ftpf.n Regio De politie heeft een nieuw werkpaard Hoe lang duurt zo'n inschrijving Turken staan niet in de rij voor Sezer Veel belangstelling voor gft-sleutels ouw komt onder trein Demonstranten uiten harde beschuldigingen 'Noord moet wijk worden waar men blijft wonen' ^?ERDAG 5 APRIL 2001971 13 President Sezer en Koningin Beatrix. Ondanks de protesten kende het bezoek van de Turkse president aan Leiden een vrij rustig verloop. foto henk bouwman De Turkse president Sezer hoeft tijdens zijn bezoek aan Leiden en de Leidse universi teit niet op veel enthousiaste landgenoten te rekenen. De Turkse gemeenschap in Lei den is sterk verdeeld over het nut van zijn bezoek. De mees ten werken gewoon door en halen hun schouders op voor de presidentiële gast uit hun land van herkomst. „Ik heb honderd keer liever Beatrix dan Sezer", zegt R. Al- han, eigenaar van bakkerij Ak Al aan de Herenstraat. „Niet dat ik persoonlijk iets tegen die man heb, maar hij zou als president de corrupte regering van Turkije eens aan moeten pakken. Als ze een fout ma ken, moet hij ze eruit schop pen." Hij zal Sezer niet de hand gaan schudden. Het gaat helemaal niet goed met zijn land, stelt Alhan vast. Hij kijkt sinds kort niet meer naar de Turkse televisie. „Al leen maar ellende, ongeluk ken en inflatie wat de klok slaat." Alhan houdt de presi dent mede verantwoordelijk voor de misère. „Hij is de baas, hij moet actie onderne men als de regering waarde loos is. Die militairen en volksvertegenwoordigers zijn allemaal dieven. Ze komen helemaal niet op voor de be langen van het Turkse volk." T. Cengiz, eigenaar van de Turkse levensmiddelenzaak aan de Breestraatpassage, is het niet met zijn branchege noot eens. „Wij vinden het hartstikke leuk dat de presi dent hier is. Voor Turken is het prettig dat het goede con tact tussen Nederland en Tur kije wordt onderhouden. Ho pelijk wil Nederland dan het kandidaatschap van Turkije voor de EU steunen. Wij zijn optimistisch. Als ik tijd heb, zou ik hem graag willen ont moeten." Naast voor- en tegenstan ders zijn er genoeg Turkse Lei- denaren te vinden die het be zoek koud laat. „Het interes seert mij totaal niet", zegt de twintigjarige K. Baserzan, zoon van de eigenaar van de islamitische slagerij De Kooi- laan. Zijn vader is wat enthou siaster. Hij vindt het bezoek best leuk. Lang niet iedereen laat zich graag uit over de komst van de president. De kwestie ligt ge voelig. Zo weigert een mede werker van de moskee aan de Cura^aosttaat zijn mening te geven. „Het is beter om over een voorzichtiger onderwerp te spreken", zegt hij. FLOOR LIGTVOET Achthonderd binnenstadbewo ners hebben inmiddels een sleutel voor de nieuwe gft-zui- len opgehaald. De gemeente Leiden overhandigde bij Park de Put, in de Doezastaat en op het Peliplein de inwoners de sleutel en een groene gft-em- mer. Over de opkomst is de ge meente zeer tevreden: „Mensen waren heel enthousiast", vertelt Saskia Ridder, „We hadden een continue toeloop. Natuurlijk hopen we dat zoveel mogelijk inwoners gebruik zullen maken van de zuilen." Binnenstadbewoners kunnen nu 'achter slot en grendel' hun gft-afval scheiden. De zuiltjes die door het centrum verspreid staan, zijn alleen te gebruiken door de bezitters van een sleu tel. Het nieuwe systeem ver vangt de vier ondergrondse gft- inzamelingsplekken op de Kaasmarkt, Beestenmarkt, aan de Jorrissteeg en Apothekers- dijk. Deze ondergrondse con tainers werden niet afgesloten. Iedereen kon daar wat voor af val dan ook in dumpen. Dat kwam de kwaliteit van de com post van gft-afval niet ten goe de. De zuilen met de ingesloten gft-bak zullen drie keer per week geleegd en schoonge maakt worden. Wie in de bin nenstad woont en de sleutel nog niet heeft afgehaald kan tot 20 april nog iedere dag van acht tot vier terecht bij Wijkbeheer aan de Oude Herengracht 2 of bij de dienst Milieu en Beheer, Admiraal Blanckertweg 15. jraak aan Corantijnstraat Uit een flat aan de Corantijnstraat is gistermiddag een oppe met inhoud gestolen. De inbraak vond plaats terwijl ;woner lag te slapen. Hij werd wel wakker toen twee meis in een jaar of 13 plotseling in zijn slaapkamer stonden, was te laat om het vluchtende duo nog te achterhalen. De deur van de woning was opengebroken. to grijpt snorfietser Li Een 16-jarige snorfietser uit Leiden is gisteren op de ing van Lammenschansweg en Koninginnelaan aangere door een auto. De jongen kreeg geen voorrang van de auto- iliste (38) die eveneens uit Leiden afkomstig is. De snorfiet- met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht. Zwaluw wint schoolvoetbal Li Basisschool De Zwaluw uit de Stevenshof heeft gisteren ,eidse schoolvoetbaltoernooi gewonnen. In de finale ver- het elftal de Zijlwijkschool met 1-0. Kevin Hamerling de in de laatste minuut het winnende doelpunt. Het toer- werd gespeeld op de velden van voetbalvereniging Leiden, deze toernooizege doet De Zwaluw op 9 mei mee aan het ctstoernooi dat ook bij Leiden wordt gehouden. inig klachten over sociale zaken Li Leidenaars hebben steeds minder te klagen over de ;t sociale zaken. Sinds 1996 daalt het aantal klachten dat jks wordt ingediend. Het afgelopen jaar kwamen er 35 iten binnen. In 1996 trokken burgers nog bijna honderd aan de bel. Dat blijkt uit het "Verslag klachtenbehandeling' van de dienst. De klachten varieerden van vermeende on- bejegening van de klagers door personeel van sociale za- ot onterechte beëindiging van uitkeringen en onjuiste be ringen van de dienst. De gemeente veridaarde 14 van de 35 ten geheel of gedeeltelijk gegrond. In twee gevallen ging over tot het betalen van een schadevergoeding. -jarige vrouw uit Leiden ermiddag rond half zes ewond geraakt toen ze spoorwegovergang bij de eg onder de trein kwam. k onder meer haar bek- liep diverse andere ver- ïgen op toen zij met de :t spoor overstak en werd en door de trein naar t. ens de politie gebeurde lat een eerste trein rich- iden Centraal was gepas- :n de vrouw aan de 'ver- kant van de weg het overstak. Zij werd een meter of dertig door de trein meegesleurd. Uiteindelijk werd zij door de brandweer uit haar benarde positie bevrijd en per ambulan ce naar het LUMC vervoerd. Personeel van de traumaheli kopter die op het Van Gend Loosterrein was geland, ver leende ook assistentie. De politie onderzoekt nog of de vrouw te vroeg is overgesto ken of dat de slagbomen van de spoorwegovergang niet goed functioneerden. De overgang was enige tijd afgesloten voor het verkeer. Dat veroorzaakte de nodige files in en rond het centrum. Burgerzaken houdt quiz in raadscommissie LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURG De afdeling Burgerzaken (Bu- Za) van de gemeente Leiden vreest het ergste. Sectorhoofd Caroline van der Kuyl klaagde gisteren haar nood in de com missie Algemeen Bestuurlijke Aangelegenheden (ABA). „We komen niet meer toe aan onze wettelijke taken en het is steeds moeilijker om het personeel te motiveren." In een poging om de raadsle den wat meer besef bij te bren gen over de werkzaamheden, verdiensten en vooral ook no den van BuZa, verzorgt Van der Kuyl een presentatie over haar afdeling voor de raadsleden. Aan de hand van een boekwerk met spreadsheets neemt van der Kuyl stap voor stap heel BuZa door. Nadat uitvoerig de organisatiestructuur, betekenis en wensenlijst van Burgerza ken uiteen zijn gezet, is het tijd voor een kennisquiz in ABA. Alle aanwezigen, inclusief voorzitter Jan Postma, krijgen een lijst met acht vragen, die daarna door Van der Kuyl 'klassikaal' behandeld worden. De kennis van de raadsleden blijkt niet al te groot. Zo meent WD'er Greetje van Gruting dat Burgerzaken zo'n 300.000 klantcontacten per jaar heeft. Het blijken er 'slechts' 85.000 te zijn. En SP'er Hans van Dam denkt dat de wachttijd voor een reisdocument in de zomer periode twee weken bedraagt. Het is slechts anderhalf uur. Bij de behandeling van de derde vraag - hoeveel tijd kost de inschrijving van een 'beetje moeilijke' buitenlander? wordt het raadslid Rob de Rooij van de WD te veel. Ter wijl zijn GroenLinks-collega Si- nan Cengiz oppert dat zoiets waarschijnlijk niet meer dan 20 minuten in beslag neemt, wil De Rooij van de BuZa-verte- genwoordigster weten hoelang de quiz nog duurt. „Er staan namelijk ook belangrijke zaken op de agenda." „En?" vraagt Postma vervolgens aan Van der Kuyl. Terwijl zij net beteuterd lijkt te willen vertellen dat de quiz wel kan worden stopgezet, maakt Postma enthousiast zijn vraag af. „Hoe lang duurt zo'n inschrijving nou?" „Acht tot tien uur," meldt Van der Kuyl opgewekt. Na de confronterende quiz is het tijd voor een rondje cijfers. Zo blijkt een kwart van de Lei denaars een niet-Nederlandse achtergrond te hebben, raken er op jaarbasis in Leiden 1010 identiteitsdocumenten en 644 rijbewijzen kwijt en blijkt de Leidse bevolking in de laatste tien jaar met bijna vijf procent toegenomen te zijn. Pas als het alle raadsleden duizelt van de informatie ko men de gebreken aan bod. De wachttijden voor burgers zijn te lang, de werkdruk voor Bu- Za-werknemers te hoog, de kwaliteit van de bevolkingsad ministratie daalt en BuZa komt niet toe aan wettelijke taken als het wijzen op beroepsmogelijk heden. Bovendien is BuZa niet voorbereid op grote rampen. Zorgwekkend, vinden Postma en de zijnen. En ABA zegt - hoe kan het ook anders na zo'n presentatie - haar onvoorwaar delijke steun toe. LEIDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA President Sezer van Turkije kreeg vanoch tend van de demonstranten op het Ra penburg harde beschuldigingen naar zijn hoofd geslingerd. Op spandoeken, in de leuzen en op de pamfletten van de de monstranten van vanochtend, werd Tur kije van fascisme en nazi-praktijken be schuldigd. Tussen de Turkse isolatiecellen en de concentratiekampen bestaat geen verschil, menen de betogers. De ont vangst van Sezer staat volgens de betogers gelijk aan het legitimeren van 'het kwaad'. De Turkse journalisten konden maar weinig waardering opbrengen voor de de monstratie. Een verslaggever van het Turkse equivalent van het ANP noemde de betogers 'extreem-linkse raddraaiers'. Volgens hem zijn de verwachtingen over de nieuwe Turkse president juist hoogge spannen. Sezer zou gelden als een pleit bezorger van moderne, Westerse gevan genissen met één persoon per cel. Voor Sezer was een speciale tentoon stelling ingericht in de Gewelfkamer van het Academiegebouw met Osmaanse ma nuscripten. De president kreeg onder meer een 14de eeuw Mongools, Perzisch en Turks woordenboek te zien. j ct l Wethouder Laurier vat de speerpunten nog eens beffend samen. „Leiden-Noord moet levensloopbestendig worden. Het autoriool dat Willem de Zwijgerlaan heet, willen we op lange termijn volledig ondertunnelen. Het EWR-terrein is een rotte kies, boorde vol mogelijkheden. Uiteindelijk moet het zo zijn dat mensen er willen blijven wo nen." Op de laatste van drie informatie avonden voor bewoners van Noord over het Wijkontwikkelingsplan (WOP) lichten wethouders Hillebrand en Laurier in De Zijl nog een keer hun visie toe. „De ondertunneling van de Willem de Zwijgerlaan moet zo'n 160 miljoen gaan kosten", legt Hillebrand uit. „Het liefst leg gen we die tunnel er morgen neer, maar dat geld is er bij de gemeente niet en moet van de overheid komen. Dit kan tien tot vijftien jaar duren. Zo lang willen we niet wachten. We willen daarom op drie plek ken alvast beginnen aan een overbrugging of ondertunneling." Hillebrand benadrukt dat het om een vi sie en niet om een plan gaat. In deze visie wordt de ruimte voor de Groenoordhallen doorgetrokken tot aan de overkant van de Willem de Zwijgerlaan. Dit deel zou alvast ondertunneld moeten worden en de flats aan de overkant zouden moeten wijken. „We willen van dit gedeelte een stuk bedrij vigheid maken, met bijvoorbeeld hotels en andere voorzieningen." Het woongedeelte zou daarop aan moeten sluiten, op de plaats waar nu het EWR-terrein begint. De tweede oversteekplaats op de Wllem de Zwijgerlaan zou in de vorm van een groenstrook ontstaan, die van de Maresin- gel via de Gooimeerlaan tot in de Tuin van Noord loopt. Hiervoor zouden woningen in en rond de Van Hogendorpstraat, het Zwarte Pad en de Marnixstraat moeten wij ken. Hillebrand geeft echter aan dat de sloop van de huizen aan de Van Hogen dorpstraat van een andere orde is. „Deze woningen zijn slecht. Daar moeten we wat aan doen. Voor de zomer geven we uitsluit sel, los van het Wijkontwikkelingsplan.'' De derde plek die de Willem de Zwijger laan moet doorboren is bij de Kooilaan. Hillebrand uit zijn twijfels over de huidige fietstunnel daar. „Niemand fietst er 's nachts rustig doorheen." Het liefst ziet hij er een brug waarover gewandeld en gefietst gaat worden. De gemeente opent op 10 april in de Kooi een informatiepunt over het Wijkont wikkelingsplan. Komende maanden wor den de ideeën door de projectleiders en de gemeente verder uitgewerkt. Laurier is te vreden over de avonden. „We hebben veel zorgen, suggesties en problemen gehoord. Dat is goed, want nu zijn we nog in een fa se waarin we kunnen onderhandelen." Vectra, Zafira. De politie gio Hollands Midden het bij Opel. Dat bleek middag toen de eerste vijf a's in Het Motorhuis fe Vondellaan van eige- rerwisselden. Op termijn i alle Vectra's door Za- rervangen. De komende Jemt de politie nog 17 klaren in gebruik. Er ver- len er dus 22 in het straat- I Daarmee wordt de 'agon het nieuwe werk- Jvan de politie. I nieuws voor dieven, ro- plichters en ander ge spuis in deze politieregio. De sterke arm beschikt namelijk over vijf spiksplinternieuwe surveillanceauto's. Mooier, groter, beter en vooral sneller dan de voertuigen waarin mo menteel nog wordt gereden. Want voor de kenners: de wa gens zijn voorzien van een 2 li ter turbodieselmotor, direct in gespoten en met 16 kleppen. Een politiewagen die gaat als de brandweer en de stenen uit de straat trekt. En dat komt mooi uit, want de Vectra's, die zijn voorzien van een lpg-in- stallatie, zijn vrij zwaar en wil- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 len bij een achtervolging het spoor nog wel eens bijster ra ken. Voorlopig rijdt de politie een jaar in de Zafira's. Daarna wordt de auto geëvalueerd, zo als dat zo mooi heet. Eventuele aanpassingen worden dan ge daan en vervolgens komen er nog een stuk of 20 Zafira's op de weg. De nieuwe auto heeft een hogere in- en uitstap en door de hogere zit is er ook een beter uitzicht voor de inzitten den. Achterin de Zafira bevin den zich twee kisten met aller lei materiaal zoals veiligheids- vesten, lampen en gereed schap. De kisten zijn in een handomdraai te verwijderen en te vervangen door een extra zitbank. Uiteraard zijn de wa gens voorzien van de laatste snufjes van de moderne tech niek, licht- en geluidssignalen. Nieuw zijn de flitslichten aan de voorkant. Zomerkampen LCKY Wié kent ze niet, de zomer kampen van de Leidse Christe lijke Kampeervereniging. Meer dan tachtig jaar al organiseert LCKV die kampen. Vakanties voor de jeugd. Generaties Lei denaars hebben er goede her inneringen aan. De kampen vinden plaats in eigen land zo als op Terschelling, in Drente en op de Veluwe, maar ook plaatsen in België, Luxemburg en Frankrijk staan op de lijst. Voor komende zomer zijn er al De politie is blij met de nieuwe Opel Zafira's. meer dan 1500 inschrijvingen. De kampen zitten zo goed als vol. Toch is er nog een beperkt aantal plaatsen. Zo kan er nog vakantie worden gevierd in Diever, Heerde, Ernst, Ter schelling, La Roche in de Ar dennen en het Franse Cleron. LCKV is voor jongeren tussen de 8 en 18 jaar. De jongsten blijven in Nederland en doen onder meer bosspelen, speur tochten en watergevechten. De ouderen van 14 tot 18 gaan naar het buitenland om te mountainbiken, kanoën en ab- seilen. Maar ze liggen ook lek ker ontspannen bij het kamp vuur. LCKV probeert de prijzen laag te houden door de afwe zigheid van betaalde krachten. Er gaan namelijk alleen vrijwil- foto henk bouwman ligers als stafleden mee en de kampeervereniging kent geen commerciële doelstelling. Wie nog een plaatsje in één van de kampen wil bemachtigen kan maandagavond tussen 20.00 en 21.30 uur bellen naar 071-5722255. Meer info? www.lcku.nl ERIC-JAN BERENDSEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13