Duitse prof waarschuwt voor occulte pedagogiek Geloof &i Samenleving Het charme-offensief van Naida VANDAAG Bisschop Muskens: Studie naar betekenis vrijwilligers -100°- hect0 pasca( Eerste jongerendag Christen^ voor Israël trekt 500 bezoekeV China veroordeelt bezor Dalai Lama aan TaiwaH MAANDAG 2 APRIL 2001 I Vandaag 64 jaar geleden,' op 2 april 1937, stierf de joodse filosoof en publicist Nathan Birnbaum (geb.1864). Hij kwam uit Oost-Europa en maak te naam als journalist en voorstander van het joodse nationalisme. De term zionisme (het streven van de joden naar een eigen nationale staat in Palestina) werd door hem geïntroduceerd. Birnbaum verliet in 1899 de zionisti sche beweging en streefde vanaf toen naar culturele en poli tieke autonomie van de joodse gemeenschap in de ver strooiing. In 1934 emigreerde hij naar Nederland. De rooms-katholieke heilige van 2 april, Maria van Egypte (vierde en vijfde eeuw), werd als prostituee misbruikt door de gehele bemanning van een pelgrimstocht. Ze zou de rest van haar leven in de woestijn doorbrengen om boete doen voor haar zonden. Dertig doden bij oploop in Pakistan multan In Pakistan zijn dertig moslims omgekomen in het ge drang dat ontstond toen honderden mensen tegelijk door het hek van een grafmonument probeerden te komen. Honderd mensen raakten gewond, van wie 35 ernstig. Artsen hebben de bevolking opgeroepen bloed te geven. Het drama speelde zich af in de provincie Punjab aan het begin van een festival dat elk jaar wordt gehouden op de sterfdag van Baba Farid Hakargang, aan wie het heiligdom is gewijd. De achtergrond van de oploop is onbekend. Massale zelfkastijding voor Allah bamiyan Fanatieke Afghaanse moslims ranselen zichzelf af in de stad Bamiyan. De stad staat in dezelfde provincie als waar onlangs twee reusachtige boeddhabeelden werden vernield door fanatieke Taliban, de strenge islamitische machthebbers in Afghanistan. De moslims op de foto zijn shi'iten, een minder heid binnen de islam. De vrouwen op de balkons moeten bui tenshuis het gezicht bedekt houden. De zelfkastijding gisteren in de moskee is bedoeld om Allah gunstig te stemmen. .foto epa mohammed bashir Mantra's zingen voor India aplhen aan den rijn Mensen die iets willen betekenen voor de slachtoffers van de aardbeving in India kunnen dit zondag 8 april doen in de Remonstrantse kerk in Alphen aan den Rijn. In diase mantra's of woordklanken en een bijdrage van 35 gulden (voor sociale minima 25 gulden) moeten de Indiase bevolking helpen een nieuw bestaan op te bouwen. De bijeenkomst duurt van 13.00 tot 17.00 uur en staat onder leiding van Jacques Era des en Jan van Lenten. Informatie 0172-490567. bergen op zoom anp Bisschop Muskens van Breda heeft zaterdag opdracht gege ven voor een studie naar de theologische betekenis van le ken die zich als vrijwilliger in de kerk inzetten. Ook kondigde hij een congres aan over de vraag waarom zo weinig mensen in het klooster intreden, terwijl er een grote behoefte is aan spiri tualiteit. Muskens wil weten wat theo logisch gezien de 'kerkvormen- de kracht' van de vrijwilliger is. Een document over dit onder werp bestaat nog niet in de Rooms-Katholieke Kerk, terwijl de inzet van vrijwilligers vol gens hem van onschatbare waarde is. Het bisdom Breda telt er 23.000. De theoloog prof.dr. T. van Knippenberg van de Katholieke Universiteit Brabant, en voor zitter J. van der Veeken van de diocesane commissie voor vrij willigers in de kerk, zullen het beleidsdocument schrijven. De opdracht werd gegeven tijdens de zogenoemde 'Opstapdag' van het bisdom, onderdeel van de voorbereiding van het 150- jarig jubileum van het bisdom Breda in 2003. Studiedag over relatie christendom en islam leiden afke van der toolen Geen enkele vat heeft de lood zware statigheid van het Groot Auditorium der Leidse universi teit op het frêle moslimmeisje. Fier staat ze in het spreekge stoelte, onverschrokken kijkt ze uit over de rijen grijze hoofden van haar mild-welwillende pu bliek. Naida Aurangreb vertikt het langer, heeft ze net meege deeld aan de leden van de In ternational Christian Fellow ship (ICF). Waarom moet zij al tijd bewijzen dat ze een nor maal, democratisch mens is? De theatermaakster heeft de uiteinden van haar sluike zwar te hoofddoek elegant om de hals van haar knalroze t-shirt gedrapeerd. „Geloof me, ik hou van vrijheid, ik ben voor eman cipatie. Maar zolang ik dat steeds moet blijven herhalen, is er geen gelijkwaardige dialoog." De heer Molendijk uit Mid delburg - al jaren lid van de ICF - nipt in de pauze van zijn kof fie. Inderdaad, het is wel eens drukker geweest op de jaarlijkse conferentie. Hij vermoedt dat dit ligt aan het onderwerp 'De relatie tussen christendom en islam in Nederland'. „Ik moet zeggen dat ik mezelf ook wel over een drempeltje heen moest zetten. Het gaat er zoveel over tegenwoordig." Toch is Molendijk content dat hij is gekomen naar de bij eenkomst. Vanwege die me vrouw Naida vooral. Eén fris geluidje, niet? En: „Wat ook scheelt, ze spreekt tenminste goed Nederlands." De ICF, volgens Molendijk een soort discussieclub, bestaat bijna vijftig jaar. Volgens een foldertje is het 'een beweging van christenen, die door sa mengaan in vriendschap, we derzijds begrip en respect hun christen-zijn en de daaruit voortvloeiende verantwoorde lijkheden inhoud willen geven'. Vandaag zijn het zo'n zeventig leden die willen weten wat ze aanmoeten met hun islamiti sche medeburgers. Imam Kailani en godsdienst wetenschapper Mulder zijn voor de honderdduizendste keer komen opdraven om uit te leggen dat moslims heus geen schadelijke mensensoort vor men. Zo niet Naida Aurangreb. Zij legt de bal gedecideerd bij haar publiek. „Jullie zijn zoekende, niet ik. De Nederlanders hebben kei hard hun best gedaan om gren zen te verleggen. Maar waar heen? Dat weten jullie niet. Die onzekerheid projecteren jullie vaak op ons, moslims. Jullie zeggen: Jullie zijn nieuw, jullie moeten je weg maar vinden. Maar ik ga de vraag terugstel len: Heeft u uw weg wel gevon den?" „Ach", weet Middelburger Molendijk ook wel, als hij later zijn koekje staat te verkruime len. „Wij oudjes moeten hier over gaan zitten confereren. Maar de jongeren zitten allang met elkaar in de disco." Voorlichting in Amersfoort voor behoudende christenen amersfoort ilse keuenhof Immoraliteit, onkuisheid en an dere occulte zaken bedreigen de schoolgaande jeugd. Dat zei althans de Duitse professor dr. Franzke afgelopen zaterdag op een studiedag van de Stichting Bijbel en Onderwijs, Christenen voor de Waarheid en Schreeuw om Leven. Tijdens de bijeen komst met als thema 'Het oc culte tegen het licht. Harry Pot ter speelt met Pokemon' wer den de gevaren van het occulte in het onderwijs belicht. Franzke is pedagoog, vader en christen. Hij vind dat ouders hun ogen sluiten voor de geva ren van de occulte New Age Pe dagogiek (NAP). Deze nieuwe vorm van pedagogiek wordt volgens de professor veelvuldig toegepast op de Duitse scholen. NAP is erop gericht kinderen meer bewust te maken van hun gevoel en fantasieleven. Kinderen moeten daar vol gens Franzke onder meer fanta siereizen ondernemen, ont- spannings- en ademhalingsoe feningen doen, mandala's (mythische boeddhistische cir kels) tekenen en yoga doen. De negatieve gevolgen van deze nieuwe lesmethode zijn volgens Franzke niet te overzien. „NAP heeft een therapeu tisch, hypnotisch en religieus karakter", beweert hij. „Kinde ren wordt een religieuze bood schap meegegeven die ingaat tegen het christendom en onze kinderen vroeg of laat in con tact brengt met de duistere we reld." Een vrouw in de zaal be grijpt hem precies en vult aan: „Hitier deed ook aan yoga en met hem veel van zijn volgelin gen!" Franzke meent dat op som mige Duitse scholen kinderen worden gedwongen tot weder zijdse seksuele handelingen. „Ze moeten elkaar zo lang mas seren tot lustgevoelens zijn op gewekt", vertelt hij. „NAP is im moreel en gaat in tegen de rechten van de mens. Ouders hebben niet door dat hun kin deren dagelijks gehypnotiseerd worden op school." De profes sor baseert zich op eigen on derzoek in Duitsland. „Ik heb helaas geen scholen van binnen mogen bekijken, ze zijn name lijk erg terughoudend in het ontvangen mensen van buiten af." Franzke heeft zich daarom moeten beperken tot bestude ring van het leerplan en het le zen van de gebruikte boeken. Maar, zegt hij, hij heeft véél brieven van bezorgde ouders gekregen. Meneer Hes, (groot) ouder en lid van de Pinksterbeweging, is onder de indruk van het verhaal van Franzke. „Het occulte is ge vaarlijk. Als we niet opletten dan sluipt dit kwaad onze Ne derlandse scholen binnen. Mijn kleinkinderen vinden Pokémon kaartjes erg interessant. De kaartjes lijken zo onschuldig en leuk. Maar je weet het niet. Ze raken op deze manier natuur lijk wel vertrouwd met mogelijk kwaad in het spel. Ze zijn zo be vattelijk!" Directeur Matzken van de Stichting Bijbel en Onderwijs presenteert even later zijn Oc cults Zakwoordenboek, waarin hij tal van termen als Reiki, New Age en dergelijke be schrijft en van een bijbelse weerlegging voorziet. Volgens Matzken is het woordenboek hard nodig. „Mensen lopen met oogkleppen op. Onze kin deren zijn doodsbang. Cruci fixen moeten uit de klaslokalen verwijderd worden als één ou der bezwaar maakt, maar chris tenkinderen moeten gewoon meedoen met allerlei occulte leermethodes. En als een kind weigert dan wordt gezegd; ga jij maar een uur op de WC zitten!" Ingiid Chotkan zat vroeger op een Vrije School. Deze vorm van onderwijs naar ideeën van de antroposofische grondlegger Rudolph Steiner heeft volgens haar grote raakvlakken met het NAP. „Soms moesten we een hele tijd rare vormen nadoen en dan raakte ik helemaal in paniek. Later begreep ik dat ik zo'n moeite met deze oefenin gen had omdat ze tegen de bij bel in gaan!" Onder de bezoekers bevinden zich echter ook mensen die pleiten voor een meer open houding naar het occultisme. Jennifer de Beer: „Er is zoveel angst voor het onbekende. Ik zou best meer willen lezen over deze occulte zaken. Deze zaken bestaan nu eenmaal en laten we niet in paniek raken!" Het Amerikaanse Halloween is één van de zaken, waar rechtgeaarde christenen zich volgens directeur Matz ken van de Stichting Bijbel en Onderwijs tegen moeten afzetten. Deze feestdag opent volgens Matzken de deur naar de oude heidense religie van de wicca's (moderne heksen). archieffoto united photos de boer cynthia van duke WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Bewolkt en vooral langs de west kust veel regen en veel wind. In het zuidoosten eerst ook nog wat zon. Maxima rond 10 graden, in het uiterste noorden nog om streeks 4. Zweden: Zonnige perioden. In het westen meer bewolking en dinsdag een toenemende kans op regen. Vrij zacht, maxima tussen 5 en 13 gra den. Finland: Maandag geregeld zon, dinsdag vooral in het westen meer bewol king. Vrijwel overal droog. Middag- temperatuur oplopend tot tegen de 10 graden. Denemarken: Zonnige perioden. Dinsdag van het westen uit meer bewolking, ge volgd door een toenemende kans op buien. Maxima oplopend tot rond 13 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en soms buien, mogelijk met onweer en plaatselijk veel neerslag. Maxima rond 11 graden. In de buurt van Londen eerst nog meer zon en rond 16 graden. België en Luxemburg: Maandag veel zon en droog. Daar na half tot zwaar bewolkt en kans op enkele buien, misschien met onweer. Maxima op maandag rond 20 graden, dinsdag iets minder zacht. Noord- en Midden-Frankrijk: In het oosten flink wat zon. Elders meer bewolking en naar het wes ten toe een steeds grotere kans op regen, misschien ook onweer. Maxima ongeveer 18 graden, maar dinsdag in het westen minder zacht. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en vooral in het westen kans op een on weersbui. Maandag maxima meest tussen 18 en 23 graden, dinsdag veelal wat lager. Spanje: Geregeld zon en droog. In het noordwesten en noorden meer be wolking en af en toe regen. Maxi ma van 17 graden in de omgeving van La Corua tot rond 23 in het zuiden. Portugal: In het zuiden geregeld zon en droog. Elders half tot zwaar be wolkt en soms regen. Aan zee mid- dagtemperatuur van een graad of 12 in het noordwesten tot rond 20 in het zuiden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flink wat zon en droog. Maxima rond 20 graden. Marokko: Westkust: wisselend bewolkt en kans op een bui. In het noorden maxima iets onder 20 graden, el ders iets daarboven. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur aan zee om streeks 20 graden. Madeira: Afwisselend zon en wolkenvelden en maandag misschien wat regen. Middagtemperatuur omstreeks 19, graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden geregeld zon. Elders half tot zwaar bewolkt en soms een bui. Maxima rond 22 graden. Duitsland: Flinke zonnige perioden, later een kleine kans op een lokale bui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vrij zacht met maxima rond 17 graden. Oostenrijk: Droog en veel zon. 's Ochtends misschien mist. Hoge maxima, in de dalen rond 17 graden. Zwitserland: Vrij zonnig. Middagtemperatuur in de dalen omstreeks 18 graden. Polen: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Stijging van temperatuur tot omstreeks 16 graden op dinsdag. Tsjechië en Slowakije: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima stijgend tot ongeveer 18 graden op dinsdag. Italië: Flinke zonnige perioden en vrijwel overal droog. In het noorden plaat selijk mist. Maxima ongeveer 18 graden. Corsica en Sardinië: Rustig, droog en veel zon. Maxima omstreeks 19 graden. Griekenland en Kreta: In het zuiden en oosten eerst nog buien, maar van het noorden uit geleidelijk droog en meer zon. Rond de Egesche Zee een harde koude noordenwind. Maxima van 10 tot 17 graden. Malta: Nu en dan zon en kans op een bui. Maxima rond 18 graden. Turkije en Cyprus: Maandag wisselend bewolkt en en kele buien, ook onweer. Dinsdag vrijwel overal droog en zonnige pe rioden. Maxima van 10 graden in het noordwesten tot 23 op Cyprus. DINSDAG 3 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 07.10 Zon onder 20.15 Maan op 13.57 Maan onder05.24 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.20 00.00 11.53 23.33 Laag 06.54 *20.10 6.35 19.51 Weerrapporten 02/04,08.00 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam zwaar bew o2 max 14 min 7 mm 0.0 De Bilt zwaar bew. zo 2 15 5 0.0 Deelen zwaar bew. zo 2 15 6 0.0 Eelde zwaarbew o2 16 5 0.0 Eindhoven zwaar bew. zo 2 19 5 0.0 Derr Helder zwaar bew, 03 12 6 0.0 Rotterdam zwaar bew. zol 14 5' d.o Twente zwaar bew. zo 2 16 5 0.0 Vlissingen zwaar bew. zo 2 13 8 0.0 Maastricht licht bew. z2 18 6 0.0 Aberdeen zwaar bew. z2 13 6 0.0 Athene regen n3 15 9 0.2 Barcelona licht bew. n2 20 8 0.0 Berlijn zwaar bew w.s.0 15 5 0.0 Boedapest licht bew w.s.0 18 4 0.0 Bordeaux zwaar bew. zo 4 21 11 0,0 Brussel half bew. z2 17 7 0.0 Cyprus zwaar bew. w4 25 18 0.0 Dublin zwaar bew. zo 5 14 8 0.0 Frankfurt zwaar bew. no 2 16 6 0.0 Genève licht bew. w.s.0 18 4 0.0 Helsinki licht bew w3 3 0 1.0 Innsbruck licht bew w.s.0 17 0 0.0 Istanbul zwaar bew. n4 10 6 0.2 Klagenfurt licht bew nw 1 15 1 0.0 Kopenhagen W2 7 4 0.6 Las Palmas licht bew. n5 23 18 0.0 Lissabon half bew. zw2 23 13 0.0 Locarno zwaar bew. w.s.0 18 8 0.0 Londen half bew o3 15 8 0.0 Luxemburg licht bew ol 16 8 0.0 Madrid licht bew nl 21 4 0.0 Malaga licht bew. nw3 20 9 0.0 Mallorca licht bew. nl 22 5 0.0 Malta regenbui n2 20 13 2,0 Moskou regen z2 11 4 0,0 München licht bew. z2 13 4 0.0 Nice licht bew. n3 15 10 0.0 Oslo licht bew. zw2 8 1 0.0 Parijs licht bew. zo 2 16 8 0.0 Praag zwaar bew. zl 16 3 0.0 Rome onbewolkt no 2 21 7 0.0 Split onbewolkt no 2 8 0.0 Stockholm licht bew. w5 8 2 0.0 bewolkt <3pK> onweer V warmtefront 'i'nwJ regen sneeuw y koufront opklaringen gj™&» hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in Warschau zwaar bew. w,s, 0 Wenen licht bew, z 2 Zurich hall bew z 1 Bangkok halt bew nor-2 Buenos Aires onbewolkt n2 Casablanca zwaar bew. zw 1 Johannesburg zwaar bew. no 2 Los Angeles zwaar bew. w3 9 1 0:0 New Orleans licht bew. no 2 23 12 0.0 16 2 0.0 New York zwaar bew. ver 2 5 3 0.0 18 2 0.0 Tel Aviv zwaar bew. zo 2 31 20 0.0 36 25 94.0 Tokyo zwaar bew zw3 13 5 0.0 28 19 0.0 Toronto zwaar bew nl 3 1 0.6 20 16 0.0 Tunis licht bew. nw2 10 13 0.0 24 12 2.0 Vancouver licht bew. no 2 9 3 0.0 16 14 0.0 De eerste Jongerendag van de stichting Christenen voor Israël heeft zaterdag ongeveer vijf honderd bezoekers getrokken. De organisatie van de bijeen komst in een sporthal in Veenendaal had gerekend op zo'n achthonderd jongeren, zei een woordvoerder. Het is volgens hem de bedoe ling om voortaan elk jaar een Jongerendag te houden, naast de jaarlijkse familiedag van de stichting. Christenen voor Israël wil met de aparte bijeenkomst bereiken dat de boodschap van Israël sterker gaat leven onder jongeren. De terugkeer van het joodse volk naar Israël, het conflict in het Midder? 11 en de verkondiging ,er evangelie aan alle volf volgens de organisatie Se] van de spoedige wed1™ van Christus. Alleen di"€ as kan vrede brengen1^ drukte de woordvoerders Aan het eind van dl311 rendag kregen de aarfP uitleg over het project 'P joden thuis'. Daam1- I Christenen voor Israer joden uit Oekraïne in sMe: len te emigreren naar I!et organisatie werkt sarr^_ het Joods Agentschap ii ine, dat de komst van a: i naar Israël regelt, en hj:^ reisbureau Good News tie O L WÊtÊÊÊÊÊË O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/mvr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023— 5317 3i 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921j ADVERTENTIES j V Maandag t/m vrijdag van 8.30 tcfek' 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTI Maandag t/m vrijdag van 8.30 td 071- 5143 545 ld ABONNEMENTEN: (071-51|Og bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) jbb per jaar (acceptgiro) eet Abonnees die ons een machtiging veje het automatisch afschrijven van het f abonnements- geld, ontvangen 1,-f betaling. TO VERZENDING PER POSlZOc Voor abonnementen die per post (bil worden verzonden geldt een toeslacLgj aan portokosten per verschijndag. fel' LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEftel Voor mensen die moeilijk lezen, slier hebben of blind zijn (of een ande^j leeshandicap hebben), is een sam(P it U V INTERNET: www.leidschdagblad.nl van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette beschfr V informatie 0486-486486 Jle (Centrum voor Gesproken Lectuur,^ Auteursrechten voorbehoud Dagbladuitgeverij DamiPe' E-MAIL: 'el redactie.ld@damiate.hdc.nl ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Ondanks verzoenende taal in Taipeh China heeft de Dalai Lama er gisteren van beschuldigd dat hij zijn tien dagen durende bezoek aan Taiwan gebruikt om steun te winnen voor het Tibetaanse onafhankelijkheidsstreven. Ook zou de in ballingschap levende Tibetaanse geestelijke leider het streven naar onafhankelijkheid onder Taiwanezen willen aan wakkeren. Het staatspersbureaus Xin hua sprak in een commentaar van een 'politiek bezoek' met het doel 'het moederland te splitsen'. De Dalai Lama houdt in Taiwan een serie lezingen over het boeddhisme, maar hij er zal ook president Chen Shui- bian en oud-presid^ Teng-hui ontmoeten. :ENI Zaterdag, aan het be het bezoek, gebruikte ca.É Lama juist opvallend azl' nende taal. Hij zei date. streeft naar onafhank/ie1 van Tibet. Ook riep hij.. op nauwe banden met re blijven onderhouden. )U< De Dalai Lama ont1;0 zijn land na een mish.'111 stand tegen de Chinepec heersers in 1959. Ch_ schouwt Taiwan als eerer ge provincie en eist eeri11 ging. Het eiland was IIP1 vluchtsoord voor Chirilts tionalisten na de comt111 sche machtsovername vasteland in 1949. De Dalai Lama roept op tot gebed aan het begin van een blijft tien dagen in Taiwan voor lezingen over het boeddf sprekingen met de overheid. foto ap

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10