'Ik kan het alle jonge meiden aanraden' Gakhokidze vindt de weg terug Formule 1 Sport n Wt: ÏATERDAG 31 MAART 2001 981 35 Angela Verdoes beproeft opnieuw haar voetbalgeluk in Amerika Georgische PSV'er lijkt de schroom van zich af te schudden Angela Verdoes (24) gaat vanaf maandag 'op herhaling' in de Verenigde Staten. De Katwijkse voetbalster staat onder contract bij de Renegades, een semi-professionele club uit Boston in de staat Massachusetts waar ze aan haar tweede seizoen gaat beginnen. Het eerste anderhalfjaar durende uitstapje in Amerika, waaraan afgelopen december een einde kwam, smaakte duidelijk naar meer. Ze laat er zelfs het mogelijke landskampioenschap van Ter Leede voor schieten. Verdoes begrijpt niet waarom nog altijd maar een handjevol vrouwelijke landgenoten dat van voetballen houdt, de oversteek maakt. ,,In Nederland train je hooguit drie keer per week en potentiële internationals moeten geld toeleggen om in Oranje te komen. In Amerika kan je elke dag met je sport bezig zijn, wordt vrouwenvoetbal voor vol aangezien en zijn zaken als medische begeleiding, accommodaties en verzorging werkelijk top. Ik kan het alle jonge meiden met een beetje talent zó aanraden." In Duitsland is Formule 1 autoracen populairder dan voetbal of Olympische Spelen, blijkt uit een onderzoek. Gaat het in Nederland ook die kant op? Michel Schaap uit Valkenburg, vorig jaar Ne derlands kampioen in de Citroën Saxo Cup: ,,In Duitsland hebben ze de allersnelste man van de Formule 1. Michael Schumachter is hartstikke populair. Wij hebben Jos Verstap pen, die is minder bekend. En ik denk ook dat Nederlanders wat nuchterder daarin zijn, die hebben ook vaak wat te zeuren. Autosport is mijn hobby en ik heb er mijn beroep van gemaakt, dus ik vind Formule 1 erg leuk. Waarschijnlijk ook omdat ik een beetje snap hoe het werkt. Het is niet alleen maar rondjes rijden. De Formule 1-rijders zijn super topsporters. Een wedstrijd duurt anderhalf, twee uur, dat kun je vergelijken met het lopen van een marathon, absoluut. Je moet conditio neel sterk zijn, heel geconcentreerd zijn, vaar digheid en talent hebben. Autosport wordt wel populairder in Neder land, op Zandvoort noemen we dat het Ver stappen-effect. De Citroën Saxo Cup werd vo rig jaar door RTL 5 uitgezonden voor de For mule 1 en ik merk dat mensen mij soms ken nen van de tv. Er komt ook meer publiek. Ik werk als instructeur op een race-school en vo rig jaar waren er 200 mensen die een licentie wilden halen en dit jaar zijn het er 400." )at de sportcultuur in de VS als dag en nacht ver- rhilt van de onze, dat wist Verdoes al toen ze twee aar geleden het avontuur in Amerika opzocht. De portbeleving en entourage hebben haar deson- lanks verrast. „Ik moest na mijn eerste wedstrijd iandtekeningen uitdelen aan kinderen die na afloop iet veld opkwamen. Handtekeningen uitdelen? Ik list niet wat ik meemaakte. Later reed ik door Bos on, zag ik een werkelijk gigantisch groot billboard mgs de kant van de weg staan met een afbeeldling an mijn team erop. Remmen, terug, nog eens kij- en, ogen uitwrijven, en inderdaad: daar stonden wij p een enorme aankondiging voor een wedstrijd van is." Verdoes' positieve relaas doet sterk denken aan at van de Leidse Brenda van Stralen die enkele ja- en eerder naar het noord-oosten van de Verenigde taten toog en over het vrouwenvoetbal aldaar even- ens uiterst lovend vertelde. Ze komt sindsdien al ien nog met de feestdagen terug in Nederland. Van tralen is op jonge leeftijd met voetballen gestopt m assitent-coach te worden bij haar eigen college- :am. „En daar valt best wat geld in te verdienen", reet Verdoes. De Katwijkse woont op een steenworp afstand van et Quick Boys-terrein, waar ze als enig meisje tus- en de jochies met voetbal begon. Omdat de blau- ritten een vrouwenafdeling ontbeerden, schreef 'erdoes zich in bij w Katwijk waar ze jaren later cerd geselecteerd voor het Leids- en districtsteam. )p 19-jarige leeftijd maakte ze de 'logische' overstap laar hoofdklasser Ter Leede. „De verwachtingen in iassenheim waren elk seizoen hoog. We gingen voor le titel, maar het is nooit gelukt. Twee jaar geleden wam ik in contact met mensen van het Hartford- ollege waar ik een proeftraining en -examen kon omen doen. Ik ging me door die uitnodiging in het Amerikaanse vrouwenvoetbal verdiepen en toen leek dat ik ook een zogeheten scolarship bij het ranklin Pierce-college van Brenda van Stralen kon rijgen, zonder een examen te hoeven afleggen. Ik noet eerlijk toegeven dat ik de makkelijkste weg heb ekozen." Met regiogenoten Verdoes en Van Stralen in de ge- ederen, greep het elftal de titel in de op een na oogste afdeling van het universiteitsvoetbal. Tussen e trainingen door, studeerde ze psychologie en portmanagement. Na het kampioenschap werd ferdoes gecontracteerd door de Boston Renegades, litkomend in de hoogste profliga. „Twee keer twee ur trainen, per dag en omdat de seizoenen maar ier maanden duren, speel je soms drie keer in de 'eek. Zwaar? Als je van voetbal houdt zoals ik, dan al je toch elke dag met een bal in de weer zijn. En rouwen zijn net zo belangrijk als de mannenspor- ïrs. Eigenlijk nóg belangrijker omdat het vrouwen jam van de VS wereldkampioen is geworden. Wij Delen in Boston voor gemiddeld drieduizend toe- chouwers, terwijl het mannenteam van onze club - etraind door Steve Nicoll van Liverpool - het met 500 bezoekers moet doen. Voor een halve-finale- artij vliegen we 'even' naar Miami." Het avontuur van Verdoes werd eind vorig jaar wreed verstoord door een forse blessure aan haar kruisbanden. „Ik ben direct geopereerd en direct met revalideren begonnen. Ook dat soort zaken is in Amerika voor sporters tot in de puntjes geregeld. Na drie maanden stond ik al weer op het veld. Dat von den ze zelfs daar een enorm snel herstel. In de een na laatste wedstrijd van het seizoen ben ik nog vijf tien minuten ingevallen en ik scoorde gelijk twee keer. Heerlijk was dat." Afgelopen december keerde Verdoes voor enkele maanden terug naar haar geboortegrond. „Want fa milie, vrienden en je vertrouwde omgeving ga je toch missen. Een wandeling over het Katwijkse strand waardeer ik nu veel meer dan toen ik vroeger nog thuis woonde. Om verder aan mijn herstel te werken, heb ik me tijdelijk weer aangemeld bij Ter Leede. Dat ik vooral in het tweede elftal speel - een groot verschil met het niveau in .Amerika - vind ik helemaal niet erg. Trainer Ronald Vermond is met een vaste groep het seizoen met het eerste team be gonnen en hij kan niet halverwege het jaar er plotse ling iemand bij hebben die ook nog eens voor het einde van het seizoen weer vertrekt. Daar heb ik be grip voor." De aanvallend ingestelde middenvelder zit wel re gelmatig bij het eerste team op de bank. Dat zal van middag niet anders zijn als het kampioenschap van Nederland kan worden beslist in het treffen tussen Ter Leede en concurrent Saestum. „We voetballen direct na de wedstrijd van de mannen van Ter Leede. Dat levert als het goed is extra publiek op. Ik voorspel een spannende, maar ook goede wedstrijd, want het zijn toch de twee topteams van Nederland. Het zou toch wat zijn als wij, precies in het 25ste jaar dat de club een vrouwenafdeling heeft, de titel pak ken. Jammer dat ik het eventuele feest niet zal mee maken. Maar daar heb ik voor gekozen." Maandag stapt Verdoes op het vliegtuig naar Bos ton om een dag later aan de voorbereidingen op het nieuwe zomerseizoen te beginnen. Naast trainen zal ze ook clinics en trainingen aan jongeren geven, iets wat als een normale bijkomende taak van een spor ter wordt beschouwd. Komende zomer begint in de VS ook een nieuwe, volledig geprofessionaliseerde vrouwencompetitie bestaande acht nieuw te forme ren clubs. Daardoor zal de Renegades niet langer op het hoogste niveau uitkomen. „Ik ga wel proberen bij een van die nieuwe clubs aan de slag te komen, maar dat zal enorm moeilijk worden. Er mogen maar vier buitenlanders per team meedoen en het bulkt in Amerika nu al van de Finse, Zweedse en Chinese internationals. Zoals het er nu naar uitziet, blijf ik gewoon bij Boston om in het najaar weer bij Franklin Pierce te gaan voetballen. Wat daarna volgt, zie ik wel. Ik vind het nog zo geweldig dat ik het ge woon op me aflaat komen." Ondanks dat ze de status van prof heeft, is een se lectie voor Oranje er tot nu toe niet van gekomen. „Ik heb ervan gedroomd om ooit voor het Neder lands elftal te spelen, maar zoals het er de afgelopen jaren aan toegaat, hoeft het voor mij niet. Ik merk het aan de huidige internationals van Ter Leede die zonder dat er een redelijke vergoeding tegenover staat, twee keer per week in Zeist bijeen moeten ko men. Dat houdt in dat ze vrij moeten nemen of kor ter moeten gaan werken en dus in feite geld moeten meebrengen om in Oranje te spelen. Na wat ik in Amerika heb meegemaakt, gaat dat er bij mij niet in. Verder worden speelsters die in de VS voetballen, toch het hoogste niveau ter wereld, sowieso niet voor de nationale selectie gevraagd. Brenda van Stralen en Nathalie Geeris, toch onomstreden de beste voetbalster van ons land, kregen niet eens een uitnodiging. Geeris werd zelfs niet gevraagd toen ze tijdelijk in Nederland was, net op het moment dat Oranje belangrijke kwalificaties speelde. Als het zo moet, laat het voor mij dan maar bij een droom blij ven." De nacht voor de wedstrijd tegen FC Utrecht kon Georgi Gakhokidze haast niet slapen van de spanning. Voor de eerste keer stond hij in de basis van SV; eindelijk kwam een einde aan een periode vol twijfels en verdriet. Want de Georgiër liep lange tijd rond met zijn ziel onder de arm. „Ik raakte verdwaald in mezelf', zegt de meest ïysterieuze PSV'er in een gesprek over zijn jeugd in Georgië, de taalbarrière en zijn herwonnen zelfvertrouwen. Door FRANK VAN DEN MUIJSENBERG llerlei mythes achtervolgen Georgi akhokidze (25). Hij zou onverstaan- aar, introvert en analfabeet zijn. lm te beginnen het verhaal over zijn ermeende Georgische dialect. Zelfs ussen zouden hem niet of nauwelijks unnen verstaan. „Misschien is het mijn Dcent", zegt Gakhokidze, wiens woor- en worden vertaald door zijn goede iend Kacha, een Georgiër die al zeven ar in Nederland woont. „Maar ik ben pgegroeid in de hoofdstad Tblisi, ter ijl de dialecten juist in de periferie van e stad worden gesproken. Mijn moe ertaai is Georgisch. Toch spreek ik ook oeiend Russisch omdat we dat vroeger k p school moesten leren. Ik kan bijvoor beeld goed praten met Yuri Nikiforov." w i het dagelijks leven op PSV's traipings- implex De Herdgang komt Gakhokidze R ver als een stille jongen. Hij-behoort Lï epaald niet tot de gangmakers in de lelersgroep en wordt getypeerd als in: Qvert. Toch kan Gakhokidze zich niet nden in dit beeld. „Nee, ik kan juist eel goed met iedereen opschieten, hellicht kom ik anders over vanwege de lalbarrière. Daardoor kan ik minder antacten leggen. Maar ik weet heel >ed wat vriendschap is. Ik herken me- :lf helemaal niet als een gesloten per- lonlijkheid." Is Gakhokidze wordt geconfronteerd [j iet de geruchten dat hij analfabeet zou jn, valt de PSV'er bijna van zijn stoel m ontsteltenis. De woorden van verta- r Kacha lijken in eerste instantie niet it hem door te dringen. „Ik ben ver- lasd", zegt hij dan. „Maar het maakt ie eigenlijk ook niet uit. Ik vraag me al en af waarom zoiets wordt geschreven >nder dat ikzelf ben benaderd. Want ik eb mijn leven lang gestudeerd." akhokidze blijkt een studie econono- f. lie te hebben gevolgd aan de universi- it van Tblisi. Daarnaast deed hij een lortopleiding. Zijn vader is bouwkun- g ingenieur, zijn zus deed een econo- ische studie in het Engels, n 1991 maakte Georgië zich los van de lenmalige Sovjet-Unie. Ik kan me de egende april van dat jaar, de onafhan- jlijkheidsdag, nog goed herinneren, et was een bloedige dag, waarop heel ïel doden vielen te betreuren. Veel jon- ;ren sprongen op de barricades. Ik was Georgi Gakhokidze: „Ik heb mijn verdriet aan niemand getoond, liet bij PSV niks merken. Ik wilde de problemen zelf overwinnen." foto cpd rené manders wel in de stad, maar heb zelf niet mee gedaan. In de Sovjet-periode was alles beter geregeld: er heerste geen armoede, de mensen leefden niet in nood. Nu zijn de salarissen hartstikke laag, de mensen krijgen niet op tijd betaald. De situatie in het land is instabiel. Daar tegenover staat dat Georgië nu autonoom is: vroe ger namen de Russen alle beslissingen. Maar in vergelijking met Nederland is Georgië een ontwikkelingsland." Hij voetbalt al vanaf zijn zesde. Via on der meer Dynamo Tblisi en het Russi sche Alania Vladikavkaz belandde de linkspoot in de zomer van 1998 bij PSV. Hij was zelf nog het meest verrast. „Het was heel onverwacht. Via de coach van Alania kreeg ik te horen dat ik over twee dagen naar Nederland kon komen om bij PSV te tekenen. Ik was daarvoor ook wezen praten bij Dynamo Kiev. Ik moest zelf maar weten wat ik deed. Ik wist veel van PSV, kende de beroemde spelers die er allemaal hadden gevoetbald en vond het buitenland uitdagend. Het enige dat ik weet is dat Bobby Robson mij bij Ala nia had opgespoord." De Engelsman liet de technisch begena digde aanvaller nauwelijks opdraven in het eerste team. In alle anonimiteit ver trok hij in 1999 op huurbasis naar het Is raëlische Maccabi Haifa. „Het voetbal staat daar op een veel lager peil dan in West-Europa. Maar ja, ik was vooral blij dat ik weer voetbalde. De mensen daar waren heel gastvrij. Ik herkende bij de Israëliërs het familiegevoel dat we ook in Georgië hebben. Bovendien wonen in Israël veel Georgische joden. Zij kwa men speciaal naar het stadion om mij toe te juichen. We werden regelmatig bij families thuis uitgenodigd om 's avonds te komen eten." Deze zomer keerden Georgi, zijn vrouw Tamara en hun dochtertje Keta weer te rug in Eindhoven. Het meisje van twee- eneenhalf verhuisde voor de derde keer in twee jaar, maar volgens haar vader le verde dat geen aanpassingsproblemen op. „Ze is het wel gewend. Ik zou alle Georgische kinderen zo'n leventje willen toewensen als Keta. Veel kinderen in Ge orgië leven onder armoedige omstan digheden. Godzijdank heeft zij het be ter." Eenmaal terug bij PSV kreeg Gakhokidze tot zijn verrassing geen plekje in de A- selectie, maar werd hij toegevoegd aan het tweede. „Ik vroeg me steeds maar af waarom ik niet met het eerste mocht meedoen. Wat gebeurde er allemaal en waarom? Ik verdwaalde in mezelf, kon geen oorzaak vinden. Ik was een beetje in de war. Voetbal betekent alles voor mij. Ik zou niemand willen toewensen wat ik heb doorgemaakt. Toch ben ik al tijd hard blijven trainen. Ik wilde niet klagen. Ik heb mijn verdriet aan nie mand getoond, liet bij PSV niks merken. Ik wilde de problemen zelf overwin nen." Omdat de twijfels hem in beslag namen, kon hij zich niet langer op de Neder landse lessen concentreren, vertelt Gak hokidze. „Op een gegeven moment ben ik op eigen initiatief overgeschakeld op Engelse les. Niet omdat ik Nederlands zo moeilijk vind. Maar omdat ik dacht dat ik bij een andere club zou belanden, leek het me beter en belangrijker alvast Engels te gaan leren." Misschien kan hij nu maar beter weer een cursusje Nederlands erbij gaan doen. Na een lang gesprek met Erik Ge- rets, waarbij ook vriend/tolk Kacha aan wezig was, is de Georgiër uit de anoni miteit getreden. Hij mocht invallen te gen Feyenoord en Kaiserslautern en kreeg in het duel met FC Utrecht zowaar een basisplaats. „PSV nam het initiatief voor ons gesprek. Ik heb alles verteld wat ik op mijn hart had. Ik ben Gerets dankbahr dat hij mijn verhaal van begin tot eind heeft aangehoord. Ik had wel gewild dat zo'n gesprek eerder had plaatsgevonden. Maar ik was een beetje verlegen. Ik had zelf meer initiatief kun nen nemen, al geldt dat misschien ook voor PSV. Het was heel belangrijk voor mij. Ik heb meer zelfvertrouwen gekre gen en voel me ontspannen. Toen ik nauwelijks speelde, besteedde ik ook minder tijd aan de contacten met mijn medespelers. Nu durf ik meer: ik spreek ze aan in het Engels. Het gaat allemaal steeds beter." Als de laatste vraag is gesteld en het no titieblokje bijna is opgeborgen, vraagt Georgi Gakhokidze óf hij toch nog iets mag toevoegen. Wat volgt is een bijna plechtige verklaring: „Ik ben heel blij dat ik de gelegenheid heb gekregen bij zo'n club als PSV te spelen. Ik wil niet bij PSV weggaan zonder iets achter te laten en de toeschouwers blij te hebben ge maakt. Tegen FC Utrecht verheugde ik me op het moment dat mijn naam door de speaker zou worden omgeroepen. Ik kreeg een kans. Dat maakte me echt ge lukkig." door LOMAN LEEFMANS Lissenaar Raymond Grimbergen, autosport fan sinds het begin van de jaren negentig: „Ik denk dat je eerst een wereldkampioen in huis moet hebben, voordat Formule 1 popu lairder wordt dan voetbal. Jos Verstap pen had het ooit wel gekund, maar hij heeft te lang gekwakkeld bij achter hoedeteams. Er staan wel opvolgers voor hem klaar, maar niet van het ka- Wliber wereldkampioen. Duitsland is bovendien altijd een autoland ge- Hi weest, er worden veel auto's gemaakt. Dat is in Nederland ook wat minder." Kees Jansma, voorzitter van Alphen- se Boys en directeur sport van Canal „O nee, geen sprake van. In Neder- land krijg je eerst voetbal, dan een he- le tijd niks, dan schaatsen en dan de overige takken van sport. Dat is al zo sinds ik in dit vak begon, dertig jaren 1^2 geleden. Welke sport op de derde x plaats staat, is afhankelijk van het mo- ment. Door de successen van Pieter Qvan den Hoogenband was zwemmen tijdens de Spelen erg populair, als Kra- jicek het goed doet, staat tennis op drie. Dat is overigens ook in Duitsland zo, hoor. Schumacher is nu op het toppunt van zijn macht, maar als straks op het WK het Duitse voetbalelftal weer wint, dan is voetbal weer populairder. De Formule 1 wint overigens ook in Neder land wel aan populariteit. Wij besteden er heel veel aandacht aan. We zenden ook de vrije trai ningen uit op donderdag, vrijdag en zaterdag. Formule 1 is voor ons belangrijk en de kijkcij fers zijn goed, al halen ze het in de verste verte niet bij de kijkcijfers van het voetbal. Zelf vind ik autosport steeds leuker worden. De laatste jaren volg ik het wat meer, en daar- Michael Schumacher toont zijn balgevoel in het beroemde Maracana-stadion van Rio. archieffoto rtr/paolö whitaker door ga ik er meer van begrijpen." Fons Schumacher uit Noordwijk: „Ik volg het wel, maar niet zo intensief. En het maakt mij ook niet uit of Schumacher wel of niet wint. Ik vind het wel leuk, hoor, vooral vanwege de spanning. En ik vind het knap dat ze met een snelheid van 300 kilometer per uur de bocht kunnen nemen. Ik zou er zelf niet zo gauw naar toe gaan, daarvoor vind ik het toch te saai. Auto's die rondjes rijden, dat is het. De meeste mensen zitten denk ik te wachten tot er iets gebeurt. Maar autosport wordt wel popu lairder. Ie hoort er meer mensen over praten. Voetbal vind ik leuker, vooral dan het Neder lands elftal, de rest interesseert me eigenlijk ook niet zo. Als ik me voorstel en mijn naam noem. vra gen mensen vaak of ik familie ben van Michael. Meestal zeg ik dan dat ik z'n broertje ben. Maar nee, hoor, we zijn helemaal geen familie. Hoe wel ik het nooit heb uitgezocht, dus misschien zijn we in de verte wel familie." Forumdiscussie op www.verstappen.nl, woensdagavond, 22.29.30 uur, 'Bartus G.': 'Wat nou auto's, voetbal!' Antwoord van 'GZ' om 23.53.51 uur. „hahaha, geef mij toch maar racen!! JANET VAN PUK

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 35