Duo staakt bemiddeling NS-conflict Jongeren blokkeren entree Warmond GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Oud Ade bidt voor thuisblijvers achter de ontsmettingsmat Aantal gevallen mkz in Nederland op vijf Oscar voor Nederlandse tekenfilm BORÏÏWIMTO 2 WEKEN id in Kenyaans naat: 58 doden ielen beelden de 20 dagen tens: laat hop huwen publiceert boplijst' DRUKKERIJ DELTABACH 13 18 -19 20 25 Vijf titelkandidaten Koudekerker omgekomen bij aanrijding IDAG 26 MAART 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42576 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 l/fll\l TITrTMÏJF? Bel STEM. de organisatie adviseur voor het MKB 071-5899775 ST'E TVI (iaiii'cii/i/i(|ii/iii/t wwn stemadtiseurs nl HET WOORD IS AAN Sigmund Graff De eerste en de laatste aan hangers van iedere mode zijn belachelijk. vooruitblik WOENS DONDER VRU SJTSS 3V10- <710- J-/11- ÏS& 50% 50 20% KSSS? 30% 20% 40% Noordwijkerhout krijgt Günther als waarnemer NOORDWUKERHOUT Oud-gedeuteerde I. Günther is met ingang van 1 april be noemd tot waarnemend burge meester van Noordwijkerhout. Günther was van 1996 tot 1 ja nuari 2001 waarnemend burge meester in haar huidige woon plaats, het Noord-Hollandse Bergen. Het jaar ervoor heeft zij waargenomen in de gemeente Obdam, eveneens in Noord- Holland. Günther was van 1978 tot 1995 lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De benoeming van Günther geldt tot er een definitieve op volger voor de vertrekkende burgemeester Andel is be noemd. Een week geleden is de vacature voor de burgemees terspost opengesteld. Aanvan kelijk dreigde Noordwijkerhout geen 'echte' burgemeester te krijgen omdat er, gezien de dis cussie over mogelijke herinde ling, alleen maar waarnemers werden benoemd. Volgens Günther zit een 'echt' burgemeesterschap voor haar er niet meer in. „Ik had bij de commissaris van de konin gin aangegeven dat ik graag weer waarnemer wilde worden. Op mijn leeftijd, ik word vol gende week 62, zit een 'echt' burgemeesterschap er niet in, maar ik voel er niets voor om helemaal niets te doen. Een waarnemend burgemeester schap is voor mij dus ideaal." Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats:' T elefoonnummer (i.v.m. controle betorglng] Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 ol abonneren vla: www.leldschdagblad.nl maandag t/m vrijdag and in een internaat in heeft afgelopen nacht scholieren het leven Bijna dertig zwaarge- kinderen zijn in het mis opgenomen. Vol- politie begon de brand slaapvertrekken. Er is iderzoek naar de oor- innen. Het internaat iet district Machakos, meter ten zuidoos- ide hoofdstad Nairobi. osie Fireworks aangekondigd lachte van de Ensche- mrwerkramp kondigde weken voor de an dat S.E. Fireworks tploffen. Dat deed hij Millenniumfeest in een de binnenstad. Dat it de getuigenissen van innissen van hem. Vol- n van de getuigen gaf achte in de herfst van m hem ook een serie mdstichtingen in En- toe. ïaanse Taliban-regime dagen werk gehad aan omstreden vernieti- twee gigantische i-beelden. Dat heeft irdvoerder vandaag ge en aantal journalisten restanten gezien. Het beeld is helemaal i het kleinere resteert en stukje elleboog. De ging van de 1.500 jaar lelden leidde tot intèr- verontwaardiging. lan willen af van alle mitische beelden. Muskens van Breda teren gepleit voor de ng van oudere, ge- nannen tot priester. In QC/KRO-programma nt zei hij dit in reactie ivestiging door het Va- dat priesters in 23, lelijk Afrikaanse, lan- ïnen seksueel hebben kt. eft vandaag een lijst eerd van belangen die fstoten. De uitverkoop miljard gulden ople- fgestoten worden Eir- com, Cesky Telecom, Euroweb Int., Pannon, UMC, Telkomsel en Networks. Deels ver orden onder andere Construction, Data- CPN Lease, Distributie atie, en zendtorens in id, Duitsland en Bel- AAG 30 PAGINA S 3 5 n Kunst12 6,7 Samenleving10 van de Dag2 eid16 9,11,13,14 19 t/m 30 irogramma's17 10,16 Goed drukwerk, snel geleverd Energieweg 25 2382 NB Zoeterwoude Tel. (071) 589 92 41 Eax (071) 541 53 82 ial en ■brand in tmet Jers Veense pastorie toch behouden na 'eindeloze' kerkveiling Cocktail: Brueghels uit de as herrezen Oranje ,Q^S- haalt tegen Andorra de punten op Zabel op jacht naar record van Eddy Merckx TC Roomburg: gewoon de gezelligste club van Leiden OUD ADE SASKIA BUITELAAR Grijze hoofden domineren deze zondagmorgen in de katholieke St. Bavokerk in Oud Ade. De jonge boerengezinnen uit de agrarische gemeenschap ko men hun boerderijen in de winderige polder niet uit. De mat met ontsmettingsmiddel ligt als een Berlijnse muur voor elke veehouderij. Niemand gaat eroverheen. De troostende woorden die pastoor Steenman spreekt voor de boeren die angstvallig de mond- en klauw- zeerepidemie in andere delen van Nederland in de gaten hou den, worde'n telefonisch wel overgebracht. Het was beduidend leger in de kerk, merken de kerkgangers na afloop van de kerkdienst op. Veel zin om na te praten op het kerkplein hebben ze geen van allen, want de wind is om te snijden. Nog voordat koster De Jong de kerkdeur heeft kunnen sluiten, knerpen de kiezels al onder de banden van de laatste auto die de parkeerplaats af draait. Het gehaaste vertrek mag niet worden uitgelegd als gebrek aan betrokkenheid. Iedereen maakt zich zorgen, weet een vrouw uit Zevenhuizen die zelf alleen wat hobbyschapen heeft. Iedereen leeft mee. Logisch, want wie zelf geen vee houdt, heeft wel familieleden of buren die dat doen. Een even tuele uitbraak van de besmette lijke veeziekte zou het bankroet van Oud Ade betekenen, zegt K. de Jong, de echtgenoot van de kosteres. „Trek een straal van een kilometer en het hele dorp is weg." Hij drinkt na afloop van de dienst een kop thee met de pas toor. Steenman had in de kerk niet veel woorden nodig voor de angst die heel agrarisch Ne derland in de greep heeft. Hij noemde de zorgen en de alert heid van de geloofsgenoten in Oud Ade. Hij sprak over de ver loren zoon die bij zijn thuis komst in liefde door zijn vader werd ontvangen. Het geloof in die liefdevolle vader, zo hield hij de kerkgangers voor, helpt om uit de diepste dalen te ko men. En in navolging van de oproep die het dekenaat Groe ne Hart dit weekeinde deed, bad hij voor de boeren. Pagina 13: 'Aan preken heb ben de boeren niets' Vanwege halsstarrige opstelling directie De commissie Blankert/Stekelenburg stopt haar pogin gen te bemiddelen in het conflict tussen de Nederlandse Spoorwegen, de bonden en opstandig rijdend personeel (de personeelscollectieven). Oud-werkgeversvoorzitter H. Blankert en voormalig vak bondsvoorzitter J.Stekelenburg begonnen 9 maart op verzoek van minister Netelenbos (ver keer) met hun lijmpoging. Het conflict gaat over de NS- plannen om onnodige vertra gingen terug te dringen. Om dat te bereiken wil het spoorbedrijf in het nieuwe dienstrooster, dat op 10 juni ingaat, conducteurs en machinisten aan een be perkter aantal vaste routes kop pelen. Het rijdend personeel, inmiddels gesteund door de bonden, is mordicus tegen het 'rondje om de kerk' en eist uit stel van de nieuwe dienst- en werkroosters. De commissie probeerde vo rige week met een interim-ad vies de ergste kou uit de lucht te halen en mogelijke stakings acties te voorkomen. Maar vooral de halsstarrige opstelling van de NS-directie dwong vol gens Stekelenburg de commis sie ertoe haar werk te staken. De NS weigeren pertinent te morrelen aan de invoeringsda tum van 10 juni. Uitstel is vol gens het spoorbedrijf technisch onmogelijk. De afgelopen da gen heeft de commissie nog wel gekeken naar een uitweg. Het herhaalde NS-voorstel tot bin dende arbitrage bood echter te weinig ruimte voor openingen. De vakbond voor rijdend per soneel WMC is ontsteld dat de commissie het bijltje erbij neer heeft gegooid. De bond voor spelt dat dit een weerslag heeft op het opstandige personeel. „De chaos is compleet." Volgens de WMC zal de NS zich weinig aantrekken van de ze nieuwe ontwikkeling in de veldslag met de troepen over de antivertragingsplannen. „Ze zit ten op ramkoers. Dat deze zeer zware commissie ermee stopt, betekent dat ze gewoon niets op willen schuiven." Deze week wordt er nog niet gestaakt bij de Nederlandse Spoorwegen. De belangrijkste personeelscollectieven - onder meer die van Amsterdam, Arn hem en Rotterdam - hebben besloten zichzelf op te heffen. DEN HAAG ANP-GPD-Rtr-AFP Het aantal gevallen van mond en klauwzeer in Nederland is gisteren opgelopen tot vijf, door een tweede geval in het dorp Oene. Bovendien zijn nog acht bedrijven verdacht en geruimd, naast tientallen boerderijen waar nog onderzoek wordt ge daan. De komende dagen wor den meer uitslagen verwacht van testen bij verdachte dieren. Ouwehands Dierenpark in Rhenen is gistermiddag geslo ten, nadat de dierentuindirectie een telefoontje kreeg dat er in Overberg een ernstige verden king van mond- en klauwzeer was aangetroffen. Het dieren park blijft zeker tot en met woensdag op slot, aldus een woordvoerster van Ouwehands. Overberg ligt minder dan drie kilometer van de dierentuin. Veel van de besmettingen en verdenkingen zijn terug te lei den tot kalvertransporten via een besmette rustplaats in het Franse Mayenne, zo meldt het ministerie van landbouw. De importeurs gaven de routegege- vens overigens pas na lang aan dringen van het ministerie. Mi nister Brinkhorst van landbouw heeft .gezegd twee importeurs gerechtelijk te laten vervolgen. De boerenorganisatie LTO-Ne- derland overweegt de impor teurs aansprakelijk te stellen voor het 'spoor van vernieling' dat ze door Nederland hebben getrokken, omdat ze hun route 'willens en wetens' lange tijd hebben verzwegen. Het bedrijf Intervet claimt een test te hebben ontwikkeld die het mogelijk maakt onder scheid te maken tussen dieren die zijn ingeënt tegen mond- en klauwzeer en dieren die met het virus zijn besmet. Tot nu toe was het onderscheid tussen be smetting en inenting niet te maken. Daarom besloot de Eu ropese Unie tien jaar geleden van vaccinatie af te stappen. Het aantal besmette boerde rijen en slachterijen in het Ver enigd Koninkrijk is inmiddels opgelopen tot 607. Pagina 3: Meer nieuws over mond- en klauwzeer katwuk» Mamix van der Gun viert met supporters van Quick Boys de overwinning op Kat wijk. Quick Boys mag dan in de hoofdklasse A van het amateur voetbal een ondergeschikte rol spelen, de ploeg bracht door de 2-3 zege op Katwijk wel de spanning terug in de strijd om de titel. Katwijk liep voor de winterstop ver uit op de andere ploegen, maar haaide uit de laatste zeven wedstrijden slechts acht punten. In de aan trekkelijke Katwijkse derby, be zocht door zo'n vierduizend mensen, velde uitblinker Mamix van der Gun in de 89ste minuut namens Quick Boys het vonnis over Katwijk, door zijn tweede penalty raak te schieten. Katwijk heeft nog altijd de minste ver- liespunten, maar Ter Leede, FC Lisse, Scheveningen en Del- tasport melden zich inmiddels nadrukkelijk bovenin. De Sas- senheimse ploeg werd de nieu we lijstaanvoerder na de in bles suretijd gerealiseerde 3-4 zege op SHO. De Lissenaren klom men naar de tweede plek door in het laatste kwartier tegen Rijnsburgse Boys een 0-1 ach terstand om te buigen in een 3- 1 overwinning. Pagina 19: Kat wijk niet opgewassen tegen Van der Gun foto kees van hooodalem Actie tegen aansluiting bij Leiden Een vrachtwagen met een enorm spandoek blokkeerde de toegangsweg naar Warmond. foto hielco kuipers WARMOND JUDY NIHOF Een groep boze Warmondse jongeren wierp gisterochtend een blokkade op bij de entree van Warmond, ter hoogte van het tolhek. Onder het motto 'Al moeten we tot het einde strij den, we gaan nooit bij Leiden' was de weg vanaf een uur of ze ven afgesloten voor auto's en bussen. Een gehuurde vracht wagen, die voor de gelegenheid was behangen met een reus achtig spandoek, versperde de doorgang. De politie maakte rond het middaguur een eind aan de blokkade. Met de actie wil initiatiefne mer Freek Heemskerk (32) de gemeente 'wakker schudden'. Hij kan nog wel wel leven met het idee dat Warmond zijn zelf standigheid kwijtraakt. Maar verdergaan als deelgemeente van Leiden, wat burgemeester en wethouders opperen, is wel het laatste wat hij en zijn vrien den willen. „Wij hebben een gruwelijke hekel aan stadsmen sen. Wat wij zelf zijn? Wij zijn natuurmensen." De jongeren die zich om Heemskerk hebben verzameld, knikken instem mend. „Leiden wil gewoon bouwgrond", wordt er geroe pen. „Warmond is gezond en heeft niks te zoeken bij een fail liete stad", roept een ander. Automobilisten kijken ver baasd als ze op de blokkade stuiten. De actievoerders leggen uit wat er aan de hand is en de len briefjes uit met een route beschrijving om Warmond via de andere kant binnen te ko men. De meeste automobilis ten kunnen wel begrip voor de actie opbrengen en steken hun duim op. Agent Peter van der Horst, die al negen jaar in Warmond werkt, voelt ook sympathie, maar hij vindt het ontoelaat baar dat de bussen van Con nexion een andere route moe ten nemen. Ook is hij bang dat ambulances bij calamiteiten niet snel genoeg op de plek des onheils kunnen zijn. Volgens de jongeren is dat laatste beslist niet het geval. Heemskerk draagt de sleutel van de vracht wagen bij zich en heeft de auto naar eigen zeggen binnen een paar seconden weggereden. Als plotseling twee ambulances met loeiende sirenes komen aanrijden, knijpen de actievoer ders hem toch wel even. Maar ze rijden verder richting Haar lemmertrekvaart. Om twaalf uur moeten de jongeren stop pen. Ze zijn tevreden, want de actie heeft de aandacht getrok ken van de media. „Dit was een zachtaardige actie", zegt Heemskerk. „Maar als het moet, gaan we over tot hardere acties." RUNSATERWOUDE Een 17-jarige jongen uit Koude kerk aan den Rijn is gisteroch tend om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de provin ciale weg N207 ter hoogte van Rijnsaterwoude. De bestuurder van de auto, een 20-jarige plaatsgenoot, raakte lichtge wond. De bestuurder reed om streeks 3.15 uur in de richting van Leimuiden. In de bocht voorbij het viaduct raakte de auto van de weg en kwam rechts van de weg op anderhal ve meter diepte in de bosscha ges terecht. De jongen overleed ter plekke. De chauffeur is met een gekneusde voet en schaaf wonden over zijn hele lichaam een nacht ter observatie naar het ziekenhuis gebracht. De man is aangehouden op ver denking van het rijden onder invloed en dood door schuld. LOS ANGELES HILDE ELEVELD De Nederlander Michael Dudok de Wit heeft afgelopen nacht in Hollywood een Oscar ontvangen voor zijn acht minuten durende tekenfilm "Vader en dochter'. Het is de vierde keer dat een Nederlandse animatiefilm werd beloond met de meest prestigieuze onderschei ding in de filmwereld. De 47-jarige Dudok de Wit, die in 1995 werd genomineerd voor een Oscar voor zijn film 'De Monnik en de Vis' was kort en sober in zijn dankwoord. „Ik wil mijn vrouw bedanken voor haar Steun. En ook bedank ik de leden van de Academy. Dit is fantastisch." Zijn bekroonde tekenfilm (de tekeningen zijn van houtskool) onderscheidt zich van de concurrentie door zijn sobere uitvoering en het vrije concept. In een ty pisch Nederlands landschap neemt een vader afscheid van zijn nog jonge dochter, daalt een dijk af, stapt in een roeiboot en verdwijnt. Het meisje fietst weg, maar blijft terugkeren naar de plek. Gedurende dagen, sei zoenen en jaren. Haar leven lang, want van meisje ver andert ze in oude vrouw. Haar vader ziet ze nooit te rug. Dudok de Wit heeft vijf jaar aan de film gewerkt. De in Londen wonende animatiefilmer is geboren in Laren en doorliep de middelbare school in Hilversum. 'Vader en dochter' won ook al de BAFTA Award, het Britse equivalent van de Oscar. Michael Dudok de Wit. ap reed saxon Pagina 2: 'Gladiator* wint met vijf Oscars

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1