Burgemeester in Volendam neemt ontslag ei r Hotel in Voorhout dicht Stier Herman krijgt stal in tuin Naturalis 7 Rechter wijst uitstel dienstregeling NS af Kom in de Kas afgelast wegens mkz GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ode 2001: bijna ui es mag weer lieudefensie m oit roer om 'ok den in België treinongeluk pen wordt nog den gehanteerd 15 16 20 mxEuuflusa 3 ww.maxfoodmarket.nl soms eenr büf 2 WEKEN - ISDAG 27 MAART 2001 )rm Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42577 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 ub mi denaar trafeit :n lerikaans M ïiliemysterie u' iloude Hawaï-overhemden mannen zijn terug en de w mag zelfs weer een tkpak dragen. Eigenlijk jen kan alles worden ge- tbineerd. Een sjiek jurkje een leren jas, een stroken- met een militaire jas, ge- truien en broeken met Jreepte polo's. Voor die binaries heeft het mode- j een nieuw woord bedacht: jn-mode. Vandaag in deze n 5 pagina's mode. erl lel 10 cudefensie gaat zich min- 1 1 richten op acties tegen de 'en reiding van Schiphol. De niging wil ook campagnes d voeren tegen andere mo- eitsproblemen, zoals het rerkeer. Dat de discussies ederland vooral gaan over en niet over milieupro- len, wijt directeur W. Duy- ak mede aan zichzelf. De ate mbeweging moet 'op- tanden krijgen', aldus lunicatie-adviseur N. iman. treinongeluk in België aan meerdere mensen leven gekost, heeft de onjF-televisie gemeld. Twee on en botsten vanmorgen op bij Pécrot, op de lijn en-Ottignies. Volgens de lag het dodental tussen Ier en twaalf en waren er allen gewonden. Een van einen was leeg. co pat slecht met het hand- ui: ft in Nederland. Het ge- van toetsenborden is zo verbreid geraakt dat V [ven voor veel mensen noodzaak meer is. De wordt nog maar zelden nteerd. Bovendien wordt in het basisonderwijs als pedagogische academies ersls minder tijd uitgetrok- oproor schrijfonderwijs, d 12 Nagerecht: met alarmpistool in broekband naar uitgaansgelegenheid Burgemeester Arie Epskamp lokt critici uit hun tent College Warmond zwicht voor kritiek De eenzame fietser ploetert verder op de Leidsevaart 'Geen schuld, wel verantwoordelijk' Burgemeester F. IJsselmuiden van de gemeente Edam- /Volendam stapt per half april op als gevolg van de café brand. Hij zegt zijn beslissing te hebben genomen om dat hij zijn politieke verantwoordelijkheid niet wil ontlo pen. Ook CDA-wethouder W. Visscher is afgetreden. volendam gpd 1 c: IJsselmuiden benadrukt dat hij zich niet schuldig voelt aan de ramp. Bij een kort felle brand in café 't Hemeltje in Volendam verloren dertien jonge mensen het leven en raakten tientallen ernstig gewond. „Schuld aanvaard ik niet, maar ik ben wel politiek verant woordelijk. Ook voor de gevol gen van vorige bestuursgenera- ties. Hoe lullig het ook is." Hij zegt duidelijk te willen maken dat hij niet is gehecht aan het pluche. „Ik ben het boegbeeld van de gemeente. Als zo'n boegbeeld na zo'n ingrijpende ramp onverstoorbaar doorgaat, pikt de burger dat niet", aldus IJsselmuiden vanmorgen. IJsselmuiden heeft zijn be slissing al twee weken geleden genomen, dus ruim voordat vanmorgen het rapport van de commissie Polak naar het be stuurlijk functioneren van de gemeente voor en na de ramp openbaar werd. In dit rapport krijgt hij zelfs een compliment voor de voortvarendheid waar mee hij de brandweer en het naleven van de brandveilig heidseisen in de gemeente wil de verbeteren. Polak verwijt vooral de vorige bestuurders nalatigheid. Zij hebben hierdoor een zware ver antwoordelijkheid op zich ge nomen, aldus het rapport. Ver der concludeert Polak dat vrij wel alle horecabedrijven in Vo lendam jarenlang niet aan de veiligheidseisen hebben vol daan. Het aftreden van wethouder Visscher stelt IJsselmuiden zeer teleur. ,,Ik hoopte door mijn te rugtrekken de wethouders uit de wind te zetten en daarmee het college overeind te hou den." IJsselmuiden (61) is burge meester van de gemeente Edam/Volendam vanaf 1996. Hij wil in Volendam blijven wo nen en stelt zich beschikbaar om elders als waarnemend bur gemeester op te treden. In 1973 werd hij burgemees ter in Halfweg, zonder dat dorp ooit gezien te hebben. Een maand na zijn benoeming kreeg hij ruzie met de gemeente Amsterdam en de provincie Noord-Holland over de toe komst van het Westelijk Haven gebied. Ruim twintig jaar voerde hij strijd over het Havengebied, waarmee hij zichzelf voor een verder bestuurlijk leven buiten spel leek te zetten. Brandweer acht situatie 'levensbedreigend' ijd n'and - ,ai iland -3,5 7 uren Kunst imie )fen Samenleving, rek van de Dag voorhout wim van wanrooy Hotel Boerhaave aan de Heren straat in Voorhout heeft op last van de brandweer de deuren gesloten. Het enige, uit acht ka mers bestaande hotel in het dorp voldoet niet aan de veilig heidsnormen die het regionale brandweerkorps stelt en de voorschriften die in de plaatse lijke bouwverordening zijn vastgelegd. Tijdens een versnelde contro le bij horecagelegenheden in verband met het naderende carnaval, concludeerde hoofd preventie Brama van de regio nale brandweer vorige maand al dat de situatie in het hotel 'levensbedreigend' was. Er wa ren volgens een rapport dat hij uitbracht aan het college van burgemeester en wethouders in het hotel onvoldoende veilig heidsmaatregelen genomen om gevaarlijke situaties bij brand te voorkomen. Volgens burge meester De Ronde kan het risi co dat het fout gaat in het hotel niet worden genomen. Hij heeft daarom eigenaar Veenhof ge last zijn hotelgedeelte te sluiten en hem een dwangsom van 10.000 gulden per week in het vooruitzicht gesteld als hij hier aan geen gehoor geeft. Pagina 20: Hotelgasten Boer haave kunnen geen kant op IM aankoop van minimaal f 50, Aanbieding geldig t/m 2 april 2001 erw p Genetisch gemanipuleerd dier van Pharming vertrekt uit Polsbroek leiden wim koevoet Nu woont hij nog op een boerderij in Pols broek maar voor het einde van dit jaar ver huist hij naar een nieuw te bouwen stal in de tuin van Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden: de stier Her man, het genetisch gemanipuleerde dier van het Leidse bedrijf Pharming. In zijn stal van zo'n drie ton krijgt Herman - ge castreerd - gezelschap van twee gekloonde koeien, Holly en Belle. De aanvraag voor de bouwvergunning ligt sinds gisteren ter inzage bij de ge meente Leiden. Architect van de stal is de bekende architect F. Verheijen, die Natu ralis zelf ook heeft ontworpen. „We pleu ren niet zo maar een stal in een weiland", zegt Naturalis-directeur W. van der Wei den, in onvervalst Leids. De directeur verwacht weinig tot geen problemen met de vergunningen. „Het is eerder mond- en klauwzeer dat roet in het eten kan gooien. Daar moet je toch niet aan denken. Maar misschien kunnen ge netisch gemanipuleerde dieren de ziekte wel niet krijgen. Ha ha. Polsbroek ligt ge lukkig niet in het mkz-gebied." Behalve toestemming voor de bouw van de stal is er ook goedkeuring nodig in het kader van de wet op genetisch gemodifi ceerde dieren. Van der Weiden verwacht tussen nu en vijf weken de benodigde do cumenten in zijn bezit te hebben. „Als het meezit kan Herman zijn verjaardag op 11 december in zijn nieuwe stal vieren." Het gebouw dat wordt neergezet in de museumtuin aan de Darwin weg krijgt een oppervlakte van 193 vierkante meter. De vergunning die de gemeente Leiden af geeft is er één voor een periode van maxi maal vijf jaar 'of tot het overlijden van de stier', zo is te lezen in de bouwaanvraag. Volgens Van der Weiden is Herman nu elf jaar en de kans dat hij ouder wordt dan zestien wordt zeer klein geacht. Als Her man dood is, verhuist hij (opgezet) naar het museum zelf. De stal heeft dan wat Van der Weiden betreft geen functie meer. „We willen niet blijvend dieren houden." Pagina Leiden: 'Geen propaganda voor bio-technologie' HET WOORD IS AAN Fran Lebowitz Vraagje kind in een restau rant alleen waar het zin in heeft als het zelf betaalt. .J vooruitblik DON vrij zat mïïTmax' «710° 379° 3711° .KSËft 70% 50% 70% SïïSS# 20% 30% 20% FNV Bondgenoten bereidt acties voor utrecht cpd-anp sprang-capelle De rechter in Den Haag heeft van morgen het besluit geschorst om de boerderij te ruimen van de broers J. en P. de Rooy uit het Bra bantse Sprang-Capelle. Gisteren blokkeerden de broers al de toegang tot hun veehouderij met twin tig koeien. Hun bedrijf ligt binnen de één kilome terzone rond een veehandel die wordt verdacht van mond- en klauwzeer. De schorsing betekent overi gens niet dat ruimen definitief van de baan is. In Sprang-Capelle is gisteren het afmaken van het vee van elf bedrijven begonnen. Daartegen is veel pro test. Boeren ontstaken onder meer strovuren. Ach ter de ramen in het dorp hangen affiches. Vanoch tend werd bekend dat op de Veluwe, in Vaassen en Kootwijkerbroek opnieuw twee bedrijven als verdacht zijn aangemerkt. Meer nieuws over mkz op pagina 3. foto wfa dolph cantrijn Bezoek prinses Margriet aan Rijnsburg van de baan marun kramp De 25ste editie van de landelij ke open dagen van de glastuin bouw op 7 en 8 april gaat van wege de uitbraak van mond- en klauwzeer niet door. De organi satie van het evenement Kom in de Kas heeft dit besloten na een peiling onder de ongeveer 350 deelnemers. Het bezoek van prinses Margriet aan Rijns burg is hiermee ook van de baan. Zij zou behalve de feeste lijke opening van de open da gen ook de onthulling van een kunstwerk in het nieuwe ge meentehuis verrichten. Zo'n negentig procent van de deelnemers vond het beter de jubileumeditie af te lasten, uit solidariteit met hun agrarische collega's en om geen grote stro men bezoekers op gang te brengen in het agrarisch ge bied. In de afgelopen 25 jaar is Kom in de Kas uitgegroeid tot een forse publiekstrekker. De organisatie verwachtte dit jaar zo'n 200.000 bezoekers. „Voor ons is het jammer dat de open dagen niet doorgaan. Maar voor de veeboeren zijn de hui dige ontwikkelingen rampza lig", meldt voorzitter W. van Delft. Het jubileum van Kom in de Kas wordt nu volgend jaar gevierd, zoals gebruikelijk in het eerste weekeind van april. Van Delft hoopt dat prinses Margriet die deze editie op 7 april zou openen in het bedrijf van A. van der Meer in Rijns burg, dan weer van de partij wil zijn. Ook de gemeente ziet de prinses volgend jaar graag ver schijnen. De onthulling van het kunstwerk dat door de Rijns- burgse Oranjevereniging na mens de inwoners wordt aan geboden aan de gemeente, heeft dan waarschijnlijk al plaatsgehad. In overleg met de Oranjevereniging wordt ge zocht naar een geschikt mo ment op Koninginnedag. Pagina 16: Eeuwfeest Rabo bank Alkemade verzet NS hoeven de invoering van de nieuwe dienstregeling op 10 ju ni niet op te schorten. De tijd die daarvoor nog rest is te kort. De rechtbank in Utrecht deed deze uitspraak vanochtend in het kort geding dat de CNV Be- drijvenbond had aangespannen tegen de NS-directie. De bond eiste dat de NS zich zouden neerleggen bij het ad vies van de commissie Blan- kert-Stekelenburg, die gisteren haar werk staakte. Het duo had de NS gevraagd de invoering van het omstreden 'rondje om de kerk' op te schorten, in af wachting van nader overleg. De directie wees uitstel onmiddel lijk van de hand. Volgens de rechter heeft de directie voldoende aannemelijk gemaakt dat er meer tijd nodig is om een nieuw 'productiemo- del' op te zetten. De NS stelden niet voor eind september een gewijzigde dienstregeling te kunnen invoeren. De rechter vreest dat uitstel tot een onver antwoorde situatie op het spoor zou leiden. „Alsof er nu geen chaos ont staat", reageerde een woord voerder van CNV Bedrijven- bond vanochtend in een eerste reactie. Hij doelt op de acties 'Illegaal vlees uit Verre Oosten bron besmetting' londen anp Een lading uit het Verre Oos ten gesmokkeld vlees is mo gelijk de bron van de mkz- besmettingen in het Ver enigd Koninkrijk. Het vlees werd geserveerd in een Chi nees restaurant en het afval (swill) ging naar varkens in de plaats Heddon-on-the- Wall in Nothumberland. Dat meldt het dagblad The Times vandaag. In deze plaats dook de besmettelijke ziekte het eerst op. De Britse minister van landbouw Brown heeft het Lagerhuis vandaag inge licht. The Times meldde al vorige maand dat het ont dekte mkz-virus van de zo geheten pan-Aziatische stam is, een venijnige soort die ze ven jaar geleden voor het eerst werd vastgesteld in In dia. Het vermoeden bestond toen al dat een varken iets gegeten had dat uit het bui tenland was meegenomen. Brown zal aankondigen dat swill (keuken- en restau- rantafval) niet langer aan varkens gevoerd mag wor den. Nu mogen minder dan honderd varkensboeren swill geven aan in totaal 80.000 varkens ofwel 1,5 prpcent van de varkensstapel. In Ne derland is het voeren van swill verboden. De zondagskrant The Ob server stelde dat de Britse re gering drie jaar geleden uit financiële overwegingen een advies om swill te verbieden naast zich neerlegde. De overweging dat de boeren zich gedwongen zouden zien duurder voer te kopen, woog zwaarder dan de gezond- heidkundige aspecten. die FNV Bondgenoten al driftig voorbereidt voor volgende week. NS-directielid Döbken is te vreden over de uitslag. „De rechter heeft nu ook vastgesteld dat de rijdende trein niet meer te stoppen is. Maar daarmee is het conflict niet over. We zullen weer in gesprek moeten met al le partijen." Gisteravond besliste de On dernemingsraad van de NS ook een kort geding aan te spannen tegen de directie. Inzet is de tij delijke regeling voor vertrekas- sistenten. Sinds vorig jaar hel pen de ongeschoolde assisten ten bij het vertrek van treinen. Tot deze noodmaatregel is be sloten uit personeelsgebrek. De OR gaf voor dit plan toestem ming tot januari 2001. De raad hoopte dat het probleem van de assistenten zou worden op gelost bij de verdere uitwerking van het anti-vertragingsplan. Nu de directie weigert de invoe ring van de dienstregeling op te schorten, vindt de OR het tijd de regeling aan de orde te stel len en zo de druk op de NS ver der te verhogen. Dat geding dient donderdag. Pagina 9: Netelenbos zet NS- directie onder druk Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam: I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 1/37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: I l l i l I i l I Handtekening I I I I I I I I I I I I I I I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 ice@maxfoodmarket.nl 0800 - Maxfood (629 36 63)

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1