Belgrado levert Bosnische Serviër uit aan tribunaal Buitenland Bejubelde militairen Argentinië snel in vrije val Kosovo roept rebellen op de strijd te staken Crises overschaduwen EU-top in Stockholm P Europese reus Oprichter van Greenpeace omgekomen bij ongeluk Hip in China: corrupte politici online doden RDAG 24 MAART 2001 i meer neonazi-sites op internet Het aantal Duitse websites met extreem-rechtse propa- het afgelopen jaar meer dan verdubbeld tot circa acht- •d. De meeste Duitstalige sites staan bij servers in de Ver- de Staten geregistreerd. De Duitse justitie staat daardoor hteloos. De linkse partij PDS had de regering om het onder- igevraagd. Volgens de Duitse regering moet er internatio- wetgeving komen die het aanzetten tot haat op internet baar maakt. la Mobutu in de verkoop Een landgoed in Zwitserland van de voormalige Zaïrese Mobutu Sese-Seko mag verkocht worden. Met de op- igst kan het huidige Congo een deel van het geld terughalen de in 1997 overleden leider uit de staatskas staT. De Villa les jettes in Savigny, ten oosten van Lausanne, telt dertig ka- Het landgoed was 5,4 miljoen gulden waard toen de Zwit- regering er in 1997 beslag op legde om te voorkomen dat iutu zijn tegoeden Zwitserland zou uitloodsen. Bij de ver- zullen onderhoudskosten en belastingen worden inge- len. ze dolfijn mogelijk gestroopt iy_. De autoriteiten van Macau onderzoeken de dood van gisteren aangespoelde zeldzame roze dolfijn. Het karkas ontdaan van de darmen. Deskundigen schatten dat er nog r duizend roze dolfijnen in leven zijn. De autoriteiten van au, de voormalige Portugese kolonie die vorig jaar aan Chi- rerd overgedragen, vermoeden dat vissers het dier hebben aan van de darmen. De twee meter lange dolfijn had geen re wo Rtesi thuis Tientallen mensen hebben gisteren voor het ministerie ransport in Parijs gedemonstreerd tegen de voorgenomen tning van de Mont Blanc-tunnel tussen Frankrijk en Ita- ^,ct is zaterdag twee jaar geleden dat bij een brand in de iel 39 mensen omkwamen. De organisatoren van het pro- er kj onder andere Greenpeace en het Wereldnatuurfonds, voe- n B aan dat bergtunnels gevaarlijk zijn voor mens en milieu. (10 estaanden van de slachtoffers houden vandaag een herden- sbijeenkomst in Chamonix, aan de Franse kant van de tun- bova wonden. t tegen Mont Blanc-tunnel irruptie kost Rusland miljarden :ou» De wijdverbreide corruptie in het land kost Rusland ijks ongeveer 37 miljard gulden. Dat heeft procureur-gene- Oestinov gisteren gezegd. Justitie en politie zijn er niet in kill agd een eind de maken aan grootschalige witwaspraktij- zei Oestinov op een conferentie van medewerkers van relso [banken en veiligheidsdiensten. De corruptie is doorge er igen in bijna ieder deel van de samenleving. De douane en ■n U* >erspolitie vragen vaak smeergeld, maar ook leraren, pro- leve ren en artsen maken zich er schuldig aan bij het verstrek te ran een diploma of medische zorg. |utjes in vijf Franse kerncentrales In het noodkoelcircuit van vijf Franse kerncentrales is ionstructiefout gevonden. In geval van een ongeluk zou de [gevolgen kunnen hebben voor het functioneren van de «rstemen. De fout is aangetroffen in de centrales van Belle- ■Cattenom, Golfech, Nogent en Penly. Onderzoekers van Transe stroombedrijf Electricité de France (EdF) hebben dat ren meegedeeld. fpositie Uganda betwist verkiezingen De Ugandese oppositieleider Kizza Besigye is naar het gerechtshof gestapt om de uitslag van de verkiezingen van ïart aan te vechten. Besigye beschuldigt de herkozen presi- Museveni ervan dat hij heeft geknoeid met de uitslagen, hst dat die ongeldig worden verklaard door de opperrech- n het land. itorola schrapt vierduizend banen jmburg Motorola gaat nog eens vierduizend banen ippen, heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Motorola i sinds december de opheffing van in totaal 22.000 arbeids- sen aangekondigd. Bij de nieuwe reorganisatie wordt het Jjezet in de netwerkensector van Motorola, die producten Ivoor breedband- en draadloze communicatie. Het bedrijf at de reorganisatie nodig is om te kunnen blijven concurre- Na de inkrimping van het personeelsbestand werken er we- vijd nog ongeveer 125.000 mensen bij Motorola. 30-2* toiiitserse abortuswet opgehouden trk jo. Het Zwitserse parlement heeft gisteren besloten abor- donl 3t in de twaalfde week van de zwangerschap toe te staan, en hristelijke Volkspartij, een van de vier regeringspartijen, tgi» ligde echter direct aan dat ze de benodigde 100.000 hand- ïingen zou verzamelen om een referendum over de kwestie )HR r dwingen. Dit betekent dat de nieuwe wet waarschijnlijk J )ver enkele jaren, na de volksraadpleging, van kracht zal den. geland heeft natste jaar ooit ÜNi In Engeland en Wales is de afgelopen twaalf maanden °red regen gevallen dan in enig ander jaar sinds er gegevens eifs het weer worden bijgehouden. Dat heeft de Britse meteo- - gische dienst gisteren bekendgemaakt. Tussen 1 april vorig en 20 maart dit jaar viel er in Engeland en Wales gemiddeld centimeter regen. Het vorige record stamt uit 1872, toen er icentimeter viel. Ook de maand april was met 14,3 centi- ir regen de natste uit de geschiedenis. In de herfst viel er itimeter neerslag. Dat is eveneens een record. Jeni AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Voor het eerst 'vrijwillige' uitlevering van oorlogsmisdadiger De van oorlogsmisdaden verdachte Bosnische Serviër Milomir Stakic (39) is gisteravond overgebracht naar de gevangenis van het Joegoslavië-Tribunaal in Schevenin- gen. De arts werd donderdag door Servië uitgeleverd. Het is voor het eerst dat Servië een Bosnische Serviër heeft uitgeleverd aan het tribunaal. BELGRADO/DEN HAAG AFP/AP Tegen Stakic, oud-burgemees ter van de plaats Prijedor in Noordwest-Bosnië, liep een ge heim arrestatiebevel wegens wreedheden gepleegd tussen april 1992 en januari 1993. Bij Prijedor lagen de beruchte kampen Omarska, Keraterm en Trnopolje, waar Bosnische Ser viërs in 1992 duizenden mos lims en Kroaten opsloten. In de kampen werden niet-Serviërs gemarteld en vermoord. Het tribunaal eist al jaren dat Joegoslavië verdachten uitleve rt. Onder ex-president Milose vic weigerde Belgrado het VN- tribunaal te erkennen. Zijn op volger Kostunica staat onder zware internationale druk om wel samen te werken. De VS dreigen financiële hulp stop te zetten als Belgrado niet voor het einde van de maand laat zien dat het wel samenwerkt. „Wat het hof betreft is dit een concreet teken van medewer king van de autoriteiten in Bel grado", zei tribunaalwoord voerder Jim Landale. Hij zei te hopen dat de aanhouding van Stakic wordt gevolgd door de arrestatie van alle voortvluchti ge verdachten van het tribunaal die in Joegoslavië wonen. De ministers van Justitie van Servië Toulouse Gisteren werd in een hangar van de Europese vliegtuigfa brikant EADC in Toulouse de nieuwe Airbus A340-600 gepresen teerd. Airbus gaat met het nieuwe vliegtuig, dat bijna 400 passagiers kan vervoeren, de concurrentie aan met de Boeing 747. De A340-600 heeft een lengte van 75 meter en een spanwijdte van 63 meter. foto epapascal pavani skopje «anp/afp/rtr De politieke leiders van Kosovo hebben de etnisch-Albanese guerrilla's van het Nationaal Bevrijdings Leger (U£K) opge roepen de wapens neer te leg gen. De Macedonische strijd krachten zetten hun offensief tegen de rebellen gisteren voort. Het leger vuurde met ar tillerie op stellingen van de U£K in de heuvels rond Tetovo. In de verklaring van de voor aanstaande politici uit Kosovo vragen de gematigde Albanese leider Rugova en de voormalige commandanten van het Kosovo Bevrijdings Leger Thaci en Ha- radinaj, de 'extremistische groepen in Macedonië vreed zaam naar hun huizen terug te keren'. Verder roepen zij de Macedo nische regering op tot meer te rughoudendheid bij hun offen sief tegen de rebellen. Ook wil len de Kosovaarse kopstukken dat de klachten van de Albane zen langs vreedzame en demo cratische weg worden opgelost. In een buitenwijk van deze stad woonden vrijdag ongeveer driehonderd etnische-Albane- zen de begrafenis bij van de taxichauffeurs Razim (60) en Ramadan (37) Koraci. Die wer den donderdag door Macedo nische veiligheidstroepen doodgeschoten tijdens een controle, nadat een van hen een handgranaat probeerde te gooien naar de soldaten. De ce remonie verliep in een gespan nen sfeer, maar het bleef rustig na afloop. Na de NAVO schieten nu ook Rusland en Oekraïne Macedo nië te hulp in zijn strijd tegen de rebellen. De NAVO-landen Duitsland, Frankrijk en de VS versterken troepen en vooral materieel van de NAVO-vredes- macht KFOR in Kosovo. Rus land zegde Skopje gisteren 'concrete hulp' toe, maar mi nister Sergejev van Defensie in Moskou zei niet wat deze pre cies inhoudt. Sergejev wil ont wapening van de rebellen en uitte kritiek op het westen dat dit niet voldoende is gebeurd. Oekraïne droeg gisteren op de luchthaven van Skopje twee ge vechtshelikopters van het type MI-24 over aan Macedonië. hamburg/amsterdam anp/dpa/rtr De Canadees David McTaggart, een van de oprichters van de milieuorganisatie Greenpeace, is gisteren door een auto-onge luk in de buurt van de Italiaan se stad Perugia om het leven gekomen. Hij botste in Castig- fione del Lago tegen een andere wagen. McTaggart is 68 jaar ge worden. De Canadees, die op 24 juni 1932 werd geboren in Vancou ver, was van 1979 tot 1991 voor zitter van de internationale mi lieubeweging. Hij verliet op 17-jarige leeftijd de middelbare school. Hij ging vervolgens werken in de bouw en richtte later zijn eigen bedrijf op. In 1972 werd McTaggart ac tief voor de milieubeweging toen hij in een krant las over protesten tegen bovengrondse atoomproeven van Frankrijk in de Stille Zuidzee. Onder McTaggarts leiding groeide Greenpeace uit tot een van de bekendste milieuorgani saties ter wereld. Tijdens zijn bestuursperiode van Green- foto epa-greenpeace peace International kwam er onder meer een verbod op het afzinken van kernafval in zee en een stop op de exploitatie van grondstoffen in Antartica. 'Srebrenica-overlevenden in mijnen' DEN HAAG ANP Mogelijk zitten Bosnische moslimmannen die de massa slachting in Srebrenica heb ben overleefd, nog steeds vast in Servische gevangenissen of worden gedwongen te werken in Servische mijnen. De nieu we Joegoslavische president Kostunica moet uitsluitsel ge ven over het lot van Bosniërs die onder zijn voorganger Milosevic naar Joegoslavië zijn meegenomen. Dit heeft de hoogste geeste lijk leider van de Bosnische moslims Ceric gisteren gezegd tijdens een informeel bezoek aan het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Verhalen dat moslims uit Srebrenica naar Servië zijn meegenomen, zijn al eerder opgedoken. Volgens Ceric moet dat eindelijk eens worden uitgezocht. Hij pleit voor druk op Kostunica om onafhankelijke onderzoekers toe te laten. en Joegoslavië brachten deze week een bezoek aan het tribu naal om de samenwerking te bespreken. Zij riepen alle ver dachten van het tribunaal in Joegoslavië op zich over te ge ven. Het gaat om ongeveer vijf tien personen, onder wie oud president Slobodan Milosevic en vier van zijn naaste mede werkers. stockholm anp De tweedaagse top van Europe se staatshoofden en regerings leiders in Stockholm stond gis teren op de eerste dag vooral in het teken van de mkz-crisis en het conflict in Macedonië. Het formele hoofdthema, een reeks maatregelen om de Europese economie te versterken, moest daardoor tussen de bedrijven door worden besproken. Premier Kok waarschuwde voorafgaande aan de bijeen komst dat het niet begrepen zou worden als de EU-leiders aan de recente uitbraak van mond- en klauwzeer in diverse lidstaten voorbij zouden gaan. Maar een discussie over het herinvoeren van preventieve vaccinatie, zoals onder meer Nederland wil, zal volgens Kok pas mogelijk zijn als de huidige mkz-crisis voorbij is. Europa wil dan ook praten over een gron dige hervorming van het land bouwbeleid. Ook wat betreft de geweldda digheden in Macedonië kon digden de EU-leiders geen con crete stappen aan. De in Stock holm aanwezige Macedonische president Trajkovski kreeg wel veel steunbetuigingen en soli dariteit toegezegd. Ook spraken de EU-leiders de hoop uit dat de multi-etnische samenleving in het Balkanland in stand blijft. De Russische president Poe- tin, die ook was uitgenodigd in Stockholm, uitte nauwelijks verholen kritiek op de westerse aanpak van het conflict in Ma cedonië. Hij trok een vergelij king met de situatie in Tsjetsje nië een aantal jaren geleden. Het 'robuuste optreden' van Rusland daar was volgens hem noodzakelijk om te voorkomen dat het conflict zich zou uit breiden naar buurland Dage stan. Met zijn opmerking be antwoordde Poetin de kritiek van de EU op het Russische harde optreden in Tsjetsjenië met een tegenaanval. De top in Stockholm is eigen lijk bedoeld als een vervolg op een soortgelijke bijeenkomst in Lissabon een jaar geleden. Toen werden afspraken ge maakt om de Europese econo mie een zetje in de rug te ge ven, onder meer door te inves teren in moderne communica tietechnologie en door het libe raliseren van Europese mark ten. De EU-leiders willen de 'Lis- sabon-agenda' jaarlijks evalue ren om druk op de ketel te hou den. Ook willen de leiders in Stockholm enkele nieuwe pun ten toevoegen. Het belangrijkste daarvan is de vergrijzing. Die dreigt ertoe te leiden dat de pensioenen over ongeveer vijftien jaar on betaalbaar worden in een aan tal lidstaten. Nederland vindt dat de lidstaten jaarlijks moeten aangeven hoe ze de financie ring van de oudedagsvoorzie ning in de toekomst denken te regelen. EU-landen die er een potje van maken kunnen dan ter verantwoording worden ge roepen. Of deze wens in de slotconclusies wordt opgeno men, zal vandaag moeten blij ken. De EU- top wordt rond de middag afgerond. ruswuk »anp een vierde heeft zelfmoord ge pleegd. De redactie zette het spel twee weken geleden online om een serie artikelen over corrup tie te promoten. Het Chinese Volkscongres kondigde toen harde maatregelen aan om de corruptie binnen de overheid te bestrijden. Het is niet het eerste spel dat de website online zet. „Een vo rig spel waarbij mensen Falun Gongleider Li Hongzhi virtueel konden ophangen, leverde in een week tijd twee miljoen hits op", aldus de woordvoerder. Dat spel bleek echter te omstre den, zodat de redactie het van de website moest halen, bekent hij in de Hongkongse krant. „Het anticorruptiespel komt in ieder geval meer overeen met het beleid van de Communisti sche Partij." Virtueel corrupte politici af schieten blijkt een schot in de roos voor een Chinese website. Het spel is zo populair dat de server de grote aantallen bezoe kers af en toe niet meer aan kan, aldus een woordvoerder gisteren in een Chinese krant. Wie het spel op de website van de Chinese nieuwssite www.FM365.com opent, ziet vier corrupte ambtenaren het scherm binnenvliegen. Ze heb ben tassen bij zich, pakketjes dollars of een blonde maïtresse. De slachtoffers spuiten bij elke voltreffer bloed en vallen met een ijzingwekkende schreeuw naar beneden. De vier politici in het spel le ven ook in werkelijkheid al niet meer. Drie van hen zijn onlangs wegens corruptie geëxecuteerd. jkse al E in film over het dagelijks leven van vnI inen en drie dochters van tijdens de re dictatuur verdwenen ouders, Jlvan publicaties en met een grote a komst in een stadion in Buenos Ai- rdenkt Argentinië vandaag de 25ste von< dag van de staatsgreep van 1976. v an oor middernacht op 24 maart 1976 634 'e Argentijnse president Isabel Pe et een helikopter van het regerings- op om naar haar residentie te gaan. ikopter landde echter een paar mi- Y later op een militaire basis. De we- van de populistische leider Juan Pe- )Q gearresteerd, en de militairen Ml generaal Jorge Videla namen de jGlover. rijdkrachten, een onontkoombare vervullend, hebben de leiding van at op zich genomen. Dit besluit lit het voornemen een einde te ma tn het wanbeleid, de corruptie en de sieve plaag", aldus het communi- n de coupplegers. Heel Argentinië opgelucht adem. Een kwart eeuw inkt dan ook niemand aan Isabel. sinds 1981 in Madrid, waar on- ps"ksrechter Garzon haar lastig heeft :n over de vele Spanjaarden die on- )ïl ep 1 isli ndrn der haar presidentsschap verdwenen in Argentinië. De aanvankelijke opluchting was begrijpelijk. Verdwijningen, terreur, bomaanslagen, guerrilla-aanvallen en allerlei politiek gemotiveerde misdaden waren aan de orde van de dag in het midden van de jaren zeventig. De eco nomie lag vrijwel stil door stakingen, en de inflatie was zeker 600 procent. De schrijver Jorge Luis Borges verwoordde het eerste gevoel over te coup door te zeggen dat het land 'eindelijk door he ren wordt geregeerd'. Minder dan een maand later zaten hij, de schrijver Er nesto Sabato en enkele andere culturele kopstukken met Videla aan tafel voor de lunch. Sabato zei destijds dat er over 'de transformatie' van Argentinië werd ge converseerd, en dat Videla zo'n goede indruk had gemaakt. Tal van politici van verschillende politieke signatuur lieten zich tot ambassadeur benoemen. Vrijwel niemand bevroedde dat de mili tairen die dit keer de macht grepen, met grootste plannen rondliepen voor een 'Proces van Nationale Reorganisatie'. Dit plan zou leiden tot zo'n driehonderd geheime foltercentra, boekverbrandin gen en de dood of verdwijning van dui zenden Argentijnen. Een waarnemer stelt in het dagblad El Clcirin dat de staatgreep van 1976 'de meest militaire was die het land in de 20ste eeuw had gekend'. De coupplegers schoven reso luut de hele politiek opzij. Ze begonnen hun heilige oorlog tegen 'de subversie'. Dat was alles wat misschien links of pe- ronistisch was. Tal van hoge officieren dachten aan een strijd van leven op dood van de christelijke beschaving te gen over het monster van het commu nisme. Terwijl deze 'Derde Wereldoorlog in Ar gentinië' losbarstte, lieten de militairen belangrijke economische zaken over aan prominenten die een radicale liberalise ring wilden. Die leefden in hun eigen wereld, met hun eigen fanatieke strijd, de strijd om de economie te liberalise ren. De toenmalige minister van land bouw bijvoorbeeld, Mario Cadenas Madariaga, legde pas nog uit waarom hij toen een post in Videla 's regeringsploeg nam: „Ik aanvaardde Landbouw omdat werd afgesproken de wisselkoers te laten zweven en geleidelijk de exportbelastin gen af te schaffen. Bovendien kreeg ik de vrijheid mijn eigen team samen te stel len." Het was Cadenas Madariaga die Jorge Zorreguieta, de vader van Maxima, op die manier in de regering haalde. Typerend is dat Cadenas Madariaga de regering eind 1978 niet verliet omdat hij iets te weten was gekomen over de re pressie van zijn militaire werkgevers. De reden was puur economisch: „De infla tie steeg weer. Ik stelde eind 1978 voor bepaalde overheidsbedrijven te privati seren. De directeur van de Centrale Bank lag dwars. Bovendien zei minister Martinez de Hoz dat de strijdkrachten die privatiseringen niet wilden. Het was daarom voor mij tijd om op te stappen en Zorreguieta volgde me op." De zeer radicale privatiseringspolitiek van Martinez de Hoz-heeft overigens toch een groot deel van de ondernemin gen naar een bankroet gedreven. Na twee jaar van militaire en economische voorspoed zonk het regime weg in schulden en hyperinflatie, en kreeg de bizarre repressie steeds meer bekend heid en kritiek. De in diskrediet geraakte militairen gaven, in 1982 vernederd op de Falklands, het landsbestuur in 1983 op. Argentijnse soldaten houden studenten onder schot in de straten van Buenos Aires na de staatsgreep van de militairen op 24 maart 1976, vandaag precies vijfentwintig jaar geleden. archieffoto epa

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7