89.- Laat afgeblazen staking zorgt voor drukke spits Boete voor Jos Verstappen Spring maar achterop! Milosevic wilde liever sterven dan zich overgeven Zeldzame Schoonebeker schapen worden afgemaakt SPIE33J! GRATIS Dud-provo Rob Stolk overleden Actie voeren op tiuwelijksdag' Storingen door zonnevlammen Verlies kabelaar |LJPC fors meer Overval op postkantoor Breestraat Lege stationshal en alle ruimte bij de loketten 19 B 21 29 mm 14 30 S'T'E M bujen, r later zon Jorritsma: Chirac is een engerd 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD MANDAG 2 APRIL 2001 951 Leidsch VANDAAG 30 PAGINA'S NR. 42582 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 9 Senioren belagen Leidens oudste instituut: het loogheemraadschap In Amsterdam is afgelopen iteekeinde oud-provo Rob Stolk (1946) aan een hartin farct overleden. Dat heeft een nedewerker van Stolks druk- ;erij maandag bevestigd. Stolk tras samen met Roel van )uijn, de antirookmagiër Jas per Grootveld en de in 1993 overleden Hans Tuynman in de jaren zestig oprichter van provo. Hij werd regelmatig ge arresteerd. Hoewel hij de be weging in interviews relati- ieerde, zat hij volgens zijn col- fega nog altijd vol van verha len uit die tijd. Stolk was druk ker en vormgever. Hij laat een trouw en twee dochters ach- ler. iiet iedereen is gevallen voor Maxima; de eerste voorberei- lingen voor anti-monarchisti- che acties op haar huwelijks lag (begin 2002) zijn al in ;ang gezet. Comodo, het lan- lelijk Comité Mars op de )ranjes, heeft via een e-mail ïaar sympathisanten opgeroe- ien deze dag 'vol mogelijkhe- len en acties' te benutten om :en krachtig geluid te laten horen. Het comité is principi- ;el voor het afschaffen van de monarchie, lagina 5 Iritse wetenschappers ver wachten de komende week storingen van satelliet- en ra diosignalen in de hele wereld als gevolg van twee grote zon nevlammen. Die hebben een energie-uitstoot geproduceerd zergelijkbaar met een paar luizend atoombommen. Ze ituren een energiestroom met een snelheid van 2.000 kilo meter per seconde op de aarde if. Die bereikt ergens in het weekeinde de aarde. Door de uitstoot van energie lopen sa- ellietsignalen kans op storing. Doordat ook de dampkring van de aarde beïnvloed wordt, kunnen radiosignalen onder broken of verstoord raken. let gaat niet geweldig met ka belbedrijf UPC. Het verlies over 2000, 4,4 miljard gulden, svas ruim twee keer zo groot als in het jaar daarvoor. UPC zelf vindt dat beter dan ver wacht. Dankzij overnames is het aantal abonnees van de kabelaar gestegen van 5,9 mil joen eind 1999 tot 8,4 miljoen eind vorig jaar. Pagina Economie&Beurs Binnenland Buitenland Cultuur en Kunst Economie Geloof en Samenleving10 Gesprek van de Dag2 Gezondheid16 Regio9,11,12,14 Sport19 t/m 29 televisieprogramma's17 Weer10,16 SAO PAULO Rtr-ANP Autocoureur Jos Verstappen heeft een boete van 15.000 dol lar (37. 500 gulden) gekregen voor de spectaculaire botsing waarbij hij gisteren was betrok ken tijdens de Formule I in Sao Paulo. De Limburger ramde in Fietsstoeltje eenvoudig te bevestigen d.m.v. montageblok van 109.- naar de 38ste ronde van de Grand daarna achter hem. Hij remde Prix van Brazilië koploper Juan Pablo Montoya. Beide coureurs vielen uit. David Coulthard won de GP. Bij de crash van Verstap pen en Montoya klom de Ar rows van de Nederlander boven op de Williams van de Colom biaan en zeilde door de lucht naar de grindbak. De achter vleugel van Montoya's wagen brak af. Montoya reageerde rustig en maakte Verstappen geen verwijten. Verstappen: ,,Ik liet Montoya netjes voorbij gaan en kroop ontzettend vroeg en wat daarna gebeurde weet ik niet." Volgens Patrick Head, tech nisch directeur in de stal van Williams BMW, was de aanrij ding uitsluitend te wijten aan Verstappen. „Verstappen had moeten toegeven: ik ben fout geweest. Maar mensen schijnen daar tegenwoordig niet meer toe in staat te zijn." Pagina 29: Verstappen rijdt droom van Montoya aan bar rels Grote zoekactie levert niets op Twee mannen hebben vanochtend om even voor acht uur het postkantoor aan de Bree straat overvallen. Zij bedreigden het perso neel met een vuurwapen en gingen er met een onbekend geldbedrag lopend vandoor. Niemand raakte gewond. Op het moment van de overval waren vol gens de politie drie medewerkers en een schoonmaakster in het postkantoor aanwe zig. Het is niet duidelijk hoe de twee mannen het pand zijn binnengekomen. De politie sluit niet uit dat het duo zich al op zaterdag middag heeft laten insluiten. Een grote zoekactie van de politie direct na de overval leverde niets op. Er werd tot in het Centraal Station uitgekeken naar de overval lers. Het postkantoor is de hele dag gesloten. De betaalautomaten aan de buitenkant van het gebouw werken ook niet. Morgen is het filiaal aan de Breestraat weer geopend. 'Twintig kogels voor de aanvallers, de rest voor mijn gezin en mijzelf Zijn laatste uren voor zijn arrestatie gis terochtend bracht de Joegoslavische oud-president Slobodan Milosevic door in zijn villa, zwaar onder invloed van tranquillizers en whisky. Lurkend aan een Cubaanse sigaar probeerde hij zijn vrouw, Mirjana Markovic, en zijn hui lende dochter Marija gerust te stellen. Beiden verkeerden in een shocktoe stand. Ook de vrouw van zijn zoon Marko, die kort na de volksopstand van 5 okto ber naar Rusland vluchtte, en Milosevic' tweejarige kleinzoon waren in het huis. En ook waren er de lijfwachten, die za terdagmorgen een eerste aanval van de politie hadden afgeslagen en daarna, ge wapend met rakeüanceerders, scherp schutters- en machinegeweren en hand granaten strategische posities innamen op het dak en in de tuin van de kapitale villa, ooit gebouwd voor wijlen de com munistische leider Josip Broz Tito. Als de druk van de politie toeneemt maken de lijfwachten de wildste plan nen. Ze willen de dikke kluisdeuren on der de residentie openbreken waarach ter de kostbaarheden schuilen die Tito ontving tijdens diens bewind. Ze zijn echter niet uit op de met diamanten in gelegde sabel die sovjetleider Jozef Stalin cadeau deed of andere kostbare zaken. Ze zoeken naar een vluchtweg via een gangenstelsel dat van de kluizen naar het nabijgelegen Museum van de 25ste Mei leidt. De lijfwachten slagen er ech ter niet in de dikke deuren van de klui zen met hun wapens te doorboren. Milosevic wil liever sterven met zijn fa milieleden dan zich over te geven. „Ik heb 25 kogels", horen getuigen Milose vic zeggen die onderuitgezakt op de bank zijn verchroomde Crvena Zastava-pistool liefkoost. „Twin tig zijn voor de aanvallers, de rest is voor mijn gezin en mijzelf." Vrienden spre ken op hem in en uiteindelijk overwint bij de koppige Milosevic, net als vele ke ren eerder, het overlevingsinstinct, na dat hij bijna tot het uiterste is gegaan. Pagina 2: Commentaar Pagina 6: Twijfel over uitlevering Milo- Nog geen besluit over acties bij NS later in de week Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen is vanochtend normaal aan het werk gegaan. Omdat veel treinreizigers het blijkbaar toch niet helemaal vertrouwden, was het rustiger op de perrons en in de treinen, terwijl de ochtendspits op de autowegen aanmerkelijk drukker was dan normaal. Volgens de verkeerscentrale in Driebergen stonden er in totaal vijftig files met een totale lengte van 154 kilometer. Veertig files is normaal voor de maandag. „Vooral op de grote doorgaan de routes is het merkbaar druk ker dan anders", zei een woordvoerder van de verkeers centrale. „Veel treinreizigers hebben kennelijk het zekere voor het onzekere genomen en zijn in de auto gestapt." De dreiging van stakingen deze week bij de NS is nog niet uit de lucht. Onduidelijk is of het per soneel donderdag en vrijdag in actie komt. FNV Bondgenoten, dat voor die dag werkonderbre kingen heeft uitgeroepen, neemt daarover waarschijnlijk morgen een besluit. De vakbond van rijdend per soneel, WMC, besloot afgelo pen nacht even na twaalven de voor vandaag geplande staking van vierentwintig uur alsnog af te blazen. Volgens de bond zijn de verschillen in het al maan den slepende conflict met de NS-directie kleiner geworden. De werknemers van de NS zijn daarop vanmorgen vroeg aan het werk gegaan. De spoorvakbond WMC rea geerde vannacht op een oproep van minister Netelenbos van verkeer en waterstaat, die zich gisteren persoonlijk met het conflict heeft bemoeid. De PvdA-bewindsvrouw, net terug van een werkbezoek aan China, sprak met de directie en de raad van commissarissen van de NS en deed daarna een drin gend beroep op de vakbonden vandaag geen actie te voeren. Na het overleg met Netelen bos en de NS-top werd gisteren besloten dat de commissie-De Ruiter zich buigt over het nieu we dienstrooster, met daarin het door het personeel zo geha te 'rondje om de kerk'. De onaf hankelijke overheidscommissie, die onder leiding staat van oud minister De Ruiter van defen sie, zal met een bindend advies komen over nut en noodzaak van de nieuwe opzet. Ook de Antwerpse hoogleraar vervoerseconomie prof. Peeters gaat zich met het conflict be moeien. Hij zal kijken naar het planningsproces bij de NS. De top van het bedrijf houdt echter vast aan de invoering van de nieuwe werklijnen per 10 juni, zo onderstreepten directeur Huisinga en voorzitter Timmer van de raad van commissaris sen. Pagina 7: Commissie geeft bindend advies De altijd overvolle stationshal van Leiden Centraal was van daag tijdens de ochtendspits opvallend leeg. De meeste treinreizigers hadden rekening gehouden met de voorgeno men stakingen die waren aan gekondigd en hadden alterna tief vervoer geregeld. Het NS- personeel in Leiden hield zich aan het besluit van vakbond WMC om de staking af te ge lasten. De conducteurs en ma chinisten pakten allen hun werk weer op. Dat nieuws had veel reizigers in de ochtend nog niet bereikt. Rond half negen stond er nie mand in de rij voor de loketten. De medewerkers hadden letter lijk alle tijd van de wereld om de paar klanten te woord te staan. Vandaag ook geen lange rijen voor de kaartverkoopma chines. En het was een keer mogelijk om zonder ellebogen werk een plekje in de trein te bemachtigen, om daar vervol gens in alle stilte langzaamaan wakker te worden op een zit plaats met voldoende been ruimte. Wie zijn fiets onbetaald wilde parkeren hoefde niet lang te zoeken naar een plaatsje in de fietsenrekken op het Stations plein. Vreemd genoeg had de betaalde fietsenstalling Olden- burger niet minder klandizie dan gebruikelijk op een maan dagochtend. „We hadden een rustig dagje verwacht", geeft een medewerker toe, „maar kennelijk hebben mensen het nieuws goed gevolgd en zijn ze alsnog gekomen." De verkla ring schuilt waarschijnlijk in het feit dat Oldenburger niet al leen de fietsen van treinreizi gers stalt maar ook van mensen die in de buurt van het station werken. Reizen met de trein was van ochtend eindelijk het goede al ternatief voor de auto dat mi nister Netelenbos altijd voor ogen heeft. Maar voor wie wel eens in de spits met het open baar vervoer reist, was het een vreemde gewaarwording. OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Cios-vfe Katwijk ïjEjfe Ajaxweet Boogerd maakt TLSau* ma8bl') zÜn frfirr' zieh geen werk Raboplc met punt tegen //i raad met in Brabantse Rijnsburg wk? IK»,/m pienter NEC vakkundig af Katwijk heeft geen problemen met homohuwelijk De unieke kudde van schaapsherder Chris Rimwis uit Epe moet toch worden afgemaakt. foto gpd bram van welsen Ze mogen toch geruimd wor den, de 140 schapen van het zeldzame ras Schoonebeker. De rechter bepaalde dit week einde dat de dieren - hoewel het ras in het voortbestaan wordt bedreigd - gedood mo gen worden, omdat ze in de buurt van het mond- en klauwzeergebied leven. Zes natuurbeschermingsorganisa ties wilden de dieren - waar van er nog slechts zeshonderd bestaan - behouden. De rechter bleek niet gevoe lig voor het argument van on der meer Natuurmonumenten dat in Engeland de dieren van zeldzame rassen niet preven tief geruimd hoeven te wor den. „We zijn diep teleurge steld", aldus een woordvoer der van Natuurmonumenten. De Schoonebeker is het grootste heideschaap van Ne derland. De dieren kenmerken zich door een zwartbont ge vlekte kop, staan hoog op de poten en hebben een lange romp. De 140 te ruimen dieren behoren tot het zeldzaamste schapenras in Nederland. Vol gens kenners van vee is het be langrijk dat er minimaal twee duizend schapen van een ras bestaan, om het voortbestaan van die soort definitief te ver zekeren. Het doden van de 140 dieren is een zware slag in het gezicht van de natuurbescher mers, die zondag nog tever geefs een beroep deden op mi nister Brinkhorst. „Hij is per slot van rekening niet alleen minister van landbouw, maar ook van natuurbeheer." Cocktail: Inge de Bruijn veilt haar gouden badpak Kijk eens in onze Bel STEM. de organisatie-adviseur voor het MK8:071-5899775 comiQun/cat/e/oigan/sat/e wvvw.stemadviseors nl HET WOORD 15 AAN Nederlands gezegde Verschaft april veel mooie dagen, dan pleegt mei de last te dragen. vooruitblik WOENS DONDER VRU ISn/max 6*/14° 5*/12° 4713° SSS 60% 50% 40% ÏK3SS 20% 30% 30% DEN HAAG ANP Minister Jorritsma van eco nomische zaken heeft de Franse president Chirac za terdag in het radioprogram ma Spijkers met Koppen 'een engerd' genoemd. Pas na de uitzending liet zij desgevraagd via haar woordvoerder weten dat de ze weinig subtiele kwalifica tie betrekking had 'op haar persoonlijke voorkeur voor het type man' en dat het niets te maken had met zijn optreden als staatshoofd. Hoewel zij haar opmerking niet heeft teruggenomen, beaamde de vice-premier dat ze zich goed realiseert dat „dergelijke opmerkingen niet passen in relatie tot een bevriend staatshoofd." De WD-bewindsvrouw zei in het programma tevreden te zijn met de monarchie in Nederland en dat zij er niet aan moet denken om, als Nederland een republiek zou zijn, 'een engerd als Chirac' als president te hebben. Jor ritsma zei dit naar aanleiding van het vrijdag aangekondig de het huwelijk tussen kroonprins Willem-Alexan- der en Maxima Zorreguieta. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: T elef oonnumme r (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: www.leldschdagbla4.nl GRATIS 2e montageblok t.w.v. 34.95! Waar haal je de energie vandaan? I

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1