Verzet groeit tegen bedrijf aan Zijldijk Leiderdorp maakt verkeersplan voor Vronkenlaan 'Wij hebben leden, en geen Regio olitiek Warmond oelt niets voor en referendum Gedupeerden tandarts Verlinden gaan praten Warmunda versoepelt tuinenbeleid IgiERDAG 31 MAART 2001 17 egstgeest wijst voorrangswegen aan •stgeest De Oegstgeestse Kerckwervelaan en de Groot Prof laan worden voorrangswegen. Op deze manier wil de ge- lente onduidelijke verkeerssituaties voorkomen als met in- ig van 1 mei alle fietsers van rechts voorrang hebben. Op [irrangswegen geldt deze regel niet. Het verkeersbesluit, dat 25 april aan de raadscommissie ruimte en groen wordt voor- !egd, kan tijdelijk zijn. De gemeente werkt aan een categorise- gsplan voor alle wegen en moet daarin nog besluiten over de rckwervelaan en de Groot Proffijtlaan. Dat kan ertoe leiden de aanwijzing tot voorrangsweg geheef of gedeeltelijk ver- fmeerverbod grote schepen iRMQNDSchepen die langer zijn dan zeven meter en meer ijn in 1.20 meter boven het water uitsteken, mogen niet meer af- eren in park Groot Leerust, aan de westzijde van de Warmon- r Leede. Het verbod gaat in op 13 april. Organisatoren van ac- iteiten kunnen een ontheffing op het afmeerverbod krijgen. oorjaarsmarkt in Huize Emmaus terwoude Verzorgingshuis Huize Emmaus aan de Benne- je- Dekweg 1 in Zoeterwoude houdt vanmiddag een voorjaars- be- ïrkt. Belangstellenden kunnen er van alles kopen, zoals zelf- maakte kaarten en paasartikelen. Verschillende winkels, iaronder Bakkerij 't Watertje en de Wereldwinkel werken mee n de markt, die van twee uur tot half vijf duurt. Leiderdorp gaat met omwonenden overleggen over de verkeersproblemen op de Vronkenlaan en Van Poelgeestlaan. Eerst komt er een analyse van de knelpunten, daarna gaan bewonersgroe- pen met behulp van ambtelijke ondersteuning op zoek naar oplossingen. De eerste bewoners bijeenkomst is op 18 april. Nog voor de zomer moeten deze bijeenkomsten uitmonden in een plan van aanpak. Volgens de omwonenden zijn de problemen op de Vronkenlaan legio. Er wordt te hard gere den, de veiligheid van overstekende kinderen op de zebra's is in het geding, bussen belemmeren het uitzicht voor de overige weggebruikers en in de bocht naar de Van Poelgeestlaan ontstaan re gelmatig levensgevaarlijke situaties. In december leidde de onvrede onder de buurtbewoners al tot een klaar-over-actie van omwonenden en de Socialistische Partij (SP), op de oversteekplaats bij basisschool De Leeuwerik. Huis-aan-huis hadden de actievoerders duizend 1000 handtekeningen opgehaald voor extra ver keersmaatregelen. Een maand later hingen die zelfde bewoners, verenigd onder de naam 'Vron kenlaan Veiliger' eigenhandig een voorrangsbord op, aan een lantarenpaal op de Heemraadlaan aan de kant van de Vronkenlaan. Dat had veel eerder moeten gebeuren, vonden zij. Hoewel de gegevens over ongevallen op de Vronkenlaan statistisch gezien 'niet echt schok kend' zijn vindt Leiderdorp aanpak van de pro blemen toch nodig, omdat zoveel bewoners de situatie kennelijk onveilig vinden. „Maar we kun nen niet alle problemen in een klap oplossen", waarschuwt wethouder Molkenboer op voor hand. „Vrachtwagens kunnen we bijvoorbeeld niet van deze doorgaande weg weren. Dat hangt namelijk ook van de discussie over het grote ver- keers- en vervoersplan af." Op 6 juni moeten de bewoners van de Vron kenlaan een 'voorkeursvariant' bij de gemeente inleveren. Het eindresultaat wordt daarna voor gelegd aan de Leiderdorpse politiek. Aansluitend wordt een aannemingsbedrijf ingeschakeld om de maatregelen uit te voeren. mond arie schakenbos Warmondse gemeenteraad liet op een referendum over bestuurlijke toekomst van dorp te wachten. De partij- ijn van mening dat de hui- inspraakronde voldoende m een goed beeld van alle lingen te krijgen, e afgelopen dagen Tiield het l^ieentebestuur een reeks bij- ^comsten met verschillende iperingen over het voorstel deelgemeente van Leiden te den. Daarnaast bestaat de elijkheid om schriftelijk en fonisch te reageren, of een f'ai.e vragenlijst in te vullen, n aantal plaatsen in War- zijn hiervoor computers [gezet. Dat alles bij elkaar, volgens de gemeenteraad onder voor een referen- aar aanleiding van de brief Warmonder Piet van der ren aan het gemeentebe- stelde burgemeester an donderdagavond aan de voor om de tijd te nemen ct al sen referendumverordening een te stellen. Wellicht kan de wil-ieente dan in een later sta- een volksraadpleging tse iden. Dat zou bijvoorbeeld vei men bij de uiteindelijke keu- rge voor de bestuurlijke toe- Di ist. aar an der Vooren dreigt met ju- g ti sche stappen om een volks- [3[ «schoten jan preenen raadpleging af te dwingen. Zijn juridisch adviseur ziet hiertoe voldoende mogelijkheden, al dus de Warmonder. Een poging van de CDA-frac- tie om de Warmondse partijen donderdag op één lijn te krijgen is mislukt. De christen-demo craten kregen Progressief War mond en de WD niet zover dat ze instemden met een motie om maximale samenwerking met de buurgemeenten aan te gaan en het onderzoek naar de mogelijkheid van een deelge meente op te schorten. Uit gangspunt van het CDA is het behoud van zelfstandigheid van Warmond. Collegepartijen WD en Pro gressief Warmond wilden nog geen standpunt innemen. WD- raadslid J. Kwestro vond daar te vroeg voor. „Het CDA had beter met een intentieverklaring kun nen komen, daar hoef je niet over te stemmen." PW zag het nut van de motie niet. „Wat verandert er door de motie aan te nemen" vroeg PW zich bij monde van G. Slingerland af. Burgemeester Vosjan-ontraad de de partijen een stemming over de motie, om de zaak niet op de spits te drijven. De procedure om een me ning te vormen over de be stuurlijke toekomst moet leiden tot een, liefst gezamenlijk, standpunt in de raadsvergade ring van 24 april. warmond Huurders van woningstichting Warmunda hoeven bij verhuizing hun tuin niet meer in alle gevallen terug te brengen in oor spronkelijke staat. „De tuin mag gewoon worden overgedragen aan de volgende huurder, als hij maar netjes wordt achtergelaten", zegt voorzitter J. van Mameren. De woningstichting had als regel dat huurders hun tuin helemaal leeg moesten halen als de volgende huurder weigerde om de tuin over te nemen. Dat is nu van de baan. Het bestuur van de woning stichting heeft dit deze week besloten. Voor woningen gold al dat het herstellen niet meer hoeft. Huurders hebben het wettelijk recht en de vrijheid om hun woning te verande ren, als het huis maar ordelijk en netjes wordt achtergelaten „Vroeger was het beleid zo dat als iemand een van onze woningen verliet hij hem moest achterlaten zoals hij hem had aangetroffen. Maar stel dat iemand een mooie keuken heeft gemaakt, dan is het voor de huurder toch beter en leuker om een dure keuken te hebben, in plaats van een keuken die maar duizend gulden kost", aldus van Mameren. Huurdersvereniging Warmondig is blij met het besluit. De vereni ging was het er niet mee eens dat huurders hun tuin helemaal moes ten leegmaken. Deze regel zou zittende huurders opzadelen met grote problemen. „Een boom die er bijvoorbeeld al 25 jaar staat en die men vaak zelf niet heeft geplant, zou er dan toch uit moeten", zegt E. Del- noij, voorzitter van de huurdersvereniging. Voor de ledenvergadering van maandag 2 april heeft Warmondig het punt op de agenda gezet." Wij hebben bijgedragen aan het besluit van Warmunda en willen dat aan de huurders vertellen." De ledenvergadering van Warmondig vindt plaats in basisschool De Waaier aan het Leerpad. De bijeen komst begint om acht uur. foto henk bouwman Basketbalvereniging Blitz wil 'eindelijk' een clubhuis vergelijking met dak- en c^islozen gaat de bestuurders basketbalvereniging Blitz in rschoten te ver. Die zwer- hebben immers helemaal s. Blitz kan voor trainingen wedstrijden in elk geval nog j cht in sporthal De eI thorst aan de Koninklijke i„„ dnelaan en in hallen en za- in 1 in Rijnsburg, Katwijk, Was- aar en Leiden. laar van échte opvang is sprake. Of, zoals voorzitter enrt Himmelreich zegt: „Voor nifl voortbestaan van een ver- clu. jng is het essentieel dat le- sociaal contact met elkaar ben. Daar is bij ons onvol- nde sprake van, omdat we clubhuis hebben. We heb- te maken met 180 leden, met consumenten. Ze wil- er echt bijhoren. Als dat het al is, zullen ze ook eerder nu een taak in de vereni- op zich nemen. Kader ïek je door saamhorigheids- oel." een brief aan alle raadsle- in Voorschoten wijst Blitz p dat een 'eigen plek onont- rlijk' is. Tot twintig jaar gele- hadden de basketballers zo'n onderkomen bij de inlaan. Dat clubhuis moest iaalen voor appartementen Ie r senioren. „Mondeling is ver door de gemeente toege- d dat er iets nieuws zou ko- Maar we hebben nog lustds geen'vervangende ruim- ken uit let is opvallend dat Blitz na aar eel jaren nu pas een beroep im t op de raadsleden. In de van Himmelreich en se- iaalaris Jacqueline Hoek is de au klaring simpel: „We hebben :ed it intern orde op zaken ge- vafl d. Vier jaar geleden was er bestuurscrisis. De proble- torh waren zo groot dat het he- nd aal mis dreigde te gaan met vereniging. De sportraad ge d-Holland heeft toen be- tor- ideld. Er is een werkgroep ormd en uiteindelijk is er heel nieuw bestuur geko men." Met onder anderen Himmelreich en Hoek. „We hebben eerst de slechte financi ële situatie aangepakt. Nu wil len we wat doen aan een eigen honk." Eerder is al gesproken met ambtenaren en sportwethouder Wim Carabain. Ook zij hebben te horen gekregen dat het ont breken van een honk 'fnuikend' is voor het functioneren van de vereniging. In de brief staat daarover: „Een honk en een thuisgevoel -zergerr^ervoor dat- leden niet meteen na de wed strijd vertrekken. Zij hebben er behoefte aan om elkaar na de training of de wedstrijd in een ontspannen sfeer te ontmoe ten. Nu dat niet het geval is, blijft de binding te los. Bij ver enigingen als de BV Leiderdorp en BS Leiden zie je de positieve effecten van een eigen onder komen terug: ledenbinding, ka der, opleiding en kwaliteit." Jacqueline Hoek voegt daar aan toe dat de 'belangrijkste ba sis' voor de club nu de kantine van sporthal De Vliethorst is. „Maar het is beter om een ruimte te hebben waar leden zich echt thuisvoelen, waar ze onder elkaar zijn. We moeten nu ook constant improviseren. Een feest hebben we in het ge bouw van de volkstuinvereni ging bij zwembad Het Wedde. Vergaderingen zijn bij be stuursleden thuis. Het club- krantje wordt in het kantoor van de beheerder van de sport hal gemaakt. Als je iets van je zelf hebt, kun je de zaken op één en dezelfde plek regelen. Dat komt het clubleven zonder meer ten goede. Op die manier kunnen we er een echte club van maken, waarin de leden el kaar beter leren kennen." Wethouder Carabain zegt te weten dat Blitz 'een bestuurs kamer of een sociale ruimte' wil. „Net als de volleybalclub Gemini Kangeroes. Ik heb aan gegeven dat ik het in mijn ach terhoofd houd. Op dit moment onderzoekt Sportfonsen of er in Voorschoten een tweede sport- 'Loonbedrijf hoort op industrieterrein De voorbereiding voor de bouw van een agrarisch loon bedrijf aan de Leiderdorpse Zijldijk moeten onmiddellijk worden stopgezet. Dat vindt het Comité Doesbrug. „Het bedrijf hoort op een industrieterrein plaats, en niet in één van de oudste polders van Nederland", vindt C. Thunnissen. Ook GroenLinks, de Wandelsportvereniging Leiden, de Hengelaarsbond en bewoners uit de Meren- wijk maken bezwaar tegen de komst van het bedrijf. hal moet komen bij Het Wedde. Als die behoefte wordt aange toond en ook de gemeenteraad die tweede hal wil, zal ik de wens van Blitz en Gemini-Kan- geroes daarbij betrekken." Himmelreich is 'voorlopig blij' met die toezegging. „Het zou een zegen zijn voor onze verenigingen. Ook voor de bas ketballers van EVBC-Vlietwijk trouwens. We trekken nu al vaak met elkaar op. Misschien kan er wat naast die nieuwe hal worden gebouwd." leiderdorp eric went De vof Perkhuis is al enkele we ken druk doende een stuk ver vuilde grond aan de Zijldijk 38 te saneren. Is de grond gezui verd, dan wil de vennootschap een agrarisch loonbedrijf op de voormalige vuilstort vestigen. Het plan voor de bouw van een grote loods, een bedrijfsruimte en een woonhuis ligt al ter be oordeling op het Leiderdorpse gemeentehuis. Het Comité Doesbrug maakt ernstig bezwaar tegen de komst van het loonbedrijf. „Het is provinciaal beleid dat dit soort activiteiten op een industrieter rein thuishoort", zegt C. Thun nissen. „Bovendien is het rijks beleid dat deze polder groen moét blijven, omdat hij bij het kerngebied van de ecologische hoofdstructuur hoort. Dan ga je daar toch niet zo'n gigantische schuur bouwen?" Het comité betwijfeld ook of de firma Perkhuis wel echt een loonbedrijf wil beginnen op die plek. „Zo schijnt de eigenaar oude auto's te verzamelen. Wij denken dat hij die loods daar mee gaat vullen, te meer omdat die er volgens de bouwtekenin gen wel erg luxe uitziet." Ook GroenLinks heeft grote moeite met de komst van het loonbedrijf. „Dit bedrijf heeft geen enkele historische binding met de polder. Bovendien is een loods geen agrarische be bouwing. Dus kan die net zo goed op een industrieterrein worden neergezet", vindt R. Vons. Zij heeft namens haar partij een aantal schriftelijke vragen over het bedrijf gesteld aan burgemeester en wethou ders van Leiderdorp. Begin januari ontstond ook al onrust onder een groepje be woners van de Leidse Meren- wijk over de bouwplannen van Perkhuis. „Leiderdorp probeert de Boterhuispolder langs slink se weg alsnog vol te bouwen", opperde O. Gennissen namens 15 gezinnen uit deze wijk. „Eerst worden de randen volge bouwd. daarna is het nog maar een kleine stap om de rest van de polder vol te bouwen." Ook de Hengelaarsbond en de Wandelsportvereniging Lei den en omstreken verzetten zich nu tegen de komst van het bedrijf. „Uitvoering van de be oogde bouwplannen heeft tot gevolg dat de Zijldijk en dus ook de Nieuweweg geëlimi neerd moeten worden als on derdeel van door ons ontwor pen wandelroutes. Ook is het overduidelijk dat de bouwplan nen de recreatieve waarde van de hele Boterhuispolder en het Zijlgebied in ernstige mate be dreigen", schrijft J. Rudelsheim namens de wandelaars. Volgens H. van der Perk, die samen met J. Huiser eigenaar is »van de firma Perkhuis, wordt van een mug een olifant ge maakt. „Ik ga daar juist iets heel moois bouwen in landelijke stijl." Hij bestrijdt dat het be drijf iets anders met de grond wil dan officieel wordt aangege ven. „Er komt daar gewoon een loonwerkersbedrijf. Niets meer en niets minder." De suggestie dat hij de loods wil gebruiken voor de opslag van oude auto's noemt hij 'on zin'. „Ik heb een tijdje een LPG- inbouwstation gehad aan de Zijldijk 23, maar dat heb ik ver kocht. Het enige wat ik nu nog bezit is een Amerikaanse auto en een Corvette. Meer auto's komen daar echt niet te staan." De Leiderdorpse wethouder Molkenboer heeft in januari al aangegeven geen moeite te hebben met de plannen van Perkhuis. „Het bouwplan vol doet aan alle regels en van een slinks bouwoffensief is geen sprake. Deze mensen creëren dus een probleem dat er hele maal niet is." leiderdorp eric went Patiënten/Consumenten Plat form (RPCP) Zuid-Holland Noord houdt volgende week een informatiebijeenkomst voor de slachtoffers van de Lei derdorpse tandarts B. Verlin den. „Zo'n bijeenkomst is nut tig, omdat de verschillende ge dupeerden misschien samen actie kunnen ondernemenal dus L. Rieter. De telefoon van -het Infor matie- en Klachtenbu reau Gezond heidszorg aan de Leiderdorp se Van der Valk Boumanweg staat al dagen roodgloeiend. Sinds het RPCP zaterdag in deze krant een op roep deed om klachten over tandarts Verlinden te melden, belt de ene na de andere gedu peerde op. Op dit moment staat de teller op twintig, maar het RCPC verwacht dat het aantal klachten de komende dagen nog flink toeneemt. De omstreden Leiderdorpse tandarts heeft zijn praktijk aan de Jaap ter Haarsingel begin dit jaar vaarwel gezegd, omdat het Ziekenfonds niet langer met hem verder wilde. Verlinden zou in het verleden gefraudeerd hebben met declaraties. Boven dien heeft hij meerdere tucht- rechterlijke veroordelingen 'Collectief een advocaat inschakelen achter zijn naam staan. De tandarts is met onbekende be stemming vertrokken. Veel ex-patiënten van Verlin den, die door sluiting van de praktijk op zoek moeten naar een andere tandarts, krijgen nu de schrik van hun leven. Zij ko men voor enorme kosten te staan, omdat hun gebit niet van die kwaliteit blijkt te zijn als Verlinden hen heeft doen gelo ven. Een tandarts uit Leiden, die niet met naam en toenaam ge noemd wil worden, beaamt dat. „Ik heb tientallen ex-patiënten van Verlinden. Bij al deze per sonen kom ik direct verwijtbare zaken tegen. Het is soms on voorstelbaar wat ik in die mon den aantref." Het RCPC wil gedupeerden van Verlinden de kans geven er varingen uit te wisselen. „Mis schien dat ze elkaar kunnen helpen." Daarnaast gaat Rieter hen de meest kansrijke weg naar scha devergoeding wijzen. „Iemand kan naar de kantonrechter stappen, of via de rechtbank een aansprakelijkheidsproce dure starten. Maar het is ook mogelijk om collectief een ad vocaat in te schakelen. Dan maak je veel meer kans."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17