Geloof Samenleving Johannes XXIII 'incognito' in Nederland DNA-onderzoek bevestigt jood-zijn van Lembavolk VANDAAG BEROEPINGSWERK 'Blanke gelovigen vrezej diefstal van lepeltjes' Australische theoloog Colliif, wil niet langer priester zijn Monumentale kerken provincie Groningen in gevaar ZATERDAG 31 MAART 2001 979 I Vandaag 405 jaar geleden, op 31 maart 1596, werd in Frankrijk 'de vader van de moderne wijsbegeerte en wetenschap' geboren, René Des cartes. Hij zou uitgroeien tot misschien wel de belangrijkste denker van het afgelopen millennium. Descar tes legde de basis voor een wetenschappelijke aanpak waar in alles proefondervindelijk moet worden vastgesteld. Be roemd is zijn uitspraak 'cogito ergo sum', ofte wel: 'ik denk, dus ik ben'. Hij werd 54 jaar oud. De 31ste maart is tevens de herdenkingsdag van de heilige maagd en martelares uit de eerste eeuw van het christen dom, Balbina van Rome. I Vandaag 396 jaar geleden, op 1 april 1605 werd Alessandro Ottaviano de' Medici (1535 - 1605) tot paus Leo XI gekozen. Een telg uit de machti ge en rijke De Medici-familie uit Florence. De naam Leo XI koos hij uit respect voor zijn oom die al eerder het pausschap had vervuld onder de naam Leo X. Leo XI werd bekend als 'de paus van 26 dagen', omdat hij aan het einde van de maand april in 1605 al stierf. Op zijn graftombe in de Sint Pieter staan zijn beroemde laatste woorden 'Zo kort bloeide ik' (Sic florui). Op 1 april valt ook de herdenkingsdag van de heilige Hugo, bisschop van Grenoble (1053-1132). Hij liet een ziekenhuis en kathedraal bouwen in Grenoble, en bestreed misstanden onder de geestelijken van de rooms-katholieke kerk. Collecte voor Kerken in Actie leiden Met de campagne 'Gezondheid geven we door' vraagt Kerken in Actie aandacht en steun voor het kerkelijk gezond- heidswerk. De projecten die in dit kader worden ondernomen kosten geld en daarom wordt op Palmzondag, 8 april, in veel godshuizen gecollecteerd voor Kerken in Actie. Het geld wordt besteed aan preventie, basiszorg en verbetering van de leefom standigheden in ontwikkelingslanden. Geloven met kinderen bij Radio Moker leiden» In een uitzending van Radio Moker, de zender van de kerken in de Bollenstreek en Rijnland, gaat programmamaak ster Tineke Bos aanstaande zondagmiddag in op het geloven met jonge kinderen. Ook Clare wesselius, Anton Dronkers en Ans Knoop leveren een bijdrage. De uitzending begint om 17.00 uur en is te ontvangen via FM 105.7 en op de kabel via FM 88.1. Vastenaktie in Zoeterwoude zoETERWQUDEInwoners van de Parochies van Stompwijk, Zoe- terwoude-Dorp, Hazerswoude-RD, Koudekerk a/d Rijn en Ha- zerswoude-Dorp hebben afgelopen week een zakje gekregen van de Vastenaktie Zoeterwoude. De vastenzakjes worden een week later weer opgehaald. Met steun van de actie wordt ge werkt aan schoon drinkwater en duurzame voedselvoorziening voor de inheemse bevolking van de Filipijnen. Ook kan men een bijdrage storten op Rabobank nummer 325825178 of giro nummer 426237, ten name van Vastenaktie Zoeterwoude. Zingen in het Bondsgebouw voorschoten Voorschotense christenen uit verschillende ker ken organiseren zondag 1 april in het Bondsgebouw een sa- menzangavond. De praiseband Jofel en de tamboerijngroep Mi rjam gaan de bijeenkomst, die om 19.00 aanvangt, muzikaal be geleiden. Het Bondsgebouw staat aan de Leidseweg 100 in Voorschoten. Toegang is vrij. Vrouwenochtend in Maranathakerk alphen aan den rijn Verwerping en afwijzing. Over deze twee pijnlijke onderwerpen spreekt Suzanne Hetyey aanstaande dinsdagmorgen in de Maranathakerk in Alphen aan den Rijn. Na afloop van de lezing is tijd voor een persoonlijk gesprek met Hetyey. De bijeenkomst, die wordt georganiseerd door Wo men's Aglow, duurt van 9.00 tot 11.00 uur. De toegang is vrij. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oud-Beijerland (Ontmoetingskerk), mw. M.W.Taalman-de Ruiter te Ter- neuzen, die dit beroep heeft aan genomen. Bedankt: voor Baarn, H. Harke- ma te Onstwedde. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Bunschoten-West, H. Jagersma te Veenendaal. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Scheveningen, J. Driessen te Doetinchem, te Rot terdam-Centrum, M. Karens te Werkendam. Bedankt: voor Enkhuizen, A.J. Gunst te Benthuizen; Oosterland, G.J.N. Moens te Goes. haarlem afke van der toolen Johannes XXIII, bijgenaamd 'De goede paus', verkeert al jaren incognito op Nederlandse bo dem. In brons gegoten wel te verstaan. Zelfs de eigenaar van het in Kerkrade staande beeld wist van niets. Maar Pieter d'Hont vereeuwigde in Gesprek, een beeld met twee prelaten, wel degelijk Angelo Roncalli, vlak voor het conclaaf waarin hij tot paus werd verkozen. Dat bevestigt de zoon van de beeld houwer. De ontdekking staat op naam van Haarlemmer F. Andringa, die al jaren bevriend is met de familie Roncalli. Hij herkende de paus, roemrucht vanwege zijn vernieuwende Tweede Va ticaans Concilie, van een foto van Gesprek in een foldertje. Tot zijn stomme verbazing bleek men in Kerkrade niet te weten dat het binnen de ge meentegrenzen zo'n beroemde man heeft. Een woordvoerster van Kerk rade meldt inderdaad dat in het Beeldenboek van de gemeente niet meer staat dan dat het standbeeld Gesprek heet. Ster ker nog, directeur Sistermanns van de eigenaar Stichting Ver pleeghuizen en Bejaardenzorg Kerkrade blijkt eveneens niet op de hoogte. Zijn reactie: „Nu u het zegt, ja, een treffende ge lijkenis." En ook bij de Neder landse Kerkprovincie is niet be kend dat een van de bekendste pausen in ons midden is. Paus Johannes XXIII is de laatste tijd veel in het nieuws. Hij is kort geleden zaligver- klaard, hetgeen een opstapje naar een heiligverklaring zou kunnen zijn. En afgelopen week werd bekend dat zijn stoffelijk overschot na 37 jaar in onge schonden staat uit zijn graf is gehaald. De 'goede paus' is nog steeds bij hele volksstammen populair om zijn dappere po ging van de Kerk als instituut meer een Kerk van de gelovigen te maken. Navraag bij de zoon van de in 1997 overleden Pieter d'Hont leert, dat deze het beeld in 1960 heeft gemaakt naar een foto van Roncalli en aartsbisschop Elia Dalla Costa van Florence. „Mijn vader was absoluut een groot bewonderaar van Johan nes XXIII, vanwege de frisse wind die hij liet waaien door de kerk." Hij vindt het niet vreemd dat de identiteit van de beroemdste helft van het beeld altijd onbe kend is gebleven. „Mijn vader heeft het in de eerste plaats ge maakt omdat hij getroffen werd door het gesprek van die twee mannen. Het is niet bedoeld als portret." Ook in Nijmegen en Zwijdrecht staan overigens, in alle anonimiteit, afgietsels van het beeld met Angelo Roncalli. Coördinator koepel migrantenkerken: utrecht anp FOTO ARCHIEF ANDRINCA Migrantenchristenen in Neder land zijn soms verbijsterd over de angst bij blanke broeders en zusters om hun kerkgebouw te verhuren. Die zijn bang 'dat men lepeltjes zal stelen. Of over wat de buurt zal zeggen, als er op zondagmiddag ineens alle maal zwarte mensen in de wijk lopen.' De angst zit diep, schrijft co ordinator Kathleen Ferrier van de de koepelorganisatie van mi grantenkerken SKIN in het tijd schrift Vandaar. „Voor veel ge vestigde kerken is het makkelij ker geld beschikbaar te stellen voor projecten ver weg dan om letterlijk en figuurlijk ruimte te maken voor broeders en zusters die hetzelfde geloof op een an dere manier beleven en uitdra gen." „Waarop staat men hier toch zo huiverig tegenover migran ten", had een van hen kortgele- den aan Ferrier gevraa) „Waar komt die angst toch va daan? Wij vragen niet meer vertrouwen en aanvaardi Waarom ziet men ons als dreiging?" Het is waar, schrijft de SKI coördinator, „elke keer lop wij er weer tegenaan en keer zijn we er toch weer do verrast: de angst die er is aanzien van vreemdelingei Zelfs als die hard nodig zijn, o het evangelie te verkondigen om arbeid te verrichten geen (andere) bewoner van fort Europa onder de huid omstandigheden nog wil doe „Stel je voor", schrijft Fen „dat Nederlanders die buil Europa werken, te horen zt den krijgen dat ze hun fami niet mee mogen nemen, 'w< straks willen uw kinderen h 16 blijven'. Waar halen die zoj "j noemde deskundigen het rei vandaan om dit soort voorstf len te doen", aldus Ferrier. el sydney zenith groningen anp De toekomst van oude kerkge bouwen in de provincie Gro ningen komt in gevaar. Door de daling van kerkleden en daar mee van inkomsten voor de kerken kunnen kerkgenoot schappen het onderhoud van oude kerkgebouwen niet meer betalen. Dat heeft de Stichting Oude Groninger Kerken ge meld. In Groningen en Drenthe is het aantal leden van de Neder landse Hervormde Kerk de laat ste vijf jaar met vijftien procent gedaald. Dit kerkgenootschap bezit de meeste van de meer dan tweehonderd monumenta le kerken in Groningen. Met de daling van het aantal leden da len ook de inkomsten. Kerken raden besteden het weinige geld liever aan pastoraat dan aan het onderhoud van de kerkgebouwen. De kosten voor restauratie en onderhoud van de kerken wor den maar voor een deel gesub sidieerd door de overheid. De stichting pleit daarom voor meer bemoeienis van de lande lijke overheid bij het onder houd van de oude kerken. In Groningen vindt vandaag een overleg plaats tussen het Regionaal Dienstencentrum van de SoW-kerken, de provin ciale kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde kerk, de Stichting Oude Groninger Kerken en de Vereniging van Kerkvoogdijen. De Australische theoloog Paul Collins, wiens boek 'De macht van de paus' door het Vaticaan wordt onderzocht, heeft het priesterschap neergelegd. Hij kan zich niet verenigen met het huidige beleid van het Vaticaan, zegt hij in een verklaring. Hij wil niet dat zijn orde, de Missionarissen van het Heilige Hart, door het onderzoek in een moeilijke positie komt. Hij wijst erop dat hij niet met de kerk breekt. De Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer begon drie Dl jaar geleden een onderzo naar de rechtzinnigheid \er Collins in genoemd boek. C 0( lins is directeur van de goi,a dienstafdeling van de publit eI omroep in Australië. In de ,ei klaring verwijst hij naar nieuwe boek 'Van de Inquisi0( naar de vrijheid', dat binni)al kort verschijnt. Daarin heeft |j vraaggesprekken met theoloj lt wier werk kardinaal Ratzin0l aan een onderzoek heeft ond worpen zoals onder andere e' Zwitser Hans Küng, Tisa Ba,ej suriya van Sri Lanka en Amerikaan Charles Curran. Ze zijn hartstikke zwart, de Lemba. Ze wonen in zuidelijk Afrika en ze zijn joods. Al duizenden ja ren. Dat beweerden ze zelf altijd wel, maar nie mand die hen geloofde. Joods en zwart <was alleen Sammy Davis Jr. en die was niet m eens joods van geboorte, maar joods ge- worden. Maar sinds kort weten ze het zeker: de Lemba zijn joods. Het is aange wen toond met DNA-onderzoek. Zin Nederland woedt de discussie of het DNA-profiel van veroordeelde crimine- mlen moet worden opgeslagen. Minister Korthals van justitie is voorstander van verruiming van de wet die dat mogelijk maakt. Zijn argument en dat van zijn X medestanders is dat een uitgebreide bi bliotheek met DNA-profielen het zoeken naar de daders van misdaden vergemak- kelijkt. De tegenstanders van een dergelijke Qr DNA-misdadigersbibliotheek wijzen op <het gevaar van het schenden van de pri vacy. Veiligheid is immers een groot m goed. Als de daders van misdaden wor- den gevonden is dat ook een groot goed. Aan de andere kant is ook privacy een groot goed. In een lange culturele ont wikkeling hebben wij die privacy verwor- Hven. Ze wordt gemakkelijk ondergewaar deerd. Voor het vastleggen van DNA-profielen is dus iets te zeggen, voor het uiterst voorzichtig ermee omgaan eveneens. Toch kan ik niet wach ten tot van iedereen het DNA-profiel in een su percomputer is gestopt. Nu al weten we dat alle mensen van een en dezelfde oermoeder afstam men. Maar met DNA-onderzoek zullen we zien op welke manier we aan elkaar verwant zijn. De familie-stamboom zal blijken te staan in weelderig en onafzien baar oerwoud. Terwijl vroeger de verwantschap van volkeren kon worden aangetoond dank zij de verwantschap van de talen die zij spraken en de gebruiken die zij er op nahielden, zal het met DNA-onderzoek op een veel pre ciezer manier kunnen worden vastgesteld. Althans, zo stel ik mij dat voor. Dat de Lemba joods zijn, kon wor den vastgesteld dank zij specifieke DNA-patronen op het Y-chromo soom. Dat is het gedeelte van het erfelijk materiaal dat via de vader lijke lijn wordt overgebracht. Men sen zijn jood als hun moeder jodin is of als zij zich tot het jodendom bekeren. Maar het priesterschap ga derlijke lijn. Door het joods zijn van de moeder (of door toe treding) behoort men tot het joodse volk. Dat is dus een etnisch/religieuze aangelegenheid. Het it via de va- priesterschap is een functionele aangelegenheid, die bovendien erfelijk is. Als je vader afstamt van Aron en zijn nakomelin gen behoor je tot de klasse der hogepriesters, de Kohaniem. Als je vader afstamt van Levi en zijn nakomelingen behoor je tot de klasse der hulp priesters, de Levieten. Kohaniem en Levieten hadden en hebben privileges: het leiden van en assisteren bij de Tempeldienst in vroeger tijden, waarvan het ge ven van de priesterzegen op de Hoge Feestdagen een overblijfsel is. Maar zij zijn ook aan bepaalde beperkingen gebonden. Zo mogen ze niet trouwen met gescheiden vrouwen of met vrouwen die joods zijn geworden. Het resultaat van die beperking is dat het DNA van Kohaniem en Le vieten minder vermengd is ge raakt met het DNA van andere be volkingsgroepen - joods of niet- -joods. Van Kohaniem en Levie ten komt het DNA-profiel op cru ciale punten in hoge mate over een. De Lemba-mannen blijken een DNA-profiel te hebben dat kenmerkend is voor de Levieten; ze zijn joods. Dit onderzoeksresultaat biedt hoop voor tal van andere volkeren. Na de Ethiopische joden, die vanaf de jaren tachtig naar Israel zijn geëmi greerd, is er nóg een flink aantal andere volken ui dat niets liever wil dan ook als joden erkend wi in den en door Israel worden opgenomen. Het ga or onder meer om stammen of volkeren in Nigeri al in centraal-Azië en in India. at Het oorspronkelijke volk der Israëlieten beston (a; uit twaalf stammen; de nakomelingen van de mi twaalf zonen van aartsvader Jakob). Tien van d ïal stammen raakten verstrooid over de wereld tei oe tijde van de eerste babylonische ballingschap, zo'n 2.500 jaar geleden. De stammen en volker at die als joden willen worden erkend en naar Isr willen, claimen van die tien stammen af te stai men. De geschiedenis van de Lemba geeft een totaa andere invulling aan een zinsnede uit Exodus 21 - 40:38, waarin wordt gezegd dat de inwijdii van de priesters met heilige olie betekent dat d nakomelingen van Aron en Levi 'tot in eeuwig heid' priester zullen zijn. De continuïteit van het priesterschap wordt oi derstreept. De Tempel mag dan niet meer be staan, de continuiteit van het priesterschap en priesterlijn krijgt gestalte in de Lemba. Het laatste stuk van Exodus gaat niet alleen ov de bouw van het tabernakel, maar ook over de kleren van de (hoge)priesters. Hun kleren moe ten worden gemaakt van blauwpaarse, blauwr de en karmozijnen garens. Dat zijn de kleuren die met de (hoge) priesters worden geassociee Daar horen een reeks van kleuren bij; tot en m Afrikaans zwart toe. it at WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en nu en dan (nat te) sneeuw, op steeds meer plaat sen overgaand in regen. Zondag meer zon. Maxima uiteenlopend van 0 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden en af en toe wat re gen, in het noorden eerst nog sneeuw. Zondag meer zon. Maxi ma van -1 graad in het noorden tot 14 zondag in het zuiden. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral za terdag nog wat regen. Zondag meer zon. Toenemende zuidwes tenwind Zachter, maxima oplo pend naar 12 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of buien. In het zuidoosten de meeste zon en minder nat. Maxima 9 graden in Schotland tot 15 graden in het zuidwesten. België en Luxemburg: Wolkenvelden, wat zon en over wegend droog. In nacht en och tend kans op mist. Maxima oplo pend naar 16 graden op zondag. Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen wolkenvelden en eerst wat motregen. Verder gere geld zon, maar in de nacht en ochtend wel kans op een mist bank. Maxima 15 of 16 graden. Zuid-Frankrijk: In het westen eerst wolkenvelden en nog regen. Elders geregeld zon Maxima tussen 15 en 20 gra den. Spanje: In het noorden eerst nog bewolkt en wat regen. Verder droog en ge regeld zon. Maxima tussen 17 graden langs de Golf van Biskaje en 25 in Andalusi. Portugal: Flinke perioden met zon, maar in het noorden meer bewolking. Droog met maxima tussen 17 gra den in het noorden en 25 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en flinke perioden met zon. Maxima rond 22 graden. Marokko: Westkust: Veel zon en droog. Maxima tussen 23 en 30 graden. Tunesië: Perioden met zon, maar langs de kust ook wolkenvelden, stevige wind en een onweersbui. Minder warm met maxima rond de 20 graden. Duitsland: In de nacht en ochtend kans op mist. Verder naast een enkele bui, ook nu en dan zon. Maxima tussen 10 graden in het noorden en 17 in het zuiden. Oostenrijk: Eerst nog een bui. Verder gere geld zon en droog. Maxima in de dalen oplopend naar 16 graden. Zwitserland: Perioden met zon en droog. Sterk afnemende wind en hierdoor in de dalen toenemende kans op mist of lage bewolking. Maxima oplopend naar 17 graden. Polen: Eerst nog wolkenvelden en een bui. Verder ook geregeld zon. Maxima oplopend naar 10 tot 15 graden. Tsjechië en Slowakije: In Tsjechi eerst nog bewolkt en een enkele bui. Verder meer zon en droog. Maxima tussen 10 en 15 graden. Hongarije: Perioden met zon en droog. Maxi ma tussen 11 en 14 graden. Italië: Eerst nog regen- en onweersbui en. Vanuit het noorden droger en meer zon, maar nog wel een stevi ge noordenwind. Maxima tussen 15 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Vooral op Sardini eerst nog on weersbuien. Vanuit het noorden droog en meer zon, maar nog wel een harde noordenwind. Maxima omstreeks 18 graden. Griekenland en Kreta: Flinke regen- of onweersbuien, met veel neerslag en bewolking. In de bergen in het noorden kans op sneeuw. Een koude noordoos tenwind maakt het minder warm met maxima van 11 graden in het noorden tot 19 op Kreta. Malta: Veel bewolking en pittige regen- of onweersbuien met veel neer slag. Maxima 17 graden. Turkije en Cyprus: Vanuit het noorden meer bewol king en enkele regen- of onweers buien. In het zuiden nog lang droog en zonnig. Maxima tussen 15 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. ZONDAG 1 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 07.15 Zon onder 20.12 Maan op 11.37 Maan onder03.40 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.25 22.15 8.58 »21.48 Laag 05.05 17.26 4.46 17.07 MAANDAG 2 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 07.12 Zon onder 20.13 Maan op 12.42 Maan onder04.38 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.45*23 35 10.18 23 08 Laag 05.56 18.15 5.37 17.56 Weerrapporten 30/03, 20.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam zwaar bew. #3 10 5 01 De Bilt zwaar bew. w2 11 5 67 Deelen TH 2 10 5 69 Eelde zwaar bew. w3 11 4 33 Eindhoven licht bew. w2 11 5 66 Den Helder zwaar bew. zw3 9 5 0.0 Rotterdam zwaar bew w3 10 6 1.0 Twente hall bew. zw2 11 5 4.3 Vlissingen licht bew. w4 9 6 0.1 Maastricht half bew. TH 2 11 6 13.4 Aberdeen zwaar bew z3 9 4 8.4 Athene zwaar bew w.s 0 15 14 0.0 Barcelona licht bew. o5 20 7 1.2 Berlijn zwaar bew. zl 7 2 0.0 Boedapest zwaar bew. no 2 14 4 0.0 Bordeaux zwaar bew nw3 15 6 34.2 Brussel licht bew TH 2 11 5 180 Cyprus zwaar bew. o3 21 11 0 0 Dublin zwaar bew. zo 4 10 1 07 Frankfurt licht bew nw2 13 5 0.2 Genève half bew no 2 8 5 410 Helsinki zwaar bew. zo 2 7 -1 0.0 Innsbruck regen w2 9 3 120 Istanbul zwaar bew. no 5 13 7 0.0 Klagenfurt zwaar bew. o3 10 5 14 Kopenhagen zwaar bew z2 5 3 1.5 Las Palmas zwaar bew n5 23 17 00 Lissabon zwaar bew nw3 16 12 1.6 Locarno zwaar bew. zo 3 16 2 103.0 Londen licht bew. zw3 13 3 10 Luxemburg zwaar bew. w2 10 3 0.5 Madrid zwaar bew. w3 18 10 0.0 Malaga half bew. nw5 23 15 0.0 Mallorca half bew. nw4 20 11 0.9 Malta zwaar bew nw5 15 13 0.0 Moskou onbewolkt nw2 -1 -10 0.0 München regen w2 9 5 10.0 Nice half bew. w 1 17 8 8.6 Oslo z2 2 0 3.0 Parijs licht bew. nw2 14 4 3.0 Praag zwaar bew. zw2 7 2 0.0 Rome zwaar bew. ws.O 15 9 6.2 Split regen nol 17 11 22.0 Stockholm zwaar bew. z5 3 1 0.0 Warschau licht bew o4 9 1 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront ff# regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist -> windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -IOOO- hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer. chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN: (071-5128 030) bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) 10 per half jaar (acceptgiro) 21 per jaar (acceptgiro) ƒ41 Abonnees die ons een machtiging verstrekkei het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlanc worden verzonden geldt een toeslag van 0, aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBANI Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattin van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) Auteursrechten voorbehouden Dagbladuitgeverij Damiate Wenen zwaar bew. n2 11 5 00 New Orleans zwaar bew nw4 17 11 2.0 Zurich zwaar bew. zl 9 5 2 4 New York regen no 6 5 4 6.0 Bangkok licht bew. z2 35 25 0.0 Tel Aviv licht bew no 2 31 12 0.0 Buenos Aires half bew. z2 20 12 0.0 Tokyo zwaar bew n2 14 4 24.5 Casablanca zwaar bew o4 20 12 0.4 Toronto zwaar bew no 3 6 2 0.0 Johannesburg onbewolkt no2 25 12 0.0 Tunis regen nw6 19 11 2.0 Los Angeles zwaar bew w2 18 15 0.0 Vancouver zwaarbew w2 8 2 6.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14