Vader Zorreguieta niet bij huwelijk la 'Blij dat de kogel door de kerk is' Plan voor ruimen van miljoen dieren Sloop Elisabeth: 'Onnodig, onvergeeflijk en doodzonde' Universiteit zet mes in anatomische collectie GRATIS LEIDSCH DAGBLAD atrix spreekt derland toe n; 17 18 19 23 latssecretaris WAO herzien ritsma: Veel ïer windenergie o-roeitocht ,1e Oceaan iitieonderzoek Fireworks siging oorlog lël-Palestijnen mogelijk r wat regen ETA geeft toeristen raad weg te blijven 2 WEKEN IJDAG 30 MAART 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42580 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 irmeester iiin: 'Ik keur hond en niet mensen' i edi ion ags perkt et e e je ot iar lii stuurt bei hterk :o loi noi voor r scl v/inke i t'pla bu I it-M' NDAAG 30 PAGINA'S inland nland turen Kunst omie of en Samenleving. rek van de Dag liensten iche Diensten 'gen in Groen Sluitingstijden cafés Oegstgeest 'niet meer van deze tijd' Katwijkse Boulevard voor vele miljoenen opgeknapt Veense kwekers scoren hoog op tulpenparade in Keukenhof Van Verstappen 11 mag het in Sao Paulo weer gaan regenen ingin Beatrix houdt om 0 uur die door de NOS op erland 2 wordt uitgezon- Kort na de rede van de tin houdt de minister-pre nt een toespraak, die ïeens op Nederland 2 dt uitgezonden. Aanslui- aan zijn toespraak geeft minister-president een conferentie. Om 19.00 uur p Paleis Noordeinde 'een inkomst', aldus de RVD, eveneens rechtstreeks dt uitgezonden. tssecretaris Hoogervorst sociale zaken vindt dat de )-wetgeving opnieuw in- P lend moet worden veran- I I. Volgens hem heeft de elwijziging van begin ja- Ij negentig niet kunnen y^komen dat het aantal )'ers explosief is gestegen. ;ervorst vindt dat het lijker moet worden om een WAO-uitkering in lerking te komen, ia 7 ister Jorritsma wil binnen jaar het vermogen aan ienergie in Nederland op oeven van 0,35 naar vijf ent. Zij staat op het punt over een akkoord te berei- met de provincies en en- andere ministeries. In moet zelfs een percenta- in tien zijn gerealiseerd. Britse roeier heeft in bijna ïonderd dagen de Stille lan overgeroeid. Vanmor- bereikte hij de Australi- kust. De 54-jarige Jim ihdar is daarmee de eerste onder hulp al roeiend de Oceaan overstak. De nicus vertrok op 29 juni jaar vanuit Peru. Hij e negen maanden en DO kilometer vrijwel onaf- oken dag en nacht. Vlak de kust sloeg de boot om hekhdar moest het laatste je zwemmen. Vooral de open dagen waren zwaar, stormen en hoge golven, keer werd hij aangevallen haaien. politieonderzoek naar de van de twee directeuren i.E. Fireworks bij de vuur- iramp in Enschede, is af- nd. Het zeer omvangrijke ier is vandaag beschik- voor de betrokken partij- etegt persofficier van justi- van Resteren. De direc- itfen R. Bakker en W. Pater len ervan verdacht de mi- vet te hebben overtreden. ïun bedrijf lag te zwaar ewerk, waarvoor het be- geen vergunning had. leiden en regio De vlag gaat uit, het glas wordt geheven en de felicita ties worden verstuurd. De aankondiging van het ko ninklijk huwelijk wordt in de Leidse regio enthousiast onthaald. Koos Smit, bestuurslid van de Noordwijkse oranje vereniging en de bond van Oranjeverenigingen: „Ik ben blij dat de kogel door de kerk is. Veel discussie verwacht ik eigenlijk niet meer. Ik hoop dat we dat stadium zijn gepasseerd en dat we Maxima in de na bije toekomst beter zullen leren kennen. Want we we ten nog maar minimaal over Maxima." „Zo'n huwelijksaankondiging geeft natuurlijk een extra impuls aan de activiteiten die Oranjeverenigin gen momenteel overal in het land aan het voorberei den zijn. We verwachten dat Maxima dit jaar aan de viering meedoet. Ik denk dat ze in het vroege najaar trouwen, een paar maanden na Constantijn dus. Veel Oranjeverenigingen sparen voor dit soort bijzondere gelegenheden. Het zou leuk zijn als ze de traditie in ere houden en voor een blijvende herinnering aan de trouwdag zorgen. Zo hebben sommige ouderen nog de beker in de kast staan die zij als kind ontvingen bij het huwelijk van Beatrix en Claus." Willem Ankoné, baas van 'koninklijke stamkroeg' Barrera: „Als Willem-Alexander in de stad is, komt hij af en toe nog wel even langs. Maar hij is hier nog nooit samen met Maxima geweest. We vinden het na tuurlijk heel fijn voor hem dat de verloving nu einde lijk rond is. Maar we doen daar verder niks aan. Ja, we zullen er vanmiddag zelf een biertje op nemen. En bij het huwelijk gaat de vlag uit. Vandaag nog niet." Rob de Bruijn, voorzitter van de Rijnsburgse Oran jevereniging: „Vorige week zei ik het nog tegen een aantal bestuurleden; met een beetje geluk kondigen ze het huwelijk nog voor Koninginnedag aan. Ik denk overigens dat er nog wel wat discussie komt over het huwelijk. Maar ik begrijp vanuit de media dat haar va der niet bij de plechtigheden zal zijn. Dat is een goede zaak. Laat vader Zorreguieta daarom maar in Argenti nië blijven en geef onze kroonprins en zijn geliefde gemalin een prettig leven. Wij zullen hen namens de Oranjevereniging onze hartelijke felicitaties overbren gen." Lex Willem van Rijn, woordvoerder Vrienden Vrij plaats Koppenhinksteeg (WK): „Namens de WK kan ik hier niets over zeggen. Maar ik heb wel een per soonlijk standpunt. Weet u, ik ben christen-demo craat en ik ben een groot voorstander van de instand houding van het koninklijk huis. Die meneer Zorre guieta is natuurlijk niet iemand om blij mee te zijn. Het regime-Videla, waar vader Zorreguieta ook bij be trokken was, heeft de meest vreselijke dingen ge daan." Chris Langezaal, voorzitter Leidse Oranjevereni ging: „De vlag staat al klaar, ja, compleet met oranje wimpel. Die gaat uit zo gauw de officiële aankondi ging een feit is. Daarna verwacht ik dat er ook snel een huwelijk komt. Ik hoop alleen dat dat niet in septem ber is. Dan zit ik in Indonesië. Maar ach, zo'n reis is eventueel nog wel te verzetten." Vanavond officiële bekendmaking verloving Willem-Alexander en Maxima den haag gpd Kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta wensen elkaar gelukkig nieuwjaar op een feestje in Argentinië, aan het begin van dit jaar. foto cpd Jorge Zorreguieta is vrijwel zeker niet aanwezig bij de huwe lijksvoltrekking van zijn dochter Maxima en kroonprins Wil lem-Alexander. De Argentijn, die landbouwminister was tijdens de militaire dictatuur eind jaren zeventig, heeft zich onder zwa re druk van de Nederlandse politiek hierbij neer moeten leggen. De Spaanse koning Juan Carlos, een goede vriend van koningin Beatrix, zou in het conflict een bemiddelende rol hebben ge speeld. het huwelijk van zijn dochter met kroonprins Willem-Alexander des noods 'op de televisie' te volgen. Hij zou zich zo nodig schikken in de mogelijkheid dat hij niet bij het huwelijk aanwezig mag zijn, aldus de krant. Zorreguieta vertelde zijn vrienden ook dat hij er niet aan heeft gedacht Maxima te vragen om afstand te doen van 'haar grote lief de' Willem-Alexander. Hij bena drukte dat koningin Beatrix zich 'geweldig gedroeg toen zij ons op het paleis ontving'. Kok heeft gisteren alle fractie voorzitters uit de Tweede Kamer van het voorgenomen huwelijk-op de hoogte gesteld. Verschillende fractieleiders hebben eerder laten weten alleen akkoord te gaan met De verloving wordt vanavond om zes uur op de televisie door konin gin Beatrix bekendgemaakt. Dan wordt nog niet meegedeeld waar en wanneer de huwelijksplechtigheid zal plaatsvinden. Door nü de verlo ving aan te kondigen kan Maxima aanwezig zijn bij de viering van Ko ninginnedag op 30 april in Meppel en Hoogeveen. Ook kan ze aan de zijde van Willem-Alexander ver schijnen op de bruiloft van diens broer Constantijn met Laurentien Brinkhorst op 17 mei. Volgens het grootste Argentijnse dagblad Clarin heeft Jorge Zorre guieta twee weken geleden tegen vrienden gezegd dat hij bereid is een teruggetrokken rol voor Zorre guieta, die in Argentinië onder de junta van generaal Videla een mi nisterpost bekleedde. Vanmorgen vroeg heeft de premier in de minis terraad de ministersploeg volledig op de hoogte gebracht van de af spraken met de vader van Maxima en de staatsrechtelijke afwikkeling van het voorgenomen huwelijk. De 29-jarige Maxima en de 33-ja- rige kroonprins kennen elkaar bijna twee jaar. De eerste berichten over hun relatie dateren van eind augus tus 1999. Premier Kok erkende in het najaar 1999 dat er sprake was van een 'vriendschap' tussen de blonde Argentijnse en de kroon prins. In die tijd werkte en woonde Maxima in New York. Vorig jaar zo mer verhuisde ze naar Brussel om dichter bij haar vriend te kunnen zijn. Op de verjaardag van koningin Beatrix eind januari verscheen ze tot ieders verrassing voor het eerst in Nederland met Willem-Alexan der in het openbaar. Meer nieuws over de koninklijke verloving op pagina 2, 3 en 5 en op www.Ieidschdagblad.nl k 1 en de Palestijnen berei- zich na de Israëlische [aanvallen op Gaza en allah voor op een lang en h Iddadig conflict. De Euro- Unie en de Verenigde n riepen de partijen op te >en met het geweld. Maar onten tussen Israël en de itijnen verharden zich al maar. 9 21 10,12 14 2 20 20 16 13,15,17,18,19 24 23,25 Isieprogramma's11 14,24 en Wiel27 t/m 30 Mogelijk mkz in Duitsland uden gpd ken vooruit te lopen'. Ze ver wees wel naar uitlatingen van minister Brinkhorst. Die ver klaarde gisteravond 'te over wegen de aanpak van mond en klauwzeer in het gebied tussen Veluwe en de IJssel te verscherpen en het afgesloten gebied rond Oene uit te brei den'. Volgens het ministerie is een uitgebreider aanpak van de ziekte in de omgeving van Oene noodzakelijk omdat het er van overtuigd, is dat de haard van de besmettingen zich daar bevindt. Eijk noemde de situatie in het oosten van het land 'vrese lijk'. „Daar moet veel rigoreu- zer ingegrepen worden. Het aantal dieren dat geruimd moet worden, in totaal een miljoen, is zo hoog omdat er in dit gedeelte van het land veel kalvermestbedrijven gevestigd zijn, variërend in grootte van duizend tot wel tweeduizend of meer dieren. Ook zijn hier grotere varkensbedrijven ge vestigd." In het district Kleef in Duits land, net over de grens bij Nij megen, is een mogelijk geval van mond- en klauwzeer ge constateerd. De boerderij waar het virus mogelijk heerst is af gesloten en bij de dieren zijn bloedmonsters genomen. De uitslag wordt morgenochtend verwacht. Pagina 7: Meer nieuws over mond- en klauwzeer De Rijksdienst voor de keuring van Vlees en Vee (RW) heeft na de ontdekking van nog drie ge vallen van mond- en klauwzeer gisteren - in Kootwijkerbroek en Oosterwolde - plannen om in een groot gebied in de IJssel- streek al het voor mkz gevoelige vee te ruimen. Het gaat om on geveer een miljoen dieren. Dat heeft het hoofd van het door het ministerie van landbouw opgerichte mkz-crisiscentrum in Uden, J. Eijk, bevestigd. Het gebied voor de massale ruiming zal worden begrensd door de IJssel en het Apel- doorns Kanaal. Waar de zuid grens eivan zal lopen is nog niet geheel bekend, noch wan neer deze maatregel zal worden afgekondigd. Een woordvoer ster van het ministerie van Landbouw wilde geen reactie geven om 'vooral niet op de za- ANTIQUARISCHE BOEKENBEURS Oude, bijzondere en tweedehands boeken PIETERSKERK - LEIDEN zaterdag 31 mrt. 11-17 uur zondag I apr. II -17 uur Dierentuin Enunen in grote problemen emmen'gpd Het Noorder Dierenpark in Em- men dreigt in ernstige financië le problemen te komen door extreem lage bezoekcijfers. De directie wijt dit grotendeels aan de uitbraak van mond- en klauwzeer. De dierentuin trekt zeventig procent minder bezoe kers dan normaal. Directeur Hiddingh heeft ar beidstijdverkorting aange vraagd voor het personeel. „Er komen vrijwel geen Duitsers meer door de mkz-uitbraak. Maar ook onze Nederlandse gasten blijven thuis." De dierentuin is bezig met de bouw van een tweede park. Dat miljoenenproject loopt nog geen gevaar. leiden robbert minkhorst Woningen, een congrescentrum, een stiltecen trum, een hotel of kantoren: van alles mag er ge beuren met het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht in Leiden, als het maar niet wordt afgebroken. Een groot aantal lezers van het Leidsch Dagblad gaf gehoor aan de oproep van deze krant om te reageren op de toekomst plannen voor het ziekenhuis en niemand sprak zich uit voor sloop. Een enkeling vindt het genoeg als een deel van het oude ziekenhuis bewaard blijft, zoals de ka pel of (een deel van) de voorgevel. De rest van de inzenders typeert de sloopplannen van de eige naar en de gemeente als 'onnodig, onvergeeflijk en doodzonde'. Opvallend is hoeveel lezers ook serieus hebben nagedacht over een toekomstige B.O.B. 030 - 296 28 57 leiden timoteus waarsenburg De Leidse universiteit wil af van een groot deel van haar anatomische collectie, we reldwijd vermaard vanwege haar omvang en unieke preparaten. Binnenkort begint de universiteit samen met de andere oude universiteiten van Utrecht, Groningen en Amsterdam met een Liitgebreide inspec tie. Die moet er toe leiden dat ruim een derde van de universiteitscollecties ver dwijnt. Met de hele operatie zijn vele hon derdduizenden guldens gemoeid. „Populair gezegd gaan we de dubbelen verwijderen", zegt prof.dr. H. Beukers, de directeur van de Leidse collectie en tevens hoogleraar Geschiedenis van de Genees kunde. Al vele jaren ligt de Leidse collec tie, waaivan de oudste stukken uit de zes tiende eeuw dateren, verspreid over een groot aantal gebouwen, waar de omstan digheden om de verschillende preparaten goed te conserveren niet ideaal zijn. Dat, in combinatie met de omvang van de collectie, heeft er toe geleid dat een deel van de verzameling door de tand des tijds flink is aangetast. Glazen potten met weefsels op sterk water lekken, plexigla- spotten uit de jaren vijftig vertonen bar sten en skeletten zitten onder het stof, waardoor vocht wordt aangetrokken. De Leidse collectie wordt nu samen met die van de andere oude universiteiten kritisch bekeken. Een deel wordt vernie tigd. „Wat overigens niet betekent dat van alles wat we hebben nog maar één exem plaar bewaard zal worden. Want zo'n ver zameling is niet alleen van belang voor het onderwijs van de huidige en toekom stige studenten, maar het vertelt natuur lijk ook veel over de geschiedenis en ont wikkeling van een universiteit. Om die re den zal het unieke van de verschillende collecties wel behouden blijven", zegt Beukers. Op dit moment is slechts een beperkt gedeelte van de Leidse verzameling ana tomische preparaten openbaar: in het Anatomisch Museum op het LUMC-ter- rein, dat overigens alleen tijdens het jaar lijkse museumweekeinde geopend is voor publiek. In de toekomst hoopt Beukers de volle dige collectie onder één dak te brengen. „Dat zou het onderhoud vereenvoudigen en ook verbeteren." En wellicht dat dan ook een groter deel van de collectie voor het publiek te bezichtigen is. „Want on derzoekers komen van over de hele we reld om hier te kijken", aldus Beukers. [DE ANDERE JUWEUER' y"*el,ers*>S' Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com j HET WOORD IS AAN Phil Collins Wat deze tijd mist is een Ludwig van Beathoven. 13° vooruitblik ZON MAAN DINS SMS 7*/14° r/18* 8717° 20% 10% 20% 20% 50% 40% madrid ap De gewapende afschei dingsbeweging ETA heeft in een verklaring die van ochtend in Baskische kran ten is verschenen Europese toeristen gewaarschuwd Spanje te mijden. In dezelfde verklaring in de kranten Gara en Egitn- karia eist de ETA de verant woordelijkheid op voor vijf tien recente aanslagen, waarbij vijf doden zijn ge vallen. Twee van die aan slagen hadden plaats aan de Spaanse oostkust. De ETA zegt ook 'een on herstelbare fout' te hebben gemaakt op 22 februari, toen bij een bomaanslag twee elektromonteurs om het leven kwamen, die naar achteraf bleek behoorden tot een met de ETA verbon den Baskische partij. De Spaanse autoriteiten gaan ervan uit dat de bom be doeld was voor een socia listisch gemeenteraadslid dat bij de aanslag gewond raakte. De ETA heeft sinds 1968 meer dan achthonderd mensen vermoord, van wie 29 sinds het opzeggen van een eenzijdig bestand in december 1999. bestemming voor het gebouw. Sommige sugges ties zijn heel creatief: gebruik de kapel als stilte centrum. Andere oplossingen zijn meer praktisch van aard: richt het pand in als congrescentrum of -hotel, maak er woningen of kantoren in. De ge meente Leiden heeft een tekort aan hotelkamers en congreszalen. Lezers noemen het pand prachtig en vrezen, als er wordt gesloopt, voor wat er terugkomt. „Het schrikbeeld dat ik vóór deze rondleiding in het oude ziekenhuis al had, is versterkt: binnen enige jaren staat hier een échte steenklomp, na melijk fantasieloze nieuwbouw", schrijft iemand. Vanwege het grote aantal reacties hebben we een selectie uit de brieven moeten maken. Bewo ner Puma Smagge stuurde foto's op. U vindt er enkele vandaag, samen met de gekozen brieven, op pagina 16. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voortetters: m/v Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging] Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 512S 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1