welwillend tegenover het idee van Steenland. „Het lijkt ons een superidee. Hier zou iets heel moois uit kunnen komen. Ons bestuur heeft inmiddels de intentie uitgeproken de plannen nader uit te werken." Ae\onenden zorgcomplex krijgen gelijk Or&OTEN JAN PREENEN et C lig Uw van veertig apparte- ?rlai voor ouderen en ge- lis, apten aan de Prins Bern- stean kost de gemeente n vloten in elk geval ruim lasbn en mogelijk zelfs drie dai planschade. De Stich- Ncdviesbureau Onroerende je v(SAOZ) in Rotterdam is eid. conclusie gekomen dat ghoantal huizen door de ■n ivan het zorgcomplex wel wik in waarde is gedaald. giegen omwonenden van jn (jnplex, die schadeclaims itiet ingediend, komt dat in Adneer op een bedrag van ijk)J gulden. Daar bovenop n bnog de rente, de kosten in;t inschakelen van SAOZ erei gulden) en mogelijke is ^schadeclaims, jeeitanenden hebben zich itaaeet af aan verzet tegen Jat jgcomplex. Zij wezen op eleresaliteit van de gebou- eeket tekort aan parkeerge- fcid, het aantasten van de en het verlies van groen. Nadat de rechter alle klachten had verworpen, dien den de bezwaarmakers schade claims in. De gemeente heeft vervolgens advies ingewonnen bij de SAOZ, die is gespeciali seerd in het vaststellen van schadevergoedingen. Het college is het ermee eens dat voor drie bewoners van de Prinses Margrietlaan het vrije uitzicht is aangetast en dat zij in totaal recht hebben op een bedrag van dertigduizend gul den. Het verzoek van een be woner van de Oude Adegeester- laan is afgewezen. In vijf geval len twijfelt de gemeente nog of zij de SAOZ om een tweede on derzoek moet vragen of het ad vies naast zich zal neerleggen. In dat laatste geval kunnen de bezwaarmakers opnieuw naar de rechter stappen. De gemeente houdt er reke ning mee dat de kosten verder oplopen, omdat ook andere ge dupeerden nog claims kunnen indienen. Daarom vragen B en W de raad om voor dit project drie ton uit te trekken. Gedupeerden teleurgesteld na afwijzing vorderingen DEN HAAG/WASSENAAR MAARTEN DEKKER Het liep gisterenavond al tegen achten toen een groepje Wassenaarders gedesillusioneerd de rechtszaal in het Haagse Paleis van Justitie ver liet. Al die tijd waren ze aanwezig geweest bij de zaak tegen een 33-jarige plaatsgenoot, om de geldbedragen die ze eisten als benadeelde partij toe te lichten. De uitkomst was ronduit teleur stellend: vrijwel al de vorderingen werden niet- -ontvankelijk verklaard. Dat de vorderingen werden afgewezen was, omdat ze niet direct te maken hadden met de fei ten waarvoor de Wassenaarder terecht stond: twee brandstichtingen (met levensgevaar tot ge volg) en een mishandeling. Het eerste feit zou de Wassenaarder samen met een 42-jarige vriend hebben gepleegd. Die man verscheen in een eer dere zitting voor de rechtbank, waarbij twintig maanden gevangenisstraf tegen hem werd geëist. De Wassenaarder - door de officier van justitie nadrukkelijk aangewezen als 'hoofddader' - kreeg vier maanden meer als eis. De twee zouden op 26 november twee molo tovcocktails naar een woning aan de Halleken- straat hebben gegooid. Daar woonde de ex-vriendin van de 33-jarige, met wie hij de maanden daarvoor herhaaldelijk in de clinch had gelegen. Volgens een getuige zou de man eens verteld hebben, dat hij de vrouw en haar huidige vriend 'wel eens in brand zou steken'. De bier flesjes met benzine misten hun doel, een slaap kamerraam. Alleen twee tuinstoelen vatten vlam. De 300 gulden schadevergoeding die daarvoor gevraagd werd, werd door de rechtbank al 'aan de hoge kant' genoemd, dus het is nog maar de vraag of dat bedrag zal worden toegekend. En dat terwijl de schade aan het tuinmeubilair maar een bescheiden deel was van de totale vordering van de slachtoffers. De vrouw vroeg verder om 3.500 gulden smartengeld voor alle overlast die de man haar gedurende langere tijd had bezorgd. Vanwege die laatste toevoeging werd haar vor dering door de rechtbank meteen afgewezen. Al leen bedragen die voortvloeien uit de brandstich ting kunnen worden toegekend. Voor de rest van het geld kunnen de benadeelden een civiele rechtszaak aanspannen. Behalve voor de ex-vriendin geldt dat ook voor haar vriend, die ruim drieduizend gulden wil zien voor onder meer inkomstenderving en de vernieling van een raam in zijn huis. Ook devordering van een bewoner van een huis aan de Paul Krugerlaan werd afgewezen. Die had namelijk betrekking op de brandstichting daar. De officier van justitie kwam tot de slotsom dat niet bewezen kan worden, dat de verdachte daar schuldig aan is. De mishandeling van een andere Wassenaar- der achtte de officier wel bewezen. De verdachte zou hem met een stok hebben geslagen, na een ruzie over geleend geld. Door alles bij elkaar op te tellen, kwam de officier uit op de eis van 24 maanden. Als de man schuldig wordt bevonden, komen daar nog eens twee weken bij, omdat hij nog in de proeftijd zat na een eerdere veroorde ling. Op 18 april doet de rechtbank uitspraak. Tennispark Van Leeuwen wil af van 'buurman' De Munnik n ■ir-00 Sicilia citroen- of limoensap Per stuk a 115 ml. Met Klantenkaart 50% korting W9 Per liter f 7.74 /CuJdt OL ook- d.o -v~con ybjckext tbn, KOSMar >RP pvaff alj^ieuwe tennisparken ex- inistjn 0p een steenworp af- urigran elkaar, is 'volslagen at va Dat vindt Adri van ^fjn, eigenaar van zeven it Nfenen aan de Hoogma- :chtg jn Leiderdorp. Hij Kanaar hij over praat, want 8evfig jaar ligt zijn complex an Slagschaduw van 'burn ing )e Munnik. Tegen plan- °P& de gemeente om beide fan (arken naar De Kleine ainit te verplaatsen zal hij rnp et hand en tand verzet- -1 vels dat gebeurt gaat Lei- gespi, voor minstens twintig n'n'^nist in." an- ;n speler op de buitenste isenyan tennisclub De Mun- 1 ,vajhandig serveert, is het d'e Jmogelijk dat de bal op url')k'elbaan van concurrent le dauwen stuitert. De twee 'rorüaj-^en schurken name- 'mngeen ver|iefd stelletje te- ar t»e.aar aan. „Toeval", legt ,or Eeuwen uit. „Toen ik de Wjaar geleden na een me- ruimfrschil bij De Munnik 2 om voor mezelf te be- dat o kon ik dit stuk grond g gP gemeente pachten. En tenslik gedaan." kleiijeze opmerkelijke situa- veedi binnenkort een einde -staal omdat beide com- erheimoeten wijken voor de atievjing van de A4. Leider- tenbbeft echter plannen om e wil(e concurrenten - op- ?maa5amen - te verplaatsen B Kleine Zandput. „Dat jurlijk de waanzin ten ploitatie naast elkaar is !hte zaak. We zitten echt elkaar te wachten. Als je Adri van Leeuwen: „Als je als gemeente iets fout wilt doen, doe het dan op deze manier." foto hielco kuipers als gemeente iets fout wilt doen, doe het dan op deze ma nier", foetert Van Leeuwen. Hij heeft vier jaar geleden al 'een goed uitgedacht plan' bij de gemeente ingediend, voor een splinternieuw tenniscom- plex in sportpark De Bloemerd. Dat gaat uit van negen tennis banen, een clubhuis annex theehuis met terras en een mid- getgolfbaan. „Ik had mijn oog op een stuk land tussen de vij vers laten vallen, maar dat vond de gemeente geen goed idee. Het tennispark kan wel aan de andere kant van de weg, naast de manege, schreef een ambte naar mij destijds. Die brief heb ik als een positief antwoord op gevat. Maar sindsdien houdt Leiderdorp de boot constant af." Onbegrijpelijk, want een ten- niscomplex in De Bloemerd is juist heel goed voor Leiderdorp, denkt Van Leeuwen. „Dan hoe ven we kinderen uit De Leyhof Binnenhof of Voorhof tenmin ste niet meer het hele dorp door te jagen als ze een partijtje willen tennissen." Bovendien wordt bij spreiding van de com plexen een wurgende afspraak uit het verleden nietig ver klaard. Van Leeuwen kreeg twintig jaar terug namelijk al leen toestemming om de ge meentegrond langs de Hoog- madeseweg te pachten, als hij ervan afzag om op zijn compex competitiewedstrijden te spe len. „Ik had toen weinig andere keus. Maar nu zijn er mogelijk heden om het anders te rege len." Mocht de gemeente toch vasthouden aan het plan om zowel De Munnik als zijn ten nispark naar De Kleine Zandput te verplaatsen, dan zal Van Leeuwen zijn huid duur verko pen. „Eerst beargumenteer ik nogmaals waarom ik dit een heel slecht idee vind. En als dat niet helpt, dan neem ik alle juri dische stappen die denkbaar zijn. Want ik zal me hier zeker niet zomaar bij neerleggen." E. Grotendorst, voorzitter van buurclub De Munnik heeft juist totaal geen moeite met een ge zamenlijke verhuizing van de beide tennisaccommodaties. „Ik vind het zelfs een must. Als Leiderdorp straks ineens besluit om de een wel naar De Kleine Zandput te verplaatsen, en de andere niet, dan creëer je na melijk oneerlijke concurrentie. Daar zullen wij ons, op onze beurt, met hand en tand tegen verzetten." Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp heeft de toekomst van de ten- niscomplexen aan de Hoogma- deseweg 'nog geen hoge priori teit'. „Als het zover is gaan we vanzelf met de betrokkenen in gesprek. Het ligt voor de hand om beide complexen naar De Kleine Zandput te verplaatsen. Verplaatsing van Van Leeuwen naar De Bloemerd is wat ons betreft niet aan de orde." Verkeersplan 'niet optimaal Leiderdorp kiest voor een verkeersplan dat autoverkeer door het dorp wel mogelijk, maar minder aantrekkelijk maakt. Rotondes, versmallingen en voorrangsmaatrege len voor langzaam verkeer moeten de doorgaande auto mobilist ontmoedigen een route dwars door het dorp te kiezen. ZOETERWOUDEEen beetje later dan de bedoeling zijn leden van Scou ting Zoeterwoude begonnen aan hun jaarlijkse tuinaarde-actie. Het gevaar voor verspreiding van mond- en klauwzeer lijkt enigszins ge weken en dus gingen zo'n vijftig vrijwilligers gisteravond alsnog op pad in het Dorp. Eerder werd de huis-aan-huisverkoop afgelast als gevolg van vervoersbeperkingen van het ministerie van landbouw en visserij. Niet-agrarische wegtransporten werden afgeraden, net als de verspreiding van tuinaarde, omdat daarin dierlijke meststoffen zitten. Inmiddels zijn die regels versoepeld. De scoutingleden vertrokken gisteravond om zes uur bij het clubge bouw achter het gemeentehuis om de zakken tuinaarde in het Dorp te verkopen. Vanavond is Rijndijk aan de beurt. „De boerderijen in de buitengebieden en langs de Weipoortseweg slaan we wel over", zegt bestuurslid C. Versteegen. .„En we gebruiken deze keer ook geen landbouwvoertuigen, maar personenauto's met aanhangwagens." De scoutingclub wil van de opbrengst van de tuinaarde-actie haar club gebouw verbouwen en een nieuwe groepstent aanschaffen, foto er ic taal QEGSTGEEST ERNA STRAATSMA De rechter moet tussenbeide komen om een geschil tussen de stichting Oud Poel geest en de gemeente Oegstgeest te be slechten. Beide partijen verschillen van mening over de sloop van een gebouw op het landgoed rondom het kasteel. De gemeente stelt dat het pand, dat als conferentiegebouw dienst doet, tegen de grond moet omdat daarover in het verle den een afspraak is gemaakt. Ze beroept zich op een overeenkomst over de sloop van het gebouw Metamorfose, waar lange tijd een vormingscentrum in zat. Dit pand is tien jaar geleden door de gemeente afge keurd. In ruil voor sloop kreeg Oud Poel geest toestemming voor de bouw van een congreshotel. „Het u-vormige*gebouw vol deed niet aan de eisen", zegt een woord voerster van de gemeente. „Tegen de af spraak in heeft de stichting één poot laten staan." Na herhaaldelijk aandringen op sloop van het resterende gebouw schakelt de ge meente nu de rechter in. Aan het laatste verzoek om binnen een maand de slopers hamer te hanteren heeft de stichting niet voldaan. De gemeente heeft de stichting la ten weten dat ze een boete riskeert als ge volg van 'contractbreuk'. De stichting stelt op haar beurt dat de niet-gesloopte vleugel geen onderdeel uit maakte van Metamorfose. „In onze optiek moest alleen het slaapgebouw van het voormalige internaat plat", zegt directeur W. Dool. Vorige zomer is dit pand gesloopt, nadat internaat Jong Poelgeest zijn deuren sloot. „Het gebouw waar de gemeente het nu over heeft is later bijgebouwd en vol gens ons geen deel van Metamorfose." Dool zegt het resterende gebouw, waar drie conferentiezalen in zitten, niet te kun nen missen. „Het gebouw heeft als voor deel dat het gelijkvloers is en gemakkelijk toegankelijk voor ouderen en gehandicap ten. Dat geldt niet voor onze zalen in het kasteel. We kunnen het kasteel wel aanpas sen aan gehandicapten, maar dat gaat ton nen kosten. Maar laat de rechter maar kij ken wie van ons twee gelijk heeft." De gemeente krijgt vijf deelge bieden, waartussen geen direct autoverkeer mogelijk is. Kruis punten op de randwegen rond Leiderdorp worden verbeterd. Volgens wethouder Molken- boer is het plan niet optimaal, maar voldoet het aan de eisen en kan dit plan op de meeste steun rekenen. Door het Delftse verkeersbu reau Diepens en Okkema zijn vorig jaar twee scenario's ont wikkeld voor de toekomstige verkeersstructuur in Leider dorp. Het eerste scenario maakt doorgaand autoverkeer door Leiderdorp onmogelijk, het tweede maakt het alleen een stuk moeilijker. Na een infor matieavond in oktober is daar op verzoek van enkele bewo ners nog een derde variant aan toegevoegd. Die gaat ervan uit dat alles blijft zoals het is, maar dat er wel een verbetering van de randwegen komt. Burgemeester en wethouders kiezen voor het tweede scéna rio als 'voorkeursvariant'. Dat is volgens wethouder Molkenboer niet de beste optie, maar wel degene die op de meeste steun kan rekenen. „Als we er samen voor kiezen om verkeer door het dorp in de toekomst niet helemaal uit te sluiten, heeft dat nadelige consequenties voor de veiligheid en leefbaar heid. In die zin doet dit scena rio concessies aan de geformu leerde doelstellingen van het verkeersplan, en is de eerste va riant beter. Maar dat is de con sequentie van inspraak. Dan kunnen we als college wel heel principieel zijn, maar daar heb ben we niet voor gekozen." Welke maatregelen de ge meente precies neemt, en op welke termijn, is nog niet dui delijk. Ook moet Molkenboer nog bepalen hoe de vijf deelge bieden er precies uit gaan zien. „We verwachten dus best nog wat negatieve reacties vanuit de bevolking, als we straks met de uitwerking beginnen. Maar toch vinden wij dit een verant woorde keuze, passend bij alle inspraakreacties die we de afge lopen maanden ontvangen hebben." Op 10 april praat de Leider- dorpse politiek over de voor keursvariant van burgemeester en wethouders. Gaat de meer derheid akkoord met de keuze van het college, dan volgt een praktische uitwerking van het scenario. Voor uitvoering van alle aanpassingen heeft Leider dorp een bedrag van 8 miljoen gulden beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17