'Dierentuinen mogen vaccineren tegen mkz' 'Onmenselijk nee, sober dat wel' S: Binnenland EL: Protest tegen vernietiging Twintig jaar celstraf geëist voor moord Blokkades tegen vaccinatie Brand Dumeco 'uit de klauw gelopen' Ombudsman: Alternatief genezen ruimer vergoeden =3 TERDAG 31 MAART 2001 954 5 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten irijvende kantoorwoning Lnimo donaties Volendam daalt )lendam Op giro 800 en het andere rekeningnummer voor de achtoffers van de Volendamse cafébrand is zeven miljoen gul- in binnengekomen. Volgens penningmeester Binke van de ichting Slachtoffers Nieuwjaarsbrand Volendam wordt niet leer dagelijks geld gestort. De eerste drie weken na de Wed- rijd van Verbondenheid, de voetbalbenefiet van 27 februari, vam dagelijks geld binnen. Drie maanden na de brand in het ifé De Hemel liggen nog 22 slachtoffers in ziekenhuizen in Ne- irland en België. 'olitie arresteert TCA-chauffeurs iasterdam De politie in Amsterdam heeft gisteravond drie ïauffeurs van de Taxicentrale Amsterdam (TCA) aangehouden ndat ze bij het Centraal Station een collega van de concurrent axiDirekt hadden klemgereden. De auto's van de TCA-chauf- urs zijn in beslag genomen. De officier van justitie moet nu laat eslissen of ze de wagens terugkrijgen. Volgens TaxiDirekt zei- en de TCA-mannen tegen de concurrent dat hij niet op de andplaats mag staan, omdat TaxiDirekt de overeenkomst over e taxistandplaatsen niet heeft ondertekend. 'eg Wiel-pagina's p een van de Weg Wiel-pagina's, gisteren in deze krant, zijn ij een deel van de oplage verkeerde foto's geplaatst. Daarvoor ize excuses. EU betreurt gemis aan inentingsvoorschriften zeldzame dieren Dierentuinen mogen zeldzame en bedreigde diersoorten als de Indische olifant en de okapi inenten tegen mond en klauwzeer. Het risico bestaat wel dat het betrokken land dan zijn mkz-vrije status verliest, wat de export van vee en vlees ernstige schade berokkent. De Europese Commissie wijst erop dat iedere lidstaat in de Europese Unie deze afweging zelf moet maken. brussel marc peeperkorn correspondent Verschillende directies van die rentuinen hebben de afgelopen week aangedrongen op het vac cineren van bedreigde dier soorten. Daarmee hopen de di recties te voorkomen dat hun dieren ziek worden, dan wel verplicht vernietigd om de epi demie te bestrijden. Verschil lende dierenparken grenzen aan regio's waar het zeer be smettelijke mond- en klauw zeer is vastgesteld. Het inenten van dierentuin bewoners tegen mkz is echter net als het vaccineren van run deren, varkens, schapen en gei ten sinds 1992 in de Europese Unie verboden. De EU besloot daartoe uit economische belan gen. Een gevaccineerd dier heeft immers dezelfde antistof fen in het bloed als een ziek dier. Veel vleesimporteurs ne men dan het zekere voor het onzekere en kiezen voor een handelspartner die gegaran deerd mkz-vrij is (geen ziekte, geen vaccinatie). Alleen nood- vaccinatie mag, waarbij de in- geënte dieren kort daarna als nog worden vernietigd. Neder land is hiermee onlangs begon nen om de epidemie in te dam men. Het gebrek aan aparte regels voor zeldzame dieren brengt de dierentuinen in grote proble men als de gevreesde ziekte hen bereikt. Niets doen maakt de bedreigde diersoorten ziek of ze worden wegens besmet tingsgevaar later geruimd. Bij noodvaccinatie is de vernieti ging verplicht. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - betreurt het gemis aan aparte vaccinatievoorschriften voor zeldzame dieren. De regels voor inenting worden opgesteld door het Internationale Organi- bergum Leden van de Dierenbescherming hebben spandoeken neergelegd bij het destructiebedrijf Rendac in Bergum. Ze demonstreren tegen de vernietiging van gezonde dieren die mogelijk het mkz-virus kunnen verspreiden. De symbolische blokkade werd opgeworpen voor de des tructiebedrijf. foto anp hans steinmeier Een 39-jarige man uit Zuidlaren heeft gisteren voor de recht bank in Assen twintig jaar cel tegen zich horen eisen voor de moord op zijn vriendin Grietje Nagelhout. De man wordt er van verdacht dat hij op 16 fe bruari vorig jaar zijn levensge zellin door wurging om het le ven bracht. Nadat hij 's nachts het li chaam had gedumpt in een ri- oolput in Hollandscheveld, gaf hij Grietje de volgende dag als vermist op. Ook schakelde de man vrienden, familie en de media in om zijn vermiste vriendin op te sporen. Nadat de man op 21 maart was aange houden, legde hij na enkele da gen een bekentenis af toen hij was geconfronteerd met zijn te genstrijdige verklaringen. Tijdens de rechtszitting op 15 november werd de zaak op ver zoek van de officier van justitie aangehouden omdat een rap port van het Pieter Baan Cen trum (PBC) niet voldoende in zicht zou geven over de gees tesgesteldheid van de man. Een tweede onderzoek gaf aan dat hij. weliswaar kampt met een persoonlijkheidsdefect, maar dat hij volledig toerekenings vatbaar is voor zijn daden. Een behandeling zou geen zin heb ben, omdat een persoonlijk heidsdefect volgens de deskun digen niet is te behandelen. Het PBC was echter van me ning dat de man lijdt aan per soonlijkheidsstoornis en verla tingsangst. Hij zou daardoor verminderd toerekeningsvat baar zijn. De officier vindt de rol van de man na de moord koelbloedig en geslepen. De rechtbank doet 13 april uitspraak. De brand bij slachterij Dumeco in Boxtel was een uit de hand gelopen aanslag. Het was niet de be doeling van het Dieren Bevrijdings Front om heel Dumeco plat te leggen. Alleen de drie vrachtwa gens waren het doel van de brandstichting. Dat heeft een woordvoerder van de ALF Sup porters Groep, (een steuncomité voor het Dieren Bevrijdingsfront) telefonisch laten weten. Dat dé negenhonderd inwoners van het kerkdorp Len- nisheuvel moesten worden geëvacueerd, was volgens woordvoerder Frank nooit de bedoeling. „De brand is waarschijnlijk overgewaaid, dat was Ruimingsgebied satie tegen Dierziektes (OIE) in Parijs, een club waarbij 158 lan den zijn aangesloten. De Com missie beloofde gisteren veran dering van de maatregelen aan te kaarten, maar dat neemt maanden in beslag. Tot die tijd adviseert de Com missie de lidstaten alles te doen om het overslaan van mkz naar dierentuinen te voorkomen. Besluit een land toch tot vacci natie van zeldzame dieren, dan verliest het zijn mkz-vrije sta tus. Die wordt namelijk ver strekt door de OIE, conform haar regels. Het opschorten van de status geldt voor minstens een jaar, wat de export van vee en vlees ernstig belemmert. De Commissie zal de lidstaten die tot vaccinatie in dierentuinen overgaan, verdedigen bij de OIE. Gebied dat LNV geheel wil ruimen (zuidgrens staat niet vast). In dit gebied bevinden zich ca. 1 miljoen stuks vee. OToezichtsgebied: gebied met streng vervoersverbod. RW houdt alle boerenbedrijven nauwlettend in de gaten. Besmetting GRAPHIC GPD WB kootwukerbroek gpd Met barricades proberen boe ren in Kootwijkerbroek vandaag te voorkomen dat de Rijks dienst voor keuring van Vee en Vlees (RW) hun vee gaat inen ten. De massale noodenting van de dieren had gisteren al van start moeten gaan, maar vanwege opstootjes, blokkades en de grote onrust onder boe ren stelde de RW dat uit tot vandaag. Tijdens een voorlichtingsbij eenkomst 's middags probeer den Barnevelds burgemeester Burgering de gemoederen te bedaren en de agrariërs te over tuigen van de noodzaak van ruiming, die volgens de burge meester hoe dan ook door zal gaan. Gisteravond bleek echter al dat de operatie allesbehalve soepel van start zal gaan. Boe ren hebben aangekondigd tot het uiterste te gaan om de noodvaccinaties tegen te hou den. Ze geven aan desnoods de boerderijen met tractoren te omsingelen om noodenting en de daarop volgende ruiming te dwarsbomen. De boeren uit Kootwijker broek willen de blokkade mini maal tot dinsdag rekken, wan neer de Europese Unie weer vergadert over het wel of niet toestaan van inenten. Premier Kok kondigde aan desnoods de Mobiele Eenheid in te schake len om de weg vrij te maken voor de RW. Volgens premier Kok is het spoor van mond- en klauwzeer in Kootwijkerbroek terug te voeren op Oene, waar de eerste uitbraak werd geconstateerd. Iemand die op een besmet be drijf in Oene is geweest, kwam later ook op de boerderij in Kootwijkerbroek. Kok bena drukte dat geweld, gijzelingen en blokkades niet de beste ma nier zijn om met elkaar 'tot ver standige oplossingen' te ko men. In Oene is inmiddels het elfde Nederlandse mkz-geval vastgesteld. Het gaat om een rundveebedrijf dat al verdacht was. Het is de derde officiële besmettingshaard in Oene. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft gisteren gezegd dat er geen mond- en klauwzeer is uitgebroken in de staat North-Carolina. Een labo ratorium in New York onder zocht bloedmonsters van var kens uit deze staat, maar de uit komsten waren negatief. De Verenigde Staten hebben al sinds 1929 geen geval van mkz binnen de grenzen gehad. Was hington besloot eerder de im port van vee en vlees uit de Eu ropese Unie te verbieden we gens de uitbraken van mkz in enkele lidstaten. Twee verdachte biggen op een Duitse boerderij vlei bij de Nederlandse grens hebben geen mond- en klauwzeer ge had. Dat blijkt uit de eerste tes ten op de dode beesten. De die ren waren voor 1 februari uit Nederland ingevoerd. Een big kreeg hoge koorts, een tweede blaren op zijn snuit. Ook defini tieve tests op drie van mkz ver dachte koeien in het westen van Denemarken blijken nega tief. den haag anp Steuncomité Dieren Bevrijdingsfront: boxtel gpd niet verwacht. Het is een beetje uit de klauw ge lopen." Maar hij vindt dat bepaald niet erg. „Hoe groter de schade, hoe beter." Frank omschrijft de brand als 'een goed geslaagde actie'. Als de da ders worden gepakt, kan maximaal twintig jaar gevangenisstraf worden geëist wegens brand stichting, waarbij veel mensenlevens in gevaar hadden kunnen komen. Dat vertelt strafrechtad vocaat Van de Kruis uit Den Bosch desgevraagd. Mensen mogen volgens de ALF-regels nooit in gevaar komen. Daarom is het volgens Frank goed mogelijk dat de brand bewust is gepland in een periode dat er vanwege het vervoersverbod geen mensen en dieren in het bedrijf aanwezig waren. ken dan de wet of bestaande overeenkomsten. Bij de Ombudsman Zorgver zekeringen kwamen vorig jaar 1.137 klachten binnen, een da ling van vijftien procent ten op zichte van de 1.344 zaken in 1999. Klachten over de accepta tie van verzekerden (zestien procent) en de hoogte van de premie (veertien procent) voer den de boventoon. In meer dan de helft van de gevallen leverde de inschakeling van de Om budsman de klager een verbe tering op. Oud-burgemeester van Haar lem en oud-staatssecretaris Schmitz van justitie vervult die functie sinds 1 februari vorig jaar. Zij volgde oud-minister Gardeniers op, die vier jaar lang de post bekleedde. Zorgverzekeraars zouden min der terughoudend moeten zijn de kosten van alternatieve ge neeswijzen te vergoeden. Dat schrijft de Ombudsman Zorg verzekeringen in het jaarverslag over 2000. De Ombudsman vindt dat zorgverzekeraars soms wat te rigide zijn bij het vergoeden van alternatieve behandelingen. Ze kijken bijvoorbeeld alleen naar de opleiding die een behande laar heeft genoten. Het is te recht dat er op kwaliteit wordt beoordeeld, aldus de Ombuds man, maar verzekeraars zou den ook wat meer moeten kij ken naar het voordeel dat pati ënten van een behandeling hebben. Ze moeten verder kij- rusbergen paul de schipper Je komt uit Somalië. Je bent vluchteling, gewoon aan willekeur en straatterreur. Aan een leven zonder stromend water of elektriciteit. Kom je in het aanmeldcen trum voor asielzoekers in Rijsbergen. Registreren, een uurtje, dan met de bus naar een eerste opvang in Mill en, een paar dagen later, met de bus weer naar Rijsbergen voor de verdere procedure, die vijf dagen kan duren. „Jij bent de asielzoeker", zegt Hans Klunder, hoofd van het aanmeldcen trum Rijsbergen. „Kom maar mee. We hebben niks te verbergen." Lange gangen van een goed katholiek gebouw, een oud meisjesinternaat met er aan vast een hele reeks noodgebou wen. Zalen met enkele tientallen wach tende mensen, zwart, blank en alle tin ten daartussen. Jongens uit Sierra Leone die wat bij elkaar hangen. Een vrouw slapend op de schouder van haar man. Opeengepakt? Vanochtend niet. Het is een momentopname, maar de wacht ruimten zijn maar halfvol. „Onmenselijk, inhumaan die eerste asielzoekeropvang", concludeerde mr. J. Fernhout, de Nationale Ombudsman vol emotie. „Stinkend, overvol, onveilig, on beschofte bewakers." In Rijsbergen heb ben ze Fernhout zelf niet gezien, wel zijn medewerkers. Een check. In Rijsbergen geen kerels met, geweren, maar met papieren. Ze fouilleren je, stel len je vragen. Je drukt je vingers op een inktkussen. Je bent 'in procedure'. Je moet tussendoor veel en lang wachten, hangen op vastgeschroefde plastic kuip- stoelen zoals je die in de transitruimte van Schiphol ziet. Er is koffie, er is thee. De tegels in de sanitairruimtes zijn keu rig. Er zijn een paar douches en 23 toi letten voor de wachtruimte, waar ge middeld 150 mensen verblijven. Je hangt, dommelt, wacht of kijkt video films. Een zaal vol gelatenheid, maar ook vol opgekropte spanning. Er zijn de afgelopen maanden een paar zelf moordpogingen geweest. Iemand smeet een kruk door een spiegel en sneed zich met de scherven de polsen door. Een beveilingsbeambte kon het niet meer aan en nam ontslag, ook al omdat hij twee keer was aangevallen. „Een piek van incidenten, en zeker niet gewoon", reageert Klunder. Op een stoel ligt 'The Holy Bible' en er staat een sjoelbak als opstap naar de Ne derlandse cultuur. Rond twaalf uur gaat het luik open, dan kun je eten. Daarna komen de schoonmakers de boel oprui men. Bij het avondeten gaat het net zo. Om 22 uur mag je naar de slaapzaal. Voor de mannen staan daar 120 gesta pelde bedden, het hele centrum telt er 275. Je krijgt papieren lakens en toiletge rei. Elke avond een schoon pakket. Vol gens de Nationale Ombudsman ruikt het in die slaapzalen bedompt, omdat er maar kleine ventilatieroosters in de ra men zitten. Je mag ook naar buiten. Er zijn 'lucht plaatsen', vijftien bij dertig meter onge veer. Daar kun je met de anderen, die je niet kent, ijsberen, een sigaretje roken, luisteren naar het lawaai van de spelen de kinderen in de crèche. Te vol? Je reis de zelf als een stuk menselijk vee opeen gepakt in een auto, anderen kwamen over de bergen of op drijvende roestbak ken, opgejaagd, onzeker over wat je wachtte. Je bent opgesloten, dat wel, boodschap pen doen in Rijsbergen is er niet bij. Ze willen je 'ter beschikking' houden. Na twee, drie dagen hoor je soms al of je voorlopig in Nederland mag blijven. Dat geldt voor driekwart van je lotgenoten, zegt het hoofd aanmeldcentrum. Dan mag je naar een andere wachtruim te, geduld oefenen tot je naar het asiel- opvangcentrum mag. Ben je eenmaal daar. dan is er een last van je afgevallen. Misschien hoor je bij de 45 procent die jaarlijks een verblijfsstatus krijgen. Heb je de boel belazerd, een verkeerde natio naliteit opgegeven, gelogen dat je vader en moeder en je familie zijn doodge schoten, dan sta je eerder aan de poort en moet je binnen 24 uur het land verla ten. Dan hoor je bij die twintig procent die al direct wordt afgewezen. Buiten de poort. Daar houdt de verantwoordelijk heid van het aanmeldcentrum op, heeft de Tweede Kamer beslist. In zijn werkkamer zit Klunder. Hij praat met de journalist-asielzoeker die hij net rondleidde, wil niet reageren op het rap port van Fernhout. Vraag van de journa list: „En als ik zeg: het is onmenselijk. Wat zegt u dan?" Antwoord: „Verbaasd. Heel, heel erg verbaasd. De stelligheid waarmee dit gezegd is, heeft iedereen die hier werkt, zorgvuldig bezig is, zeer gegriefd. Onmenselijk nee, sober dat wel. Hij toont inspectierapporten van de GGD: „Op hygiëne, een paar kleine opmerkingen over vuil dat aan kitnaden kleefde, maar geen enkele reden om de inspectie Volksgezondheid te waarschu wen." Tegen medewerkers van de Na tionale Ombudsman verklaarde Klun der „Het ideale aanmeldcentrum is een overzichtelijk gebouw dat klimatolo gisch en qua beveiliging voor personeel en klanten in orde is en wat er plezieri ger uitziet dan nu. Dit gebouw is niet ge schikt." Nu vult hij dat aan met: „De nieuwbouw is al volop in voorberei ding." loutDe Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RW) op zoek naar zogenaamde hobbyboeren. Een moeilijk te tra nen groep, omdat ze over het algemeen niet als officieel vee- idrijf geregistreerd staan. Toch kan ook die ene geit of koe die iemand in de achtertuin staat, besmet worden met mond- klauwzeer. De RW en het ministerie van landbouw hebben n flauw idee hoeveel hobbyisten op kleine schaal dieren luden. „Toch willen we ze graag allemaal registeren. We rich- ons op iedereen die één of meer evenhoevige dieren bezit." RW is op het idee gekomen tijdens de ruimingen bij Olst en :ne. Tijdens hun speurtocht werden onze onderzoekers ge- infronteerd met dieren die officieel van niemand bleken te foerderijen mogen weer gas krijgen haag Leveranciers van gas en andere brandstoffen mogen :er naar boerderijen met vee toe. In verband met het verbod boerderijen te bezoeken, mocht dat niet. Boeren van wie it gas voor de verwarming op was, hoeven dus niet meer in de iu te zitten. Het is één van de versoepelingen die het ministe- van landbouw gisteravond heeft bekendgemaakt. Ook perso- in die mestbassins aanleggen of mestzakken komen brengen, igen weer langskomen. Verder is het vervoer van pluimvee ;oepeld. [edertander Kuipers later de ruimte in nhaag» De Nederlandse astronaut André Kuipers zal zeker et voor 2007 de ruimte ingaan. Dat zei Nederlandse enige hte ruimtevaarder Wubbo Ockels gisteren in Den Haag. Vol- is Ockels, die in 1985 een week lang in de ruimte verbleef, ift Europa de bemande ruimtevaart de laatste jaren laten ver- iffen. „We hebben het initiatief te veel overgelaten aan de nerikanen", zei Ockels in de marge van een lezing voor scho- iren in de Haagse Hogeschool. „Ruimtevaart in het bijzonder techniek in het algemeen zijn in Nederland te stoffig", stelt :kels. temlokalen uur langer open i haag De stemlokalen zijn 's avonds voortaan een uur lan- :r open. Kiezers hebben dan van 8 uur 's ochtends tot 9 uur 's ronds de tijd hun politieke keuze kenbaar te maken. Het kabi- et heeft gisteren tot de langere openstelling besloten. Minister e Vries (binnenlandse zaken) hoopt met de maatregel de op- >mst bij verkiezingen te verhogen. Die vertoont de laatste ja- m een dalende lijn. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in laart 2002 kan de burger voor het eerst een uurtje langer na- inken. )Orn In Hoorn werd gisteren een drijvende kantoorwoning water gelaten. Aansluitend wordt de woning versleept naar insterdam, waar in totaal zes van deze panden bij de nieuwe ijk IJburg komen te liggen. foto anp hans steinmeier lierziekten treffen makers van tasjes Mond- en klauwzeer en de runderziekte .BSË zorgen lor slapeloze nachten in een onverwachte hoek. De makers m exclusieve luxe goederen, zoals Gucci en Moët Hennessy >uis Vuitton (LVMH), zien de prijs van leer stijgen en het aan- van kwaliteitsleer afnemen. De producenten van onder ir dure schoenen, portefeuilles en handtasjes maken zich irgen. De bezorgdheid onder consumenten over vlees heeft insumptie doen afnemen. Er worden minder dieren geslacht dus loopt het aanbod van huiden terug. ervoersverbod overtreden ,Ort, Het vervoersverbod in verband met mond- en klauw- ti ler is donderdag dertien keer overtreden. De Algemene In- lectiedienst (AID) deelde tien processen-verbaal uit en gaf drie :er een waarschuwing. De overtredingen liepen uiteen. Zo ge- uikte iemand een paardentrailer om goederen mee te vervoe- bei n en reed een ander op meerdere plaatsen rond met veevoer. Baambrugge, Streefkerk en Zuiderwoude lieten de eigenaren in een boerderij bezoekers toe. :trou 312 eekse Bergen gaat weer open lvarenbeek Het Safaripark Beekse Bergen gaat vandaag weer ien. Het was gesloten in verband met een mogelijke besmet- ig met mond- en klauwzeer in Sprang-Capelle. Inmiddels is i ^ituatie daar volgens de directie duidelijk genoeg. Wel wor- in bezoekers ontvangen met maximale voorzorgsmaatregelen, i mogen bijvoorbeeld geen etenswaren meenemen. Zij kun- ;n een rondrit maken met een bus. Zij mogen ook in een boot in het park, of er wandelen. De kinderboerderij is echter geslo- ir 'wijfel slaat toe bij vakantiegangers 114 dschendam De onzekerheid bij vakantiegangers over het al in niet doorgaan van hun reisje naar de Nederlandse recrea- r' 'gebieden en Duitsland neemt toe. Volgens Toerisme en Re- gjjj eatie Nederland (TRN) twijfelen veel mensen over het door- tten van hun tripje. Volgens de woordvoerder valt het aantal t i inuleringen tot nu toe mee. Maar de organisatie maakt zich irgen omdat over twee weken de paasvakantie begint. Overijs- l en Gelderland zijn bij uitstek recreatiegebieden. !W zoekt 'hobbyboeren'

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5