Israël schiet zes Palestij nen dood Buitenland '<G Kostunica kan Milosevic gewoon niet uitleveren ebruikersruimte in Sydney wacht op verslaafden De Slager van de Balkan Olie bereikt Deense kust EU gaat steun voor verdrag Kyoto vragen Witte Huis zint op verbod voor klonen mensen UTERDAG 31 MAART 2001 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters eider Real IRA mogelijk gepakt !con ublin De leider van de Noord-Ierse terroristische splinterbe- eging Real IRA zou gisteren zijn opgepakt. Dat meldt de krant 1' rish Independent. De Ierse politie zegt gisteren vier verdachten hebben verhoord, maar wil niet bevestigen dat er kopstukken derjan de Real IRA bij zijn. De vier zijn opgepakt nabij Dundalk, Che lakbij de grens met Noord-Ierland. Volgens persbureau AFP h' ijn de vier opgepakt in verband met de bomaanslag in het a ,'oord-Ierse Omagh in 1998. Daarbij kwamen 29 mensen om en 4 ielen meer dan tweehonderd gewonden. De Real IRA is een ex- emistische afsplitsing van de IRA. ide ITA plant aanslag op oprichter PP MJRiD De Baskische terreurorganisatie ETA heeft vergevor- erde plannen voor een moordaanslag op de invloedrijke 1_ paanse politicus Manuel Fraga. Dat melden Spaanse media, ie U en eerder deze week gearresteerd vrouwelijk ETA-lid zou de enti olitie over de plannen hebben ingelicht. Fraga (78) is oprichter Te an de conservatieve Volkspartij (PP) van premier Aznar, en hij r 45 lidt momenteel de regering van de autonome regio Galicië. tjes iisteren zijn in het Zuid-Franse Biarritz en in het Noord-Spaan- 1-51Hernani weer twee vermeende ETA-activisten gearresteerd. '9pi ïjdschrift vol mageren valt slecht De Britse staatssecretaris van vrouwenzaken is kwaad '20! ver de lancering van een nieuw tijdschrift, dat vol staat met fo- i's van beroemde magere vrouwen en diëten, en oefeningen iuïm die ideale lichaamsmaten te bereiken. Staatssecretaris Jo- feil noemde Celebrit)' Bodies 'wreed' omdat het volgens haar aan 'de kwelling die 15-jarige meisjes toch al voelen'. een organisatie voor ldnderbescherming, en de e ke ritse stichting voor eetstoornissen vinden dat uitgever Emap U-v eners frustreert. Emap weet van de prins geen kwaad. „Men- ?n willen een leuk lichaam, en ik geloof niet dat het immoreel om op die wens in te spelen", aldus een van de redacteuren 1-52 an het blad. 5ts kerntransport kostte 135 miljoen RZI hnnover De kosten van het omstreden transport van opge- 522 rerkt Duits kernafval, dat afgelopen week tot hevige rellen leid- Jur e, bedragen circa 135 miljoen gulden. Dat heeft de regering BEEan de Duitse deelstaat Nedersaksen berekend. In deze schat- z ng is de inzet van liefst 29.000 agenten opgenomen. De deel- 3pta aat zelf zit met een kostenpost van circa 25 miljoen gulden. 7 vi et transport, afgelopen maandag begonnen in Frankrijk, j. si ivam donderdag bij de opslagplaats in Gorleben aan. Actie- j vo >erders dwongen de trein met zes containers enkele malen tot oppen. De politie heeft in totaal 116 mensen aangehouden. te -oces om belediging van Mugabe De regering van Zimbabwe is een rechtszaak begonnen anken een fabrieksdirecteur omdat deze president Robert Muga- 2d e in het openbaar zou hebben beledigd. Volgens de aanklacht and de man, de 23-jarige George Potgieter, tegen zijn werkne- osiers gezegd dat Mugabe 'geen hersens' heeft. Ook zou hij een :huine opmerking over de president hebben gemaakt. De wet e dit soort uitspraken strafbaar maakt, stamt nog uit de tijd at Zimbabwe door een blanke minderheidsregering werd be b uurd en Rhodesië heette. De wet werd in de jaren zeventig in- :voerd als wapen in de strijd tegen het zwarte nationalisme. lanken minderheid in Californië angeles Blanken van niet-Spaanstalige afkomst zijn in de merikaanse staat Californië officieel een minderheid gewor- :n. De groep maakt er minder dan de helft van de bevolking t. Die telt in totaal 33,9 miljoen zielen. Bijna eenderde daar- n zijn nu zogeheten 'hispanics', mensen die een Spaanstalige rsprong hebben. Dit blijkt uit de jongste volkstelling in de ig steeds dichtst bevolkte staat van de Verenigde Staten, aldus ie New York Times. Hun sterke aanwas danken de Spaanstali- in aan een hoog geboortecijfer en de hoge immigratiecijfers. Eritrea belooft opnieuw terugtrekking mara» Eritrea heeft de VN-missie Unmee in Ethiopië en Eri- E; ea gistermiddag beloofd zijn troepen onvoorwaardelijk uit de ge iiligheidszone tussen beide landen terug te trekken. Het land m irwacht dan wel dat Ethiopische grensschendingen worden 333 iderzocht, en dat de grenzen van de zone worden getrokken ilgens het oorspronkelijke akkoord. De terugtrekking uit de NTl>ne, waar Unmee haar werk moet gaan doen. had al een aand geleden moeten zijn afgerond. Eritrea hield er echter tlverwege mee op. ion, Veer schietpartij op school Amerika nen iRY_; De Verenigde Staten zijn opnieuw opgeschrikt door een hietpartij op een school. Op de parkeerplaats van de Lew allace High School in Gary (Indiana) heeft een voormalige erling gisteren een 17-jarige scholier doodgeschoten. Enkele eken geleden werden twee scholieren gedood op een school Californië. Israëlische troepen hebben gisteren zeker zes Palestijnen doodgeschoten, één in Ramallah en vijf in Nablus. Zij verwondden nog zeker negentig anderen, zowel met scherpe munitie als met rubberkogels. Sinds het begin van de Palestijnse opstand in september zijn 462 men sen gedood, onder wie 379 Palestijnen, een Duitser, der tien Israëlische Arabieren en 69 andere Israëliërs. RAMALLAH-NABLUS Rtr-AFP-ANP-AP De Palestijnen herdachten gis teren op de 'Dag van het Land' met betogingen de moord door de Israëlische politie op zes Is raëlische Arabieren in 1976, tij dens massale protesten tegen de landonteigeningen door Is raël. In Jeruzalem bekogelden Palestijnen na het vrijdagse ge bed biddende joden bij de Klaagmuur met stenen. De po litie verspreidde de joden zon der met geweld in actie te ko men tegen de Palestijnen. Als Palestijnen vermomde agenten verrichtten wel arrestaties. In de Gazastrook gingen on geveer dertig leden van Yasser Arafats organisatie Fatah voor in een mars, waarbij schoten in de lucht werden afgevuurd. „Als premier Sharon er ook maar één seconde over denkt de Palestijnse gebieden weer te bezetten, moet hij lijkenzakken klaar houden voor de resten van zijn militairen", zei Fatah- voorman Mohammad Musal- lam. De Israëlische minister van defensie Ben-Eliëzer had donderdagavond gezinspeeld op een mogelijke herbezetting. De demonstraties en rellen van gisteren waren het slotak koord van een roerige week af met zelfmoordaanslagen, schietpartijen en raketaanval- len. Twee van de aanslagen wer den opgeëist door de radicale beweging Harnas. Gisteren maakte Harnas bekend dat er meer zullen volgen. „Onze boodschap aan Sharon is dat we niet zullen opgeven zei Hamasleider sjeik Ahmed Yas- sin. De wekelijkse Palestijnse mi nisterraad kon gisteren geen doorgang vinden. Jeruzalem verleende deelnemers aan de bijeenkomst uit de Gazastrook geen toestemming om over Is raëlisch grondgebied door te reizen naar de Westelijke Jor- daanover, waar de raad bijeen zou komen. farö Vrijwilligers proberen met man en macht de olie die sinds donderdag na een scheepsbotsing op de Oostzee drijft van de Deense kust weg te houden. Gisteren wer den de eerste oliedeeltjes aangetroffen op de Zuid-Deense eilanden Mön, Falster, Bogö en Farö. Hoewel de opruimwerkzaamheden wegens de gunstige windrichting voorspoe dig verlopen, zijn volgens het Wereld Natuurfonds (WWF) nu al zeker duizend vogels overleden omdat zij besmeurd raakten met de olie. Wetenschappers voorspellen ook ernstige gevolgen voor het dieren- en plantenleven in de Oostzee. Bij de botsing van de tanker 'Baltic Carrier' en een vrachtschip is zeker 1.500 ton zware stookolie uit de tanker gelopen.WWF zegt dat Denemarken wordt bedreigd door de grootste olieramp in zijn geschiedenis, omdat het gebied waar de olie naar toe drijft 'ecologisch zeer gevoelig' is. j FOTO EPA ULRICH PERRE Y boedapest cees van zweeden CORRESPONDENT Veel Serviërs halen hun schouders op over de beschuldigingen van het Joego- slavië-tribunaal tegen hun Solobodan Milosevic, zolang andere politieke lei ders vrijuit gaan. Zij zien niet in waarom hij in Den Haag voor de vierschaar zou moeten komen, zolang de Bosnische lei der Izetbegovic en de Kosovaar Tha<p nog vrijuit gaan. „Milosevic uitleveren staat gelijk aan zelfmoord", zei Zvono- mirTrajkpvic, die Milosevic acht jaar lang adviseerde, en nu president Kos tunica bijstaat. „Het zou hem in een na tionale held veranderen." Het is onzeker of het er ooit van komt de man te berechten voor zijn misdaden in Kosovo. Milosevic kan wegens corruptie tot een langdurige celstraf worden ver oordeeld. Maar Kostunica meent dat in het geval van berechting wegens oor logsmisdaden het tribunaal in Belgrado hoort te zetelen. Alleen door zelf af te re kenen met haar oorlogsmisdadigers, zo gaat de redenering, kan de Servische na tie haar blazoen zuiveren. Maar Kostunica stuitte eerder dit jaar op een onvoorwaardelijk 'nee' van Carla Del Ponte. De hoofdaanklaagster van het tribunaal is mordicus tegen een pro ces in Servië, omdat zij vreest dat Alba nese getuigen niet naar Belgrado durven te reizen. Dit conflict tussen Kostunica en Del Ponte brengt de internationale gemeenschap in een lastig parket. De Amerikanen hebben gezegd alle hulp aan Servië te zullen blokkeren als Milo sevic niet vóór dit weekeinde achter de tralies zou zitten. Ze zeiden er echter niet bij in welk land de gevangenis moest staan. Een nieuwe economische oorlog tegen Servië zou niet in het be lang zijn van het westen. Servië is het af gelopen decennium uitgekomen als een verpauperd en crimineel land, dat een bron is van instabiliteit in de regio. Nu het sinds kort fatsoenlijke leiders heeft in de personen van president Kos tunica en premier Djindjic, zou het Jcort- zichtig zijn de economische duim schroeven weer aan te draaien. Zoals een woordvoerder van het Amerikaanse minister van buitenlandse zaken deze week sprak: „Het is niet realistisch een volmaakt optreden (van Kostunica, red.) te verwachten. Dit is niet het ogenblik om hem een trap in de rug te geven." ney* emma tinkler 'rijs 711 t ko 1/1 114 dve 514 2 3q de straat af gezien lijkt de irig geschilderde winkel- Eur nte met zijn moderne meu- en en aboriginalkunst aan nuur het meest op een tren- tdviesbureau voor de infor- icasector. Maar achter de ïodigende receptie bevindt een door neon verlichte in- ieruimte, waar verslaafden roestvrijstalen banken kun- i plaatsnemen om zich on- toeziend oog van medisch soneel en bewakers heroïne, aïne of amfetamine toe te nen. gebruikerscentrum in het tje van Kings Cross, de rosse lit van het Australische Syd- zal naai- verwachting tot ïehonderd verslaafden per bedienen, en in zijn ander jaar durende proefperiode itallen gevallen van overdo- 'oorkomen. Maar voorlopig igen de verslaafden nog in de straten en portieken Kings Cross, want winke- Is uit de buurt hebben pro- jyu aangetekend tegen de ting gallery, zoals de ge- :ersruimte in de volks- ind is gaan heten. <A Jninee Harry Herbert, direc- ffvan UnitingCare, een Cl igsgroep van de Uniting ïirch of Australia die de tnte samen met gemeentelij- functionarissen heeft opge- zegt dat de winkeliers niets .rezen hebben. Hij wijst op U succes van soortgelijke faci- •■ten voor drugsgebruikers in Ierland, Duitsland en Zwit- ind. De Uniting Church ziet lat drugsgebruik nooit hele- uit te bannen zal zijn, zegt ën heeft er daarom voor ge- ang adviseerde, en nu president ros- een onvoorwaardelijk nee van caria lang zijn van net westen, bervie is net ai- den haag anp Hat mpphrpnot TTp cnotipc to- BRUSSEL Rtr De Europese Unie stuurt een diplomatieke missie naar Rus land, China, Japan en Iran om steun te vragen voor het proto col van Kyoto. Dit akkoord met allerlei milieumaatregelen ligt onder vuur, nu de Amerikaanse president Bush heeft gezegd er van af te willen. De Belgische staatssecretaris Deleuze heeft meegedeeld dat de missie juist die landen be zoekt die een belangrijke rol in het geheel spelen. „We gaan ze vragen hoe zij de positie van Amerika zien en of zij een op lossing weten", aldus Deleuze. Naast de Belg zitten ook de Zweedse minister van milieu Larsson en de Europese com missaris voor milieu Wallstrom in het team. Dat gaat tussen 6 en 11 april naar de genoemde landen. De afspraken in het protocol van Kyoto, dat dateert uit 1997, verplichten de rijke geïndustria liseerde landen hun uitstoot van broeikasgassen te beper ken. Bush wil er niet meer aan meedoen, omdat de afspraken de Amerikaanse economie zou den schaden. Die houding heeft tot verbijstering in zowel Euro pa als Japan geleid. DEN HAAG RENS KOLDENHOF De Amerikaanse president Bush wil een verbod op het klo nen van baby's. In de meeste staten van de VS is klonen niet illegaal. Nu twee groeperingen hebben aangekondigd van plan te zijn een baby te klonen, is wetgeving rond dit thema drin gend noodzakelijk, aldus zegs lieden van het Witte Huis. Deze maand maakten de Ita liaanse arts Antinori en de Amerikaan Zavos bekend dat ze binnen twee jaar een baby wil len klonen. Eerder liet het be drijf Clonaid al weten hetzelfde te willen. Terwijl Zavos en An tinori hun plannen in het bui tenland willen uitvoeren, zegt -j Clonaid al aan het werk te zijn op Amerikaans grondgebied. Clonaid, dat is opgericht door een beweging die gelooft dat al le leven op aarde is geschapen door buitenaardse wetenschap pers, zegt zeer binnenkort te beginnen met het implanteren van de eerste gekloonde em bryo's. Vijftig leden van de be weging hebben zich aangemeld als draagmoeder. Dat aantal is noodzakelijk, omdat de erva ring met klonen leert dat de meeste pogingen mislukken. Zowel Zavos als sekteleider Rael lieten deze week tijdens een hoorzitting van het Ameri kaanse congres weten geen problemen te zien bij het klo nen van mensen. Maar de meeste uitgenodigde weten schappers waarschuwden voor de gevaren. Zo zou het risico op misvormde baby's te groot zijn. De nog ongebruikte gebruikershokjes in de eerste 'shooting gallery' in Sydney. kozen verslaafden te helpen de narigheid die het drugsgebruik met zich meebrengt zoveel mo gelijk te beperken. „Ik kan nooit genoeg benadruk ken dat er vier pijlers zijn in de aanpak van de drugsproblema tiek: voorlichting, rechtsple ging, behandeling en schadebe perking", zegt Herbert. „Wij zijn niet tegen bestraffen en be handelen, we zeggen alleen maar dat er ook een aantal maatregelen moet worden ge nomen op het gebied van scha debeperking." De gebruikersruimte is het symbool geworden van Austra- lië's toenemende drugsproble- men, en de manier waarop de overheid daar mee omgaat. Bij na de helft van alle Australiërs van veertien en ouder heeft ooit minstens één keer een illegaal verdovend middel gebruikt, zo blijkt uit een onderzoek dat in 1998 door het Instituut voor Gezondheid en Welzijn is uitge voerd. Het populairste middel is cannabis, gevolgd door amfe tamine en ecstasy. In 1998 ge bruikte nog geen een procent van de negentien miljoen Au straliërs heroïne, maar het aan tal gebruikers loopt op, en zij worden steeds jonger. Twee derde van de heroïnegebruikers zegt wel eens een overdosis te hebben genomen. In de perio de 1997-98 werden meer dan 14.000 ziekenhuisopnames met drugsgebruik in verband ge bracht. De kosten van het drugsmis bruik worden geschat op ruim twee miljard gulden per jaar, mede aanleiding voor de rege ring om deze week een groot scheepse campagne tegen drugs te beginnen. In tv-spotjes worden gezinnen op zeer direc te wijze gewaarschuwd voor het toenemend drugsgebruik van hun kinderen en de risico's die dat meebrengt. De spotjes to nen jonge verslaafden die in de prostitutie zitten of aan een overdosis doodgaan. Verder heeft elk Australisch huishou den een brochure in de bus ge- r kregen, waarin ouders wordt verteld hoe zij drugsgebruik bij hun kinderen kunnen herken nen en hoe zij het onderwerp het beste ter sprake kunnen brengen voordat zich proble men hebben voorgedaan. Drugsbestrijders zijn niet on verdeeld positief over de cam pagne. Thang Ngo, raadslid in Cabra- matta, een voorstad van Sydney en de 'drugshoofdstad' van Au stralië, vindt het een goede start, maar waarschuwt dat de campagne veel jonge mensen die geen stabiele thuissituatie hebben niet zal bereiken. „Hoe zit het met gezinnen die buiten dat keurige patroon vallen? En de kinderen die van huis weglo pen, hoe worden die gehol pen", vraagt hij zich af. Ngo is het ook niet eens met het recente besluit van de ge meentelijke autoriteiten van Sydney om meer politieagenten op straat te brengen en hun rui mere bevoegdheid te geven om mensen te fouilleren die zij van drugsgebruik of drugshandel verdenken. De gemeente zou iets moeten doen aan de hoge werkloosheid in Cabramatta en andere drugsgebieden. Ze zou ook ruimten moeten creëren waar kinderen hun vrije tijd kunnen doorbrengen, en ou ders steun moeten bieden. Ngo wil dat er ook in Cabramatta een gebruikersruimte komt, maar net als in Kings Cross is de plaatselijke middenstand te gen. Met de nakende arrestatie van Slobodan Milosevic lijkt Joego slavië definitief af te rekenen met het inktzwarte recente ver leden van onderdrukking, oor logen en grenzeloze zelfverrij king van de heerser die nooit leek op te geven. De pseudo- nationalist, die de Serviërs keer op keer met verve de gouden toekomst van Groot-Servië voorspiegelde, lijkt niet veilig meer. Steeds weer in zijn politieke loopbaan schiep Milosevic (59) problemen, om zich vervolgens als redder van de natie te pre senteren. Hij verloor drie oorlo gen: in Kroatië, in Bosnië en vo rig jaar in Kosovo. Maar 'Slobo' liet zich vieren als overwinnaar. Hij presenteerde zich als het zorgzame staatshoofd, dat er na de NAVO-bombardementen voor zorgde dat alles 'mooier dan tevoren' weer werd opge bouwd. Uiteindelijk laat de 'verlosser' echter een totaal berooide natie achter, die systematisch is leeg geroofd. Wordt hij niet uitgele verd aan het Joegoslavië-tribu- naal, dan wacht hem waar schijnlijk de rechter in Servië. Daar zal hij zich moeten ver antwoorden voor het 'verdwij nen' van naar schatting 7 mil jard gulden. Milosevic werd op 20 augustus 1941 geboren in Pozarevac, 60 kilometer ten zuidoosten van Belgrado. Zijn vader was gods dienstleraar en zijn moeder een fervente communiste. De vader pleegde zelfmoord toen Slobo 21 was, de moeder deed het zelfde twaalf jaar later. De vlijtige leerling Slobodan leerde zijn vrouw en bondgeno- Slobodan Milosevic in 1997. FOTO REUTERS PET AR KUJUNDZIC te Mirjana Markovic in 1958 kennen op een bijeenkomst van de communistische jongeren beweging. Ze waren sindsdien onafscheidelijk, en trouwden in 1968. In 1970 kreeg 'Slobo' een baan bij het staatsbedrijf Tech- nogas, en na acht jaar een top- baan bij een bank. Zijn'politie ke loopbaan groeide mee. In 1984, vier jaar nadat Joegoslavië door de dood van Tito op zijn grondvesten schudde, werd Milosevic hoofd van de Com munistische Partij in de hoofd stad. De Joegoslavische federatie kraakte intussen in zijn voegen. De regering werd beschimpt door woedende Serviërs in Kos ovo. Milosevic ging in 1987 naar de autonome provincie, en maakte er een enorme pu bliciteitsstunt voor zichzelf van. Hij zag de neergang van het communisme, en stapte over op het nationalisme om zijn carrière te bestendigen. Milose vic werd daarmee in één klap de held van alle Serviërs. In 1989 werd hij president van Servië. Zijn nationalistische koers bespoedigde het einde van de federatie. Slobo begon oorlogen in Kroatië, Slovenië en Bosnië om uit voormalig Joego slavië zoveel mogelijk voor de Serviërs te slepen. Die strategie draaide uit op een economi sche ramp en een militaire ne derlaag. Slobo verwierf de bij naam 'de Slager van de Balkan', omdat zijn stromannen delen van Bosnië van moslims en Kroaten ontdeden. Formeel bleef Belgrado echter buiten spel. Milosevic speelde de rol van staatsman die Servië buiten de oorlog hield. Milosevic tekende het vredes akkoord van Dayton in 1995, want hij vond het beter om de oorlog te verliezen dan de macht. De staatsman was vol gens veel waarnemers dan ook geen echte nationalist, maar vooral een opportunist. Milose vic keerde kort na de Bosnische oorlog doodleuk terug naar ou de waarden. Hij beklemtoonde socialistische waarden. Die wa ren belangrijk, want Slobo's macht stoelde vooral op de houdgreep die de staat had op de economie. Van hervormin gen kon geen sprake zijn. In 1998 werd Milosevic, die zich niet herkiesbaar mocht stellen voor het ambt van president van Servië, president van de ge ruïneerde Joegoslavische fede ratie. Weer stortte hij zich in een ongewis avontuur: de veld tocht in Kosovo. Een NAVO- bommentapijt op Servië en Kosovo maakte er een eind aan. waarna zijn macht snel verkrui melde. Hij hield het na de ver loren strijd nog ruim een jaar vol. In oktober vorig jaar bracht een volksopstand hem ten val.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9