PARADIJ S Toerisme O O' Onderzoek Travel Unie wekt wrevel FEITEN CIJFERS Een uithoek als I C H T E N Safari RDAG31 MAART 2001 ïjr \T va:1 rSK- Uruguay ligt tussen Brazi lië en Argentinië aan de At lantische Oceaan en is on geveer vier keer zo groot als Nederland. Het heeft ruim 3 miljoen inwoners waarvan bijna de helft in de hoofdstad Montevideo huist. De vliegreis (via Bu enos Aires) duurt ongeveer 16 uur, afhankelijk van de overstaptijd. Het is in Uru guay vier uur vroeger dan in Nederland, er kan overal worden gepind (wel even zoeken; instructies op het schermpje uitsluitend in het Spaans) en de waarde van de peso nuevo be draagt ongeveer 17 cent. Wie het land op eigen houtje wil verkennen, komt met Engels niet zo ver. Spaans is de voertaal. Zelfs in de hotels wordt nauwelijks Engels gespro ken. De beschreven trip (met overnachtingen in Buenos Aires - Montevideo - Chuy Porte Alegre en Florianó- polis) werd gemaakt op ba sis van een 17-daagse vliegbusrondreis zoals die wordt aangeboden door De Jong Intra Vakanties. Prijs vanaf 4.595 gulden inclusief vlucht (Iberia of Lufthansa), vervoer in Zuid-Amerika, logies en ontbijt en Nederlands sprekende reisleiding. De reis wordt - samen met an dere trips naar bijvoor beeld Chili, Peru, Bolivia, het Amazonegebied en ui teraard de Iguagu-watervallen - aan geboden in een speciale brochure die kan worden afgehaald bij alle ANVR- -reisbureaus. w-r X.. - '-.sv Droombestem- mingen. Het strand van Copacabana, de trommels van Salvador de Bahia en de watervallen van Igua^u. Maar wie denkt er - als hij naar Zuid- Amerika reist - aan Uruguay? Om van Cabo Polonio maar helemaal te zwijgen. De bootreis van Buenos Aires naar Montevideo duurde bijna twee-en-een-half uur. Een kwartier langer dan voorzien. Maar het was vroeg warm ge worden die morgen. Om half acht al passeerde het kwik de dertig graden grens en zelfs de 'Federico Luciano' leek daar last van te hebben. Sloom ritste het schip een zilveren wig in het lamgeslagen water van de Rio de la Plata. Links vooruit lag Colonia - nog verder weg, ach ter een hete nevel die hemel en aarde in elkaar deed overlopen, Montevideo, de hoofdstad van Uruguay. Dat was thuis nog een heel ge zoek. Uruguay? Enkele namen doken spontaan op. Los Tupamaros natuurlijk, de guer rillabeweging die begin jaren zeventig bijna dagelijks voor voorpaginanieuws zorgde. Maar ook Punta del Este, fa- meuse badplaats voor de rijk sten der aarde. En de legendari sche Andrade uiteraard, mis schien wel de eerste voetballer die uitgroeide tot wereldster nadat hij met de nationale ploeg in 1928 (Amsterdam) de gouden olympische medaille had gewonnen. Maar verder...? Cabo Polonio Volkskrant-correspondente Ineke Holtwijk - voor veel reizi gers toch steun en toeverlaat als het om Zuid-Amerika gaat - bleek in haar boek 'Heimwee naar de Horizon' Uruguay ge heel en al te hebben overgesla gen en internet bood evenmin veel soelaas. Slechts in de 75ste editie van het 'South American Handbook' werden veertig aan het land gewijde pagina's ge vonden. Meiar ook daarin geen letter over Cabo Polonio. En laat dat nu net het bekoorlijkste plekje van Uruguay zijn. Een reis door het onbekende. Met als eerste etappe een trip om er in te komen. Van Monte video langs de kust naar Piria- polis en vervolgens landin waarts naar Minas. De hoofd stad van Uruguay bleek - on danks dat verrukkelijke restau rant aan de Mercado del Puerto - het muurbloempje in de danszaal van vermaarde La tijns-Amerikaanse metropolen als Rio de Janeiro, Salvador de Bahia en Buenos Aires; deca dent Piriapolis de natte droom van een stinkendrijke textielba ron die - hoe kan het anders - Piria heette en Minas een slape rig, tussen de heuvels gehurkt mijnstadje zoals er in dit deel van de wereld wel meer zijn. Zuid-Amerika in geuren en kleuren trouwens, dat Minas. Rechte straten (niet zelden be staande uit aangeplempte leem) doorsneden door rechte straten, lage huisjes, veel pas teltinten, hollende kinderen, klipkloppende paarden, een vlekkerige kerk met open klok kentoren en de bevolking die 's avonds - als een opstekend briesje voor wat verkoeling zorgt - rondjes loopt op een zoet geurend dorpsplein. 'Ma te?' vToeg iemand terwijl hij een beker met zilveren rietje naar voren stak. Dus dat was de naam van het groengrijze drab- je waaraan heel Uruguay zich een ongeluk lurkte. 'Mate?' Ine ke Holtwijk had het in haar boek al voorspeld. 'Ze zeggen dat er kruidenthee in dat kom metje zit en als ze het je aanbie den, mag je eigenlijk niet wei geren. Dat zou onbeleefd zijn. Maar ik vind het net alsof je een asbak leegdrinkt'. Een haarscherpe diagnose. Waarover Mooie Carlos aan het eind van de volgende dag bul derend had moeten lachen. 'Je moet het leren drinken', be weerde hij zich de tranen uit z'n ogen boenend. 'Asbak? Na een keer of vijf ben je eraan ge wend. Je blijft er slank bij. En jong. En je wordt er nog heel rustig van ook.' Maar tot een tweede proeverij was het niet gekomen. Want wie taalt er nog naar rust als hij het strand van Cabo Polonio heeft bereikt. Punta del Este was overdonde rend geweest. Niet eens zozeer om de ongebreidelde sjiek van hotels, winkels en villa's (vooral richting La Barra), maar veel meer om de stranden. Het be stond eenvoudig niet dat er in Uruguay nóg mooiere beston den. Een misverstand Zes uur later, achter een sprotje van wrakhout, wier en golfijzer opgetrokken hutjes, doemde Cabo Polonio op. Op de land kaart een uitnaaier (uithoek) die slechts te bereiken viel per fourwheeldrive. En dan ook nog uitsluitend en alleen met een coureur als Mooie Carlos achter het stuurwiel. Grommend, stin kend en rokend, wrikte het ve hikel zich onder de vastberaden directie van de met gas- en koppelingspedaal spelende pi loot via de duinen naar de vloedlijn van de Atlantische Oceaan. Waarna - op het 42 ki lometer lange strand - eindelijk koers kon worden gezet naar dat 'onbereikbare paradijs' aan de einder. Robbenjagers Dat overkomt je maar één keer in je leven. Dat je pardoes in een voormalig robbenjagers hol aan de Atlantische Oceaan be landt, langzaam wegzinkt in de enige ligstoel van de hele ne derzetting en met een glas bier in de hand zegt: 'Laat mij hier maar een paar weken zitten'. Voort moest het echter. Omdat er helaas - als je alles toch eens van tevoren wist - een hotel was geboekt in Chuy. Of Chui. Het hangt er maar vanaf aan welke kant van de hoofdstraat je slaapt: de Uruguese of de Brazilaanse. Dat had wel iets, dat Chuy (Chui). Zo'n plaatsje waarin Butch Cassidy en the Sundance Kid volkomen au thentiek een postkantoor zou den kunnen overvallen. De volgende ochtend bleek Chuy (Chui) nóg leuker. Stoere gaucho's, een in de deurope ning van een café lonkende meid die hoognodig d'r haar moest wassen, tralies voor de vensters van een houten bank gebouw en een naargeestig ca sino waarin je vaa buiten zo op de skai lederen speeltafel kon kijken. Kortom: Zuid-Amerika's wilde westen. Al is het alleen maar om de hier gangbare rij stijl. Zo druk was het niet eens op de 1.100 kilometer lange, kaarsrechte BR-116 die via Rio Grande en Porto Alegre naar Florianópolis leidt. Maar omdat Brazilianen allemaal denken dat ze in rechte lijn afstammen van Ayrton Senna - hun in 1994 bij een crash omgekomen For mule 1-held - mag het er hier soms nog wel eens rauw aan toe gaan. Florianópolis, of beter nog de ruim veertig, vooral bij Argentij nen en Paraguayanen vermaar de samba-stranden van het daarachter liggende Ilha de Santa Catarina, doken daarom op als het beloofde land. Jawel, ook daar de hitsige hectiek van het Braziliaanse leven. Maar nu in beeld gebracht door op hoge golven rijdende surfers, bruin verbrande torso's en chocola debruine, door veters doorsne den billen. Heel opwindend al lemaal. Dus kwam de tweede mate van de reis goed van pas. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Schotland De Griekse rederij Super Fast Ferries begint volgend jaar een veerdienst tussen het continent en Schotland. De Schotse ha ven wordt Rosyth aan de Firth of Forth, niet ver van Edin burgh; de continentale haven is nog niet bekend. De verwach ting is wel dat de rederij voor een Belgische of Nederlandse haven kiest. Superfast Ferries is vooral bekend doorzijn ver bindingen tussen Italië (Ancona en Bari) en Griekenland (Pa tras en Igoumenitsa). De generaal agent in Nederland van de rederij is CT Seabridges (telefoon (010) 241.77.10) in Rot terdam. Eindhoven Er zijn uitbreidingsplannen voor Eindhoven Airport waar afge lopen jaar 340.000 passagiers werden verwelkomd. In 2015 worden op deze luchthaven zo'n 1,2 miljoen passagiers ver wacht. Het is de bedoeling dat er een nieuwe terminal komt op het bestaande parkeerterrein. Onder de terminal moet een parkeergarage komen waar zo'n 1200 auto's terecht moeten kunnen. Nieuw-Zeeland Bij een aantal touroperators is afgelo pen maand grote opwinding ontstaan over een zogeheten klanttevreden- eidsonderzoek van Neerlands groot te reisorganisatie, Travel Unie (TUI) in Rijswijk. In de enquête behaalde het tot het Travel Unie-concern be horende Isropa uit Zaandam de beste resultaten. Sudtours eindigde als tweede en Evenementsreizen als der de. Daarna volgden Arke Reizen (4), Holland International (5), Hotelplan (6), De Jong Intra Vakanties (7), Olympia Reizen (8), Fit (9), Necker- mann (10), Oad (11) en D-Tours (12). Van het totaal aantal geënquêteerden vond 86% de reis als geheel 'uitste kend tot goed'. Bij het onderzoek lie ten de klanten ook weten wat zij van de accommodatie vonden. Die van Holland International werd het mees te gewaardeerd, Arke Reizen kwam op de tweede plaats en Isropa op de derde. Daarna volgen Evenementsrei zen (4), Olympia (5), Neckermann (6), Sudtours (7), OAD (8), Hotelplan (9), D-Tours (10), De Jong Intra Vakanties (11) en Fit (12). Steven van der Heijden, directeur van Neckermann Reizen omschrijft het onderzoek als 'twijfelachtig'. Niet al leen omdat de enquête zich beperkte tot 4.499 passagiers die vorige zomer een vliegvakantie doorbrachten in één van de landen rondom de Mid dellandse Zee, maar meer nog omdat zij een reis boekten bij Arke Reizen, Holland International of Efting Rei zen, alle deel uitmakend van het TUI- concern. Volgens Van der Heijden zou dat de verklaring kunnen zijn van de voor TUI zo gunstige resultaten. Ook Hannie Fluit, woordvoerster van Evenementsreizen, heeft bedenkin gen. „Het is geen representatief on derzoek. Je moet er rekening mee houden dat bezoekers van Travel Unie-agentschappen richting eigen reisorganisaties worden gestuurd. Als je hetzelfde onderzoek houdt onder klanten van de bureaus van D-Reizen krijg je heel andere resultaten. Dan zal Isropa - nu de nummer één - niet eens in de top tien komen."' Coby van Dongen, directeur van De Jong Intra Vakanties, beoordeelt de resul taten met gemengde gevoelens. „De bekendmaking heeft ons overvallen. Maar onze zevende plaats geeft toch een trots gevoel. We zijn pas een jaar in het Middellandse-Zeegebied bezig. Dan staan we toch snel op de kaart." Hans Bakker, bestuursvoorzitter van Travel Unie, ligt niet wakker van de kritiek en is blij met het onderzoek omdat het hem een beter inzicht geeft van de belevingswereld van zijn klanten. Zo bleek dat een aantal va kantiegangers ontevreden is over de kwaliteit van 'goedkope' reizen. „Na tuurlijk vonden wij het bieden van kwaliteit altijd al belangrijk, maar nu gaan we er nog meer aandacht aan besteden." Voor het Travel Unie- merk Fit Reizen dat bij de accommo datie-beoordeling slechts als 12de eindigde, overweegt Bakker de reizen goedkoper te maken. Wie meer kwali teit wenst zou bij Holland Internatio nal (ook Travel Unie) terecht kunnen. Nieuw-Zeeland heeft vorig jaar een recordaantal buitenlandse vakantiegangers ontvangen: 1,78 miljoen toeristen waaronder 22.200 Nederlanders, een stijging - vergeleken met 1999 - van 16 procent. Volgens een woordvoerster van New Zealand Tourism Board hebben een grote promotiecampagne, de lage stand van de Nieuw-Zeelandse dollar en de Olympische Spe len in Australië bijgedragen aan dit succes. Breda WV Breda heeft een onlangs een gids laten samenstellen met tips voor een dagje uit in en om Breda. De meeste dagtochten r bedoeld voor groepen - worden begeleid door een VW-hos- tess. Vaartochten in de Biesbosch, culinaire wandelingen en kanovaren in de Bredase singels behoren tot de mogelijkhe den. Meer informatie: telefoon (076) 522.24.44. Zeilen Teamzeilen met de Lemsteraken 'LE 194' en 'LE 195' be hoort tot de nouveauté's in de onlangs verschenen brochure van ZeiIvloot Lemmer-Stavoren. Volgens een woordvoerder van de reisorganisatie zijn beide schepen 'nautisch volledig identiek' en lenen zij zich 'uitstekend voer competitief team- zeilen'. Beide schepen komen medio mei in de vaart en bie den plaats aan 20 gasten. Meer informatie: telefoon (0514K68.18.18. Cruises De Amerikaanse rederij Princess Cruises breidt in mei de vloot uit met het cruiseschip 'Golden Princess'. Het schip zal net als haar zusterschip de 'Grand Princess' gedurende de winter in het Caribisch gebied varen en in de Corner in het Middel landse Zeegebied. Er zijn 710 hutten met balkon. Princess Cruises wordt in Nederland vertegenwoordigd door Global Cruises Ferries. Meer informatie: telefoon (020) 531.04.10 en/of internet www- .princess.com Australië Bij de Australian Tourist Commission verscheen onlangs een nieuwe reisgids. De brochure omvat 105 bladzijden met aller lei praktische zaken die van pas kunnen komen bij het plan nen van een reis naar Australië. Het gaat onder meer om ad viezen voor self-drive-touren en tochten met een 4WD. Er zijn ook tips over kortingen en goedkoop reizen per auto, trein of vliegtuig. De gids kan telefonisch worden aangevraagd onder nummer (020) 487.45.41. Duikbrevet Duinrell in Wassenaar biedt gasten van een zogeheten 'Duin- galow' of van de camping de mogelijkheid het duikbrevet te halen in het Tikibad. Na drie theorie- en praktijkoefeningen in het Tikibad zijn er twee buitenduiken. Het Padi Scuba Diver- brevet biedt de mogelijkheid overal ter wereld onder toezicht te duiken. Meer informatie: telefoon (070) 515.54.3 L. O U M N Waar ik ook kom, altijd willen de gastheren mij wilde beesten laten zien. Helaas. Ook al krijg ik 'honderd procent' zekerheid, dat ik straks (vanaf een olifantenrug in Nepal) een tijger door het gras zal zien sluipen, dan nog ontdek ik slechts het flauwe spoor van een dier dat daar twee dagen eerder liep. Toch liet ik me tot voor kort elke keer weer overhalen. Omdat het eens zou lukken. Dacht ik. Niet zodra echter, arriveerde ik met verrekijker en fototoestel in de habitat van de neushoorns van Kenya, dealligators van het Amazone-gebied, de grizzly's van Alaska of de zee-otters van Californië of ze waren - tot sprakeloze verbazing van mijn gidsen - spoorloos verdwenen. Onlangs werd me gevraagd een school walvissen voor de kust van Tenerife te gaan spotten. Jaja. Daar trapte ik dus niet meer in. De rest van mijn gezelschap koos wèl het ruime sop. Het was fantastisch, vertel den ze bij terugkomst. De walvissen wa ren tot op twee, drie meter van de boot gekomen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 27