Treinverkeer grotendeels plat Luidruchtige ontvangst Turkse president in Leiden i nd veerboot I iet Kanaal De reiziger in Leiden gokt en heeft vaak geluk 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Inenting kan tot totaal exportverbod vee leiden levenslang isther-zaak flik verdient g°pte waardering' rdachten rellen ven vastzitten re Ijoenen voor imannen Corus 11 Mogelijk casino en kuurhotel in Noordwijk 'Moeder Maxima betuigde steun aan bewind-Videla' ilDERDAC 5 APRIL 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 [tie Hollands [den schaft nieuw type paard aan de hoofdverdachten in aarlemse Esther-moord- portier Popeye en diens ■i. d Polletje, heeft de offi- 1; van justitie vanochtend zware gevangenisstraffen De 36-jarige Polletje le een eis tot levenslange 'r." igenisstraf. Tegen de ga iude portier, ook afkom - it Amsterdam, luidde de tvintig jaar cel gevolgd L dwangverpleging. Offi- J. an justitie M. Oudendijk jfi bewezen dat de mannen ■ij oorbedachten rade in fe- i vorig jaar vier klanten JSle Haarlemse sexclub Es- Bmet pistoolschoten om iren hebben gebracht. '5 fc... machinekamer van de £§j ie veerboot Freighter 12 t Kanaal is vanmorgen 1 uitgebroken. Het schip ip weg van Southampton Zeebrugge met meer dan onderd auto's aan boord, •rtienkoppige bemanning 00 cmet grote moeite in ge il het vuur te blussen. Er noi geen gewonden. De ,ze^e is groot in de machine- rs. ier Kok verdient 'de St mogelijke waardering' de manier waarop hij de van zaken rond de verlo- kroonprins Willem- nder en Maxima Zorre- i heeft voorbereid. Dat fdA-fractievoorzitter Mel- idaag in de Tweede Ka- 'e Kamer begon vanoch- 'aan een debat met pre- Kok over de afgelopen ig bekendgemaakte ver- WD-fractievoorzitter tal noemt het optreden !ok 'in een woord klasse', ja 5 ijf Koerden die vorige U donderdag werden aan- iden tijdens rellen in de se binnenstad blijven nog _x;een week vastzitten. Dat M een woordvoerder van ipenbaar ministerie van- bekendgemaakt. De (amer van de rechtbank Den Haag beoordeelt sdag of de voorlopige lenis van de verdachten nog eens dertig dagen t verlengd. Tijdens de on- i raakten tien agenten en passanten gewond. De toppers gooiden stenen de politie en vernielden n van het Tweede-Ka- ebouw, trams en wacht- V^dA IF /e Dagblad NR. 42585 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 or. inland pland 'uren Kunst j>mie df en Samenleving ek van de Dag i= Onbetaalbaar: Hondenfreak Karreman en de asieldieren Disco Classics in Panorama Tulip Groenoordhallen: Land, Keukenhof hits van toen door en wandelen door de bands van toen polders en hofjes Attractiepari gaan weer o sterke vaak een NOORDWUK PETER BLOK Noordwijk krijgt op de hoek van de Northgodreef met de Duinweg mogelijk een kuuroo rd- en congreshotel met daarbij een casino. Noordwijker Piet Damen (65) heeft daarvoor bij de gemeente plannen inge diend. Het casino moet Noord wijk, samen met een kuuroord en congreshotel, 'nieuwe im pulsen geven'. „Het is echt een toegevoegde waarde", stelt Damen die het succesvolle Thermae 2000 in het Limburgse Valkenburg als concreet voorbeeld voor ogen heeft. „Dit plan heeft zeker kans van slagen, maar ik moet natuurlijk wel eerst toestem ming van de gemeente krijgen." De bouw van het vijfduizend vierkante meter grote kuuroo rd- en congreshotel inclusief het casino vergt volgens Damen een investering van ruim vijftig miljoen gulden. De Noordwij ker zegt dat de financiering 'voor 99,9 procent rond is'. Op de beoogde plek wil de gemeente Noordwijk parkeer plaatsen aanleggen die bij top drukte het Wantveld moeten ontzien. „Dat valt prima te combineren", zegt Damen die, als de gemeente zijn plannen ondersteunt, ruim vijfduizend vierkante meter aan parkeer plaats ter beschikking stelt voor de drukke stranddagen. De gemeente Noordwijk kon vanmorgen nog geen reactie geven op de plannen. Streep door grote containerhaven bij Alphen ALPHEN AAN DEN RUN» SASKIA BUITELAAR De provincie Zuid-Holland zet een streep door het plan om aan de Gouwe in Alphen aan den Rijn een grote container- terminal te bouwen. Het mil joenenproject staat al jaren op een laag pitje omdat er geen geld voor is. Inmiddels zijn de grondprijzen zo gestegen dat de provincie de kosten 'niet reëel meer' vindt. De containerterminal op in dustrieterrein De Schans-zuid, een paradepaardje van de pro vincie, was bedoeld om het goederenvervoer op de weg te verminderen. Grote bedrijven uit de regio, zoals Heineken en Zeeman, toonden aanvankelijk interesse om hun goederen uit Rotterdam per schip te trans porteren naar de terminal, waar 60.000 containers tijdelijk zou den kunnen staan. De provincie onderzoekt nog wel of een sobere uitvoering van de containerterminal mo gelijk is. Dat betekent dat de ca paciteit wordt gehalveerd en hij niet netjes wordt weggewerkt in het groen. Lengte files vanochtend twee keer zolang als normaal De spoorstaking die door FNV Bondgenoten voor van daag en morgen is uitgeroepen heeft vandaag het trein verkeer in Nederland grotendeels stil gelegd. Hier en daar reden nog enkele stoptreinen. Een verkeerschaos is uitgebleven. Wel begon de ochtendspits vroeger en wa ren de files langer dan normaal. UTRECHT GPD De weinige reizigers die van ochtend toch op goed geluk naar een station waren gegaan, reageerden over het algemeen gelaten en probeerden middels de spaarzaam rijdende stoptrei nen toch op de plaats van be stemming te komen. De staking werd gisteren defi nitief, nadat een laatste poging om beweging te krijgen in het langlopende conflict over een nieuw dienstrooster, gister avond strandde. De NS-directie weigert de ingangsdatum van 10 juni los te laten. Minister Netelenbos van verkeer, die gis teren nog had geprobeerd een opening te creëren, noemde het optreden van zowel de bonden als de directie gisteren 'onver antwoordelijk'. FNV Bondgenoten vond de staking vanochtend al succes vol omdat men er in is geslaagd het treinverkeer inderdaad stil te leggen. Op verschillende plaatsen de den zich incidenten voor. On der meer in Den Haag, Rotter dam en Alkmaar stapten sta kende NS'ers het spoor op om treinen tegen te houden. De grootste vrees onder het rijdend personeel was dat de NS de sta king zoveel mogelijk zouden proberen te breken door een nooddienstregeling te maken, waaraan werkwilligen moeten meewerken. Leden van de spoorwegvak bond WMC mogen formeel niet staken omdat hun bond niet heeft voldaan aan de juri dische eisen die het stakings recht stelt. De WMC wil dins dag staken in plaats van maan dag, zoals eerder aangekon digd. Het aantal files op de Neder landse wegen was vanochtend twee keer zo groot als in de nor male ochtendspits. Rond half negen stonden er bijna zestig fi les, met een totale lengte van 400 kilometer. Normaal gespro ken staat er 's morgens 150 tot 200 kilometer file. De stakingen zorgden ook voor meer verkeersdrukte op de Politie pakt trommels en ratels van demonstranten af LEIDEN TIMOTEUS WAARSENBURC WIM KOEVOET EN WIM WEGMAN Het bezoek aan de Leidse uni versiteit van de Turkse presi dent Sezer, vanochtend, op de derde en laatste dag van zijn staatsbezoek, is rustig verlopen. De demonstratie van de Fabel van de Illegaal, waarin zo'n vijf tig sympathisanten meeliepen, trok vooral de aandacht van de Turkse pers, die in even groten getale was vertegenwoordigd. De ongeveer honderd toe schouwers op de Nonnenbrug en de Doelenbrug waren vooral gekomen om een glimp op te vangen van koningin Beatrix, die even voor Sezer arriveerde. Noch de koningin noch de pre sident sloeg acht op de demon stranten. Met hun 'lawaaiprotest' wil den zij hun solidariteit met de Koerden 'en alle progressieve bewegingen die streven naar democratisering van Turkije' tot uitdrukking brengen. Door het lawaai van buiten kon het gezelschap elkaar in het Acade miegebouw soms nauwelijks verstaan. Op last van burge meester Postma maakte de po litie de demonstranten vervol gens trommels en ratels afhan dig. Dat gebeurde zonder noe menswaardige incidenten. Woordvoerders van de Fabel beweren dat de burgemeester hen zelfs heeft willen wegstu ren. Postma, die met tevreden heid terugkijkt op het verloop van het bezoek, ontkent dit. De demonstranten bleven zonder trommels en ratels herrie ma ken met fluitjes en het scande ren van leuzen. Naar schatting hebben zo'n vijftig mensen in de optocht van de Beestenmarkt naar het Academiegebouw aan het Ra penburg meegelopen. Van de groep bleef uiteindelijk de helft tot het vertrek van de Turkse president lawaai maken. De op komst viel woordvoerder E. Krebbers van de Fabel tegen. Hij wijt de geringe belangstel ling aan de treinstaking. Op weg naar het Academiegebouw maakten de demonstranten, onder wie een aantal Koerden, nauwelijks lawaai. Er kwam pas herrie toen de Turkse president arriveerde. De demonstranten moesten aan de overkant van het water blijven. Ze kregen meer bewegings vrijheid dan de groep kamp slachtoffers die vorig jaar wil den protesteren bij het bezoek van de Japanse keizer. Deze be togers moesten hun spandoe- lormalige Corus-topman- •'okko van Duyne en John at hebben bij hun ge- igen afscheid vorig jaar ipsommen gekregen van D ictievelijk 3,85 miljoen en miljoen gulden. De initia- imers van de fusie van ;ovens en British Steel ten weg, omdat zij geen gaande ingrepen bij de isgevende Britse tak wil- nemen. De Raad van missarissen moest ze >p wegsturen, omdat an- het voortbestaan van Co- f| Iverd bedreigd, aldus de ve topman B. Moffat in personeelsblad Coriis- 1 MDAAG 24 PAGINA'S LEIDEN ROBBERT MINKHORST De machinist leest zijn krantje. Reizigers die hem aanklampen op station Leiden Centraal, staat hij vriendelijk te woord. Om 8.49 vertrekt zijn trein naar Schiphol. „Dan moet u maar even kijken of u nog verder komt." Aan de staking doet de treinbestuurder niet mee. „Ik staak uit principe niet", zegt hij. Een vrouw vindt dat collega's een voorbeeld aan de machinist moeten nemen, voordat ze de stoptrein in stapt. „Ik heb wel de neiging om te gaan staken", aldus de bestuurder, die alleen zonder naam de pers te woord wil staan omdat volgens hem de NS-directie niet wil dat per soneel met journalisten praat. „Ze kunnen makkelijk iets ver zinnen waardoor wij de vreug de in ons werk houden." De machinist pendelt van daag in de Randstad. Zijn oor spronkelijke rooster zag er an ders uit. Hij zou vandaag zijn nieuwe route naar Groningen gaan verkennen. Inderdaad, een route die bij de nieuwe, 'vervloekte' dienstregeling hoort. De machinist zegt dat er nóg wat meespeelt bij de sta king. „De NS willen dertig lij nen afstoten. Dan kunnen mensen ineens zonder werk ko men te staan." Het is in de ochtendspits op merkelijk druk in de stations hal. Nogal wat forenzen gokken en vaak hebben ze geluk: elke zeven minuten vertrekt er er gens vanaf een perron wel een trein. „Ik prijs me niet gelukkig hoor als er een trein gaat", zegt Jantien, die stage loopt in Am sterdam. „Ze horen allemaal te rijden." De jongeman die met smart wacht tot zijn kaartje uit de au tomaat valt, zegt: „Ik sta hier al sinds acht uur. Ik moet naar Utrecht." Hij heeft nog luttele minuten tot zijn trein van 9.08 uur vertrekt. „De vorige was om acht over zeven. Het lijkt erop dat er één heen en weer rijdt." Wicher komt net uit de Ver enigde Staten, waar hij zijn broer heeft bezocht. In het vliegtuig had hij al gehoord van de staking. „Ik moet naar Delft. Ik vind het al heel wat dat ik in Leiden ben gekomen. Gelukkig heb ik de hele dag de tijd. Ik kan me voorstellen dat ze wil len staken, maar kon het niet anders? Ik had gehoord dat het publieksvriendelijke acties zou den worden. Dat is dit niet." DEN HAAG GPD BUENOS AIRES/RUSWUK ANP -3,5 7 19 -8,9 14 2 13,15,16,17,18 10 .21,22,23 jsieprogramma's11 10,14 De moeder van Maxima Zorreguieta, de verloofde van kroonprins Willem-Alexan- der, heeft in 1987 een steunbetuiging on dertekend aan het bewind van Videla. Dat heeft RTL Nieuws vanochtend gemeld na onderzoek van archieven in Buenos Aires. „Hiermee betuigen we onze erkentelijk heid en solidariteit aan de strijdkrachten en de politie die het land hebben verdedigd in de oorlog die uitgelokt is door gewelddadi ge guerrilla-strijders", staat in de steunbe tuiging. „De strijdkrachten hebben de ter roristische organisaties verslagen, die een marxistisch regime wilden vestigen." De brief is in 1989 in drie landelijke Ar gentijnse kranten gepubliceerd. De publi catie was opgehouden door een rechtszaak, waarin werd beslist dat de naam van Videla niet in de steunbetuiging mocht worden genoemd. Ook een tante van Maxima, Ali- na Zorreguieta, zou de brief hebben onder tekend. De datum waarop Maxima's moeder openlijk haar steun aan de toenmalige Ar gentijnse junta betuigde, steekt opvallend af tegen de verklaring die vader Jorge Zor- regiueta vrijdag publiceerde. Naar aanlei ding van de verloving van zijn dochter met de Nederlandse troonopvolger, distantieer de hij zich van de gruweldaden tijdens het Videla-regime. „Vanaf 1984 raakten de ex cessen die in die periode van onderdruk king plaatsvonden bekend. Ik verwerp ze volstrekt, want ik vind elk geval van ontvoe ring, moord of marteling onaanvaardbaar. Tot op de dag van vandaag doet het mij in tens pijn dat tijdens de ambtstermijn van de regering waarvan ik deel heb uitge maakt, dergelijke mensenrechtenschendin gen hebben plaatsgevonden", zo stelde Zorregiueta onder punt 6 van zijn schrifte lijke verklaring. De aangekondigde vaccinatie van 54.000 runderen kan leiden tot een totaal verbod op de ex port van vee en dierlijke pro ducten Uit heel Nederland. Mi nister Brinkhorst van landbouw en de land- en tuinbouworga nisatie LTO-Nederland willen eerst duidelijkheid over de ge volgen van het beleid voor ze een besluit nemen of de runde ren mogen blijven leven. Brink horst verwacht die duidelijk heid volgende week te hebben. De aangekondigde massavac cinatie heeft tot grote verwar ring geleid. Het is onduidelijk of Nederland zijn mond- en klauwzeervrije status behoudt als de 54.000 ingeënte runderen in leven worden gehouden. Als Nederland die status verliest mag het minstens een jaar niet meer exporteren en dat is voor LTO en het ministerie onaan vaardbaar. Brinkhorst kondigde dinsdag aan in een groot gebied 115.000 dieren te gaan vaccineren. Die drastische maatregel was nodig Impex-Remko Voor professioneel gereedschap, veiligheidsprodukten, hogedruk- reinigers, en nog veelmeer... Geopend: ma.-vrij.: 08.00-17.30 uur zaterdag: 09.00-12.00 uur HET WOORD IS AAN Virgil Drake Een nachtmerrie is niets, vergeleken met wat je kan overkomen als je wakker bent. wegen in de Leidse regio. Zo kon het verkeer op de Tjalma- weg vanuit Katwijk vanmorgen slechts met een slakkengangetje rijden en op de rijksweg A44 stond het verkeer in de richting Den Haag al stil bij de brug bij het Transferium. Op de A4 be gon de file richting Amsterdam al bij Roelofarendsveen. Toch spreekt de politie niet over een extreme drukte. Alleen op de rijksweg A44 was het iets druk ker dan normaal, aldus een woordvoerder. Pagina 3: Meer over het spoor- conflict Met spandoeken en lawaai toonden zo'n vijftig sympathisanten hun solidariteit met de Koerden in Turkije, tijdens het bezoek vanochtend van de Turkse president Sezer aan de Leidse universiteit. foto mark lamers ken inleveren en werden op grote afstand gehouden. Pagina Leiden: Demonstran ten uiten harde beschuldigin gen vooruitblik zater zon maan ISF/EEx. 6711° «710° 3711° ÏÏÏS 60% 50% 40% S5SÜ5? 20% 20% 20% Geen actie tegen permanent wonen in zomerhuisjes DEN HAAG/NOORDWUKERHOUT HANS JACOBS Noordwijkerhout gaat de illega le permanente bewoning van vakantiehuisjes niet actief be strijden. De gemeente wil van het rijk eerst betere machtsmid delen krijgen om de bewoners van bijvoorbeeld de huisjes op recreatieterrein Duinschoten aan te pakken. Minister Pronk (ruimtelijke ordening) heeft Noordwijker hout - en andere gemeenten in het land - onlangs aangespro ken op het gedogen van illegale bewoning. Minister en Tweede Kamer willen dat er snel een einde wordt gemaakt aan die si tuatie. Noordwijkerhout heeft de opdracht gekregen maatre gelen te nemen. De gemeente vraagt eigenaars van vakantie huisjes vooraf een verklaring te tekenen waarin permanente bewoning wordt uitgesloten, maar controle is er niet. Het aanstellen van (extra) inspec teurs is niet aan de orde. De Kamer, die gisteren over deze kwestie vergaderde, wil de gemeenten meer armslag ge ven. De controle van gegevens moet makkelijker worden en burgers moeten zelf aantonen dat ze een recreatiehuisje niet permanent bewonen. Pagina 5: Wonen in vakantie huisje tegengaan via belasting Verwarring over mkz-vrije status omdat de mond- en klauwzeer- epidemie onbeheersbaar dreigt te worden. Alle varkens, geiten en schapen worden direct ge ruimd. Voor de 54.000 runde ren is vooralsnog een uitzonde ring bedongen. De dieren mo gen blijven leven en de melk en het vlees mogen binnen Neder land worden afgezet. Na een jaar kan het hele gebied weer worden vrijgegeven. In de tussentijd mag vanuit de rest van Nederland gewoon geëxporteerd worden. Althans dat was de gedachte, maar daar is nu onzekerheid over ont staan. „De beschikking van de Europese Commissie is daar niet helemaal duidelijk over", aldus G. Doornbos van LTO- Nederland. „Als we niet zeker zijn dat we onze mond- en klauwzeervrije status behou den, moeten de runderen direct geruimd worden. Dan kunnen we over drie maanden weer ex porteren." Brinkhorst is dat met hem eens. „Het verlies van onze status is onaanvaardbaar. Dat leidt tot enorme economi sche schade." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer O.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OK WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag S

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1