Stoeien met het verkeerde kastje Luchtslag om Engeland Het kantoor van 2001 past gewoon in de binnenzak U P T uu Zin en onzin van ventilatie B r. ZATERDAG 31 MAART 2001 E U Een uitgebreide handleiding en latex handschoenen Expertisecentrum Weten.rtl is een initiatief van de over heid om wetenschap en techniek dich ter bij het publiek te brengen. De na druk ligt op communicatie over weten schap en techniek. Het expertisecen trum omvat een tijdschrift op klein for maat en een website, die elkaar aanvul len. Zeer uiteenlopende onderwerpen komen aan bod, zoals voeding, vrou wen in de wetenschap, ruimtevaart, journalistiek en de Europese Gemeen schap. Bijzonder is dat op de website vragen kunnen worden gesteld over wetenschap en communicatie die door deskundigen worden beantwoord. www.weten.nl Cd-foongids uitgebreid De nieuwe CD-foongids van KPN Telecom is uitgebreid met de Openbaar Vervoer Reisplannen Een verbetering, die het schijfje tot een nog nuttiger naslagwerk maakt. Alle zeven miljoen tele foonnummers van particulieren en bedrijven in Nederland staan erop. Voor het eerst kan het bestand ook worden door zocht op basis van postcode en huisnummer. Op de cd- rom staan ook veel mobiele nummers, namelijk die waar van de klant zelfheeft aange geven dat ze in de telefoon gids moeten worden ver meld. Ook e-mailadressen zijn, voor zover bekend, op genomen. De cd-rom werkt dit jaar voor het eerst samen met het internet. Als je op een mailadres of de url van een website klikt, opent auto matisch de browser of het mailprogramma. De cd-rom kost 59,00 gulden. Het is een niet geringe doos die het Mxstream doe-het- zelf-pakket bevat. Alle beloof de spulletjes zitten erin: het modem, een wit plastic aan- sluitdoosje, een donkergrijs kastje dat de splitter blijkt te zijn, twee kabels om die met de rest van de apparatuur te verbinden. En een stevig gek aft boekje van 82 pagina's waarin wordt uitgelegd wat we met al die dingen gaan doen. Die 82 pagina's vallen mee, want veel kunnen we overslaan. Hoew.el ons pakket en het boekje alleen bestemd zijn voor een ethernet-modem en een is- dn-aansluiting, zijn er namelijk toch nog allerlei verschillende gevallen om rekening mee te houden. Zo maakt het bij de configuratie van de computer uit of je een Mxstream Basic of extra-abonnement hebt geno men en zijn er aparte hoofd stukken voor het inrichten van Macintosh-systemen? Daarbij blijkt de tekst buitengewoon uitvoerig en duidelijk te zijn ge schreven en ingedeeld. Elk apart geval wordt apart behan deld. Is onze NT1 (het isdn- aansluitpunt) uitgevoerd met een ministekker, dan moeten we een ander stuk tekst volgen dan wanneer we er eentje heb ben met een vaste kabel. Tijdens het lezen ontdekken we dat er nog een boodschap ge daan moet worden. 'Let op!', staat er op pagina 16 van het boekje. 'Op een ISDN-lijn staat spanning. Als u werkzaamhe den uitvoert in het aansluitvak van de NT1, moet u daarom met geïsoleerd gereedschap werken, de gestripte koperdra- Het puzzelen en knutselen kan beginnen. den niet met blote handen aan raken en ervoor zorgen dat de gestripte koperdraden elkaar niet raken'. Kortsluiting wordt door de centrale bestraft met tien minuten geen verbinding en bovendien hebben we geen zin in schokken. Ook al valt de spanning misschien mee, tij dens het gepriegel moet je niet telkens hinderlijke tikjes tegen je vingers krijgen. En dus gaan we bij de drogist een doosje la tex handschoenen halen. Aldus uitgerust gaan we aan het werk. De NT1 blijkt van het ty pe meteen vaste kabel. Die moet uit de klemmetjes van de NT1 worden losgehaald en krijgt dan een nieuwe bestem ming in het aansluitdoosje, waar de opnieuw gestripte uit einden met enige moeite onder twee schroefjes worden vastge zet. Het doosje "boren we met één plug tussen de NT1 en onze huiscentrale in dettiuur. Met FOTO HIELCO KUIPERS rubberen chirurgenhanden werkt het best lekker trouwens en we slagen erin om géén kort sluiting te maken. Nu de losse draadjes zijn on dergebracht, is de rest een kwestie van klikstekkertjes in steken. De splitter laat zich eveneens met één schroef in de muur bevestigen - het wordt daar een imposante verzame ling kastjes, maar goed. Achter een dekseltje zitten drie contacten voor klikstekkers: een voor de telefoonaansluiting, een voor de NT1 en een voor het adsl-modem. Dat laatste la ten we nog even in de doos. Eerst steken we het kabeltje van het aansluitdoosje in de split ter, dan nemen we het volgen de snoertje en klikken dat van de splitter naar de NT1. Voor de zekerheid maar weer even de telefoon pakken. Helaas: zo dood als een pier. Blij dat we net die proef genomen heb ben: de verbinding is er nog, de huiscentrale doet het, de NT1 is ook niet kapot, het gaat alleen mis als de splitter ertussen zit. Zou die misschien een fabrieksfout vertonen? Tot onze blijde verbazing werkt de adsl-doe-het-zelf-helpdesk ook op zaterdag, tot zes uur zelfs. Het is een gratis 0800-nummer en dat is maar goed ook, want het duurt ruim drie kwartier voordat we na veel gedigitali seerde damesstemmen einde lijk een levende medewerker aan de lijn krijgen. „Wat voor NT1 hebt u?", vraagt de man als we hebben uitgelegd waar we gestrand zijn. Nogmaals duiken we onder het bureau. SI, staat er op het kast je. „Ah! Dan is het probleem opgelost", roept de helpdesk man opgetogen. „Dat is het oudste type, dat geeft vaak pro blemen met een splitter. Als ik even uw gegevens mag noteren, sturen we u een nieuwe NT1 een S4 krijgt u dan. Die doet het zeker. Sorry, maar het duurt misschien wel een weekje." Jammer dan, deze zaterdag nog geen adsl. Toch blij dat het pro bleem meteen duidelijk en dus al half uit de wereld is, stellen we de toekomst met een gerust hart nog maar even uit. Dit is het vierde deel uit een vijfdelige serie. Volgende keer: na de hardware komt de soft ware. ROB VERMEULEN In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Het wordt steeds warmer in de gemiddelde pc. De processoren worden sneller en moeten steeds beter worden gekoeld. 3D-videokaarten hebben tegen woordig een speciale chip die ook al een ventilator nodig heeft. De miditower, de com puterkast die het meest voorkomt, wordt bovendien steeds voller. Snelle dvd-roms, cd-bran- ders en dubbele har de schijven voeren de temperatuur nog verder op. Ook de brede, platte dataka bels, die door de machine slin geren zijn niet bevorderlijk voor een goede afvoer van de hete lucht. Ze zitten vaak de lucht stroom van de ventilatoren in de weg. Over het algemeen zal de gebruiker zich niet hoeven te bekommeren om al die warme lucht, maar dat wordt anders als dé computer in de zomer wordt gebruikt en in een warm kamertje staat. Dan wil de tem- peratuurbeveiliging, die in de moderne pc's zit, wel eens in actie komen en de machine au tomatisch uitschakelen. Over het algemeen red den de pc's zich wel, maar fabrikanten van ventilatoren beweren dat de chips en de harde schij ven sneller slijten als ze De Royal Airforce overleefde in 1940 ternauwer nood de slag om Engeland. Strategische blunders van luchtmaarschalk Herman Goering en de onver zettelijkheid van de Britse vliegers droegen er aan bij dat de RAF, op een bepaald punt in de luchtslag vrij wel uitgeroeid, toch nog net op tijd voldoende lucht kreeg om het tij te keren. De invasie en mogelijke ver overing van Engeland, die de bevrijding van Europa een stuk moeilijker gemaakt zou hebben, werd door de Duitsers afgeblazen en Hitier kon zijn tanden stuk gaan bijten op de Sovjetunie. In de simulatie The Battle of Britain van softwarehuis Rowan is het mogelijk om het beter te doen dan de frivole Duitse luchtmaarschalk, die meestal gekleed ging in een bespottelijk lichtblauw uniform. Zo kan de speler besluiten om de radarinstallaties aan de Britse kust consequent plat te gooien, om zo de te genstander te verblinden, vervolgens alle vliegtuigfa brieken'weg te bombarderen en tenslotte alle overge bleven vliegtuigen in het Engelse luchtruim neer te halen of op de grond te vernietigen. In theorie zou dit moeten leiden tot de ondergang van de RAF. In wer kelijkheid werd de Luftwaffe, op het moment dat de RAF op apegapen lag, naar Londen gestuurd om daar terreurbombardementen uit te voeren. Dit bleek later een ernstige misrekening van de nazi's te zijn. Van zelfsprekend kan de speler ook de rol van de Britten op zich nemen en proberen de Duitsers nog sneller uit het Engelse luchtruim weg te jagen. Aan de hand van een kaart van Frankrijk en Engeland kan met de luchtvloten worden geschoven. Dit is een zeer boei end aspect van het spel, waarvoor het handboek wel goed bestudeerd moet worden. The Battle of Britain is behalve een strategische simu latie ook een volwaardige vluchtsimulator. Het is bij voorbeeld mogelijk om als Duitser een luchtvloot naar Londen te sturen, en tegen de tijd dat de bom menwerpers boven de stad hangen in een vliegtuig te springen en persoonlijk een aanval te doen op de To wer Bridge. Een vorm van cultuurvernietiging die je niet in dank zal worden afgenomen, maar uiteindelijk is het maar een spel. Londen is bijzonder fraai in beeld gebracht en niets is mooier dan wat met je vliegtuig wat te gaan stunten bij al die legendarische monumenten. Hetgeen overigens niets bijdraagt aan een goede score. De flexibiliteit maakt The Battle of Britain een inte ressant spel. Het is mogelijk om als een pure strateeg met luchtvloten te schuiven en de geschiedenis te veranderen, maar wie liever met de Spitfire of de Hurricane Duitse bommenwerpers uit de lucht schiet komt ook aan zijn trekken. Bombarderen kan al leen met de Duitse Stuka, een duikbommenwerper. Maar dat is dan ook gelijk heel spectacu lair: met gillende sirene neer duiken op de vijand. Vliegen in een Heinkel of Dornier kan al leen als boordschutter. Lucht slagen kunnen enorm uitge breid zijn: het programma is in staat heel veel vliegtuigen tegelijkertijd te laten vliegen. Het geluid in The Battle of Bri tain is uitstekend: zelfs de au thentieke radiocommunicatie is ingebouwd. Een minpunt is een fout in het spel, waardoor het vast kan lopen als de speler na een mis sie in het hoofdmenu wil terugkeren. Hier zal Rowan snel een reparatiepro grammaatje voor moeten uitbrengen, want het doet ernstig afbreuk aan een zeer goed spel. Min. systeemeisen: Pentium II, 32 Mb Ram, 3D- kaart, Windows 95. Prijs 99 gulden. Beschikbaar ge steld door Homesoft Haarlem. FRANK BUURMAN onvoldoende worden gekoeld. Dat kan best waar zijn, maar gebruikers die om de drie jaar een nieuwe pc kopen (noodza kelijk als je de nieuwste pro gramma's wilt kunnen draaier zullen daar waarschijnlijk niet zoveel van merken. Wie niette min toch prijs stelt op een betere koe ling (of het gewoon leuk vindt om de machine vol te zet- ten met dit soort zacht zoemende ex traatjes) kan op computerbeurzen en in speciaalzaken ventilatoren in alle soorten en maten vinden. De microproce sor wordt meestal standaard geleverd met een rechthoekige of vierkante metalen koelvin e ;r/ een ventilator (zonder die voo ziening wordt de chip letterlijk gekookt), maar daar bestaan verbeterde versies van. Een ventilator met een kogellager heeft de voorkeur, want die gaat langer mee; de simpele uflft voering wil nog wel eens te sn ra slijten, hetgeen een irritant di rammelend bijgeluid in de computer tot gevolg heeft. Er bestaan ook fraaie goud- of zil verkleurige koelers van het merk Thermaltake, waarbij de1 ventilator in een cirkelvormigqiBU koelvin zit verwerkt. Die koeleger inderdaad beter, maar of het echt van belang is dat de tem- u peratuur van de Pentium of Athlon op 30 graden zit in plaats van 40 graden is de vraag. Voor harde schijven, die even e eens behoorlijk heet kunnen worden, bestaan dubbele venioej latoren van het merk Iceberg die rechtstreeks op het chassi worden geschroefd. Iceberg levert ook ventilatoren die lucht vanuit een plek nabij s de cd-romspeler naar bui- ten kunnen wegblazen. In teressant voor de koeling ^Sf van een harde schijf in ee cd-romsleuf of van de cdte^ schrijver. Systemen die d warme lucht direct de computer uitblazen, zoald° de grote ventilator van de I voeding dat doet, zijn het meest effectief. Iceberg he< F daar een soort schoepenracf^f voor dat op de plek van een^j insteekkaart wordt gezet. Allege ventilatoren kunnen op simpkge le wijze aan de bestaande voe^fv dingssnoertjes worden gekopLer peld. Wie goedkoop uit wil zijn kanjj^ ook nog overwegen om in de f zomer de zijplaten van de mityjiNc tower weg te halen. Een open nin pc is echter een slechte plek en l voor grijpgrage kinderhandjes Jile Je n lii ee www.iceberg.to www.thermaltake.nl FRANK BUURMAN Honderdduizenden vergapen zich op CeBIT aan de nieuwste 'toys for the boys' :ste ver Al in het bezit van een mobieltje? Met spraak herkenning, WAP, memorecorder en meer van dat leuks? Mooi. Zet de vuilnisbak maar klaar. En ga alvast sparen voor een nieüwe. En dan een echte. Met kleurenscherm, ingebouw de videocamera, mp3-speler, radio of tv, agen da, e-mail, chip voor draadloze verbinding met de pc, navigatiesysteem. O ja, je kunt er ook mee bellen. En hij past ook nog in de binnen zak. Ze keken allemaal een tikkeltje hulpeloos en heel erg begerig tegelijk. De mannen die zich de afgelopen week verdrongen bij de stands van Nokia, Ericsson, Motorola, Panasonic op de CeBIT-beurs in het Duitse Hannover. Hul peloos omdat hun eigen mobieltje op slag ou derwets is. En begerig omdat de mobieltjes- van-morgen zoveel meer kunnen dan de een voudige gsm-van-vandaag. Achthonderddui zend bezoekers vergapen zich in Hannover aan de toekomst. Draadloos. Dat was het buzzword van CeBIT 2001. En in één adem Bluetooth, de chip ver noemd naar de Deense koning Harald Blauwtand. Alles wordt draad loos dankzij Bluetooth. Internet ten doe je niet meer achter je pc, maar met de Webscreen, ter grootte van een A-viertje, op schoot. En gaat de telefoon, dan communiceer je via je Web- screen. Toekomstmuziek? „In het najaar ligt het in de winkel', zegt producent Ericsson. De draagbare en draadloze internetradio is ook zo'n nieuwigheid. Radio 3, terwijl je op Bondi Beach in Syndey ligt, Radio 538 op je hotelka mer in Wladiwostok. Mits je niet verder dan honderd meter verwijderd bent van je open staande internetverbinding. Met dank aan Blauwtand, wiens chip dit mogelijk maakt. Nog vóór de feestdagen in december te koop. Op het mobieltje-van-morgen moet ietsje langer gewacht worden. Omdat de snelle netwerken (GPor, UMTS) die voor de verbindigen moeten zorgen, veelal nog aangelegd moeten worden en de bedrijven die de diensten verlenen (beta len, games, muziek) nog uit de startblokken moeten komen. In Azië is onze toekomst al realiteit. NTT DoCoMo, partner van KPN, toont in Hannover zijn succespro duct i-Mode: veertigdui zend internetachtige pagi na's kunnen'op de zaktele foon met kleurenscherm worden opgeroepen. Je kunt met i-Mode spel letjes doen, spulletjes kopen bij virtuele win kels, de beurskoersen opvragen. Voor een paar tientjes per maand. Twintig miljoen Japanners gingen er in veertien maanden voor door de knieën. KPN lanceert begin volgend jaar zijn ei gen variant van i-Mode. In Hannover presenteerde NTT DoCoMo zijn nieuwste wapen: Foma, mobiel internetten met een snelheid van 384 kilobit per seconde. In mei gaat Foma de Japanse markt op; vanaf vol gend jaar willen de Japanners er de hele wereld mee over. Er is 1,8 miljard gulden in geïnves teerd. Bij de DoCoMo-stand in Hannover vergaapten de Europeanen zich voor het high-tech snoepwinkeltje van de Japanners. Pronkstuk: een mobieltje met videocamera, MPEG4 full color videospeler die als bioscoop-op-zakfor maat fungeert. 'Hannover' symboliseerde.de waterschei ding tussen de Europese en Aziatische telecomindustrie. De noviteiten van de Europeanen zijn leuk, die van de Aziaten ronduit spectaculair. Nokia komt over een half jaar met een mobiel tje met aanklikbare module waarin je de mu ziek van een hele cd kunt opslaan. Te koop voor zo'n zevenhonderd gulden. Het Amerikaanse Motorola pronkt met toestel len die waarschuwen wanneer de waarde van je aandelen daalt - handig dezer dagen - bo vendien kun je een digitaal fotocameraatje aan klikken, ter grootte van een lucifersdoosje. Goed voor dertig tot vijfenveertig haarscherpe foto's. Foto maken, op het mobieltje downloa den en als email-attachment doorsturen naar Andc id: V\ Koe, je fotoalbum op het web. Aziaten als Panasonic (Japaöay. en Samsung (Korea) zijn da stadium al voorbij. Zij komt met mobiele telefoon annex zakagenda compleet met in ternettoegang en video. Kor om: het kantoor in je binnei zak. Zonder pincode, maar met spraak-, gezichts- of irisherkenning als b< veiliging. Zijn de zaken gedaan dan zet je de qbosch ganiser op het dashbord van je auto, logt aanM^ op de navigatiedienst en rijdt - voorzien van qo.33 tuele verkeersinformatie - naar je weekeind- Baikc huisje. fë In Hannover knielden de bezoekers in aanbidiuaka ding voor de vitrines. De 'toys for the boys' w[17|j ren en zijn onweerstaanbaar. Zachtje snordeip de digitale video- en fotocamera's. Waren datj niet de blikvangers van de CeBIT in een vorig(,|0 g eeuw? f [vrije I): 1 20 2 CHRIS VAN ALEM f"ha'e| WÊÊ PUZZEL Kruiswoordraadsel 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 HORIZONTAAL: 1. Griel<s&letter; 4. bijb. naam; 8. voorzetsel; 10. ongeïdentificeerd vliegend voorwerp; 11. meervoud (afk4;J2. zelfkant; 14. zaliger gedachtenis (Lat.afk.); 15. plaaggeest; 17. bezinksel; 18. schaamte; 20. lutetium; 21. Frans voeg woord; 22. edelman (Fr.); 23. eenheid van elektrische spanning; 24. dager; 26. diskjockey; 28. erfelijkheidsdrager; 29. muzieknoot; 31. lof; 33. klein kind; 34. mooi; 35. loog. VERTICAAL: 1. Atmosfeer; 2. vreemde munt; 3. franco (afk.); 5. uitroep van pijn; 6. afbeelding; 7. zeevis; 9. dik; 12. in de buurt; 13. bekend feit; 15. geneeskrachtige 15 16 17 1 ,8 19 20 21 22 23 24 25 plant; 16. redenaar; 17. mentaal dalletje; 19. mier; 25. erotiek; 26. deel van een schip; 27. vreemde munt; 29. ergo; 30. in orde; 32. dwarsmast; 33. familielid. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Ekster; 7. kolen; 8. spoed; 9. recht; 10. stem; 11. pitmop; 12. punter. Verticaal: 2. Kunst; 3. troost; 4. rijkdom; 5. oker; 6. slechten; 10. spar; 11. pap. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 HET WEER Fraai lenteweer - Bijna iedereen ervoer maart als een koude maand. Het KNMI beweert echter dat maart ge middeld over het land een nor male maand was. Wie heeft er gelijk: De Bilt of de rest van Ne derland? Het antwoord is sim pel: de rest van Nederland. De gemiddelde temperatuur in De Bilt komt waarschijnlijk uit op 4,9 (Zaandam 4,8) tegen nor maal 5,8 graad. Bijna een graad te koud dus! De reden waarom het instituut maart tot een ther misch normale maand heeft ge bombardeerd, heeft alles te ma ken met de normalen die men hanteert. Het KNMI baseert de ze nog op de vergelijkingsperio de 1961-1990. Van de nieuwe normalen (tijdvak 1971-2000), die beter aansluiten op dé kli maatverandering die zich na 1987 heeft voltrokken, wordt vooralsnog geen gebruik ge maakt. Doordat maart de afge lopen dertien jaar dikwijls zeer zacht was is menigeen trou wens aan een hoger tempera- tuurregime gewend geraakt. Ve len ervaren maart 2001 dan ook als een hele koude maand. Daarmee plaatst het instituut zich buiten de werkelijkheid. Een frontensysteem doet de be wolking vandaag vanuit het westen toenemen. In de loop van de middag gaat het ook wat (mot)regenen. In het oosten is het eerst nog vrij zonnig. De temperatuur loopt op tot 10-11 graden, maar komt het warmte- front iets vlotter door dan zijn iets hogere waarden mogelijk Verder waait er een matige, langs de kust een vrij krachtige tot krachtige zuid tot zuidwes tenwind. Morgen is het eerst nog miezerig, maar 's middags gaat de bewolking van het zui den uit breken. De temperatu ren lopen op tot 13-14 graderi De wind waait uit het zuidwef ten en neemt af tot zwak of rria de t tig. Op maandag is het vrijwePgen overal fraai lenteweer. De zoij|ap(5p schijnt en de temperaturen kd (ZwO men in de middag uit op 15 t<P 18 graden. Ook de dagen daac 1 na blijft het aangenaam, maaj aan het ogenschijnlijk stabielfem. jn karakter van de weersverbete[ ring wordt alweer getornd. Va^e(j) het westen en later van het zife: van den uit dringen storingen nai* <Ne onze omgeving op.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 36