Ikea vestigt hoofdkantoor in Leiden T FUS!EWEEËN? 'De enige verrassing is dat Oranje geheim traint' Ombudsman hekelt opvang in asielcentra Begrip voor aftreden bij fracties Volendam Wilde acties dreigen bij onderhoud KLM Al tientallen gsm's ingeleverd na sms-bombardement politie GRATIS LEIDSCH DAGBLAD esterterp /ee miljoen achtonen 15 16 rj econstructie m gezicht Jezus ia nderzoek vaccin een borstkanker inieuw bom we. vonden in Israël fj iete voor Brinkhorst en Kok bij boeren Financiële strop voor kynologen Koningin bezoekt Leiden S TTE M penpden r met regen Lisse: fusie met Hillegom en Noordwijkerhout 2 WEKEN OENSDAG 28 MAART 2001 de di uitroo eedt J ïlijl prol !t Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad li|oek valt jfinitief voor Leidse edesmonument skoi rusi i ipl 3el u isla lkaa I-minister van verkeer en erstaat T. Westerterp is uwer ochtend door de rechtbank Sc® )en Bosch veroordeeld tot (O gulden boete. De 70-jari- Vesterterp veroorzaakte in ember onder invloed van ihol een ongeluk in Eind en. Daarbij raakte een 52- ge man uit Valkenswaard stig gewond. De rechtbank ft de voormalige bewinds- B i een maand voorwaarde- gevangenisstraf opgelegd. r verwachting wonen over a n jaar twee miljoen niet- erse allochtonen in Ne- and, ruim een half miljoen r dan nu. De totale bevol- groeit in deze periode een miljoen. Dat blijkt uit prognose van het Centraal eau voor de Statistiek ska[S). Deze relatieve sterke srstf lame komt doordat deze twen over het algemeen kinderen krijgen dan au- tone vrouwen. WDAAG 24 PAGINA'S Puur en Kunst Pu lomie titer en Samenleving ver(j irek van de Dag da ltura :he ingen len' Igaii l" 13,15,16,17,18 22,23,24 'isieprogramma's11 10,14 Oude, bijzondere en tweedehands boeken j #TERSKERK - LEIDEN terdag 31 mrt. 11 -17 uur :ondag I apr. 11 -17 uur B.O.B. 030 - 296 28 57 In Onderzoek: Frans-Willem Korsten over dichteres Eybers Burgemeester Jan Andel geeft zichzelf een jaar om af te kicken enschappers hebben voor nieuwe serie van de BBC computers gepoogd het icht van Jezus Christus te onstrueren. Ze gebruikten I, irvoor de opgegraven sche- van een joodse man uit de ste eeuw na Christus en derne forensische technie- i. De 'BBC-Jezus' heeft een ed gelaat met korte baard, i bruine huid en krulhaar. eel« ina 14 Van Gaal maakt zich niet populair bij Portugese voetbalbond porto gpd-anp e \s hoej t VU medisch centrum in ,elisterdam hoopt binnenkort onderzoek te beginnen Imte ir een vaccin dat borst- en ,en eierstokkanker kan voorko- ousr n. Daarmee zou het pre- tief verwijderen van bor- .j^te n en eierstokken tot het 'eden kunnen behoren. Dr. 'erheijen presenteerde dit bj] lerzoek gisteren bij het sl ivaarden van het hoogle- rschap oncologische gynae- :rl-e ogie aan de VU. Er bestaan laaide antilichamen die jk ]a gelijk borst- en eierstok- Ie iker kunnen voorkomen, ralj hter ral liep Israëlische explosieven op- ng d ningsdienst heeft vanmor i een tweede bom onscha- zo ijk gemaakt. Het explosief corn d enkele uren na een door 1 gi nas opgeëiste zelfmoord- slag bij Kfar Saba gevon- bij de markt van de plaats De ah Tikva. In de ochtend dal n werd al een zware bom wil Dnden bij de markt van de ilaats Netanya. Bij de islag in Kfar Saba vielen i doden: twee Israëli's en de ïlf. 1 estijnse terrorist. 'ach na 7 een al je De Portugese bondscoach Antonio Oliveira kan zich niet voorstellen dat zijn collega Louis van Gaal vanavond met een verras sing komt in de WK-kwalificatiewedstrijd Portugal-Nederland, die om 22.00 uur be gint. „We weten toch allemaal hoe Neder land speelt? Het systeem met vleugelspe lers van Nederland is overal ter wereld be kend. De enige verrassing is eigenlijk dat hij nog geheim gaat trainen." Ook de Portugese sterspeler Luis Figo moest lachen om de geheime trainingen van het Nederlands team'. Figo: „Ik ken Van Gaal. Die wil iets uitproberen. Dat deed hij bij Barcelona ook wel eens. Maar aan zijn tactiek zal niet veel veranderen. Hij houdt vast aan zijn eigen filosofie. Van Gaal speelt tegen ons gewoon met vier verdedigers, drie middenvelders en drie aanvallers." De geheime training van het Nederlands elftal in stadion Das Antas was gisteren op vallend goed te volgen vanaf de noordkant van het stadion. Uit de training bleek dat Oranje met twee echte aanvallers zal spe len: Kluivert en Hasselbaink. Oranje speelt in een 4-4-2-systeem. Zenden (rechts) en Overmars (links) spelen als 'valse' vleugel spelers. Davids en Van Bommel staan cen traal op het middenveld. Cocu blijft links back en Reiziger vervangt Bosvelt, terwijl Stam en Frank de Boer het centrale duo in de defensie vormen. Van Gaal heeft zich overigens niet popu lair gemaakt bij de Portugese voetbalbond. epe» Premier Kok en minister Brinkhorst hebben vanochtend een bezoek gebracht aan boeren in Garderen en Epe. De bewindslieden werden in Epe opgewacht door een groep actievoerders die pleitten voor algehele, preventieve inenting van de veestapel tegen mond- en klauwzeer. Het bezoek verliep vanochtend zonder incidenten. Wel hingen er spandoeken langs de route die de bewindslieden aflegden en werden de bewinds lieden bij vertrek uit Epe uitgescholden voor dierenmoordenaars. Kok en Brinkhorst besloten hun rondreis vanmiddag in Deventer waar ze bij de directie oost van het ministerie van landbouw overlegden met vertegenwoordigers van verschillende organisaties. Pagina 3: Meer nieuws over mond- en klauwzeer. foto gpd tom van dijke ruimte is, stinkt het omdat mensen al da gen dezelfde kleren dragen. Ook kinderen mogen pas na tien uur 's avonds de slaap zaal op. Er zijn in Rijsbergen en Zevenaar te weinig douches, de waslokalen zijn over dag dicht en er is onvoldoende schoon maakpersoneel. Door het gebrek aan op vang moeten kinderen vaak bij het gesprek van hun ouders met de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) zijn, wat volgens Fernhout 'ongewenst' is. De asielzoekers in Rijsbergen en Zevenaar zijn niet vrij om te gaan en staan waar ze willen. Omdat de asielzoekers nauwelijks infor matie krijgen hoe het met hun procedure staat en niet over hun rechten en plichten worden geïnformeerd, wordt volgens Fern hout 'geen recht gedaan aan hun menselij ke waardigheid'. den haag gpd De Nationale Ombudsman heeft forse kri tiek op de omstandigheden waarin asiel zoekers in Nederland de eerste opvang bij gen. In de aanmeldcentra op Schiphol en in Rijsbergen en Zevenaar hijgen zij te weinig rust, verblijven de hele dag in over volle, stinkende, slecht geventileerde ruim tes en bijgen geen informatie over hun rechten en plichten. Asielzoekers worden hierdoor 'gereduceerd tot willoze volgers van aanwijzingen die zij vaak niet begrij pen'. Nationale Ombudsman R. Fernhout schrijft de volgens hem zorgwekkende om standigheden toe aan het in 1999 genomen besluit om aanvragen voor asiel binnen 48 uur af te handelen. Dit was 24 uur, maar door de grote toeloop van het aantal asiel zoekers was dat niet meer haalbaar. In de prahijk betekent de termijn van 48 uur echter dat een asielzoeker nu drie of vier nachten in een aanmeldcentrum blijft zon der dat er meer voorzieningen zijn geko men. „Vanaf 's ochtends acht uur moeten de asielzoekers met z'n allen in een wacht ruimte verblijven tot ze 's avonds weer naar de slaapzalen mogen", schrijft Fernhout. Uit zijn onderzpek blijkt dat die ruimtes slecht verlicht zijn en soms helemaal geen daglicht binnenlaten. Het is er warm en door het gebrek aan ventilatie stinkt het er. De enige afleiding is televisie: in sommige centra mogen asielzoekers geen banten of boeken lezen of pen en papier gebruiken. Op de slaapzalen, waar nauwelijks loop- -3,5 7 21 -8,9 14 2 10 20 volendam anp De Volendamse fracties tonen begrip voor de beslissing van burgemeester F. IJsselmuiden (CDA) en wethouder W. Vis- scher (CDA) om af te treden. De beide bestuursleden maakten gisteren hun aftreden bekend, als reactie op het rapport van de commissie Polak/Versteden. De commissie legt de verant woordelijkheid voor de café brand bij de gemeente. CDA-fractievoorzitter P. Veer man zegt respect te hebben voor de beslissing van beide be stuursleden. „Gezien de con clusies van het rapport was er geen andere optie dan de poli tieke verantwoordelijkheid te nemen. Voor wethouder Vis- scher is dit een persoonlijke tragedie, negen jaar wethouder schap in een bap voorbij. Maar als hij zelf van mening is dat hij niet verder kan, dan heb ik daar alle begrip voor." W. Mapper, fractievoorzitter van GroenLinks, vindt de be slissing van de burgemeester en wethouder 'correct en voor de hand liggend'. „Het verbaast me echter wel dat de andere collegeleden hun functie niet ter beschikking stellen. In janu ari is duidelijk gemeld door het college dat zij gezamenlijk ver antwoording zou afleggen." Klapper is tevens van mening dat ook de raadsleden van Vo lendam '80 moeten opstappen, omdat deze tot januari 2000 medeverantwoordelijk voor het beleid van de gemeente Edam- Volendam zijn geweest. Raadslid C. Schilder van Vo lendam '80 is het daar niet mee eens. „Het is niet verstandig om nu op te stappen. Volendam heeft ons hard nodig om verde re ontwikkelingen rond de ramp in goede banen te leiden. Het college is vervangbaar." Ook binnen de Tweede Ka mer is instemming met het af treden. Pagina 2: 'Als boegbeeld kan ik niet blijven' leiden timoteus waarsenburg De grote Internationale Ras hondenshow in de Groenoord- hallen, gepland voor dit week einde, gaat in verband met eventueel gevaar voor versprei ding van het mond- en klauw- zeervirus niet door. Voor de or ganisator, de Kynologenvereni- ging Rijnland, betekent dit een financiële strop van minimaal 70.000 gulden. De Rijksdienst voor de keu ring van Vee en Vlees (RW) heeft de evenementen niet ver boden, maar de Raad voor Be heer op Kynologisch Gebied wil elk risico voor besmetting uit de weg gaan. Brenda van der Zwet, woordvoerster van de Kynolo- genvereniging Rijnland: „Dit is een ramp. We moeten nu in twee dagen alle tweeduizend exposanten, de standhouders en de keurmeesters afbellen. Een aantal van hen komt uit het buitenland. Dertig vrijwilligers zijn een jaar lang bezig geweest met de voorbereidingen en nu gaat het niet door. Bovendien kost het ons ook veel geld." In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. Een levende encyclopedie van planten in Roelofarendsveen Vice-president Antonio Boronha beschul digt de bondscoach ervan bewust een con flictsituatie te creëren rond de wedstrijd tussen Portugal en Nederland door een trainingsveld af te wijzen. „FIFA-waamemer Karei Vertongen heeft het veld waarop het Nederlands elftal moest trainen geïnspecteerd. 'Niks mis mee', was het oordeel van de waarnemer", zegt Antonio Boronha. De Portugezen vin den de kritiek van Louis van Gaal 'kinder achtig'. Een half jaar geleden kreeg Portu gal van de KNVB een 'modderig amateur- veld' aangeboden in Spijkenisse. „Daar hebben we toen ook niets van gezegd." Pagina 23: Toekomst Oranje staat op het spel leiden eric went timmoteus waarsenburg De stap om de directie en de fi nanciële afdeling van het popu laire warenhuisconcern medio september naar Nederland te verhuizen is een logische, aldus Ikea-woordvoerster M. Barner. „Sinds begin jaren tachtig staan we al in Nederland geregi streerd. Je zou dus kunnen zeg gen dat we een Nederlands be drijf zijn. Bovendien is de we reld vanuit Nederland een stuk beter te bereiken dan vanuit Scandinavië, en hebben we plannen om het aantal waren huizen de komende jaren uit te breiden van 8 naar 15." De Leidse wethouder van economische zaken Schultz be vestigt de komst van Ikea: Wij zijn inderdaad een tijdje gele den benaderd. Ze wilden graag een winkel vestigen in de Oost- Personeel ongerust over fusieplan schiphol richard mooyman Bij de Technische Dienst van de KLM dreigen wilde acties van wege de voorgenomen samen werking met het Amerikaanse bedrijf UTC. De Nederlandse Vereniging van Luchtvaarttech nici kon vanochtend ternau wernood voorkomen dat boze werknemers spontaan het werk zouden neerleggen. Acties bij het onderhoudsbedrijf kunnen de vluchten van de KLM en an dere maatschappijen volledig ontwrichten. De Technische Dienst op Schiphol (4500 werknemers) moet worden samengevoegd met United Technologies Cor poration, een fabrikant van vliegtuigonderdelen met 150.000 werknemers. De KLM denkt zo de positie op het ge bied van vliegtuigonderhoud te versterken. Maar het KLM-per- Koningin Beatrix vergezelt de Turkse president Sezer tijdens zijn bezoek aan Leiden. Bea trix en Sezer komen op 5 april naar de stad. De Turkse staatsman landt op 3 april op vliegkamp Val kenburg, waar de koningin de president en zijn vrouw op wacht. Het staatsbezoek duurt drie dagen. Op de eerste dag staan in Amsterdam een rond- vaarttocht door de grachten en een bezoek aan een basis school op het programma. Op 4 april bezoekt Sezer de rege ring en het parlement. Op de laatste dag wordt hij verwacht bij de Universiteit Leiden. Sa men met Beatrix bekijkt Sezer onder meer Turkse manu scripten. Het verblijf in Leiden duurt ongeveer een uur. Daar na zwaait Beatrix de Turkse president weer uit op Vlieg veld Valkenburg. amsterdam anp De actie van de Amsterdamse politie tegen ge stolen gsm-telefoons, waarbij de mobieltjes worden bestookt met sms-berichten, lijkt suc cesvol. Al tientallen mensen hebben hun ge stolen mobieltje ingeleverd, nadat ze een sms- bericht hadden ontvangen met de boodschap dat hun toestel was gestolen, aldus een woordvoerster van de politie vandaag. De politie startte dinsdag een offensief tegen gestolen gsm-telefoons. Zodra iemand aangif te doet, bestookt de politie het gestolen mo bieltje met de boodschap: „Dit toestel is gejat, koop of verkoop is strafbaar." Een verdachte die wegens een ander ver grijp naar het bureau was meegenomen, keek op zijn neus toen tijdens het verhoor zijn gsm een sms-bericht van de politie kreeg. Ook di verse ouders hebben al naar de politie gebeld, nadat ze er door het gepiep van een sms-be- richtje achter waren gekomen dat hun kind een gestolen mobieltje bleek te hebben. Met deze preventieve maatregel hoopt de politie het stelen van mobieltjes drastisch te rug te dringen. Een sms-boodschap kost de politie ongeveer 50 cent. Hoewel de politie ve le honderden sms-boodschappen verstuurt en de kosten dus oplopen, denkt de woordvoer ster dat de voordelen van deze preventieve ac tie groot zijn. Het verwerken van de honderden aangiften van diefstal de afgelopen maanden kost de politie ook handenvol geld aan menskracht. Bovendien kost diefstal de maatschappij ook veel geld, aldus de woordvoerster. Volgens haar hebben veel andere politiekorpsen al be langstelling getoond voor de actie. NR. 42578 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Leiden Promotie/ VW blij verrast Het wereldwijde hoofdkwartier van Ikea verhuist van het Deense Humleback naar Leiden. Het hoofdkwartier komt in een pand aan de Bargelaan, vlakbij het centraal station. In de Leidse vestiging gaan 30 tot 35 personen werken. Bel STEM. dé organisatie-adviseur voor hei MKB 071-5899775 ciaaii/cai/t/onn/sai/c mtw stemadviseufs nl HET WOORD IS AAN W. Faulkner Velen worden pas moedig als er geen andere uitweg meer is. vlietpölder. Maar daar zagen wij om meerdere redenen geen heil in. De komst van de kan toorafdeling was daarentegen geen probleem. Ikea heeft zeer veel locaties bekeken en uitein delijk bleven er twee opties over: Leiden en Hoofddorp. Ik ben blij te horen dat Ikea nu definitief voor Leiden heeft ge kozen. We zijn nog wel actief op zoek naar een geschikte plek voor een Ikea-vestiging in de regio." Tjeerd Scheffer, voor man van Leiden Promotie/ VW, is blij verrast door het nieuws van de komst van de meubelketen naar Leiden. „Fantastisch nieuws. Ikea is een naam die tot de verbeelding spreekt bij velen. Hun marke- tingformule is ijzersterk en hun uitstraling is navenant. Dat zo'n bolwerk de naam wil verbinden aan Leiden is natuurlijk een op steker voor de hele stad." soneel hekelt het gebrek aan in formatie en vreest voor de toe komst. Volgens voorzitter R. van der Hout van de Neder landse Vereniging van Lucht vaarttechnici (NVLT) is de situ atie zeer gespannen en dreigen wilde acties. „Het wantrouwen neemt toe. Mensen vinden het een beangstigend idee om straks niet meer in dienst van de KLM te zijn." Volgens Van der Hout konden vanochtend spontane acties alleen worden verhinderd door een dringende oproep van zijn kant. De NVLT is op zich niet tegen samenwerking, maar het huidi ge plan moet volgens Van der Hout worden uitgesteld. Acties kunnen zeer ontwrich tend werken, aldus Van der Hout. Behalve voor de eigen toestellen verzorgt de KLM ook het onderhoud van veel andere maatschappijen. mlnTmax 3*/9° 3711° "712° 50% 50% 20% 30% 20% 40% lisse sjaak smakman De colleges van Lisse en Hille gom voelen er op langere ter mijn wel voor om één gemeen te te gaan vormen en willen dan graag dat Noordwijkerhout ook meedoet. Zo kan er een grote bollengemeente ontstaan die een waarborg kan vormen voor het behoud van de bollencul- tuur, denkt de Lissese burge meester Van Zon. Ook de ge meente Sassenheim is hartelijk welkom, zegt ze. Begin mei organiseren Lisse en Hillegom een miniconferen tie over een verdere uitbouw van de al bestaande samenwer king. Noordwijkerhout en Sas senheim worden daarbij ook uitgenodigd. Gemeentesecreta ris Adriaanse van Noordwijker hout benadrukt dat behoud van de zelfstandigheid voorop staat. De Sassenheimse burge meester Buddenberg laat weten dat hij nog geen uitnodiging heeft gekregen en dat hij eerst binnen het college moet be spreken of Sassenheim aanwe zig zal zijn. Hij benadrukt dat Sassenheim medio vorig jaar besloot dat de vorming van een gemeente Teylingen, met Voor hout en Warmond, de voorkeur verdient boven een samengaan met Lisse en Hillegom. Pagina 16: Lisse voelt wel voor één bollengemeente Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Postcode: Plaats: Tetefooonumi fl.v.m. controle Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 T

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1