Jexus wordt de spil van het studentenbestaan Tn Bedrijf Massage door een wonderapparaat Leiden Regio <Ta 50 jaar alsnog een Koreaanse oorlogsmedaille Vrijplaats verdient andere discussie KORT EN ZAKELIJK Zakendoen in Latijns-Amerika Beginnende ondernemers Leidsch DagbladAKCHIEVEN DERDAG 5 APRIL 2001 15 naar J. Mark is gisteren, bijna een eeuw na dato, alsnog onderschei- roor zijn rol in de Koreaanse oor- V amen met zo'n 150 medestrijders hij uit handen van de ambassa- van Zuid-Korea in Rotterdam de n War Medal. Mark is heel gel uk- at de verlate onderscheiding. ,,Het bijzonder blijk van waardering. Ik vind het een hele eer." Met de uitreiking in Rotterdam is een 'verzuim' van vlak na de oorlog goedge maakt, meent hij. „In 1954, direct na af loop van de Koreaanse oorlog, hebben de meeste Nederlandse landsoldaten de onderscheiding direct gekregen. Maar de soldaten die bij de Marine dienden niet. Waarom dat zo was? Een admini stratieve vergissing, zo werd gezegd. Of tegenwerking binnen het toenmalige ministerie van defensie. Het fijne weet ik er ook niet van. Maar hoe dan ook, wij hebben de medaille nu ook." Mark kijkt heel tevreden op de uitrei king terug. „Ze hebben er een mooi spektakel van gemaakt. Alle hoge omes van de strijdkrachten waren er. En de Koreaanse ambassadeur natuurlijk, die ons nog eens uitbundig dankte voor onze inzet voor zijn land. Het deed me wel goed om dat te horen. Maar het leukste was wel om al m'n oude mak kers weer eens terug te zien." De nu 70-jarige Leidenaar vocht van 1950 tot 1954 als kanonnier en duiker bij de Zevende Vloot. Over de gebeurte nissen van toen wil hij niet al te veel kwijt. „Dat worden dan al gauw van die heldenverhalen, en daar heb ik het niet zo op. Als soldaat in oorlogstijd moet je het vooral van je geluk hebben. Heb je dat, dan word je overladen met medail les. Heb je geen geluk, dan kom je in een roemloos graf terecht. Zo gaat dat nu eenmaal." OO FLOOR LIGTVOET komend studiejaar hoe- 2«leidse studenten alleen ï^Saar uit hun bed te rollen erh naar het nieuwe stu- >d|complex Plexus aan de nitraat te begeven. Daar te ji ze vervolgens naar har- studeren, hun e-mail ei%i, fitnessen, lunchen, en vt!t eind van de dag aan de ekjn drankje drinken. Een wï studiedag volgens de Leiden. fleren is meer dan alleen boeken zitten", zegt Anke Kusters, stu- klassieke Talen. Zij is als *g«riid van Plexus samen andere studenten en pjectleider van de univer- ele dagen in touw met de fatie van het studenten Vanmiddag is het eer- stje al gevierd ter ere van reiken van het hoogste 9 ii het gebouw, het zoge- - e pannenbier. Rector I fcus Breimer, medewer- m. Ibouwers en bestuur Jen op het studentencen- i-wording. Jt0£idse universiteit is na de ;n de enige universiteit die glkje centrum studie, sport ^panning onder één dak nn( Plexus, het Latijnse e(j{ voor zenuwcentrum, eee spil van het Leidse stu- [jfjiestaan worden. Kusters aar| dat het nieuwe pand 2C slaan bij haar medestu- Volgens haar vinden 'identen het universitair jjfitmm aan de Einstein- fiks eind fietsen voor even fitnessen tussendoor. Als die mogelijkheid er binnen af zienbare tijd is in het gebouw dat tot 1998 gebruikt werd als mensa De Bak, dan past een uurtje fitness prima in het roos ter van iedere student. De komst van dit centrum was nodig, vindt Kusters. „De computers van de faculteit Let teren werken niet goed. Ik ben erg blij met een stel nieuwe." Tevens kan op de Plexuscom- puters door studenten gratis gemaild worden in tegenstel ling tot de computers in de uni versiteitsbibliotheek (UB). Dit is niet het enige verschil met de UB. De studiezalen in het nieu we centrum zullen iedere dag pas om twee uur 's nachts slui ten in plaats van half tien 's avonds. Naast studenten wordt ook voor loopbaanadviseurs, stu dentenpsychologen, de fysio therapeut, de universiteitswin kel en vele studentencommis sies en -partijen ruimte gereser veerd in het gebouw. „Dit komt de efficiëntie zeker ten goede", stelt Kusters vast. Bijna alles kan vanuit het centrum gere geld worden. Zelfs een nieuwe kamer in het centrum, want de Stichting Leidse Studentenhuis vesting neemt ook haar intrek in het pand. Kusters is tevre den, ondanks het harde werken om alles op tijd rond te krijgen: „Het is erg leuk om aan een pand te werken dat iets wezen lijks voor anderen, maar ook voor mijzelf zal betekenen." eet ;ela; ie i I sp et i a, z tot gele sela i n ide, Mffljgas, Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-S3S6430, Fax: 071-5321921. lq op zijifiden maken licht werk. kajen ze nu ook bij Medi- sdden. Daar hebben ze 'GoofHet lijkt alsof uit een Star Wars yeggerold. „Maar een wofapparaat is het zeker", eldcllen Kuijper-Kuip, me- maresse van het cen- lor onder andere huid- lemtherapie (vochtop- ®feheten LPG-apparaat eb ruikt voor endermo- bhandelingen. De letters ior de initialen van de br, de Franse ingenieur aul Guitay. Hij ontwieip 508 paat in eerste instantie Verkleefde brandwonden dochter te kunnen be- 5 921 in; daarbij ontdekte hij ;ns de behandeling ook 30 t0')pingen verdwenen. Het is sinds dat mo- .30 toj gebruik geraakt bij landelingen voor onder Wid— en littekenwon- lulitis en doorbloe- oblemen. Het apparaat e mogelijkheden, proto- pewegingen en banen, 'W vo°r iedere patiënt een m net In Je behandeling samen pis. iPOSTjKuip: „Door het pak- ostjbllizuigen', van een huid- rtfg^et een speciale behan- £n deze 'uit te rollen', iASSEbt heel diep in de huid "Vjgemasseerd. Hierdoor nasnar^jde bloedsomloop en de t het Ljten gestimuleerd en zo beschte aanvoer van voe- jffen en de afvoer van ectuurffen en vocht bevor- behoift kan zowel cosmetisch i Dami^peutisch werken. De en zijn prachtig. Niet al- jfiguurcorrectie, maar bij de behandeling IHucens en lymfe-oedeem. 7 twendig met de huid zijn, kunnen we men- problemen afhelpen flat daarvoor een opera- nder{j is." praktijk, die ze tien jaar t. aan huis is begonnen, Uijper-Kuip nu samen jhuidtherapeuten. „Veel !n die bij mij binnenko- ii door een specialist of doorverwezen. Dat kan Het zogeheten LPG-apparaat wordt gebruikt voor endermologie-behandelingen. Ellen Kuijper-Kuip: „Door het pakken, 'opzuigen', van een huidplooi met een speciale behandelkop en deze 'uit te rollen', kan er tot heel diep in de huid worden gemasseerd." foto hielco kuipers zijn voor therapeutische behan delingen, maar ook voor borst- protheses na een operatie, het aanmeten van steunkousen of voor het vinden van een cos metische oplossing bij litteken problemen. Wat betreft dat laatste kan het gaan om het aanbrengen van permanente make-up of het leren camou fleren met speciale make-up." Bij Medicare Leiden wordt de praktijk gecombineerd met een winkel waar verschillende kou sen, prothesen, bandages en wandelstokken te koop zijn. Voor Kuijper-Kuip en haar col lega's is de komst van het LPG- -apparaat een uitkomst. „Het is een dure investering geweest, maar dat is het dubbel en dwars waard. We verdienen er veel meer tijd mee terug, want wat 'Goof in een half uur kan doen, daar zijn wij met hand massage veel en veel langer mee bezig. Bovendien kan het apparaat nog veel dieper en ste viger masseren dan onze han den kunnen. Het is echt fantas tisch en hij wordt ook de hele dag door gebruikt." Wie zich bij Medicare Leiden laat behandelen met behulp van endermologie (LPG), krijgt eerst een uitgebreid oriënte rend gesprek, waarna er foto's gemaakt kunnen worden, zodat later het resultaat goed terug te zien is. „Dat intakegesprek is heel belangrijk. Ik wil dan graag weten wat het doel is van de patiënt. Wat hij of zij hoopt te bereiken en of dat ook daad werkelijk mogelijk is. Niet bij ie dereen is hetzelfde resultaat in een zelfde periode te bereiken. Dat moet wel dufdelijk worden gemaakt." Het succes van het LPG-appa raat, zeker in het geval van cos metisch gebruik voor figuurcor rectie, hangt samen met het te gelijkertijd aanpassen van de levensgewoonten. Want ook al lijkt het een echt wonderappa raat, zonder eigen inspannin gen kunnen de resultaten niet behouden blijven. Kuijper- Kuip: „Dat klopt, het apparaat kan veel veranderen, slanker en mooier maken, maar je zult zelf toch ook op het een en ander moeten letten. Beter eten, meer bewegen en veel water drinken. Niet roken en matig alcoholge bruik horen daar ook bij. Maar dat is met alles zo. 'Goof kan veel, maar je moet er zelf ook wat voor over hebben. Zij en haar collega's zijn naast de praktijk in Leiden (Rosmo len) ook te vinden in Katwijk (Admiraal de Ruyterlaan). In Noordwijk, Rijnsburg en Leid- schendam worden er spreek uren gehouden voor het aan meten van elastische kousen en borstprotheses. Het LPG-appa raat is alleen in Leiden te vin den. Voor meer informatie: ww- w.medicareleiden.nl. Behande lingen met het LPG-apparaat kosten 135 gulden per keer of - met een korting - 1250 gulden voor tien sessies. JULIETTE GILISSEN OPINIE LEIDEN WIM KOEVOET Mede door de zeer overtuigende inspraakreacties van de mensen achter initiatieven als Eetcafé Las Vegas, de Weggeefwinkel, voedselcoöperatie Tegengif, de Fabel van de Illegaal, krakerskroeg Bar en Boos, de low-budgetschool voor Chinese gevechtskunsten Hong Ying en politiek informatiecentrum De Invalshoek, is de waardering en de sympathie raadsbreed flink toegenomen. Het bereik van de Vrijplaats, zo weten raadsleden nu, is vele malen groter dan dat van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) die haar jongerenwerk maar niet van de grond krijgt. Leiden maakt zijn predikaat Leiden Vluchtelingenstad nergens anders zo waar als aan de Koppenhinksteeg, waar de Fabel van de Illegaal uitgeprocedeerde asielzoekers te hulp schiet en zeer efficiënt extreem-rechtse tendensen in de wijde regio blootlegt en bestrijdt. De Weggeefwinkel van Eurodusnie is de spraakmakendste winkel van de stad en helpt Leiden aan internationale bekendheid. Las Vegas en Bar en Boos behoren tot de kleurrijkste horecabedrijven van de stad. Ze voldoen niet aan alle wettelijke normen, maar dat geldt voor wel meer kroegen, en ook voor het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) dat al jaren slechts wordt 'gedoogd'. En als het om bevlogenheid, creativiteit, maatschappelijke betrokkenheid, en idealisme gaat, is de stevig in de stad gewortelde Vrijplaats voor menig zich suf forensend raadslid een uitstekende leerschool. Door de discussie van de afgelopen weken zijn tal van vooroordelen weggewerkt. De Koppenhinksteeg blijkt toch niet het bolwerk van nietsnuttend krakerstuig dat de wijk met allerlei vormen van overlast opscheept. De verkrotting van de panden is de eigenares zelf aan te rekenen, die aan onderhoud een broertje De Vrijplaats Koppenhink steeg, zo'n dertig jaar gele den ontstaan en het resultaat van een aantal kraakacties, stevent linea recta op haar ondergang af. Daar helpen nog geen tien referenda aan. Er is nog een kans op overle ven, maar die wordt over het hoofd gezien. Door de orga nisaties die onder de vlag van de Vrijplaats opereren vanuit de Koppenhinksteeg zelf, maar ook door de frac ties in de gemeenteraad die zich tot dusverre tevergeefs sterk maken voor behoud. dood heeft: de gemeente. Veruit de meeste raadsleden nemen met pijn in hun hart afscheid van de Vrijplaats. Er zijn er die nu pas de grote maatschappelijke en sociaal-culturele waarde ervan inzien. Met de Vrijplaats zit de gemeente in tal van opzichten voor een dubbeltje op de eerste rij. En precies daarover zou de voor de Vrijplaats mogelijk reddende discussie moeten gaan. Zo'n debat hoort echter niet thuis in de raadscommissie ruimtelijke ordening. Want in die commissie kunnen raadsleden niets met hun gegroeide inzicht dat de Vrijplaats voorziet in een behoefte waaraan tal van zwaar gesubsidieerde instellingen maar niet kunnen voldoen. Daarom hadden collegepartij Groenlinks, die beweert zich het lot van de Vrijplaats sterk aan te trekken, en de Vrijplaats zelf al in een eerder stadium moeten pleiten voor een verplaatsing van het debat naar de raadscommissie welzijn, onderwijs en emancipatie. Alle voorstanders van behoud van de Vrijplaats zijn niet verder gekomen dan het bewijzen van lippendienst. Daardoor is de discussie blijven steken in het onderwerp 'geld': op welke wijze kan de gemeente Leiden dit stukje binnenstad het beste te gelde maken? Door de panden te ontruimen en bouwplannen voor appartementen en bedrijfsruimten te ontwikkelen. En niet, zoals GroenLinks voorstelt, door de panden op te knappen en ze te verhuren aan de Vrijplaats. Wethouder Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) heeft laten uitrekenen dat zo'n aanpak neerkomt op een indirecte subsidie van zo'n twee miljoen gulden. Met dit rekensommetje kwam een einde aan een discussie die eigenlijk nog moet beginnen. Twee miljoen gulden klinkt als een hoop geld, maar de Vrijplaats zou wel eens veel meer waard kunnen zijn dan dat bedrag. Niet voor het grondbedrijf van wethouder Hillebrand, maar des te meer voor zijn collega en partijgenoot Buijing, verantwoordelijk voor jongerenwerk en emancipatie. Ook voor wethouder Laurier van GroenLinks, verantwoordelijk voor het asielzoekersbeleid. En zelfs voor wethouder Schultz van de WD die toeristenstromen richting Leiden op gang wil brengen. De Vrijplaats als huurder van een gemeentelijk complex en als gesubsidieerde instelling mag dan niet meer volledig voldoen aan de definitie van een Vrijplaats maar dat is bijzaak. Wie durft deze discussie nu eens echt aan, in het openbaar, in de raadszaal dus? Wie durft taken, waar zwaar gesubsidieerde, logge instellingen niets van bakken, over te dragen aan de Vrijplaats? En kan de Vrijplaats zelf zo'n nieuw hoofdstuk aan haar bestaan toevoegen of blijft ze vasthouden aan anarchistische uitgangspunten? Dat zijn zinniger wagen dan of er nu wel of geen referendum aan het bouwplan voor de Koppenhinksteeg moet worden besteed. Wim Koevoet is redacteur van deze krant Ondernemers die zakendoen in Latijns-Amerika krijgen vaak te maken met cultuurverschillen. Het verschil in omgangsnor men kan tot moeilijkheden lei den. De praktijkbijeenkomst 'Tipico Hispano? Zaken doen in Latijns-Amerika', moet onder nemers een steuntje in de rug geven. De bijeenkomst is op wijdag 20 april aan Stationsweg 41 en is georganiseerd door de Kamer van Koophandel Rijn land en Mariposa en Empresa- rio, beide gespecialiseerd in de taal en cultuur van Brazilië, Mexico en Argentinië. Tijdens de bijeenkomst wor den deelnemers letterlijk in za kelijke situaties geplaatst die zij in hun bedrijfspraktijk tegen kunnen komen, zoals telefoon gesprekken, sociale omgangs normen tussen klanten en leve ranciers etc. De bijeenkomst is interactief en begint 's och tends om kwart over negen. Na afloop om half drie wordt de workshop afgesloten met een uitgebreid Latijns-Amerikaans hapjesbuffet. De kosten per deelnemer zijn 235 gulden. U kunt zich telefonisch aanmel den: 071-5250500. De Kamer van Koophandel en de Stichting Werk en Onderne ming Leiden houden maandag avond 9 april van zeven tot tien uur de informatieavond 'Start punt eigen bedrijf, bedoeld voor iedereen die plannen heeft om een eigen bedrijf te begin nen. De bijeenkomst is in Al phen aan den Rijn, Henry Dunantweg 42. Deelname kost vijftig gulden per persoon. U kunt zich telefonisch aanmel den: 071-5250500. ANNO 1901 Zaterdag 6 April LEIDEN - Op den avond van Goeden Vrijdag werd mevrouw Coolsma zeer verrast door het vinden van twee gouden tientjes in de brievenbus ten behoeve van de Wijkverpleging 'Bethesda'. Den vriendelij ken, onbekenden gever (of geefster) hartelijk dank! OEGSTGEEST - Met kracht wordt de bouw der nieu we R. K. kerk alhier voortgezet. De toren heeft reeds een aanmerkelijke hoogte bereikt en is dan ook al ver in den omtrek zichtbaar. RIJNSBURG - Bij den heer J. Gl. op den Morsch zijn twee koeien gestorven ten gevolge van het eten van narcissen. De overige beesten, die ook van dit niet alledaagsche veevoeder hadden gebruikt, zijn, ge lukkig voor den eigenaar, weer hersteld. Volgens deskundigen bevatten de narcissenbollen veel ver giftige bestanddeelen. ALGEMEEN - Door de Vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Barneveld is beslo ten, een monument op te richten, ter herinnering aan Jan van Schaffelaar, die daar in 1482 van den toren sprong. ANNO 1976 LEIDEN - De zeeverkennersgroep Jan van Galen heeft zaterdag in de foyer van de Stadsgehoorzaal het 30-jarig bestaan gevierd. De welpen voerden een toneelstukje op dat zich afspeelde in de jungle. De groep Jan van Galen heeft de beschikking over een tiental boten, waarmee zomers het plassengebied wordt doorkruist. foto archief leidsch dagblad Maandag 5 april LEIDERDORP - Leiderdorper Bodrij is helemaal niet tevreden over het functioneren van de Leiderdorpse brug. Hij woont in de Hoofdstraat en 'schrikt zich ie dere keer wezenloos van de klap die het sluiten van de brug veroorzaakt', zoals hij het zelf zegt. „Deze brug", aldus Bodrij die acht jaar bij Rijks waterstaat werkte, „is scheluw. Dat wil zeggen dat de punten van de 'klap' ongelijk neerkomen. Daar om zijn al eerder aan een kant gewichten aange bracht om dat punt te verzwaren, maar dat helpt niet. Gebleken is bovendien dat de Provinciale Wa terstaat maanden achter is met onderhoud van de brug. De oorzaak", zo zegt Bodrij, „is waarschijnlijk het niet goed meer werken van de spil-uitschakelaar, die de brug moet afremmen bij het neerkomen." De gemeente heeft Bodrij al laten weten weinig aan de problemen te kunnen doen, omdat de provincie de instantie is om het euvel te verhelpen. „Ik weet uit ervaring dat scheluw moeilijk te herstel len is, maar het maandelijkse onderhoud kan veel verhelpen. Daardoor zal ook iets gedaan kunnen worden aan het afgrijselijke geknerp van de slagbo men, dat nu tot in de wijde omtrek van de brug te horen is. Bodrij ergert zich verder aan het feit dat veel boten juist op het spitsuur de brug moeten pas seren. Dan komen de naar zijn mening gebrekkige verkeersmaatregelen aan het licht. Hij meent dat de brug breder gemaakt moet worden en beter aan de intensieve verkeersstroom moet worden aangepast. DEN HAAG - De party is over. De Engelse groep 'The Brotherhood of Man' werd met 'Save your kisses for me' tot winnaar uitgeroepen van het Eurovisie Song festival 1976. Voor Sandra is het songfestival geen afgang geworden. De meesten hadden haar hoger gewaardeerd, maar de jury's lieten haar tenslotte eindigen in de middenmoot, dat wil zeggen op de negende plaats. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het lxldsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de bolle van het Leidsch Dagblad aan de Roosevcltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15