"Leiden Regio Buren eisen snelle sanering Zijlsingel Di I KOOPZONDAG vj intratuin .rn HET GROENE WARENHUIS Lorentzhof werkt aan nieuwbouw T)e Stemming Dan pak ik toch gewoon de fiets 1 APRIL Herman- mania Hoe ver is 150 meter? 3e serre die a bli iift_ï Pas veroordeelde Leidenaar krijgt wellicht jaar cel erbij Benieuwd naar uw jaarcijfers? 13 iTERDAG 31 MAART 2001 13 terinj iweg JIDEN ERIC-MN BERENDSEN dag een coffeeshop nu wel of liet binnen een straal van 150 ïeter van een school liggen? )aar ging het gisteren om op ?n bijeenkomst van de com- lissie beroep- en bezwaar- chriften in het stadhuis. Sinds 8 maart is aan de Jieuwe Beestenmarkt coffee- lop Double AA gevestigd, ien omwonende heeft daarte- en bezwaar aangetekend: de aak zou binnen een straal ran 150 meter van de depen- ance van de Lucas van Ley- enschool aan de Sint Ursu- asteeg - tussen Haarlemmer- itraat en Caeciliastraat - lig- en. En dat mag niet volgens e regels. Nametingen van de emeente wijzen uit dat de r,te| ;ern van de school zich inder- laad op precies 150 meter van e zaak aan de Nieuwe Bees- snmarkt bevindt. Sluiten dus? Zo simpel is de kwestie niet, ietoogde jurist E. Pluyter na- nens de gemeente. „Het be reft hier de categorie twijfel- avallen. Want de situatie ond Double AA en die school taat niet precies in de veror- ening aangegeven." Alles draait om de vraag of ie 150 meter 'hemelsbreed' irordt gemeten of over de teg. De gemeente is er niet elemaal uit maar lijkt dat latste te doen. Dus ziet het er oed uit voor de eigenaar van ■offeeshop Double AA. Eerder was ongeveer dezelf- kwestie van toepassing op jffeeshop Le Palais aan de lorsstraat. Die ligt binnen een straal van 150 meter van het Regionaal Opleidings Cen trum aan het Galgewater. Maar de feitelijke loopafstand is meer dan 150 meter. Dus wordt Le Palais gedoogd. Ook de tegenover Double AA gele gen coffeeshop Paradise aan de Nieuwe Beestenmarkt, die eveneens hemelsbreed binnen 150 meter van de Lucas van Leydenschool ligt, wordt door de gemeente gedoogd. Uitgerekend de eigenaar van Paradise tekende overi gens - naast de bezorgde buurtbewoner - ook bezwaar aan tegen de komst van Dou ble AA. Via zijn advocaat liet hij weten bang te zijn voor omzetverlies. „Zoveel coffee shops in zo'n klein gebied schaden de ondernemersbe langen van mijn cliënt", zei zijn raadsheer. Daarnaast is de eigenaar van Paradise bang dat door de komst van Double AA de overlast van klanten van coffeeshops op de Nieuwe Beestenmarkt zal toenemen en dat die toename uiteinde lijk zal leiden tot strengere maatregelen van de gemeente. Over dat laatste hoeft hij zich volgens Pluyter geen zor gen te maken. „Er zijn geen of nauwelijks signalen bij de po litie bekend dat de overlast op de Nieuwe Beestenmarkt sinds de opening van Double AA is toegenomen." Hoe het dan zat met de concurrentie, wilde de Paradise-eigenaar nog graag weten. „Concurren- tieoverwegingen spelen bij de vergunningverlening geen en kele rol",'aldus Pluyter. Slepende kwestie nu in handen van Raad van State DEN HAAG/LEIDEN De door het autobedrijf aan de Zijlsingel veroorzaakte bodemverontreiniging bedreigt de gezondheid van de omwonenden en maakt hun huizen moeilijk verkoop baar. Dat is de vaste overtuiging van de buren M. Giezen en H. Oudshoorn. Zij bepleitten bij de Raad van State dat de provincie meer vaart zet achter de sanering. van de vervuiling bepaald: vol gens de regels zou na minstens vier en hoogstens tien jaar met de sanering moeten worden be gonnen. In dit geval tussen 1 ja nuari 2003 en 1 januari 2009. De vervuiling is volgens de pro vincie waarschijnlijk niet ver oorzaakt door het weglekken van brandstof uit de tanks van het huidige benzinestation. De deskundigen wijzen een oude PERSBUREAU CERBERUS Zuid-Holland heeft zich er in 1999 toe verplicht de verontrei niging uiterlijk in 2008 ter hand te nemen. De buren vinden dat die sanering ver naar voren moet worden geschoven. Aan de hand van de wettelijke rege lingen heeft de provincie in 1999 het verspreidingsrisico olietank uit 1890 als voornaam ste boosdoener aan. Giezen en Oudshoorn zijn bang dat de sanering zal wor den opgeschoven tot de uiterste datum. Zo lang willen ze niet wachten. Ze menen dat ze het risico lopen giftige stoffen in te ademen. Daarnaast vertrouwen ze de groenten uit hun eigen moestuin niet meer. Ze wezen er op de zitting bovendien op dat hun huizen nagenoeg on verkoopbaar zullen worden. Volgens de provincie loopt het met de gezondheidsrisico's niet zo'n vaart. Eigen deskundi gen, de gemeentelijke gezond heidsdienst en het waterlei dingbedrijf zijn na onderzoek tot de conclusie gekomen dat die risico's verwaarloosbaar zijn. Er komen nauwelijks ge vaarlijke vluchtige stoffen vrij omdat er alleen sprake is van verontreiniging met olie en uit onderzoek van bodemmonsters is gebleken dat de groenten vei lig kunnen worden gegeten. De provincie wijst er boven dien op dat burgers die tegen een reële prijs een met bodem verontreiniging belast perceel voor eigen bewoning kopen, nooit hoeven op te draaien voor kosten van latere sanering. De provincie realiseert zich daarbij overigens wel dat be smette grond in de praktijk ko pers afstoot. en kunststof serre van Van der Ploeg rengt niet alleen licht en ruimte, hij ook volledig onderhoudsvrij. 'an der Ploeg: een kei in Jl rtCA iifkVEVI Kunststof Raamfabrikant b.v. Tel: (071) 331 53 61 Internet: www.vanderploeg.nl kunststof serres De verouderde Lorentzhof voldoet niet meer. FOTO DICK HOGEWONING aan adelt Tgan wijzt inde) funct rdt v gen GEOPEND VAN 12.00 -17.00 UUR VOORSCHOTEN LEIDSEWEG 518, TEL 071 5322203 LEIDEN FLOOR LIGTVOET Het gebouw van Lorentzhof moet worden vervangen. Het dertigjarige zorgcentrum is sterk verouderd en dringend aan vernieu wing toe. Woningstichting Ons Doel en Lo rentzhof tekenen aanstaande maandag een samenwerkingsovereenkomst voor een gloednieuw multifunctioneel woon-, zorg-, en dienstencentrum. De plannen zijn in een prematuur stadium maar duidelijk is dat het huidige bejaardenoord in elk geval gedeeltelijk moet wijken. Het complex voldoet niet meer aan de wooneisen van ouderen van deze tijd. Zo zijn de kamers erg klein, de doucheruimtes krap en de loopafstand van de kamers tot aan de lift te lang, stelt woordvoerder G. Duivenvoorden van Lorentzhof vast. De in deling van de woningen laat ook te wensen over. „Voor bejaarden met een rollator staat in de badkamer bijvoorbeeld de was tafel in de weg", vertelt interim-directeur J. de Ruiter. „Verder gebruiken de bewoners nu noodgedwongen de woonkamer als woon- en slaapkamer." Het nieuwe centrum wordt gebouwd vol gens hedendaagse woonnormen voor ver zorgingstehuizen. „De woonkamer met een bed erin, wordt vervangen door een twee kamerappartement met een aparte slaap- en woonkamer legt J. van der Weide uit. De mensen die nu gebruik maken van de voorzieningen van een verzorgingstehuis bevinden zich in een andere situatie dan ouderen van dertig jaar terug, vindt De Rui ter. „Mensen blijven tegenwoordig langer op zichzelf wonen. Pas als de zorg thuis echt niet meer toereikend is, gaan ze naar een verzorgingstehuis." Dit betekent vaak dat de bejaarden die in Lorentzhof komen wonen, meer hulpbehoevend en minder goed ter been zijn. De woonvoorzieningen van de Lorentzhof moeten daarom nodig aangepast worden. Het zorgcentrum krijgt er na de bouw van het complex geen nieuwe bewoners bij. Er blijft maar plaats voor 119 ouderen. Wel zijn er plannen om naast het centrum ook aanleun- en seniorenwoningen te bou wen. Om welke aantallen het gaat, is nog onduidelijk. In het nieuwe complex zullen de bewoners van alle gemakken worden voorzien. Naast de woonruimtes wordt on der meer een fysiotherapiepraktijk, een huisartsenpraktijk en een kinderopvang ge bouwd. timing mag best schrijnend pverl irden genoemd. In de week ïurd 11 de veestapel wordt opgeof- recr d aan 'de economie' komt de meente Leiden met een op- rkelijke bouwvergunning: ntje voor een supersonische van drie ton voor de heilige, castreerde en genetisch ge- Kinipuleerde stier Herman, lorzover bekend vrij van mkz. jrman krijgt voor de maxi- aal vijf jaar die hij nog heeft te 'en een paleisje met alles er en eraan, naast Naturalis. :t rijksmuseum wil een ten- Dnstelling over biotechnolo- opluisteren met zijn aanwe- jheid. De befaamde architect ns Verheijen heeft de op- acht gekregen de stal, die na Ienaa :rmans dood weer wordt ge- >opt, te ontwerpen. De ten- onstelling is permanent, de in eeij tijdelijk. recteur Wim van der Weiden n Naturalis benadrukt dat de itoonstelling geen propagan- wordt voor genetische mani- Jatie. Maar dat staat op ge- annen voet met de visie van thouder Melanie Schultz van WD. Zij zou Herman het fst vandaag nog eigenhandig n zijn huidige verblijfplaats. ilsbroek, meevoeren naar Lei- n en al het gedoe met ver- nningen en inspraak over- orde,ian. Herman is het symbool ladre or de biotechnologie, zei ze de raadszaal. Ze glom er he naal bij. p biotechnologie mag een duistere en omstreden sector zijn, de Leidse Leeuwenhoek (het Bio Science Park) is er groot mee geworden. En een stal met zo'n opzienbarende stier erin levert weer wat naamsbekendheid op. En ozb natuurlijk. Maar het blijft vreemd dat de angst voor het onbekende, het onzekere geen enkel beletsel is voor de ontwikkelingen in het lelijkste en meest onherbergza me deel van Leiden. Want die was er wel bij burgemeester Postma, die toestemming voor een hondententoonstelling in de Groenoordhallen weigerde vanwege het risico op versprei ding van het mkz-virus. Wat Herman mogelijk ooit nog gaat verspreiden weet niemand. In bestuurderskringen heerst in elk geval al wel Herman-mania. En ais dat verkeerd uitpakt krijgt Herman vast de schuld. Kan hij niet preventief in Pols broek blijven? Kost en baat Sommige mensen bewandelen onwaarschijnlijk omslachtige wegen om hun doel te berei ken. Zulke mensen willen nog wei eens wethouder worden. Neem nou Hans Buijing. Die probeerde laatst de gemeente raad er alvast voorzichtigjes op voor te bereiden dat hij het Leidse Volkshuis een extra zak geld wil toestoppen. D?* deed de PvdA-wethouder niet en omweg. En niet zo'n beetje ook. Hij ging van Leiden over Den Helder naar Maas tricht. Een jaar geleden moest Buijings voorganger Hans Baaijens de gemeenteraad nog het slechte nieuws brengen, dat de renova tie van het Volkshuis bijna een miljoen gulden duurder was ge worden dan begroot. In de la wine van nieuws over de mil joenen die op de verbouwing van het stadhuis, de Stadsge hoorzaal en de schouwburg moeten worden toegelegd viel dat nauwelijks op. De Leidse schatkist ging open, het verschil werd bijgepast. En daarmee was de kous af. Niet dus. De eigenaar van het tanksta tion, autobedrijf De Wit BV, zegt ook met de vervuiling in de maag te zitten. Het bedrijf is er juist wel bij gebaat dat de pro vincie de sanering op de lange baan heeft geschoven. De pomphouder wil de sanering het liefst laten samenvallen met een algehele herontwikkeling van de plek Daarvan maakt verplaatsing van het garagebe drijf naar een andere plaats deel uit. De ontwikkeling van die plannen vergt echter veel tijd en overhaaste stappen zou den meer geld kosten dan het bedrijf kan opbrengen. De provincie is bereid de sa nering te versnellen, maar wil niet voor het blok worden ge zet. Zuid-Holland wilde eerst alle betrokken belangen afwe gen en bezien op wie de kosten kunnen worden verhaald. Die informatie was op het moment van de beslissing in 1999 nog niet voorhanden. Sindsdien heeft de provincie een histo risch onderzoek afgerond en de gemeente een saneringsonder zoek. Daarbij is duidelijk ge worden dat De Wit BV voor de kosten zal kunnen worden aan gesproken. Op 17 april houden de provincie en de gemeente een informatieavond over de resultaten van de onderzoeken. De Raad van State doet uit spraak over ongeveer 6 weken. HERMAN JOUSTRA Al te veel verontrusting lijken de komende treinstakingen niet teweeg te brengen. De reizigers die rondlopen op het Centraal Station in Leiden doen de acties van komende maandag veelal schouderophalend af. Hier en daar klinkt binnensmonds een vloek, maar dat is het dan ook wel. Dat de treinen maandag misschien niet rijden is hooguit ongemakkelijk Maar met de ei gen auto, die van een collega, de bus of de fiets denkt men ook wel op de gewenste plaats van bestemming te komen. Of men blijft gewoon thuis. Zoals Thomas Schütz en Rolf Noordam. Beiden zijn leerlin gen op de luchtvaartschool in Hoofddorp en pakken doorde weeks de trein om naar school te gaan. „Maar er zit niets an ders op dan maandag thuis te blijven als de stakingen door gaan", zegt Thomas. Hij woont in Delft. En om nu per bus naar Hoofddorp te reizen vindt hij veel te gortig. Zo'n tocht zou waarschijnlijk uren duren. Rolf, die in Hazerswoude-Dorp woont, denkt er precies zo over. „Dan maar een dagje niet naar school." Ingrid Nuijtén uit Leiden ligt ook niet wakker van de stakin gen. Ze werkt in Den Haag voor een archeologisch onderzoeks bureau. „Ik ga gewoon thuis werken. Dat kan makkelijk. Ik heb alvast een stapel spulletjes meegenomen." Lucas van der Meer uit Lei den reist voor zijn werk bij een elektronicazaak in Den Haag dagelijks op en neer. Hij maakt zich absoluut niet druk om de acties van het spoorwegperso neel. „Welnee. Waarom zou ik? Er zijn nog genoeg andere ma nieren om in Den Haag te ko men. Ik heb begrepen dat het maandag aardig weer is. Dan pak ik toch gewoon de fiets? Als ik een beetje doortrap kost me dat misschien een half uur. En mocht het slecht weer zijn, dan pak ik de bus. Simpel toch?" Wim de Vries, die voor zijn werk van Leiden naar Schiphol moet, heeft ook een makkelijke oplossing voor het probleem. „Meerijden met een vriend die in Amsterdam werkt. Hij pakt altijd de auto. Voor de zeker heid heb ik al met hem afge sproken." Mevrouw Verkuil uit Valken burg zit wel een beetje in haar maag met de dreigende stakin gen. Regelmatig pakt ze de bus vanuit haar dorp naar het Cen traal Station in Leiden, om daar de trein te pakken naar Hilver sum. Voor een familiebezoekje. Juist deze maandag had ze zo'n bezoekje gepland. „Er zit niet veel anders op dan een dagje te wachten", zegt ze, een beetje sip. „Of misschien kan ik op zondagavond wel langskomen. Ik zal ze eens bellen of dat kan." Want inmiddels zijn ze er bij de gemeente achter - erg snel van begrip zijn ze niet - dat een ge renoveerd Volkshuis meer geld moet vragen van de huurders om uit de kosten te komen. En die huurders zijn nogal eens in stellingen die subsidie ontvan gen van de gemeente. Die ko men nu dus vragen om meer subsidie. En zo betaalt de gemeente Lei den twee keer mee aan de reno vatie van het eerbiedwaardige instituut aan de Apothekersdijk. Eerst door een bijdrage aan de renovatie en straks door extra subsidie voor de hogere huren. Tot in lengte van jaren. Buijing vindt nu dat het Volks huis aan zijn eigen succes ten onder dreigt te gaan. Het is maar hoe je het bekijkt. Ondanks die hogere huren schijnt er wel een run op het Volkshuis te zijn losgebarsten. Ze weten daar van gekkigheid niet meer hoe ze zich alle groe pen en cursusleiders die een zaaltje willen huren van het lijf moeten houden. Dat klinkt po sitief. Maar ook uit die luxe weet de Leidse Welzijnsorganisatie een probleem te destilleren. Het Volkshuis krijgt door al die drukte organisatieproblemen. En bij organisatieproblemen bel je een organisatiebureau met het verzoek om een organi- satieonderzoekje te doen. Dat kost een paar ruggen. En daar mag de gemeente óók weer aan meebetalen. De kost gaat voor de baat uit, zei men vroeger. Maar niet bij het Volkshuis. Daar gaat de kost voor de kost uit. TEKST: WIM KOEVOET en AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK In een aantal zaken gaf de man aan dat hij zijn daden volstrekt legitiem vond. Zo had hij tij dens zijn werk als koerier een keer bijna tweeduizend gulden achtergehouden, naar eigen zeggen omdat zijn baas weiger de een passende vergoeding te geven voor overwerk En een deuk schoppen in een taxi praatte hij ook goed, want de auto zou even daarvoor over zijn tenen zijn gereden. Behalve een jaar celstraf, hangt de Leidenaar ook een vordering boven het hoofd. Zijn ex-vriendin eist bijna 2.300 gul den aan schadevergoeding en smartengeld en het taxibedrijf vraagt duizend gulden ter repa ratie van de taxi. Zijn advocaat pleitte voor een grotendeels voorwaardelijke celstraf, zodat zijn cliënt zo snel mogelijk kan beginnen aan een behandeling van zijn alcoholproblemen. Zelf ziet de Leidenaar het net zo: „Het is eigenlijk wel positief dat ik nu vastzit. Ik kan niets meer doen en tegelijk wel veel na denken over wat ik heb gedaan. Maar uiteindelijk word ik er na tuurlijk niet beter van, vein de gevangenis." De uitspraak is over twee we ken. DEN HAAG/LEIDEN MAARTEN DEKKER Amper een week geleden werd hij al tot twintig maanden ge vangenisstraf veroordeeld en gisteren stond de 37-jarige Lei denaar nogmaals voor de rech ter. De beschuldiging omvatte dit keer diverse mishandelingen en vernielingen, pinnen met een gestolen pas en een bedrei ging. Voor de officier van justi tie was het aanleiding om een jaar onvoorwaardelijk te eisen. De verdachte was eerder deze maand al samen met een Voor schotenaar voorgekomen. Ze hadden een oude man mishan deld, vein zijn pinpas beroofd en daarmee bijna tweeduizend gulden opgenomen. Dit keer nam de recidivist in z'n eentje plaats in het verdachtenbankje, om een hele waslijst aan be schuldigingen aan te horen. De Leidenaar zou een plaats genoot meerdere keren hebben geslagen en hem ook een keer bedreigd hebben met een schroevendraaier. Verder had hij de voordeur ingëtrapt van de woning van zijn ex-vriendin, waarbij hij haar in de onder buik raakte. Ook vermeldde de tenlastelegging de mishande ling van een restauranthouder, het uitdelen van klappen aan een automobilist die hem van de sokken had gereden en mis handeling van zijn huidige vriendin. Hij had bovendien haar bankpas gestolen en daar mee 825 gulden gepind. De man zat er in de rechts zaal bij alsof dat allemaal de normaalste zaak van de wereld was. De rechter stoorde zich daar zichtbaar aan. „U lijkt het heel gewoon te vinden om de een corrigerende tikjes te geven en de ander een stevige dreun, alleen maar omdat u iets niet bevalt." De Leidenaar ant woordde dat dat schijn was en dat hij wel degelijk besefte dat hij in sommige gevallen fout zat. Een deel van de feiten ont kende hij, waaronder de bedrei ging met de schroevendraaier. KUIIPERS PARTNERS Ook voor uw aangifte

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13