Zware jongens, kort haar en oppervlakkige praatjes onvoltooid TOEKOMENDE tijd Leiden Regio n; AAN HET WERK ATERDAG 31 MAART 2001 15 )e gevangenis is een plek waar je naar beter niet kunt komen. Dat ond ook Ronald van Kampen, totdat ij vorig jaar in navolging van zijn j roertje ging solliciteren bij De Ge niepoort in zijn woonplaats Alphen aan den Rijn. Nu wil de 24-jarige bewaarder niets liever dan nog jaren voor justitie blij ven werken. mj Ik heb nooit het idee gehad w, at ik ooit nog in een gevange- is zou gaan werken. Op het loment dat ik zo'n tien jaar ge- IgJ iden moest kiezen voor een eroepsrïchting, kon ik abso- ïut niet zeggen wat ik wilde aan doen. Ik heb toen maar kozen voor de administratie n ben naar de leao gegaan. Iministratie leek me wel leuk: m beetje met computers wer en. Na de leao heb ik bij de reekschool in Leiden een ver- olgopleiding voor administra- ef medewerker gedaan. Dat Z( ing gepaard met een stage van en half jaar als intercedent oor Dactylo uitzendbureau. 5? laar ben ik tijdens de zomer 'u en halfjaar vooral bezig ge- x leest met het inroosteren van 1 ikantiekrachten. ,s oen ben ik gaan solliciteren. lat was soms best wel moeilijk. iteindelijk ben ik via de ge- °l ieente bij het JWG terechtge- in omen, het jeugdwerkgarantie- ld lan. Zij kwamen met werk op a- e administratie bij de brand- eer hier in Alphen. Dat heb ik edaan tot er een plaats vrij- ivam op de meldkamer. Dat ras op het moment dat alle randmeldingen voortaan cen- aal in Leiden binnenkwamen, deed het werk dat overbleef: leidingen over illegaal gestort uil, de dierenbescherming, adheidsbestrijding, noem laar op. Dan had ik er nog een ïri uk administratief werk bij, ivi ;n stuk beveiliging van het sta- ga onsgebied en de telefooncen- >ri ale van de hele kazerne. at klinkt allemaal heel leuk. on laar ik ben toch weggegaan mdat ik meer uren wilde gaan d laken, en ik iets wilde gaan eijoen waarin ik verder kon oeien. Bij de brandweer kon ei at niet, of je moest brandweer man worden, en daar gingen mijn gedachten op dat moment niet echt naar uit. In die tijd werkte mijn jongere broer in het magazijn van de gevangenis. Zo hoorde ik wel eens wat dingen over de gevan genis. In het begin heb je het idee dat het er hier net zo toe gaat als in Amerika. Je beeld wordt in eerste instantie toch bepaald door de films die je over gevangenissen hebt ge zien. Daaruit krijg je een beeld van vechtpartijen en bendes, gevangenen in overalls die met boeien aan handen en voeten door de gangen heen moeten en grote, volle eetzalen. Door Nederlandse documentaires wordt dat beeld al een beetje bijgesteld, maar nog weet je niet precies hoe je dit nou moet zien. Wat doen gevangenen de hele dag? Hoe gaan ze met el kaar om? De werkelijkheid is heel anders dan ik had gedacht. Het is alle maal niet zo massaal als in de film. En ik stond nogal te kijken van de verschillende activitei ten. Dat ze kunnen sporten en dat ze de mogelijkheid krijgen om bijvoorbeeld een computer cursus te volgen. Je gaat dan al snel dénken dat gevangenen het hier erg goed hebben. En het gaat er hier ver geleken met gevangenissen in andere landen ook wel een stuk socialer aan toe. Maar ik denk dat het toch wel heel erg is om hier opgesloten te zitten. Je bent je hele privacy kwijt. Na een bezoek word je helemaal gestript. Alles wordt voor je be paald en geregeld. Dat is op zich al een hele straf. Veel bewaarders komen oor spronkelijk uit het leger. Maar het leger heeft mij nooit getrok ken, hoewel mijn vader voor mijn geboorte jarenlang bij de marine zat. Zo heeft hij mijn moeder ook leren kennen. Mijn moeder komt van Curasao, mijn vader kwam daar als mari nier geregeld. Op een gegeven moment zijn ze naar Nederland gekomen, naar Katwijk en later naar Alphen aan den Rijn. Ikzelf ben daardoor gewoon in Ne derland geboren. We zijn met vier kinderen, mijn oudste broer is de deur uit. Dat veel bewaarders hun haar heel kort hebben, komt voor een deel door hun achtergrond in het leger. En het komt een beetje doordat het hier zo ge bruikelijk is. Maar dat ik mijn haar zo kort heb, heeft voor mij niets te maken met de gevange nis. Toen ik bij de brandweer werkte was mijn haar al net zo kort. En toen ik hier solliciteer de had ik mijn haar juist laten staan. Maar het is wel handig om als bewaarder kort haar te hebben. Bij calamiteiten kun nen ze je nooit bij je haar grij pen. Ze kunnen je dan nog wel bij je stropdas pakken, maar dat is niet gevaarlijk. Onze strop dassen zitten niet gestrikt, maar zitten met een klip vast. Die trek je dus zo los. Als bewaarder kom je voortdu rend in aanraking met de ge vangenen. Als je op de centraal- posten zit waarvan je op de af delingen kunt kijken, maak je weieens een praatje met ze. Die gesprekken zijn een beetje op pervlakkig eigenlijk. Het is niet zo dat ik hun privé-leven induik of dat ik daar interesse in heb. Ik heb het wel een keer meege maakt dat iemand op me af kwam met: ze verdenken me daar en daar van. Maar dat is meer een emotie, niet omdat ze denken: laten we dat aan Ro nald vragen. Ronald van Kampen: „Het is soms goed om niet te weten wat mensen hebben gedaan.' Over het algemeen ga ik daar niet op in. Want het is niet de bedoeling om al te persoonlijk met iemand te worden. Het is belangrijk dat je de gevangenen allemaal op dezelfde manier behandelt. En als je met eentje diepe gesprekken hebt, dan zou je anderen misschien het ge voel kunnen geven dat er eentje voorgetrokken wordt. Er zijn er wel een heleboel die weten dat ik van Curasao kom. Ze hebben me zelfs wel eens verward met een politieagent van Curasao. Maar ik heb daar nooit bij de politie gezeten, ik ben er alleen maar op vakantie geweest. Aan de andere kant zijn er ook gevangenen die eer der naar mij toe stappen omdat ik van Curasao kom. Dat is niet echt een probleem, omdat ik de praatjes zo veel mogelijk opper vlakkig probeer te houden. Door bijvoorbeeld alleen te praten over wat er op dat mo ment gebeurt. Dan komt er ie mand blij langs en zegt: is alles goed? Dan zeg ik: ja, prima, met jou ook? Meestal houden we het daarbij. Soms hebben ze nog een toevoeging, maar daar blijft het dan bij. Sowieso zijn er gevangenen die meer naar een donkere bewaar der trekken dan naar een blan ke. Maar dat heb je overal. Het zijn allemaal mensen natuur lijk. Misschien hebben ze het gevoel dat ze meer met mij ver bonden zijn dan met een ander. Een vertrouwd gevoel of zo. Dat ze denken: hij komt ook uit Cu rasao, hij kent mijn situatie misschien, of hij weet waar ik ben opgegroeid. Vooral wanneer je hier net werkt, ben je vaak nieuwsgierig naar waarvoor iemand zit. Maar op een gegeven moment ver vaagt dat. Je doet gewoon je werk. Het is soms ook goed om niet te weten wat mensen heb ben gedaan. Ik hou ook in ge dachten dat er soms mensen zitten die iets hebben gedaan waarvan ik denk: ik had in hun situatie misschien precies het zelfde gedaan. Als je iets ziet ge beuren en op een gegeven mo ment ingrijpt, of datje bij springt en dat er iets gebeurt waardoor je in de gevangenis belandt. Dan vind ik niet dat ik respectloos met iemand om moet gaan of moet denken: jij bent een boef, dus zoek het maar uit. Toen ik hier voor het eerst bin nenkwam voor de sporttest, stond ik er niet eens bij stil dat er hier ook mensen zitten die anderen hebben vermoord. Je ziet dat er heel veel jongeren bij zitten, en je denkt dat ze mis- schiefi een overvalletje hebben gepleegd of zoiets. Maar er zit ten natuurlijk ook zware jon gens. Op de een of andere ma nier heb ik toch nooit het ge voel gehad dat ik daar bang voor moest zijn of zo. Nee, he lemaal niet. Je hebt natuurlijk altijd wel eens iemand ertussen zitten die agressief is. Zo iemand houd je in de gaten. En je moet niet ver geten dat je hier niet in je eentje loopt, maar dat je in een mum van tijd een hele zee blauw om je heen hebt. Wat dat betreft lijkt me dat je hier geen reden hebt om bang te zijn. We lopen allemaal met een body guard op zak. Als je daarvan de rode knop indrukt, komt meteen ie dereen kijken wat er aan de hand is. Er is pas nog een collega door een gevangene in zijn arm ge stoken. Dat vind ik heel erg. FOTO HIELCO KUIPERS Maar zulke dingen gebeuren natuurlijk. Het is nu een keer uit de hand gelopen. Maar als je op straat loopt, kan het je ook gebeuren. Ik denk dat de Juli- anastraat hier in Alphen onvei liger is. De meeste van die ge detineerden weten wel hoe ze zich moeten gedragen. Sommi gen hebben het af en toe mis schien moeilijk. Dat kan door privé-flingen zijn of door wat dan ook, en dan reageren ze misschien een beetje anders. Maar je weet hier precies wie je om je heen hebt en er wordt ook opgelet, dus in wezen hoef je je hier niet onveilig te voelen. Ik denk echt dat je in de Juli- anastraat meer kans hebt om in een vechtpartij terecht te ko men dan hier binnen. Toen hier kort geleden een rondleiding was, nam ik wat fa milie mee. Die stonden hun ogen uit te kijken. Mijn moeder zei: 'Ik zou dat niet kunnen hoor, mensen opsluiten'. Toen zei ik tegen haar: als je buiten iets gaat doen, dan weet je dat daar een straf op staat. Het kan negen keer goed gaan, maar de tiende keer kom je toch hier te recht. Dit is een straftijd. Niet dat ik hun zelf nog moet straf fen, hoor. Wij moeten ervoor zorgen dat de tijd die zij hier doorbrengen voor beide partij en goed verloopt. Ik weet nog niet specifiek te noemen wat ik aan potentie heb en wat ik binnen korte tijd zou willen doen. Ik denk dat ik voorlopig nog wel even als be waarder zal blijven werken. Want ik denk dat het toch wel belangrijk is voldoende ervaring op te doen in de omgang met gedetineerden voordat je een stapje verder gaat. Ik denk dat je daar later veel aan kan heb ben. In eerste instantie heb ik als bewaarder nog de mogelijk heid om mijn werkzaamheden iets uit te breiden door bij de bedrijfshulpverlening te gaan. Dat is onder meer de brandbe strijding. Voor mij ligt dat wel een beetje voor de hand omdat ik natuurlijk van de brandweer kom. Dan heb je ook nog het calamiteitenteam. Dat kun je ook doen terwijl je gewoon be waarder bent. Een calamitei tenteam wordt ingezet wanneer er wat minder mensen zijn en het nodig is om iemand bij voorbeeld op de strafcel te plaatsen. Daarna zou ik als PI- W'er, oftewel penitentiair in richtingswerker. aan de slag kunnen. Dat zit bij mij ook wel een beetje in gedachten. Dan ga je de afdeling op. Ik kan goed met mensen om gaan. En dat heb je wel nodig als PlW'er. Ik ben in ieder geval van plan om bij justitie te blijven. Je kan daar flink groeien, en over de beloning mag ik niet klagen. Maai- ik woon dan ook nog thuis. Dat maakt het allemaal een stuk makkelijker. Ik heb absoluut geen haast om de deur uit te gaan. Ik lees de laatste tijd heel veel over jonge ren die uit huis zijn gegaan en op een gegeven moment weer terugkomen. Dat wil ik niet. Wanneer ik de deur uit ga, dan wil ik ook weg blijven. Maar zo ver is het nog niet. Mijn ouders vinden het ook nog prettig dat ik er ben. Ze kijken me nog niet weg of zo. Ik heb ook geen vriendin op dit moment. En er zijn dingen die ik nu kan doen waarvan ik weet dat ze straks een droom worden. Ik ben bij voorbeeld zes weken naar Cu rasao geweest voordat ik hier begon. Ik vind het toch wel be langrijk om nog dingen van de wereld te zien nu het nog kan. Straks kan dat niet meer. Dat weet ik zeker." Naomi de Wild (25), evangel iste: Het geloof is er bij mij met de paplepel inge goten, maar ik heb er wel zelf voor gekozen. Ik was twaalf toen ik wist: ik wil met Jezus Christus, de zoon van God, een relatie onderhouden als vriend. Dat geeft mij iedere dag kracht. In allerlei kleine dingen zie ik dat hij er is. Hij opent deuren die men selijk gesproken gesloten blijven. Toen we op zoek waren naar een huis, heb ik tot God gebeden dat we een huis nodig hadden. En hij heeft ons geholpen. Ja, natuurlijk moet je daar naast ook nog wel de ad vertenties van de make laars blijven bekijken. Je ziet zijn aanwezigheid overal. Een vriendin van me had kanker en was door de artsen opgegeven. Maar ze had een rotsvast geloof in God en is nu volledig ge nezen. Dat is ook het mooie van de boodschap waarmee we de straat op gaan: Jezus is het ant woord op alle problemen. We weten dat we in een wereld leven met heel veel problemen. Maar we heb ben het antwoord gevon den in Jezus Christus, de zoon van God. TEKST: RUUD SEP FOTO: JAN SCHEERDER s Leidsch Dagblad ANNO 1901 Maandag 1 April VOETBAL - Of voetbal-spelen in een hondenweer als dat van gisteren schadelijk voor de gezondheid is, zouden wij niet durven beslissen. Men zou zoo zeg gen, dat spelers, die, reeds halverwege den speeltijd nat zijnde tot op het hemd in de letterlijke beteeke- nis, en aldus moeten blijven rondloopen, zich een leelijke verkoudheid op den hals moeten halen. De ervaring bewijst echter, dat gezonde jongens en jon ge mannen er geen enkel nadeel van ondervinden. Iets anders ware het, als zij dit dag in dag uit deden, maar zoo iets komt slechts voor op een Zondag, waarop een wedstrijd is vastgesteld. Wat toch mag gehecht worden aan den uitslag van een wedstrijd, waarin de spelers meer glijden dan loopen en door zwaarte van kleederen en schoenen den eveneens zwaar geworden bal met moeite kun nen wegschoppen? Buitendien, men speelt voor zijn genoegen; wel is waar zijn de clubs, die aan een competitie deelnemen, verplicht af en toe eigen ge noegen op te offeren ter wille van den goeden gang van zaken, maar het leidend lichaam, de Ned. Voet balbond, moet dan ook van zijn kant waken, dat de uitgeoefende dwang tot het hoogst noodzakelijke be perkt blijve. ANNO 1976 LEIDEN - Het zaal voetbal kampioens team van Zwaanvo gels. Staande v.l.n.r.: Pim van der Meer, Jacques Siere (coach) Siem Boesie, grens rechter Lucas, Sjaak Matters. Zittend: Cees van de Steen, Wim Ouwehand, Paul Wetselaar en Jan van Duyn. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 31 maart LEIDEN - Het bejaardenwoongebouw 'Rosenburch' op de hoek van de Rooseveltstraat en de Vijf Mei laan wordt op het ogenblik uitgebreid. Aan de linkerzijde van het hoofdgebouw verrijst een nieuwe vleugel, waarin 65 wooneenheden zijn ondergebracht. Als al les volgens plan verloopt zijn de eerste woningen in juli voor bewoning gereed. Inmiddels blijkt de be langstelling bijzonder groot te zijn. Beheerder Dick van Rhijn: ,,Er staan op het ogenblik 650 mensen op de wachtlijst. Er blijkt een grote behoefte te be staan aan iets dat het midden houdt tussen het apart wonen in een stadswijk en het klassieke be- laardenpensiontehuis. We bieden de bejaarden vol doende service en outillage, zodat ze tot het einde van hun leven zelfstandig kunnen blijven." VOORHOUT - Het is een poosje stil geweest rond de plannen voor een gemeenschapscentrum in Voor hout. In april 1975 werd op aanraden van de toen malige burgemeester, de heerG.A. Stolwijk, een werkcommissie ingesteld, waarin representanten van de Peuterspeelgroep, de Volksuniversiteit, de bi bliotheekcommissie en de broederscongregatie 'On ze Lieve Vrouw van Zeven Smarten' zitting namen. Deze 'huisvestingscommissie' bracht regelmatig ver slag uit aan het college van B. en W. over de vorde ringen van het plan voor een Sociaal Educatief Cen trum (SEC). In september 1975 kwam dit plan ter sprake in de gemeenteraad, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een krediet te verlenen voor voorzienin gen voor het sportpark. Dit voorstel is toen door de raad aangehouden met het doel, eerst ook de nood zaak van andere voorzieningen in de gemeente - waaronder het SEC - te onderzoeken en naar aanlei ding hiervan prioriteiten vast te stellen. De discus sie, die hieruit voortvloeide, heeft er uiteindelijk toe geleid dat in de gemeenteraadsvergadering van fe bruari van dit jaar een commissie is ingesteld, die dat prioriteitenlijstje moet opstellen. Foto's In deze rubriek kiuuicn worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschri jvingskaartter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart w it op te sturen naar het Leidsch Dagblad, l.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 \B Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevelt.straat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15