Minder kans windmolens Groene Hart 'Straks krijg ik tijd om literatuur te lezen' Busstroken tussen Leimuiden en Alphen voorlopig van de baan Alkemade wacht met meten van eigen kwaliteit OZB Rijnwoude vijf procent extra omhoog 'Mogen er wel mensen komen op mijn veijaardag?' Dorpsbrandweer krijgt hulpmateriaal ongevallen ZATERDAG 31 MAART 2001 Jubileum volkstuinders Alkemade nieuwe wetering Volkstuinvereniging Alkemade viert op 20 april haar 25-jarig bestaan. Om half zes opent het oudste lid, L. van Hameren, het nieuwe volkstuincomplex in Polder het Noord veen in Nieuwe Wetering. Daarna heffen de leden het glas in ca fé 't Veen aan de Langeweg in Roelofarendsveen en worden le den gehuldigd die al 25 jaar lid zijn. Ook is er een overzicht te bewonderen van 25 jaar tuinieren. Lezing over graven woubrugge De Historische Vereniging o.C. van Hemessen houdt 3 april om acht uur een bijeenkomst in gebouw Immanu- el aan de Kerkstraat in Woubrugge. Ad de Kok uit Alphen ver zorgt een inleiding over de Graven van Friesland en Holland. Na de pauze vertelt hij overde ontginningen in de omgeving. runwoude marieta kroft Provincie blokkeert molenpark Provinciale Staten (PS) van Zuid-Holland staan slechts bij uitzondering windmolens toe in het Groene Hart. Ge deputeerde Dekker moet inbinden nu statenfracties gro te moeite blijken te hebben met de ambities van ge meenten als Jacobswoude en Rijnwoude. De inwoners van Rijnwoude betalen mee aan het orde op zaken stellen bij de afde ling financiën. De aanslag voor de onroe rend zaakbelasting (OZB) voor dit jaar valt vijf procent hoger uit dan de 10,9 procent, die de gemeenteraad in november vaststel de. Met dit geld kan de gemeenteeen deel van de ruim twee miljoen gulden betalen die het nodig heeft om tijdelijke krachten aan te trekken. „We hebben een fors bedrag nodig", zegt wethouder Van der Lecq van financiën. „Maar we moeten de boel toch draaiende zien te houden." Ze heeft extra mensen no dig om alle achterstanden weg te werken bij het bureau belastingen en ter vervan ging van zieken. Bovenop de 2,2 miljoen gulden komen er nog kosten om het aantal vaste medewerkers bij belastingen uit te breiden. Het geld daarvoor moet worden gevonden in de begroting voor 2002. De ruim twee miljoen gulden voor de in terim-krachten dekt de wethouder, behalve door de extra OZB-verhoging, met op brengsten uit grondverkopen. Ook 'leent' de wethouder tijdelijk acht ton uit het volkshuisvestingfonds. Het is volgens Van der Lecq onontkoombaar om de OZB te verhogen. Bezuinigingsmogelijkheden ziet de wethouder niet. „Het kan toch niet de bedoeling zijn dat de mensen sommige diensten niet meer van ons krijgen." Uit een onderzoek van KPMG eind vorig jaar bleek dat er fouten en achterstanden bij de sector middelen waren opgetreden als gevolg van slechte communicatie, moeilijk vervulbare vacatures en de veran dering van een computersysteem. De toen malig politiek verantwoordelijke burge meester Boelen trok een maand geleden het boetekleed aan en zou zijn portefeuille financiën hebben neergelegd, als hij dat al niet enkele maanden eerder om gezond heidsredenen had gedaan. Als gevolg van de achterstanden stellen B en W de raad voor de belastingaanslagen voor 2001 pas eind februari 2002 te verstu ren. Eerder zijn de achterstanden waar schijnlijk niet weggewerkt. Het uitstel bete kent dat de burgers dit jaar geen aanslag krijgen, en volgend jaar twee. Om de beta ling zoveel mogelijk te spreiden, worden aanslagen voor 2002 in oktober van dat jaar verstuurd. In juni 2003 volgt de aanslag over 2003. Vanaf 2004 moeten de aanslagen weer in februari de deur uit. De commissie algemene zaken en financiën bespreekt het voorstel van B en W op donderdag 12 april. den haag robbert minkhorst Onder druk van de politiek moest Dekker gistermiddag tij dens een commissievergade ring in het provinciehuis belo ven, dat hij zijn voorstel over windenergie aanpast. Dat bete kent dat het nog maar de vraag is of Rijnwoude langs de Nil en Jacobswoude langs de N207 windturbines kunnen laten plaatsen. Beide gemeenten moeten nog toestemming vra gen bij de provincie. Rijnwoude besloot donderdagavond het besluit over de windmolens twee maanden uit te stellen. Al le fracties in PS vinden dat er meer windmolens moeten ko men, „maar voor het Groene Hart moet een uitzondering worden gemaakt", zei PvdA- statenlid Van Kooten. Van Kooten noemde de Ja- cobswoudse plannen discuta bel. Het idee om in weilanden, langs de N207 zeventien wind molens neer te zetten ging haar veel te ver. „Ik houd het bij maximaal vijf, en dan aan een kant van de weg. De openheid van het veen-weidegebied is kwetsbaar." CDA'er Vrugt druk te partijgenoot Dekker op het hart dat hij ook rekening moet houden met omwonenden die vaak niet staan te juichen. „De windmolenlocaties in het Groe ne Hart laten zien dat er niet al tijd een draagvlak is." Evertsen (SGP/ChristenUnie) vulde aan: „Laten we er geen doekjes om winden. Ze zijn niet mooi, zulke hoge turbines. Ik heb flink wat bezwaren bij plaatsing in het open Groene Hart. Niet omdat de windmolens in een natuur gebied komen, maar omdat je ze gewoon ziet. Windmolens tasten het open landschap aan." De politici verwerpen ook de aanleg van complete windmo lenparken. Statenleden willen alleen turbines 'in lijn'. Ze mo gen dan alleen weer niet teveel verspreid in Zuid-Holland te recht komen, vond Evertsen. „Beter wat geconcentreerd, dan overal vlekjes door de provincie heen. Ik wil niet bij elke schuur een windmolen." WD'er Waterman droeg een aantal alternatieve plekken aan die kunnen voorkomen dat in het Groene Hart teveel molens worden geplaatst. Op de Zuid- Hollandse eilanden, in de Haagse regio, in zee en op de Tweede Maasvlakte. CDA'er Vrugt noemde verder de glas tuinbouwgebieden. Dekker zeg de prompt toe te onderzoeken of in kassengebieden meer windmolens passen. „Ik wil die discussie met bijvoorbeeld de WLTO wel aangaan. Dat zou een aantal nieuwe locaties kun nen opleveren die géén hori zonvervuiling veroorzaken. Ook de zee-variant wil ik boven wa ter houden." De gedeputeerde denkt er verder over om tijdelijke ver gunningen af te geven voor windmolens. Blijkt een plaats ongewenst, dan kunnen de mo lens na bijvoorbeeld tien jaar alsnog weg. Dekker laat uitzoe ken of die mogelijkheid 'juri disch houdbaar' is. Wethouder Groen in 't Woud van Alphen: niet blij met 'trechter'. ARCHIEFFOTO /.D alphen/leimuiden saskia buitelaar De busbanen op de N207 (He renweg) tussen Leimuiden en de Kruisweg bij Woubrugge la ten nog tijden op zich wachten. Gemeenten en ondernemers in de Rijnstreek, voor wie de weg een belangrijke verkeersader is, zien 24 miljoen gulden om de weg versneld aan te leggen aan hun neus voorbij gaan. De Zuid-Hollandse politiek besloot gisteren in een commissiever gadering dat geld uit te geven aan projecten elders in de pro vincie. De busstroken, die op termijn misschien ook voor vrachtver keer kunnen dienen, moeten een eind maken aan de dage lijkse files tussen Alphen en Lei muiden. l4et plan is niet van de baan, benadrukt een woord voerder van de provincie. „We moeten alleen op zoek naar an dere financieringsmogelijkhe den. Ik weet niet hoeveel tijd dat kost, eenvoudig is het niet." De aanleg van twee busba nen tussen Leimuiden en Al phen aan den Rijn kost 34,1 miljoen gulden. Het project is als eerste aan de beurt zodra er geld is en kan desnoods in stuk jes worden uitgevoerd. Gede puteerde Norder gaat minister Netelenbos om extra geld vra gen. De busbaan tussen Alphen en de Kruisweg is al wel veilig gesteld. Alphen heeft uit een andere pot subsidie gekregen om tegelijkertijd het kruispunt bij Alphen-noord flink op te knappen. Het wachten is nog op de bezwaarprocedure die een bewoonster bij de Raad van State heeft aangespannen van wege geluidsoverlast. Als de ge meente en provincie daar niet in overleg met de bewoonster uitkomen, kan een rechtszaak ook dat deel van het busbanen plan maanden of jaren vertra gen. De verkeerswethouders van Alphen en Jacobswoude zijn te leurgesteld over de beslissing van Provinciale Staten (PS). De Alphense wethouder Groen in 't Wout heeft er geen begrip voor. „Bij de Leimuiderbrug ligt wel een busbaan en straks ook bij Alphen. Dan ga je een trechter creëren van zes kilometer. Daar ben ik niet blij mee." Ook zijn Jacobswoudse colle ga Vink baalt. Hij wil af van het sluipverkeer door Rijnsater- woude en Leimuiden. Omdat de uitwerking vah de plannen voor de busbanen ondertussen doorgaat, blijft hij met Groen in 't Wout bij de statenleden aan dringen op een oplossing. „Ik verwacht dat ook de provincie zich daar hard voor maakt. Want een goede doorstroming is hard nodig. Ik vind niet dat je dat op de regio kunt afwente len, zoals bij de NI 1 van Alphen naar Bodegraven." De ondernemers in de Rijn streek zijn ook niet van plan om mee te betalen aan het project, zegt secretaris Schuttenbeld van de Kamer van Koophandel Rijnland. „Openbaar vervoer is een taak van de overheid. Zelfs als het om een baan voor vrachtverkeer gaat, staan ver voersorganisaties niet te sprin gen om te betalen." Hij noemt de beslissing van PS een gemiste kans. „Het wordt steeds drukker op de N207 door de bedrijvigheid tus sen de Alphense regio, Schiphol en de Bollenstreek. Het rende ment van een half aangelegde busbaan is beperkt, omdat het fileprobleem alleen maar groter wordt op de plekken waar de busbaan ophoudt. En als de bus in de file staat, gaat nie mand er in zitten." Maartje Haasbeek na halve eeuw weg uit boekhandel alphen aan den run annette lameuer Na een halve eeuw vindt Maar tje Haasbeek het welletjes. Op 1 september doet zij de Alphense boekhandel Haasbeek over aan een nieuwe eigenaar. Volgens Haasbeek heeft Eelco Eskens (38) het boekenhart op de juiste plek zitten. „En ik ben nog ge zond en kan bepalen wie de zaak overneemt", zegt de eige nares die zich voorbereidt op een nieuw leven met veel boe ken, maar zonder handel. Haasbeek verontschuldigt zich vriendelijk terwijl ze op staat. Met haar arendsblik be speurt zij een klant die een spe cifiek religieus boek zoekt. Be hulpzaam en ter zake kundig staat ze de zoekende vrouw te woord. Het tekent de houding van de eigenares voor haar cli entèle. „We hebben een trouwe klantenkring. Ik heb me altijd aan de mensen gewarmd. Het is heerlijk om advies te geven of bevestigend te kunnen ant woorden op de vraag: heeft u een boek over...?" Boekhandel Haasbeek is al 65 jaar een begrip in Alphen en wijde omgeving. Maartje Haas beek rolde door toedoen van haar ouders het boekenvak in. „Mijn vader is in 1936 begon nen met een boekenwinkeltje in de Raadhuisstraat. Het was geen gemakkelijke tijd, zo vlak voor de oorlog. Ik was de oud ste van zeven kinderen. Op de HBS wilde het niet zo vlotten. Mijn vader bedacht zich niet en haalde me van school. Zo leer de ik al doende het boekenvak." Destijds had vader Haasbeek ook nog een antiquariaat. Dochter Maartje mocht met haar vader mee naar boeken winkels in heel het land. Ze leerde veel en ontwikkelde een diepe liefde voor het geschre- Maartje Haasbeek: „Ik heb me altijd aan de mensen gewarmd." ven woord. „Een boek is iets bijzonders. Er is geen onder werp te bedenken of er is wel een boek over geschreven. Daarom heb ik ook gekozen voor een breed assortiment." De winkel in de Raadhuis straat groeide uit zijn jasje. Be gin jaren vijftig, Maaltje was toen 16 jaar, verhuisde de boek handel naar de huidige plaats in de Van Mandersloostraat. In 1994 is de winkel verbouwd. Op dat ogenblik besefte Haasbeek dat ze naar een opvolger moest uitkijken. „Geen van mijn vier kinderen had belangstelling om de zaak over te nemen", zegt ze net iets te achteloos. „Dus werd het zaak om een liefhebber te vinden." Want dat haar geesteskind niet in handen mocht vallen van projectontwikkelaars, mo deketens en dergelijke stond buiten kijf. „Ik heb altijd ge hoopt en er ook op vertrouwd 'dat zich een geschikte persoon zou aandienen." Eelco Eskens kende ze als hoofd inkoop van de Libris- groep. Ze kwamen elkaar regel matig tegen. „De medewerkers koken bij toerbeurt elke vrijdag. Heel gezellig. Twee jaar geleden kwam het zo uit dat Eelco een vorkje meeprikte. Nog geen week daarna belde hij met de vraag: Joh, kan ik jouw winkel niet overnemen?" Haasbeek was echter al in onderhande ling met iemand anders. „Dat liep op niets uit. Vervolgens kwam Eelco in beeld. Ik voelde meteen dat hij een boeken- FOTO MARK LAMERS mens is." De komende man heeft klassieke talen gestu deerd. „Hij heeft als invaller zes weken in een boekhandel ge werkt. Na drie weken wist hij: Dit is het." Ook na 1 september houdt Haasbeek een band met het boekenvak. Twee dagen in de week werkt ze bij de Stichting Nederlandse Bibliotheekdienst in Leidschendam, een soort voorraadkamer voor de Neder landse bibliotheken. „Uitgevers sturen ons boeken. Die lezen op het erf Voor de boeren is de oorlog uitgebroken. Ze maken zich op voor de strijd tegen de vijand: het mond- en klauwzeervirus. Marieta Kroft, journalist bij deze krant en getrouwd met een melkveehouder uit Bodegraven, beschrijft hoe het virus haar gezin in zijn greep houdt. Vandaag deel 7. Onze dochter Simone (5) begint zich nu ook zorgen te maken. Al twee maanden telt ze het aantal nachtjes slapen voordat ze jarig is. Woensdag is het dan einde lijk zo ver. 'Mogen er eigenlijk wel mensen komen op mijn verjaar dag', vraagt ze, nadat ze een reportage op televisie over mond- en klauwzeer had bekeken. Ik probeer haar gerust te stellen. Als mijn echtge noot of ik nu jarig waren, stelden we die dag ongetwij feld uit. Maar bij zo'n kind kan ik het niet over mijn hart verkrijgen om bezoek af te zeg gen. Als het mkz niet onze kant uitkomt, niemand de stal in loopt en iedereen bij aankomst en vertrek door de ontsmet- tingsbak loopt, nemen we het risico. Kees, mijn man, en ik zien de beelden op televisie van emo tionele en protesterende boe ren in Kootwijkerbroek, van wie de dieren moeten worden afgi maakt. Wij zien in dat de mas sale ruiming op dit moment onontkoombaar is, maar vra gen ons af hoe wij zullen reage ren als het onze dieren gaat be treffen. De mkz breidt a zich maar uit. Elk moment kan de vijand onze regio binnendrin gen, zo voelen we dat. We voelen ons machteloos. En dat terwijl er de hele cri sis zo eenvou dig kan wor- den opgelost. Europa moet gewoon het preventief in enten toe staan. De meeste Euro pese landen peinzen daar nog niet over. Moeten in die landen dan eerst ook grote uitbraken zijn, voordat ze overstag gaan? Deze week vonden we een kaartje in de bus. De woorden van steun waren niet alleen aai£ ons gericht en daarom citeer ik „Houd moed, ik duim voor jul lie en alle andere boeren, en beesten." wij en voorzien we van een sa menvatting. Deze uittreksels gaan naar alle bibliotheken in Nederland, die dan dat boek bij ons kunnen bestellen. Wij ma ken de boeken uitleenklaar, dus de werken worden voorzien van een speciale kaft, een code en een kaartje." Zelf leest Haasbeek veel, hoe wel het ondernemerschap veel van haar tijd opslokt. „Uiter aard volg ik de actualiteiten. Verder lees ik graag literatuur. Straks hoop ik daar alle tijd voor te Hebben." Ook wil ze deelnemen aan de activiteiten van de leeskring. De kring, een uitvloeisel van het Literair Café, heeft plaats op de bovenverdie ping achter de deur met het bordje privé. Een jonge mede werkster wil wat afwas weg brengen naar de kamer. Haas beek maant haar vriendelijk de leden van de leeskring niet te storen. „Joke Spros, echtgenote van de voormalige burgemees ter van Boskoop, leidt de club. Ik heb al gezegd:, straks kom ik lekker bij jullie lezen", zegt ze met een vergenoegd lachje. Ooit speelde Haasbeek met de gedachte om theologie te gaan studeren. „Maar als ie mand geen godsbesef heeft, kun je niet zoveel met theolo gie. Daarom trekt de psycholo gie mij meer, of eigenlijk, de combinatie van die twee rich tingen. Via de weg van de psy chologie is het dan toch moge lijk de mens die geen godsbesef heeft te bereiken." Haasbeek wil een studie psy cho-pastorale hulp gaan doen. „Ik ben ouderling van de gere formeerde gemeente in Wou brugge geweest. Er zijn situaties waarin je je zo machteloos voelt en dan wil je wat meer troost bieden. Soms is het ook beter maar te zwijgen, enkel te luiste ren naar anderen." alkemade janneke duke Alkemade gaat de eigen be stuurlijke kwaliteit onderzoe ken. Dit gebeurt echter pas na de zomer en niet voor 1 mei, het moment waarop de provin cie Zuid-Holland wil horen wat de gemeenten van hun eigen prestaties vinden. Alkemade wil tot na de zomer afwachten hoe de samenwerking in de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek uitpakt. „Als je veel gaat samenwerken, dan moet je dat betrekken bij het meten van je eigen bestuurskracht", zegt burgemeester Meerburg. In tegenstelling tot gemeen ten als Warmond en Zoeter- woude besteedt Alkemade het onderzoek niet uit aan een bu reau, maar gaan gemeenteamb tenaren het zelf doen. Meer burg ontkent dat zo'n onder zoek subjectief is als je het zelf uitvoert. „Het beeld dat externe bureaus objectief zijn is naar mijn idee onjuist. Zij zetten de zaken vaak ongenuanceerd op een rij." Meerburg wil maat werk voor Alkemade. Na de zomer, verwacht Al kemade, is dat er meer duidelijk over de samenwerking in de Leidse regio (SLR) en in de Duin- en Bollenstreek (SDB). Onlangs hebben de aangeslo ten gemeenten afgesproken nauwer te gaan samenwerken op het gebied van ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer, economische zaken en natuur en landschap. Ambtenaren van de gemeente Alkemade kijken wat sceptisch naar die samen werking. „In de praktijk blijkt al dat gemeenten eigenlijk geen afstand van bevoegdheden wil len doen. Waar moet dan m het vertrouwen in elkaar plotse ling vandaan komen", schrijven ir zij in een advies aan burge meester en wethouders. Di ambtenaren vinden het gevaar lijk om op die samenwerking tl S' wachten. „Als het resultaat mager is trekt de provincie he initiatief naar zich toe en heb ben wij het nakijken." Met an dere woorden, dan volgt herin deling. Burgemeester Meerburg kijk daar anders tegenaan. „We wil len die samenwerking serieu nemen. Er is al weinig tijd on het uit te voeren, en dan gaai we tussendoor ook nog onze bestuurskracht meten. De za. ken gaan dan teveel door elkaai lopen, het komt de helderheii nietten goede." Alkemade dient wel voor mei een plan van aanpak in bij de provincie. Daarin staat de gemeente meedoet aan dl samenwerking in de regio ei dat het onderzoek naar de vaardigheid na de zomei plaatsheeft. Verder deelt Al kemade mee dat er gesprekken zijn met de buurgemeente! Warmond, Jacobswoude Leiderdorp. Meerburg wil niet dat daaruit wordt geconclu deerd dat hij met die gemeen ten wil fuseren. „Met die ge meenten zitten we al jaren on de tafel. Natuurlijk is herinde ling nu wel een van de onder werpen, maar we zijn er niet o| gericht." alphen aan den run saskia buitelaar De brandweer in Aarlanderveen en Zwammerdam krijgen bin nenkort materiaal waarmee ze slachtoffers van ongelukken uit een autowrak kunnen bevrij den. Tot op heden moet bij on gevallen het Alphense korps uitrukken, terwijl juist op de provinciale wegen rond de dor pen de meeste grote verkeers ongelukken gebeuren. Brandweercommandant H. Zuidijk in Alphen: „Er zijn veel meer ernstige ongelukken op de grote wegen dan in het cen trum. De afgelopen maanden waren er op de J.C. Hoogen- doornlaan enkele nare ongeval len, waarbij mensen uit hun auto moesten worden bevrijd. Eigenlijk moet de brandweer uit Zwammerdam dat doen. Zij kunnen er sneller bij zijn, ooi als er een kettingbotsing op d( A12 is. Je moet dan niet hoevei nadenken wie welk materiaa heeft en er het snelst bij is. Ie dereen moet hulp kunnen ver lenen." Die afspraak bestaat al jarei binnen de regio. Iedere blus groep moet de basiszorgtakel van de brandweer kunnen uit voeren. Zuidijk weet niet waar om de blusgroepen in Zwam merdam en Aarlanderveen niel eerder het benodigde materiaa! hebben gekregen. De comman dant stelt voor de 'redgereed- schappen' aan te schaffen van geld dat was bedoeld voor de vervanging van twee motor- spuitaanhangers. De brand weer had daarvoor 85.000 gul den beschikbaar. Maar nu is ge bleken dat een van de motor spuiten nog een tijdje mee kan. Wethouder Vink van Jacobswoude (rechts) 'baalt'. ARCHIEFFOTO ANNETTE LAMEIJER

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16