tuur Kunst Op zoek naar een nieuwe garnaal led Snapper gaat met de contrabas de dansvloer op Oranje Rijnstreekkoor viert feest DEK$ER Onbeschrijflijk verlangen in Centrum Beeldende Kunst ITERDAG 31 MAART 2001 21 ge nieuwe ge bouw op een chi que manier toe gankelijk wordt. Het ruikt er nog naar verf en hout. Via een trap (er is ook een lift) komt de bezoeker in een lange zolderach tige ruimte. Wandelend langs werken van de kunstuitleen, waaronder een kleurige Cor- neille, kom je bij de ruimte voor tijdelijke tentoonstellingen. Me neer Halawani, de suppoost, leidt de bezoeker op een char mante, welwillende manier rond. Hij wijst waar de knop pen zitten en zorgt dat alle be nodigde apparatuur werkt. Was het overal maar zo! De helft van deze tentoon stelling bestaat uit een cd-rom van de live stads-tv-uitzending 'TV-Centraal' van Karen Lancel en Hermen Maat. Deze Alphe- naren installeerden zich, in het kader van de Kunstestafette 2000, twaalf uur lang in een groot bed op een strategische plek in het stadshart, waar elk half uur een andere bezoeker vertelde wat bijvoorbeeld de ideale plek in het Alphense cen trum zou zijn voor zijn/haar bed. De cd-rom (ook te koop) geeft fragmenten weer van be zoekjes van de politieagente, de hangjongere, de cafébaas of de cabaretier. De conclusie is hel der: elke stad zou minstens elk jaar zo'n uitzending moeten verzorgen, zodat bewoners, be stuurders en gezagdragers een goed beeld krijgen van de beeldvorming over en de iden titeit van hun stad. De overzichtstentoonstelling van foto's en installaties van Loes Heebink (Utrecht, 1955), die de ruimte verder vult, han delt over hetzelfde onderwerp: dromen en verlangens. Schitte- gen naar een on beschrijflijk ge luk vast te leg gen. Ze slaagt er wonderwel in ook steeds een zekere afstand te bewaren waar door het de toe schouwer niet op de zenuwen gaat werken als een soort neuro tische zoektocht. Deze dromen hoef je niet waar te maken, ze zijn er om van te genieten, ze zijn mooi, zo eenvoudig is de boodschap van deze tentoon stelling. Interview en signeersessie met Fantasy-schrijver ROBERT JORDAN n.a.v. promotietour Wheel of time no. 9 4Winter's heart woensdag 4 april aanvang 19.30 uur Breestraat 161, Leiden Tel. 071-5120885 Reserveer nu uw toe gangskaart a 5.- Natuurlijk bij: ...uw complete boekhandel Erepenning Oud-Leiden voor Droge eiden Jan Droge heeft de erepenning voor het jaar 2001 ont- angen van de Vereniging Oud-Leiden. Droge combineerde ijn bouwkundige achtergrond met een studie kunstgeschiede- lis, de ideale combinatie voor een beroep waarvoor op dat mo- nent nog geen complete opleiding bestond: dat van bouwhis- oricus. Door een eigen bouwhistorisch bureau op te richten laagde hij er in zijn vak op de kaart te zetten en een autoriteit e worden op het gebied van de geschiedenis van Leiden en laar historische bebouwing. Als bouwhistorisch onderzoeker leeft Dröge veel Leidse monumenten tegen het licht gehouden, lij werkt mee aan de Open Monumentendagen en van 1994 tot 000 was hij lid van de Leidse Monumentencommissie. lands gezocht voor festival iillegom Organisatiebureau Ambitious zoekt bands die mee rillen doen aan het Ambitious demofestival in Solution in Hil- egom. Deelname kost 400 gulden, daarvoor krijgt de band een ive-video en een cd-demo. Voor meer informatie: Martin Oos- enburg van Ambitious Entertainment, tel. 0182-586931 ofww- if.ambitious.nl. Vlusical 42nd Street verlengd msterdam Na al bijna 230.000 bezoekers te hebben getrokken vordt de musical '42nd Street' nogmaals verlengd. Al eerder ferden extra voorstellingen gegeven in theater Carré. De vraag laar kaarten blijft echter zo groot dat besloten is de musical loor te spelen van 8 juli tót en met 9 september in de RAI Am- terdam. Het aantal voorstellingen komt daarmee op 340. Bulletje en Boonestaak' gebundeld utphen De Zutphense uitgeverij Boumaar brengt alle 44 ver alen van de stripserie 'Bulletje en Boonestaak' in boekvorm op Ie markt. De eerste twee delen verschijnen in de tweede helft an april. De destijds razend populaire strips van de socialisti- che schrijver A.M. de Jong verschenen voor de oorlog in Het frije) Volk en na de oorlog in de omroepgids van de VARA. De oeken van de in 1888 geboren en in 1943 door de Duitsers ver- ioorde De Jong - bekend van onder meer Merijntje Gijzen - ferden in de 'rooie gezinnen' verslonden. ranklin maakt Jassieke cd )s angeles De 'Queen of oul' Aretha Franklin begeeft ich op het terrein van de lassieke muziek. Ze hoopt it jaar een album met aria's p te nemen. „Ik hoop 'Nes- an Dorma' te vertolken. Ik en dol op Puccini." Frank- n zong Nessun Dorma al ens op het toneel, twee jaar eleden bij de uitreiking van e Grammy Awards, toen ze eheel onvoorbereid de zie- t Luciano Pavarotti verving. foto reuters Hoog Bezoek' in paleis op de Dam ^sterdam Het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam ijdt komende zomer een tentoonstelling aan het gebruik door et vorstenhuis van dit gebouw als onderkomen voor belangrij- gasten. De tentoonstelling heet dan ook 'Hoog Bezoek'. Be- lekers kunnen zich onder meer verlustigen aan de serviezen het tafelzilver dat de koninklijke familie tot op heden ge- ruikt. Enkele van de belangrijkste bezoeken worden speciaal ememoreerd, zoals dat van Kaiser Wilhelm in 1891, van Chur- tiill in 1946 en van Mandela in 1999. 'Hoog Bezoek' zal plaats- ebben van 30 juli tot en met 16 september. Ik ben bang' gaat door na kritiek ifiSTERDAMToneelgroep Amsterdam gaat gewoon door met de roductie 'Ik ben bang', waarvan de première vanavond in Am- erdam plaatsheeft. De voorstelling stuitte tijdens een try-out oensdagavond in schouwburg De Kring te Roosendaal op oedende reacties van het publiek, omdat er geen acteurs maar el veel filmopnamen te zien zijn. Artistiek leider Ivo van Hove eeft echter geen bedenkingen. „Ik vindt het vervelend dat veel «schouwers zich geërgerd hebben, maar snap eigenlijk niet aarom. Van tevoren wisten ze dat er film in zat. Blijkbaar ke- :n ze er in Roosendaal toch van op." li dy van der spek Concert: Rijnstreekkooro.lv Jan Verhoef, m.m.v. Ernst Daniël Smid, bas/bariton, Cees Wassenaar, piano/orgel en diverse instrumentalisten. Gehoord: 30/3, Stadsge hoorzaal, Leiden. Ze hebben geen gebrek aan belangstelling op de avond van de bekendmaking van Alexander en Maxima's verloving, het jubi lerende Rijnstreekkoor onder leiding van Jan Verhoef. Alsof ze het voorvoeld heb ben, al die dames in het oranje. Het pro gramma staat bol van feestgedruis. Trom petten en trombones, hobo en dwarsfluit, orgel en piano staan het 25-jarige koor bij. En wat is er niet feestelijker dan schallend koper en klinkende cymbalen. Daar zingt het Rijnstreekkoor ook van. Om de inhoud van psalmen en gezangen niet saai en voorspelbaar over het voetlicht te brengen kiest Jan Verhoef voor een pittig tempo. Bovendien lopen de nummers soe pel in elkaar over. Ernst Daniël Smid heeft naast zijn sonore zangstem een onderhou dende babbel. Highlights uit musicals als Porgy and Bess brengt Smid daverend met zijn trillende grondstem. Swingend prijst 'Rijnstreek' de Heer in 'Praise ye the Lord', prachtig begeleid door het orgel dat mee doet in alle grappige bokkensprongen van het koor. Trompettist Steven van de Oever zorgt voor een instrumentaal hoogtepunt in het thema 'Gabriels hobo' van Morricone': Melody. Zijn trompet imiteert helemaa niet een hobo, maar laat zijn eigen authen tieke sound horen. Zijn timing is perfect De pianist voelt feilloos dirigent, koor er solisten aan, blijft op de achtergrond, maai kan ook briljant uitpakken. Na de pauze wordt een guirlande van top pers uit diverse musicals opgehangen. Niei alleen de vrouwen soleren helder en ho mogeen, ook de mannen van dit koor heb ben heel wat te vertellen. In 'Seventy sb trombones' doet de zaal spontaan mee Het koor zingt zó ritmisch en uitnodigend de trombones tetteren zo lekker dat bin nen de kortste keren de hele zaal meeklapt Het Rijnstreekkoor zingt vorstelijk. recensie beeldende kunst manon wigny Expositie: 'Noche Serena' fotowerken en installaties van Loes Heebink, prijzen 3 900 tot 17.000 gulden Te zien tot 22/4, wo. t/m za. 11.00-17.00 uur, zo. 13.00-17.00 uur, Centrum Beeldende Kunst, Castellumstraat 1e, Alphen aan den Rijn. Het stortregent en entree van het Centrum Beeldende Kunst in Alphen aan den Rijn is bijna onvindbaar. Tot een glazen scherm open schuift, waar door het prachti- rend zijn de foto's van oneindi ge landschappen op Spitsber gen, die het de bezoeker mak kelijk maken in een droomsfeer te belanden. Ze vormen een harmonische combinatie met iets complexere werken als 'Vrouwengefluister'. Zes ANWB-praatpalen, van die ou derwetse met grote 'oren', staan op een rij. Of het nu foto's, video's of in stallaties met ne onlicht zijn: in alle werken weet Heebink het uni versele verlan- I Snapper Richard. Red Snapper David. Red Snapper Ali. foto's cpd ferdam )b haagsma Engelse groep Red Snapper mengt moderne, ctronische dansritmes met 'echt' muzikanten ap. Gitarist David Ayers, contrabassist Ali :nd en drummer Richard Thair benutten hun ?n instrumenten graag. Op die manier is er 'li- ook nog wat te zien. zoals de komende dagen :r in het land te constateren valt. ichard Thair is de drummer van de band, ar hij doet meer dan alleen op de trommels in. „De laatste jaren doe ik nogal wat DJ- k", zegt hij, „en die invloed doet zich ook gel- Ik heb een radioshow op internet, waarin ik experimenteren met geluiden, beats en aks. Ik draai nogal veel electro, de elektroni- e funk van begin jaren tachtig. Die inspiratie mikte ik voor het programmeren van de rit- s op de laatste plaat." Zodoende klinkt 'Our aim is to satisfy Red Snapper' iets elektronischer dan het voorgaande werk van de groep, „vooral op het terrein van de ritmes. Maar de manier van nummers schrijven is nog steeds gebaseerd op het live-geluid. We hebben onze studio in tweeën gedeeld, de helft is voor de live-instrumenten en in de andere helft staan de computer en de sampler en zo. Alle nummers beginnen met ons drieën, die aan het jammen slaan. Dit is wel ons meest funky album, daar ben ik van overtuigd. Volgens Thair zit hem dat vooral in 'sexy' num mers als 'Some kind of kink' en 'The rough and the quick'. „We hebben veel nagedacht over seks en seksualiteit. Dat is toch zeker waar funk over gaat? We hebben ons meer op die kant van onze muziek geconcentreerd, deze keer, dan op de jazz. Niet dat we dat helemaal achter ons hebben gelaten, maar vooral in Engeland zijn we iets te gemakkelijk in de jazzhoek gedouwd." Vandaar dat de groep op de nieuwe meer gast- vocalisten heeft uitgenodigd dan gastblazers. „Deze keer hadden we een trombonist aan boord. Dat is een mooi instrument, dat heel ko misch kan klinken. In ska en reggae is de trom bone heel belangrijk. En het geeft weer een ander accent aan onze muziek dan de saxofoons en trompetten uit ons verleden. Het is goed om gastmuzikanten binnen te halen, die vanuit hun visie onze muziek beïnvloeden. Dat geldt ook voor de gastvocalisten. En die zijn ook goed voor de radio-airplay." Want hoe meer je muziek naar jazz stinkt, hoe minder kans je maakt op de radio. Dat is in Enge land niet anders dan alhier. Maar Thair erkent dat jazz voor zijn band erg belangrijk is. „De an dere twee zijn met bebop opgegroeid, ik met jazzrock en fusion. Maar ik ga wel voor de dans bare kant daarvan. Op de plaat zitten sferen die uit de fusion afkomstig zijn, denk ik. Maar dan vertaald naar de dansvloer." Maar fusion is een gevaarlijk woord, heeft Thair ervaren. Hij klaagt dat zijn band wel wordt vergeleken met de legendarische jazzrockgroep Weather Re port. „Iemand noemde ons ooit de Weather Re port voor de post-techno-generatie. Daar ziet wel wat in, maar..." Als hij merkt dat hij praat met degene die die term ooit bedacht heeft, moet hij wel lachen. „We maken altijd grappen over die omschrijving. Weather Report is okee, maar wel iets te gladjes en te complex. Hun vroege werk is oké. dat is waar. Maar wij proberen juist de ritmes altijd zo simpel en overzichtelijk te houden. Ook al met het oog op de dansbaarheid." Red Snapper speelt vanavond op Motel Mo- zaique in Rotterdam, 5 april in Tivoli, Utrecht en 8 april in Melkweg, Amsterdam. Negen medewerkers van museum Naturalis duiken onder op Bali Vervolg van voorpagina Ze duiken voor even hele maal onder in hun werk. In de onderwaterwereld van de garnaal, de spons en het koraal om precies te zijn. Negen wetenschap pers van Naturalis zijn voor dik drie weken ver trokken naar Bali om voor de kust van dat eiland on derzoek te doen. Hoofd doel van de expeditie, die wordt uitgevoerd in sa menwerking met de Indo nesische Academie voor Wetenschappen en het Wereld Natuur Fonds van Bali: het in kaart brengen van de diversiteit van de zeedieren in dat deel van de Indische Oceaan. leiden «paul de tombe „Een ontzettend rijk gebied dat nog nooit wetenschappelijk is onderzocht," aldus de expedi tieleden die meteen het meer voudig belang van de duikpartij schetsen. „De gegevens die we er verzamelen, kunnen belang rijk zijn voor de farmaceutische industrie, voor het beschermen van de natuur en voor de visse rij en het toerisme." „Bali is een van de populair ste bestemmingen voor toeris ten, maar niemand weet pre cies wat er in het water voor de kust leeft", zegt Willem Rene- ma, de enige geoloog in het ge zelschap van biologen dat naar het Indonesische eiland is afge reisd. „Dat is nog nooit echt be keken, terwijl de verscheiden heid er toch bijzonder groot moet zijn. Een van de theoriën die de grote diversiteit in dit ge bied verklaren is dat de Aziati sche, de Australische en de Pa- cifische plaat daar op elkaar botsen. De soorten zeedieren Willem Renema, Leen van Ofwegen en Charles Fransen voor een paar Japanse reuzenkrabben: „De grootste geleedpotigen op aarde, die alleen in Japan voorkomen. Maar misschien vinden we ze ook wel bij Bali." foto henk bouwman die voor elk gebied kenmerkend waren, zijn er door elkaar ge mengd als in een centrifuge. In het centrum overlappen de fau na's van de verschillende platen elkaar en daar zouden dus veel nieuwe soorten kunnen zijn ontstaan. Dat is de theorie en die theorie gaan we toetsen aan de praktijk." Het is niet toevallig dat die toets hoofdzakelijk wordt uitge voerd door medewerkers van Naturalis. Het museum in Lei den concentreert zich sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw nadrukkelijk op Indone sië. „Omdat in dat land zelf nog relatief weinig onderzoek is ge daan. Dat is er pas laat ontwik keld, mede omdat er pas sinds de Tweede Wereldoorlog wordt gedoken. En een rif kan natuur lijk alleen duikend goed worden bekeken", melden Renema (van de eencelligen), Charles Fransen (kreeftachtigen) en Leen van Ofwegen, „van de ko ralen." Net als al hun meegereisde collega's zijn zij ervaren dui kers, die om het jaar een ander gebied aan een nauwkeurige in spectie onderwerpen. Voor heen gingen ze onder andere naar de Seychellen, de Kaap Verdische- en de Canarische Ei landen, de Filippijnen, Ambon en Sulawesi; dit keer duiken ze 'dag en nacht' onder in de zee voor Bali. „Misschien wel het rijkste water op aarde. We we ten ook bijna zeker dat we daar nieuwe soorten gaan vinden tussen alles wat we gaan bekij ken," roepen ze enthousiast. „Maar het is sowieso al be langrijk om te weten wat er leeft. Om mensen ervan bewust te maken dat ze de natuur moe ten beschermen, wat ook be langrijk is voor het (duik)toeris me. Dat ze niet moeten vissen met bommen, zoals ze daar doen. Want daarmee maak je niet alleen vissen dood, maar ook het koraal. En zonder ko raal is er geen leven meer mo- gelijk." Geldt trouwens in meer op zichten, stellen ze vast. „Want behalve naar kreeften, krabben, garnalen, vissen, schelpen en zeeanemonen, kijken we er ook naar sponsen en zachte kora len, die belangrijk zijn voor de farmaceutische industrie. Die haalt daar stoffen uit, die wor den gebruikt voor de bestrij ding van kanker en aids. Maar dém moeten ze wel precies we ten waar het om gaat en bij het benoemen komen wij in beeld." Het zou kunnen zijn dat ze daarmee een enkele keer de pu bliciteit halen; voor het overige verrichten ze hun onderwater werk in betrekkelijke anonimi teit, beseffen ze zelf. Terwijl de veranderingen die hebben plaatsgevonden in oceanen toch 'heel erg van invloed zijn geweest op het klimaat' en Charles Fransen bijvoorbeeld aan de hand van de beesten die hij vindt 'de oorsprong kan her leiden, de evolutie kan recon strueren en Darwin kan detail leren'. Hoogst interessant alle maal voor wetenschappers. Maar verder? Daar kun je je nog in vergis sen, betoogt het drietal. „Je schrijft er natuurlijk in eerste instantie over voor de weten schappelijke wereld en de ken nis die we er opdoen en wat we meenemen, zie je straks terug in tentoonstellingen in Natura lis. Maar de gegevens sijpelen ook verder door. Ze worden ge bruikt voor films en documen taires over riffen, in onderwa tersport-artikelen, in duikgid- sen, of in boeken over koraalrif fen." „Voor hetzelfde geld vinden we er trouwens ook iets dat de wereld wel meteen aan spreekt", betogen ze. „Is al een keer eerder gebeurd. Met de Coelacanth. Een vis, die werd gevonden op een markt in Sula wesi en later ook levend werd gevangen. Eigenlijk een levend fossiel, waarmee een bestaande theorie om zeep werd gehol pen. Dat was destijds groot nieuws en dat kan ons voor de kust van Bali ook gebeuren. We weten bijna zeker dat we daar vijf nieuwe soorten garnalen gaan vinden en als we een nieuw soort koraal ontdekken, zou dat heel bijzonder zijn."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21